جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4305- تاریخ : 1397/07/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

قضاوت بانوي ايراني در فينال المپيک
گلاره ناظمي: ماندم و براي هدفم، مبارزه کردم


احتمال حضور چمنيان در تيم ملي جوانان


استعفاي سرمربي تيم تنيس روي ميز نوجوانان


پايان رقابت هاي ووشوي چهارمحال و بختياري


ميز خبر


ورزش جوان و نوجوان


 قضاوت بانوي ايراني در فينال المپيک
 گلاره ناظمي: ماندم و براي هدفم، مبارزه کردم 

بانوي ايراني، ديدار پاياني مسابقات فوتسال المپيک جوانان را قضاوت کرد.
گلاره ناظمي، روز گذشته به عنوان داور وسط، بازي فينال فوتسال المپيک جوانان که بين تيم هاي بانوان پرتغال و ژاپن برگزار شد را قضاوت کرد.به همين جهت، سايت فيفا سراغ اين داور کشورمان رفت و مصاحبه اي را با او انجام داد. در مقدمه اين گفت و گو، آمده است:
«او در لابي طبقه 24 هتلي در مرکز بوينس آيرس نشسته و خجالتي به نظر مي‌رسد؛ بر خلاف آنچه در سالن فوتسال و در برخورد با بازيکنان از او مي‌بينيم. گلاره ناظمي، اولين ايراني است که در رقابت هاي فوتسال که فيفا برگزار مي‌کند، سوت مي‌زند. او راهي جديد را در کشورش باز کرده و به دستاوردي فوق العاده در پايان رقابت ها رسيده است. در اين رقابت ها، او به همراه 5 زن ديگر حضور دارند ( 6 داور از 24 داور انتخاب شده زن هستند) و در بازي هاي مردان و زنان قضاوت کرده اند. ناظمي، داور ديدار جنجالي بين دو تيم مردان اسلواکي و مصر بود که مصر توانست به نيمه نهايي صعود کند. » گفت و گوي او با سايت فيفا بدين ترتيب است:
*تجربه بوينس آيرس براي شما چگونه بوده است؟
بار سنگيني بر دوش من بود، بهترين داورهاي هر کشور در اينجا حضور دارند و سطح رقابت بسيار بالاست ولي من خوشحالم.
*چرا مي‌خواستيد داور شويد؟
*15 سال پيش، من در ايران فوتباليست بودم که برادرم که داور ليگ برتر ايران بود و به من گفت من هم اين کار را امتحان کنم. او گفت که تو مي‌تواني، مي‌تواني يکي از اولين ها باشي. در ايران، اولين گروه داورهاي زن 15 سال پيش شکل گرفتند.
*چرا فوتسال را به فوتبال ترجيح دادي؟
زيرا فوتسال در ايران استانداردهاي بسيار بالايي دارد؛ حداقل بالاتر از فوتبال. در ابتدا من داور مسابقات فوتبال بودم ولي برايم کافي نبود. در فوتسال، ما تيم اول آسيا هستيم و سطح خيلي خوبي داريم. با اين کار پيشرفت داشتيم، فوتسال باعث شد من در داوري پيشرفت کنم.
*در شروع کار اوضاع چطور بود؟
در ابتدا کار سختي داشتيم، ولي مثل تمام کشورها، اگر چيزي را بخواهيد به آن مي‌رسيد. مردم و به خصوص مردان، مي‌گويند که زن‌ها داورهاي خوبي نيستند. ولي براي من خيلي مهم بود که به آنها ثابت کنم من هم مي‌توانم. اين صحبت ها به من انگيزه داد و برادر و خانواده ام هميشه حامي من بودند که اين خيلي مهم بود.
*آيا تا به حال به تسليم شدن فکر کرده ايد؟
بله، به ذهنم رسيده زيرا گاهي کنار گذاشته شدم. در کشورم به اندازه کافي از من حمايت نشد ولي باعث شد قوي تر شوم. شما هميشه بايد کاري را که به آن علاقه داريد انجام دهيد. من مي‌خواستم به همه به خصوص آقايان نشان دهم که من هم مي‌توانم. به تنهايي اين کار را کردم ولي مبارزه کردم و موفق شدم.
*اوضاع زناني که با شما اين کار را شروع کردند چطور است؟
7 يا 8 داور زن ديگر هم بودند ولي همگي آنها تسليم شدند، زيرا کار خيلي سختي بود. خانواده يا همسر آنها اين کار را قبول نمي‌کردند، آنها نمي‌فهميدند که چرا يک زن بايد براي داوري، سفر کند. اگر شما بخواهيد در کشوري ديگر قضاوت کنيد، به اجازه همسرتان نياز داريد و همين موضوع باعث شد خيلي از داوران ما جا بمانند. امروزه همه چيز عوض شده است و ليگ‌هاي فوتسال زنان فعال هستند. 50 داور در ليگ اصلي و 100 داور در تمام کشور فعاليت مي‌کنند.
*احساس مي‌کنيد که شما در اين عرصه پيشگام بوده ايد؟
بله، به شخصه خودم و ديگر زنان داور را پيشگام مي‌دانم. خيلي از اين زن‌ها به دنبال پيشرفت کردن هستند. وقتي من به يک رقابتي دعوت شدم، شايد در ابتدا موضوع خيلي مثبت جلوه نمي‌کرد، به خصوص از نگاه مردان ولي پس از گذشت مدتي، مردان سرزمينم نيز پيشرفت ما را ديدند و موضوع را قبول کردند. حالا آنها به ما باور دارند و اعتماد مي‌کنند.


 احتمال حضور چمنيان در تيم ملي جوانان 

کميته جوانان فدراسيون فوتبال قصد دارد در روزهاي آتي تکليف کادر فني تيم ملي نوجوانان و جوانان را مشخص کند؛ 2 تيمي که به‌دليل ناکامي‌هاي اخير شانس حضور در جام‌جهاني زير 17سال و زير 20سال را از دست دادند. عباس چمنيان، سرمربي تيم ملي نوجوانان، منتظر فراخوان کميته فني است تا در اين نشست حاضر شود و گزارش خود از بازي‌هاي جام ملت‌هاي نوجوانان آسيا را به اعضاي کميته فني ارائه دهد. سرمربي مشهدي تيم ملي نوجوانان تا پايان آبان با فدراسيون قرارداد دارد و اين جلسه مي‌تواند سرنوشت او را براي ماندن يا نماندن در تيم ملي تعيين کند.
بااين‌همه از راهروهاي فدراسيون خبر مي‌رسد که احتمال ماندن چمنيان در کادر تيم‌هاي پايه تيم ملي زياد است، اما نه در تيم نوجوانان، بلکه در تيم جوانان. تيم ملي نوجوانان بعد از حذف در مسابقات آسيايي فعلا تا چند ماه برنامه‌اي ندارد و اولويت فدراسيون درحال‌حاضر انتخاب سرمربي براي تيم ملي جوانان است؛ تيمي که در اختيار اميرحسين پيرواني بود، اما بعد از باخت در برابر عمان در بازي‌هاي مقدماتي زير 23سال آسيا از کار برکنار شد. از وحيد هاشميان و مهدي مهدوي‌کيا به‌عنوان گزينه‌هاي ديگر فدراسيون براي تصدي سرمربيگري تيم ملي نوجوانان ياد مي‌شود، اما به نظر نمي‌رسد آن‌ها تمايل و شرايط اين مسئوليت را داشته باشند. مهدوي‌کيا اعلام کرده يک سال ديگر با تيم پايه هامبورگ قرارداد دارد و وحيد هاشميان ظاهرا از اينکه او فقط يکي از گزينه‌هاي فدراسيون است، ناراحت شده و اعلام کرده است حاضر نيست اين مسئوليت را قبول کند. به ‌اين‌ترتيب شانس چمنيان بيشتر از قبل شده است، ضمن اينکه او رابطه خوبي با کي‌روش دارد و اين مي‌تواند فاکتور مثبتي برايش قلمداد شود.


 استعفاي سرمربي تيم تنيس روي ميز نوجوانان 

صمد تدبيري سرمربي تيم ملي تنيس روي ميز نوجوانان کشورمان از سمت خود کناره گيري کرد.
اين تصميم تدبيري مربوط به يک ماه قبل يعني 24 شهريور مي شود که او نامه استعفايش را براي مسئولان فدراسيون ارسال کرد، اما آنها با اين استعفا مخالفت کردند.
ظاهراً هنوز سرمربي تيم تنيس روي ميز نوجوانان از برخي اتفاقات ناراضي است، بر همين اساس قرار است تا پايان ماه جاري تکليف حضور يا عدم حضور تدبيري در اين تيم مشخص شود. تدبيري به همراه تيم ملي، در مسابقات قهرماني آسيا به ميزباني ميانمار حضور داشت.


 پايان رقابت هاي ووشوي چهارمحال و بختياري 

به مناسبت گراميداشت هفته تربيت بدني و ورزش، مسابقات قهرماني ووشوي دختران استان چهارمحال و بختياري در سه رده سني نونهالان نوجوانان و جوانان با شرکت 190 ورزشکار در سالن تختي شهرکرد برگزار و نفرات برتر آن مشخص شد. در بخش ساندا و در رده سني نونهالان، زهرا رفيعي، يسنا حسيني پور، زهرا سليمي، الناز اميني، زهرا حيدري، کيميا صيادي، فاطمه احمديان و در رده سني نوجوانان ريحانه حسني، سارينا حسني، سعيده شهيدي راد، مهشيد اميري، فاطمه حسني، آرزو مسعودي وکيميا محموديان مقام اول را به خود اختصاص دادند. ميز خبر 

اميد ايران، نماينده دختران جوان در ليگ برتر واليبال
تيم «اميد ايران» متشکل از استعدادهاي جوان واليبال زنان، امسال در قالب يک تيم در مسابقات ليگ برتر کشور شرکت
مي کند.
به گزارش ايرنا، ليگ برتر واليبال زنان ايران امسال از 24 آبان آغاز مي شود و تا به حال هشت تيم براي حضور در اين رقابت ها اعلام آمادگي کرده اند.
يکي از تيم هاي حاضر در رقابت هاي امسال، متشکل از جوانان واليبال زنان ايران خواهد بود؛ اقدامي که چند سال پياپي در واليبال مردان هم انجام شد و کمک زيادي به رشد و پويايي هر چه بيشتر رده هاي سني پايه واليبال ايران کرد. ارتعاشات صنعتي و شمس تهران 2 تيمي بودند که در قالب بازيکنان ملي پوش نوجوان و با همان کادر فني تيم ملي نوجوانان وارد ليگ برتر شدند. امسال هم تيم دورنا اروميه با همين سياست در ليگ برتر به ميدان مي رود و حالا همين پروژه قرار است در بخش زنان، البته با تفاوت هايي پياده شود.
بر همين اساس، اواخر مهر تمرينات تيم "اميد ايران" آغاز مي شود. به گفته صديقه کعبي زاده نايب رئيس زنان فدراسيون، اين تيم قرار است به استعدادهاي نوپا و جوان واليبال زنان ايران کمک کند. کعبي زاده در اين باره گفت: هدف از اين تيم جمع کردن تعدادي از بازيکنان جوان تر واليبال ايران در ليگ است تا فرصت بازي و تجربه بيشتر به همه داده شود. البته کلمه اميد به اين معني نيست که اين تيم تنها بازيکنان تيم رده سني اميد را دارد، چون در آن صورت، تيم شکل ملي به خود مي گرفت. بازيکنان رده هاي سني نوجوانان و جوانان و اميد در صورت ارائه عملکردي مطلوب در تمرينات مي توانند براي اين تيم بازي کنند.
کعبي زاده با اشاره به تلاش فدراسيون براي جذب اسپانسر گفت: در حال حاضر با 2 اسپانسر هم صحبت کرده ايم و بعد از توافق نهايي اسم اسپانسر روي لباس بازيکنان تيم اميد نوشته خواهد شد. اگرچه امسال ملي پوشان در تيم هاي مختلف تقسيم شده اند، اما حضور چنين تيمي قطعا شور و هيجان بيشتري به تيم منتقل خواهد کرد.
پيکان تهران، ذوب آهن اصفهان، نامي نو اصفهان، شهرداري مشهد، شهرداري سمنان، نشاط مُهر فارس، اميد ايران و توپکا بابلسر هشت تيمي هستند که در جلسه قرعه کشي ليگ برتر واليبال زنان سال 97 حضور داشتند.
مسابقات از 24 آبان آغاز مي شود و يکم تا چهارم آبان فرصت باشگاه ها براي ثبت نام در سايت فدراسيون و ارائه تمام مدارک است.

معرفي نفرات برتر مسابقات شطرنج دختران کشور
نفرات برتر مسابقات قهرماني شطرنج دختران کشور در قزوين مشخص شدند.
در اين مسابقات که از در سالن ورزشي شهيد رجايي دانشگاه پيام نور قزوين برگزار شد، 233 شطرنج باز از 25 استان کشور با يکديگر به رقابت پرداختند.
اين مسابقات در 9 دور به روش سوييسي برگزار شد و شرکت کنندگان در 6 گروه سني زير 8 تا 18 سال با يکديگر به رقابت پرداختند.
در رده زير هشت سال اين رقابت ها، ديبا سليماني از گيلان عنوان قهرماني را از آن خود ساخت و در رده زير 10 سال نيز مقام قهرماني به مهسا علوي از زنجان رسيد.
ريحانه حاجات نيا از فارس، پرنيان قمي، پروا بهزاد نظيف و نيکي نادرنيا همگي از گيلان نيز به ترتيب در رده هاي زير 12، 14، 16 و 18 سال به عنوان قهرماني دست يافتند.
نفرات برتر اين مسابقات به مسابقات قهرماني آسيا اعزام مي شوند.

پايان مسابقات تکواندوي جوانان زنجان
برترين تکواندوکاران جوان استان زنجان معرفي شدند.
مسابقات انتخابي تکواندوي جوانان استان زنجان برگزار شد و در نهايت نفرات برتر به شرح زير معرفي شدند:
وزن اول: امير رضا قلندري
دوم: اميرحسين نظري
سوم: سهيل کرمي
چهارم: اميرحسين رضايي
پنجم: محمدرضا قشمي
ششم: محمد افشاري
هفتم: ابوالفضل طالبي
هشتم: محمد حمزه لو

پيگيري مسابقات تنيس زير 14 سال آسيا در البرز
مسابقات تور تنيس زير 14 سال آسيا با راهيابي دختران به نيمه نهايي پيگيري شد. ‌
مسابقات تنيس تور تنيس آسيا زير 14 سال پسران و دختران، به مناسبت گراميداشت هفته تربيت بدني به ميزباني هيئت تنيس استان البرز در محل پايگاه قهرماني تنيس استان البرز در روز دوم هم پيگري شد .در پايان اين مرحله از بازيها، آرتين نظري، برديا ضيايي ، کيان محمدي ، مهيار اعواني ، مهيار اکبريه، امير علي قوام، پارسا اشجاري و کسري رحماني به جمع 8 تنيسور برتر پسران راه يافتند و در بخش دختران، ماندانا فرزامي ، هانا سلطاني ، مهرانا سليماني پور و درسا چراغي به مرحله نيمه نهايي اين مسابقات رسيدند .
در بخش پسران 20 تنيسور از کشورهاي ايران و سوريه و در بخش دختران 9 شرکت کننده از ايران حضور دارند.
رقابت هاي تور تنيس زير 14 سال آسيا در 2 بخش انفرادي و دو نفره به مدت يک هفته به ميزباني هيات تنيس البرز برگزار مي شود.
سرداوري اين دوره از رقابت ها بر عهده امير حسين موسوي داور نشان سفيد کشورمان است.


 ورزش جوان و نوجوان 

ناکامي اسد بيگي در رسيدن به مدال برنز
قايقران جوان ايران عنوان چهارم المپيک بوينس آيرس را کسب کرد.
نيروانا اسدبيگي در قايقراني کانو اسلالوم، با ثبت رکورد 1:29.76 در ديدار رده بندي با شکست مقابل حريفي از اسلواکي از کسب مدال برنز بازماند و عنوان چهارم را بدست آورد.
حريف وي با زمان 1:25:75 مدال برنز اين دوره از بازيها را به گردن آويخت.

هشتمي دووميداني کار ايران در المپيک آرژانتين
پرنده ايران در ماده پرش سه گام المپيک جوانان عنوان هشتم را بدست آورد.
حميدرضا کيا در ماده پرش سه گام، با ثبت رکورد 15:40 متر در مرحله دوم و مجموع 30.68 متر در جايگاه هشتم مسابقات دووميداني سومين دوره المپيک 2018 جوانان در بوينس آيرس آرژانتين قرار گرفت و دستش از رسيدن مدال کوتاه ماند.

براي هدايت تيم‌هاي پايه؛
توافق مسئولان فدراسيون بوکس با مربي کوبايي
رئيس فدراسيون بوکس از توافق اين فدراسيون با يک مربي کوبايي براي حضور در تيم‌هاي پايه بوکس خبر داد.
مسئولان فدراسيون بوکس براي هدايت تيم‌هاي پايه با «پدرو سالگادو» کوبايي به توافقات ابتدايي دست يافتند و قرار است اين مربي در 2 ماه آينده با حضور در ايران قرارداد خود را رسمي کند.
حسين ثوري، رئيس فدراسيون بوکس در گفت‌و‌گو با تسنيم، ضمن تاييد اين خبر اظهار داشت: سالگادو مربي سه ستاره بوکس است و در حال حاضر هدايت تيم ملي بوکس اکوادور را برعهده دارد، اما در 2 ماه آينده با پايان قرارداد خود با اکوادور به ايران خواهد آمد تا کار خود را در تيم‌هاي پايه بوکس ايران آغاز کند.
وي در خصوص مبلغ قرارداد اين مربي عنوان کرد: در حال حاضر امکان اينکه در خصوص مبلغ قرارداد او صحبت کنم وجود ندارد اما آنچه مورد درخواست اين مربي است در توان فدراسيون قرار دارد.
رئيس فدراسيون بوکس تاکيد کرد: قرار است اين مربي علاوه بر حضور در تيم‌هاي پايه به ايجاد يک وحدت رويه در مربياني ايراني نيز بپردازد و هر جا که نياز بود به احدي نيز کمک کند.

سايه شوم تاجران فوتبال بر سر تيم‌هاي پايه!
با بررسي وضعيت تيم هاي فوتبال پايه، مشخص مي شود که مدارس فوتبال از کارکرد اصلي خود منحرف شده اند.
به گزارش برنا، فوتبال پايه درسال‌هاي اخير دستخوش اتفاقات ناگواري شده و تيم‌هاي پايه که مي‌توانستند به کيفيت فوتبال کمک کنند، به روزي رسيدند که بايد فوتبال ايران به داد پايه‌ها برسد؛ مدرسه‌هاي فصلي که براي درآمدزايي تشکيل شدند. تعدادي از چهره‌هاي نام آشناي ورزشي هم با استفاده از اسامي خود به دنبال درآمدزايي هستند و کساني که در مستطيل سبز فقط به دنبال گسترش و توسعه بودند اکنون مدارس فوتبال را به بنگاه اقتصادي تبديل کردند.
مدارس فوتبال بايد به دنبال بازيکن سازي باشند و علاوه بر آموزش فوتبالي بايد به نکاتي فرهنگي و تربيتي بازيکنان هم توجه ويژه‌اي شود. مدارس فوتبال به شکل فصلي درايران فعاليت مي‌کنند. با گذشت فصل تابستان تعداد بسياري از بازيکنان براي ادامه تحصيل، مدارس فوتبال را ترک مي‌کنند. الفباي مدارس فوتبال درايران به شکل خوبي صرف نشده و با کاستي‌هاي بسياري مواجه است. بسياري از خانواده‌ها با نگاه تجاري و تفريحي فرزندان را به مدارس فوتبال مي‌فرستند. باشگاه‌ها هم براي جذب بازيکنان با سخت گيري خاصي تيم را جمع مي‌کنند که بسياري از بازيکنان با پرداخت هزينه‌هاي هنگفت توسط تعدادي ازافراد خاص راهي باشگاه‌ها مي‌شوند.
رحيم‌پور، مسئول آکادمي باشگاه پيکان در اين ارتباط گفت: باشگاه‌ها، سعي مي‌کنند با اصول حرفه‌اي بازيکنان با استعداد را کشف کنند و بدون در نظر گرفتن فصل تابستان و زمستان آموزش حرفه‌اي را به بازيکنان ارائه دهند تا در آينده بازيکنان با کيفيت به فوتبال ايران معرفي شوند. آموزش در باشگاه‌ها زير نظر کادرفني مجرب انجام مي‌شود اما در بسياري از مدارس فوتبال با استفاده از نام چهره‌ها از مربيان مجرب استفاده نمي‌شود.
البته بسياري از مدارس فوتبالي هم در ايران وجود دارد که بازيکنان با کيفيتي را به جامعه فوتبال ارائه مي‌کنند.فوتبال پايه ايران اين روزها حال خوشي ندارد. ورود دلالان و درآمدزايي از بازيکنان پايه باعث شد تا فوتبال پايه براي تعدادي افراد خاص به بنگاه اقتصادي تبديل شود.
بسياري از کارشناسان معتقدند مدارس فوتبال عامل اصلي ورود دلالان به فوتبال پايه است. تعدادي از باشگاه‌هاي بزرگ هم به تازگي اسير تاجران فوتبال شدند. ظاهرا تعدادي از مدارس فوتبال بدون مجوزهم فعاليت مي‌کنند و اين امرسبب تشديد حضور دلالان در فوتبال پايه است.
براساس سايت رسمي هيئت فوتبال تهران، 94 مدرسه فوتبال با مجوزرسمي فعاليت مي‌کنند. براي رسيدن به فوتبال پايه با کيفيت به امکانات، آموزش به‌روز و نظارت دقيق نيازاست. براي جلوگيري ازحضور دلالان بايد مدارس فوتبال زير مجموعه باشگاه‌ها قرارگيرند تا با نظارت ويژه به فعاليت خود بپردازند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون