جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4299- تاریخ : 1397/07/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

دوبلور کارتون‌هاي «پسر شجاع» و «اي‌کيوسان»؛
کارتون‌هاي خوب خريداري و وارد نمي‌شوند

خبر تلخ براي جامعه رسانه؛
مراسم تشييع پيكر بهرام شفيع،امروز برگزار مي شود


صداپيشگي «جکي چان» در يك انيميشن


ميراث فرهنگي


دريچه هنر


پايان فيلمبرداري «سلام عليکم حاج آقا»


آغاز فيلمبرداري «قسم»


تاريخ و تمدن


ميز خبر


 دوبلور کارتون‌هاي «پسر شجاع» و «اي‌کيوسان»؛
 کارتون‌هاي خوب خريداري و وارد نمي‌شوند 

دوبلور شخصيت‌هاي «شيپورچي»، «يوگي» و «تنسي» معتقد است، کارتون‌هايي که دوبله مي‌شوند، در ذهن کودکان امروز نمي‌مانند، چون خوب ساخته نمي‌شوند.
تورج نصر تا به امروز صداپيشگي شخصيت‌هاي کارتوني تنسي در «تنسي تاکسيدو»، شيپورچي در «پسر شجاع»، يوگي در «يوگي و دوستان»، دانلد داک در کارتون‌هاي «دانلد داک»، دارکوب زبله در «وودي وود پيکر»، کاپيتان در «جيمبو» و شوتن در «اي کيوسان» را بر عهده داشته است.
او در گفت‌وگو با ايسنا با مقايسه وضعيت آثار دوبله‌شده در گذشته و حال حاضر گفت: در دهه‌ 60، کارتون‌هاي بسيار زيبايي مانند پسر شجاع، وودي وود پيکر و ... دوبله شدند که به کارهاي ماندگاري تبديل شد و براي نسل حال حاضر هم جالب است. اما بعد از آن زمان، ديگر اهميتي به کارتون ندادند و کارتون‌هايي که دوبله مي‌شود در ذهن کودک نمي‌ماند چون خوب ساخته نمي‌شوند.
او ادامه داد: جوانان و نوجوانان ما انيميشن‌هايي در قالب سي‌دي را نگاه مي‌کنند که تلويزيون پخش نمي‌کند؛ بنابراين کودکان در
حال حاضر با کارتون‌هاي جديد از طريق سي‌دي‌ها آشنا مي‌شوند. من چند انيميشن که ساخت داخل کشور بوده را دوبله کردم که کيفيت معمولي داشته است و از ميان آن‌ها تنها يک سريال که خانم شوکت حجت کار مي‌کرد، مورد توجه قرار گرفت. کارتون «ميمون‌هاي محافظ جنگل» که از شبکه يک و جام جم پخش مي‌شود هم تقريبا قشنگ است. اما کارتون زيادي دوبله نکرده‌ايم. به دليل اينکه کارتون‌هاي خوب خريداري و وارد نمي‌شود.
اين دوبلور با اشاره به محدوديت‌هاي دوبله انيميشن در صداوسيما اظهار کرد: برخي از انيميشن‌هاي خارجي بخصوص امريکايي، همراه با ديالوگ موزيک دارد که آن را سانسور مي‌کنند؛ در حالي که مربوط به داستان فيلم است.
نصر ادامه داد: انيميشن‌هايي که به کشور وارد مي‌شود براي دوبلورهاي قديمي و جديد جذابيت ندارد زيرا صداپيشگي در اين نوع کارتون‌ها صداي آن‌ها را ماندگار نمي‌کند.
او با بيان اينکه بايد بهترين انيميشن‌ها وارد کشور شود، اظهار کرد: انيميشن‌هايي که براي دوبله به کشور وارد مي‌شوند بايد سانسورشان کاهش پيدا کند؛ يعني محتواي داستان و فيلم به شکلي تغيير نکند که بيننده متوجه موضوع نشود. همچنين آهنگ آن را تغيير ندهند. بايد فيلم‌هايي براي کودکان ساخته و در سينماها اکران شود اما متاسفانه اين اتفاق نمي‌افتد.
نصر اضافه کرد: به نسل کودک بايد اهميت دهند چون باهوش هستند و مشتاق فيلم و موزيک؛ حتي دو يا سه سينما مختص کودک و نوجوان بايد ايجاد شود.
اين دوبلور با بيان اينکه در حال حاضر به کارهاي کودک اهميت نمي‌دهند، ادامه داد: در دهه‌ 60 فيلم فارسي براي کودکان ساخته و جشنواره‌هاي مختلفي برگزار مي‌شد اما در حال حاضر گاهي جشنواره دوبله در اصفهان برگزار مي‌شود.نصر در پايان اين گفت‌وگو درباره خاطرات شيريني که از دوبله کارتون‌هاي تلويزيون به ياد دارد، گفت: از صبح تا شب که سرکار هستيم، خاطره‌هاي زيادي پيش مي‌آيد اما ماندني نيست؛ براي مثال تپق‌هايي که در دوبله مي‌زنيم آن لحظه برايمان زيباست اما از بين مي‌رود. خاطراتي که ماندگار مي‌شود مربوط به مسائل خودمان است نه دوبله فيلم.


 خبر تلخ براي جامعه رسانه؛
 مراسم تشييع پيكر بهرام شفيع،امروز برگزار مي شود 

بهرام شفيع گزارشگر سابق برنامه هاي ورزشي تلويزيون و مجري برنامه ورزش و مردم جان به جان آفرين تسليم کرد.
به گزارش مهر، بهرام شفيع يکي از مجريان قديمي و با سابقه تلويزيون که علاوه بر اجراي برنامه ورزش و مردم، رئيس فدراسيون هاکي هم بود، بر اثر سکته قلبي در يکي از بيمارستان هاي تهران درگذشت.
شفيع هر جمعه برنامه ورزش و مردم را روي آنتن مي برد و صبح جمعه گذشته هم در اين برنامه حضور داشت. شفيع که متولد سال 1335 بود، داراي مدرک کارشناسي علوم سياسي از دانشگاه تهران و دو مدرک ارشد تهيه‌کنندگي و گزارشگري بود.وي از سال 1384 به عنوان رئيس فدراسيون هاکي هم فعاليت مي کرد.
مراسم تشييع پيکر مرحوم بهرام شفيع ساعت 10 صبح امروز پنجشنبه 19 مهرماه از مقابل مسجد بلال صدا و سيما برگزار خواهد شد.
همچنين مراسم ختم آن مرحوم فردا جمعه از ساعت 15 الي 16:30 در مسجد بلال صداوسيما برگزار خواهد شد.


 صداپيشگي «جکي چان» در يك انيميشن  

«جکي چان»بازيگر مطرح سينماي اکشن در انيميشن کانادايي «روزي روزگاري يک زودياک» صداپيشگي مي کند.
به گزارش مهر به نقل از رسانه هاي کانادايي، جکي چان بازيگر سينماي اکشن در انيميشن کانادايي «روزي روزگاري يک زودياک» صداپيشگي مي کند. او همچنين به عنوان مدير توليد در اين انيميشن حضور خواهد داشت.
تون‌باکس انترتينمنت و گاما انترتينمنت اعلام کردند که ستاره «ساعت شلوغي» صدايش را در اختيار اين انيميشن که هم اکنون در شهر تورنتو کانادا در حال توليد است قرار مي دهد. تهيه کنندگان فيلم همچنين گفتند چان در اين انيميشن به جاي يک گربه سالخورده صحبت خواهد کرد.
«روزي روزگاري يک زودياک» دنيايي شگرف و مرموز را که از حيوانات صورفلکي پرشده است ترسيم مي کند. داستان اين انيميشن مربوط به ببر و موش و اژدهايي است که به ترتيب مظهر قدرت، هوش و شجاعت هستند و با هم براي حل معمايي اقدام مي کنند.تون‌باکس انترتينمنت يکي از کمپاني هاي سازنده اين انيميشن در شهر تورنتو واقع است و ديگر کمپاني نيز که گاما انترتينمنت است در شهر لس آنجلس قرار دارد.


 ميراث فرهنگي 

اظهارات معاون ميراث فرهنگي کشور در خصوص باغستان‌هاي قزوين
طالبيان معاون سازمان ميراث فرهنگي، بر اهميت ملي و جهاني باغستان‌هاي قزوين تاکيد کرد.
محمدحسن طالبيان معاون سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص وضعيت فعلي باغستان قزوين گفت: اهميت و ارزش باغستان‌هاي سنتي قزوين بر هيچ کسي پوشيده نيست و اين باغ‌ها تهديدات طبيعي دشتستان قزوين را کنترل مي کنند.متاسفانه توسعه‌هاي مدرن باعث مي‌شود گروهي از افراد فکر‌هاي ديگري کنند و بخشي از محوطه‌هايي که ارزش ملي و جهاني دارند را تخريب کنند؛ اين ميراث طبيعي به شرط ساماندهي ارزش جهاني پيدا مي‌کنند.ما به سمت ساماندهي باغستان‌هاي سنتي قزوين هم رفتيم و خوشبختانه در آن زمان شهرداري و مجموعه مديريت شهري درخواست کردند که باغستان‌ها را ثبت کنيم.البته خشک شدن شبانه درخت‌هاي اين باغستان و رسيدگي به وضعيت آن‌ها برعهده جهاد کشاورزي و شهرداري است.سازمان باغستان‌هاي سنتي نيز بايد به اين امر کمک کند.وي همچنين از تمايل برخي کشور‌ها به احداث گالري دائمي در کشورمان خبر داد و اظهار کرد:احداث گالري دائم يک کشور در کشور ديگر معمول است و اين کار به شرط آنکه از نظر موزه و تجهيزات موزه‌اي آماده باشيم، خيلي خوب است.
طالبيان افزود:ما هميشه براي توسعه موزه ملي و آماده سازي ميدان مشق تلاش کرديم؛ زيرا اگر فضاي فيزيکي مناسبي نداشته باشيم نمي‌توانيم گالري‌هاي دائمي کشور‌هاي ديگر را در کشورمان داشته باشيم.ما براي احداث گالري‌هاي دائمي کشور‌هاي ديگر در کشورمان دنبال ساختمان‌هاي تاريخي هستيم.
گفتني است؛ مجموعه باغ‌هايي که نيمه جنوبي شهر قزوين را دربرگرفته‌اند با نام باغستان‌هاي سنتي قزوين شناخته مي‌شوند.اين باغستان‌ها مساحتي بالغ بر 2500 هکتار دارند و قدمتشان به بيش از يک هزار سال قبل برمي‌گردد.
باغستان‌هاي قزوين در مسير ثبت جهاني قرار دارند؛ اما در سال‌هاي اخير برخي از افراد سودجو تلاش مي‌کنند بخشي از اين باغستان‌ها را تخريب کنند.


 دريچه هنر 

«بَرد»؛ نماينده‌ ايران در اسکار
تيزر مستند «برد» ساخته حميد جعفري رونمايي شد.
به گزارش مهر، تيزر مستند «بَرد» ساخته حميد جعفري که واجد شرايط شرکت در اسکار 2019 است، رونمايي شد.
اين مستند تا به حال در جشنواره هاي مختلف بين المللي از جمله ويزيون دو ري يل، هاتداکس، ايدفا، کالدونيا، سيلوئت، نيو اورلئان، هات اسپرينگز، ايرواين، سينما و کار و ... نمايش داشته و موفق به دريافت جوايزي از جشنواره هاي ملي و بين المللي شده است.اين فيلم جواز حضور در اسکار را پس از کسب جايزه اول جشنواره
نيو اورلئان به دست آورده است.«بَرد» مستندي کوتاه با زمان 25 دقيقه است که کارگردان اين اثر درباره داستان اين فيلم مي گويد: «نه نان آوري کاري صرفا مردانه است و نه کوه کني. «بَرد» داستان زني است که نانش را از زير سنگ درمي آورد.»

«محمود جعفري»، مهمان شبکه سحر
برنامه «ما و شما» که پنجشنبه‌ها از سيماي کردي شبکه سحر روي آنتن مي‌رود، 19 مهر ميزبان محمود جعفري مي‌شود.
محمود جعفري بازيگر سينما و تلويزيون کشورمان اين هفته مهمان برنامه «ما و شما» سيماي کردي شبکه سحر مي‌شود.
ايفاگر نقش معقل، غلام عبيدالله زياد در سريال «مختارنامه»، به بهانه پخش اين مجموعه از سيماي کردي به برنامه «ما و شما» دعوت شده است.«ما و شما» ساعت 22:15 به‌وقت تهران روانه آنتن مي‌شود و در ساعت‌هاي 02:18، 10:18 و 15:30 روز بعد بازپخش خواهد شد.

«حافظ خلوت نشين» در راه تالار حافظ
نمايشنامه خواني «حافظ خلوت نشين» به کارگرداني مهدي صفار بيستم مهرماه در تالار حافظ اجرا مي شود . همزمان با زادروز شاعر و عارف بلند آوازده کشور حافظ شيرازي ، نمايشنامه خاني حافظ خلوت نشين به نويسندگي و کارگرداني مهدي صفار 20 مهر ماه 97 ساعت 13:30 در تالار حافط اجرا مي شود .در اين اجرا به مدت 100 دقيقه ، گوشه هايي از زندگي حافظ شيرازي توسط هنرمندان گروه ؛ غلام علي صابري ، فيروزه بهجت محمدي ، رويا دانشجو ، فرزاد بوعلي ، منيره رئيسي ، سيامک گل سرخ ، سجاد عليزاده ، مهدي صفار ، محمد حبيبي ، راد ، حسيني ، علي سرانجامي ، سپهر سرانجامي ، سيامک گل سرخ و ... باز خواني مي شود .


 پايان فيلمبرداري «سلام عليکم حاج آقا» 

با اتمام فيلمبرداري فيلم سينمايي «سلام عليکم حاج آقا» اين فيلم در حال حاضر وارد مراحل فني شده است.حميد گودرزي، ليلا اوتادي، علي صادقي، رز رضوي، زهرا جهرمي، سوسن پرور، ارژنگ اميرفضلي، مهران رجبي، بيتا عالمي، امين چناراني، علي بنايي، اشکان قاسمي، شيوا خسرومهر، زهره حميدي، بهشاد مختاري، سعيده عرب و بهنوش بختياري، مريم کاوياني، محمدرضا شريفي‌نيا و پوريا پورسرخ، همراه با هنرمند خردسال هليا آهنگري بازيگران اين فيلم سينمايي هستند.«سلام عليکم حاج آقا» يک کمدي اجتماعي است.


 آغاز فيلمبرداري «قسم»  

حسن مصطفوي تهيه کننده سينما گفت: فيلمبرداري فيلم سينمايي «قسم» جديدترين ساخته محسن تنابنده آغاز شد.حسن مصطفوي تهيه کننده و مدير توليد و مجري طرح سينما گفت: فيلمبرداري اين فيلم سينمايي در جاده هاي شمال کشور آغاز شده است.در فيلم سينمايي «قسم»به کارگرداني محسن تنابنده بازيگراني چون مهناز افشار، سعيد آقاخاني و حسن پورشيرازي بازي مي کنند.گفتني است؛ محسن تنابنده که پيش از اين «گينس» را کارگرداني کرده، براي فيلم جديدش با جليل شعباني به عنوان تهيه کننده همکاري دارد.


 تاريخ و تمدن 

«ملکه کلئوپاترا»؛آخرين فرعون مصر باستان
ملکه کلئوپاترا، آخرين فرعون سرزمين بزرگ و پهناور دوران مصر باستان بود. نام واقعي او کلئوپاتراي هفتم فيلوپاتور بود و در سال 69 قبل از ميلاد مسيح به دنيا آمده بود.او در سال 30 بعد از ميلاد نيز از دنيا رفت.ملکه کلئوپاترا در اصل نژادي مراکشي و يوناني داشت.او بانويي بسيار زيرک بود و برخلاف خانواده‌اش زبان مصر باستاني را به‌خوبي ياد گرفت و کم‌کم توانست پله‌هاي ترقي را طي بکند.او توانست به رأس هرم قدرت در مصر باستان برسد و جايگاه خودش را به‌عنوان يک فرمانروا تثبيت کند.او با فرمانرواي روم باستان «ژوليوس سزار» ازدواج كرد.ملکه کلئوپاترا براي ژوليوس سزار فرزند پسري به دنيا آورد که نام او را سزاريون گذاشتند. پيوند زناشويي با سزار روم بر قدرت ملکه کلئوپاترا افزود. از سال 44 قبل از ميلاد تا سال 30 بعد از ميلاد ملکه کلئوپاترا به همراه همسرش ژوليوس سزار بر مصر باستان حکومت کردند و سال‌هاي درخشان آن‌ها آغازشده بود.ژوليوس سزار در سال 44 بعد از ميلاد و توسط دشمنانش به قتل رسيد. ملکه کلئوپاترا با فردي به نام مارک آنتوني وارد مذاکره شد تا بتواند تاج‌وتخت قانوني پسر سزار را نيز تصرف کند. او با مارک آنتوني ازدواج كرد و براي او سه فرزند به دنيا آورد. نيروهاي آنتوني در مقابل نيروهاي فرزند سزار مغلوب شدند و او شکست بسيار سنگيني خورد. بعدازاين شکست ملکه کلئوپاترا و مارک آنتوني خودکشي کردند.
ملکه کلئوپاترا هنگامي‌که خودکشي مي‌کرد سي‌ونه سال بيشتر نداشت. مورخان باور دارند که او يک مار بسيار سمي را مجبور کرد نيشش بزند و بميرد. او در فيلم‌هاي هاليوودي بسيار زيبا نشان داده مي‌شود ولي تصاوير او بر روي سکه‌هاي باستاني نشان مي‌دهد که او دماغي بزرگ داشته است.


 ميز خبر 

برنامه اکران فيلم‌هاي کمپاني ديزني؛
نمايش "داستان اسباب بازي‌ 4" در سال آينده
کمپاني والت ديزني در تصويري که به تازگي منتشر کرده است، تمام فيلم‌هاي اين مجموعه که در سال 2019 اکران خواهند شد را مشخص کرد.
در اين برنامه سري جديد اسباب بازي هاي 4 نيز به چشم مي خورد.
کمپاني ديزني به عنوان يک انيماتور و کارآفرين، به خصوص به عنوان يک توليدکننده فيلم هاي انيميشن و همچنين به عنوان يک نوآور در اين حوزه و طراح پارک تفريحي ديزني لند شناخته مي شود.والت ديزني بنيانگذار اين کمپاني و کارکنانش، برخي از شخصيت‌هاي کارتوني معروف دنيا مانند ميکي ماوس را خلق نمودند که والت ديزني شخصاً صداپيشگي او را برعهده گرفت.
در طول عمر خود، او موفق به دريافت چهار جايزه اسکار افتخاري و 22 جايزه اسکار از مجموع 59 نامزد اسکار، از جمله رکورددار چهار جايزه در يک سال شد.او همچنين موفق به کسب 7 جايزه امي شده است و نام خود را به ديزني‌لند و پارک‌هاي اقامتي والت ديزني در آمريکا داده است.
نام او همچنين به استراحت‌گاه‌هاي بين‌المللي مانند استراحت‌گاه ديزني توکيو، ديزني‌لند پاريس و ديزني‌لند هنگ کنگ نسبت داده شده است.

انيميشن جديد «قطارها»؛ روي آنتن شبکه پويا
«قطارها» يک پويانمايي با تکنيک سه بعدي است که در 90 قسمت 5 دقيقه‌اي در کشور روسيه توليد شده است.به گزارش فارس، بنا بر اين گزارش، اين انيميشن هر روز ساعت 10:30 از شبکه پويا پخش خواهد شد. داستان اين مجموعه درباره زندگي در شهر قطارها است. اتان يک قطار کوچک است که با پدر و مادرش زندگي مي‌کنند. جورج، ورا، وندي، سام، بارفکي، آرنولد و فانتزي دوستان اتان هستند.اتان و دوستانش در هر قسمت با يک مشکل مواجه مي‌شوند، با دوستان خود ملاقات مي‌کنند، بازي مي‌کنند، روش‌هاي جديد ياد مي‌گيرند و به ديگران کمک مي‌کنند.اين مجموعه در روند بهبود روحيه دوست يابي، زندگي اجتماعي و همکاري و همياري در کودکان تاثيرگذار خواهد بود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون