جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4266- تاریخ : 1397/06/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


هفدهمين جشنواره تئاتر عروسكي به ايستگاه آخر رسيد

آغاز به كار سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان؛
پرواز پروانه ها در آسمان شهر اصفهان


تکميل بازيگران «سلام عليکم حاج آقا»


مت اسميت در «جنگ ستارگان»


ميراث فرهنگي


دريچه هنر


ديدني ها


ميز خبر


 هفدهمين جشنواره تئاتر عروسكي به ايستگاه آخر رسيد  

هفدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر عروسکي با تقدير از شرکت‌کنندگان و وعده مرضيه برومند براي انتشار گزارشي از هزينه‌هاي جشنواره به پايان رسيد.
آئين پاياني هفدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر عروسکي تهران مبارک در محوطه بيروني تالار وحدت با اجراي ستاره اسکندري و مبارک برگزار شد.
مرضيه برومند در ابتداي اين مراسم پس از مروري بر آنچه در طول اين جشنواره گذشته بود، به دو عيد قربان و فطر که آغاز و پايان جشنواره با آن‌ها همراه بود و اينکه ‌خودش هم سيد است اشاره و از حضور وزير ارشاد سيدعباس صالحي در اين‌ ‌رويداد بويژه‌ براي شرکت ‌در شادپيمايي قدرداني کرد و گفت: تا حالا وزير وزرا را در شادي ديده بوديد؟ باعث خوشحالي بود که آقاي صالحي در شادپيمايي حضور داشت چون مسئولان کمتر در اين رويدادها شرکت مي‌کنند در حالي که وظيفه دارند براي شادي مردم اقدام کنند.
او افزود: همچنين از صدا و سيما تشکر مي‌کنم که با من همراهي کرد در حالي که خيلي وقت بود از صدا و سيما دلخور بودم ولي در اين دوره همکاري زيادي کردند و من ممنونم از اين بابت و اميدوارم حمايتشان از رويدادهاي فرهنگي ادامه يابد.او از رسانه‌ها نيز تشکر کرد و با اشاره به گزارش انتقادي يکي از روزنامه‌ها درباره تشکر برومند از بخش فرهنگي سفارت فرانسه در نشست خبري، گفت: از روزنامه کيهان هم که درباره ما نوشتند، تشکر مي‌کنم.‌ دوستان پرسيده بودند دو ميليارد بودجه از کجا آمده؟ که البته اين معلوم است چون از معاونت هنري و از سوي آقاي افضلي (مدير مؤسسه توسعه هنرهاي معاصر) آمده ولي اينکه اين پول چه شده مهم است که به زودي گزارش مربوط به هزينه‌ها را منتشر مي‌کنيم.برومند افزود: از گروه‌هاي خارجي هم تشکر مي‌کنم که حضورشان معنادار است، چون از جنگ يا چيز ديگر نترسيدند يا از اينکه در گذرنامه‌هايشان سفر به ايران باشد.‌ ضمن اينکه باز هم از گروه فرانسه به طور ويژه تشکر مي‌کنم.در بخش بعدي اين مراسم، از وحيد خسروي عروسک‌گردان اهل سرپل ذهاب که پس از زلزله در تلاش بوده تا شادي را براي اين کودکان زلزله‌زده بياورد قدرداني ويژه شد و او ‌در سخناني از مردم ايران براي همراهي‌شان در زمان زلزله تشکر کرد.
ديگر هنرمندي که با حضور احترام برومند و مرضيه محبوب تقدير شد، فرشته ابراهيمي از خراسان رضوي بود.سپس با حضور بهروز غريب‌پور، شهرام کرمي و اردشير صالح‌پور بزرگداشت زهرا صبري برگزار شد.اين کارگردان تئاتر با صدايي لرزان و احساساتي شده، خطاب به برومند گفت: من در جشنواره‌هاي زيادي جايزه گرفتم ولي امشب برايم چيز ديگري بود.
در ادامه اين برنامه، دبير جشنواره با همراهي معاون هنري، مديرعامل فارابي و مدير مجموعه فرهنگي عباس آباد از علي رمضاني مدير کل فرهنگي وزارت آموزش و پرورش براي همراهي در بخش دانش آموزي جشنواره تقدير کرد.‌
در پايان اين مراسم از تمام کارگردان‌هاي بخش‌هاي مختلف جشنواره دعوت شد تا تنديس جشنواره عروسکي را دريافت کنند.
برومند به عنوان دبير جشنواره پس از اهداي تنديس ها گفت: از دوره قبل خيلي گفته شد که برگزيدگاني هم داشته باشيم و از دوره قبل جوايزي داده شد.‌ بنابراين به انتخاب خودم سه جايزه شامل لوح تقدير و تنديس را اهدا ميکنم به نمايش «اسب آبنوس» به کارگرداني مريم ضيايي، نمايش محيطي «مترسک» حسين عباس زاده از بيرجند و گروه نمايش ماهي براي نمايش سيمين و فرزان.
در اين‌ مراسم احترام برومند، مرضيه محبوب، بهروز غريب‌پور، اردشير صالح پور، زهرا صبري، حسين مسافر آستانه، ارمغان بهداروند، ليلي رشيدي، سيدمجتبي حسيني معاون هنري، شهرام‌ کرمي مديرکل هنرهاي نمايشي، شهرام گيل‌آبادي مديرعامل خانه تئاتر، نيلي مديرعامل انجمن هنرهاي نمايشي‌ از جمله هنرمندان و مديران حاضر بودند.


 آغاز به كار سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان؛
 پرواز پروانه ها در آسمان شهر اصفهان 

سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان با استقبال پرشور خانواده ها و کودکان و نوجوانان اصفهان و سراسر ايران در ميدان امام حسين(ع) آغاز به کار کرد.
جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان سي و يکمين دوره خود را در حالي آغاز کرد که ميدان اصلي شهر مملو از علاقه مندان سينماي کودک و نوجوان بود و هشتم شهريورماه خاطره اي متفاوت را براي مردم اصفهان شهر دوستدار کودک و نوجوان رقم زد. کودکان اصفهاني با در دست داشتن پرچم هاي جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان بي صبرانه از ساعاتي قبل از افتتاحيه، منتظر آغاز برنامه بودند.
عليرضا رضاداد دبير، محسن مهرعليزاده استاندار اصفهان، ناهيد تاج الدين نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي، سيد احد ميکاييل زاده معاون ارتباطات و اطلاع رساني و اعضاي شوراي شهر اصفهان و داوران و خبرنگاران کودک و نوجوان بين الملل و مردم اصفهان در اين مراسم حضور داشتند.
شيرين صمدي مجري برنامه پس از خوش آمد گويي اين نويد را به مردم داد که به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي سينماگران هديه اي را به مردم کشور داده اند و قرار است از سال آينده فيلم هاي برگزيده جشنواره در همه استان هاي کشور اکران شوند.
قدرت الله نوروزي شهردار اصفهان با تبريک عيد سعيد غدير گفت: اين عيد مبارک، متعلق به امام بزرگوار و عزيزي است که معتقدم تاکنون نتوانسته ايم سيماي حقيقي او را بشناسيم و بسيار خوشحالم که آيين برگزاري سي و يکمين جشنواره فيلم کودک و نوجوان متبرک به نام او آغاز مي شود.
وي ادامه داد: جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان از ترکيب واژه هايي تشکيل شده که هر کدام از آنها مفهومي دارد، جشن و جشنواره يه اين معناست که مردم در کنار يکديگر شاد باشند. احساسي که اين روزها بسيار به آن نياز داريم.
شهردار اصفهان در پايان مردم را به شرکت در سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان دعوت کرد. بعد از اين سخنراني يکي از کودکان زلزله زده سر پل ذهاب به نمايندگي از همشهريان خود عروسک دست سازي را به شهردار اصفهان اهدا کرد.دومين سخنران اين برنامه استاندار اصفهان بود که با تبريک عيد غدير به حاضرين در آيين استقبال از سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان اصفهان گفت: از اينکه اصفهان شهري پر افتخار، شهر علم، هنر، شور و فرهنگ به عنوان اولين مبتکر و شهري که اقدام ارزشمندي را به ثبت يونسکو رسانده است، بسيار خوشحاليم.
در ادامه عليرضا رضاداد دبير سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و ‌نوجوانان ضمن تبريک عيد سعيد غدير و‌ چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي ايران گفت: کتاب سي سال جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان چاپ شده است. اين کتاب افتخار اصفهان و ‌سينماي کودک و نوجوان را نشان مي‌دهد.
وي ادامه داد: ما در دهه پنجم انقلاب و دهه چهارم جشنواره هستيم و بايد بگوييم اصفهان را به قطب سينماي کودک و نوجوان تبديل مي کنيم.
رضاداد افزود: امشب متعلق به کودکان است و ‌يک هفته شهر در دستان آن هاست. آغاز سي و يکمين جشنواره را اعلام مي‌کنم و به همه تبريک مي‌گويم.
در پايان اين مراسم پرچم جشنواره توسط فرزند شهيد آقاداوودي و کودکان سرپل ذهاب به احتزاز درآمده و آسمان شهر اصفهان نورافشان شد و پروانه هاي نماديني به عنوان المان اصلي جشنواره بر فراز آن به پرواز درآمدند.
سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان به دبيري عليرضا رضاداد تا 14 شهريور در اصفهان ادامه دارد.


 تکميل بازيگران «سلام عليکم حاج آقا» 

فهرست بازيگران «سلام عليکم حاج آقا» به نويسندگي و کارگرداني حسين تبريزي تکميل شد.فيلمبرداري فيلم سينمايي «سلام عليکم حاج آقا» به نويسندگي و کارگرداني حسين تبريزي با انتخاب کامل عوامل پشت دوربين و انجام تست گريم نهايي بازيگران به زودي در تهران آغاز مي شود.حميد گودرزي، ليلا اوتادي، علي صادقي، رز رضوي، زهرا جهرمي، سوسن پرور، ارژنگ اميرفضلي، مهران رجبي، بهنوش بختياري، مريم کاوياني، محمدرضا شريفي‌نيا ، پوريا پورسرخ و... بازيگران اين فيلم سينمايي هستند.


 مت اسميت در «جنگ ستارگان» 

مت اسميت بازيگر نقش دکتر هو به گروه بازيگران فيلم جديد «جنگ ستارگان» پيوست.
به نقل از هاليوود ريپورتر، فيلم نهم «جنگ ستارگان» با حضور مت اسميت يا «دکتر هو» ساخته مي‌شود تا اين بار «دکتر هو» راهي يک کهکشان خيلي متفاوت شود. به اين ترتيب او در کنار بازيگران اين اپيزود که تاکنون شامل ديزي ريدلي، آدام درايور، جان بويگا، اسکار آيزاک، لوپيتا نيونگ‌او، دامنال گليسون، کلي ماري تران، يوناس سوتامو و بيلي لورد بوده جلوي دوربين مي‌رود.


 ميراث فرهنگي 

تلفيق هنر ايراني و چيني در يک معبد باستاني با نقش اژدها
تاثير هنر ايران و چين با تلفيق هنر اسليمي و نقش اژدها را مي توان لابه لاي سنگ ها و صخره هاي سخت محدوده باستاني به نام داش کسن در استان زنجان مشاهده کرد.
معبد «داش کسن» نام ترکي معبدي در زنجان است که معني فارسي آن «در سنگ بريده شده» است براي رفتن به اين معبد بايد 51 کيلومتر از مرکز استان فاصله گرفت و منطقه اي سنگي را مشاهده کرد که بين صخره ها و گياهان پوشيده شده است.
ايوان ها، نقوش برجسته و محوطه باستاني که روي صخره هايش نقش حجاري شده اي از اژدهاست يکي از آثار شاخص استان زنجان است که در سال 1353 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد. هر آنچه که در اين محوطه به جا مانده و قابل مشاهده است اين احتمال را قوت مي بخشد که متعلق به دوران ايلخوان مغول«ارغوان» پيش از گرايشش به دين اسلام است که اقدام به ساخت معبدي کرده بود.
در اين مکان مي توان تاثير هنر ايران و چين را بر يکديگر بيش از هر مکان ديگري مشاهده کرد اين تاثير از تلفيق طرح هاي اسليمي و نقش اژدها قابل اثبات است. باستان شناسان بر اين باورند که اين مکان براي انجام مراسم آييني مورد استفاده قرار مي گرفته و بعدها به عنوان آرامگاه معرفي شد. حالا هر کسي که بخواهد در اين باره پژوهشي انجام دهد، مي تواند به مدارک موجود در آرشيو سازمان ميراث فرهنگي مراجعه کند و اطلاعات بيشتري از اين معبد و تاريخچه آن به دست بياورد.
در کنار اين محوطه باستاني سنگ هاي حجاري شده متعددي قابل مشاهده است که يا ر محفظه هاي شيشه اي قرار گرفته اند که از گزند آب و هواي اين منطقه در امان باشند و يا در محوطه رها شده اند و قابل بازديد هستند.
اينجا افرادي هستند که شبانه روز از اين معبد باستاني و محوطه تاريخي محافظت مي کنند هر روزه گردشگران زيادي به اين منطقه مي آيند به خصوص آخر هفته ها که از شهرهاي اطراف براي ديدن اين معبد تا استان زنجان مي آيند.
معبد داش کسن جزو جاذبه هاي گردشگري و تاريخي استان زنجان است که مدتهاست پژوهش باستان شناسي روي آن انجام
نمي شود. از سوي ديگر هنوز هستند افرادي که ردي از ناهنجاري خود روي ديواره ها و صخره هاي اين معبد باستاني به جا مي گذارند ردي که نمي توان آن را به راحتي پاک کرد.


 دريچه هنر 

تجليل از چهره هاي فرهنگي هنري در پنجمين «جايزه هنري غدير»
پنجمين جايزه هنري غدير به همت سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و با حضور جمعي از مديران و هنرمندان در موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) برگزار شد.پنجمين جايزه هنري غدير با تجليل از پنج هنرمند با حضور سعيد اوحدي رييس و
امير عبدالحسيني معاون هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) برگزار شد. هنرمندان و چهره‌هاي فرهنگي همچون؛ احمد مسجد جامعي عضو شوراي اسلامي شهر تهران، يدالله کابلي خوانساري، عبدالجبار کاکايي، محمد بيگ‌زاده، عباس شير خدا و آيت‌الله هاشم هاشم‌زاده هريسي نماينده مجلس خبرگان رهبري برگزار شد.همچنين پنج چهره تقدير شده؛ نصرالله افجه‌اي خوشنويس ايراني، اصغر همت بازيگر سينما و تئاتر، ابراهيم حسن بيگي داستان نويس و کارشناس ادبيات، حسام‌الدين سراج خواننده و آهنگساز موسيقي ايراني و فرزند آيت‌الله سيد جمال دين پرور رييس بنياد بين‌المللي نهج‌البلاغه به نمايندگي، در اين مراسم حضور داشتند. سعيد اوحدي رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در اين برنامه با تبريک فرا رسيدن عيد غدير گفت: از افتخاراتي که نصيب سازمان فرهنگي هنري و امسال نصيب ما شده‌ است، برگزاري جايزه هنري غدير است. پنجمين جايزه هنري غدير با اين اعتقاد که هنر ابزار مهمي در انتقال ارزش‌هاي مهم تاريخي است، برگزار مي‌شود. اگر غدير را نداشتيم و آن آيات نازل نمي‌شد و آن واقعه تاريخي رخ نمي‌داد، امروز اسلام را هم نداشتيم. اگر اسلام پويا و ماندگار شد به برکت غديري بود که خداوند در آن آيات زيبا به پيامبر نازل کرد.وي افزود: سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با اين نگاه که ان‌شاالله بتواند همانطوري که در آموزه‌هاي ديني، به بزرگداشت غدير به عنوان نقطه عطف تاريخ تحول و ماندگاري اسلام تاکيد شده است، از اصحاب هنر، فرهيختگان و استاداني که آثاري را با موضوع امام علي(ع) خلق کردند، در اين مراسم تجليل کنيم. انشالله با حمايت و پشتيباني شما عزيزان اين جشنواره را در سال‌هاي آينده ادامه دهيم.در پايان اين مراسم از پنج هنرمند و چهره برجسته که درباره مقام امام علي (ع) فعاليت داشته‌اند، تقدير شد.


 ديدني ها 

شگفتي هاي بي‌بديل طبيعت؛
«گرند در آريزونا»
رودخانه‌ي کلرادو در طي قرون متمادي، مسئوليتي سخت و قابل تقدير را با صبر و تحملي ارزشمند به پايان رسانده است، حفر بزرگ‌ترين دره‌ي جهان يعني گرند کنيون. اين دره‌ي زيبا و سحر انگيز فرصت‌هاي متعددي را در اختيار بازديد کنندگان خود قرار مي‌دهد تا هم گشتي در دل اين حکاکي شگفت انگيز طبيعت زده و هم از مناظر زيباي آن لذت ببرند. راه پيمايي، کوه پيمايي و برگزاري کمپ‌هاي تفريحي از جمله اين فعاليت‌هاست. همچنين نقاط ديگري همچون آبشار هاواسو (Havasu Falls) و ديگر استخرها و حوضچه‌هاي طبيعي واقع در اين ناحيه، فرصتي براي شنا کردن در اختيار بازديد کنندگان قرار مي‌دهند.گرند کنيون اين پديده‌ي ارزشمند زمين شناسي، جاذبه‌اي غير قابل انکار است که بزرگي طبيعت و کوچکي انسان را به خوبي به رخ مي‌کشد.


 ميز خبر 

«گاندو» در ده روز آينده کليد مي‌خورد
جواد افشار كارگردان سريال گاندو از مراحل پاياني پيش توليد اين اثر تلويزيوني خبر داد.جواد افشار کارگردان سينما و تلويزيون، در خصوص تازه ترين فعاليت هنري خود گفت: مراحل پاياني پيش توليد سريال تلويزيوني «گاندو» را سپري مي‌كنيم كه طي ده روز آينده کليد مي‌خورد. تهيه‌کنندگي اين مجموعه بر عهده مجتبي اميني است.وي درباره موضوع اين سريال تلويزيوني اظهار كرد: اين سريال با موضوع پليسي و معمايي است. نگارش فيلمنامه اين سريال به پايان رسيده و نويسندگي کار بر عهده آرش قادري بود. هنوز شبکه و زمان پخش سريال مشخص نيست.کارگردان سريال آنام عنوان کرد: سريال «گاندو» در 30 قسمت ساخته مي شود و اين روزها در حال مذاکره براي انتخاب بازيگران خارجي اين اثر هستيم.
گفتني است؛ جواد افشار ساخت سريال هاي موفقي مثل «کيميا»، «آنام»، «مادرانه»، «سي امين روز»، «پول کثيف» و... را در کارنامه کاري خود دارد.

همكاري ايران و صربستان در حوزه سينما
تفاهم اوليه براي همکاري‌هاي سينمايي بين ايران و صربستان صورت گرفت.
در جلسه مشترک رائد فريدزاده معاون بين‌الملل بنياد سينمايي فارابي و دبير شورايعالي بين‌الملل سازمان سينمايي با ميروليوب موکوويچ مدير بين‌المللي مرکز فيلم صربستان که به همت مسئولان گروه سينمايي «هنر و تجربه» برگزار شد، طرفين براي آغاز گفتگو براي توليد مشترک فيلم به تفاهم اوليه رسيدند.
در اين جلسه همچنين مقدمات راهکارهاي اجرايي اين مهم مورد بررسي قرار گرفت و مقرر شد نشست‌هايي بين تهيه‌کنندگان ايراني و صربستان برگزار شود.همچنين تفاهم شد از نهادهاي سرمايه‌گذار ديگر در اروپا که با مرکز فيلم صربستان همکاري دارند، دعوت شود تا در اين نشست‌ها حضور يابند و با حضور آنان شرايط و شيوه‌هاي توليد مشترک و بررسي فيلمنامه‌هايي که از منافع مشترک برخوردارند، مورد بررسي قرار گيرند و راهکارهاي عملي توليد مشترک به دست بيايد.در عين حال شيوه همکاري بنياد سينمايي فارابي و مشارکت مادي و معنوي اين نهاد در آثاري که از طرف مرکز فيلم صربستان براي توليد مشترک پيشنهاد مي‌شوند، مورد گفتگو و بررسي قرار گرفت.
در اين نشست درباره تبادل تجربه هاي سينماگران ايراني از طريق همکاري با عوامل ايراني در توليدات مشترک با مرکز فيلم صربستان گفتگو و راهکارهاي مختلف پيشنهاد شد که مورد بررسي و برنامه‌ريزي معاونت بين‌الملل بنياد سينمايي فارابي براي اجرايي شدن اين گفتگوها و رسيدن به توافقات نهايي قرار گرفت.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون