جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4272- تاریخ : 1397/06/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


معرفي برگزيدگان سي و يکمين جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان

«همه مي‌دانند» فرهادي از اسکارجا ماند؛
«قهرمانان»؛ نماينده اسپانيا


يادداشت


دريچه هنر


سينماي جهان


ميز خبر


غوغاي 33 ميلياردي «هزارپا»


مهرداد صديقيان در «ايده اصلي»


 معرفي برگزيدگان سي و يکمين جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان 

آيين اختتاميه سي و يکمين جشنواره فيلم هاي کودکان و نوجوانان در محل تالار کوثر اصفهان با اهداي پروانه‌هاي زرين و رکوردداري فيلم «لکنت» و با حضور وزير ارشاد و مسئولان استاني و کشوري برگزار شد و برگزيدگان آن معرفي شدند.
برگزيدگان اين دوره از جشنواره عبارتند از:
*کانديداي بهترين فيلمنامه بلند داستاني:
مهدي قاسمي براي نگارش فيلمنامه ي رازنرگس
آقايان شريف کاظمي و رضا آقايي براي نگارش فيلمنامه ي عينک مهرداد مجيدي براي نگارش فيلمنامه بُروا
پروانه ي زرين بهترين فيلمنامه بلند داستاني در اين بخش تعلق مي گيرد به:
شريف کاظمي و رضا آقايي براي نگارش فيلمنامه عينک
*کانديداي بهترين کارگرداني بلند داستاني:
هادي شريعتي براي کارگرداني فيلم در ميان امواج
پرنيا کاظمي پور براي کارگرداني فيلم بُروا
ضمن تقدير از هادي شريعتي براي کارگرداني فيلم در ميان امواج، پروانه زرين بهترين کارگرداني در اين بخش به پرنيا کاظمي پور براي کارگرداني فيلم بُروا تعلق گرفت.
*کانديداي بهترين فيلم بلند داستاني:
عليرضا رنجي پور براي تهيه کنندگي فيلم افسانه عقاب دندان نقره اي
مهرداد مجيدي براي تهيه کنندگي فيلم بُروا
ضمن تقدير از عليرضا رنجي پور به خاطر نگاه متفاوت، پروانه زرين بهترين فيلم به مهرداد مجيدي براي تهيه کنندگي فيلم بُروا تعلق گرفت.
تنديس زرين ويژه شهيد بهنام محمدي به فيلم کوتاه داستاني جمعه گل به کارگرداني محمدرضا حاجي غلامي تعلق گرفت.
پروانه زرين هيئت داوران کودکان و نوجوانان به فيلم کودک پاستاريوني به تهيه کنندگي بيتا منصوري تعلق گرفت.
پروانه زرين هيئت داوران کودکان و نوجوانان براي فيلم نوجوان به فيلم ضربه فني به تهيه کنندگي غلامرضا رمضاني، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و مشارکت بنياد سينمايي فارابي اهدا شد.
پروانه زرين هيات داوران کودک و نوجوان بين الملل براي بهترين فيلم اهدا شد به فيلم «تنها» به کارگرداني ديويد مورا و به تهيه کنندگي آبل نامياس از فرانسه.
هيات داوران جايزه بهترين بازيگر کودک و نوجوان را به سجاد اسماعيلي براي فيلم لکنت اهدا کرد.
جايزه ويژه يونيسف براي بهترين کارگردان به دليل ترويج مفهوم صلح و دوستي ميان کودکان به محمدرضا حاجي غلامي براي فيلم کوتاه داستاني «جمعه گل» اهدا شد.
جايزه اصلي يونيسف به دليل اتخاذ نگاه عميق به مسائل کودک و نوجوان و ديدگاه دغدغه مند کارگردان در پرداختن به مساله آموزش کودکان و سوادآموزي به امير مشهدي عباس براي کارگرداني فيلم سينمايي «دوچ» اهدا شد.
جايزه ويژه هيات داوران سيفژ نيز به فيلم «خانه» به کارگرداني جانگ وو کيم از کره جنوبي اهدا شد.
در بخش مسابقه آثار پويانمايي بين الملل، پروانه زرين بهترين فيلم کوتاه پويانمايي به فيلم «بدو رستم، بدو» به کارگرداني حسين ملايمي از ايران اهدا شد.
در بخش مسابقه آثار پويانمايي بين الملل پروانه زرين بهترين فيلمنامه به اشکان رهگذر براي نويسندگي فيلم آخرين داستان از ايران اهدا شد.
در بخش مسابقه آثار پويانمايي بين الملل پروانه زرين بهترين فيلم بلند پويانمايي به عمليات کاتماندو به کارگرداني نانسي فلورانس ساوارد و پير ژرسو و به تهيه کنندگي نانسي فلورانس ساوارد از کانادا تعلق گرفت.
در بخش مسابقه آثار پويانمايي بين الملل پروانه زرين بهترين کارگرداني به اشکان رهگذر براي فيلم آخرين داستان از ايران اهدا شد.
فيلم «ويلائي‌ها» موفق به کسب جايزه از پنجاه و هشتمين دوره جشنواره آسيا پاسيفيک شد.
در بخش مسابقه فيلم هاي کوتاه داستاني بين الملل، پروانه زرين بهترين فيلم کوتاه داستاني به «فقط برو!» به کارگرداني پاولس گومنيکاوس از لتوني تعالق گرفت.
در بخش مسابقه فيلم هاي سينمايي بين الملل، پروانه زرين بهترين فيلمنامه به دامين مانيول و کوهي ايگاراشي براي فيلم شبي که شنا کردم از فرانسه و ژاپن اهدا شد.
در بخش مسابقه فيلم هاي سينمايي بين الملل، پروانه زرين بهترين کارگردان به محمدرضا حاجي‌غلامي براي فيلم لکنت از کشور ايران اهدا شد.
در بخش مسابقه فيلم هاي سينمايي بين الملل، پروانه زرين جايزه ويژه هيأت داوران به کاميلا آنديني براي فيلم ديده و نديده از اندونزي تعلق گرفت.
در بخش مسابقه فيلم هاي سينمايي بين الملل، پروانه زرين بهترين فيلم به «خانه» به کارگرداني جانگ وو کيم و به تهيه کنندگي جانگ وو کيم از کشور کره جنوبي اهدا شد.
باتقدير از فيلم کوتاه پويانمايي يکي بود يکي نبود ساخته مهين جواهريان، پروانه زرين بهترين فيلم کوتاه پويانمايي به پويانمايي کوتاه باربر به کارگرداني داريوش اسکويي تعلق گرفت.
پروانه زرين بهترين فيلم کوتاه داستاني به فيلم کوتاه داستاني مارلون به کارگرداني درناز حاجي ها اهدا شد.
* نامزدهاي بهترين بازيگر
کودک و نوجوان:
محمد شاکري براي بازي در فيلم پاستاريوني
ساميار محمدي براي بازي در فيلم تپلي
سجاد اسماعيلي براي بازي در فيلم لکنت
علي ملکيان براي بازي در فيلم ضربه فني
تقدير ويژه هيئت داوران در بخش بازيگري از مرتضي حسيني براي بازي در فيلم سوم شخص غايب، پروانه زرين بهترين بازيگري به طور مشترک به سجاد اسماعيلي براي فيلم "لکنت" و ساميار محمدي براي فيلم "تپلي" تعلق گرفت.
پروانه زرين بهترين فيلمنامه به ميترا تيموريان و آقاي غلامرضا رمضاني براي فيلم ضربه فني اهدا شد.
پروانه زرين بهترين کارگرداني فيلم سينمايي لکنت به کارگرداني محمدرضا حاجي غلامي اهدا شد.
پروانه زرين بهترين فيلم کودک به فيلم پاستاريوني به تهيه کنندگي بيتا منصوري تعلق گرفت.
پروانه زرين بهترين فيلم نوجوان فيلم ضربه فني به تهيه کنندگي غلامرضا رمضاني، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با مشارکت بنياد سينمايي فارابي تعلق گرفت.
جايزه ويژه هيئت داوران به فيلم ارزشمند بلند پويانمايي راه يافته به بخش مسابقه "آخرين داستان" به کارگرداني اشکان رهگذر اهدا شد.
جايزه ويژه از نظر تماشاگران به محمدرضا حاجي غلامي، کارگردان فيلم سينمايي "لکنت" تعلق گرفت.


 «همه مي‌دانند» فرهادي از اسکارجا ماند؛
 «قهرمانان»؛ نماينده اسپانيا 

اسپانيا فيلم «قهرمانان» را به عنوان نماينده اين کشور به اسکار نود و يکم مي‌فرستد.آکادمي اسکار در بخش فيلم خارجي زبان اسم «قهرمانان» را به عنوان نماينده اسپانيا در اسکار 2019 دريافت کرد. «قهرمانان» ساخته خاوير فسر به عنوان نماينده اسکار در نود و يکمين دوره مراسم آکادمي در بخش فيلم خارجي زبان معرفي شد.آکادمي فيلم اسپانيا سه فيلم را به عنوان نامزدهاي اسکار امسال انتخاب کرده بود که 2 فيلم ديگر «همه مي‌دانند» ‌اصغر فرهادي و «غول پيکر» ساخته مشترک آيتور آرگي و ژان گارانو بودند.اگر فرهادي با اين فيلم به اسکار راه پيدا مي کرد سومين فيلم پياپي يک کارگردان در تاريخ مي‌شد که به اسکار مي‌رفت.
سال پيش اسپانيا «ورانو 1993» را به اسکار معرفي کرده بود.
فيلم کمدي «قهرمانان» پرفروش‌ترين فيلم اسپانيا در يک سال اخير بوده است و بيش از 18.6 ميليون يورو فروش کرده و 3.2 ميليون نفر به تماشاي آن رفته‌اند.
«همه مي‌دانند» ساخته اصغر فرهادي کارگردان ايراني تبار ‌از هفته آينده در اسپانيا اکران مي‌شود.


 يادداشت 

خانه تاريخي «امامي»؛ يادگاري سنتي از دوران صفويه

مريم اخوان صالح
يكي از مكان هاي سنتي شهر نائين كه در محله تاريخي كلوان قرار دارد خانه تاريخي "امامي" مي باشد.
اين بنا متعلق به دوران صفويه مي باشد كه در دوره هاي بعد از آن در فضا و معماري آن تعييراني انجام شده است، از جمله آن كه فضاهاي جنوبي آن كاملا تغيير يافته است.
اين خانه در قديم شامل چند خانه مي شده است و در دوره بعد از آن يعني دوره قاجار، خانه امام جمعه شهر نائين بوده است.
ورودي اصلي اين ساختمان در قسمت جنوب شرقي مي باشد كه بعد از يك هشتي و دالان كوچك وارد حياط مي شويم.
ايوان در قسمت شمالي حياط واقع شده است و در انتهاي آن بادگيري قرار دارد كه به وسيله يك درب از ايوان جدا مي شود.
يک اتاق در طبقه دوم در قسمت شمال شرقي ساختمان قرارداشته كه محل تدريس امام جمعه آن زمان محسوب مي شده است.
در دو قسمت شرق و غرب بنا و درست در زير پنج دري ها، دو زير زمين قرار داشته كه در قديم آب قنات از آن عبور مي كرده است.


 دريچه هنر 

از سوي بفتاي لس آنجلس اهدا مي شود؛
جايزه استنلي کوبريک به «کيت بلانشت»
کيت بلانشت به عنوان دريافت کننده جايزه استنلي کوبريک از جوايز بفتا معرفي شد.
به نقل از هاليوود ريپورتر، کيت بلانشت بازيگري که دو جايزه اسکار را در کارنامه دارد جايزه سالانه آکادمي بريتانيا را دريافت مي‌کند.در شرايطي که شايد زود باشد بتوان پيش‌بيني کرد که آيا کيت بلانشت مي‌تواند سومين نامزدي جايزه اسکارش را امسال دريافت کند، اما مي‌توان با قاطعيت گفت که وي يک افتخار ديگر به مجموعه پربار هنري‌اش افزوده است.
بفتاي شاخه لس‌آنجلس ديروز اعلام کرد بلانشت جايزه استنلي کوبريک بريتانيا را براي ممتاز بودن در بازيگري دريافت مي‌کند. اين جايزه که از جوايز بريتانيا است 26 اکتبر به اين بازيگر استراليايي اهدا مي‌شود.پيشتر اعلام شده بود امسال استيو مک‌کويين جايزه جان شلزينگر بريتانيا را براي ممتاز بودن در کارگرداني دريافت مي‌کند.مت ديمون، جودي فاستر، مريل استريپ، رابرت داوني جونيور و جرج کلوني از جمله دريافت کنندگان پيشين جايزه استنلي کوبريک هستند.

جشنواره فيلم‌هاي‌ «عجيب» ميزبان دو فيلم ايراني
بيست و چهارمين جشنواره فيلم‌ «عجيب» از 14 تا 25 شهريور در مركز فرهنگى معتبر فروم دزيماژ پاريس با نمايش فيلم‌هاى لارنس فون‌تريه و اريك پاپ برگزار مي‌شود. برنامه فوكوس بر سينماى شهرام مكري با نمايش دو فيلم «ماهى وگربه» و «هجوم» با حضور اين كارگردان در اين جشنواره برپا خواهد شد.
شركت فرانسوى «دامند فيلم» با انتشار اين خبر و رونمايى از پوستر فرانسوى «هجوم» خبر از اكران فيلم در فرانسه از تاريخ 31 اكتبر داده است.اين شركت همچنين توزيع ويديويى فيلم «ماهى وگربه» را در فرانسه از همان تاريخ شروع خواهد كرد. مكرى با حضور در اين فستيوال قرار است در برنامه هاى مقدماتى اين اكران هم حضور يابد.فيلم سينمايي «هجوم» اولين نمايش بين المللى خود را از فستيوال برلين اغاز كرد و تا كنون در جشنواره‌هاى مختلف ديگرى به نمايش درآمده است.


 سينماي جهان 

ترسناک ترين فيلم هاي قرن 21 ؛
«آن (2017)»
مدت زمان زيادي از اکران نسخه ي سينمايي شاهکار ترسناک استفن کينگ در سينماها نمي گذرد که رکوردهاي باکس آفيس فيلم هاي ژانر وحشت را يکي پس از ديگري جابجا کرده و در اين فهرست نيز به حق در رتبه ي اول قرار گرفته است. اين فيلم اگر چه حول دنياي کودکان و ترس هاي آن ها از دلقک ها مي گذرد اما تنها فيلمي است که مي توان ادعا کرد بزرگ ترها را نيز به وحشت از دلقک ها دچار خواهد کرد. فيلم داستان گروهي از پسربچه هاي بازنده را روايت مي کند که با توجه به گم شدن تعدادي از پسربچه هاي شهر در صدد پيدا کردن آن ها و روشن کردن واقعيت ماجرا بر مي آيند اما در اين مسير ناگهان با يک دلقک قاتل روبرو مي شوند.


 ميز خبر 

آغاز فصل دوم «دلدادگان» و روايت گذشته کاراکترها
سريال «دلدادگان» به کارگرداني منوچهر هادي در سه فصل، ماجراهاي دو خانواده را از زمان قبل انقلاب تا عصر حاضر به تصوير مي‌کشد.سريال «دلدادگان» به کارگرداني منوچهر هادي و تهيه‌کنندگي ايرج محمدي در سه فصل، يک فصل گذشته و دو فصل زمان حال، ماجراهاي دو خانواده را از زمان قبل از انقلاب تا عصر حاضر به تصوير مي‌کشد.فصل دوم از امروز شنبه (17 شهريور) در پانزده قسمت به سال هاي 56 تا 64 برمي‌گردد و گذشته کاراکترها را دنبال مي‌کند. البته مجدد اين سريال دوباره در بيست قسمت پاياني به زمان حال بر مي گردد و ادامه داستان را دنبال خواهد کرد.
داستان «دلدادگان» مجموعه‌اي خانوادگي و اجتماعي است. اين مجموعه رويارويي دو خانواده را نشان مي‌دهد که قربانيانش، فرزندان آن خانواده‌ها هستند. آدم‌هاي اين قصه زندگي محلي و همسايگي کنار هم داشتند و دارند و بحث مبارزه با اعتياد و فساد اقتصادي هم از رگه‌هاي داستان اين سريال است.
«دلدادگان» به نويسندگي بابک کايدان و مهدي محمدنژاديان در 60 قسمت تهيه و توليد شده است و محمد اصفهاني تيتراژ پاياني آن را مي‌خواند. سريال دلدادگان هر شب ساعت 20:45 روي آنتن شبکه سه مي رود.حميد گودرزي، آرش مجيدي، ليندا کياني، مهدي صبايي، افسانه ناصري، سميرا حسن‌پور، سيروس همتي در فازهاي مربوط به زمان گذشته سريال بازي کرده اند و پانته‌آ بهرام (افسانه ادامه نقش ليندا کياني)، مسعود رايگان (مالک ادامه نقش آرش مجيدي)، مهرانه مهين ترابي (مرضيه ادامه نقش سميرا حسن پور) و شاهرخ استخري (هاتف)، سيامک صفاريان (امين)، ‌ مليکا شريفي‌نيا (حديث)، مسعود دلخواه (ادامه نقش مجيد پتکي) بازيگران زمان حال سريال هستند.

ادامه فيلمبرداري «بانوي عمارت»
عوامل «بانوي عمارت» به کارگرداني عزيزالله حميدنژاد به قزوين رفتند.عوامل سريال «بانوي عمارت» فاز تصويربرداري در تهران را به پايان رسانده اند و چند روز است که به قزوين رفته اند تا ادامه کار را در اين شهر که آخرين فاز و لوکيشن براي تصويربرداري محسوب مي شود، پيگيري کنند.«بانوي عمارت» عاشقانه اي را در مقطعي از تاريخ قاجار روايت مي کند. تهران، کاشان و قزوين شهرهايي است که اين مجموعه تلويزيوني در آن تصويربرداري مي شود.
پانته آ پناهي ها، عليرضا شجاع نوري، انديشه فولادوند، غزل شاکري، رامتين خدا پناهي، سيروس ميمنت، حسام منظور، شبنم فرشاد جو، مينا وحيد، نيکي نصيريان، مهتاج نجومي، صالح ميرزا آقايي، احسان اماني، محمد فيلي، فريدون سوراني، حسن سرچاهي، احمد ياوري، مريم مومن، پاوان افسر، مهري آل آقا، صادق ملک، مجيد سعيدي و سعيد بحر العلومي از جمله بازيگران اين مجموعه تلويزيوني هستند که براي پخش از شبکه سه سيما آماده مي شود.


 غوغاي 33 ميلياردي «هزارپا» 

جدول فروش هفتگي سينماي ايران با اعلام صدرنشيني فيلم سينمايي "هزارپا" به کارگرداني "ابوالحسن داوودي" در نهمين هفته از اکران اين اثر منتشر شد.فيلم سينمايي "هزارپا" توانست در هفت هفته به فروشي معادل 32 ميليارد تومان دست پيدا کند که در نوع خود يک رکورد محسوب مي‌شود. اين فيلم هم اکنون پرفروشترين فيلم سينمايي تاريخ سينماي ايران به حساب مي‌آيد.از نکات مهم جدول فروش هفتگي سينماي ايران در مرداد ماه امسال مي توان به اکران موفقيت آميز فيلم سينمايي "تنگه ابوقريب" اشاره کرد.


 مهرداد صديقيان در «ايده اصلي»  

مهرداد صديقيان در فيلم سينمايي «ايده اصلي» به کارگرداني آزيتا موگويي بازي مي کند.
پس از بهرام رادان، مريلا زارعي، ساره بيات و پژمان جمشيدي، مهرداد صديقيان هم به جمع بازيگران «ايده اصلي» پيوست.
ايران، کانادا، اسپانيا و قبرس جنوبي به عنوان لوکيشن هاي اصلي «ايده اصلي» انتخاب و فيلمبرداري از هفته آينده در جزيره کيش آغاز خواهد شد.
اسامي ديگر بازيگران و ديگر عوامل نيز به زودي اعلام خواهد شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون