جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4258- تاریخ : 1397/05/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( يكشنبه)


حضور گروه هاي تئاتر دانش آموزي در هفدهمين جشنواره نمايش عروسکي


از گوشه و كنار


كاغذ اخبار


زنگ تفريح


 حضور گروه هاي تئاتر دانش آموزي در هفدهمين جشنواره نمايش عروسکي 

جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي در هفدهمين دوره برگزاري خود امسال براي نخستين‌بار با حضور گروه‌هاي تئاتر دانش‌آموزي برگزار مي‌شود.
جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي (تهران – مبارک) در 3 دوره اخير که با دبيري مرضيه برومند، فيلمساز و هنرمند باسابقه تئاتر عروسکي، برگزار مي‌شود تغييراتي را تجربه کرده است که هريک از آنها جهش‌هايي در راستاي تبديل اين جشنواره به يکي از رويدادهاي مهم حوزه فرهنگ و هنر کشور قلمداد مي‌شود. اضافه‌شدن کارناوال عروسک‌ها (شادپيمايي) به جشنواره تئاتر عروسکي تهران که با رژه عروسک‌هاي غول‌پيکر همراه است، يکي از اين اتفاق‌هاست که علاوه بر آثار فرهنگي و هنري، در حال تبديل‌شدن به يک جاذبه شهري و توريستي در کلان‌شهر تهران است که امکان مشارکت عامه مردم در يک گردهمايي شاد و خاطره‌ساز را فراهم مي‌کند.
امسال دو بخش کاملا جديد به جشنواره افزوده شده که هردو مي‌توانند در بالابردن پتانسيل هنري تئاتر عروسکي کشور نقش موثري ايفا کنند. يکي بخش «تجربه» که تجارب دانشجويي را به تصوير مي‌کشد و ديگري بخش «دانش‌آموزي» که به نمايش آثار نمايش عروسکي در مدارس کشور مي‌پردازد.
اميدواريم استعدادهاي جديدي در مدارس کشف کنيم
پيمان شريعتي، معاون اجرايي جشنواره نمايش عروسکي، در نشست خبري جشنواره هفدهم با اعلام خبر اضافه‌شدن بخش دانش‌آموزي به جشنواره، گفت: « بخش دانش‌آموزي بخش مغفول اين سال‌ها بوده است و اتفاق فرخنده‌اي براي جامعه محصل کشور محسوب مي‌شود. در اين دوره از جشنواره توجه ويژه‌اي به دانش‌آموزان داشته‌ايم و اميدواريم با اضافه‌شدن بخش دانش‌آموزي به جشنواره علاوه بر افزايش توجه اداره آموزش و پرورش به بخش تئاتر عروسکي در مدارس، استعدادهاي تازه‌اي از مدارس کشور کشف کنيم.»
گروه‌هاي دانش‌آموزي حاضر جشنواره نمايش عروسکي
در نخستين دوره حضور دانش‌آموزان، 7 نمايش، شامل 3 نمايش از تهران و 4 اثر از ساير استان‌ها، به شرح زير در جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي تهران حضور خواهند داشت که در روزهاي 5 و 6 شهريورماه در سالن مرکز آفرينش‌هاي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به صحنه خواهند رفت:
«به دنبال فلک»، کارگردان نوشين فرهادي، از فارسان .
«خنده ماهي»، کارگردان امير سالاري، از بندر لنگه.
«خواب ربا»، کارگردان افسانه زماني، از تهران /«خوراک ماران»، کارگردان غزاله عبادي، از گنبد کاووس/«سفر به آينده»، کارگردان داود سرآباداني، از تهران/«کمانه جاودانه»، کارگردان سميه گلباز، از تهران/«موسي و شبان»، کارگردان حجت هاشمي، از شهر قدس/نکته قابل تامل اين است که در صحبت‌هاي دبير جشنواره و در اطلاعات سايت اطلاع‌رساني جشنواره تعداد گروه‌ها 7 گروه ذکر شده اما در جدول اجراها تنها 6 گروه اثر دانش‌آموزي وجود دارند.
سابقه نمايش عروسکي در آموزش‌وپرورش
دانش‌آموزان فعال در بخش‌هاي فرهنگي و هنري در سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي هر سال در مسابقات فرهنگي و هنري دانش‌آموزان شرکت مي‌کنند که طي سال تحصيلي در سطح مدارس، سپس در سطح شهر و استان برگزار مي‌شود. مرحله نهايي اين مسابقات با نام «جشنواره فرهنگي و هنري دانش‌آموزان برگزيده سراسر کشور» در تعطيلات تابستان به معرفي برگزيدگان کشوري مي‌پردازد که اين برگزيدگان در برخي شاخه‌هاي هنري به بخش دانش‌آموزي برخي جشنواره‌هاي هنري ملي معرفي مي‌شوند. امسال سي‌وششمين دوره اين جشنواره در نيمه دوم مردادماه در تهران درحال برگزاري است.
بخش تئاتر دانش‌آموزي شامل بخش تئاتر «صحنه‌اي» و «عروسکي» از بخش‌هاي ثابت مسابقات فرهنگي هنري دانش‌آموزي است که برگزيدگان آن برخي سال‌ها به «جشنواره بين المللي تئاتر کودک و نوجوان همدان» معرفي شدند.
مديرکل فرهنگي هنري آموزش و پرورش: از ظرفيت آموزش و پرورش استفاده نمي‌شد
علي رمضاني، مديرکل فرهنگي هنري آموزش و پرورش، در گفت‌وگو با پانا با ابراز خرسندي از اضافه‌شدن بخش دانش‌آموزي به جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي (تهران – مبارک) گفت: «بخش تئاتر عروسکي هم يکي از بخش‌هاي جشنواره فرهنگي هنري دانش‌آموزان سراسر کشور بود اما به رغم اينکه 17 دوره جشنواره تئاتر عروسکي در کشور برگزار شد، از ظرفيت آموزش و پرورش در اين بخش استفاده نشده بود؛ تا اينکه امسال براي نخستين‌بار بخش دانش‌آموزي به جشنواره بين‌المللي تئاتر عروسکي به دبيري خانم مرضيه برومند افزوده شد و اين خبري خوشايند براي جامعه دانش‌آموزي کشور است.»
رمضاني با اشاره به اينکه جشنواره فرهنگي هنري دانش آموزان سراسر کشور منشاء انتخاب گروه‌هاي راه‌يافته به جشنواره نمايش عروسکي است افزود: «امسال سي‌وششمين دوره جشنواره فرهنگي هنري دانش‌آموزان را در همين ايام در حال برگزاري داريم اما پيشتر، با هماهنگي جشنواره عروسکي، از تعدادي از مدرسان و داوران حوزه نمايش عروسکي خواستيم آثار راه‌يافته به مرحله کشوري مسابقات دانش‌آموزي را با بازبيني فيلم‌هاي ارسالي به دبيرخانه جشنواره بررسي کنند و به اين ترتيب سه نمايش برگزيده در بخش دختران و پسران را به جشنواره تئاتر عروسکي مبارک معرفي کرديم که شامل گروه‌هايي از استان‌هاي هرمزگان، چارمحال و بختياري، گلستان، شهر تهران و شهرستان‌هاي استان تهران هستند.»


 از گوشه و كنار 

حکيم‌زاده:
جشنواره جابربن حيان؛ گامي ماندگار براي فعاليت‌هاي علمي دانش‌آموزان
معاون آموزش ابتدايي آموزش و پرورش در پيامي به‌مناسبت برگزاري هفتمين جشنواره کشوري جابربن حيان نوشت اين حرکت «گامي کوچک» براي ماندگاري فعاليت‌هاي ارزشمند علمي دانش‌آموزان است.در پيامي که رضوان حکيم زاده به مناسبت برگزاري هفتمين جشنواره کشوري جابربن حيان به ميزباني تبريز صادر کرد، آمده است:امروزه دانش‌آموز عاملي بسيار فعال در يادگيري محسوب شده و معلم، طراح، فراهم آورنده و تسهيل گر يادگيري است. در همين راستا معاونت آموزش ابتدايي با توجه به ماموريت خويش مبني بر ايجاد زمينه يادگيري لذت‌بخش و پايدار براي دانش‌آموزان در جهت دستيابي به اهداف دوره ابتدايي در ساحت‌هاي مورد تاکيد سند تحول بنيادين، طرح پروژه‌هاي علمي را تدوين و براي اجرا در اختيار آموزش و پرورش استان ها قرار داده است.اين طرح در قالب جشنواره جابربن حيان هفتمين سال اجرا را طي مي‌نمايد و در طول سال‌هاي گذشته تلاش وافري براي برپايي نمايشگاه‌هايي از توليدات علمي دانش‌آموزان صورت گرفته تا موجب افزايش انگيزه دانش آموزان در انجام پروژه‌هاي علمي باشند .علاوه بر اين برخي از استان‌ها چکيده‌اي از فعاليت‌هاي منتخب علمي دانش‌آموزان را به صورت مدون در قالب کتابچه‌اي منتشر نمودند که جاي تقدير دارد.
جشنواره جابربن حيان در سه مرحله منطقه‌اي، استاني و کشوري برگزار مي‌شود که در زمينه شکوفايي استعدادهاي دانش‌آموزان نقش بسزايي دارد كه مرحله کشوري جشنواره جابربن حيان امسال تابستان در تبريز برگزار مي شود.

قائم‌مقام وزير آموزش‌وپرورش در امور بين‌الملل:
ارائه 15 درخواست راه‌اندازي مدرسه در خارج از کشور
قائم‌مقام وزير آموزش و پرورش در امور بين‌الملل و رئيس مرکز امور بين‌الملل و مدارس خارج از کشور از ارائه 15 درخواست راه‌اندازي مدرسه در خارج از کشور از سوي موسسان غيرانتفاعي خبر داد.
غلامرضا کريمي در گفت‌وگو با پانا درباره همکاري موسسان غيرانتفاعي در خارج از کشور و راه‌اندازي مدارس از سوي آنها گفت: «هرکسي که تقاضاي راه‌اندازي مدرسه در خارج از کشور را داشته باشد، بايد به مرکز امور بين‌الملل مراجعه و درخواست خود را ارائه کند. بعد از اين مرحله استعلام‌هاي لازم از برخي از مراکز به ويژه وزارت امور خارجه و حراست گرفته مي‌شود.
همچنين استعلام‌ها در شوراي عالي آموزش و پرورش و مجموعه نظارت بر مدارس غيرانتفاعي بررسي مي‌شود و اگر تاييد شود، مجوز براي شخص صادر مي‌شود.»او افزود: «شخص متقاضي با گرفتن مجوز مي‌تواند در خارج از کشور فعاليت کند. البته کار در همه کشورهاي يکسان نيست، در برخي از کشورها بايد همزمان درخواست مجوز از کشور ميزبان هم ارائه شود.»کريمي گفت: «موسسان بعد از اين مرحله مشابه داخل، در خارج از کشور هم مي‌توانند مدرسه تاسيس کنند. موسسان مي‌توانند هم‌اکنون درخواست خود را به مرکز امور بين‌الملل ارائه دهند تا بعد از بررسي‌هاي لازم براي سال آينده مجوز به آن‌ها داده شود.»
رئيس مرکز امور بين‌الملل و مدارس خارج از کشورگفت: «تاکنون نزديک به 15 درخواست به مرکز امور بين‌الملل ارائه شده است که بايد بررسي شود.»

افزايش ساعات اشتغال معلمان بازنشسته  در مدارس
معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش گفت: به منظور استفاده از توان و ظرفيت معلمان بازنشسته با هماهنگي بعمل آمده با سازمان اداري و استخدامي کشور مجوز بکارگيري اين افراد به ميزان حداکثر 14 ساعت در هفته اخذ شد که از ابتداي مهرماه سال جاري عملياتي مي شود.بر اساس گزارش روابط عمومي معاونت توسعه و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش علي اللهيار ترکمن افزود: از آنجايي که تدريس و شغل معلمي يک حرفه ممتاز محسوب
مي شود با گذر زمان به عمق و کيفيت آن افزوده مي شود و در تشکيل سرمايه هاي انساني نقش بسزايي دارد لذا حفظ اين سرمايه از اهم وظايف دستگاه تعليم و تربيت است.اللهيار افزود: پيش از اين سقف مجاز براي بکارگيري معلمان بازنشسته 8 ساعت در هفته بود. اميد است شرايط به سمت و سويي برود که به توان از ظرفيت بي بديل اين نسل فرهيخته بيش از پيش بهره مند شويم.


 كاغذ اخبار 

تا آخر مرداد؛
تمديد مهلت ثبت نام و شرکت در آزمون «جهش تحصيلي»
رئيس سازمان آموزش و پرورش استثنايي کشور از تمديد مهلت ثبت نام و شرکت در آزمون جهش تحصيلي تا پايان مرداد ماه خبر داد.
مجيد قدمي در گفت‌وگو با ايسنا، از تمديد مهلت ثبت نام و شرکت در آزمون جهش تحصيلي تا آخر مرداد ماه خبر داد و گفت: فرآيند ثبت نام و آزمون جهش تحصيلي سال جاري از خردادماه شروع شده و حداکثر تا 15 مرداد مهلت داشت که آن را تمديد کرديم تا دانش آموزاني که باقي مانده‌اند بتوانند از اين فرصت استفاده کنند.

زرافشان:
اجراي طرح «ايران مهارت» در 20 درصد مدارس
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش کيفيت‌بخشي در تمام حوزه‌ها را از اولويت‌هاي اصلي معاونت آموزش متوسطه در سال تحصيلي آينده دانست.
به گزارش مرکز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، علي زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در رابطه با اهداف دوره آموزشي معاونان آموزشي متوسطه و روساي ادارات متوسطه اول ادارات کل آموزش و پرورش کشور گفت: اين دوره در راستاي پيگيري برنامه مهم تعليم و تربيت کشور در دولت تدبير و اميد برگزار شد.
او افزود:اين برنامه‌ آموزش مهارت به دانش‌آموزان دوره اول متوسطه با عنوان " ايران‌مهارت" است که با همکاري مشترک وزارت آموزش و پرورش و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعي و سازمان فني و حرفه‌اي کشور برگزار مي‌شود و تلاش مي‌کنيم در اين دوره آموزشي ضمن بررسي مشکلات و نقاط ضعف اين طرح در راستاي اجرايي شدن هرچه بهتر آن گام برداريم.
زرافشان ادامه داد: در سال تحصيلي گذشته اين طرح به صورت پايلوت در 10 درصد مدارس دوره اول متوسطه 8 استان کشور اجرا شد که در سال تحصيلي 98-97 اين رقم به 20 درصد افزايش خواهد يافت و در کل استان‌هاي کشور در 10 درصد مدارس دوره اول متوسطه شاهد اجراي طرح خواهيم بود.
او با تاکيد بر لزوم آشنايي دانش‌آموزان با مهارت‌هاي فني و حرفه‌اي گفت: در راستاي اين طرح دانش‌آموزان دوره اول متوسطه در کنار دروس کار و فناوري و هنر با مهارت‌هاي عملي اين حوزه‌ها آشنا شوند و براي اجراي بهتر طرح نيز يک کتاب راهنما مطرح شده است.

پاي مهدهاي کودک به آموزش هنر-صنعت فرش باز شد
رئيس مرکزملي فرش ايران با يادآوري اهميت و جايگاه فرش دستباف ايران در داخل و خارج کشور، از برنامه آموزش هنر-صنعت فرش در مهدهاي کودک خبر داد و گفت: در صورت تامين بودجه، اين طرح از مهرماه امسال اجرا مي شود.فرشته دستپاک در گفت‌وگو با ايرنا افزود: از آنجا که تفکر سنتي حاکم بر فرش دستباف سبب شده بسياري از جوانان و کساني که به دنبال سرمايه‌گذاري هستند، تمايلي براي فعاليت و سرمايه‌گذاري در حوزه فرش دستباف نداشته باشند، تصميم گرفتيم از سنين کودکي، بچه‌ها را با هنر- صنعت فرش آشنا کنيم.رئيس مرکز ملي فرش ادامه داد: براي تحقق اين هدف از معاونت سازمان بهزيستي کشور و اداره کل مهدهاي کودک دعوت کرديم که آنها نيز براي همکاري در اين زمينه استقبال کردند.به گفته وي، در شهريورماه امسال بعد از برگزاري نمايشگاه بين‌المللي فرش تهران، براي اجرايي شدن آموزش هنر- صنعت فرش از کودکي، تفاهم‌نامه همکاري سازمان بهزيستي با مرکز ملي فرش امضامي شود.
بيست و هفتمين نمايشگاه بين‌المللي فرش دستباف ايران با حضور توليدکنندگان و شرکت‌هاي داخلي و خارجي از سوم تا نهم شهريورماه امسال در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين المللي تهران برگزار مي‌شود.اين فعال هنر-صنعت فرش دستباف ادامه داد: همچنين قرار است با صندوق کارآفريني اميد نيز تفاهم‌نامه‌اي امضا کنيم تا با کمک‌هاي فني و اعتباري به فعالان و علاقه مندان هنر- صنعت فرش دستباف، رونق بيشتري به اين صنعت داده شود.
چشم‌انداز آموزش هنر فرش در مهدکودک‌ها
دستپاک اضافه کرد: با اقدامات انجام شده در اين زمينه، فرزندان ما از کودکي ياد مي گيرند نقاشي‌هاي که به تصوير مي کشند را ببافند.رئيس مرکز ملي فرش گفت: اتحاديه فروشندگان و فعالان اين عرصه را موظف مي‌کنيم که دستبافت‌هاي کودکان را بخرند.
وي معتقد است، با اجرايي شدن اين برنامه، چند هدف محقق مي شود؛ نخست آنکه هنر- صنعت فرش دستباف در جامعه از ارزش بيشتري برخوردار و «فرهنگ سازي» مي‌شود.«دوم اينکه، شاهد رونق در بازار و کسب و کار ودرآمدزايي خواهيم بود؛ همچنين کودکان از خردسالي چگونگي کسب درآمد و کارآفريني را فرا مي‌گيرند.»
«سوم اينکه «منزلت اجتماعي» فعالان و دوستداران اين هنر- صنعت افزايش مي يابد.»


 زنگ تفريح 

بازي دانش آموزان قطب شمال


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون