جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4260- تاریخ : 1397/05/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( سه شنبه)


چگونه وقت بيشتري داشته باشيم؟


نمادها و حكايت ها


داستانك


خوب است بدانيم


فلسفيدن هاي من


يك جرعه زندگي


يادداشت


 چگونه وقت بيشتري داشته باشيم؟ 

مديريت زمان يکي از مهم‌ترين مهارت‌هايي است که در زندگي به کمک شما خواهد آمد و مسير رسيدن به موفقيت را به شما نشان خواهد داد.
دنياي مدرن مملو از آموختني‌ها، ماجراجويي‌هاي قابل کشف و افراد جديد براي ملاقات است. اما با اين همه مشغله چه طور زمان کافي براي تمام اين کارها بيابيم؟
در اين‌جا نکاتي را با شما در ميان مي‌گذاريم که کمک مي‌کند تا از زمان خود به طرز موثرتري بهره ببريد و حتي در طي روز، هفته و ماه وقت اضافي نيز داشته باشيد.
تمام برنامه‌ها و اهداف روزانه خود را يادداشت کنيد، حتي اگر مطمئن هستيد که آن‌ها را فراموش نخواهيد کرد.
ليستي از کارهاي روزانه خود، از قبيل مطالبي که قصد داريد بخوانيد، فيلم‌هايي که بايد ببينيد، کارها، پروژه‌ها، کارهاي روزانه و غيره تهيه کنيد.
تهيه ليستي از آن‌چه بايد بخريد و يا حتي ليستي از آرزوهاي‌تان نيز عادتي ساده و در عين‌حال مفيد است. همين امر کمک مي‌کند تا روز خود را با برنامه آغاز کنيد و به طور قطع هيچ فعاليت مهمي از قلم نمي‌افتد.
-از زمان‌هاي مرده هوشمندانه  بهره ببريد.
زمان‌هاي مرده، وقت‌هاي خالي بين کارهاي ديگر هستند: نشستن در مترو، ايستادن در صف‌ها، انتظار براي دوستان و از اين قبيل امور. زمان خود را با بازي‌هاي احمقانه گوشي هوشمند خود هدر ندهيد. در عوض، از زمان‌هاي مرده خود براي خواندن کتاب، يادگيري يک زبان خارجي يا طراحي استفاده کنيد.
زمان خود را با تماشاي آگهي‌هاي بازرگاني تلف نکنيد، فيلم مورد علاقه خود را بخريد يا اجاره کنيد و يا به صورت آنلاين تماشا کنيد.
امروزه، بيش‌تر وقت برنامه‌هاي تلويزيون صرف آگهي‌هاي بازرگاني مي‌شود. براي صرفه‌جويي در زمان ارزشمند خود، فيلم يا سريال مورد علاقه خود را بخريد يا اجاره کرده و تماشا کنيد.
در اين صورت، زمان کم‌تري صرف تماشاي آگهي‌هاي تلويزيوني مي‌شود و بدين ترتيب زمان بيشتري براي کارهاي مفيد خواهيد داشت.
-ياداشت کنيد و فعاليت‌هاي انجام شده در طي روز را ثبت کنيد.
مديريت تجربه‌اي کوچک: دفتر يادداشت خود را برداشته و دو تا سه روز تمام فعاليت‌هاي انجام شده در طي روز و زمان سپري شده براي هر يک از آن‌ها را يادداشت کنيد. توصيف جزئيات فعاليت‌هاي روزانه کمک مي‌کند تا دريابيد دقايق ارزشمند صرف چه اموري ‌شده است.
احتمالاً از اين‌که اغلب زمان خود را صرف اموري بي‌ارتباط با اهداف‌تان، هم‌چون جستجو در سايت‌ها يا چک کردن ايميل‌هاي بيهوده مي‌کنيد، متعجب خواهيد شد.
- برخي از وظايف و مسئوليت‌هاي خود را به ديگران بسپاريد.
ليست کارهاي روزانه خود را مرور کنيد و برخي از آن‌ها را به ديگر اعضاي خانواده محول کنيد. افراد خانواده شما قطعاً از عهده اموري هم‌چون بيرون بردن زباله‌ها برخواهد آمد، و نيز قادر به انجام امور ساده و ايمن هستند.
-در انجام کارهاي 5 دقيقه‌اي در طول روز تنبلي نکنيد.
براي انجام برخي از کارها فقط 5 دقيقه زمان لازم است. ليستي از اين‌گونه امور تهيه کنيد و آن‌ها را يک‌جا انجام دهيد.
چک کردن ايميل‌ها، تميزکردن کابينت‌ها يا آبياري گياهان خانگي. انجام روزانه آن‌ها کمک مي‌کند تا به اهداف بزرگ‌تر خود دست يابيد.
-هر از گاهي استراحت کنيد، نه فقط زمان‌هايي که احساس خستگي مفرط داريد.
به‌طور ايده‌آل، پس از هر 50 دقيقه کار بايد 10 دقيقه استراحت نموده و يک روز در هفته را به خودتان اختصاص داد.
اما اگر امکان اين‌گونه استراحت نمودن براي‌تان ميسر نيست، فعاليت‌هاي خود را در تناوب‌هاي 20 دقيقه‌اي انجام دهيد.در اين صورت، کمتر خسته خواهيد شد و در طي روز زمان بيشتري خواهيد داشت.
به ياد داشته باشيد که: کارايي شما در انجام فعاليت‌ها به انرژي فيزيکي شما وابسته است. پس خود را از استراحت و تجديد قوا محروم نکنيد.
alamto.com


 نمادها و حكايت ها 

فاخته
فاخته در دوران باستان، به دليل عادتش به تصرف لانه پرندگان ديگر براي جوجه‌هايش، نماد متداول بي‌وفايي و خيانت بود.
فاخته با هِرا مرتبط بود، زيرا زئوس براي مجذوب کردن او خود را به شکل فاخته درآورد.
در ژاپن، فاخته موضوعي رايج در اشعار است.
آواي فاخته را نماد تابستان زودرس و به صورت ضمني، نشانه عشق ناکام مي‌دانند.
در ايالت سيچوان چين، بازگشت فاخته از مهاجرت (تصوير بالا) نشانه آغاز بعضي کارهاي کشاورزي است و اين ارتباط در قالب اصطلاحات گوناگون محلي، از قبيل «گندم درو کنيد» يا «بايد شخم‌زني کنيم» نشان داده شده است.
در اروپاي شمالي هم پيدا شدن فاخته پس از زمستان، نخستين نشانه بهار تلقي مي‌شود.
پيروان آيين بُن در تبت فاخته را مقدس مي‌دانند، زيرا به‌طور سنتي عقيده دارند آن پرنده همسر جدّه بنيان‌گذارشان بوده
است.
1000 نماد.


 داستانك  

بيدار شويم !
روزي شخص سخنراني در ميان گروهي از عوام، در فوايد سحرخيزي سخن مي‌راند که:
اي مردم همانند من که همواره صبح زود از خواب برمي‌خيزم عمل کنيد که فوايد بسياري بر آن است.
بهلول که در آن جمع بود گفت:
اي خواجه، تو از خواب برنمي‌خيزي، از رختخواب برمي‌خيزي و ميان اين دو، تفاوت از زمين است تا آسمان.
بياييد از امروز از خواب برخيزيم نه از رختخواب!
کتاب خوب بخوانيم، فيلم خوب ببينيم، اشتباهات گذشته را مرور کنيم، خودمان را آناليز کنيم، روي رشدمان سرمايه گذاري کنيم.
beytoote


 خوب است بدانيم  

ثبت زندگي در تصاوير
عکاسي در لغت به معناي روش عکاسي و عکسبرداري است و هم‌چنين به عمل و شغل عکاس نيز گفته مي‌شود. اين هنر در اکثر زبان‌هاي جهان فتوگرافي (fotografy) خوانده مي‌شود که ترکيبي از دو کلمه يوناني فتو به معني نور و گرافي به معني ثبت يا نگارش است. بنابراين، فتوگرافي به معناي نقش کردن با نور است.
عکاسي يعني ثبت و ايجاد يک تصوير؛ که در دو مرحله انجام مي‌شود: نخست، به‌دست‌آوردن تصوير به وسيله دوربين و ثبت آن روي نگاتيو (فيلم) يا گيرنده تصوير الکترونيکي و دوم، ظاهر کردن تصوير مخفي حاصل از دوربين عکاسي و پايدارکردن آن.
در اين فرايند، دريافت و ثبت نور بر روي يک سطح حساس به نور، مانند نگاتيو يا گيرنده تصوير، باعث مي‌شود الگوهاي نوري بازتابيده شده يا ساطع شده از اشياء بر روي سطح حساس به نور (نقره کلريد يا گيرنده) تأثير گذارد و باعث ثبت تصاوير گردد.
عکاسي داراي سه جنبه علمي، صنعتي و هنري است؛ به‌عنوان يک پديده علمي متولد شد، به‌شکل يک صنعت گسترش يافت و به‌عنوان هنر تثبيت شد. عکاسي توسط يک فرد کشف و تکميل نشده‌است، بلکه نتيجه تلاش بسياري از افراد در زمينه‌هاي مختلف و اکتشافات و نوآوري‌هاي آنان در طول تاريخ است و سال‌ها قبل از اختراع عکاسي، اساس کار دوربين عکاسي وجود داشته‌است.
انواع عکاسي
عکاسي معماري،عکاسي اجسام بي‌جان، عکاسي نجومي، عکاسي ورزشي، عکاسي پرتره، عکاسي از طبيعت، عکاسي حيات‌وحش، عکاسي از مناظرعکاسي خبري، عکاسي شب، عکاسي ماکرو و عکاسي صنعتي.


 فلسفيدن هاي من  

فلسفه و نور دروني!
وِجْدان به نيروي دروني هر فرد که خوب و بد يک کردار را به وسيله آن درک مي‌کند، گفته مي‌شود. وجدان استعداد، بينش يا قضاوتي است که در تشخيص درست از نادرست کمک مي‌کند.
قضاوت اخلاقي ممکن است از ارزش‌ها يا هنجارها (اصول و قواعد) گرفته شده باشد.
از لحاظ رواني وجدان ممکن است هنگام مرتکب شدن انسان به کارهاي مخالف اخلاق، حس پشيماني را در او برانگيزد و در نهايت به احساس درستکاري يا کمال به هنگام ترک کردن چنين هنجارهايي بينجامد.
اين‌که تا چه حد وجدان معيار قضاوت اخلاقي قبل از عمل مي‌باشد اساس بحث بسياري از دوران‌هاي تاريخ فلسفه غرب بوده‌است.
ديدگاه‌هاي مذهبي در مورد وجدان، معمولاً آن‌را به اخلاق ذاتي و فطرت خداجو در همه انسان‌ها مرتبط مي‌کنند. ويژگي‌هاي تشريفاتي، افسانه‌اي، اعتقادي، حقوقي، نهادي و موارد گوناگون دين ممکن است همراه با تجربه، ملاحظات احساسي، معنوي يا تعمق در مورد منشا به بهره‌برداري از وجدان انسجام بخشد. ديدگاه‌هاي سکولار يا علمي وجدان را به‌عنوان بخشي از يک فرهنگ (مانند زبان) مورد بررسي قرار داده‌اند.
استعاره‌هاي معمول مورد استفاده براي وجدان شامل «نور دروني» مي‌باشد. وجدان، به‌عنوان يک مفهوم در قوانين ملي و بين‌المللي با درک جهان به عنوان يک کل مي‌باشد، تا به اعمال قابل توجه متعددي براي مردم خوب انگيزه شود و موضوع بسياري از نمونه‌هاي برجسته ادبيات، موسيقي و فيلم بوده ‌است.


 يك جرعه زندگي  

گناهکار کيست؟!
الاغ مردي را بدزديدند. حاکم مي‌گفت گناه توست که در حراست آن کوتاهي کردي!
قاضي گفت گناه خدمتکارت است که در طويله را باز گذاشته است!
مرد گفت پس در اين صورت دزد را گناه نباشد.
بگوييد بيايد و مرا به جهت اين همه گناه مجازات نمايد!
کليات عبيد زاکاني


 يادداشت 

چيزهايي هم هست که نمي دانيم
بگذار زمان به آسودگي جريان يابد!
آذر فخري
وقتي مي‌گويند «پذيرا» باش، به اين معني نيست که بگذار روز و روزگار هر کاري که دلش مي‌خواهد با تو بکند. به اين معني نيست که سرنوشتت را بپذير و قرباني باش.
وقتي پذيرايي، سرنوشتي وجود ندارد. چيزي از قبل براي تو نوشته نشده است جز اين که انسان زاده شده‌اي و اين است که همه‌چيز را مشخص مي‌کند؛ انسان بودن مي‌تواند يک راه باشد يا يک بيراه، يک مسير انحرافي.
همه‌چيز به خود تو مربوط است. و اين نه يعني که حتي «خودت» باش. چون در لحظه‌هايي بايد تصميم بگيري که از خودت بيرون بيايي. آن خود را کنار بگذاري و پوست بيندازي.
مي‌خواهم بگويم فقط بگذار زمان بگذرد و آن‌چه را که به تو مي‌دهد بپذير و «نيک» در آن بنگر و ببين که قرار است به تو چه بدهد.
وقتي مي‌گويم ببين که زمان مي‌خواهد به تو چه بدهد، به اين معني نيست که اين بده و بستان يک طرفه است؛ که تو هم قرار است به زمان چيزي بدهي.
هر روز هديه‌اي است که زمان به ما مي‌دهد و در مقابل از ما چيزي مي‌خواهد. چيزي در خور و شايسته‌ي آن فرصت گران‌بهايي که به ما مي‌دهد . البته که هرگز تکراري و يک‌نواخت نيست. هر روز، يک زندگي تازه است که با پذيرش ما، دوباره از سرچشمه آغاز مي‌شود... رودي که هرگز نمي‌توان دوبار در آن قدم گذاشت که آبي که رفته هرگز به سرچشمه بازنمي‌گردد.
بگذار زمان آسوده بگذرد. پذيرا باش و هر بار از سرچشمه بياغاز... همين!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي