جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4302- تاریخ : 1397/07/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

تقدير سازمان بهزيستي کشور از بانک پارسيان؛
مجهز شدن برخي شعب بانک پارسيان به سامانه ارائه خدمات بانکي ويژه نابينايان

يک معرفي، يک خوانش
سفري شجاعانه براي بقا


مشاهده خفاش بال‌ سفيد براي نخستين بار در يزد


يواشكي


دل گويه


سرمقاله


 تقدير سازمان بهزيستي کشور از بانک پارسيان؛
 مجهز شدن برخي شعب بانک پارسيان به سامانه ارائه خدمات بانکي ويژه نابينايان 

همزمان با فرارسيدن 23 مهر(روزجهاني نابينايان)، رييس سازمان بهزيستي کشور با ارسال لوح تقديري خطاب به دکتر پرويزيان، از حمايت هاي بانک پارسيان در فراهم نمودن و تسهيل امکان ارايه خدمات بانکي به جامعه نابينايان تقديرکرد.
به گزارش روابط عمومي بانک پارسيان؛ لازم به ذکر است که مرداد ماه سال گذشته، بانک پارسيان با هدف آسان سازي دسترسي به خدمات بانکي براي اين گروه از هم ميهنان، شعب خود واقع درکريم خان زند، ميدان انقلاب و ميدان فردوسي خود را به سامانه ارايه خدمات بانکي ويژه نابينايان تجهيز کرد. گفتني است؛ اين سامانه شامل دستگاه برجسته نگار و نرم افزار فرم هاي بانکي است که داراي صفحه کليد و نمايشگر بريل بوده و تکميل فرم هاي بانکي با استفاده از صفحه کليد توسط نابينايان انجام مي شودو کليه نوشتار موجود در فرم هاي بانکي از طريق نمايشگر بريل دستگاه برجسته نگار به صورت لمسي قابل خواندن براي روشندلان است.
بنابراين با راه اندازي اين سامانه در بانک پارسيان، روشندلان بدون نياز به حضور همراه مي توانند فرم هاي درخواست انواع عمليات بانکي نظير افتتاح حساب ، دريافت وجه ، واريز وجه، خدمات کارت و ... را دريافت کنند و عمليات بانکي را انجام دهند.


 يک معرفي، يک خوانش
 سفري شجاعانه براي بقا 

آن سوي جنگل خيزران
نويسنده: يوکو کاواشيما واتکينز
برگردان: مجيد عميق
کتاب «آن سوي جنگل خيزران» برگرفته از يک داستان واقعي است که در روزهاي پايانيِ جنگ جهاني دوم رخ مي‌دهد. يوکو دختر يازده‌ساله‌ ژاپني است. او سومين فرزند خانواده است و در شمال کشور کره زندگي مي‌کنند. پس از اين‌که کره‌اي‌ها مي‌خواهند کشورشان را از حضور ژاپني‌ها پاک کنند مادر خانواده تصميم مي‌گيرد براي نجات از خشم و کينه‌ کره‌اي‌ها خانه خود را ترک و به سمت ژاپن فرار کنند. آن‌ها وقتي به ژاپن مي‌رسند همه‌چيز را ويران و نابودشده مي‌بينند.
کتاب «آن سوي جنگل خيزران» روايت رنج و ناملايمات اين سفر است که از زبان يوکو بازگو مي‌شود. سفري هولناک که بازگوکننده‌ شجاعت و مبارزه براي بقاست و از آوارگي، گرسنگي و رنج مردم در جنگ مي‌گويد. و در ميان اين همه رنج و محنت اين همدردي، احسان و کمک به يکديگر است که اميد به آينده را در اين خانواده زنده نگه مي‌دارد و زيبايي‌هاي زندگي را حتي در روزهاي سياه جنگ يادآور مي‌شود.
موضوع‌ ديگري که در حاشيه‌ کتاب «آن سوي جنگل خيزران» طرح مي‌شود خشونتي است که از جانب هم‌کلاسي‎هاي يوکو بر او روا مي‌شود. آن‌ها يوکو را به ‌سبب لباس‌هاي ژنده و کفش‌هاي پاره‌اش تحقير و مسخره مي‌کنند و چون پولي براي خريد کاغذ و مداد ندارد به او توهين مي‌کنند. و بدتر از آن بي‌توجهي مسئولان مدرسه است و اين‌که هيچ واکنشي از سوي آموزگاران و مدير مدرسه براي مقابله با اين رفتار دانش‌آموزان انجام نمي‌شود. با اين همه يوکو با پشتکار در درس و کسب نمرات خوب قادر به تحمل اين همه فشار مي‌شود. در اين ميان کمک يوکو به سرايدار مدرسه، که لکنت زبان دارد، به ايجاد يک دوستي و محبت عميقي بين اين دو مي‌انجامد.
درباره‌ نويسنده‌‌
يوکو کاواشيما واتکينز نويسنده‌ آمريکايي ژاپني‌تبار در سال 1933 در ژاپن متولد شد. خانواده‌ او در منچوري، منطقه‌اي در شمال چين، زندگي مي‌کردند. يوکو در يازده‌سالگي سفري مخاطره‌آميز را تجربه مي‌کند و به شکلي معجزه‌آسا از گرسنگي و تشنگيِ ناشي از جنگ زنده مي‌ماند.يوکو بعد از سفر به ژاپن در آن‌جا تحصيلات متوسطه‌ خود را به پايان رساند. سپس به دانشگاه کيوتو رفت و در رشته‌ زبان انگليسي درس خواند. يوکو در سال 1976 شروع به نوشتن کتاب «آن سوي جنگل خيزران» كرد.
اين کتاب در سال 1986 منتشر شد و جوايز بسياري را به‌دست آورد. او کتاب بعدي خود را به نام «برادر من، خواهر من، و من» در سال 1994 منتشر کرد. يوکو علاوه بر نوشتن، فعاليت‌هاي اجتماعي چون سخنراني و بازديد از مدارس را نيز انجام مي‌دهد.


 مشاهده خفاش بال‌ سفيد براي نخستين بار در يزد 

مديرکل حفاظت محيط‌ زيست يزد گفت: براي نخستين بار در اين استان، خفاش پي پسترول کول (بال‌ سفيد) در شهرستان ابرکوه مشاهده و از آن تصويربرداري شد.نيره پورملائي افزود: براي کسب اطلاعات از خفاش‌هاي استان يزد، کارشناسان اين اداره کل با همکاري يکي از خفاش شناس‌هاي جهان اقدام به بررسي و شناسايي اين نمونه از طريق عکس‌ها کردند که مشخص شد اين تصاوير متعلق به گونه خفاش بال‌ سفيد است. خفاش بال‌ سفيد گونه‌اي جانوري است که در بخش‌هاي گسترده‌اي از اروپا، شمال آفريقا، منطقه بالکان، خاورميانه و آسياي مرکزي زندگي مي‌کند.

irna.ir


 يواشكي 

انتقاد خوشمزه، انتقاد شور!
آذر فخري
اين‌رو همه‌مون مي‌دونيم که از قديم گفتن هرچيزي به اندازه‌اش خوبه و نبايد در هيچ‌چي، زياده‌روي کرد، مهم نيست اين «چيز» چيه... مهم اينه که زياده‌روي ممنوع.
وقتي دارين از کسي تعريف مي‌کنين، طوري بادش نکنين که بيچاره با يک تلنگر منفجر بشه. وقتي هم که دارين ازش انتقاد مي‌کنين، آن‌قدر نباشه که طرف پودر و خاکستر بشه. هواي ظرفيت آدما رو داشته باشين.
نمک خوبه! اما به اندازه... کي غذاي خيلي شور دوست داره آخه؟!


 دل گويه 

گنج‌هاي جان کجا هستند؟
دکتر وحيد شاهرضا
همه ما هر اندازه هم که مسئوليت‌پذير و در حال مراقبه و مداقه بر نفس خويش باشيم، باز هم لحظاتي را در زندگي تجربه مي‌کنيم که ما را با وجه تاريکي از خودمان مواجه مي‌کند. در آن هنگام که بوي پهن فضا را پر کرده است و دست و دل‌مان به برداشتن حتي قدمي هم نمي‌رود ضروري ست که وضعيت را يک‌پارچه در آغوش گيريم.
فرهنگ به ما آموخته است که سريعا از آن موقعيت فاصله بگيريم، وجود چنين مکاني را انکار کنيم و يا به دنبال مقصري برايش بگرديم. ليکن تنها با پذيرش پهن‌هاست که مي‌توان اسبي زيبا و تنومند را ملاقات کرد. ما با گريز از مواجهه با نيمه تاريک خود، نيمه روشن خود را نيز از دست مي‌دهيم.
براي مثال به ما گفته شده است که خشم و کين عواطف ناشايستي هستند که نبايد آن‌ها را داشته باشيم، اما با سرکوب آن‌ها توان واقعي خود براي تجربه صلح وعشق را نيز از دست مي‌دهيم. با پذيرش خشم مي‌توان مرزهاي ارتباط را شفاف ساخت و با پذيرش کين مي‌توان نياز به فرديت و استقلال خود را بازشناخت.
جالب اين جاست که صلح، با ناديده گرفتن نيازمان به عدالت و انصاف به دست نمي‌آيد، بلکه با مذاکره‌اي صريح درباره حقوق و وظايف حاصل مي‌شود.
انکار خشم تنها آن‌را زيرزميني ساخته و به اشکال منفعلانه ابرازش مي‌کند. کينه‌توزي ما نسبت به والدين، دوستان و ... همان پهن‌ها هستند و نياز ما به استقلال و فرديت همان اسب‌ها. و جالب‌تر اين‌که قابليت عشق ورزيدني بالغانه به ديگري ابتدا با پذيرش تنهايي و فرديت‌مان حاصل مي‌شود. گزاف نيست اگر که بگوييم اين خشم و کين مقدس‌اند. گنج در خرابه است.


 سرمقاله 

توجه به امنيت جاني-رواني دانش‌آموزان و همياري مردم
آذر فخري
به نظر مي‌رسد با بروز مشکلات اقتصادي، که تقريبا گريبان تمام اقشار جامعه از متوسط به پايين را گرفته است، حواس آموزش‌وپرورش و نيز والدين، از آرامش و امنيت رواني و جسمي فرزندان در محيط خانه و دانش‌آموزان در محيط مدرسه، پرت شده و اين قشر به شدت آسيب‌پذير، اين روزها چندان نه ديده مي‌شوند و نه مورد توجه واقع مي‌شوند. حوادث اخير مثل فرو ريختن ديوار در دو شهر مختلف بر روي دانش‌آموزان، و نيز افتادن تيرک فرسوده بسکتبال بر سر دانش‌آموز، و کشته شدن اين بچه‌ها، نمونه بسيار بارز و جانگدازي است از اين نوع بي‌توجهي‌ها. چرا که به هر حال، يک سيستم آموزشي، که تحت مديريت‌هاي مختلف از بالا تا پايين اداره مي‌شود و يک مدرسه که تابع يک سيستم عريض و طويلي چون وزارت آموزش‌وپرورش است، بايد مدام در حال بررسي ايمني محيط آموزشي باشد؛ فرزنداني که به‌عنوان دانش‌آموز وارد اين مدارس مي‌شوند، امانت‌هايي هم از سوي والدين هستند و هم سرمايه‌هاي انساني يک جامعه. ناديده گرفتن و سهل‌انگاري در مورد امنيت جاني و رواني اين دانش‌آموزان، متاسفانه منجر به حوادثي غيرقابل جبران مي‌شود.
درست است که هر کدام از خانواده‌هاي ايراني به‌خصوص در مناطق محروم، اين روزها بار سنگين اقتصادي و پي‌آمدهاي آن‌را بر دوش مي‌کشند و هر کدام به نوعي با معضلات موجود درگيرند، اما اين‌ها دليل نمي‌شود که فرزندان خود را فراموش کنيم. تمام فشارهايي که اين روزها داريم تحمل مي‌کنيم اتفاقا براي رساندن بار مسئوليت اين فرزندان به مقصد مطلوب است و از هر چه کم بگذاريم، از هزينه براي آموزش و امنيت آنان نبايد کم بگذاريم. در اين مورد، تمام جامعه در هر سطح و رده از مسئوليت، بايد همدلانه و دلسورانه به همديگر ياري برسانند.
بلايا و مصايبي که از زمين و آسمان بر ما مي‌بارد، موجب شده، بسياري از ساختارهاي بنيادي در شهرها ويران شوند، ما هنوز درگير زلزله کرمانشاه و سرپل ذهاب هستيم که با سيلاب‌هاي ويران کننده شمال کشور مواجه مي‌شويم که موجب مي‌شود خانه‌ها و مدارسي ويران روي دست‌مان بماند.
تلاش عاجل و فوري و فوتي مسئولان ذيربط مثل هميشه، بايد در اين راستا باشد که با اولويت قرار دادن تامين جاني دانش‌آموزان، شرايط دانش ‌آموزي را هم‌چنان براي آنان فراهم کنند؛ آن‌هم در ايمن‌ترين شکل ممکنش. در اين مسير، آموزش‌وپرورش، هم‌چنان مي‌تواند بر کمک‌هاي مردمي و نيروهاي جهادي، حساب کند. مردم ما هميشه در کنار مسئولان متعهد حضور دارند و هرگز آنان را تنها نخواهند گذاشت.
a.f.far99@gmail.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون