جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4260- تاریخ : 1397/05/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( سه شنبه)

اکرمي و اميني ميهمان بچه‌هاي کانون شدند:
دو پنجره در ايلام و همدان براي دو نويسنده


معرفي مسئولان کميته‌هاي برگزاري چهارمين جشنواره ملي اسباب‌بازي


فراخوان انگليسي و عربي جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي منتشر شد


زمان اجراي تئاترهاي کانون در جشنواره مبارک مشخص شد


ارائه مقاله‌هاي پژوهش‌گران ايراني در کنفرانس تئاتر باکو


 اکرمي و اميني ميهمان بچه‌هاي کانون شدند:
 دو پنجره در ايلام و همدان براي دو نويسنده 

همزمان با ماه پاياني تابستان، مراکز کانون نيز به استقبال آخرين نشست‌هاي ادبي دوپنجره در اين فصل مي‌روند.بر اساس يک گزارش، نشست ادبي دو پنجره روز يک‌شنبه 28 مرداد ماه با حضور جمال الدين اکرمي نويسنده و شاعر کودک و نوجوان، اعضاي ادبي مراکز تويسرکان، سرکان و فرسفج به همراه مربيان در مرکز سرکان برگزار شد.
بهناز ضرابي زاده کارشناس مسوول ادبي کانون در اين نشست يادآور شد: برنامه دوپنجره چند سالي است که با اين دغدغه که امکانات و فرصت‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي در بين همه اعضاي کانون تقسيم مي‌شود با حضور هنرمندان، نويسندگان و شاعران مطرح کشور در مراکز کمتر توسعه يافته اجرا مي‌شود.
در اين برنامه مربي ادبي کانون سرکان ريحانه نوري با کمک ديگر مربيان عکس‌هاي حيوانات را از داخل کتاب «شاعري در باغ وحش» کشيده و شعر مربوطه را پشت عکس نوشته بود. در ادامه جلسه اعضا به ترتيب شعر را مي‌خواندند و درباره آن نظر خود را بيان مي‌کردند. بر اساس اين گزارش اعضا در گفت و گو با اکرمي به اين نتيجه رسيدند که حيوانات آن‌قدر اهميت دارند که طبيعت به خاطر آن‌ها رنگ خود را عوض مي‌کند.
جمال الدين اکرمي پس از گفت و گو درباره کتاب «شاعري درباغ وحش» ماسک‌هايي را که به همراه خود داشت بين بچه‌ها تقسيم کرد و به آن‌ها فرصت داد که با توجه به شکل ماسک‌هاي مختلف نمايش خلاقي اجرا کنند. در پايان اعضا سه مرکز به ترتيب در سالن کتاب‌خانه نمايش‌هاي متفاوتي را با استفاده از ماسک‌ها به اجرا درآوردند.
در همين حال، جمال الدين اکرمي در کارگاه آموزشي ويژه مربيان ادبي بر کودکانه فکر کردن و در کنار کودک بودن تاکيد کرد. اين کارگاه آموزشي ويژه مربيان ادبي به همت مرکز آفرينش‌هاي ادبي با عنوان «قصه‌نويسي» با حضور جمال الدين اکرمي نويسنده کودک و نوجوان در سالن کنفرانس مرکز شماره يک همدان داير شد. سيد محمد رضا جوادي مدير کل کانون استان همدان با حضور در مراسم آغازين اين کارگاه بر توانمندي کارکنان کانون در بخش‌هاي مختلف فرهنگي، هنري و ادبي تاکيد کرد و افزود: مربيان کانون عاشق کار خود هستند.
وي از قصه‌گويي به عنوان يکي از فعاليت‌هاي تخصصي کانون نام برد که مربيان کانون در اين حوزه مي‌توانند تاثير گذار بر روي جامعه هدف کانون باشند. مدير کل کانون گفت: کودکان و نوجوانان عضو مراکز کانون در آينده انسان‌هاي موفقي خواهند بود و در برابر بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي واکسينه مي‌شوند.
جمال‌الدين اکرمي با ابراز خرسندي از حضور در کانون همدان خاطرنشان کرد: از کار در کانون هرگز خسته نمي‌شوم چرا که ما براي فعاليت در حوزه کودک و نوجوان آمادگي داريم.
وي گفت: مربيان کانون در آينده بچه‌ها نقش مهمي را دارند چراکه باعث افزايش بينش و جهان‌بيني به کودکان و نوجوانان ‌مي‌شود.
اکرمي از مرغک کانون به عنوان افتخار خود نام برد و گفت: کودکانه فکر کنيم و در کنار هم کودک باشيم و کودکي خود را هرگز فراموش نکنيم و به فکر هم نوع بودن را از دوران کودکي آموزش دهيم. وي اظهار کرد: کسي که مي‏خواهد براي نوجوانان‏ بنويسد، بايد شناخت کاملي از ظرفيت‌ها و سليقه‌هاي مخاطب خود داشته باشد و لازم است که نويسنده‏ علاوه ‏بر تعيين درک واژگاني و معنايابي‏ عبارت يا جمله، پژوهشي نيز درباره طول و ساختار جمله مناسب براي گروه سني مخاطب خود انجام دهد و به همين جهت توصيه مي‌شود که نويسندگان از جمله‏‌هايي با مفاهيم بسيار دشوار استفاده‏ نکنند.
بهناز ضرابي زاده کارشناس مسوول آفرينش‌هاي ادبي کانون استان از مربيان ادبي کانون استان بعنوان بهترين شاعران و نويسندگان کودک و نوجوان استان همدان ياد کرد و افزود: اگر مربي شيفته ادبيات باشد و در فضاي شعر و داستان نفس بکشد مي‌تواند اعضا را تشويق به مطالعه و ترغيب به خلق اثر کند.
خوشحاليم که مربيان ادبي کانون استان همدان از بين بهترين شاعران و نويسندگان کودک و نوجوان استاني انتخاب شده‌اند و هر يک کارنامه درخشاني در اين زمينه دارند. گفتني در اين کارگاه در 29 مردادماه سال جاري و با حضور فروغ السادات شايگان کارشناس آفرينش‌هاي ادبي کانون کشور داير شد.
نقد کتاب؛ نيازمند درک کتاب
اما در سوي ديگر، شاعر کودک و نوجوان در جمع کانوني‌ها گفت که بچه‌ها بايد بعد از مطالعه جامع و دقيق کتاب به محتوا و اهداف نهان و آشکار کتاب پي‌برده و آن‌ را تا حد درک و فهم خود از کتاب موشکافي و نقد کنند.
سراينده شعرهاي کتاب «فصل آهو و کبوتر» در نشست نقد و بررسي اين اثر در کانون ايلام با بيان اين مطلب گفت: نقد کتاب در زمينه‌هاي مختلف همواره نقاد را درجاتي بالاتر از کتاب و محتواي آن قرار مي‌دهد و باعث مي‌شود خواننده با زواياي جديدي از مطالب ارايه شده آشنا شود. مديرکل آفرينش‌هاي ادبي و هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان گفت: هدف اصلي کانون از برگزاري برنامه دوپنجره که در آن اعضاي نوجوان کانون اقدام به مطالعه و سپس نقد کتاب مي‌کنند، اين است که بچه‌ها به راحتي و بدون تفکر مغلوب و مجذوب کتاب نشوند. اميني افزود: نقد کتاب عاملي موثر و محرکي قوي براي مخاطب است تا محتواي کتاب را حتي اگر از نويسنده‌اي توانا باشد، چشم بسته قبول نکند و موجب نگاه موشکافانه خواننده نسبت به محتواي کتاب مي‌شود.
وي تاکيد کرد: نگارش و تاليف کتاب براي قشر کودک و نوجوان از حساسيت‌هاي زيادي برخوردار است چرا که نويسنده بايد به وضوح با دغدغه و نيازهاي دنياي کودکي و نوجواني به ويژه در نسل کنوني آشنايي و به آن اشراف داشته باشد.
اين شاعر گفت: نويسنده‌اي که براي گروه سني کودک و نوجوان قلم مي‌زند مي‌بايست درکي درست و روشن از سليقه‌ها و خواسته‌هاي بچه‌ها داشته باشد و خود را يک کودک يا نوجوان تصور کرده تا بتواند با اين گروه سني ارتباطي ملموس برقرار کند.
مديرکل کانون استان ايلام نيز در اين نشست گفت: برنامه فرهنگي ادبي دو پنجره با نگاهي نو، به مساله نقادي و انتقاد کردن مي‌پردازد چرا که در اين برنامه جامعه هدف را قشر خاص کودک و نوجوان تشکيل داده‌اند. حبيب‌الله بخشوده افزود: هنر نقد کردن در واقع يک کار علمي و جامع دانشگاهي است و امروزه در بسياري از دانشگاه‌هاي معتبر دنيا رشته‌اي مستقل با محوريت نقد کتاب راه‌اندازي شده و تدريس مي‌شود.
وي گفت: نقد کتاب باعث رشد و تقويت بينه علمي و بينش مخاطبان و افزايش جسارت و اعتماد به نفس آن‌ها مي‌شود که بايد اين موضوع جدي‌تر گرفته شده و به تاسي از دانشگاه‌هاي معتبر دنيا در کشور ما هم رشته‌اي مختص به نقد ادبي کتاب ايجاد شود.
بخشوده در مورد برنامه دوپنجره نيز گفت: اين برنامه که ذهن بچه‌هاي عضو کانون را به چالش نقد و بررسي کتاب‌هاي مختلف مي‌کشاند راهي براي تربيت نسلي منتقد و ريزبين و کنجکاو است که در آينده و بزرگ‌سالي از مسايل، ساده عبور نکنند.
در نشست‌هاي ادبي دو پنجره کانون به نقد و بررسي کتاب اديبان و نويسندگان ملي از سوي اعضاي کودک و نوجوان با حضور خود نويسنده برگزار مي‌شود.


 معرفي مسئولان کميته‌هاي برگزاري چهارمين جشنواره ملي اسباب‌بازي 

مسئولان کميته‌هاي برگزاري چهارمين جشنواره ملي اسباب‌بازي در احکام جداگانه‌اي از سوي دبير اين رويداد فرهنگي معرفي شدند. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‏‌الملل، محسن حموله در اين احکام، محسن رجبي‌ نايب رئيس انجمن توليدکنندگان اسباب‌بازي و توليدکننده بيش از 100 عنوان بازي فکري و آموزشي و مولف و مدرس در زمينه افزايش هوش مالي کودکان را به عنوان مسئول کميته نمايشگاه تخصصي و آيدين مهدي‌زاده مدرس دانشگاه علم ‏‏و صنعت و شهيد رجايي، مديرمسئول و صاحب امتياز فصل‌نامه تخصصي هنر و طراحي صنعتي چهارباغ را به عنوان مسئول کميته علمي منصوب کرد. همچنين حامد تاملي پژوهش‌گر، طراح و توليدکننده اسباب‏‌بازي، دبير علمي انجمن توليدکنندگان اسباب‌بازي، داور سومين دوره جشنواره ملي اسباب‌بازي و کارشناس بازي و اسباب‌بازي در گروه رشد، رسانه و ستاد توسعه فن‌آوري‌هاي نرم و هويت‌ساز معاونت علمي و فن‌آوري رياست‌جمهوري به عنوان مسئول کميته هماهنگي نهادها و سازمان‌هاي مرتبط با حوزه اسباب‌بازي معرفي شد. بر اساس اعلام دبيرخانه چهارمين جشنواره ملي اسباب‌بازي، شايان فروزنده‌دل عضو هيات مديره انجمن توليدکنندگان اسباب‌بازي، طراح، پژوهش‌گر و مديرعامل دو موسسه آموزشي پژوهشي و توليدي در زمينه اسباب‌بازي به عنوان مشاور برنامه‌ريزي دبير جشنواره و قاسم سليماني مدير مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به عنوان مسئول کميته اجرايي و پشتيباني اين جشنواره منصوب شدند. جشنواره ملي اسباب‌بازي کانون پرورش فکري 26 تا 30 آبان‏ سال 1397 با رويکرد حمايت از کالاي ايراني و با هدف برقراري ارتباط ميان طراحان، توليدکنندگان و سرمايه‌گذاران در حوزه اسباب‌بازي با مشارکت انجمن توليدکنندگان اسباب‌بازي ايران و معاونت علمي و فن‌آوري رياست‌جمهوري برگزار مي‏شود. برگزاري نمايشگاه تخصصي با حضور دست‌اندرکاران صنعت اسباب‌بازي، برگزاري نشست‌ها، کارگاه‌ها و همايش علمي و همچنين برپايي نمايشگاهي با حضور سازمان‌ها و نهادهاي دولتي و مردمي مرتبط با حوزه اسباب‌بازي، از ديگر برنامه‌هاي اين جشنواره است.
نخستين جلسه هماهنگي و برنامه‌ريزي با سازمان‏‌هاي دولتي و مردم‌‏نهاد در روز دوشنبه 29 مرداد ساعت 10 تا 12 در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري واقع در خيابان حجاب تهران برگزار خواهد شد.


 فراخوان انگليسي و عربي جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي منتشر شد 

فراخوان انگليسي و عربي بيست و يکمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون براي حضور قصه‌گويان علاقه‌مند خارجي، ترجمه و منتشر شد. علاقه‌مندان به هنر قصه‌گويي مي‌توانند با موضوع «قصه زندگي من (زندگي بهتر، غم و شادي)» از درس‌ها، عبرت‌ها، تلاش‌ها، دوستي‌ها و... از هر آنچه که «قصه زندگي من» را مي‌سازد، قصه‌هاي خود را با توجه به رويکردهاي اخلاقي و تربيتي آماده و ارسال کنند. بر اساس اين فراخوان قصه‌گويان خارجي مي‌توانند به دو شيوه «قصه‌گويي سنتي» (کلاسيک) شامل قصه‌گويي به شيوه‌ي روايت‌گري بدون ابزار و «قصه‌گويي خلاق» با استفاده از ابزار و امکانات ديداري و شنيداري، قصه‌هاي خود را در بيست و يکمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي ارايه دهند. اين فراخوان به شرايط شرکت در اين رويداد فرهنگي اشاره کرده است که بر اساس آن «قصه‌گويي به صورت تک نفره و در مدت زمان در نهايت 15 دقيقه با ترجمه»، «ارسال نمونه اجراي قصه (دقيقا طبق همان متن قصه‌اي) که ارسال مي‌شود» و «رعايت پوشش مناسب و محتواي قصه منطبق با قوانين اسلامي در کشور جمهوري اسلامي ايران» از جمله شرايط آن است. «انتخاب قصه مناسب هم ‌راستا با محورهاي جشنواره، توانايي به کارگيري فنون قصه‌گويي (استفاده از زبان بدن، به‌کارگيري لحن و کلام، پرداخت قصه و... )»، «توانايي اجراي جذاب براي تعامل با مخاطبان کودک و نوجوان» و «خلاقيت و نوآوي (متن، اجرا و پوشش)» از مهم‌ترين شاخص‌هاي داوري بين‌المللي از کشورهاي مختلف، اين رويداد فرهنگي است. بر همين اساس، قصه‌ي متقاضيان خارجي پس از بررسي از سوي هيات داوران به بخش پاياني جشنواره راه پيدا مي‌کند. اين فراخوان با اين مقدمه منتشر شده است: هر آدمي قصه‌اي دارد از شادي‌ها و غم‌ها، سختي‌ها و آساني‌ها، خاطره‌ها، لحظه‌هاي ماندگار کودکي، تلخي‌ها و شيريني‌ها، قصه‌هايي که هر کدام درسي است براي زندگي. همه ما در زندگي روزانه خود بارها از اين کتاب پرخاطره قصه‌هايي را براي ارتباط با ديگران روايت مي‌کنيم. گاهي با بيان رنج‌ها براي ايجاد همدلي و گاهي از عشق و شادي براي همراهي. بيست‌ و يکمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي با شعار «خوب زندگي کردن تمرين مي‌خواهد» برگزار خواهد شد. شرکت‌کنندگان خارجي در جشنواره تا تاريخ 30 شهريور 1397 فرصت دارند قصه، بيوگرافي کامل و فيلم اجرا را به نشاني festival@kpf. ir ارسال کنند. همچنين شماره تلفن 88971387 (009821) براي پاسخ‌گويي به سوال‌ها در نظر گرفته شده است. بيست و يکمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اواخر آذر 1397 در تهران برگزار مي‌شود.


  زمان اجراي تئاترهاي کانون در جشنواره مبارک مشخص شد 

زمان اجراي نمايش‌هاي صحنه‌اي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان که به هفدهمين جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي تهران مبارک راه يافته‌ است، بر اساس جدول اجراها مشخص شد.
به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، از سوي هيأت داوران اين جشنواره چهار نمايش‌ توليدِ کانون با عنوان‌هاي نمايش «منو نمي‌بره»، «آرزوهاي بافتني»، «هديه اسرارآميز» و «ترنج» به اين بخش راه پيدا کردند.
بر اساس اين گزارش نمايش «منو نمي‌بره» به نويسندگي و کارگرداني زهرا صبري که به بخش «بزرگسال» اين جشنواره بين‌المللي راه يافته است در روزهاي اول و دوم شهريور در ساعت‌هاي 17:30 و 19:30 در تالار چهارسو به روي صحنه مي‌رود.نمايش «آرزوهاي بافتني» به نويسندگي فرهاد اسماعيلي و کارگرداني کبري مالمير نيز در بخش «کودک، نوجوان و خانواده» روز چهارم شهريور در ساعت‌هاي 17 و 19 در خانه هنرمندان ايران اجرا مي‌شود.هم‌چنين نمايش «هديه اسرارآميز» به نويسندگي آتسا شاملو و کارگرداني ميثم يوسفي ديگر اثر راه‌يافته به بخش «کودک، نوجوان و خانواده» روز دوم شهريور ساعت 17:30 در تالار گلستان مرکز تئاتر کانون در پارک لاله تهران به روي صحنه خواهد رفت.در همين حال، نمايش «ترنج» به نويسندگي افسانه زماني و نسرين خنجري و کارگرداني افسانه زماني نيز که در بخش «مهمان» انتخاب شده بود در روزهاي 4 و 5 شهريور ساعت 19 در تالار بوستان مرکز تئاتر کانون اجرا مي‌شود.
گفتني است نمايش «راز گل سرخ» به کارگرداني عليرضا ناصحي نيز به بخش «فضاي باز» اين دوره از جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي تهران مبارک، راه پيدا کرده است.
هفدهمين جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي تهران مبارک با دبيري مرضيه برومند يکم تا هفتم شهريور 1397 برگزار مي‌شود و سالن‌هاي «بوستان» و «گلستان» مرکز توليد تئاتر و تئاتر عروسکي کانون پرورش فکري نيز از جمله ميزبانان اجراي نمايش‌هاي اين رويداد هنري است.


 ارائه مقاله‌هاي پژوهش‌گران ايراني در کنفرانس تئاتر باکو 

دو پژوهش‌گر ايراني با ارايه مقاله‌هاي خود در ششمين کنفرانس بين‌المللي تئاتر باکو آذربايجان شرکت مي‌کنند.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، به دنبال ارسال هشت مقاله از پژوهش‌گران ايراني از سوي مرکز ملي اسيتژ ايران، دو مقاله براي ارايه در اين کنفرانس معرفي شده است. بر اساس اين خبر، «تئاتر و فلسفه‌اي جديد» و «شکسپير و فلسفه ماکياولي» اثر سعيد کاظميان و «تئاتر براي کودکان، دعوت به کندوکاو فلسفي» از فرامرز غلاميان از اعضاي مرکز ملي اسيتژ در اين کنفرانس خوانش خواهد شد.
بنابر اعلام کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، محور ششمين کنفرانس بين‌المللي باکو «فلسفه تئاتر در قرن بيست‌ويکم: مفهوم موجوديت و هستي» تعيين شده بود. پيش‌تر نيز مقاله‌هاي «هايدگر و تئاتر» و «تاثير فلسفه‌ي تئاتر قرن بيست‌ويکم بر بينش فلسفي جامعه در قرن 21» اثر مشترک علي خوش‌گفتار و حبيبه عبداللهي، «نقش مطالعات بين رشته‌اي در ترويج مفهوم تئاتر معاصر در قرن21 » از عرفان خطيب‌زاده، «دسترسي و ميزان کاربرد حوزه‌هاي معنايي در گفتار کودکان پيش دبستاني، تحت تاثير تماشاي تئاتر کودک» اثر فهيمه معصوم‌زاده و «اثر تئاتر کمدي در افسردگي کودکان» اثر مشترک فهيمه معصوم‌زاده و مائده پرويزي در اين کنفرانس شرکت کرده بودند.
گفتني است اين کنفرانس به همت وزارت فرهنگ و گردش‌گري جمهوري آذربايجان روزهاي 14 و 15 آبان 1397 در شهر باکو آذربايجان برگزار مي‌شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي