جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4277- تاریخ : 1397/06/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


از لابه لاي سخن بزرگان


فراخوان دفتر شعر جوان و ويژه‌برنامه ماه محرم


تشريفاتي شدن جشنواره‌هاي شعر آييني


خبر اد‌‌‌‌‌بي


نغمه


تازه‌هاي نشر


زنگ ادبيات


 از لابه لاي سخن بزرگان 

به انتخاب مهدي طوسي
آن کس که از اول مي داند به کجا مي رود، خيلي دور نخواهد رفت.
ناپلئون بناپارت
*
اسارت و بندگي مردم به خود آنها و ميزان تحمل رنج و قبول فداکاري شان بستگي دارد.
گاندي
*
تو مي کوشي که آسوده تر باشي، من مي کوشم که ديگران آسوده تر از من باشند.
سعيد نفيسي
*
خود را قرباني کنيم بهتر است که ديگران را.
گاندي
*
رَد راستي، رَد خويشتن است.
اُرد
*
گمان مبر که ديگران تو را به آرمانت خواهند رساند.
اُرد
*
دانشمند شيمي که با مواد خطرناک به آزمايش مي پردازد و پزشکي که در معرض ابتلا به بيماريهاي واگيردار است، همه به دليل وظيفه شغلي و احساس نبوغ خود فداکاري مي کنند.
جان کاينرل
*
فداکاري در دو مورد خوب است : اول اينکه تنها راه باقي مانده باشد و از هيچ راه ديگري غير از جانفشاني نتوان به هدف مورد نظر دست يافت. دوم آنکه بدانيم ديگران با اين فداکاري خوشبخت خواهند شد.
موريس مترلينگ
*
آيا به ياد داريد که در دوره حيات از دست شخصيت خودتان و آنچه که نامش را «من»
مي گذاريد، چقدر آسيب ديده ايد؟ تمام اوقات تلخي ها، رنجها، زيانها، بدبختي ها و ناکامي هاي شما در طول مدت حيات از دست همين «من» بوده است. موريس مترلينگ
*
آتش را نمي توان با آتش خاموش کرد.
مثل يوناني
*
اگر انسان يک روز از خودخواهي بگذرد، همه او را نيک خواهند گفت.
کنفوسيوس
*
من در ميان موجودات از گاو خيلي مي ترسم. زيرا عقل ندارد و شاخ هم دارد!
ابن سينا

*
لشکر گوسفندان که توسط يک شير اداره مي شود، مي تواند لشکر شيران را که توسط يک گوسفند اداره مي شود، شکست دهد.
نارسيس
*
مدتها پيش آموختم که نبايد با خوک کشتي گرفت، خيلي کثيف مي شوي و مهم تر آنکه خوک از اين کار لذت مي برد. جورج برنارد شاو
*
آدمي اگر فقط بخواهد خوشبخت باشد به زودي موفق ميگردد ولي او مي خواهد خوشبخت تر از ديگران باشد و اين مشکل است زيرا او ديگران را خوشبخت تر از انچه هستند تصور ميکند.
مونتسکيو
*
دنيا جاي خطرناکي براي زندگي است. نه به خاطر مردمان شرور، بلکه به خاطرکساني که شرارتها را مي بينند و کاري درمورد آن انجام نمي دهند.
انيشتين
*
مرد به اين اميد با زن ازدواج ميکند که زن هيچگاه تغيير نکند ، زن به اين اميد با مرد ازدواج ميکند که روزي مرد تغيير کند و همواره هر دو نااميد ميشوند.
آلبرت انيشتين
*
خود فريبي به اين صورت بيان شده است که انگار روي وزنه اي ايستاده ايد تاخود را وزن کنيد، در حالي که شکم تان را تو داده ايد.
چارلز استيون هامبي
*
بچه دار شدن تصميم خطيري ست. با اين تصميم مي گذاريد که قلب تان تا ابد جايي در بيرون و دوروبر تن تان به سر برد.
اليزابت استون
*
مي شود از امشب قانون تازه اي در زندگي بنا بگذاريم؟ همواره بکوشيم قدري بيش تر از نياز، مهربان باشيم.
جي. ام. بري
*
شايد چشم هاي ما نياز داشته باشند که گاهي با اشک هاي مان شسته شوند، تا بار ديگر زندگي را با نگاه شفاف تري ببينيم.
الکس تان
*
دانشگاه تمام استعدادهاي افراد از جمله بي استعدادي آنها را آشکار مي کند.
انتوان چخوف
*
جهان سوم جايي است که هر کسي بخواهد مملکتش را آباد کند، خانه اش خراب مي شود و هر کسي بخواهد خانه اش آباد باشد بايد در تخريب مملکتش بکوشد.
پروفسور حسابي
*
مردم دو دسته اند، يا گول مي خورند يا گلوله…
از دفتر خاطرات يک ديکتاتور
*
وقتي داري بالا ميري مهربان باش و فروتن، چون وقتي که داري سقوط ميکني از کنار همين آدمها رد ميشي.افلاطون


 فراخوان دفتر شعر جوان و ويژه‌برنامه ماه محرم 

دفتر شعر جوان فراخوان جديدش را منتشر کرد. همچنين ويژه‌برنامه ماه محرم در انجمن شاعران ايران برگزار مي‌شود.
به گزارش ايسنا بر اساس خبر رسيده، دفتر شعر جوان براي سومين دوره فعاليت آموزشي خود، از ميان شاعران تهراني و شهرستاني ( 17 تا 26 سال/ متولدين 71 به بعد) عضو مي‌پذيرد.علاقه‌مندان مي‌توانند سه قطعه از آثار خود را (در هر قالبي) همراه با مشخصات کامل (سال تولد، نشاني کامل و کدپستي، تلفن همراه و ثابت) به نشاني: تهران، خيابان دکتر شريعتي، خيابان کلاهدوز، نبش کوچه نعمتي، صندوق پستي 1939739415 ارسال کنند يا به وسيله تلگرام به شماره تلفن 09024988470 بفرستند.
مهلت ارسال آثار فقط تا پايان مهرماه خواهد بود.
***
ويژه‌برنامه ماه محرم در انجمن شاعران ايران همچون سال‌هاي گذشته، همزمان با فرارسيدن ماه محرم، انجمن شاعران ايران‌ ويژه‌برنامه «شب‌هاي شيدايي» را برگزار مي‌کند.اين ويژه‌برنامه شامل مقتل‌خواني از متون کهن توسط ساعد باقري، سوز و ساز و آواز، شعرخواني، خاطرات محرم از زبان هنرمندان و... خواهد بود. از جمله شاعران حاضر در اين برنامه افشين علا، محمدرضا رمضاني‌فرخاني، اصغر معاذي، راهله معماريان و بهمن بني‌هاشمي هستند."شب‌هاي شيدايي" از پنجشنبه بيست و دوم شهريورماه مطابق با سوم محرم به مدت پنج شب در انجمن شاعران به نشاني خيابان شريعتي، خيابان کلاهدوز (دولت)، نبش کوچه نعمتي برگزار مي‌شود.زمان شروع برنامه ساعت 19:30 دقيقه و حضور براي علاقمندان آزاد است.


 تشريفاتي شدن جشنواره‌هاي شعر آييني 

مرتضي نوربخش مي‌گويد: جشنواره‌هايي که در اين سال‌ها با موضوع آييني برگزار شده، خيلي بافايده نبوده و اغلب به صورت تشريفاتي برگزار مي‌شود.اين شاعر در گفت‌وگو با ايسنا، درباره جشنواره‌هاي متعددي که در اين سال‌ها با محوريت ادبيات آييني برگزار مي‌شود اظهار کرد: کيفيت برگزاري جشنواره‌ها به اين است که مطابق انتظار از ادبيات آييني باشد، در غير اين صورت مفيد واقع نمي‌شود. افرادي که گردانندگان اين محافل و جلسات هستند از پيش تعيين‌شده‌اند و سعي مي‌کنند ادبيات آييني را در جهتي برنامه‌ريزي کنند که مطلوب خودشان باشد.
او در ادامه با اشاره به اين‌که در اين سال‌ها ادبيات و خصوصا شعر آييني هم رشد داشته است و هم آسيب‌هايي آن را تهديد کرده، گفت: شعر آييني در چند دهه اخير رشد چشم‌گيري داشته است و اگر مقايسه کنيم، مي‌بينيم اين نوع شعر بعد از انقلاب رشد فراواني داشته و مقداري از آن مشخصا به سال‌هاي دفاع مقدس برمي‌گردد، چون در آن زمان حماسه با دفاع مقدس آميخته شده بود و سبب رشد شعر آييني شد.نوربخش با تاکيد بر توجه به محتوا در شعر آييني بيان کرد: آثاري که اين روزها توسط شاعران جوان آييني به چاپ مي‌رسند به لحاظ زبان آثار قوي هستند و اگر به لحاظ تکنيکي بررسي کنيد در اين سال‌ها زبان شعر پيشرفت‌هاي زيادي داشته است، اما به لحاظ محتوا داراي فقر فرهنگي‌ هستند و اين يکي از آسيب‌هايي است که در شعر آييني امروز مي‌توان به آن اشاره کرد.


 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

مديرعامل موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي:
حال کتاب و کتاب‌خواني در کشور ما خوب نيست
اميرمسعود شهرام‌نيا در مراسم افتتاحيه نمايشگاه استاني کتاب که در محل دائمي نمايشگاه‌هاي اروميه در پارک جنگلي برگزار شد با اشاره به وضعيت وخيم کتابخواني در کشور گفت: حال کتاب و کتابخواني در کشور ما خوب نيست و به دنبال بحران‌هاي ارزي اخير و بحران کاغذ شرايط براي نشر بسيار سخت شده است.
به گزارش ايسنا، او با بيان اينکه خوشحال هستيم که امسال اين نمايشگاه در فضايي استانداردتر برگزار شده و امکان بيشتري براي حضور ناشران به وجود آمده است ادامه داد: از بين بيش از 850 ناشر متقاضي حضور در نمايشگاه، مجبور شديم تعدادي را گلچين کرده و اجازه حضور آنان را بدهيم که اين تعداد به نسبت سال‌هاي گذشته رشد قابل توجهي داشته است، همچنين تعداد عناوين کتابي که در اين دوره عرضه شده نيز نسبت به سال گذشته 20 الي 25 درصد افزايش پيدا کرده است‌.
مديرعامل موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ايران با اشاره به معادن سنگ لازم براي توليد کاغذ آذربايجان غربي گفت: با توجه به وجود چنين منابعي در کشور، نيازمند حمايت هستيم تا بتوانيم توليد آن را به مرحله انبوه برسانيم.
شهرام‌نيا همچنين با اشاره به مصادف شدن نمايشگاه با ايام محرم خاطرنشان کرد: با توجه به معرفت‌افزايي که در اين ماه وجود دارد و تبرکي که اين ماه با نام و ياد سرور شهيدان دارد مصادف بودن اين دو مستحب ارزشمند را به فال نيک مي‌گيريم و اميدواريم مردم عزيز و فرهنگ‌دوست اروميه از نمايشگاه کتاب استقبال خوبي کنند.
او با بيان اينکه برگزاري اين نمايشگاه نبايد به کتاب‌فروشي‌ها لطمه اي بزند گفت: مايل نيستيم با برگزاري چنين نمايشگاهي لطمه‌اي به کتاب‌فروشي‌ها بزنيم؛ به همين دليل بيرون از نمايشگاه نيز در برخي از کتاب‌فروشي‌ها امکان استفاده از اين تخفيف‌ها را ايجاد کرديم‌. شانزدهمين نمايشگاه کتاب اروميه از 20 تا 25 شهريور از ساعت 9 تا 12 و 16 تا 21 در محل دائمي نمايشگاه‌هاي اروميه در پارک جنگلي براي بازديدکنندگان داير است.

اُ.هنري؛ نويسنده پايان‌هاي غير منتظره
از گذشته تا حال شهر نيويورك بسياري از نويسندگان آمريكايي را مجذوب خود كرده است تا جايي كه داستان‌هاي بعضي از اين نويسنده‌ها بيشتر در نيويورك اتفاق مي‌افتد. يكي از اين نويسندگان نيويورك-نويس اُ.هنري ست؛ داستان‌نويسي كه در 11 سپتامبر 1862 در كاليفرنياي شمالي متولد شد و 48 سال بعد در نيويورك از دنيا رفت. اُ.هنري نام مستعار ويليام سيدني پورتر است، نويسنده‌اي كه درباره زندگي مردم طبقه متوسط و پايين در نيويورك اوايل قرن بيست مي‌نوشت و به خاطر تصوير زيبايي كه از روابط انساني به نمايش مي‌گذاشت به شهرت فراواني دست يافت.
به گزارش ايبنا ،يكي از بزرگترين ويژگي‌هاي داستان‌هاي اُ.هنري تغيير ناگهاني مسير داستان و به وجود آمدن فرايندهايي‌ست كه به پاياني غافلگيرانه منتهي مي‌شود. داستان‌هاي اُ.هنري زباني كنايه‌آميز و شوخ‌طبعانه دارند. تصويري كه او از تنش بين طبقات اجتماعي نيويورك در آستانه ورود به قرن بيستم نشان مي‌دهد به خوبي منعكس كننده فضاي اجتماعي آمريكا در آن دوران است. اُ.هنري در جدا كردن برخي از عناصر اجتماعي و توصيف آن‌ها با زباني جذاب و موجز مهارت بي‌نظيري داشت.
اولين مجموعه داستان اين نويسنده با عنوان «دله‌دزدها و پادشاهان» در سال 1904 منتشر شد. اين مجموعه شامل تعدادي از بهترين داستان‌هاي اوست كه در عين حال كمتر شناخته‌شده‌اند. داستان‌هاي اين مجموعه هر كدام به جنبه‌اي خاص از زندگي در شهر كوچكي در مركز امريكا مي‌پردازند. هر يك از اين داستان‌ها در سطحي بالاتر با هم ارتباط داشته و قسمتي از داستاني كلي‌ترند كه با استفاده از ساختاري پيچيده دورنماي خود را ظاهر مي‌سازند.
دومين مجموعه داستان او به نام «چهار ميليون نفر» دو سال بعد منتشر شد داستان‌هاي اين مجموعه همگي در نيويورك اتفاق مي‌افتند. اُ.هنري كه نيويورك را «بغداد بنا شده در مترو» مي‌ناميد از «هزار و يك شب» به عنوان كتاب مورد علاقه‌اش ياد مي‌كرد.


 نغمه 

ديوان شمس
مولوي
اي تو بداده در سحر از کف خويش باده‌ام
ناز رها کن اي صنم راست بگو که داده‌ام

گر چه برفتي از برم آن بنرفت از سرم
بر سر ره بيا ببين بر سر ره فتاده‌ام

چشم بدي که بد مرا حسن تو در حجاب شد
دوختم آن دو چشم را چشم دگر گشاده‌ام

چون بگشايد اين دلم جز به اميد عهد دوست
نامه عهد دوست را بر سر دل نهاده‌ام

زاده اولم بشد زاده عشقم اين نفس
من ز خودم زيادتم زانک دو بار زاده‌ام

چون ز بلاد کافري عشق مرا اسير برد
همچو روان عاشقان صاف و لطيف و ساده‌ام

من به شهي رسيده‌ام زلف خوشش کشيده‌ام
خانه شه گرفته‌ام گر چه چنين پياده‌ام

از تبريز شمس دين بازبيا مرا ببين
مات شدم ز عشق تو ليک از او زياده‌ام


 تازه‌هاي نشر 

کتاب «مدل‌هاي فرهنگي» منتشر شد
کتاب «مدل‌هاي فرهنگي؛ پيدايش، روش‌ها و آزمون‌ها» نوشته جووانّي بناردو و ويکتور دمانک با ترجمه ليلا اردبيلي منتشر شد.
به گزارش ايسنا در معرفي اين کتاب عنوان شده است: اين کتاب، مفهوم مدل‌هاي فرهنگي را در نظريه‌اي از فرهنگ جاي مي‌دهد و ابزار روش‌شناختي جامعي براي انجام مطالعات مدل‌هاي فرهنگي ارائه مي‌دهد.
چهار فصل اول اين کتاب رويکردهاي تعريفي، نظري و روش‌شناختي مرتبط با مدل‌هاي فرهنگي را مورد بررسي قرار مي‌دهد و پيش‌فرض‌ها، ويژگي‌ها و کارکردهاي يک مدل فرهنگي و ارتباط آن با نظريه فرهنگ و انواع روش‌هايي را که براي مطالعه مدل‌هاي فرهنگي استفاده مي‌شوند، معرفي مي‌کند. در فصل پنجم نمونه‌هايي از نحوه به‌کارگيري رويکرد مدل‌هاي فرهنگي در تحقيقات کاربردي نشان داده مي‌شود. در فصل ششم نيز چشم‌انداز آينده تحقيقات در حوزه مدل‌هاي فرهنگي بررسي مي‌شود.
هدف نويسندگان اين کتاب آن است که چارچوبي نظري براي بيان نظريه‌ مدل‌هاي فرهنگي در قالب نظريه فرهنگ ارائه کنند تا از اين طريق پيشينه مدل‌هاي فرهنگي را بررسي کرده و دامنه‌اي از ابزارها و راهبردهاي روش‌شناختي براي استخراج و مطالعه مدل‌هاي فرهنگي ارائه کنند. نويسندگان تأکيد مي‌کنند که اين کتاب بايد به‌عنوان راهنمايي براي تحقيقات مدل‌هاي فرهنگي در نظر گرفته شود که پيشينه مربوط به اين مطالعات را تا سال 2013 مورد توجه قرار داده است.
کتاب «مدل‌هاي فرهنگي؛ پيدايش، روش‌ها و آزمون‌ها» در 385 صفحه از سوي انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وارد بازار نشر شده است.


 زنگ ادبيات 

رحماندوست:
نوشته‌هاي حکيمي، منبع صحيح و سالم ادبيات کودک و نوجوان است
مصطفي رحماندوست در آيين بزرگداشت چهار تن از مفاخر فرهنگ در سومين نشست ماهانه «يکشنبه‌هاي ملي» گفت: محمود حکيمي از معدود کساني است که پيش از انقلاب به ادبيات کودک و نوجوان مي‌پرداختند و نوشته‌هايش منبع صحيح و سالم ادبيات کودک و نوجوان بود.
به گزارش ايبنا، در ادامه از شخصيت تاثيرگذارِ «محمود حکيمي» تجليل شد و در آغاز، مصطفي رحماندوست نکاتي را ارائه داد: همه بچه‌هاي دهه‌هاي 30، 40 و 50، آثار محمود حکيمي را خوانده‌اند و مي‌شناسند. حکيمي داستان کودک و نوجوان مي‌نوشت و پرهيجان هم مي‌نوشت. خودِ من يکي از کساني بودم که در آن سن و سال، آثار او را مي‌خواند. زيرا نوشته‌هاي حکيمي، منبع صحيح و سالم ادبيات کودک و نوجوان بود. حکيمي از معدود کساني است که پيش از انقلاب به ادبيات کودک و نوجوان مي‌پرداختند. اگرچه کساني چون احمد شاملو و نادر ابراهيمي و صمد بهرنگي هم بودند اما حکيمي از آن دسته بود که کار اصلي‌شان، داستان کودک بود و من براي او سر تعظيم فرود مي‌آورم که راه را به ما نشان داد و هنوز هم خود را تحت تاثير او مي‌دانم.
رحماندوست پس از اشاره به نخستين برخورد از نزديک با او، در سال‌هاي پس از انقلاب در همايشي در قم گفت: هنوز هم اما هرزگاهي او را مي بينم و از مسائل سياسي و غيرسياسيِ روز مي‌گوييم و حضورش مايه دلگرمي و آرامش است. حکيمي هنوز هم براي کودکان مي‌نويسد اما حيف که کمتر به دست کودکان مي‌رسد.
سپس، محمود حکيمي صحبت کرد و پس از يادي از مجله پيام شادي که پيش از انقلاب براي کودکان و نوجوانان منتشر شد، گفت: تشويق معلم بسيار موثر است. وقتي دبيرستان بودم، معلم انشايي به نام آقاي غروي داشتم که گفت نويسنده مي شوي و شدم؛ از سال 1339 تا 1343 در کيهان بچه ها داستان مي نوشتم. مدتي بعد، در مجله اي ديگر، داستان هاي پليسي را ترجمه مي کردم و در نهايت، از سال 1347 تا همين امروز، يکي از نويسندگان مجله مکتب اسلام بودم. در اين راه، شهيد مطهري، شهيد باهنر و شهيد بهشتي و سيدغلامرضا سعيدي، از مشوقان اصلي من بودند و آيت‌الله سبحاني همين امروز هم از مشوقان من است.
او خاطرنشان ساخت: همين حالا هم بايد براي کودک و نوجوان کار کرد و معتقدم ادبيات کودک و نوجوان ظرفيت هاي بسياري دارد اما اميدوارم از نويسندگان کودک و نوجوان باز هم تقدير و تشکر شود تا مايه دلگرمي آنان باشد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي