جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4258- تاریخ : 1397/05/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( يكشنبه)

يک معرفي، يک خوانش
گواهي‌نامه قهرمان سبز دريافت کنيد!


ايزدبانوي غلات و صلح


ضرورت توجه به آموزش‌هاي محيط زيستي در مدارس


يواشكي


دل گويه


سرمقاله


 يک معرفي، يک خوانش
 گواهي‌نامه قهرمان سبز دريافت کنيد! 

عنوان کتاب:من دنيا را دوست دارم
نويسنده: دان سيرت
تصويرگر: راشل پارفيت, هوارد شوتر, ديو کينگ
برگردان: آرام وحيدي
حفظ کره‌ زمين و گياهان و جانوراني که روي آن زندگي مي‌کنند وظيفه تک تک ماست، چه کودک باشيم و چه بزرگسال. کودکان براي حفاظت از کره‌ زمين چه مي‌توانند بکنند؟
کتاب «من دنيا را دوست دارم» راهکارهايي ساده پيش پاي کودکان مي‌گذارد تا دست به کار شوند و جهان را مکاني پاکيزه‌تر، سبزتر و شادتر سازند. کارهايي مانند ريختن زباله‌ها در سطل، عشق ورزيدن به جانوران و طبيعت، بستن شير آب هنگام مسواک زدن، ساخت کارهاي دستي هنري با مواد دورريختي و بسياري فعاليت‌هاي ديگر.
کتاب «من دنيا را دوست دارم» ابزاري فوق‌العاده براي نشان دادن راه ايجاد تغيير در دنيا و اهميت تلاش براي کمک به بقاي تمامي موجودات زنده‌ روي کره‌ي زمين، است.
تصاوير کتاب رنگارنگ و شاد است و در تهيه آن‌ها از تکنيک کلاژ عکس استفاده شده است. عکس‌هاي واقعي کودکان در تصاوير کتاب، علاوه بر آن‌که در جذب کودکان موثر است به آن‌ها نشان مي‌دهد فعاليت‌هاي گفته شده توسط کودکان قابل انجام است.
در انتهاي کتاب فهرستي از قول‌هاي کودکان، مانند قول مي‌دهم دنيا را دوست داشته باشم، گياه بکارم، بازيافت کنم و غيره آمده است.
کودکان پس از انجام هر کار، جلوي آن علامت زده و پس از انجام تمامي فهرست، گواهي‌نامه قهرمان سبز انتهاي کتاب را دريافت مي‌کنند.


 ايزدبانوي غلات و صلح  

سيف در اساطير اسکانديناوي، ايزدبانوي باروري و غلات است. به نظر مي‌رسد نام او به معني «خويشاوندي سببي، رابطه با ازدواج» است.
سيف همسر با وفاي ثور، ايزد قدرتمند آذرخش است و به داشتن موهايي بلند و زرين شهرت دارد.
اطلاعات زيادي از اين ايزدبانو در دسترس نيست و هيچ نشاني از او در اسطوره‌ها ديده نمي‌شود، به غير از نامش که اغلب در ادبيات کهن نورس شامل اداي شاعرانه و اداي منثور به قلم اسنوري استورلوسون و همچنين اشعار اسکالد ذکر شده‌است.
سيف به عنوان مادر ايزدي به نام اولر (نامي از اينکه پدر او کيست در منابع ثبت نشده است)، و از ثور، مادر الهه‌اي به نام ثراد به شمار مي‌رود. در برخي از تفسيرات آمده که او داراي موهبت پيشگويي مي‌باشد، اگرچه اين ادعا در اداي شاعرانه ذکر نشده است.
اعتقاد بر اين بود که او ايزدبانويي است که به ديگران براي يافتن راه حل و رسيدن به صلح در زمان‌هاي دشوار کمک مي‌کرد.
او هم‌چنين با زمين مرتبط بود و حامي برداشت محصولات کشاورزي بود چون مي‌دانست اين‌ها مي‌توانند همانند سرمايه‌اي براي مردم به شمار روند.


 ضرورت توجه به آموزش‌هاي محيط زيستي در مدارس 

ابوالقاسم موسوي، سرپرست دفتر آموزش سازمان حفاظت محيط زيست کشور مي‌گويد:يکي از مهم‌ترين مولفه‌ها در ساختارهاي فرهنگي، آموزش سواد محيط زيستي است که تلاش مي‌کند با ايجاد تغييرات اساسي در رفتار و عملکرد دانش‌آموزان در ارتباط با محيط زيست، زمينه ايجاد و شکل‌گيري يک جامعه انساني سالم، پيشرفته و کارآمد را فراهم سازد. آموزشي که دانش‌آموزان را شهرونداني مسئول و متعهد در حفظ محيط زيست و گنجاندن اين تعهد در تمامي اقدامات فردي و اجتماعي خود مي‌کند.به باور وي، آموزش‌هاي محيط زيستي، زماني کارآمدتر جلوه مي‌کند که به‌صورت زيربنايي از دوره آموزش ابتدايي آغاز شود.
irna.ir


 يواشكي 

مريضي بهتر از بيمارداري است!
آذر فخري
اين‌رو يواشکي به شما مي‌گم که خيلي‌ها مي‌گن که سلامتي آدم، از هر چيزي مهم‌تره و بزرگ‌ترين نعمته؛ همين كه آدم چهار ستون بدنش سالم باشه، کافيه.
اما گاهي به نظر مي‌رسه، سلامتي عزيزان و نزديکان آدم مهم‌تره. و اگه اونا سالم و سرحال باشن، حال خود آدم هم خوبه. چون واقعا هيچ چيزي سخت‌تر و دردناک‌تر از بيمارداري و مراقبت از بيمار نيست. قبول نداريد؟!


 دل گويه 

اين‌ها را به خاطر بسپار!
به خاطر بسپار: هرگاه ما چيزي را نفهميم، آن‌را تصادفي يا اتفاقي مي‌ناميم، در حالي‌که هيچ‌چيز تصادفي در دنيا وجود ندارد.
به خاطر بسپار: ما، تار و پود بدبختي را خود مي‌بافيم و نام آن را مي‌گذاريم: سرنوشت.
به خاطر بسپار: هرجا که ژرف‌ترين درد است، عظيم‌ترين آموزش را به همراه دارد.
به خاطر بسپار: کسي که راه غلطي را مي‌رود، بيشتر شانس آن‌را دارد که به راه درست آيد. تا کسي که راه درست را غلط مي‌رود.
به خاطر بسپار: هولناک‌ترين ناباوري، ناباوري نسبت به خودت است.
به خاطر بسپار: کساني که نمي‌توانند گذشته را به ياد آورند، محکوم‌اند که آن‌را تکرار کنند.
لطفاً گوسفند نباشيد / محمود نامني


 سرمقاله 

ارتقاي جايگاه معلمان و رشد آموزشي در کشور
حميدرضا عسگري
تحقق هر آرماني در آموزش و پرورش ، در گروي نيروي انساني آن يعني معلمان است که عامل اجرايي آرمانها در محيط علمي هستند و هيچ اصلاحي بدون همکاري و مشارکت فعال آنان انجام نخواهد شد. لذا توجه و بازنگري در برنامه هاي تربيت معلم ، چه قبل و چه حين خدمت ضروري است. اين برنامه ها بايد به نحوي طراحي شوند که خود انگيختگي ، احساس مسئوليت ، علاقه به کار گروهي و توانايي ارزيابي پيشرفت کار در معلمان پرورش يابد و به موازات آن معلمان از ارزش و احترام بالايي ، هم به لحاظ علمي و هم به لحاظ مالي ، نسبت به کارکنان مشاغل ديگر اجتماعي برخوردار شوند.
بسياري از کشورها در سال هاي اخير توجه خاصي به اين امر نشان داده اند و سهم قابل توجهي از درآمد خود را صرف سيستم آموزشي كرده‌اند. اين سرمايه گذاري عظيم در سيستم‌هاي آموزشي كشورهاي پيشرفته از اين جهت است كه آنها با افزايش بودجه‌هاي آموزشي و تربيتي به چند دستاورد بزرگ رسيده‌اند.
افزايش سطح آگاهي كلان جامعه از دستاوردهاي نظام آموزشي توسعه يافته مي‌باشد. اين آگاهي به دولت‌ها كمك مي‌كند تا مردم را در رديف برنامه‌هاي خود قرار دهند و برنامه‌هاي تدوين شده را اجرايي كنند. پيشرفت در حوزه‌هاي صنعتي، اقتصادي، پزشكي، فرهنگي، ورزشي وتمامي ابعاد زندگي بشري، بسته به نوع شكل گيري نظام آموزشي دارد. هرچه ميزان آموزش‌ها از سوي معلمان و مراكزآموزشي دقيق تر و جزئي تر باشد نتيجه حاصله پربارتر خواهد بود.
اما نكته اصلي بحث اينجاست كه براي رسيدن به تمام اين اهداف نياز به نيروي انساني در بدنه آموزشي داريم. اگر نيروي انساني در نظام آموزشي از هر حيث ضعف داشته باشد، تاثيرات منفي آن در شكل گيري جامعه نمود پيدا مي‌كند. مهمترين مسئله در تربيت نيروي انساني ماهر در امر آموزش داشتن فراغت فكري از دغدغه‌هايي همچون مشكلات معيشتي و اقتصادي مي باشد. در كشورهاي پيشرفته همچون ژاپن بيشترين حقوق و دستمزد به معلمان و مربيان مدارس ابتدايي و راهنمايي تعلق دارد. چراكه آنها معتقدند ارتقاي شأن و جايگاه معلمان موجب پيشرفت و توسعه همه جانبه كشورشان خواهد شد.
لذا اگر معلمان و مربيان در انديشه تامين مايحتاج اوليه زندگي باشند، چطور مي‌توانند بر آينده سازي كودكان و دانش‌آموزان تمركز كافي داشته باشند. چه توقعي از معلمي كه دوشيفته كار مي‌كند هست تا بتواند مخارج ماهانه زندگي خود و خانواده‌اش را فراهم سازد؟! در كشور ژاپن همچون كشور ما تحصيل تا مقطع ديپلم رايگان است، اما معنا و مفهوم رايگان در كشور ما خوب تفهيم نشده است. نبايد رايگان بودن آموزش موجب كاهش كيفيت آن شود و دانش‌آموزان درمدارس غيردولتي كه با هزينه‌هاي چند برابري تحصيل مي‌كنند از سطح آموزش‌هاي بالاتري بهره‌مند شوند. اين رويه موجب شكاف آموزشي ميان دانش‌آموزان مي‌شود و نظام آموزشي را دچار تبعيض خواهد كرد.
hamidasgari2020@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون