جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4299- تاریخ : 1397/07/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

در چهار روز نخست هفته ملي کودک:
حضور بيش از 10هزار کودک در ويژه برنامه‌هاي کانون

نماينده يونيسف در ايران:
رابطه بسيار مثبتي با دولت ايران داريم

مرادي‌کرماني در بازديد از نمايشگاه هفته ملي کودک:
آينده با انتقال فرهنگ و دانش ساخته مي‌شود

کودکان با امضاي نامه‌اي درخواست کردند؛
اختصاص صفحه ويژه کودک در رسانه‌ها و مطبوعات

شهين‌دخت مولاوردي:
تحقق حقوق کودکان نيازمند پايان فعاليت‌هاي جزيره‌اي است


 در چهار روز نخست هفته ملي کودک:
 حضور بيش از 10هزار کودک در ويژه برنامه‌هاي کانون 

دبير هفته ملي کودک از استقبال کودکان و نوجوانان از ويژه برنامه‌هاي اين رويداد فرهنگي خبر داد و گفت: «در چهار روز نخست اين رويداد شاهد حضور بيش از 10هزار مخاطب در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون بوده‌ايم.»به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، حامد رهنما خاطرنشان کرد: در دو نوبت صبح و بعدازظهر مربيان، معلمان و والدين، کودکان را در بازديد و بهره‌مندي از اين ويژه برنامه‌ها همراهي کرده‌اند.
او با بيان اين‌که در اين روزها 80 مهدکودک و مدرسه از برنامه‌هاي متنوع کانون استان تهران، و نهادهاي دولتي و مستقل حوزه کودک و نوجوان بهره برده‌اند، عنوان کرد: امسال با تمديد ساعت برگزاري نمايشگاه، در نوبت بعدازظهر نيز ميزبان استقبال قابل توجه خانواده‌ها بوده‌ايم. پيش‌بيني مي‌شود در تعطيلات آخر هفته خانواده‌هاي بيش‌تري امکان بهره‌مندي از اين فعاليت‌ها را داشته باشند.
وي عنوان کرد: امسال فعاليت‌هاي هنري،‌ ادبي، علمي و مهارتي در فضايي متمرکز در دسترس بازديدکنندگان است. اين امکان فراهم آمده تا بازديدکنندگان امکان انتخاب بيش‌تري داشته باشند. طراحي غرفه‌ها نيز به صورتي است که گروه‌هاي بزرگ‌تري بتوانند از فعاليت‌ها بهره ببرند. همچنين امکان برگزاري برخي از بازي‌هاي گروهي نيز در اين فضاي نمايشگاه فراهم آمده است.
رهنما در پاسخ به اين سوال که تا چه حد فعاليت‌هاي اين غرفه‌ها متمرکز بر شعارهاي هفته ملي کودک است، گفت: نهادهاي مرتبط با توجه به شعار هر روز فعاليت‌هاي متنوعي داشته و خواهند داشت. در روز کودک، رسانه و ارتباطات شاهد برگزاري کارگاهي در اين زمينه براي اين دسته از مخاطبان بوده‌ايم.
شوراي کتاب کودک متمرکز بر اين شعارها همه روزه به ترويج کتاب‌خواني و کتاب‌هاي مرتبط با اين موضوع‌ها مي‌پردازد.
حضور پررنگ آتش‌نشاني در روز ايمني ديگر فعاليتي است که مي‌توان نام برد. در ديگر روزها نيز با همکاري انجمن‌ها و نهادها اين فعاليت‌ها صورت گرفته و ادامه خواهد داشت. بايد تاکيد کرد شعار امسال اين هفته «آينده را بايد ساخت» است. فعاليت‌هاي امسال جشنواره نيز متمرکز بر مشارکت و کارگروهي است. مهارتي که تاکيد و ترويج آن در جامعه امروز ضروري مي‌رسد.
دبير هفته ملي کودک در پايان از رسانه‌هاي گروهي براي پوشش مناسب اين رويداد که براي کودکان و نوجوانان تدارک ديده شده است، قدرداني کرد.
علاقه‌مندان مي‌توانند تا پايان ساعت 7 عصر جمعه و روز از اين برنامه‌ها بهره ببرند. اين ويژه‌برنامه در خيابان حجاب، مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار مي‌شود.


 نماينده يونيسف در ايران:
 رابطه بسيار مثبتي با دولت ايران داريم 

ويل پارکس ضمن ارزيابي مثبت از هم‌کاري دولت ايران با دفتر يونيسف در ايران، فعاليت کانون پرورش پرورش ‌فکري و آموزش ‌و پرورش را در فراهم کردن خدمات آموزشي و فرهنگي براي کودکان ايراني ارزشمند خواند.
هم‌زمان با روز جهاني کودک نماينده يونيسف با اشاره به اين‌که اين سازمان سال گذشته 70 سالگي فعاليت خود در ايران را جشن گرفته است، گفت: ما با بيش از هفت دهه همکاري با دولت ايران، درحال‌ حاضر نيز با 18 سازمان و وزارت‌خانه دولتي تعامل بسيار سازنده‌اي داريم.ويل پارکس که در مراسم روز جهاني کودک در کانون پرورش فکري کودکان ‌و نوجوانان حضور يافته بود با اشاره به فعاليت‌هاي يونيسف در حوزه‌هاي مختلفي چون بهداشت، تغذيه، سلامت، آموزش، رفاه و حمايت از کودکان عنوان کرد که درحال‌حاضر اين سازمان با دولت جمهوري اسلامي ايران برنامه‌اي پنج‌ساله دارد. او با تاکيد بر اين‌که اولويت اين برنامه‌ها کودکان مناطق محروم است گفت: به نظر من يونيسف در ايران رابطه نزديک و مثبتي با دولت دارد.
نماينده يونيسف در ايران با اشاره مستقيم به وزارت آموزش ‌و پرورش و کانون پرورش فکري کودکان‌ و نوجوانان، تلاش اين دو نهاد را براي رفع محروميت از کودکان ‌و نوجوانان ايراني و بهره‌مندي آن‌ها از امکانات آموزشي و فرهنگي ارزشمند توصيف کرد.
مراسم روز جهاني کودک در روز دوشنبه 16 مهر به ميزباني کانون پرورش فکري با حضور وزير آموزش‌وپروش، نماينده يونيسف در ايران، دکتر صلاح زواوي سفير فلسطين در ايران، تعدادي از رايزن‌هاي فرهنگي و ديپلمات‌ها، جمعي از مسئولان، هنرمندان و همچنين کودکان ‌و نوجوانان برگزار شد.


 مرادي‌کرماني در بازديد از نمايشگاه هفته ملي کودک:
 آينده با انتقال فرهنگ و دانش ساخته مي‌شود 

هوشنگ مرادي‌کرماني ضمن بازديد از نمايشگاه هفته ملي کودک با اشاره به شعار «آينده را بايد ساخت» بر اهميت انتقال دانش و فرهنگ به کودکان با اجراي برنامه‌هاي سازنده تاکيد کرد.نويسنده قصه‌هاي مجيد در بازديد از نمايشگاه هفته ملي کودک گفت: همه فعاليت‌هاي کانون آموزنده، خلاقانه و مفيد است و شعار «آينده را بايد ساخت» از طريق انتقال دانش، فرهنگ و هنر ممکن مي‌شود. او در اين رابطه عنوان کرد که برگزاري برنامه‌هايي در اين وسعت که بچه‌ها را به فرهنگ و هنر جذب مي‌کند باعث خوش‌حالي است.
مرادي‌کرماني در اين بازديد که محمدرضا زمرديان معاون فرهنگي کانون پرورش فکري او را همراهي‌ مي‌کرد، ابتدا از غرفه‌هاي ادبي کانون ديدن کرد و ضمن تشکر از فعاليت مربيان گفت: آشنايي کودکان با چهره‌هاي ادبي و فرهنگي کشور اهميت بسياري در زندگي آن‌ها دارد و آثار و فعاليت اين افراد بايد به دور از نگاه گزينشي به بچه‌ها معرفي شود.اين نويسنده کودک ‌و نوجوان همچنين در غرفه معرفي‌ها که مخاطبان را با چهره‌هاي موفقي که زماني عضو کانون بوده‌اند آشنا مي‌کند، عنوان کرد که بچه‌ها بايد بفهمند با رشد و پرورش استعدادهاي خود مي‌توانند در زندگي موفق شوند.مرادي‌کرماني در بازديد از غرفه کتاب‌خانه کانون ضمن بازديد از فعاليت‌هايي چون داستان‌نويسي براي تصاوير، به تماشاي فعاليت‌هاي بخش فراگير اين غرفه که براي کودکان با نيازهاي ويژه انجام مي‌شود، پرداخت. او با ابراز اميدواري از گسترش اين فعاليت‌ها گفت: کتاب‌خانه‌هاي کانون به خصوص در بخش فراگير اهميت زيادي در زندگي کودکان دارند.او همچنين در بازديد از غرفه خوش‌نويسي گفت: خط خوش و خوانا بسيار خوب است، اما مهم‌تر از آن اين است که خط بچه‌ها در زندگي از سوي بزرگ‌ترها خوانده شود. اين نويسنده کودک ‌و نوجوان در ادامه از غرفه‌هاي هلال‌احمر، آتش‌نشاني، سازمان حفاظت از محيط‌زيست، شرکت پست، انارستان، زيرگذر تاريخ و کارگاه انيميشن ديدن کرد.خالق داستان موفق «خمره» در پايان در غرفه صدابرداري فيلم و انيميشن ضمن ديدار از فعاليت‌هايي چون پخش با استفاده از آپارات فيلم‌هاي 16 ميلي‌متري و ضبط قصه‌گويي بچه‌ها به شيوه آنالوگ با اصغر ميرزايي، صدابردار فيلم خمره تجديد ديدار کرد. گفتني است ميرزايي از پيشکسوتان حوزه سينمايي و استوديو صداي کانون است.


 کودکان با امضاي نامه‌اي درخواست کردند؛
 اختصاص صفحه ويژه کودک در رسانه‌ها و مطبوعات 

جمعي از کودکان با امضاي نامه‌اي از مديرمسوول روزنامه‌هاي کثيرالانتشار، مديران رسانه‌اي اختصاص صفحه‌ها و فضاي ويژه رسانه‌اي با موضوع کودک و نوجوان را خواستار شدند.در چهارمين روز از برگزاري هفته ملي کودک، خردسالان و کودکان ضمن حضور در اين رويداد فرهنگي، در کارگاهي با عنوان «انتقال تجربه» با موضوع «چگونه خبرنگار شويد» شرکت کردند.بر اساس اين گزارش اميرعباس تقي‌پور مشاور مديرعامل و مديرکل روابط عمومي سازمان تامين اجتماعي در اين کارگاه با مخاطبان درباره ويژگي‌هاي خبر و خبرنگار صحبت کرد. در اين کارگاه مشارکتي‌، مخاطبان با عناصر و ارزش‌هاي خبر آشنا شدند و با آن ها درباره ضرورت خواندن مجله و روزنامه صحبت شد.اين مشاور رسانه‌اي و روزنامه‌نگار در کارگاه «چگونه خبرنگار شويد» خوب ديدن، خوب شنيدن و خوب نوشتن را مهارت‌هاي مورد نياز يک خبرنگار دانست. شرکت‌کنندگان کوچک اين کارگاه نيز هر کدام نظرهاي خود را درباره اين مهارت‌ها و شيوه تقويت آن‌ها عنوان کردند و سپس درباره ديدگاه خود نسبت به شغل خبرنگاري سخن گفتند.با پايان اين کارگاه که در بعدازظهر چهارمين روز از هفته ملي کودک برگزار شد، با حضور شرکت‌کنندگان و والدين آن‌ها نامه‌اي مبني بر درخواست اين مخاطبان از مديرمسوول روزنامه‌ها و رسانه‌ها امضا شد. اين مخاطبان از مديران رسانه‌اي درخواست کردند تا صفحه‌اي از نشريه خود را به موضوع کودک و نوجوان اختصاص دهند.تقي‌پور در پاسخ به اين پرسش که چنين حرکت‌هايي تا چه اندازه قادر به جريان‌سازي خواهند بود، گفت: «ما وظيفه داريم آنچه بچه‌ها مي‌خواهند را منتشر کنيم. مسئوليت اجتماعي همه مديران مسوول است که بخشي از رسانه خود را به حوزه کودک و نوجوان اختصاص بدهند. شايد اين مسئوليت اجتماعي موجي را ايجاد کند که نياز به مصوبه نداشته
باشد.»وي تاکيد کرد: «ما صرفا مي‌خواهيم صدايي را به گوش اين مديران برسانيم. در اين راستا کميت مهم نيست. هستند رسانه‌هايي که هم اکنون درحوزه کودک يا براي آن‌ها فعاليت مي‌کنند، اما در اين زمينه توجه به اصول علمي و ساختاري مهم است. هم اکنون معدل رسانه‌اي کشور توسعه پيدا کرده است و همين امر باعث خوشحالي است.»گفتني است که اين کارگاه با مشارکت مجله قلک برگزار شد. در اين کارگاه مجله‌هاي قلک و فرفره در اختيار مهمانان قرار گرفت.


 شهين‌دخت مولاوردي:
 تحقق حقوق کودکان نيازمند پايان فعاليت‌هاي جزيره‌اي است 

شهين‌دخت مولاوردي ضمن تبريک هفته ملي کودک عملي شدن قوانين، معاهدات و ميثاق‌هاي حقوق کودک را خواستار شد.
دستيار ويژه رييس‌جمهور در امور شهروندي ضمن حضور در چهاردهمين همايش «حقوق شهروندي، حقوق کودکي» تربيت شهروندي را يکي از ضروريات تحقق حقوق کودکان خواند.
براساس اين گزارش مولاوردي گفت: «از آنجا که روز جهاني کودک در ايران در قالب هفته ملي برگزار مي‌شود، خوب است که اشاره‌اي دوباره به اين موضوع داشته باشيم که در اين زمينه تصويب قوانين، معاهدات و ميثاق کافي نيست. بايد اين سوال را مطرح کرد که بعد از تصويب پيمان‌نامه 1989، آيا دنياي بهتري پيش روي کودکان قرار گرفته است يا خير؟ اگرچه تدابير در اين زمينه لازم است، اما تنها عنوان و تصويب اين تدابير کافي نيست. آيا تنها تدابيري در حوزه کودک و غافل شدن از ساير سطوح به ما کمک مي‌کند؟ بايد گفت ما در واقع به تدابيري بازدارنده و پيشگيرانه، و همچنين راهکارهايي براي حذف خشونت عليه زنان نيازمنديم تا بتوانيم در حوزه حقوق کودک بهتر عمل کنيم.»مولاوردي ادامه داد: «اما انتظاري که از مبحث امروز مي‌رود آن است که بدانيم برداشت ما از حقوق شهروندي و حقوق کودک چيست؟ ما بايد به اين سوال پاسخ بدهيم که حقوق شهروندي و نسبت و رابطه اين دو چيست؟ ما بايد در تعاريف خود مشخص کنيم آيا کودکان نيز براي يک جامعه شهروند درجه يک و دو محسوب مي‌شوند يا تعريف واحدي دارند؟ در اين بين ما حقوقي به نام حقوق شهروندي داريم که برخي از مفاد آن مختص کودکان است. با اين حال طي سال‌هاي اخير حقوق جديدي به حقوق کودکان اضافه شده است که پيش از آن معنا و مفهومي نداشتند. به طور مثال حق دسترسي به فضاي مجازي يکي از آن‌هاست.مولاوردي که در اين همايش درباره موضوع‌هاي مختلف سخن مي‌گفت، به تفکيک مباحث مطرح شده درباره حقوق کودک طي صد سال اخير پرداخت. وي گفت: «قبل از جنگ جهاني دوم مباحث کودک تنها در قلمرو حقوق خصوصي طبقه‌بندي مي‌شد و تنها والدين در آن دخيل بودند. اما بعد از آن ضلع سومي هم اضافه شد. در اين زمان حقوق عمومي شکل گرفت و دولت‌ها مسوول فقر، معلوليت، سلامت، آموزش و... شدند. اما دربرابر اين حقوق، تکاليفي وجود دارد. اما شهروند امروز چه‌طور با اين حقوق و تکاليف آشنا مي‌شود؟»وي کودکي را دوره حساس آموزش خواند و تربيت شهروندي را ضرورت اين سن دانست: «از دوره‌اي به بعد تغيير شخصيت ممکن نيست. ديگر قادر به جايگزيني مفاهيم و آموزه‌ها نيستيم و اهميت کودکي درهمين نکته است که آموزش در همين سن شکل مي‌گيرد. با تکيه بر شعار هفته ملي کودک يعني «آينده را بايد ساخت» مي‌توان گفت نبايد تکيه ما بر منابع زيرزميني باشد. بايستي منابع روي زمين را پرورش داد. اگرچه حقوق شهروندي مبتني بر حقوق بشر است اما يک شهروند بايستي مطالبه‌گر اين حقوق باشد و بايستي تعامل شهروند و دولت را به وي متذکر شد.»دکتر مولاوردي ضمن تقدير از حرکت‌هاي خودجوش برخي نهادها در اجرايي کردن اين آموزش‌ها خواستار قطع فعاليت‌هاي جزيره‌اي و حرکت يک پارچه دستگاه‌ها و نهادهاي مرتبط شد: «دولت دوازدهم تلاش دارد تا در چندسال باقي مانده از فعاليت خود نهادينه‌سازي حقوق شهروندي را در دستور اجرايي خود قرار دهد.»سخنران همايش «حقوق شهروندي، حقوق کودکي» در بخش پاياني سخنان خود نهادينه‌سازي را بر نهادسازي اولويت بخشيد و گفت: «وقتي مبحثي نهادينه‌سازي شود و مطالبه اجتماعي باشد، پرسش گراني تربيت مي‌شوند که مسوولان را مجبور به پاسخگويي مي‌کنند.»همايش «حقوق شهروندي، حقوق کودکي» با مشارکت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در روز 17 مهر و به مناسبت هفته ملي کودک در دانشگاه خوارزمي برگزار شد.
حقوق کودک نيازمند نگاه نقادانه است
دبيرکل مجمع جهاني صلح اسلامي نيز در اين نشست گفت که وضعيت بحراني حقوق کودک، زاده اجرايي نشدن نظريه‌ها و بيانيه‌هاي اين حوزه است.داوود عامري دبيرکل مجمع جهاني صلح اسلامي، از سخنرانان اين همايش به وضعيت بحراني کودکان در سراسر دنيا اشاره کرد و عملي شدن شعار «آينده را بايد ساخت» را خواستار شد.
عامري گفت: امسال سازمان ملل متحد شعار خود را «حق بر صلح » گذاشت. شعار هفته ملي کودک ايران هم امسال «آينده را بايد ساخت» عنوان شده است. اين شعار مساله‌اي اساسي و جدي را مطرح مي‌کند: چرا تاکنون دربرابر آينده منفعل بوده‌ايم؟»دبيرکل مجمع جهاني صلح اسلامي شعار «حق بر صلح و کودکان» را يک ژست عوام‌فريبانه دانست: در هيچ کجاي دنيا نگرش درستي نسبت به اين مساله وجود ندارد. ما شاهديم که برنده جايزه صلح نوبل دست به قتل عام کودکان مي‌زند. شاهد بوده‌ايم که داعش هزاران کودک را از بين برده است. ما در جهاني ناامن زندگي مي‌کنيم که ربوده شدن و قاچاق کودکان يکي از سودآورترين تجارت‌هاي دنياست. اين گزارش مستند سازمان ملل است که دستگاه‌هاي بين‌المللي به راحتي چشم خود را به روي آن مي‌بندند. امروزه فقر و گرسنگي ارمغان حقوق کودک است.وي نگاه نقادانه به حقوق کودک را ضروري خواند: کشور ما نيز بر مبناي آينده‌پژوهي رفتار مي‌کند. اما اين نگرش بايد به سمت تغيير و ساخت هدايت شود. از سويي بايد از آنچه ما را منفعل مي‌کند، دوري کنيم. اين درحالي است که ما همچنان منشور درستي که براساس نگاه ديني باشد تدوين نکرده‌ايم. در حالي که ما مترقي‌ترين حقوق در حوزه کودک را در مسايل ديني داريم که به آن توجهي نشان نداده‌ايم.عامري يکي از آسيب‌هاي پيش روي کودکان و حقوق کودکان را استثنايي‌گرايي خواند و گفت: تعاريف متفاوت از کودکان سبب تحليل‌هاي مختلف از حقوق آنان شده است. آيا تلقي ما از کودکان در شرق و غرب يکي است؟ در حالي که تفاوت‌هاي فرهنگي در جوامع گوناگون مختلف است. آيا نگاه ما در تعريف و اجراي پيمان‌نامه‌ها يکي است؟ آيا به نگاه و تفسير منتقدان دقت مي‌کنيم؟ آيا صاحبان انديشه و نظر زمينه اجرا را پيدا مي‌کنند؟ زماني مي‌توان از حقوق کودکان حرف زد که امکان اجرا و ضمانت اجرايي براي شعارها وجود داشته باشد. در چنين زماني است که مي‌توانيم به حمايت‌هاي خود افتخار کنيم.معاون حقوق بشر و امور بين‌الملل وزارت دادگستري ديگر سخنران اين همايش بود. محمود عباسي گفت: اگر در جوامع به کودک و سالمند نگاه ويژه دارند، معنا و مفهوم آن اين است که جامعه به آن‌ها احترام مي‌گذارد. اما ما با جامعه‌اي روبرو هستيم که براي عبور و مرور دانش‌آموزان به پليس اطفال نيازمند است چرا که رانندگان حاضر به توقف نيستند. چنين جامعه‌اي نيازمند تغيير در نگرش آموزشي است.وي که با موضوع «تراوايي حقوق شهروندي و حقوق کودک» سخن مي‌گفت، ادامه داد: تراوايي يعني نفوذپذيري، برهم کنشي و تاثير متقابل. بايد ببينيم بين حقوق شهروندي و حقوق کودک چه رابطه‌اي وجود دارد. آيا اين دو در عرض هم‌اند؟ آيا يکي از آن‌ها بر ديگري اولويت دارد؟ ما در جامعه‌اي زندگي مي‌کنيم که ربع قرن است که به کنوانسيون حقوق کودک پيوسته‌ايم. از برنامه سوم توسعه، برنامه‌هاي زيادي در حوزه حقوق کودک تدوين شده است و همچنان مسايلي مطرح مي‌شود اما هيچ کدام اجرايي نمي‌شوند.اين مقام مسوول ادامه داد: وقتي ما از حقوق کودک صحبت مي‌کنيم از حقوق ذاتي صحبت مي‌کنيم. حقوق ذاتي ثبت کردني نيست. به همين دليل است که منتقدان حقوق کودک بايد به پاسخي برسند. چرا قوانين حوزه کودک روي زمين مانده است؟عباسي در بخشي از سخنان خود به قاچاق و هرزه‌نگاري کودکان پرداخت: «فروش و هرزه‌نگاري کودکان و ده‌ها مساله ديگر در برخي استان‌هاي ما يکي از مسايل جدي است. متاسفانه در خراسان رضوي شاهد ازدواج کودکان هستيم. اين در حالي است که مفاد و قوانين لازم براي جلوگيري از اين معضلات مطرح مي‌شود. به نظر مي‌رسد وضعيت بحراني حقوق کودک نيازمند حرکتي جهادي است و سازمان‌ها و نهادها بايد به ياري کنوانسيون ملي کودک بشتابند.»همايش «حقوق شهروندي، حقوق کودکي» با مشارکت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در روز 17 مهر و به مناسبت هفته ملي کودک در دانشگاه خوارزمي برگزار شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون