جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4302- تاریخ : 1397/07/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


آغاز فيلمبرداري «لواسان»

اولين تجربه کمپاني راويو؛
ساخت سريال بلند «پرندگان خشمگين»


جايزه جشنواره پيونگ يانگ براي «يک روز بخصوص»


هنرهاي تجسمي


دريچه هنر


حسن معجوني؛ بهترين بازيگر جشنواره اسپانيايي


لاله اسکندري در «تيغ و ترمه»


تاريخ تمدن


ميز خبر


 آغاز فيلمبرداري «لواسان» 

با انتخاب کامل بازيگران و عوامل، فيلمبرداري فيلم «لواسان» در لوکيشني حوالي شمال تهران آغاز شد.
به گزارش مشاور رسانه‌اي پروژه، فيلمبرداري فيلم «لواسان» به کارگرداني سميرا رجبي و تهيه‌کنندگي عزت‌الله جامعي‌ندوشن با انتخاب کامل بازيگران و عوامل در لوکيشني در شمال تهران آغاز شد.فيلمبرداري «لواسان» در تهران و اطراف لواسان انجام مي‌شود.
با قطعي شدن حضور بازيگراني چون عباس غزالي، اميرمحمد زند و سميرا رجبي، به تازگي ثريا قاسمي، فريبا طالبي و شمسي فضل‌اللهي نيز به اين پروژه پيوسته‌اند تا ليست بازيگران فيلم تکميل شود.
اين فيلم مضموني اجتماعي دارد و در خلاصه داستانش آمده است:جواني در مخمصه روحي – رواني قرار گرفته است.وي در اين شرايط و در ضمير ناخودآگاه خود قصد خروج از کشور را دارد اما در اين ميان اتفاقاتي رخ مي‌دهد.«لواسان» اولين فيلم بلند سميرا رجبي محسوب مي‌شود که پيش‌تر تجربه کارگرداني چند فيلم‌ کوتاه در کارنامه‌اش داشته ‌است.


 اولين تجربه کمپاني راويو؛
 ساخت سريال بلند «پرندگان خشمگين» 

کمپاني Rovio از ساخت اولين سريال بلند برمبناي موفق‌ترين محصول اين کمپاني يعني «پرندگان خشمگين» خبر داد.
به گزارش مهر به نقل از ورايتي، خبر ساخت سريال جديد «Angry Birds – پرندگان خشمگين» تاييد شده است و اين موجودات الهام‌بخش دنياي بازي‌هاي ديجيتالي، براي اولين بار به فرم يک محصول بلندمدت عرضه خواهند شد.جامعه هدف اين شوي جديد کودکان 6 تا 12 ساله هستند و طبق برنامه‌ريزي‌ها قرار است پخش آن از سال 2020 آغاز شود.
کمپاني فنلادي Rovio که مالکيت «پرندگان خشمگين» را در اختيار دارد امتياز ساخت اين سريال را به شرکت انگليسي Cake سپرده است. تهيه‌کنندگان تا‌کنون درباره تعداد و زمان اپيزودها سخني به ميان نياورده‌اند، اما آن چه که قطعي‌ است اين است که اين اولين سريال بلند «پرندگان خشمگين» خواهد بود.
اين پرندگان قبلا روي پرده‌هاي نقره‌اي سينما هم آمده‌اند؛ «پرندگان خشمگين»(2016)  اولين بار در فنلاند و انگلستان اکران شد و بيش از 350 ميليون دلار فروش جهاني داشت، قرار است نسخه بعدي اين فيلم در سال 2019 عرضه شود.بازي «پرندگان خشمگين» تاکنون بيش از 4 ميليارد بار در پلت‌فرم‌هاي گوناگون دانلود شده است.
پيش از اينRovio از عقد يک قرارداد براي ساخت يک مسابقه تلويزيوني لايواکشن به نام «چالش پرندگان خشمگين» و ساخت يک پارک تفريحي با تم اين پرندگان در کشور قطر خبر داده بود.


 جايزه جشنواره پيونگ يانگ براي «يک روز بخصوص» 

فيلم «يک روز بخصوص» ساخته همايون اسعديان موفق به کسب جايزه بهترين فيلمنامه از جشنواره فيلم پيونگ يانگ در کره شمالي شد.
به گزارش ايسنا، در شانزدهمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم پيونگ يانگ که در کشور کره شمالي برگزار شد، علاوه بر فيلم «يک روز بخصوص»، فيلم‌هاي «درساژ» نخستين ساخته پويا بادکوبه و مستند «روياهاي دم صبح» به کارگرداني مهرداد اسکويي نيز حضور داشتند.
در خلاصه داستان «يک روز بخصوص» که فيلمي در ژانر ملودرام و با مضموني اجتماعي است، آمده:«حامد بايد براي عمل قلب خواهرش دست به يک انتخاب بزند، انتخابي که در آينده مسيرهاي متفاوتي را پيش روي او قرار داده است».
در اين فيلم مصطفي زماني، فرهاد اصلاني، پريناز ايزديار، محسن کيايي، شيرين آقا کاشي، شيرين يزدان‌بخش، با معرفي افسانه کمالي و مجتبي پيرزاده و همراهي ايليا نصرالهي به عنوان بازيگر خردسال فيلم، حضور دارند.
جشنواره فيلم پيونگ يانگ در کره شمالي برگزار شد.


 هنرهاي تجسمي  

آيدين آغداشلو:
خط ميرعماد را به قلب خود مي چسبانم
آيدين آغداشلو مي‌گويد: همه مانند من نيستند که خط ميرعماد را به قلب خود بچسبانند و با آن زندگي کنند.بلکه از آن فاصله مي‌گيرند چون فکر مي‌کنند يک اثر کهنه است و مي‌روند به سمت يک اثر نو.
آغداشلو نقاش و هنرشناس صاحب نام در گفتگويي درباره رونق بازار خوشنويسي مي گويد:"وقتي درباره خوشنويسي صحبت مي‌شود بايد مشخص شود منظور خوشنويسي سنتي است يا خوشنويسي مدرن شده؛ خوشنويساني که نقاشي خط کار مي‌کنند قيمت آثارشان بسيار بالاست و به کار هر نقاش معاصري پهلو مي‌زند.کم نيستند خوشنويسان سنتي که نقاشي خط کار کردند و قيمت کارشان بالاي صدها ميليون تومان است."
نقاش مجموعه «شفاعت فرشتگان» افزود: اما بايد بررسي شود چرا هنر سنتي مورد استقبال شايسته قرار نمي‌گيرد و تا حدود زيادي قيمت‌ها درجا مي‌زنند. اين موضوع مربوط به جوهره و کيفيت اثر نيست. بلکه مرتبط است با افرادي که خريدار آثار هنري هستند و رو به هنر معاصر دارند؛ علاقه‌اي به هنر قديمي ندارند. ممکن است قيمت يک نقاشي پيش پاافتاده مدرن 10برابر قيمت يک تابلو خط ميرعماد باشد. اين رسم زمانه، مد روز و رقابت‌هاي سليقه‌اي است. فاصله گرفتن جهان مدرن از جهان سنتي است. جهان مدرن نيز قيمت‌گذاري‌هاي خودش را دارد.
آغداشلو با اين توضيح که درصد زيادي از مجموعه هنر سنتي ايران واجد ارزش‌هاي بي‌نظير شگفت‌انگيز است، ادامه داد:اين موضوع به نظرم تثبيت شده است. اما هنر مدرن صدسال اخير ايران اين نسبت را ندارد و به اين نسبت تثبيت شده نيست.
نقاش مجموعه «خاطرات انهدام» با تاکيد بر اين که فرهنگ ما در حال فاصله گرفتن از ارزش‌هاي کهن است، گفت:کارهايي شده که هنر گذشته و ارزش‌هاي آن در زمينه فرهنگي جايگزين ارزش‌هاي معاصر جهاني شود، دهه‌هاست اين کار صورت مي‌گيرد منتها نشد و به زور هم نمي‌شود و ممکن است نتيجه عکس بدهد. همه مانند من نيستند که خط ميرعماد را به قلب خود بچسبانند و با آن زندگي کنند. بلکه از آن فاصله مي‌گيرند چون فکر مي‌کنند يک اثر کهنه است و مي‌روند به سمت يک اثر نو. اغلب مردم مي‌خواهند با جهان معاصر همسو شوند.جهان معاصر هم کار خودش را مي‌کند. حرکت رو به جهان معاصر داشتن از دوره قاجار آغاز شد و ادامه دارد، حتي تشديد هم شده است.
آغداشلو در پايان توضيح داد:متاسفانه جامعه سعي مي‌کند از هر چيزي که به گذشته و به کهن بودن ارتباط دارد فاصله بگيرد.


 دريچه هنر 

در تالار وحدت؛
تجليل از نوازندگان ارکستر سمفونيک دوران جنگ
آيين تجليل از اعضاي ارکستر سمفونيک تهران در دوران دفاع مقدس، روز 28 مهرماه با عنوان سازهاي خاکي در تالار وحدت برگزار مي‌شود.آيين تجليل از اعضاي ارکستر سمفونيک تهران در دوران دفاع مقدس به همت بنياد فرهنگي هنري رودکي ، در قالب برنامه «سازهاي خاکي» ساعت 20 روز 28 مهرماه در تالار وحدت تهران برگزار مي‌شود.در اين برنامه تعدادي از نوازندگان ارکستر سمفونيک تهران و گروه کر دوران دفاع مقدس قطعات خاطره انگيز؛ «خجسته باد اين پيروزي»، «راهيان کربلا»، «جنگ جنگ تا پيروزي»و ...را اجرا مي‎کنند.محمد گلريز، جهانگير زماني ، رشيد وطن دوست و مهرداد کاظمي به عنوان خواننده در اين برنامه حضور خواهند داشت.

«يک سال در زندگي برگمان» بر پرده‌ سينما حقيقت
فيلم مستند «يک سال در زندگي برگمان» در دوازدهمين دوره جشنواره بين‌المللي «سينماحقيقت» روي پرده مي‌رود.
«يک سال در زندگي برگمان» ساخته «جين مگ‌نيوسان» از آثار منتخب اين دوره‌ي جشنواره است که در بخش غيررقابتي مستند- پرتره به نمايش درمي‌آيد.اين فيلم به زندگي و آثار «اينگمار برگمان» فيلمساز مشهور سوئدي در بين سال‌هاي 1957 تا 1963 مي‌پردازد؛ سال‌هايي که از پُربارترين دوران زندگي وي بوده است؛ مسيري که برگمان براي کندوکاو در روح و روان انسان انتخاب کرده بود.دوازدهمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم مستند ايران «سينماحقيقت» طي روزهاي 18 تا 25 آذرماه 1397 به دبيري «سيدمحمدمهدي طباطبايي‌نژاد» در شهر تهران برگزار خواهد شد.


 حسن معجوني؛ بهترين بازيگر جشنواره اسپانيايي  

جايزه بهترين بازيگر مرد جشنواره فيلم «سيتگس» در کشور اسپانيا، به حسن معجوني براي بازي در فيلم «خوک» به کارگرداني ماني حقيقي رسيد.
پنجاه‌ويکمين جشنواره فيلم «سيتگس» اسپانيا که ويژه فيلم‌هاي تخيلي و ترسناک است از تاريخ 4 تا 14 اکتبر (12 تا 22 مهر) برگزار شد و حسن معجوني براي بازي در فيلم «خوک» بهترين بازيگر مرد اين رويداد سينمايي نام گرفت. در اين فيلم حسن معجوني، ليلا حاتمي، ليلي رشيدي، پري ناز ايزديار، سيامک انصاري،علي مصفا و...حضور دارند.

 


 لاله اسکندري در «تيغ و ترمه»  

لاله اسکندري بازيگر سينما و تلويزيون به جمع بازيگران فيلم سينمايي «تيغ و ترمه» به کارگرداني کيومرث پوراحمد پيوست.
اين پروژه بيستمين فيلم کيومرث پوراحمد است که تا آخر اين هفته جلوي دوربين مي رود.
پيش از اين بازيگراني چون هومن برق نورد، پژمان بازغي، مهران رجبي و ديبا زاهدي به اين پروژه پيوسته اند.تهيه کنندگي اين پروژه بر عهده علي قائم مقامي است.


 تاريخ تمدن 

مصريان باستان؛ نابغه‌هاي دانش و مهندسي
مصريان باستان براي بسياري از دستاوردهاي علمي‌شان زبانزد خاص و عام هستند. مصريان ياد گرفته بودند که چگونه آهن را ذوب کنند و از آن وسايل مختلفي بسازند.آن‌ها همچنين در کار با طلا بسيار ماهر و چيره‌دست بودند. شايد باورش برايتان سخت باشد اما مصريان اولين مردماني بودند که ياد گرفتند چگونه شيشه بسازند.
آن‌ها با گرم کردن شن توانستند ظروف شيشه‌اي مختلفي را بسازند که برخي از آن‌ها تا امروز نيز باقي‌مانده است. مصريان در ساخت کوزه‌هاي شيشه‌اي بسيار چيره‌دست بودند.مصريان باستان در مورد آناتومي بدن انسان اطلاعات زيادي داشتند.آن‌ها توانايي جدا کردن قلب و شش‌ها را از بدن انسان داشتند. اين توانايي در آن دوران بسيار شگفت‌انگيز و جالب‌توجه بود.
برگه‌هايي از 1600 سال پيش وجود دارد که نشان مي‌دهد مصريان باستان از عملکرد اندام‌هاي مختلف بدن آگاه بودند.مصريان در دوران باستان توانسته بودند تا حرکات ماه و ستارگان را اندازه‌گيري کنند.آن‌ها از پايه‌گذاران اصلي تقويم در جهان بشمار مي‌روند. مصريان باستان اولين مردماني بودند که365 روز را براي يک سال در نظر گرفتند. آن‌ها همچنين پايه‌گذار سيستم اندازه‌گيري در جهان بشمار مي‌روند.آن‌ها همچنين از پيشگامان توليد کاغذ در جهان بشمار مي‌روند.اما مصريان باستان بيشتر به خاطر مهارت در رياضيات و هندسه و ساخت اهرام بزرگ معروف و مشهور هستند.


 ميز خبر 

رقابت هفت فيلمساز جوان در جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت
اسامي فيلم‌هاي سينمايي بخش «روايت نو» پانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت اعلام شد. 7 فيلم سينمايي در اين بخش جشنواره داوري خواهند شد.اسامي فيلم‌هاي سينمايي راه يافته به بخش «روايت نو» جشنواره بدين شرح است:
«چراغ‌هاي ناتمام» مصطفي سلطاني/ «دايان» بهروز نوراني پور/ «کنجان چم» ياسمن نصرتي/ «درياچه ماهي» مريم دوستي/ «ويلايي‌ها» منير قيدي/ «صداي منو ميشنويد...؟» صادق پروين آشتياني/ «اشنوگل» هادي حاجتمند-علي سليماني سرنسري.گفتني است بر اساس مقررات اعلام شده در فراخوان پانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت تمام فيلم‌هاي راه يافته در کليه بخش‌هاي رقابتي جشنواره مورد ارزيابي هيأت داوران قرار خواهند گرفت اما نمايش آثار راه يافته به مسابقه در دستور کار ستاد برگزاري جشنواره قرار ندارد و تعداد محدودي از اين آثار به نمايش در خواهند آمد.

آخرين وضعيت اکران «گرگ بازي»
محمد علي نجفي تهيه کننده و کارگردان سينما آخرين وضعيت اکران فيلم سينمايي «گرگ بازي» را تشريح کرد.
به گزارش افکارنيوز، محمد علي نجفي تهيه کننده و کارگردان سينما درباره آخرين وضعيت اکران «گرگ بازي» گفت:اکران اين فيلم از آبان‌ماه آغاز خواهد شد.«گرگ بازي» به کارگرداني عباس نظام دوست و تهيه کنندگي محمد علي نجفي است که در سي و ششمين جشنواره جهاني فيلم فجر حضور داشت.«گرگ بازي» داستان چند رفيق قديمي است که شبي در خانه موروثي دوست مي‌شوند و با ورود مهمانان تازه وارد به جمع، ماجرا‌هاي عجيبي رخ مي‌دهد.
علي مصفا، نگار جواهريان، هانيه توسلي، سهيلا گلستاني، سعيد چنگيزيان، مهسا علافر، فهيمه امن‌زاده، احسان گودرزي، اميرحسين قدسي، حميد پورآذري و...در اين فيلم به ايفاي نقش مي‌پردازند.

آي‌فيلم به «راه بي‌پايان» رسيد
مستند «گراما فيلم» امروز به موسيقي تيتراژ سريال «راه بي‌پايان» در کانال فارسي شبکه آي‌فيلم مي‌پردازد.روناک جعفري کارگردان «گرامافيلم»در اين مستند 13قسمتي، با حضور شاعر، خواننده، کارگردان و آهنگساز تيتراژهاي ماندگار سريال‌هاي تلويزيوني به چگونگي شکل‌گيري موسيقي سريال مي‌پردازد.بر اساس اين گزارش، در اين قسمت، موسيقي مجموعه «راه بي‌پايان» به‌کارگرداني همايون اسعديان و آهنگسازي حميدرضا صدري بررسي مي‌شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون