جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4299- تاریخ : 1397/07/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

22 مهر ماه؛
آغاز به كار نهمين دوره مجلس دانش‌آموزي

معاون وزير آموزش‌و‌پرورش:
تحصيل 330 هزار تبعه خارجي در مدارس ابتدايي


از گوشه و كنار


كاغذ اخبار


زنگ تفريح


 22 مهر ماه؛
 آغاز به كار نهمين دوره مجلس دانش‌آموزي  

رئيس سازمان دانش‌آموزي از آغاز به کار نهمين دوره مجلس دانش‌آموزي در 22 مهر خبر داد.
عليرضا کاظمي در آستانه برگزاري اولين نشست نهمين دوره مجلس دانش‌آموزي به پانا گفت:‌ «150 نماينده از جامعه بزرگ دانش‌آموزي کشور 22 و 23 مهر اولين نشست خود را در صحن علني ساختمان قديم مجلس شوراي اسلامي با حضور مقامات عالي رتبه کشور و مديران ارشد آموزش و پرورش برگزار خواهند کرد.»
او بر اهميت و جايگاه مجلس دانش‌آموزي تأکيد کرد و گفت:‌ «مجلس دانش‌آموزي از طريق انتخاباتي آزاد و دموکراتيک متناظر با شيوه‌هاي انتخاباتي کشوري و بر مبناي اصول مردم‌سالاري ديني باهدف تربيت اجتماعي ‌سياسي و مديريتي و مهارت‌آموزي عملي دانش‌آموزان منتخب شکل مي‌گيرد تا با اِعمال نظرات مشورتي خود در روند تصميم‌گيري در آموزش و پرورش موثر باشند و باعث اعتلاي برنامه‌هاي آموزش و پرورش شوند.»
رئيس سازمان دانش‌آموزي افزود: «در اين دوره نيز با همين اهداف پس از برگزاري انتخابات و تائيد آن، اينک با پيش‌بيني تمهيداتي که از مدت‌ها پيش در معاونت پرورشي و سازمان دانش‌آموزي در نظر گرفته شده بود به حول و قوه الهي در چند روز آينده شاهد آغاز به کار رسمي نهمين دوره مجلس دانش‌آموزي خواهيم بود.»
تشكيل مجمع مشورتي مجلس دانش آموزي در استانها
کاظمي در پاسخ به سؤالي در زمينه برنامه‌هاي اين نشست دو روزه گفت:‌ «مطابق آئين‌نامه داخلي مجلس و تجارب گذشته دبيرخانه اين مجلس بخشي از برنامه‌ها شامل مراسم افتتاحيه،‌ تحليف نمايندگان،‌ انتخابات هيات رئيسه، تشکيل و تعيين عناوين کميسيون‌ها و تصويب موضوع سند اين دوره خواهد بود که با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در دو روز برگزار مي‌شود. همچنين ميثاق با امام راحل(ره) يکي از برنامه‌هاي همه ادوار مجلس دانش‌آموزي است که در اين دوره هم برگزار خواهد شد.»
او در پايان گفت:‌ «اميد ما اين است که با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته اين نشست و اين دوره مجلس بسيار غني‌تر از ادوار گذشته باشد؛ بازخوردهايي هم که از دبيرخانه مجلس دانش‌آموزي دريافت کرده‌ايم مويد اين نکته است. لذا قصد داريم مجمع مشورتي مجلس دانش‌آموزي را در استان‌ها فعال کنيم تا مجلس دانش‌آموزي پوياتر از گذشته به‌عنوان يک نهاد صنفي مشورتي عمل کند.»


 معاون وزير آموزش‌و‌پرورش:
 تحصيل 330 هزار تبعه خارجي در مدارس ابتدايي  

معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش از تحصيل حدود 330 هزار نفر از450 هزار دانش‌آموز اتباع خارجي در دوره ابتدايي خبر داد.
به گزارش روابط عمومي معاونت آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش، رضوان حکيم‌زاده در حاشيه بازديد از مدارس پاکدشت گفت: «با وجود اين که وزارت آموزش و پرورش حتي ريالي، بابت اين دانش‌آموزان چه از سازمان‌هاي بين‌المللي و چه از اعتبارات داخلي دريافت نکرده است ولي با توجه به فرمان مقام معظم رهبري که آموزش را حق هر کودکي مي‌داند و پيگيري‌هاي دولت در اين باره، امکانات تحصيل براي اين کودکان هم، از سوي آموزش و پرورش فراهم شده است.»
او ادامه داد: «بر اساس نشانگرهايي که شوراي عالي آموزش و پرورش تصويب کرده، بايد حداکثر ظرفيت کلاس در مقطع ابتدايي 26 نفر باشد.»
معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش افزود: «هم‌اکنون در بسياري از مدارس کشور بيش از اين ميزان دانش‌آموز در کلاس‌ها حضور دارند. مازاد دانش‌آموزان در اين کلاس‌ها بايد به عنوان کمبود نيروي انساني براي دوره ابتدايي در نظر گرفته و در ظرفيت‌هاي استخدامي سال‌هاي آينده به اين نکته توجه شود.»
حکيم‌زاده گفت: «بايد استانداردهاي مربوط به کيفيت از جمله تراکم دانش‌آموزان رعايت شود که البته در استان تهران متاسفانه ما بيشترين تراکم کلاس‌ها را شاهد هستيم.»همچنين در ادامه اين بازديد، معاون وزير آموزش و پرورش در فرون‌آباد حضور يافت و لوح سپاس وزير آموزش و پرورش از فتانه ورمزيار، مدير دبستان دخترانه مائده فرون‌آباد پاکدشت و معاونان اين مدرسه را تقديم آن‌ها کرد. وزير آموزش و پرورش از مدير اين مدرسه براي حمايت مناسب از دانش‌آموزان ايراني و اتباع در اين مدرسه تقدير کرده بود.


 از گوشه و كنار 

مشاور وزير آموزش و پرورش :
ورود 3 معلم به شوراي عالي آموزش و پرورش
مشاور وزير آموزش و پرورش گفت: 3 نفر از نمايندگان معلمان يا مديران مدارس در شوراي عالي آموزش و پرورش با برگزاري انتخابات عضو مي‌شوند.
به گزارش فارس، اصغر حصيري مشاور وزير آموزش و پرورش و مسؤول ستاد راهبري انتخابات «تعيين 3 نفر صاحب‌نظر از نمايندگان معلمان يا مديران مدارس براي عضويت در شوراي عالي آموزش‌ و پرورش» با اشاره به اهميت شوراي عالي و نقش کليدي آن در تصميم‌گيري‌هاي کلان آموزش و پرورش، اظهار کرد: طبق ماده يک لايحه قانوني تشکيل شوراي عالي آموزش و پرورش، اين شورا مرجع سياستگذاري در حوزه وظايف آموزش عمومي و متوسطه در چهارچوب سياست‌هاي کلي نظام و قوانين و مقررات موضوعه است و سازمان اداري آن با بودجه و تشکيلات مستقل زير نظر شوراي عالي آموزش و پرورش فعاليت مي‌کند.

آماده شدن مدارس براي ورود دانش‌آموزان دوچرخه‌سوار
تفاهم‌نامه ترويج و توسعه دوچرخه‌سواري دانش‌آموزان بين معاون حمل‌ونقل و ترافيک شهرداري تهران و معاون وزير آموزش‌وپرورش و رئيس سازمان مدارس غيردولتي و توسعه مشارکت‌هاي مردمي امضا شد.
معاون حمل‌ونقل و ترافيک شهرداري تهران با بيان اين‌که ترافيک در تهران معضل جدي و مهمي است، تصريح کرد: ما به‌هيچ‌وجه نبايد اين معضل را دست‌کم بگيريم چون ترافيک تهران، آلودگي تهران را به دنبال دارد و آلودگي، آثار بسيار مخربي در زندگي مردم دارد.
سيدمحسن پورسيدآقايي افزود: بخشي از مشکلات اجتماعي و حتي خانوادگي امروز تحت تاثير آلودگي و ترافيک است. همچنين ابتلاي زياد شهروندان به برخي بيماري‌ها مانند سرطان و... ناشي از همين ذرات و آلودگي‌هايي است که از اگزوز خودروها متصاعد مي‌شود.
پورسيدآقايي با تأکيد بر اين‌که راه‌حل مشکل آلودگي و ترافيک در يک کلام، حذف خودروي شخصي است، گفت: ما نمي‌توانيم با 4 ميليون خودروي شخصي در تهران، کاري براي رفع آلودگي بکنيم جز اين‌که از خودروسواري دست برداريم و بهترين جايي که مي‌شود فرهنگ‌سازي کرد، مدارس هستند.
امضاي اين تفاهم‌نامه آموزش‌وپرورش اين پيام را به همه دانش آموزان و مديران آموزش‌وپرورش مي‌دهد که اين وزارتخانه موافق با ترويج دوچرخه در مدارس است. ما طبيعتا اجراي اين تفاهم‌نامه را در همه ادارات کل آموزش‌وپرورش و مناطق دنبال خواهيم کرد تا مفاد اين تفاهم‌نامه تبديل به رويه‌اي شود که در همه مدارس اجازه دهند دانش آموزان با دوچرخه تردد و محل‌هاي پارک براي دوچرخه پيش‌بيني کنند.

پرداخت کمک هزينه پوشک دانش‌آموزان معلول و اوتيسمي
معاون برنامه‌ريزي آموزشي و توانبخشي سازمان آموزش و پرورش استثنايي کشور از پرداخت کمک هزينه پوشک دانش‌آموزان داراي معلوليت جسمي ـ حرکتي، چند معلوليتي و اوتيسمي که مشکل خودياري دارند، خبر داد.
محسن غفوريان معاون برنامه‌ريزي آموزشي و توانبخشي سازمان آموزش و پرورش استثنايي کشور در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: اين سازمان هزينه پوشک دانش‌آموزان داراي معلوليت جسمي ـ حرکتي و چند معلوليتي را از سال‌ها پيش پرداخت مي‌کند و امسال دانش‌آموزان اوتيسمي که مشکل خودياري دارند نيز به اين موضوع اضافه شد.
وي ادامه داد: بر اين اساس، هزينه کودکان آموزش پذير طيف اوتيسم که مشکل عدم کنترل ادرار و مدفوع دارند، از محل خدمات حمايتي سازمان آموزش و پرورش استثنايي پرداخت مي‌شود.
غفوريان با بيان اينکه بر اساس فاکتوري که خانواده‌ها ارائه مي‌دهند، هزينه پوشک پرداخت مي‌شود و هيچ نگراني وجود ندارد، گفت: هيچ کودک آموزش پذير شاغل به تحصيل در مدارس استثنايي به دليل عدم کنترل ادرار و مدفوع نبايد از تحصيل محروم
شود.


 كاغذ اخبار 

وزير آموزش و پرورش:
احتمال اجراي طرح تعطيلات زمستاني ، ضعيف است
وزير آموزش و پرورش احتمال اجراي طرح تعطيلات زمستاني مدارس در زمستان امسال را «بعيد» توصيف کرد.
به گزارش خانه ملت، سيدمحمد بطحايي درباره پرونده طرح تعطيلات زمستاني مدارس، گفت: «بعيد است اين طرح امسال اجرايي شود.»او همچنين درباره جلسه کميسيون آموزش، تحقيقات و فناوري مجلس گفت: «پيرو سوالاتي که نمايندگان از اينجانب داشتند خدمت نمايندگان رسيدم و توضيحات لازم را پيرامون سوالات ارائه دادم. پرداخت مطالبات معوق فرهنگيان يکي از مواردي بود که نمايندگان به آن تاکيد کردند، اقداماتي که براي پرداخت مطالبات فرهنگيان به تفکيک موارد مختلف مانند حق‌التدريس، حق‌الزحمه امتحانات، خدمات اداري و حقوق سرباز معلمان انجام شده است به اطلاع نمايندگان رسيد.»وزير آموزش و پرورش افزود: «نمايندگان از پاسخ برخي سوالات قانع شدند و براي ساير موارد فرصتي يک ماهه تا
دو ماهه در نظر گرفتند تا در اين مدت اطلاعات لازم در اختيارشان قرار گيرد و اقدامات لازم در زمينه اصلاح امور انجام شود.»

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي :
تصويب اساسنامه نهايي سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان
دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي به برگزاري جلسه اخير اين شورا به رياست رئيس‌جمهور اشاره کرد و از تصويب اساسنامه نهايي سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان خبر داد.
به گزارش مرکز اطلاع‌رساني و روابط عمومي وزارت آموزش‌وپرورش، محمدرضا مخبر دزفولي، دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي به برگزاري جلسه اخير اين شورا که به رياست رئيس‌جمهور برگزار شد، اشاره کرد و گفت: «اعضاي شورا با تأکيد به توانمندي و موفقيت دانشگاه‌ها و شرايط کنوني کشور در استفاده از ظرفيت علمي و شرايط دانشي مراکز تحقيقاتي، پيشنهادهايي ارائه دادند.»
دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب نهايي اساسنامه سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان اشاره کرد و گفت: «نحوه شناسايي دانش‌آموزان با استعداد و پرورش و شکوفايي آن‌ها ازجمله مهم‌ترين موارد مورد توجه در اين اساسنامه بودند.»

نماينده سنندج:
فوت دانش‌آموز سنندجي را پيگيري مي‌کنيم
نماينده مردم سنندج در مجلس شوراي اسلامي گفت که موضوع فوت دانش‌آموز دختر سنندجي به خاطر ريزش ديوار مدرسه را تا مجازات مقصرين پيگيري خواهد کرد.سيدمهدي فرشادان در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: ما بارها در جلسات موضوع فرسودگي مدارس را مطرح کرديم. آخرين بار در شوراي آموزش و پرورش و با حضور مديران وزارتي درباره وضعيت مدارس فرسوده صحبت کرديم چرا که مدارس فرسوده زيادي در استان کردستان وجود دارد که بارها نسبت به خطرات احتمالي آن هشدار داديم که در پاسخ موضوع کمبود اعتبارات مطرح مي‌شود در حالي که نمي‌توان جان دانش‌آموز را به خاطر کمبود اعتبار به خطر انداخت.وي افزود: ما بارها گفته‌ايم مدارس فرسوده‌اي که قابل بهره‌برداري نيستند، بايد از گردونه خارج شوند اما اين اتفاق نيفتاد.نماينده مردم سنندج در مجلس ادامه داد: ما پيگير موضوع فوت دانش آموز دختر سنندجي تا مجازات مقصرين هستيم ان شاءالله که مقصرين شناسايي شوند و پاسخگوي مردم و نمايندگان باشند.فرشادان در پايان ابراز اميدواري کرد که جلوي تکرار اين حوادث نسبت به دانش‌آموزان ديگر گرفته شود.


 زنگ تفريح 

برگزاري مراسم بهار مهر و دانش در مدارس


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون