جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4272- تاریخ : 1397/06/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

يک معرفي، يک خوانش
يک فانتزي محبوب!


هل‌هايم؛ خانه‌اي براي مردگان


اتحاد دانشمندان و هنرمندان براي مقابله با تغييرات جوي


يواشكي


دل گويه


سرمقاله


 يک معرفي، يک خوانش
 يک فانتزي محبوب! 

عنوان کتاب: سرگذشت نارنيا
نويسنده: سي اس لوئيس
برگردان:پيمان اسماعيليان
لوسي يک باره گفت:«اين صداي چيست؟»
آن خانه خيلي بزرگ‌تر از هر خانه‌اي بود که لوسي تا آن روز ديده بود و فکر آن همه راهروهاي دراز و رديف درهايي که به اتاق‌هايي خالي باز مي‌شد، کم‌کم او را مي‌ترساند. ادموند گفت: «يک پرنده بود خنگ خدا»
پيتر گفت: «صداي جغد بود. اين خانه براي پرنده‌ها محشر است. من ديگر مي‌خواهم بخوابم. به نظرم بهتر است فردا برويم ته و توي اين خانه را در بياوريم. ممکن است هرچيزي توي اين جور خانه‌ها پيدا بشود...»
پيتر، سوزان، ادموند و لوسي که به سبب بمباران لندن به خانه پرفسور پيري در حومه شهر فرستاده شده‌اند، در هنگام بازي گنجه‌اي را که به سرزمين نارنيا راه دارد مي‌يابند. در سرزمين نارنيا ملکه برف‌ها، اسلان شير و جانوران سخنگو، درختان رونده و ماجراهاي زيادي در انتظار اين چهار کودک و خواننده است.
«شير،‌ ساحره و کمد لباس» نوشته «سي اس لوئيس» نخستين و محبوب‌ترين جلد از مجموعه هفت جلدي سرگذشت نارنيا است. اين مجموعه از برجسته‌ترين فانتزي‌هاي ادبيات کودکان است. مجموعه داستان‌هاي نارنيا مانند ديگر فانتزي‌هاي خوب، افزون بر لذت بخشيدن، با نو آوري در قوانين حاکم بر جهان واقعي، کنجکاوي کودکان را بر مي‌انگيزد، تخيل آن‌ها را بال و پر مي‌دهد و هوش آن‌ها را به چالش مي‌کشد. شش جلد ديگر اين فانتزي نيز از همين مترجم در دسترس است.


 هل‌هايم؛ خانه‌اي براي مردگان 

هل‌هايم يا هل (به زبان نروژي باستان: Helheimr) در اساطير اسکانديناوي، يکي از نه بخش جهان در کيهان‌شناسي نورس که توسط ايزدبانوي هل، دختر ايزد شرارت لوکي و غولي مؤنث به نام آنگربودا فرمانروايي مي‌شد. اين مکان سرد و تاريک هشتمين واحد در طبقات نه‌گانه کيهان‌شناسي نورس‌ها و خانه‌اي براي مردگان بود که در مرز بين جهان نيفل‌هايم پايين‌ترين طبقه در عالم نورس‌ها و سوارت‌آلفهايم قرار داشت. به دليل وجود رود گول که از چشمه‌هاي اليواگار سرازير شده و هل‌هايم را دور مي‌زد، هيچ‌کس قادر به ترک اين مکان نبود. وقتي کسي پا به هل‌هايم مي‌گذاشت، اگر خدا هم بود ديگر نمي‌توانست از آن‌جا خارج شود. انسان‌هاي گناهکار و افرادي که بر اثر بيماري و کهولت سن جان خود را از دست داده‌اند به هل‌هايم فرستاده مي‌شدند، در طرف ديگر کساني که با شجاعت در ميدان نبرد کشته شده بودند به والهالا اعزام مي‌شدند. دروازه ورود به اين سرزمين توسط سگي نگهبان به نام گارم محافظت مي‌شد و غول «Hraesvelg» به شکل عقابي بر لبه اين جهان نشسته و نظاره‌گر هل‌هايم بود.
در اِداي شاعرانه، براين‌هلد پس از اين‌که مرگش تعبير شد به هل سفر کرد، هم‌چنين اودين نيز سوار بر اسب خود اسليپنير از اين مکان ديدن کرده‌است. در مجموعه اِداي منثور، اثر شاعر ايسلندي اسنوري استورلوسون، بالدر نيز پس از مرگ روانه هل شد و سپس هرمود سوار بر اسليپنير براي بازيابي او به سمت دنياي مردگان به راه افتاد.


 اتحاد دانشمندان و هنرمندان براي مقابله با تغييرات جوي  

200 دانشمند، بازيگر، هنرمند و موسيقيدان در نامه‌اي سرگشاده از رهبران جهان خواستند در اقدامي فوري و جدي به مساله تغييرات آب و هوايي بپردازند. اين گروه، در نامه خود اعلام کردند که فاجعه جهاني، قريب‌الوقوع است، و ضمن هشدار در مورد سرعت بالاي وقوع دوره انقراض ششم در کره زمين، يادآور شدند که براي جلوگيري از وخامت اوضاع، هنوز خيلي دير نيست. نخستين توافق بين‌المللي براي مقابله با تغييرات آب و هوايي در دسامبر 2015 در پاريس به امضاي نمايندگان نزديک به 200 کشور دنيا رسيد.اين توافق با هدف جلوگيري از افزايش دماي کره زمين بيش از دو درجه سانتي‌گراد در قرن جاري ميلادي منعقد شده است؛ موضوعي که بي‌توجهي به آن مي‌تواند به ذوب يخچال‌هاي طبيعي، ايجاد سيلاب‌ها و تغييرات آب و هوايي شديد در آينده نزديک منجر شود.
aftabir.com


 يواشكي 

چه جوري همديگه رو احتکار کنيم؟!
آذر فخري

اين‌رو يواشکي به شما مي‌گم که قدر اين روزايي رو كه توش هستيم بايد بدونيم. اما البته نمي‌دونم اين‌که مي‌گن «قدرش رو بدون» يعني چي؟ اما وقتي مردم رو مي‌بينم که دارن کيسه کيسه جنس مي‌برن خونه و مدام خريد مي‌کنن و انبار مي‌کنن، وقتي مامانم مي‌گه بستني هم که مي‌خري، بستني قيفي بخر که با نونش سير بشي، احساس مي‌کنم بايد حتما راهي براي «قدر دونستن» پيدا کنم. اين‌که روزا رو چه‌طوري مي‌شه انبار کرد؟
ساعت‌ها رو، دقيقه‌ها رو، لحظه‌هاي با هم بودن رو...
اينا رو چه جوري مي‌شه احتکار کرد؟!


 دل گويه 

ايمان به رازدانيِ دوست!
شيما اسلامي نسب
در اين زندگي، هر کاري جز آواز خواندن ناسپاسي است. درخت بايد گوياي آوازه‌خوان باشد. از درخت گفتم تا برسم به دل تو. به دل من. دل‌هايي که وزش مي‌خواهند. دل‌هايي که در تپيدني مدام، آرميده‌اند. دل‌هايي که اميدشان به باد است. به وزيدن مهربانِ نسيم، تا آوازهاي‌شان جاري شود... تا جاري شوند...
هميشه وزشِ بادي هست تا مرا به آواز درآورد. پرواز پرنده‌اي هست تا به من معنايي ببخشد. اگر هم نباشد، من در انتظار پرندگان ابدي و وزشِ بادهاي نغمه‌ساز، خواهم ماند و از تو سخن خواهم گفت.
از قلب تو که مي‌تواند به همه‌ پرندگان آب و دانه دهد.
نمي‌دانم چرا و چگونه، نمي‌دانم اما احساس قدرتمندي به من مي‌گويد آن‌جا که هستيِ من به هستيِ ديگري پيوند مي‌خورد، آغاز ابديت است...
رمز و رازي در جهان نهفته است که جز از طريقِ دل‌سپردن و ترانه‌گفتن با آن آشنا نمي‌شويم.رمز و رازي که در پيوندهاي دوستانه است، رمز و رازي که در صدازدن‌هاي بي‌دليل است... رمز و رازي که در ايمنيِ دست‌ها و موج‌هاي روشنِ لبخندهاي توست... همين که جايي در اين زندگي بي‌آغاز و بي‌انجام، هستي و نَفَس مي‌کشي، همين‌که مي‌تواني با سرانگشتاني از جنس نور، خطوط روح مرا لمس کني، همين که مي‌توانم گاهي با تو سخن بگويم، چنان‌که پرنده با باد يا درخت با باران يا علف که با بهار... همين زندگي را بارور مي‌کند و چهره‌ي ابديت را خندان.
تو آشناي رازها هستي و من به رازِ تو، ايمان دارم.


 سرمقاله  

ضرورت آرامش روح و جسم با خواب استاندارد
حميدرضا عسگري

يكي از اين مسائل مهم و تاثير گذار در روند برنامه ريزي مناسب براي دانش‌آموزان "خواب" مي‌باشد. خوابيدن بخش مهمي از سلامت ذهن و روند آموزشي را تامين مي‌كند، لذا مراقبت از آن به عنوان يك اصل مهم در كيفيت رفتار حائز اهميت است.
در مدل‌هاي استاندارد خوابيدن، توصيه دو وعده خواب در روز براي افراد درنظرگرفته شده است. اصلي ترين وعده خوابيدن همان خواب شبانه است كه بر اساس اصول بهداشتي هرانسان در شبانه روز بايد 6 الي 8 ساعت به طور پيوسته بخوابد. اما اين خوابيدن به لحاظ کيفي شرايطي را دارد كه علاوه بر رفع خستگي جسمي با علل روحي و رواني نيز مرتبط است و احتمالاً در نگاه اول از نظر شما دور بمانند.
رعايت اين اصول براي دانش‌آموزان كه در مسير يادگيري هستند و استفاده زيادي از توان مغزي خود دارند، بسيار ضروريست و بر سطح يادگيري و آموزش آنها تاثيرات فراواني دارد. يكي از اين اصول بهداشتي، شامل ساعت به خواب رفتن و از خواب برخاستن مي‌باشد. اين کار به تنظيم ساعت بدن كودكان و نوجوانان کمک مي کند و مي تواند در به خواب رفتن و حفظ کيفيت خواب شبانه آنها اثر بسيار مثبتي داشته باشد.انجام فعاليت و تكاليف با زمانبندي مناسبي كه والدين با فرزندانشان تنظيم مي‌كنند، اين توانايي را به دانش آموزان مي‌دهد تا با جدا كردن ساعت خواب از ديگر فعاليت هايي که منجر به بالا رفتن هيجان، استرس و يا تشويش آنها مي‌گردد، خوابي همراه با آرامش داشته باشند و براي روز آينده از شادابي و طراوت جسمي و ذهني مناسبي برخوردار شوند. يكي از متداول ترين مشكلات دانش‌آموزان چرت زدن و خواب آلودگي در كلاس‌ درس است كه با تعيين اين زمانبندي مناسب براي خواب شبانه تا حد بسياري از بين خواهد رفت. بدن انسان براي وارد شدن به مرحله خواب نياز به زمان دارد. بنابراين تا آنجا كه ممكن است بايد آخرين ساعت بيداري دانش‌آموزان را به انجام فعاليت‌هايي آرامش بخش مثل مطالعه پركرد. استفاده از دستگاه هاي الکترونيکي مثل لپتاپ ، تبلت و گوشي‌هاي تلفن همراه مي تواند روند خواب رفتن را براي بعضي ها با دشواري همراه کند، چون نور خاصي که از نمايشگر چنين ابزار هايي ساطع مي شود موجب تحريک مغز به فعاليت خواهد شد.
اما روند خوابيدن به همين جا ختم نمي‌شود و روند از خواب برخاستن نيز بسيار مهم است. تنها با بيدارشدن توام با آرامش است كه چند ساعت خواب شبانه به بار مي‌نشيند و به كيفيت توانايي جسمي و ذهني فرزندان كمك مي‌كند. ضمن اينكه پس از بيدار شدن بايد براي مدتي از انجام فعاليت‌هاي هيجاني اجتناب كرد تا سيستم بدن به حالت اوليه خود بازگردد. لذا توصيه مي‌شود پس بيدار شدن از خواب كمي در محيط خانه قدم بزنيد و پس از آن با انجام نرمش‌هاي سبك بدن را از خستگي خواب شب رهايي بخشيد.
اما مرحله ديگر خوابيدن در نيمروز است. امروزه بسياري از دانشمندان بر خوابيدن حداقل نيم ساعت در بعداز ظهر تاكيد دارند و آن را مرحله بازگرداني انرژي معرفي مي‌كنند.
به عبارتي دانش آموزاني كه ازصبح در فضاي آموزشي بوده‌اند و از توان جسم و ذهن خود براي يادگيري استفاده كرده‌اند بايد اين انرژي از دست رفته را با خواب نيم روزي بازگرداني كنند تا بتوانند در ادامه ساعات بعداز ظهر به تكاليف و يادگيري ساير امور آموزشي مشغول شوند.
رعايت اين برنامه خواب مستلزم آن است كه والدين به عنوان مديران خانه اين الگوي بهداشتي را مورد توجه قرار دهند و به عنوان يك برنامه روزانه براي فرزندان لازم الاجرا بدانند.
hamidasgari2020@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون