جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4266- تاریخ : 1397/06/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

«ضربه فني» و «گرگم و گله مي‌برم» بين‌المللي شد
رقابت دو فيلم کانون با آثار خارجي جشنواره کودک اصفهان

در نشست ادبي «دوپنجره» صورت گرفت:
ديدار نوجوانان با شاعر «چتري از پرنده» در تبريز

در هفدهمين جشنواره عروسکي تهران مبارک صورت گرفت؛
قدرداني از مربي کانون کرمانشاه براي شادي بخشي به کودکان زلزله‌زده


مرکز تجربيات هنري و ايده‌هاي نو کانون به کورش پارسانژاد سپرده شد


درخشش نقال‌هاي کانون بوشهر در جشنواره نقالي غدير


 «ضربه فني» و «گرگم و گله مي‌برم» بين‌المللي شد
 رقابت دو فيلم کانون با آثار خارجي جشنواره کودک اصفهان 

فيلم سينمايي«ضربه فني» و پويانمايي «گرگم و گله مي‌برم» از توليدات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با آثار غيرايراني در سي و يکمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان رقابت مي‌کند.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، از چهار فيلم راه‌يافته کانون به اين جشنواره دو فيلم ضربه فني به کارگرداني غلامرضا رمضاني و «گرگم و گله مي‌برم» به کارگرداني اميرهوشنگ معين به بخش بين‌الملل جشنواره نيز راه ‌يافته‌اند.
بر اساس اين خبر علاوه بر فيلم ضربه فني که با تهيه‌کنندگي کانون و مشارکت بنياد سينمايي فارابي ساخته شده است، فيلم‌هاي «لکنت» به کارگرداني محمدرضا حاجي غلامي‌ و تهيه‌کنندگي محمود فتوحي شاه‌آبادي و «آهوي پيشوني سفيد 2» به نويسندگي، تهيه‌کنندگي و کارگرداني سيد جوادهاشمي‌ در بخش فيلم‌هاي سينمايي بين‌الملل سي‌ويکمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان با ساير فيلم‌هاي بين‌الملل اين بخش به رقابت مي‌پردازند.
در بخش فيلم‌هاي پويانمايي نيز علاوه بر «گرگم و گله مي‌برم» به کارگرداني اميرهوشنگ معين فيلم‌هاي «بدو رستم بدو» به کارگرداني و تهيه کنندگي حسين ملايمي و «يکي بود يکي نبود» به کارگرداني و تهيه کنندگي مهين جواهريان نيز فيلم‌هايي است که در بخش فيلم‌هاي کوتاه پويانمايي بين‌الملل با ساير آثار رقابت خواهند کرد.
مجموع فيلم‌هاي ايراني سينمايي، کوتاه داستاني و کوتاه پويانمايي راه‌يافته به بخش بين‌الملل سي‌ويکمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان به 10 فيلم مي‌رسد. سي‌ويکمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان به دبيري عليرضا رضاداد 8 تا 14 شهريور 97 در شهر اصفهان برگزار مي‌شود.
اعلام برنامه‌ي نمايش فيلم‌هاي کانون در جشنواره‌ي فيلم اصفهان
در همين حال، برنامه‌ي اکران دو فيلم بلند سينمايي و دو فيلم کوتاه پويانمايي کانون پرورش فکري در اين جشنواره‌ي بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان اعلام شد.
علاقه‌مندان و مدعوين حاضر در سي‌ويکمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان اصفهان از 9 تا 14 شهريور 1397 مي‌توانند به تماشاي آثار راه يافته‌ي کانون به بخش‌هاي مختلف اين جشنواره بنشينند. بر اين اساس، فيل م 90 دقيقه‌اي «ضربه فني» جديدترين اثر غلامرضا رمضاني در بخش مسابقه سينماي ايران 2 روز جمعه 9 شهريور ساعت 22:30 در سالن شماره 1 سينما فلسطين، روز 11 شهريور ساعت 22:30 در سالن شماره 3 سينما چارباغ و روز 13 شهريور ساعت 19:30 در سالن شماره 1 سينما چارباغ و روز 14 شهريور ساعت 21:30 در سالن شماره 2 مجموعه سينمايي سيتي سنتر، اکران مي‌شود. بر همين اساس، اين فيلم که به بخش مسابقه بين‌الملل نيز راه يافته است ساعت 20 روز 10 شهريور در مجموعه پرديس سينمايي چارباغ، سالن شماره 2 (چهل ستون) و ساعت 22 روز 12 شهريور در مجموعه سينمايي سيتي سنتر، سالن شماره 1 نمايش داده خواهد شد.
در عين حال، فيلم بلند سينمايي «دوچ» به کارگرداني امير مشهدي‌عباس که از توليدات جديد کانون پرورش فکري است در بخش مسابقه سينماي ايران 2 روز جمعه 9 شهريور ساعت 22:30 در سالن شماره 3 سينما چهارباغ، شنبه 10 شهريور ساعت 21:30 در سالن شماره 2 مجموعه سينمايي سيتي سنتر، 11 شهريور در ساعت 19:30 در سالن شماره 1 سينما چهارباغ (نقش جهان) و چهارشنبه 14 شهريور ساعت 22:30 در سالن شماره 1 سينما فلسطين براي علاقه‌مندان نمايش داده مي‌شود. اکران پويانمايي‌هاي راه يافته کانون به بخش مسابقه‌ي ايران و بين‌الملل نيز از 9 شهريور آغاز خواهد شد. در همين روز پويانمايي «گرگم و گله مي‌برم» به کارگرداني اميرهوشنگ معين در بخش مسابقه سينماي ايران ساعت 22:30 در سالن شماره 1 سينما فلسطين، يک‌شنبه 11 شهريور ساعت 17 در بخش مسابقه پويانمايي بين‌الملل و همين روز ساعت 21:30 در سالن شماره 4 سيتي سنتر در بخش مسابقه پويانمايي و ساعت 22:30 در سالن شماره 3 چهارباغ، روز سه‌شنبه 13 شهريور ساعت 17 در بخش مسابقه بين‌المللي پويانمايي و در همين روز ساعت 19:30 در بخش مسابقه سينماي ايران در سينما چهارباغ سالن شماره 1 (نقش جهان) اکران مي‌شود.
زمان اکران پويانمايي «شب ترسناک لومو» به کارگرداني ساره شفيعي‌پور در بخش مسابقه سينماي ايران روز جمعه 9 شهريور ساعت 22 در سينما چهارباغ سالن شماره 1 (نقش جهان)، 10 شهريور ساعت 19:30 در سالن شماره 2 مجموعه سينمايي سيتي سنتر، 11 شهريور ساعت 18 در سالن شماره 3 سينما چهارباغ و 12 شهريور ساعت 20 در سالن شماره 1 سينما فلسطين اعلام شده است.


 در نشست ادبي «دوپنجره» صورت گرفت:
 ديدار نوجوانان با شاعر «چتري از پرنده» در تبريز 

نشست ادبي «دو پنجره» در کانون آذربايجان شرقي با حضور کمال شفيعي شاعر کودک و نوجوانان در تبريز برگزار شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون استان آذربايجان شرقي در اين برنامه ادبي جمعي از اعضاي مراکز، کتاب «چتري از پرنده» را با حضور شاعر اين کتاب مورد نقد و بررسي قرار دادند. کمال شفيعي در اين نشست با اشاره به ويژگي‌هاي شعر نوجوان طرح دغدغه‌هاي دوران نوجواني را از جمله نيازهاي مهم اثار ادبي براي اين گروه از مخاطبان عنوان کرد. وي ايجاد نگاهي جديد در شعر نوجوان را نيازي اساسي دانست و بر ضرورت طرح اين نيازها در قالب شعر يا رمان تاکيد کرد. طرح سوال و ارائه نظرات و نقد شعرهاي کتاب «چتري از پرنده» توسط نوجوانان از برنامه‌هاي اين نشست ادبي بود. در اين برنامه همچنين تعدادي از نوجوانان به قرائت آثار خود پرداختند که در هر بخش کمال شفيعي ديدگاه‌هاي خود را در باره‌ اثر ارائه کرد. در پايان اين برنامه کمال شفيعي به همراه نوجوانان حاضر نهالي را به عنوان يادبود در مجوطه مجتمع کانون کاشتند. در ابتداي اين نشست ادبي علي بينش معاون فرهنگي کانون آذربايجان شرقي هدف از برگزاري برنامه ادبي «دو پنجره» را ايجاد فرصت تبادل تجربه‌ها و شنيدن نظرات و پيشنهادهاي نوجوانان توسط نويسندگان و شعراي ادبيات کودک و نوجوان عنوان کرد و حضور کمال شفيعي شاعر نام‌آور کشور را فرصتي ارزشمند براي تحقق اين موضوع دانست. نشست ادبي روز چهارشنبه هفتم شهريورماه در مجتمع کانون تبريز برگزار شد.


 در هفدهمين جشنواره عروسکي تهران مبارک صورت گرفت؛
 قدرداني از مربي کانون کرمانشاه براي شادي بخشي به کودکان زلزله‌زده 

وحيد خسروي مربي هنرمند کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه در آيين پاياني هفدهمين جشنواره بين‌المللي تهران مبارک، قدرداني و بزرگداشتي نيز براي زهرا صبري عضو شوراي سياست‌گذاري تئاتر کانون برگزار شد.
در اين دوره‌ي جشنواره، از «وحيدخسروي»، مربي کانون استان کرمانشاه، زهرا صبري کارگردان نمايش «منو نمي‌بره» يکي از نمايش‌هاي کانون در جشنواره و فرشته ابراهيمي از خراسان رضوي قدرداني شد.
وحيد خسروي که پس از زلزله سرپل ذهاب و ثلاث باباجاني تلاش کرده بود تا شادي را براي کودکان زلزله‌زده به ارمغان بياورد، قدرداني ويژه شد و اين مربي کانون ‌در سخناني کوتاه از مردم ايران براي همراهي‌شان در زلزله کرمانشاه تشکر کرد.
وحيد خسروي متولد 1362 کرمانشاه و کارشناس مديريت فرهنگي از دانشکده فرهنگ و هنر علمي کاربردي است که فعاليت خود را از سال 1387 به عنوان بازيگر با نمايش «چوپي ميترا» شروع کرد.
او که در تمام اين سال‌ها به عنوان مربي در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مشغول به کار بوده است کارگرداني و بازي‌گري در بيش از 15 نمايش در کارنامه هنري خود دارد.
اين مربي کانون حضوري موفق در جشنواره‌هاي ملي و بين‌المللي از جمله عروسکي تهران مبارک، آييني سنتي، کودک همدان و خياباني مريوان داشته و جوايزي نيز از اين جشنواره‌ها کسب کرده است.
خسروي از معدود هنرمنداني بود که در روزهاي پس از زلزله کرمانشاه در آبان سال 1396 با حضور در ميان کودکان زلزله‌زده، براي آن‌ها نمايش عروسکي اجرا کرد.
نمايش‌ «او» به کارگرداني خسروي، مربي کانون پرورش فکري استان کرمانشاه در بخش اجراي جشنواره عروسکي تهران مبارک نيز راه يافته بود. خسروي در نمايش محيطي «زال و سيمرغ» به کارگرداني سعيد ذبيحي نيز ايفاي نقش کرد.
بر اساس اين گزارش، در مراسم پاياني جشنواره تهران مبارک همچنين بزرگداشت ويژه‌اي براي زهرا صبري عضو شوراي سياست‌گذاري تئاتر کانون و نويسنده و کارگردان نمايش «منو نمي‌بره» به تهيه کنندگي کانون پرورش فکري برگزار شد. در عين حال، از نگاه دپارتمان نقد تئاتر فستيوال، کارگردان و عروسک‌گردان‌هاي نمايش «منو نمي‌بره» و بازيگر و عروسک‌گردان زن نمايش «ترنج» به کارگرداني افسانه زماني به عنوان برترين‌هاي هفدهمين جشنواره تهران مبارک معرفي شدند.
هفدهمين جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي تهران مبارک با دبيري مرضيه برومند و با شعار «آسمون عروسک‌ها آبيه آبيه» و با آرزوي صلح و دوستي براي همه جهان روز 7 شهريور 1397 در تالار وحدت به کار خود پايان داد.


 مرکز تجربيات هنري و ايده‌هاي نو کانون به کورش پارسانژاد سپرده شد 

کورش پارسانژاد با حکم مديرکل مرکز سرگرمي‌هاي سازنده و بازي‌هاي رايانه‌اي به عنوان رييس مرکز تجربيات هنري و ايده‌هاي نو کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان منصوب شد.
محسن حموله در اين حکم به تجربه‌هاي ارزش‌مند پارسانژاد در عرصه‌ي فرهنگ و هنر کودکان و نوجوانان اشاره و اظهار اميدواري کرده است که با مساعدت همکاران اين مجموعه در راه پيش‌برد و اعتلاي فعاليت‌هاي فرهنگي‌هنري کانون و خدمت به کودکان و نوجوانان تلاش‌هاي بيشتري صورت گيرد. وي هم‌چنين از رييس مرکز تجربيات هنري و ايده‌هاي نو کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خواسته است تا با بهره‌گيري از کارشناسان خلاق و نوآور، محققان، پژوهش‌گران و هنرمندان، به ارايه راه‌کارهاي مناسب و ايده‌هاي نو در اين حوزه پرداخته شود.
گفتني است کورش پارسانژاد گرافيست، مدرس مراکز آموزشي و دانشگاهي دانش‌آموخته رشته‌ي گرافيک از دانشگاه هنر و داراي مدرک درجه يک هنري از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است که پيش از اين سال‌ها مسووليت واحد گرافيک کانون را برعهده داشته که با اين حکم جايگزين مهدي معيني در مرکز تجربيات هنري و ايده‌هاي نو کانون شد.
دست‌يابي به شيوه‌هاي تازه هنري در فعاليت‌ها و نمونه‌سازي از توليدات در چهارچوب اهداف و برنامه‌هاي کانون نيز توسط اين مرکز انجام مي‌شود.


 درخشش نقال‌هاي کانون بوشهر در جشنواره نقالي غدير 

در سومين جشنواره پرده‌خواني و نقالي غدير (نقالان علوي) اعضاي نقال کانون توانستند با اجراهاي خود بدرخششند.سومين جشنواره‌ سراسري نقالي و پرده‌خواني «غدير» (نقالان علوي) به همت مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري و با دبيري حسين عالم‌بخش از 1 الي 6 شهريورماه سال جاري در ميدان امام حسين(ع) و بوستان آب و آتش تهران و با شرکت اعضا کارگاه نقالي هفت خوان مرکز شماره 2 کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بوشهر برگزار شد.سومين جشنواره پرده‌خواني و نقالي غدير در تماشاخانه مهر حوزه هنري با معرفي نفرات برتر و برگزيده که نام هستي قائدي، آرش ملکي‌وند و آناهيتا ملکي‌وند از اعضاي کودک و نوجوان کانون بوشهر هم در آن به چشم مي‌خورد به کار خود پايان داد.در اين برنامه که با تقدير ويژه از دو پيشکسوت نقالي و پرده‌خواني مرشد مهدي چاياني و مرشد محمد احدي برگزار شد نفرات برگزيده در چهار بخش کودک، نوجوان، بزرگ‌سال زن و بزرگ‌سال مرد معرفي شدند.سومين جشنواره پرده‌خواني و نقالي غدير با حضور کوروش زارعي مدير هنرهاي نمايشي حوزه هنري، داود فتحعلي بيگي، احمد مسجدجامعي، مرشد محسن ميرزاعلي و حسين عالم بخش دبير جشنواره و نقالان و پرده خوانان علوي، شهرام کرمي و جمعي از مديران و هنرمندان در سالن مهر حوزه هنري به کار خود پايان داد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون