جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4320- تاریخ : 1397/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

يک معرفي، يک خوانش
با لالايي تا سرزمين خواب


آندرومده


پليکان‌هاي سفيد در پارک ملي درياچه اروميه فرود آمدند


يواشكي


دل گويه


سرمقاله


 يک معرفي، يک خوانش
 با لالايي تا سرزمين خواب 

عنوان کتاب: پرنيان و آب
نويسنده: ثريا قزل‌اياغ
مادران ما سال‌هاست که ديگر براي فرزندان‌شان نمي‌خوانند و کودکان ما سال‌هاست که ديگر هنگام خواب به جز بوسه‌اي شتاب‌زده بر پيشاني از مادران شتابزده شان نشاني در کنارخود ندارند. کودکان دوره ما اکنون جاي لالايي‎هاي آرام بخش و مهرآميز مادران که ترس‎ها و کابوس‌هاي کودکانه‌شان را از روح آن‌ها مي‌راند و براي رفتن به دنياي خيال‌انگيز خواب آماده مي‌کرد، کنار تلويزيون و کامپيوتر و با آن‌چه از اين رسانه‌ها در ذهن‌شان باقي مي‌ماند به خواب مي‌روند.
انتشار کتاب «پرنيان و آب» سروده ثريا قزل اياغ در اين روزهاي وانفساي جدايي‌ها و تنهايي‌ها هم مادران ناآشنا با ادبيات شفاهي را با لالايي‌هايي سرشار از مهرباني و لطف آشنا مي‌کند و هم به کودکان اين بخت را مي‌دهد که بار ديگر با آواي آرام مادران شان که مهر و دلبستگي خود را با لالايي ساده و روان و بي‌پيرايي به فرزندان‌شان مي دهند و«به اين جهان آمده‌اند تا نگهبان خواب آن‌ها باشند»، دنياي شيرين خواب را تجربه کنند.
سراينده در آغاز کتاب آن را به «همه کودکاني که به زنان و مردان مادري و پدري مي‌آموزند، اگر آموختن را از ياد نبرده باشند»، پيش‌کش کرده است.
به پدران و مادران پيشنهاد مي‌شود با بهره‌گيري از سالمندان خانواده، لالايي‌هاي محلي مربوط به زادگاه خود را فرا بگيرند و با مطالعه بخش «لالايي‌ها» در فصل «ادبيات شفاهي» جلد اول مجموعه «تاريخ ادبيات کودکان ايران» با آگاهي از اهميت لالايي‌ها براي کودکان و حفظ ميراث شفاهي، افزون بر خواندن لالايي‌ براي کودکان پيش‌دبستاني و دبستاني، از آن‌ها بخواهند خود نيز در سفرهاي احتمالي به روستاها و شهرهاي گوناگون همراه خانواده، به سراغ سالمندان بروند و لالايي‌هايي را که از آن‌ها مي‌شنوند با گويش يا زبان محلي ضبط کنند و به کتابخانه مدرسه‌شان بدهند يا در کتابخانه خانگي نگه دارند تا ديگران نيز از آن‌ها استفاده کنند.


 آندرومده 

جنسيت:مؤنث
پدر:سفيوس پادشاه اتيوپيا
مادر:کاسيوپيا
همسر:پرسئوس
فرزندان:پرسس
آندرومده، در اسطوره‌هاي يونان، دختر کفئوس و کاسيوپه، پادشاه و مکله اتيوپيا قلمرو شمالي آفريقا است.
مادرش ادعا کرد که او زيباتر از پريان دريايي نرئيد، فرزندان نرئوس است، نرئيدها به پوزئيدون شکايت کردند. پوزئيدون چون حس کينه‌توزي و انتقام جويي‌اش تحريک شده بود، با درخواست آن‌ها موافقت کرد و کتوس، هيولاي وحشتناک دريا را احضار نمود. کتوس به شکل يک وال عظيم‌الجثه فوراً مأموريتش را آغاز کرد و ويراني بسياري به بارآورد. مردم وحشت‎زده جمع شدند و از پادشاه‎شان خواستند آن‌ها را نجات دهد. شاه به‎ناچار از غيبگوي آپولون چاره‎جويي کرد و وي به شاه و ملکه گفت که اين بلا از شما و مردم‎تان دور نخواهد شد، مگر اين‎که دختر زيباي‎تان آندرومده را قرباني هيولاي دريايي کنيد. در نتيجه آندرومده را در برابر هيولا به صخره‌اي زنجير کردند. پرسئوس او را نجات داد و با وي ازدواج کرد.
خاندان و فرزندان پرسئوس و آندرومده را در اساطير يوناني، پرسئيد (Perseidae) مي‌نامند. به روايتي، آن‎ها هفت پسر و يک دختر و بنا به يک روايت ديگر هفت پسر و دو دختر داشته‌اند. اين خانواده بر طبق حکايات اساطيري در شهر تيرينس يونان حکومت کرده‌اند. نخستين فرمان‎روا و سرسلسله آن‎ها يکي از پسران پرسئوس و آندرومده به نام پرسس بوده‌است.


 پليکان‌هاي سفيد در پارک ملي درياچه اروميه فرود آمدند 

رييس اداره حيات وحش اداره کل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي گفت: مهاجرت پليکان‌هاي سفيد به پارک ملي درياچه اروميه آغاز و تاکنون 500 بال از اين پرنده‌ها در اين پارک ملي مشاهده شده است.اميد يوسفي با بيان اين‌که آذربايجان غربي در کريدور مهاجرتي پرندگان واقع شده، افزود: پليکان‌هاي سفيد از عرض‌هاي شمالي و مناطق قفقاز و آسياي ميانه با هدف مهاجرت به مناطق گرم‌تر و براي زمستان‌گذراني از اين استان عبور مي‌کنند. پليکان سفيد يا همان مرغ سقاي سفيد بزرگ Pelecanus onocrotalus) يک پرنده از خانواده مرغ‌ سقاييان است؛ محل زندگي آن از جنوب شرق اروپا تا سراسر آسيا و آفريقا و در باتلاق‎ها و درياچه‌هاي کم‌عمق است.
irna.ir


 يواشكي 

ارتباط بي‌معني سنّ با شعور!
آذر فخري
اين‎رو يواشکي به شما مي‎گم که فرهنگ و شعور آدم، ربط خيلي زيادي داره به تعداد کتاباي خوبي که مي‎خونه و دوستاي مناسبي که داره. شعور آدم در کنار آدما و با کتاباي خوب بالا مي‎ره نه با سنِّ آدم.
سنِّ ما فقط تعداد دفعات چرخش ما به دور خورشيد رو نشون مي‎ده، نه ميزان شعورمون رو!


 دل گويه 

فرصتي براي دوست داشتن مادر!
مادر تمام روز کار مي‌کند، در خيالات خود شاد و غمگين است، بي‌آن‎که کمترين امتيازي به خاطر شرايط خود توقع داشته باشد، صدايش صاف است، براي صحبت عادي خيلي بلند است اما وقتي آدم غمگين است و ناگهان اين صدا را پس از مدتي مي‌شنود، برايش خوب است.
الان مدت‎هاست که مدام شِکوه کرده‌ام که هميشه مريض هستم، اما هرگز مرض مشخصي ندارم که مرا وادار کند به رختخواب بروم.
اين اشتياق مسلماً بيشتر به اين واقعيت برمي‌گردد که مي‌دانم مادر چه‎قدر مي‌تواند باعث آسودگي خاطر آدم شود، مثلاً موقعي که روز به صورت رخوت‎آميزي به شب تبديل مي‌شود، از سر کار با نگراني و دستورهاي شتاب‎زده‌اش برمي‌گردد و يک بار ديگر باعث مي‌شود روز، که هنوز هم تا دير وقت پائيده،دوباره شروع شود و بيمار را از جا بلند کند تا به کمک مادر برود.
بايد يک بار ديگر چنين چيزي را براي خودم بخواهم، چون آن‎وقت مي‌بايد ضعيف شوم، از اين رو به هر چه مادرم مي‌کند خشنود مي‌شوم، و مي‌توانم با توانايي بيشتر خاص دوران سال‎داري براي خشنودي، از لذت کودکي کيف ببرم.
ديروز به فکرم رسيد که من هيچ‎وقت مادرم را چنان که سزاوارش است و من مي‌توانسته ام، دوست نداشته‌ام.
يادداشت‌ها/ فرانتس کافکا


 سرمقاله 

كاهش گرايش به رشته رياضي؛ تهديد يا فرصت؟
برديا سيفي فركوش
عبدالرسول عمادي؛ سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در رابطه با انتخاب رشته دانش آموزان گفت:بارها خطر کاهش گرايش به رشته رياضي را گوشزد و اعلام کردم که آينده مهندسي در خطر است. وي گفت:در جريان هدايت تحصيلي کاهش محسوسي را در گرايش به رشته تجربي داريم، منتها کمتر به نفع رشته رياضي تمام شده و بيشتر به نفع رشته انساني و شاخه‌هاي فني و کاردانش بوده است. ايشان 3 دليل عدم گرايش دانش آموزان به رشته رياضي را اينطور تشريح كرد كه در برخي مناطق داوطلب رياضي کم است و خود به خود براي آنها کلاس تشکيل نمي‌شود. دليل دوم عدم علاقه است و عمدتا به اين دليل است که کمتر منجر به اشتغال مي‌شود و دليل سوم ترس دانش آموزان ازدرس رياضي است كه علت آن حجم بالاي محتوا ورنجي است كه دانش آموزان بايد بپذيرند. اين سخنان سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش را از چند منظربررسي مي كنيم. در نگاه اول بايد به اين نكته توجه كنيم كه دانش آموزان براي انتخاب سرنوشت خود به يك بلوغ عقلاني رسيده اند آنها با نگاهي به شرايط پيراموني خود با خيل عظيمي از بيكاران رشته هاي مهندسي در جامعه مواجه مي‌شوند كه ناچار مشغول فعاليتهايي هستند كه هيچ تناسبي با مدرك تحصيليشان ندارد.
در همين زمينه معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفته ايران بعد از روسيه بيشترين تعداد دانش آموختگان حوزه مهندسي را در دنيا دارد.
آمار و رده بندي ها نشان ميدهد دانشجويان ايراني در رشته هايstem (علوم، فناوري، مهندس و رياضيات)بعد از چين، هند، امريكا وروسيه بيشترين تعداد فارغ التحصيلان دراين رشته ها را دارند.و پس از ايران نيز کشورهاي اندونزي و ژاپن در رتبه هاي ششم و هفتم قرار دارند.در صورتي كه كشور ژاپن با داشتن توليد ناخالص داخلي به ميزان 5 تريليون دلار سومين قدرت اقتصادي دنيا است كه بيشتردرآمد خود را از حوزه تكنولوژي و مهندسي كسب مي كند و ايران با داشتن توليد ناخالص داخلي به ميزان 430 ميليون دلار هجدهمين قدرت اقتصادي دنيا است كه بيشتر بر خام فروشي نفت وگازو فرآورده هاي آنها تكيه دارد.و نشان مي دهد كه بازار كار ما نيازبه اين تعداد فارغ التصيل در رشته هاي فني ندارد(بيش از 4 ميليون نفر)و تربيت بي هدف اين تعداد افراد در مدرسه و دانشگاه بي شك هدر دادن منابع مالي كشور است كه از بيت المال هزينه مي شود. سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به درستي از ترس دانش آموزان از درس رياضي اشاره كرده است كه دانش آموزان براي فراگيري آن رنج مي كشند ولي اشاره نكرده است كه چرا در طي اين سالها برنامه اي براي كاهش ترس دانش آموزان ديده نشده است.جالب است بدانيم که محققان معتقدند کودکان به‌طور ذاتي رياضي دان هستند و رياضي را مي‌فهمند. آنها در دنياي بازي‌هاي رنگارنگ مدام با منطق رياضي سروکار دارند ولي با گذشت زمان و عدم‌تسلط کافي بر موضوعات رياضي، کودکان دچار و سپس ترس از رياضي مي‌شوند.
نكته سوم: حق تحصيل طبق قانون اساسي براي تمام افراد جامعه رايگان است و وزارت آموزش و پرورش بايد تمام امكانات تحصيلي را براي دانش آموزان فراهم كند و اينكه گفته مي شود به دليل تعداد كم دانش آموز كلاس درس تشكيل نمي شود مي تواند دانش آموزان بااستعدادي را از رشد و شكوفايي بازدارد . بي شك اهتمام به قانون بايد سرلوحه تمام اركان آموزشي باشد تا حق طبيعي هيچ كسي پايمال نشود.

bardiyaseyfi1986@gmail.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه نامه
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي