جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4302- تاریخ : 1397/07/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

هفته پرکار جشنواره قصه‌گويي در استان‌هاي مختلف آغاز شد
رقابت پرشور قصه‌گويان ايران در16 استان کشور


مذاکره کانون در فرانکفورت براي خريد و فروش حق نشر کتاب‌

فرماندار ساوجبلاغ:
از فعاليت‌هاي ارزشمند کانون حمايت مي‌کنيم

استاندار خراسان شمالي:
اعضاي مراکز کانون فرزندان ويژه ما هستند


«اصطلاح‌نامه کودک و نوجوان»؛ موضوع هفتادمين نشست کتاب‌خانه مرجع کانون


 هفته پرکار جشنواره قصه‌گويي در استان‌هاي مختلف آغاز شد
 رقابت پرشور قصه‌گويان ايران در16 استان کشور 

هفته پيشِ رو، هفته رقابت‌هاي پرشور قصه‌گوياني است که از 16 استان کشور، در بخش تخصصي بيست‌ويکمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي شرکت کرده‌اند.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، در حالي که رقابت‌هاي استاني در آذربايجان شرقي، چهار محال و بختياري، کهگيلويه و بويراحمد، گيلان، مازندران، همدان، فارس، يزد و قزوين پيشتر به پايان رسيده است و برگزيدگان آن معرفي شده‌اند از روز شنبه 21 مهر 1397، رقابت قصه‌گويان استان‌هاي آذربايجان غربي و کرمانشاه آغاز و يکشنبه 22 مهر، با پايان مسابقه استاني، نفرات برتر اين دو استان مشخص خواهند شد.
در اين ميان شلوغ‌ترين روز بيست‌ويکمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي در بخش استاني مربوط به روز يکشنبه، 22 مهر است که طي آن، رقابت در استان‌هاي اصفهان، ايلام، بوشهر، تهران، کردستان و هرمزگان آغاز شده است در حالي که علاوه بر پايان مسابقه استان‌هاي آذربايجان غربي و کرمانشاه، نفرات برتر استان‌هاي بوشهر و هرمزگان معرفي مي‌شوند.
در ادامه مسابقه‌هاي استاني قصه‌گويي در روز دوشنبه 23 مهر، رقابت قصه‌گويان استان خراسان شمالي و البرز آغاز مي‌شود و رقابت قصه‌گويان استان‌هاي اصفهان و تهران ادامه مي‌يابد و تکليف برگزيدگان استان‌هاي ايلام، کردستان و خراسان شمالي نيز روشن مي‌شود. بر همين اساس در روز سه‌شنبه 24 مهر، دختران و پسران 14 تا 18 سال، مردان و زنان بالاي سال و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هاي استان‌هاي اردبيل، زنجان و سمنان در بخش تخصصي جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي با يکديگر به رقابت خواهند پرداخت. در عين حال سه‌شنبه آخرين روز رقابت‌هاي استان‌هاي تهران، البرز، اصفهان و سمنان هم خواهد بود.
بر اساس اين گزارش، شرکت‌کنندگان بخش قصه‌گويي تخصصي در استان‌هاي خوزستان، خراسان جنوبي و مرکزي در روز چهارشنبه 25 مهر رقابت خود را آغاز خواهند کرد و مسابقه‌هاي استاني در استان‌هاي اردبيل و زنجان به پايان مي‌رسد و برگزيدگان اين دو استان مشخص مي‌شوند. روز پنجشنبه 26 مهر علاوه بر آغاز جشنواره قصه‌گويي در استان سيستان و بلوچستان، استان‌هاي خراسان جنوبي، خوزستان و مرکزي، نيز شاهد پايان جشنواره قصه‌گويي خواهند بود.
در همين حال با پايان يافتن رقابت قصه‌گويان در استان سيستان و بلوچستان در روز جمعه 27 مهر، رقابت‌هاي اين هفته از مرحله استاني بيست‌ويکمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي به پايان خواهد رسيد. بر اين اساس هريک از اين جشنواره‌ها 5 شرکت‌کننده برگزيده را در بخش «مردان و زنان بالاي 18 سال» به مرحله منطقه‌اي و 3 شرکت‌کننده را به‌صورت جداگانه در هر يک از بخش‌هاي «دختران و پسران 14 تا 18 سال» و «پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها» به مرحله کشوري معرفي مي‌کنند. پايگاه اطلاع‌رساني کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به نشاني www. kanoonnews. ir و جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي به نشاني www. kanoonfest. ir نشاني محل برگزاري اين جشنواره‌ها را در استان‌هاي مختلف اعلام کرده است که به غير از شهر اصفهان که جشنواره در مجتمع کانون پل فلزي و تهران که در سالن غدير مرکز آفرينش‌هاي کانون در خيابان حجاب برگزار مي‌شود، مکان برگزاري ديگر جشنواره‌هاي استاني سالن اجتماعات اداره‌هاي کل کانون آن استان‌ها اعلام شده است.


 مذاکره کانون در فرانکفورت براي خريد و فروش حق نشر کتاب‌ 

نماينده کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در هفتادمين نمايشگاه کتاب فرانکفورت از برپايي بيش از 20 نشست کاري با ناشران خارجي براي خريد و فروش حق نشر(کپي‌رايت) کتاب‌ خبر داد.
سعيده ارگاني با اعلام اين خبر گفت: «تا روز دوم 21 جلسه کاري با نمايندگاني از کشورهاي آلمان، فرانسه، انگليس، کره جنوبي، بنگلادش، ايتاليا، مالزي، کانادا و... برگزار و درباره خريد و فروش کپي‌رايت مذاکراتي انجام شد».
کارشناس مسوول حوزه کتاب امور بين‌الملل کانون هم‌چنين اضافه کرد: برخي از اين ديدارها نيز مربوط به تامين کتاب‌هاي مورد نياز کتاب‌خانه مرجع کانون بود.
ارگاني با اشاره به نشست اعلام نامزدهاي دريافت جايزه آستريدليندگرن يادآور شد: از ايران هفت نامزد معرفي شده‌اند که در ميان‌آن‌ها هوشنگ مرادي‌کرماني و کتاب‌خانه‌هاي سيار نامزدهاي کانون براي دريافت اين جايزه هستند.
وي در ادامه اظهار داشت: امسال براي اولين بار در حاشيه نمايشگاه کتاب فرانکفورت نمايشگاهي اختصاصي براي ناشران کودک در نظر گرفته شده است که به پيشنهاد خانم بيرجيت فريک از مسئولان نمايشگاه کتاب فرانکفورت، دو کتاب کانون با عنوان «پسرک پرنده قطار» و «ماه بود و روباه» که پيش از اين به زبان انگليسي منتشر شده در اين بخش به نمايش در آمده
است. هفتادمين نمايشگاه کتاب فرانکفورت طي روزهاي 18 تا 22 مهر 1397 (10تا 14 اکتبر 2018) در کشور آلمان برپا شده و کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نيز در اين دوره کتاب‌هاي صوتي و تصويري، کتاب‌هاي انگليسي، مجموعه نياکان ما و برگزيده ‌آثاري که تاکنون حق نشر آن‌ها را از ناشران خارجي خريداري کرده را به نمايش گذاشته است.


 فرماندار ساوجبلاغ:
 از فعاليت‌هاي ارزشمند کانون حمايت مي‌کنيم 

فرماندار شهرستان ساوجبلاغ در بازديد از کتاب‌خانه مرکز هشتگرد و نمايشگاه آثار اعضاي اين مرکز، بر ضرورت حمايت از طرح‌ها و ايده‌هاي خلاق تاکيد کرد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون البرز، مريم فلاح نژاد مسئول مرکزهشتگرد دراين‌باره گفت: ابوالقاسم پاليزگير، فرماندار ساوجبلاغ در اين ديدار ضمن اشاره به فعاليت‌هاي ارزشمند کانون در حوزه کودک و نوجوان، از برنامه‌هاي اجرا شده در خصوص ترويج فرهنگ و هويت ايراني‌اسلامي ابراز خرسندي کرده و ضمن تقدير از مربيان اين مرکز، از آثار توليد شده توسط اعضا در بخش‌هاي مختلف به عنوان آثار هنري ارزشمند، ياد کرده و گفت از اين ايده‌هاي خلاق و نو حمايت مي‌کنيم.
به گفته اين مربي، در ادامه اين بازديد از آن جايي که فعاليت‌هاي مرکز در شش ماهه اول سال 1397، با موضوع ترويج کتاب‌خواني و پرورش تفکر بود، برنامه‌هاي مرکز که با اين محتوا اجرا شده بودند، معرفي و توضيحاتي در خصوص فنون و روش‌هاي اجرا شده، بيان شد.
پاليزگير، همچنين بر همکاري‌هاي بيشتر با آموزش و پرورش و صدا و سيما، به منظور معرفي ظرفيت‌هاي کانون تاکيد کرد.
گفتني است حجت الاسلام يوسفي، مشاور مذهبي فرماندار و جعفريان، معاون امور اجتماعي فرمانداري ساوجبلاغ، فرماندار اين شهرستان را در بازديد از مرکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در هشتگرد، که صبح روز يکشنبه 22 مهر ماه 1397، انجام شد، همراهي کردند.


 استاندار خراسان شمالي:
 اعضاي مراکز کانون فرزندان ويژه ما هستند 

مقام ارشد استان خراسان شمالي گفت که اعضاي مراکز کانون پرورش فکري فرزندان ويژه ما هستند زيرا علاوه بر درس خواندن کارهاي فوق برنامه هم انجام مي‌دهند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خراسان شمالي، دکتر محمدرضا خباز استاندار در ديداري، اعضاي مراکز کانون پرورش فکري را آينده سازان کشور توصيف کرد و گفت: تلاش همه ما مسئولان حل مشکلات مرتبط با دانش‌آموزان است تا آنان با آرامش فکري و روحي به تحصيل و کسب مدارج علمي بپردازند.
نماينده عالي دولت در استان، در اين ديدار اظهار داشت: دوران جواني و نوجواني بهترين دوران زندگي انسان و دوراني فوق‌العاده و غيرقابل تکرار است و تاکيد بنده به تمامي دانش‌آموزان در مقاطع مختلف بهره‌مندي حداکثري و درست از اين فرصت زندگي است.
وي با اشاره به دو سنت تغيير پذير و تغيير ناپذير خداوندي، ادامه داد: در روش تغيير ناپذير سرنوشت افراد به دست خودشان است تا با تلاش و کوشش و با علم بر اين که انسان موجودي ارزشمند است، بتواند در مسير کسب عزت و سربلندي گام بردارد. وي افزود: سرمايه‌داري واقعي به معناي مال و ثروت فراوان نيست چرا که اين نوع سرمايه و عزت زودگذر است بنابراين انسان بايد با بهره‌مندي از قدرت تفکر و عقل خود بتواند به عزت واقعي دست يابد و تاکيد دارم عزت انسان تبعي است و به تلاش او بستگي دارد. استاندار خراسان شمالي خطاب به دانش‌آموزان حاضر در جمع تاکيد کرد: تحصيل و مطالعه شما نبايد فقط براي کسب نمره بلکه بايد در راستاي افزايش تفکر و درک باشد و بنده باور دارم با توجه به اين که دانش‌آموزان عضو کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به انجام کارهاي فوق العاده و غيردرسي نيز مي‌پردازند، در آينده مي‌توانند از نظر فکر و انديشه نسبت به همسالان خود از پختگي عقلاني بيشتري برخوردار باشند.
منير صادقي، مدير کل کانون پرورش فکري هم در با اشاره به تعداد مراکز کانون و فعاليت‌هاي انجام شده در اين کتاب‌خانه‌هاي کانون، عنوان کرد: طي سال‌هاي اخير سرانه فضاي کانون استان رشد خوبي داشت و دانش‌آموزان زيادي توانستند زير چتر فعاليت‌هاي کانون قرار بگيرند.
وي با بيان اين‌که طي شش ماه گذشته 24 هزار جلد کتاب در کتاب‌خانه‌هاي کانون به امانت داده شده است، ادامه داد: در حال حاضر 9 هزار نفر از دانش‌آموزان استان عضو مراکز کانون استان هستند و صدهزار جلد کتاب هم در اين کتاب‌خانه موجود است.
بر اساس اين گزارش در اين ديدار مديرکل امور بانوان و خانواده استانداري و مدير کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان شمالي و همچنين جمعي از اعضاي مراکز کانون به بيان گزارش و مشکلات حوزه کودکان و نوجوانان پرداختند.


 «اصطلاح‌نامه کودک و نوجوان»؛ موضوع هفتادمين نشست کتاب‌خانه مرجع کانون 

هفتادمين نشست توسعه و ترويج فرهنگ کتاب‌خواني با موضوع «اصطلاح‌نامه کودک و نوجوان» 30 مهر در کتاب‌خانه مرجع کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار مي‌شود.
به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، در اين نشست «فريبرز خسروي» داراي مدرک دکتري کتاب‌داري و اطلاع‌رساني به همراه «ملوک‌السادات حسيني بهشتي» دکتري زبان‌شناسي همگاني در مورد موضوع مطرح شده به ايراد سخن خواهند پرداخت.
مجموعه نشست‌هاي «ترويج خواندن» دوشنبه آخر هر ماه با حضور صاحب‌نظران عرصه هنر و ادبيات کودک و نوجوان در محل اين کتاب‌خانه برگزار مي‌شود و حضور علاقه‌مندان به حوزه ادبيات کودک و نوجوان در اين نشست‌ها بلامانع است. گفتني است: به شرکت کنندگان در اين نشست‌ها گواهي آموزشي به مدت دو ساعت از سوي اداره‌کل آموزش و پژوهش کانون اعطا مي‌شود.
بر اساس اين خبر علاقه‌مندان به شرکت در اين نشست مي‌توانند از ساعت 14 تا 16 روز 30 مهر به کتاب‌خانه مرجع کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان واقع در خيابان شهيد بهشتي_خيابان خالداسلامبولي(وزراء) _ساختمان شهيد ملک‌شامران پلاک 24، مراجعه کنند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون