جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4274- تاریخ : 1397/06/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

گفتگو با فلور نظري؛
بيكاري پيشكسوتان براي جامعه هنري درد آور است


دريچه هنر


«به وقت شام» در شبکه نمايش خانگي


«مغزهاى کوچک زنگ زده» در راه سينماها


ميز خبر


سينماي جهان


 گفتگو با فلور نظري؛
 بيكاري پيشكسوتان براي جامعه هنري درد آور است 

"ميثم بشيرنژاد"
قسمت اول
فلور نظري از بازيگران سينما و تئاتر و تلويزيون است.
به بهانه سالگرد آي فيلم گفت وگويي با ايشان انجام داده ايم که در ادامه مي خوانيد.
*خانم نظري الان مشغول چه کاري هستيد؟
در حال حاضر مشغول مجموعه «حکايت هاي کمال» کار آقاي قدرت الله صلح ميرزايي هستم که يک مجموعه 150 قسمتي است و بازيگران زيادي در آن ايفاي نقش مي کنند. اين سريال به دهه 40 شمسي برمي گردد و درژانري اجتماعي با دستمايه طنز و شاد ارائه مي شود که مطمئنم حتما مورد استقبال مردم واقع مي شود.
*شما کارهاي مختلف و متنوعي داشتيد اما برخي کارهاي تلويزيوني مثل متهم گريخت يا خانه به دوش که با آقاي عطاران کار کرديد و از شبکه تلويزيوني آي فيلم هم پخش شده اند با اقبال عمومي بيشتري برخوردارشدند.
معمولا کاري که درست انجام مي شود بدون شک همه چيز آن سرجايش بوده است، ازانتخاب بازيگر تاخود قصه و عوامل آن همه و همه دست به دست هم مي دهند تا خروجي مناسبي داشته باشد. کارهايي که گفتيد بارها و بارها از شبکه هاي مختلف تلويزيوني و حتي مراکز استان ها بازپخش شده، حتي خود مردم مي بينيد بخش هاي از «خانه به دوش» را در شبکه هاي اجتماعي مي گذارند و بالاي 200 هزار لايک مي خورد.
اين نشان مي دهد توجه به بافت و لايه هاي زيرين جامعه که امثال رضا عطاران به خوبي از پس آن بر مي آيند باعث مي شود که مخاطب راحتتر با آن مجموعه ارتباط برقرارکند.
*در کارنامه شما کارهاي زيادي مي بينيم از بين کارهاي سينمايي و تلويزيوني که خودتان دوست داشتيد مي توانيد چندتا را نام ببريد؟
در سينما کارهايي که با خانم پوران درخشنده داشتم به نظرم قابل قبول بوده است روياي خيس ( درمورد عشق نوجواني) بچه هاي ابدي( درمورد سندرم داون) زندگي شيرين ، شيروعسل و در مورد مجموعه هاي تلويزيوني هم تکيه برباد(صلح ميرزايي) خانه به دوش و... کارهايي بودند که خودم خيلي دوست داشتم.
*شما با وجود اينکه در تئاتر سال ها پيش با آقاي رحمانيان کار مي کرديد اما الان در تئاتر حضور نداريد؟ پيشنهاد کار نداريد يا دليل ديگري دارد؟
همانطورکه گفتيد من سال ها قبل با اساتيد بزرگي همچون آقاي رحمانيان کارکردم ولي واقعيتش کار تئاترزمانبر است چون هم تمرين وهم اجرا وقت زيادي ازشما مي گيرد وهم اينکه به لحاظ مادي و اقتصادي مقرون به صرفه نيست خوشبختانه پيشنهاد هاي خوب و زيادي براي کار درتئاتر دارم و حتي نقش هاي يک، اما با شرايطي که عرض کردم و همچنين به خاطر رفت و آمد به آلمان برخي از کارهاي طولاني مدت را نمي توانم قبول کنم . البته سر تصويربرداري " گسل "8 ماه درگير بودم. اما با انرژي و انگيزه زياد حضور داشتم و خروجي خوبي هم داشت.
*حضورشما درژانرهاي اجتماعي و طنز قابل تامل بوده است. با توجه به اينکه جامعه درگيرمسائل مختلف اجتماعي و اقتصادي است چقدر يک فيلم خوب مي تواند حال مردم جامعه را خوب کند؟
آثارهنري و مخصوصا فيلم خوب، در همه جاي دنيا به عنوان يک ابزار، روح و روان آدم ها را تلطيف مي کند و به شادابي و نشاط يک جامعه کمک شاياني مي کند.
اگرالان هم مثل قبل افرادي مانند عطاران درتلويزيون کاربکنند قطعا کمک زيادي به خوب شدن حال بهترمردم مي کرد. در مجموع سريال طنز خوب نداريم و انگار تلويزيون هم دراين زمينه بهاي لازم را نمي دهد.
*شما به نظرحضور فعالي در شبکه هاي اجتماعي داريد.چه اندازه با فضاي مجازي موافق هستيد؟
در دنياي ارتباطات استفاده از تکنولوژي و به دنبال آن فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي مي تواند پيام هاي مثبتي داشته باشد، اميد را مي تواند تقويت کند.
بايد بپذيريم و اعتقاد داشته باشيم که جامعه سالم از آدم هاي سالم تشکيل مي شود. يک پيام به موقع در شبکه هاي اجتماعي مانند مطالعه کردن، دوري از اعتياد، ورزش کردن مي تواند زندگي و نگاه يک فرد را نسبت به پيرامونش تغيير دهد.
من خودم سعي مي کنم نسبت به موضوعات اجتماعي حساس باشم و الان به عنوان سردبيريک مجله، درفضاي مجازي فعاليت دارم و براي آن زحمت مي کشم و خوشبختانه فيدبک ها و کامنت هاي منفي که برخي درشبکه هاي اجتماعي دارند من ندارم و همه چيز برپايه احترام و کمک کردن به ارتقاي فرهنگي و اجتماعي جامعه است.
*سلبريتي ها چقدر مي توانند در مسائل اجتماعي و اقتصادي مردم و رساندن اين مشکلات به گوش مسئولين تاثيرگذار باشند؟
کاملا اعتقاد دارم که هنرمندان و ورزشکاران و همه افرادي که به نام سلبريتي ومشهور مي شناسيم مي توانند دربزنگاه ها به مردم کمک کنند. کارهاي زيادي ازما برمي آيد اگر به آن جهت بدهيم و هدفمند به دنبال رفع مشکلات باشيم.
بايد درنظر داشت محبوبيت و جايگاه هنرمندان و ورزشکاران و بسياري از افراد صاحب نام را از سوي خود مردم به آنها داده شده است و بايد اين افراد قدردان اين نعمت الهي باشند. من درجايگاه خودم به عنوان يک بازيگر کمپيني تشکيل داده ام که براي بچه هاي کپرنشين زابل و زاهدان درمهرماه که امکان تحصيل براي آنها وجود ندارد يا امکانات لازم را براي درس خواندن ندارند هدايايي جمع آوري مي کنيم و درحد بضاعت بخشي ازمشکلات دانش آموزاني که هر کدام مي توانند آينده اي درخشان داشته باشند و به اين مرزوبوم کمک کنند را برآورده کنيم.
*البته ورود و کمک سلبريتي ها با حاشيه هايي هم روبه رو بوده است.
البته که ما بايد سعي کنيم ازاين حواشي پرهيزکنيم اگر نيتمان کمک کردن هست بايد مستقيم اين کمک ها دراختيارافراد نيازمند قراربگيرد. من اعتقاد ندارم که براي کمک حتما شماره حسابي شخصي بدهيم.
مردم ما بسياربزرگ هستند و همگام وحتي جلوتر ازمسئولان به همنوع خود ياري مي رسانند و اين خيلي ارزشمند است. و حتي برخي با وجود اينکه خودشان شايد وضعيت خوب مالي و اقتصادي ندارند ولي اين مردانگي را دارند که دست همنوع وهموطن خود را درشرايط بگيرند و اين کار بسيار باارزش و ستودني است.
*درچند سال اخير بسياري از بازيگران و هنرمندان از شرايط کاري خود ناراضي هستند و بعضا با معضل بيکاري دست و پنجه نرم مي کنند دراين خصوص چه نظري داريد؟
متاسفانه برخي ها ازطريق باندبازي و رانت مي آيند و پولي مي گيرند و مي روند غافل ازاينکه ضربه زيادي به سينما و تئاترمي زنند.استفاده ازغيربازيگرها با استفاده از روابط و سود بردن و به دنبال منافع شخصي بودن باعث شده که بسياري که کاربلدند گوشه اي مهجور بيفتند و از کار بيکار شوند. بسياراز پيشکسوت ها که شناسنامه تئاتر و سينما هستند وعمري را براي غناي هنرکشور صرف کرده اند بخاطر رابطه بازي برخي ها با بحران بيکاري مواجه شده اند. حتي برخي از آنها دنبال پول هم نيستند مي خواهند احساس زنده بودن بکنند و درقاب تصوير و جامعه باشند.
هستند برخي از بازيگران که بخاطر اينکه از خانواده خجالت مي کشند صبح از خانه بيرون مي زنند و تاشب برنمي گردند که بگويند سرکار مي روند و اين براي جامعه هنري دردآوراست . بايد فکري انديشيده شود و اجازه بدهيم که همه باشند. مخصوصا پيشکسوتاني که بسياربه آنها مديونيم. مگر ما بازيگر کم داريم. يا بازيگرهاي خارجي کارهاي عجيب و غريب مي کنند که گاهي کارگردان هاي ما دنبال بازيگر خارجي مي روند. تلويزيون هم مي تواند با ساخت سريال هاي بيشتر و بهتر وهمچنين ساخت تله
فيلم ها کمک کند که بيکاري بازيگرها بيشتر از پيش نشود.
ادامه دارد....


 دريچه هنر 

اعلام برندگان ونيز 2018؛
شير طلاي ونيز به «روما» رسيد
فيلم «روما» ساخته «آلفونسو کوران» موفق به کسب جايزه شير طلايي بهترين فيلم جشنواره ونيز شد تا براي دومين سال پياپي يک کارگردان مکزيکي جايزه اول ونيز را به خانه ببرد.
مراسم اختتاميه هفتادوپنجمين جشنواره بين المللي فيلم ونيز با معرفي برندگان در بخش هاي گوناگون اعلام شد و هيات داوران بخش رقابتي اين رويداد سينمايي به رياست
«گيرمو دل تورو» در نهايت جايزه شير طلايي بهترين فيلم جشنواره را به فيلم «روما» ساخته «آلفونسو کواران» کارگردان مطرح مکزيکي اعطاء کردند.
سال گذشته فيلم «شکل آب» ساخته «گيرمو دل تورو» ديگر کارگردان مکزيکي که امسال رئيس هيات داوران رقابتي را بر عهده داشت برنده شير طلا شده بود تا براي دومين سال پياپي جايزه اول جشنواره ونيز به کارگردانان مکزيکي برسد.
همچنين جايزه بزرگ جشنواره به فيلم «محبوب» ساخته «يورگس لانتيموس» رسيد و «ژاک اوديار» کارگردان سرشناس فرانسوي براي ساخت فيلم «برادران سيسترز» موفق به کسب جايزه بهترين کارگرداني جشنواره ونيز 2018 شد.
برادران «کوئن» نيز براي ساخت وسترن «تصنيف باستر اسکروگز» جايزه بهترين فيلمنامه جشنواره را کسب کردند و در بخش بازيگري مرد و زن نيز به ترتيب «ويلم دفو» براي ايفاي نقش «ون گوگ» در فيلم «دروازه ابديت» و «اولويل کولمن» براي فيلم «محبوب» جوايز را به خود اختصاص دادند.
هيات داوران جايزه ويژه هيات داوران بخش رقابتي اصلي را به فيلم استراليايي «بلبل» ساخته «جنيفر کنت» اعطاء کردند و «بايکالي گانامپار» براي بازي در اين فيلم جايزه «مارچلو ماسترياني» ويژه بازيگر نوظهور جشنواره را دريافت کرد.
اما در بخش افق هاي هفتادوپنجمين جشنواره ونيز که فاطمه معتمدآريا يکي از اعضاي هيات داوران آن بود در نهايت فيلم «مانتاري» ساخته «فوتي فونگ آرون» محصول سينماي تايلند رسيد و «امير بايگازين» نيز براي فيلم «رودخانه» از قزاقستان جايزه بهترين کارگرداني اين بخش را از آن خود کرد.
جايزه ويژه هيات داوران بخش افق ها به فيلم ترکيه اي «آنونس» به کارگرداني «محمود فاضل کوشکين» رسيد و جايزه بهترين بازيگر مرد و زن بخش افق ها نيز به ترتيب به «کايس نصيف» براي فيلم «تل آويو در آتش» و «ناتاليا کودرياشوا» براي فيلم «مردي که همه را متعجب کرد» اعطاء شد و جايزه بهترين فيلمنامه نيز به فيلم «جينچا» ساخته «پما تسدن» اختصاص يافت.
امسال فيلم «همچنان که مي‌مُردم» به کارگرداني مصطفي سياري به نمايندگي از سينماي ايران در بخش افق‌ها و فيلم کوتاه «پاگرد» به کارگرداني محسن بني‌هاشمي در بخش کوتاه افق‌هاي جشنواره نماينده سينماي ايران بودند.
فيلم «روزي که سايه ام را از دست دادم» به کارگرداني «سوداده کادان» از سوريه برنده جايزه «لوئيجي دولارنتيس» ويژه بهترين فيلم اول جشنواره شد. رامين بحراني سينماگر ايراني-آمريکايي يکي از پنج داور انتخاب بهترين فيلم اول جشنواره
بود.
در بخش کلاسيک نيز جايزه بهترين فيلم مرمت شده به «شب سن لورنزو» ساخته برادران «تاوياني» اعطاء شد. در اين بخش فيلم «خشت و آينه» ساخته ابراهميم گلستان نيز يکي از فيلم ها بود.

بهار 2019 در اثري موزيکال؛
«بيتل جوس» از دنياي مرده ها به تئاتر مي روند
تئاتر موزيکال «بيتل جوس» که اقتباسي از فيلمي با همين نام به کارگرداني تيم برتون است، بهار سال 2019 در تئاتر برادوي روي صحنه مي رود.
به نقل از هاليوود ريپورتر، تئاتر برادوي در بهار سال 2019 ميزبان تئاتر موزيکال «بيتل جوس» مي شود؛ اثري که بر اساس فيلمي با همين نام که در سال 1988 توسط تيم برتون کارگرداني شده اقتباس شده است.
البته اين اثر موزيکال قرار است پيش از اجرا در تئاتر برادوي، چندين اجرا در «National Theatre» شهر واشنگتن در ماه اکتبر 2018 داشته باشد.الکس برايتمن کانديداي دريافت جايزه توني و سوفيا آن کاروسو بازيگران اصلي تئاتر موزيکال «بيتل جوس» هستند.
«بيتل جوس» داستان زوج جواني است که پس از مرگ مجبور مي شوند در دنياي زنده ها زندگي کنند.


 «به وقت شام» در شبکه نمايش خانگي 

فيلم سينمايي «به وقت شام» جديدترين اثر ابراهيم حاتمي کيا، فردا سه شنبه 20 شهريور ماه در شبکه نمايش خانگي توزيع مي شود.
اين فيلم سينمايي در روزهاي اخير در کشورهاي سوريه و عراق به نمايش در آمد.
«به وقت شام» محصول فيلم و سريال سازمان هنري رسانه اي اوج است. هادي حجازي فر و بابک حميديان بازيگران اصلي اين فيلم هستند و به همراه آنها، جمعي از بازيگران سوري و لبناني نيز در فيلم ايفاي نقش مي‌کنند.


  «مغزهاى کوچک زنگ زده» در راه سينماها 

نخستين آنونس رسمى فيلم سينمايى «مغزهاى کوچک زنگ زده» به نويسندگى و کارگردانى هومن سيدى و تهيه‌کنندگى سعيد سعدى رونمايي شد.
پيش‌فروش بليت‌هاي «مغزهاى کوچک زنگ زده» از هفته جارى در سينماتيکت و اکران آن از 4 مهر ماه در سينماهاى سراسر کشور آغاز مى‌شود.
نويد محمدزاده، فريد سجادي حسيني و فرهاد اصلاني با حضور نازنين بياتي با معرفي نويد پورفرج، مرجان اتفاقيان و هامون سيدى بازيگران «مغزهاي کوچک زنگ زده» هستند.


 ميز خبر 

بازگشت پررنگ «محمدرضا فروتن» به سينما
محمدرضا فروتن بازيگر کم کار سينماي ايران در دهه نود ،امسال با سه فيلم پرکارتر از سه سال گذشته براي کسب سيمرغ بلورين سي و هفتمين جشنواره فيلم فجر تلاش خواهد کرد.
وي که آخرين بار در سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر با فيلم نگار به کارگرداني "رامبد جوان" به ايفاي نقش پرداخته بود سال پيش و در جشنواره سي و ششم جزو هيات داوران جشنواره فيلم فجر بود و همين عاملي شد که خود غايب جشنواره باشد.
فروتن براي بازي درخشان در فيلم قرمز جايزه سيمرغ بلورين هفدهمين جشنواره فيلم فجر را دريافت کرد. همچنين بازي درخشان او در فيلم "شب يلدا" نه تنها نظرات داوران و جشنواره را جلب کرد بلکه به اذعان بسياري از اهالي سينما به يادماندني ترين حضور وي در اين عرصه را به جا گذاشت.
حال فروتن امسال با سه فيلم "فصل ماهي سفيد" به کارگرداني "قربان نجفي"، "آقاي سانسور" اولين ساخته علي جبارزاده و سمفوني نهم فيلمي از "محمدرضا هنرمند" راهي سي و هفتمين جشنواره فيلم فجر شده تا بار ديگر افتخارات خود در اين رويداد سينماي را تکرار کند.
فروتن در فيلم سينمايي "آقاي سانسور" به کارگرداني "علي جبارزاده" با بهاره رهنما، بهرام افشاري، بهنوش بختياري، محمود پاک نيت، اميد روحاني، گيتي قاسمي و امير کربلايي زاده کمدين خندوانه همبازي شده است.
علاوه بر فيلم پربازيگر آقاي سانسور، فروتن در جديدترين تجربه قربان نجفي بازيگر سينما، تئاتر و تلويزيون در مقام کارگردان به ايفاي نقش پرداخته است. چند روز پيش نجفي با خاطر حذف پلان هاي بازي‌اش در فيلم تنگه ابوقريب تيتر رسانه هاي خبري شده بود.فيلم جديد قربان نجفي با نام فصل ماهي سفيد اولين همکاري مشترک اين کارگردان با محمدرضا فروتن است. فصل ماهي سفيد مضموني اجتماعي دارد و فيلمنامه آن برداشتي ايرانيزه شده از "باغ آلبالو" آنتوان چخوف است.
در اين اثر سينمايي که براي حضور در جشنواره فيلم فجر آماده مي شود علاوه بر محمدرضا فروتن، ميلاد کي مرام، لادن مستوفي، بيژن بنفشه خواه، بهزاد خداويسي و شقايق دهقان به ايفاي نقش پرداخته اند."سمفوني نهم" آخرين اثري است که فروتن تاکنون در آن بازي کرده و به نوعي جديترين شانس او براي کسب سيمرغ محسوب مي شود. اين فيلم به کارگرداني "محمدرضا هنرمند ساخته شده و از شانس هاي بزرگ سيمرغ براي اين بازيگر قديمي اما جوان سينما محسوب مي شود.به غير محمدرضا فروتن حضور بازيگران مشهوري همچون حميد فرخ نژاد، ساره بيات، مهرداد صديقيان، هدي زين العابدين و مارين ون هولک در اين فيلم قطعي شده است.
محمدرضا فروتن با مسير و هدف مشخصي وارد سينماي ايران شد که همواره اين مسير رو به رشد را حفظ کرده و به دور از حواشي و با پشت‌کار و جديت به راهش ادامه مي‌دهد. او در سال 1390 در اولين سريال تلويزيوني خود به نام از ياد رفته سه نقش متفاوت را ايفا کرد. اين سريال توانست بينندگان زيادي را به خود جلب کند.حال بايد ديد اين سه فيلم تنها شانس هاي فروتن طي جشنواره امسال هستند يا وي در فرصت باقي مانده باز هم در اثري به ايفاي نقش خواهد پرداخت يا نه.


 سينماي جهان 

ترسناک ترين فيلم هاي قرن 21 ؛
«مسافرخانه (2005)»
فيلم ترسناک الي راث با نام «مسافرخانه» (Hostel ) از همان ابتدا بيننده را چنان درگير خود مي سازد که قيد سفر کردن به کشورهاي اروپاي شرقي را براي هميشه خواهد زد.
اين فيلم يکي از ترسناک ترين و مشمئز کننده ترين فيلم هاي اين فهرست است که باعث شهرت کارگردان شد و با توجه به
صحنه هاي بسيار خشن و پر از شکنجه و دردش سينماروها را شوکه کرد. فيلم داستان دو دوست دانشجو را روايت مي کند که به سفر دور اروپا مي روند اما ناگهان خود را در دام گروهي مي يابند که افراد ربوده شده را براي تفريح شکنجه داده و به فجيع ترين شکل ممکن به قتل مي رسانند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي