جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4260- تاریخ : 1397/05/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( سه شنبه)

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي:
تا سال 1400، کتاب هاي مدارس ديجيتالي مي شود

مديرکل مراکز و مدارس غيردولتي:
تعيين شهريه 500 مدرسه غيردولتي جديد


از گوشه و كنار


سلامت دانش آموزي


كاغذ اخبار


زنگ تفريح


 سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي:
 تا سال 1400، کتاب هاي مدارس ديجيتالي مي شود 

براي چاپ کتاب‌هاي درسي مهر ماه سال 97 مشکل کمبود کاغذ نداشتيم ولي براي مهر ماه سال 98 کاغذ کافي نداريم و تنها 70 درصد از کاغذ آماده است که درصدد خريد مابقي کاغذها از توليدکننده‌هاي داخلي و خارجي هستيم.
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي وزارت آموزش و پرورش ، با بيان اينکه اين وزارتخانه براي تامين کتب درسي دانش‌آموزان سالانه به 55 تن کاغذ نياز دارد، گفت: براي چاپ کتاب‌هاي درسي مهر ماه سال 97 مشکل کمبود کاغذ نداشتيم ولي براي مهر ماه سال 98 کاغذ کافي نداريم و تنها 70 درصد از کاغذ آماده است.
حيدر توراني سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي وزارت آموزش و پرورش، در گفت‌و‌گو با برنا در خصوص وضعيت کاغذ براي تهيه کتب درسي دانش آموزان اظهار داشت : براي چاپ کتاب‌هاي درسي مهر ماه سال 97 مشکل کمبود کاغذ نداشتيم ولي براي مهر ماه سال 98 کاغذ کافي نداريم و تنها 70 درصد از کاغذ آماده است که درصدد خريد مابقي کاغذها از توليدکننده‌هاي داخلي و خارجي هستيم.
وي با بيان اينکه براي شروع هر سال تحصيلي، 140 ميليون کتاب و 40 ميليون مجله چاپ مي‌شود، افزود: کاغذهاي مورد نياز را دو سال قبل از فرا رسيدن سال تحصيلي تامين مي‌کنيم.سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي، ادامه داد: آموزش و پرورش براي تامين کتب درسي دانش‌آموزان سالانه به 55 تن کاغذ نياز دارد، که مستقل از وزارت ارشاد، اين نياز را تامين مي‌کند.
در ايران 3 توليد کننده داخلي کاغذ داريم
توراني با بيان اينکه در در ايران 3 توليد کننده داخلي کاغذ داريم، تصريح کرد: توليد کننده هاي کاغذ در داخل کشور هر تعدادي که کاغذ توليد کنند خريداري مي‌کنيم. البته کيفيت توليدکننده هاي داخلي نسبت به توليد کاغذهاي خارجي پايين تر است، اما ما از توليدات داخلي استفاده مي‌کنيم.وي در پاسخ به اين سوال که چرا با توجه به کمبود کاغذ به سمت ديجيتالي کردن کتب درسي حرکت نمي کنيم گفت : علاقه‌منديم به سمت محتواهاي بدون کاغذ حرکت کنيم ، به تدريج در مسير الکترونيکي کردن کتب خواهيم رفت اما از گفتن تا عمل خيلي راه است.سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي، گفت: برنامه ريزي کرده‌ايم تا سال 1400 اکثريت کتب درسي کم حجم ،مجلات، کتاب‌هاي مراکز فني حرفه‌اي را ديجيتالي کنيم.وي با بيان اينکه مديران، معلمان و دانش آموزان مي‌توانند کتاب هاي خود را از سايت آموزش و پرورش دانلود کنند، گفت: برنامه ريزي کرده‌ايم براي استفاده از کتاب هاي ديجيتالي از شهرهاي بزرگ و مدارس با امکانات بيشتر ، شروع کنيم.


 مديرکل مراکز و مدارس غيردولتي:
 تعيين شهريه 500 مدرسه غيردولتي جديد 

مديرکل مراکز و مدارس غيردولتي کشوراز تعيين شهريه براي 500 مدرسه تازه تاسيس غيردولتي خبر داد.
مجيد طهرانيان در گفت‌وگو با پانا درباره نحوه تعيين نرخ شهريه براي مدارس غيردولتي در سال جاري گفت: «در بحث شهريه مدارس غيردولتي، امسال بايد براي 21500 مدرسه تعيين شهريه مي‌کرديم. مهمترين نکاتي که در الگوي شهريه در نظر گرفته شد شامل اجاره‌بهاي مسکن، هزينه‌ها و دستمزدهاي کارکنان، حق بيمه، سازمان مدرسه از نظر نيروي انساني و هزينه‌هاي جاري مي‌شود که در بحث هزينه‌هاي جاري هم به نرخ تورم توجه شده است.»او ادامه داد: «وقتي مي‌خواهيم شهريه مدارس را تعيين کنيم چند آيتم هست که براساس قانون‌هاي رسمي کشور آنها را در سامانه اعمال مي‌کنيم. يکي از آنها اجاره‌بها است. امسال براساس اعلام نظر رئيس اتحاديه املاک کشور که در فروردين اعلام شد، 15درصد افزايش اجاره‌بها اعمال شده است. در حوزه هزينه و دستمزد 19.5 درصد براساس قانون کار افزايش داشته‌ايم. براساس اعلام بانک مرکزي هم در سال گذشته 9.5 درصد تورم داشته‌ايم که اينها مبنا قرار گرفت و براساس اين درصدها شهريه مدارس غيردولتي تعيين شد.»مديرکل مراکز و مدارس غيردولتي کشور افزود: «براساس آخرين اطلاعات دريافتي شهريه نزديک به 20 هزار مدرسه تعيين شده است ولي هنوز اطلاعات تعدادي از اين مدارس يعني حدود هزار مدرسه، اطلاعات کاملي در سامانه نيست. اين مدارس اکنون در حال تکميل اطلاعات خود در سامانه هستند. مثلا برخي از مدارس مدارک کاملي ارائه يا اجاره‌بهاي خود را اعلام نکرده بودند. حدود 500 مدرسه تازه تاسيس داريم که امسال براي اولين بار بايد براي مدارس شهريه تعيين کرديم.»


 از گوشه و كنار 

معاون رئيس‌جمهور:
هنر، بنايي براي آينده و زندگي شخصي دانش‌آموزان است
معاون رئيس‌جمهوري در امور زنان و خانواده هنر و فرهنگ را بنايي براي آينده و زندگي شخصي دانش‌آموزان دانست و از تعامل اين معاونت با وزارت‌ آموزش و پرورش براي آموزش مهارت‌هاي مختلف به دانش‌آموزان خبر داد.
معصومه ابتکار در مراسم اختتاميه سي‌وششمين جشنواره فرهنگي هنري دانش‌آموزان برگزيده سراسر کشور در بخش دختران که صبح روز گذشته در اردوگاه شهيد باهنر برگزار شد از مسئولان آموزش و پرورش براي نگرش پيشرو و آينده‌نگر که مبني بر ايجاد فضاي اميد و نشاط است قدرداني کرد و خطاب به دانش‌آموزان گفت: «شما دانش‌آموزان امروز نماينده 6ميليون دانش‌آموز دختر هستيد که در اين برنامه‌ها شرکت کرديد و هنر و رشته‌هاي تخصصي که آموزش ديده بوديد را انتخاب کرديد.»او به آثار زيباي دانش‌آموزان که در اين جشنواره به نمايش گذاشته شد، اشاره کرد و ادامه داد: «اين آثار سرمايه و فرصت‌هاي کم‌نظير براي خودشکوفايي دانش‌آموزان است.»
ابتکار گفت: «چگونه زندگي کردن بسيار اهميت دارد و دوران دانش‌آموزي بهترين دوران براي خودشکوفايي است تا استعدادهاي خود را شناسايي کنيد، پرورش دهيد و شکوفا کنيد.»
معاون رئيس‌جمهوري در امور زنان و خانواده هنر را يک دريچه براي ورود به ابعاد مختلف پرواز روح دانست و افزود: «جريان‌سازي اين موضوع بايد در همه مدارس ادامه پيدا کند زيرا شما سفيران جشنواره براي مدارس و مناطق خود هستيد که پيام خودشکوفايي، نشاط، اميد و تقويت توانمندي‌هاي خود در عرصه‌هاي فرهنگي هنري را منتقل مي‌کنيد.»
او افزود: «هنر و فرهنگ يک بنا براي آينده و زندگي شخصي دانش‌آموزان است زيرا اين موضوع دريچه‌اي براي شناسايي هويت فردي دانش‌آموزان به حساب مي‌آيد.»

دبير جشنواره فرهنگي و هنري دانش آموزان :
قيمت گذاري و فروش آثار هنري دانش آموزان از سال آينده
دبير جشنواره سي و ششمين جشنواره فرهنگي هنري دانش آموزان برگزيده سراسر کشور از قيمت گذاري آثر هنري دانش آموزان براي فروش از سال آينده خبر داد .
به گزارش ايسنا، زهرا مظفر در اين باره اظهار کرد : عموم بازديدکنندگان از آثار هنري دانش آموزان درخواست خريد اين آثار را داشتند که اين موضوع در دستورکار ما خواهد بود تا از سال آينده آثار دانش آموزان قيمت گذاري شده و در طول جشنواره براي فروش به عرصه نمايش گذاشته شود.
وي ضمن ارزيابي برگزاري جشنواره فرهنگي هنري براي دانش آموزان دختر و پسر که امسال در تهران برگزار شد؛ گفت: اين دوره از جشنواره پس از 10 سال با مرکزيت تهران برگزار شد که معرفي ظرفيت دانش آموزان به عموم جامعه و انعکاس خبري بزرگ ترين رويداد فرهنگي هنري کشور را دنبال مي کند.


 سلامت دانش آموزي  

کنکور، نمره عينک دانش‌آموزان را افزايش مي‌دهد
رئيس انجمن علمي اپتومتري ايران با بيان اينکه نمره عينک دانش آموزان پس از کنکور معمولا افزايش مي‌يابد، به دانش‌آموزان کنکوري توصيه کرد که بين مطالعه بايد به چشم خود استراحت دهند و به ازاي هر 20 دقيقه مطالعه 20 ثانيه حداقل به فاصله دور نگاه کنند تا ماهيچه چشم‌شان استراحت کند.
به گزارش روابط عمومي انجمن اپتومتري ايران،علي ميرزاجاني، در آستانه برگزاري بيست و يکمين کنگره اپتومتري در مورد سلامت چشم کنکوري‌ها اظهار داشت: دانش‌آموزاني که براي کنکور درس مي‌خوانند به ويژه در سال آخر نزديک شدن به اين مرحله هستند، استرس زيادي به چشم آنها وارد مي‌شود و پس از کنکور زماني که چشم آنها مورد معاينه قرار مي‌گيرد، حدود 25 صدم تا يک شماره به نمره عينک آنها افزوده شده است.
وي با توصيه به کنکوري‌ها جهت حفظ سلامت چشم‌شان گفت: اين افراد بين مطالعه بايد به چشم خود استراحت دهند و به ازاي هر 20 دقيقه مطالعه 20 ثانيه حداقل به فاصله دور نگاه کنند تا ماهيچه چشم‌شان استراحت کند.
رئيس انجمن علمي اپتومتري ايران خاطرنشان کرد: به ازاي هر 2 ساعت مطالعه نيز 20 دقيقه بايد از مطالعه دست بکشند راه بروند و به ماهيچه‌هاي چشم‌شان استراحت دهند.
ميرزاجاني تأکيد کرد: حتماً‌ استراحت به چشم بايد همراه با جابه‌جايي فيزيکي و نگاه به فاصله دور باشد تا ماهيچه‌هاي درگير چشم بتواند به حالت اوليه باز گردد.


 كاغذ اخبار 

جزئيات وام 50 ميليوني دانش آموزي
مديرکل دفتر آموزش‌هاي کاردانش وزارت آموزش و پرورش جزئيات ارائه وام دانش آموزي از سوي صندوق کارآفريني اميد را تشريح کرد.
مصطفي آذرکيش در گفت‌وگو با ايسنا، درباره روند ارائه وام کارآفريني به دانش‌آموزان و فارغ‌التحصيلان هنرستان‌ها، اظهار کرد: براي اولين بار بخش دانش‌آموزي به اساسنامه صندوق کارآفريني اميد که در فروردين ماه سال جاري در هيئت وزيران به تصويب رسيد اضافه شد.
وي افزود: اين مصوبه يکي از اقدامات در راستاي حمايت از فارغ التحصيلان هنرستان‌هاست. قبلا در اساسنامه صندوق، بخش تسهيلات دانش‌آموزي وجود نداشت، اما اکنون با اضافه شدن اين بند به اساسنامه و تمهيد مقررات لازم، شرايطي بوجود آمده است که منجر به حمايت از کسب و کار دانش‌آموزي شده است.
مدير کل دفتر آموزش‌هاي کاردانش آموزش و پرورش با بيان اينکه اکنون هر کدام از دانش‌آموزان طرح کارآفريني داشته باشند، صندوق کارآفريني اميد تا بيش از 50 ميليون تومان تسهيلات در اختيار آنها مي‌گذارد، گفت: در مجموع هر کسي که طرح و ايده‌اي داشته باشد که منجر به توليد موثر شود تا 50 ميليون و حتي در مواردي گزارش شده امکان ارائه وام تا 100 ميليون تومان هم براي آنها وجود دارد.
آذرکيش ادامه داد: علاوه بر اين صندوق اميد به برگزيدگان مسابقات کشوري و جشنواره‌ها نيز تسهيلاتي مي‌دهد که براي نفرات اول تا سوم به ترتيب 10، هشت و شش ميليون تومان است.

تغييرفرمول تعيين نرخ کرايه‌هاي سرويس مدارس در تهران
مديرعامل سازمان تاکسيراني شهر تهران درباره دو تغييري که امسال در تعيين نرخ کرايه سرويس مدارس اعمال مي‌شود، توضيحاتي ارايه داد.
عليرضا قنادان در گفت‌وگو با پانا درباره آخرين وضع لايحه سرويس مدارس گفت: زمان زيادي طول کشيد تا اين لايحه آماده شود، حدود سه ماه است که در شهرداري بروکراسي‌هاي لازم را طي کرده است و هم اکنون براي امضا و ارائه به شورا در کارتابل شهردار تهران قرار دارد که گمان مي‌کنم شهردار نيز اين لايحه را امضا کرده است.
مديرعامل سازمان تاکسيراني شهر تهران درباره تغييرات نرخ سرويس مدارس در صورت تصويب لايحه در شوراي شهر بيان کرد: امسال در لايحه پيشنهادي شهرداري تهران شفافيت در نظر گرفته شده است. در گذشته آنچه در نهايت از والدين به عنوان هزينه گرفته مي‌شد، فارغ از نرخي بود که در شوراي شهر تصويب مي‌شد. البته ما هم جدول ساده‌اي داشتيم که فقط براي پنج نوع طول مسير، نرخ کرايه تعيين شده بود اما عددي که از والدين گرفته مي‌شد بر مبناي جدول تاکسيراني نبود، بلکه چند برابر نرخ مصوب بود.
رشد 12.5 درصدي کرايه‌هاي تاکسي
وي اضافه کرد: امسال هم دو تغيير مهم در لايحه پيشنهادي شهرداري براي نرخ سرويس مدارس صورت گرفته است: نخست اينکه دستورالعمل اجرايي آيين‌نامه سرويس مدارس که مصوبه هيات وزيران بود، از طريق وزيران کشور و آموزش و پرورش ابلاغ شده است و در آن مسئوليت سازمان‌ها و نهادها شفاف‌تر از گذشته تعيين شده است.
در سال گذشته سيستمي در آموزش و پرورش وجود داشت که طبق آن ميزان پرداختي از سوي والدين دانش‌آموزان را محاسبه مي‌کرد. امسال به تفکيک همه مناطق مختلف شهرداري، اعداد و ارقام را محاسبه کرده‌ايم. با توجه به اينکه مشخصات و اقتضائات در هر منطقه متفاوت است، بر مبناي اين موضوع و با توجه به رشد 12.5 درصدي کرايه‌هاي تاکسي ميزان پرداختي سرويس‌هاي مدارس اعمال مي‌شود.
مديرعامل سازمان تاکسيراني شهر تهران اضافه کرد: همچنين فرم لايحه و جدولي که تاکسيراني تهيه کرده است در مقايسه با سال گذشته متفاوت است.
امسال ميزان پرداخت نرخ سرويس از سوي والدين، ميزان دريافتي پيمانکار و راننده سرويس در فرم لايحه مشخص است و شفاف‌تر از گذشته شده است.


 زنگ تفريح 

نمايشگاه هنرهاي دستي تجسمي دانش آموزان دختر سراسر کشور


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي