جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4249- تاریخ : 1397/05/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

با حکم محمدرضا زمرديان؛
سروش صحت، دبير هنري جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون شد


چهارمين جشنواره اسباب‌بازي، آبان برگزار مي‌شود

انيميشن جديد کانون به غلبه کودکان بر ترس مي‌پردازد؛
معتمدآريا؛ راوي داستان «شب ترسناک لومو»

معاون وزير آموزش و پرورش:
طرح «کانون مدرسه» مهارت‌هاي کودکان راافزايش مي‌دهد


پايان تصويربرداري فيلم دوچ


پويش فصل‌گرم کتاب، گرمي‌بخش باغ ملّي لاهيجان شد


 با حکم محمدرضا زمرديان؛
 سروش صحت، دبير هنري جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون شد 

سروش صحت طي حکمي به عنوان دبير هنري بيست و يکمين «جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي» کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان منصوب شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، محمدرضا زمرديان رييس بيست و يکمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون در اين حکم به سوابق، تجربيات و توانايي‌هاي صحت اشاره کرده و نوشته است: قصه‌گويي به عنواي يک رسم کهن، راهي براي ارتباط مناسب ميان اعصار و نسل‌ها و انتقال سينه به سينه فرهنگ، رسوم، آداب، درس‌ها و عبرت‌هاست؛ راهي براي سهيم کردن ديگران در شيريني‌ها، موفقيت‌ها و دست‌آوردهاي زندگي.
در ادامه اين حکم آمده است: بيست و يکمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي با موضوع «قصه زندگي من» به همت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار مي‌شود. انتظار مي‌رود با ياري جستن از خداوند متعال و بهره‌گيري از اندوخته‌هاي علمي و تجربي، ضمن همکاري مؤثر با شوراي سياست‌گذاري در تحقق اهداف اين جشنواره، اهتمام ويژه داشته باشيد.
بر همين اساس، تلاش براي افزايش سطح کيفي جشنواره به لحاظ هنري و محتوايي، شناسايي و کشف استعدادهاي درخشان و بهره‌گيري از تجارب پيش‌کسوتان قصه‌گويي، تلاش براي گسترش فرهنگ قصه‌گويي و مشارکت شهروندان ايران زمين، ايجاد زمينه‌هاي تنوع بخشي به روش‌هاي اجرا، توجه به قصه‌گويي خلاقانه و ايجاد فرصت يادگيري و انتقال مهارت‌ها و فنون قصه‌گويي، از جمله مواردي است که زمرديان در اين حکم بر آن تأکيد کرده است.
در عين حال، بهره‌گيري از تمامي ظرفيت‌ها و تجربيات بزرگان عرصه قصه‌گويي در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و ساير حوزه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي کشور و ايجاد زمينه رقابت پويا و مؤثر در حوزه بين‌الملل با مشارکت قصه‌گويان حرفه‌اي از ديگر مواردي است که رييس جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي از سروش صحت خواسته است.
صحت يکي از اعضاي پيشين کانون پرورش فکري کودکان و نوجوان استان اصفهان است و سال‌هاست که به عنوان يکي از اعضاي فعال کتاب‌خانه مرجع کانون به شمار مي‌رود.
او علاوه بر بازيگري و کارگرداني در سينما، تئاتر و تلويزيون، نويسنده و يکي از فعالان ادبي است.بيست و يکمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان زمستان سال 1397 برگزار مي‌شود.


 چهارمين جشنواره اسباب‌بازي، آبان برگزار مي‌شود 

چهارمين جشنواره ملي اسباب‌بازي 26 تا 30 آبان 1397 در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تهران برگزار مي‌شود.
اين جشنواره با توجه به شعار امسال که حمايت از توليد ايراني است، قصد دارد دست‌آوردهاي اسباب‌بازي ايراني را در نمايشگاهي تخصصي عرضه کند.
معرفي سازمان‌ها و نهادهاي متولي در حوزه بازي و سرگرمي و برپايي نشست‌هاي تخصصي با موضوع‌هاي مرتبط با صنعت اسباب‌بازي و توليد کنندگان از ديگر برنامه‌هاي اين رويداد خواهد بود.
بر همين اساس در اين دوره نيز آثار برتر در حوزه توليد اسباب‌بازي در سال 1396 معرفي خواهد شد.اين جشنواره را کانون برگزار مي‌کند و به‌تازگي محسن حموله از سوي مديرعامل کانون به دبيري اين جشنواره ملي منصوب شد.


 انيميشن جديد کانون به غلبه کودکان بر ترس مي‌پردازد؛
 معتمدآريا؛ راوي داستان «شب ترسناک لومو» 

صداي فاطمه معتمد آريا چهره نام‌آشناي سينماي ايران بر روي جديدترين فيلم پويانمايي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان روايتگر «شب ترسناک لومو» شده است.
به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، پويانمايي «شب ترسناک لومو» به کارگرداني ساره شفيعي‌پور با تکنيک دوبُعدي ديجيتال و در مدت زمان 10 دقيقه تلاش مي‌کند کودکان را با مفهوم ترس و چگونگي مقابله با آن در قالب داستاني فانتزي آشنا کند.
خلاصه داستان اين پويانمايي چنين است که بچه گربه‌اي يک فيلم ترسناک مي‌بيند و مجبور مي‌شود با پيامدهاي آن ترس روبه‌رو شود.فيلم‌نامه اين اثر پويانمايي نيز نوشته‌ي معين صمدي و فايزه کشاورزيان است و مهدي شيري تصويرسازي‌هاي آن را انجام داده است.همچنين مهدي علي‌بيگي طراحي کاراکتر، ميلاد موحدي موسيقي و نيما قاسمي صداگذاري اين اثر هنري را برعهده داشته‌اند و رسول شيري به عنوان تصويرساز و انيماتور در توليد آن همکاري کرده است.در عين‌حال کامپوزيت و تدوين‌ پويانمايي «شب ترسناک لومو» را نيز خود ساره شفيعي‌پور انجام‌ داده است.
بر همين اساس ويژگي‌هاي صداي فاطمه معتمد آريا(راوي اين فيلم) به کودکان خردسال - به‌عنوان مخاطبان اصلي اين انيميشن – آرامش مي‌بخشد و کمک مي‌کند تا آن‌ها بر ترس خود از موجودات خيالي در شب غلبه کنند.کارگردان اين اثر پيش از اين آثاري از جمله «پنجره فولاد»، «چراغ گنبد»، «درخت»، «بالاتر از ابرهاي خاکستري»، «روشنايي» و... را نيز کارگرداني و جوايز متعددي از جشنواره‌هاي مختلف دريافت کرده است.


 معاون وزير آموزش و پرورش:
 طرح «کانون مدرسه» مهارت‌هاي کودکان راافزايش مي‌دهد 

معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش گفت: بررسي نقاط قوت و ضعف طرح کانون مدرسه در دستور کار اين وزارت‌خانه و مسئولان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان قرار دارد.رضوان حکيم‌زاده در شهرکرد اجراي دوباره اين طرح را از برنامه‌هاي وزارت آموزش و پرورش عنوان و تاکيد کرد اين طرح بر افزايش مهارت‌هاي دانش‌آموزان تاثير مي‌گذارد.وي روز 15 مرداد 1397 و در جريان بازديد از فعاليت‌هاي طرح کانون مدرسه استان چهار محال و بختياري در مجتمع کانون شهرکرد با بيان اين‌که طرح کانون مدرسه روند خوبي را هم در وزارت آموزش و پرورش و هم کانون گذرانده است از برپايي نمايشگاهي از فعاليت‌هاي اين طرح در روز 28 آبان امسال در حاشيه جشنواره کشوري جابربن ابن حيان به ميزباني تبريز خبر داد.اين در حالي است که ترويج و گسترش شيوه‌هاي مطالعه، بهره‌مندي عموم کودکان از خدمات و محصولات فرهنگي کانون و تبادل دانش و تجربه‌هاي مربيان و معلمان و دستيابي به مطلوب‌ترين، بهترين و خلاقانه‌ترين شيوه‌ها از اهداف طرح کانون مدرسه است که با همکاري دو سازمان آموزش و پرورش و کانون پرورش فکري چند سالي است که اجرا مي‌شود.بر همين اساس کانون امسال نيز محور بيشتر فعاليت‌هاي خود را به ويژه در فصل تابستان به افزايش مهارت‌هاي زندگي در کودکان و نوجوانان اختصاص داده است و در اين زمينه طرح‌هاي مختلفي در مراکز فرهنگي هنري کانون در حال اجراست.


 پايان تصويربرداري فيلم دوچ 

تصويربرداري فيلم سينمايي «دوچ» به نويسندگي و کارگرداني امير مشهدي‌عباس در شمال کشور به پايان رسيد.
فيلم سينمايي «دوچ» دومين اثر بلند سينمايي است که در ژانر کودک و نوجوان به تهيه کنندگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در سال 97 در حال توليد است.
هم‌زمان با پايان تصويربرداري اين فيلم اولين ويدئو از پشت صحنه منتشر شد.بازيگراني همچون ثريا قاسمي، کوروش سليماني، شيوا خسرومهر، سروش جمشيدي، کوروش زارعي، حسين عباسي، محمدامين احمدي، عباس ابوالحسني و اميرمحمد محمدي در اين فيلم ايفاي نقش مي‌کنند.داستان فيلم «دوچ» ماجراي نوجواني به نام غلامرضا است که علاقه به دوچرخه سواري دارد و دوست دارد تا با دوچرخه مسابقه بدهد و جايزه به دست آورد، اما به‌دليل مشکلات مالي، توانايي تهيه دوچرخه را ندارد. او براي به دست آوردن دوچرخه راهي جالب را انتخاب مي‌کند و انتخاب اين راه اتفاق‌هاي مختلفي را به‌دنبال دارد.هاشم مرادي مدير فيلمبرداري، نويد فرح‌مرزي طراحي گريم، احمد سعادت‌بخت طراحي صحنه و لباس و رضا کشاورز مدير صدابرداري فيلم «دوچ» را بر عهده دارند. فيلم‌نامه فيلم دوچ از سوي امير مشهدي عباس و بر اساس طرحي از مهشيد فريدفر نوشته شده است.همچنين مجيد نصيري مدير توليد، حسين اميني مدير تدارکات، ميثم نجفي مدير برنامه‌ريزي و دستيار اول کارگردان اين فيلم سينمايي هستند.اين فيلم به تهيه کنندگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با مشارکت بنياد سينمايي فارابي ساخته مي‌شود.


 پويش فصل‌گرم کتاب، گرمي‌بخش باغ ملّي لاهيجان شد 

مرکز فرهنگي هنري لاهيجان با يک سبد فعاليت‌هاي خلاقانه و هدف‌مند به استقبال طرح «پويش فصل گرم کتاب» رفت.به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون استان گيلان، پويش فصل‌گرم کتاب فرصتي ديگر براي کانون در زمينه ترويج و توسعه‌ي فعاليت‌هاي کتاب‌محور و تقويت مهارت‌هاي زندگي‌فراهم‌کرد و به‌همين بهانه نيز مربيان مرکز فرهنگي هنري لاهيجان با برپايي ايستگاه کتاب‌خواني در باغ ملي اين شهرستان، پذيراي کودکان، نوجوانان و خانواده‌هاشدند.طي اجراي اين پويش که با هدف گسترش فرهنگ مطالعه درجامعه، پيش‌گيري از آسيب‌هاي اجتماعي و با همراهي دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان صورت‌گرفت، مربيان کانون ضمن برپايي کارگاه‌ فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري، به معرفي برنامه‌ها و محصولات فرهنگي اين نهاد فرهنگي به مخاطبان پرداختند.برپايي کارگاه آموزش کاردستي، موسيقي، سفال‌گري و هم‌چنين معرفي خلاقانه کتاب به کودکان و نوجوانان، ازجمله برنامه‌هاي ايستگاه کتاب‌خواني کانون لاهيجان محسوب‌مي‌شد و درهمين حال نيز مربيان به جذب عضو و معرفي آنان به مراکز فرهنگي هنري اقدام‌کردند.براساس اين گزارش، هم‌انديشي مربيان با والدين، يادآوري چگونگي ارتباط موثر با کودکان و تشريح نحوه‌ي ارايه‌ي آموزش‌هاي غيرمستقيم کانون به اعضا نيز از ديگر برنامه‌ها بود که عصر ديروز در پارک ملي شهرستان لاهيجان به مرحله اجراگذاشته ‌شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون