جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4316- تاریخ : 1397/08/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

شانس اسکار براي «سوسپيريا»؛
گريم هاي عجيب و غريب «تيلدا سويينتون»


حضور «مل گيبسون» در فيلمي به تهيه‌کنندگي اسپيلبرگ


آغاز پخش «مينو» از 3 آذر


ميراث فرهنگي


«روسي»؛ در مرحله ساخت موسيقي


آغاز اكران «گرينچ کريسمس را دزديد»


تاريخ و تمدن


ميز خبر


 شانس اسکار براي «سوسپيريا»؛
 گريم هاي عجيب و غريب «تيلدا سويينتون» 

فيلم جديد «سوسپيريا» احتمالا به سه فيلم قبلي تيلدا سويينتون بازيگر بريتانيايي که اسکار بهترين چهره‌پردازي و آرايش مو را بدست آورده بودند، ملحق مي شود.
به گزارش مهر، با وجود اين که فيلم «مرا با نامت صدا کن» آخرين ساخته لوکا گوادانينو سال گذشته توانست نامزد جايزه اسکار بهترين فيلم شود ولي منتقدان براي فيلم «سوسپيريا» جديدترين ساخته گوادانينو که براساس نسخه 1977 داريو آرجنتو ساخته شده است شانس موفقيت چنداني در اسکار 2018 قائل نشده اند، با اين حال با توجه به تصاوير ديده شده از گريم عجيب و غريب تيلدا سويينتون در اين فيلم، از همان روز نخست اکثر منتقدان، فيلم را يکي از شانس هاي اصلي کسب جايزه اسکار بهترين چهره‌پردازي و آرايش مو در نظر گرفته اند و معتقدند اعضاي آکادمي قطعا نمي توانند از کار فرناندا پرز سرپرست گروه گريم اين فيلم بگذرند.جالب است بدانيم در صورت رخ دادن اين اتفاق آن گونه که در سايت گلددربي نقل شده، «سوسپيريا» به چهارمين فيلم تيلدا سويينتون تبديل خواهد شد که توانسته جايزه اسکار بهترين چهره‌پردازي و آرايش مو را از آن خود کند؛ اتفاقي که در طول کمتر از چهار دهه از ايجاد اين بخش در جوايز اسکار کم نظير است. البته کيت بلانشت ديگر بازيگر مهم سينما نيز در چهار فيلم برنده جايزه اسکار بهترين چهره‌پردازي و آرايش مو بازي کرده است، هرچند بلانشت برخلاف سويينتون در فيلم هايش که جايزه اسکار بهترين چهره‌پردازي را بدست آورده اند (اليزابت، ارباب حلقه‌ها:ياران حلقه، ارباب حلقه‌ها:بازگشت پادشاه، مورد عجيب بنجامين باتن) گريم هاي آن چنان سنگيني نداشته است.
فيلم هاي «سرگذشت نارنيا:شير، کمد و جادوگر» (2005)، «مورد عجيب بنجامين باتن» (2008) و «هتل بزرگ بوداپست» (2014) سه فيلم سويينتون هستند که پيش از اين برنده جايزه اسکار بهترين چهره‌پردازي و آرايش مو شده اند.
حالا در فيلم «سوسپيريا» سويينتون در سه نقش بازي کرده است يکي نقش مادام بلانچِ رقاص که چهره اش به خود واقعي سويينتون شبيه است ديگري نقش مادر مارکوسِ شيطاني و سومي هم نقش دکتر جوزف کلمپرِر پيرمرد روانشناس.
با توجه به ايفاي سه نقش در يک فيلم از سوي تيلدا سويينتون، برخي از منتقدان با در نظر گرفتن سابقه اسکار در تحسين بازيگران ايفاگر چندين نقش در يک فيلم (الک گينس و پيتر سلرز دو نمونه شاخص اين مثال) شانس نامزدي اسکار براي تيلدا سويينتون در اين فيلم قائل هستند، اما بايد گفت بي ترديد در فصل جوايز سينمايي، کانون توجه منتقدان بخش چهره‌پردازي اين فيلم است.
حال بايد منتظر ماند و ديد که آيا سويينتون براي گريمورهاي فيلم «سوسپيريا» نيز همچون سه فيلم پيشينش خوش يمن خواهد بود؟


 حضور «مل گيبسون» در فيلمي به تهيه‌کنندگي اسپيلبرگ 

«مل گيبسون» در اکشن هيجاني «والدو» به تهيه‌کنندگي استيون اسپيلبرگ بازي مي‌کند.
به گزارش فارس به نقل از وِرايِتي، «چارلي هانام»، «ايزا گُنزالِز» و «مل گيبسون» در فيلم اکشن هيجاني «والدو» به کارگرداني «تيم کِربي» ايفاي نقش مي‌کنند.
«استيون اسپيلبرگ»، «اندرو لازار» و «کريستينا وِيز» تهيه‌کنندگان فيلم «والدو» هستند. فروش جهاني اين فيلم توسط کمپاني بين‌المللي IMR انجام مي‌گيرد که در مارکت فيلم آمريکا صورت مي‌گيرد.اين فيلم در تاريخ 31 اکتبر در سانتا مونيکاي کاليفرنيا اکران خواهد شد.بخش اول فيلمبرداري «والدو» اختصاص به صحنه‌هاي کارآگاه پليس لس‌آنجلس با بازي چارلي هانام دارد که به صورت بسيار ساده و ابتدايي در يک جنگل زندگي مي‌کند.سکوت و آرامش زندگي‌اش زماني قطع مي‌شود که به عنوان يک کارآگاه براي بررسي و تحقيق در مورد قتل همسر يک چهره معروف تلويزيوني دعوت به کار مي‌شود.


 آغاز پخش «مينو» از 3 آذر 

تهيه کننده سريال «مينو» گفت:اين سريال به کارگرداني «امير پوروزيري» از 3 آذرماه هر شب روي آنتن شبکه يک سيما خواهد رفت.
«مهدي همايونفر» تهيه کننده سريال «مينو» که پيشتر «آشوب» نام داشت، در گفت‌وگو با فارس، گفت:پخش اين سريال از 3 آذرماه آغاز خواهد شد.
وي ادامه داد:اين سريال هر شب از شبکه يک سيما پخش مي‌شود. قرار بود تا قبل از ايام اربعين پخش‌مان آغاز شود،‌ اما به دليل شلوغي‌ آنتن شبکه‌ها در اين ايام موافق نبوديم و به زمان ديگري موکول شد.به گزارش فارس، سريال 27 قسمتي «مينو» در بوستان ولايت، آبادان، خرمشهر، شهرک سينمايي دفاع مقدس و شهرک سينمايي غزالي تصويربرداري شده است.«مينو» به کارگرداني امير پوروزيري روايتي از مقاومت مردم خرمشهر در زمان آغاز جنگ تحميلي است که داستان آن در ماه‌هاي منتهي به اشغال اين شهر مي‌گذرد. قصه عاشقانه اي بين يک جاسوس عراقي و يک پرستار که فضاي ملتهب جنگ آن را دستخوش فراز و فرودهاي بسيار مي‌کند.
عباس غزالي، سياوش طهمورث، محمود پاک نيت، پروانه معصومي، سلمان فرخنده، مالک سراج، شيوا ابراهيمي از بازيگران اين سريال هستند.


 ميراث فرهنگي 

نگاهي به حال و روز يک بناي مهم اسلامي در هند؛
«قوّت الاسلام»؛ مسجدي رو به ويراني
«قوت الاسلام»، نخستين مسجد در دهلي پس از فتح هندوستان توسط مسلمانان و قديمي‌ترين نمونه باقيمانده از معماري غوريدها در شبه قاره هند، اين روزها در حال ويران شدن است.
وابسته فرهنگي ايران در مومباي هند، گزارشي از بناي تاريخي «مسجد قوت‌الاسلام» در دهلي تهيه کرده و آن را براي انتشار در اختيار مهر قرار داده است. اين گزارش در زير از نظر مخاطبان مي‌گذرد:
مسجد قوت الاسلام که همچنين به عنوان «مسجد قطب» يا «مسجد بزرگ دهلي» نيز شناخته مي‌شود، توسط قطب‌الدين آيباک، بنيانگذار سلسله مملوک ساخته شده است.اين نخستين مسجد در دهلي پس از فتح هندوستان توسط مسلمانان و قديمي‌ترين نمونه باقيمانده از معماري غوريدها در شبه قاره هند است.در سال 1193 ميلادي ساخت اين مسجد جامي (مسجد جمعه) آغاز شد. ايباک فرمانده نيروي انتظامي (پادگاني) محمد گوري در اشغال دهلي بود.
کار احداث مسجد قوت الاسلام در سال 1193 ميلادي توسط قطب الدين ايباک، پس از پيروزي در برابر راجپوت‌ها آغاز شد. مناره مسجد جامي به طور همزمان با ساخت مسجد قطب و تخريب معابد پيشين و يک مدرسه سانسکريت، براي سر دادن اذان، دعوت به نماز، و همچنين به عنوان قطب، محور يا قطب اسلام ساخته شد، اما به نظر مي‌رسد که يک ساختار مستقل دارد که به عنوان «مناره مسجد جامي» خوانده مي‌شود، و يادآور سبک و طراحي مسجد آدايدين کاجوهر يا مسجد اجمر در اجمر راجستان است که در همان زمان توسط ايباک ساخته شد.
بر اساس يک کتيبه فارسي که هنوز بر دروازه شرقي وجود دارد، مسجد توسط تخريب بيست و هفت معبد هندو و جين که قبلاً در زمان سلطنت توماراس و پريتريواراج چوهان ساخته شده بودند، برپا شده است. البته بخش‌هاي خاصي از معبد که در خارج از مسجد قرار دارد همچنان در شرايط مناسبي پابرجا هستند.
دست‌نوشته‌هاي تاريخي مورخ مسلمان، مولانا حکيم سعيد عبدالحي، مسلمانان و قطب‌الدين ايباک را به قتل عام مردم قرقيزستان متهم مي‌کند. البته اين الگو در دوران سلطنت ايباک رايج بود، هرچند که استدلال مي‌شود که چنين فتنه گرايي بيشتر از سياست نشات گرفته است تا دين. با اين وجود، برخي از مورخين و مسافرين مسلمان قرون وسطايي اغلب ساخت اين مجتمع را به مملوک سلطان ايلتوتميش به جاي قطب الدين ايباک منسوب مي‌دانند.
اين مسجد يکي از اولين مساجد ساخته شده در هند است. ابعاد اصلي مسجد حياط، 33 متر در 33 متر سالن دعا واقع در غرب،
45 متر در 12 متر است. مسجد داراي ستون‌هاي خاکستري ساخته شده از سنگ با سه انحنا در شرق و دو انحناي عميق در شمال و جنوب است. در سال 1296، به ابعاد مسجد در شمال و جنوب به اندازه 35 متر به افزوده شد.ستون آهني معروف بر روي سنگفرش در مقابل آن قرار دارد، در حالي که مناره قطب در ضلع غربي ورودي اصلي واقع شده است. قوس مرکزي اين مسجد به شکل طاق رومي است و به عرض 6.5 متر در ارتفاع 16 متر دارد. قوس‌هاي جانبي، کوچکتر هستند. بر روي لوح سنگي متون مذهبي و گل‌هاي برجسته حک شده است.در ورودي‌ها اين حياط نيز از طاق‌هاي پر زرق و برق و آراسته گرفته شده از تخريب معابد استفاده شده است، ستون‌هاي آن به طور گسترده‌اي در سرتاسر عمارت خودنمايي مي‌کنند.
هر آنچه که امروزه از حرم در قسمت غربي به‌جا مانده، مجموعه‌اي از راهروها با سقف‌هاي کوتاه و طاق‌هاي به‌هم پيوسته‌اي است که فضاي مهيا شده براي عبادت کنندگان را نمايش مي‌دهد.
گسترش اين مسجد بعد از مرگ قطب‌الدين نيز ادامه يافت. جانشين قطب‌الدين، ايلتوتميش، سالن اصلي نماز را با اضافه کردن سه قوس ديگر وسعت داد. در زمان ايلتوتميش، امپراطوري مملوک به اندازه کافي تثبيت شده بود که سلطان مي‌توانست بسياري از سنگ‌تراشان و بناهاي مسلمان و هندو را به خدمت احضار کند و همچنين به دليل اينکه مصالح استفاده شده از مواد حاصل از تخريب معابد قديمي نبود، قوس‌هايي که تحت نظر ايتوتميش به مسجد اضافه شده است، از نظر سبک در مقايسه با آنچه قطب ساخته بود، اسلامي‌تر است. بعضي از افزوده‌ها به مسجد نيز توسط آلاودين خلجي، از جمله دروازه آلاي، ورودي اصلي به مسجد با سنگ قرمز و سنگ مرمر سفيد در سمت شرق حياط مسجد در 1300 ميلادي انجام شد.امروزه اين مسجد در حال ويران شدن است اما قوس‌هاي معماري به‌همراه سرتيرها يا زيرسقف‌هاي شکيل، نقش‌هاي گل برجسته و الگوهاي هندسي از سازه‌هاي معماري اسلامي در آن رخ‌نمايي مي‌کنند.در سمت غربي مسجد قوت الاسلام، مقبره ايلتوتميش توسط سلطان آن زمان، در سال 1235 ساخته شده است.


 «روسي»؛ در مرحله ساخت موسيقي 

تهيه‌کننده فيلم سينمايي «روسي» از ساخت موسيقي اين فيلم توسط کارن همايونفر خبر داد.علي اکبر ثقفي تهيه‌کننده سينما گفت: ساخت موسيقي و صداگذاري اين پروژه سينمايي آغاز شده و به زودي مراحل پس از توليد آن نيز آغاز مي‌شود.
وي تاکيد کرد: فيلم سينمايي «روسي» براي حضور در سي و هفتمين جشنواره ملي فيلم فجر آماده مي‌شود.امير آقايي، طناز طباطبايي، صابر ابر، کامران تفتي، ميلاد کي مرام و...از بازيگران اصلي «روسي» هستند.


 آغاز اكران «گرينچ کريسمس را دزديد» 

اکران بين المللي انيميشن سينمايي «گرينچ کريسمس را دزديد» با بازي «بنديکت کمبربچ» توسط کمپاني ديزنياز جمعه آينده آغاز خواهد شد.
انيميشن «گرينچ کريسمس را دزديد» به کارگرداني "پيتر کندر لند" 9 نوامبر 2018 اکران بين‌المللي خود را از امريکاي شمالي آغاز خواهد کرد.بنديکت کامبريچ بازيگر پرکار و موفق اين روزهاي هاليوود نقش اول اين انيميشن را بر عهده دارد.فيلمنامه اين انيميشن کمدي را «مايکل لزير» نگاشته و تهيه کنندگي آن را «کريس ملداندري» بر عهده دارد.


 تاريخ و تمدن 

حقايقي جالب در مورد رود بزرگ نيل
رود نيل يکي از بزرگ‌ترين و قديمي‌ترين رودخانه‌هاي جهان به شمار مي‌رود. رودي که داستان‌هاي اسطوره‌اي و حتي سرگذشت پيامبران بزرگ الهي و فراعنه در کنار آن و يا درون آن اتفاق افتاده است.رود نيل از ده کشور سودان، سودان جنوبي، بروندي، رواندا، جمهوري دموکراتيک کونگو، تانزانيا، کنيا، اتيوپي، اوگاندا و مصر عبور مي‌کند‌.
اين رود 6650 کيلومتر طول دارد. سرچشمه رود نيل دو رود بسيار کوچک نيل سفيد و نيل آبي هستند.دهانه رود بزرگ و زيباي نيل به درياي مديترانه مي‌رسد.دو رود نيل سفيد و نيل آبي در منطقه خارطوم سودان به يکديگر مي‌رسند و تشکيل رود بزرگ نيل را مي‌دهند.تمدن و جمعيت کشور قديمي و زيباي مصر براي ساليان دراز در کنار رود نيل بوده است.
مصريان باستان اين رود را نيل کبير مي‌ناميدند. اين رود طولاني‌ترين رود جهان و مساحت آن يک‌دهم کل قاره آفريقا است‌.متأسفانه ساختن سدهايي بر روي‌ رود تأثير بدي بر روي کشاورزي و تنوع گياهي و جانوري آن گذاشته است‌.


 ميز خبر 

با حضور مجيد قناد و حسين محب اهري؛
رونمايي از پوستر جشنواره بين‌المللي تئاتر کودک و نوجوان در همدان
مدير اجرايي بيست و پنجمين جشنواره بين المللي تئاتر کودک و نوجوان گفت:پوستر اين دوره جشنواره با حضور مجيد قناد و حسين محب اهري، چهره شناخته شده حوزه کودک و نوجوان، 12 آبان ماه در همدان رونمايي مي‌شود.
هادي‌فيض‌منش افزود: همچنين حدود 600 مهمان از جمله دانش‌آموزان، هنرمندان و خبرنگاران در مراسم رونمايي از پوستر حضور خواهند داشت.فيض‌منش با تأکيد بر اينکه شهروندان، کودکان و نوجوانان حاشيه شهر هم بايد از برنامه‌هاي فرهنگي و هنري بهره‌مند شده و در برگزاري اين جشنواره سهيم باشند؛ خاطرنشان کرد:اين مراسم روز ‌شنبه با حضور مسئولان کشوري و استاني در مدرسه ابتدايي «شهيد سردار حسين همداني» در ديزج همدان برگزار مي شود.
مدير اجرايي بيست و پنجمين جشنواره بين المللي تئاتر کودک و نوجوان اظهار کرد:در اين مراسم به همه دانش‌آموزان بسته لوازم‌التحرير هديه داده مي‌شود و برنامه‌هاي شاد از جمله اجراي برنامه توسط مجيد قناد، عمو حميد و... در نظر گرفته شده است.

برپايي «فرهنگ‌سراي مقاومت» به مناسبت 13 آبان
«فرهنگ‌سراي مقاومت» در روز 13 آبان به مناسبت روز ملي مبارزه با استکبار جهاني در خيابان طالقاني برپا مي‌شود.
سعيد اوحدي، رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، گفت:سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به مناسبت روز ملي مبارزه با استکبار جهاني ويژه برنامه‌هايي را در قالب فرهنگ‌سراي موقت مقاومت در خيابان طالقاني برگزار مي‌کند.
وي درباره برنامه‌هاي اين فرهنگ‌سرا گفت:سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با سه رويکرد تبعيد حضرت امام(ره)، شهادت دانش آموزان و تسخير لانه جاسوسي برنامه‌هاي متفاوتي را در مراکز فرهنگي هنري برگزار مي‌کند.
اما آنچه در فرهنگ‌سراي مقاومت مورد تاکيد ويژه است استکبارستيزي و تاکيد بر جنبه‌هاي مقاومت است.اوحدي افزود:«فرهنگ‌سراي مقاومت» از 15 بخش تشکيل شده است. که از جمله آن مي‌توان به نمايشگاه «کتاب‌هاي مقاومت»، ويژه‌برنامه «نامه‌هاي مقاومت»؛ مسابقه‌نامه‌نويسي دانش‌آموزان براي دانش‌آموزان فلسطيني، بحريني و يمني و دبيرکل سازمان ملل متحد درباره تحريم‌هاي ظالمانه آمريکا، نمايشگاه کاريکاتور و تصويرسازي «حقوق بشر آمريکايي»، نمايش محيطي، توزيع سربندهاي «من انقلابيم»، نمايشگاه تصويرسازي «تاريخ مستطاب آمريکا»، بخش ويژه شناخت و معرفي شهداي مدافع حرم، پخش کليپ‌هاي ترويج فرهنگ مقاومت در غرفه «صوت مقاومت»، معرفي کتاب‌هاي تقريضي مقام معظم رهبري براي دانش‌آموزان و بستري براي معرفي فرهنگ‌سراها و برنامه‌هايشان براي دانش‌آموزان اشاره کرد.
نخستين فرهنگ‌سراي مقاومت همزمان با راهپيمايي روز 13 آبان در خيابان طالقاني در نزديکي لانه جاسوسي برپا مي‌شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون