جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4238- تاریخ : 1397/05/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


فيلم «اصغر فرهادي» در فهرست جشنواره فيلم تورنتو 2018

آخرين جزئيات ساخت «زير نظر»؛
حضور رضا عطاران قطعي نيست

بعد از 45 سال؛
ساخت دوباره «اژدها وارد مي‌شود»


يادداشت


دريچه هنر


امير آقايي در «رقص روي شيشه»


«مارموز»؛ از ماه جاري در سينماها


عجايت دنيا


ميز خبر


 فيلم «اصغر فرهادي» در فهرست جشنواره فيلم تورنتو 2018 

شماري از مهم‌ترين فيلم‌هاي امسال آمريکا و جهان در فهرست جشنواره بين‌المللي فيلم تورنتو 2018 جاي گرفته‌اند.
«يک ستاره متولد شده است»، «اولين مرد» و «بيوه‌ها» از جمله فيلم‌هايي هستند که در جشنواره سينمايي تورنتو که پيشتاز فصل جوايز سينمايي است، اکران مي‌شوند.
جشنواره بين‌المللي فيلم تورنتو که از 6 تا 16 سپتامبر برگزار مي‌شود شماري از فيلم‌هاي معتبر سال را در فهرست امسال خود گرد آورده است که «پسر زيبا» درامي درباره مصرف مواد مخدر با بازي استيو کارل و تيموتي شالامه، «رقيب پيشتاز» با بازي هيو جکمن در نقش سناتور گري هارت و «پيرمرد و اسلحه» تريلري با بازي رابرت ردفورد که با آن از دنياي بازيگري خداحافظي خواهد کرد، از جمله آنها هستند.
برنامه‌ريزان اين جشنواره با تماشاي تقريبا 7 هزار فيلم، از ميان آنها دست به انتخاب زده‌اند.
فهرست کامل فيلم‌هاي حاضر در بخش جشن‌ها (گالاس) عبارت است از:
«پسر زيبا» ساخته فليکس فون گرونينگن از آمريکا.
«گالوستون» ساخته ملاني لورن از آمريکا.
«همه مي‌دانند» ساخته اصغر فرهادي از اسپانيا/ فرانسه/ ايتاليا.
«اولين مرد» ساخته دمين شازل از آمريکا.
«نفرتي که منتقل مي‌کني» ساخته جرج تيلمن از آمريکا.
«مرد پنهان» ساخته جيانگ ون از چين.
«زندگي رفيع» ساخته کلر دني از آلمان/فرانسه/لهستان/بريتانيا.
«لوازم شوهر» ساخته آنوراگ کاشياپ از هند
«معلم مهد کودک» ساخته سارا کولانگلو از آمريکا.
«سرزمين عادت‌هاي ثابت» ساخته نيکول هالوفسنر.
«خود زندگي» ساخته دن فوگلمن از آمريکا.
«عمومي» ساخته اميليو استونز از آمريکا.
«خوان سرخ» ساخته سر تروور نان از بريتانيا.
«ستاره‌اي متولد شده است» ساخته بردلي کوپر از آمريکا.
«سايه» ساخته ژانگ ييمو از چين.
«آنچه آنها داشتند» ساخته اليزابت چومکو از آمريکا.
«بيوه‌ها» ساخت استيو مک‌کويين از بريتانيا و آمريکا.
در بخش ويژه نيز 28 فيلم جاي دارند که «بن برگشته» ساخته پيتر هجِز، «مي‌تواني زماني مرا ببخشي؟» ساخته ماريل هلر، «کفر ناحوم» ساخته نادين لبکي کارگردان لبناني، «جنگ سرد» ساخته پاول پاوليکوسکي، « کولت» ساخته واش وستمورلند ، «رقيب پيشتاز» ساخته جيسون ريتمن، «دختران خورشيد» ساخته اوا هوسون، «هتل بمبئي» ساخته آنتوني ماراس، «مانتو» ساخته نانديتا داس، «پيرمرد و اسلحه» ساخته ديويد لووري، «رم» ساخته آلفونسو کوارون، «برادران سيسترز» ساخته ژاک اودريار، «آخر هفته» ساخته استلا مگي و «ريک پسر سفيد» ساخته يان دمانژ از جمله آنها هستند.


 آخرين جزئيات ساخت «زير نظر»؛
 حضور رضا عطاران قطعي نيست 

کارگردان «زير نظر»‌ درباره اولين فيلم سينمايي خود و مراحل ساخت آن توضيح داد.
مجيد صالحي در رابطه با اولين فيلم خود با عنوان «زير نظر» گفت: رضا عطاران نخستين بازيگري است که حضورش در «زير نظر» اعلام شد، اما بايد بگويم که هنوز نهايي نشده است؛ در مرحله انتخاب بازيگران اصلي فيلم هستيم و به‌زودي چند بازيگر مطرح ديگر نيز به فيلم اضافه مي‌شوند.
کارگردان «زير نظر» افزود: در حال حاضر مشغول بازنويسي متن فيلمنامه با نويسندگي ابوالفضل کاهاني هستيم تا به ثبات نهايي مدنظر براي آغاز فيلمبرداري برسيم.وي اضافه کرد: پيش‌توليد فيلم سينمايي «زير نظر» از چند روز گذشته آغاز شده و در حال انتخاب لوکيشن هم هستيم.
صالحي تصريح کرد:‌ تلاش داريم فيلمبرداري «زير نظر» تا پيش از مهر‌ماه در تهران کليد بخورد.
رضا عطاران و مجيد صالحي پيش از اين در فيلم‌ها و سريال‌هاي مختلفي با يکديگر همبازي بودند و اين بار به عنوان کارگردان و بازيگر با يکديگر همکاري مي‌کنند.
«زير نظر» که فيلمنامه‌اش توسط ابوالفضل کاهاني به نگارش درآمده، يک کمدي پربازيگر است که قرار است بازيگران طنز ديگري به اين پروژه اضافه شوند.


 بعد از 45 سال؛
 ساخت دوباره «اژدها وارد مي‌شود»  

ديويد ليچ کارگردان «دد پول 2» در حال گفتگو براي بازسازي فيلم مشهور بروس لي است.
به نقل از ددلاين، ديويد ليچ که با ساخت «ددپول 2» موفقيت زيادي کسب کرد در حال مذاکره است تا فيلم مشهور بروس لي را که از مشهورترين فيلم‌هاي هنرهاي رزمي و مربوط به سال 1973 است، بازسازي کند.
فيلم اصلي در دنيا با اقبال زيادي روبرو شد اما با يک تراژدي همراه بود؛ يعني اکران فيلم بلافاصله پس از مرگ بروس لي.
گفته شده نويسنده اي براي بازسازي اين فيلم انتخاب شده ولي هنوز اسم کسي برده نشده است.
نمايش اين فيلم در آمريکا چنان با اقبال روبرو شد که مدرسه‌هاي کاراته در گوشه و کنار کشور افتتاح و فيلم‌هاي متعددي در اين سبک ساخته شد.«اژدها وارد مي‌شود» فيلمي رزمي به کارگرداني رابرت کلوز و با درخشش بروس لي، جان ساکسون و جيم کلي است که به عنوان برترين فيلم مبارزه‌اي شناخته شده است.


 يادداشت 

«فارغ‌التحصيلي»؛
رئاليسم جادويي
اميرعلي نصيري (منتقد و مدرس دانشگاه)
«کريستين مونجيو»، کارگردان 51 ساله رومانيايي، کشف جديد من است. «چهار ماه و سه هفته و دو روز» را به‌صورت تصادفي ديدم و همان‌موقع شيفته سبک کارگرداني واقع‌گرا و داستان تکان‌دهنده‌اش شدم. او و فرهادي که تقريباً هم‌سن هستند، از پيشگامان سبک واقع‌گرا (رئاليسم) در سينما به‌شمار مي‌روند. علاوه بر اين تشابه کلي، مضمون فارغ‌التحصيلي است که شباهت زيادي به فروشنده دارد. شگفت آنکه تاريخ اکران اين دو فيلم به فاصله دو هفته از يکديگر است و همين مسأله احتمال کپي‌کاري را از بين مي‌برد. يک نخل طلاي جشنواره کن و يک جايزه اسکار (براي چهار ماه و سه هفته و دو روز) و يک جايزه کارگرداني جشنواره کن (براي فارغ‌التحصيلي) از افتخارات اوست.داستان فارغ‌التحصيلي حول محور رومئو مي‌چرخد؛ پزشکي ميان‌سال در شهر کوچکي در روماني. حادثه‌اي براي دختر نوجوان او رخ مي‌دهد که در آستانه فارغ‌التحصيلي از دبيرستان است. اين حادثه در کنار مشکلات ريشه‌داري که با همسرش دارد، زندگي رومئو را دگرگون مي‌کند. واقع‌گرايي يا رئاليسم در هنرهاي تصويري و ادبيات، نمايش چيزها به شکلي است که در زندگي روزانه هستند، بدون هرگونه آرايش يا تعبير افزون. اين واژه همچنين براي شرح کارهاي هنري که براي آشکار کردن راستي، چيزهايي چون زشتي و پستي را تأييد کرده‌اند نيز به کار مي‌رود. رئاليسم همچنين اشاره به جنبش فرهنگي ميانه قرن 19 دارد که از فرانسه ريشه گرفت و گونه هنري سرشناس تا اواخر قرن 19 بود. با آشنايي با عکاسي، اين منبع جديد ديداري شور ساخت چيزهايي که همچون واقعيت بودند را در مردم زنده کرد و اين جنبش هنري شکوفا شد. رئاليسم به شدت با رومانتيسيسم مخالف بود. يکي از راهکارهاي رسيدن به رئاليسم، فاصله‌گذاري فيلمساز نسبت به اثر است. مثالي که فرهادي مي‌زند مقايسه مسجد شيخ لطف‌الله در اصفهان با مجسمه‌هاي ميکل‌آنژ است؛ اولي کليت خود را به‌صورت اثر نشان مي‌دهد و دومي در وهله اول هنرمند را به رخ تماشاچي مي‌کشد. شخصاً از واژه «نامرئي» در توصيف اين شيوه‌ کارگرداني استفاده کردم.


 دريچه هنر 

«شبي با گيتار از باروک تا مدرن» در تالار رودکي
رسيتال گيتار اسماعيل يحيايي با عنوان شبي با گيتار از باروک
تا مدرن در تالاررودکي اجرا مي شود . کنسرت شبي با گيتار از باروک تا مدرن به نوازندگي اسماعيل يحيايي 11 مردادماه ساعت 21 در تالار رودکي به روي صحنه مي رود.

نمايشگاه بزرگ «عکاسي و فتومدياي ايران» در ارمنستان
"ميان دوسرزمين ايران و ارمنستان، پيوندي ديرين وباستاني جاريست.حال ازپس قرن ها ميراث مشترک، ديگربار جمعي ازهنرمندان گردهم آمده اند تا دوستي کهن اين دو فرهنگ رابه تاريخ گره زنند.چنين رويدادي خوشايند فصلي است تازه ازهمدلي ها و آورنده شادماني ها که هنر،صلح است و دوستي ".نمايشگاه بزرگ عکاسي و فتومدياي جمعي ازهنرمندان ايراني ، درسالن نمايشگاهي انجمن هنرمندان ارمنستان با موضوع :ايرانشناسي، فرهنگ و معماري ايراني ومفهومي درتاريخ 6 مرداد مصادف با 28 Jul به آدرس ايروان، ميدان جمهوري(هراپراک)خيابان آبوويان، شماره 16برگزار مي شود. ازتمامي علاقه منداني که امکان حضوردارند، دعوت بعمل مي آيد تا ازاين نمايشگاه ديدن نمايند. حدود 80 فريم عکس برروي شاسي دراين فضا چيدمان شده است. همزمان باافتتاحيه نمايشگاه اجراي پرفورمنس و ورکشاپ عکاسي تخصصي از نکات ارزشمند اين دوره ازنمايشگاه هاي گروه مانا هنر ايراني است.

اکران 2 فيلم جديد از اين هفته
سخنگوي شوراي صنفي نمايش با اشاره به اکران 2 فيلم جديد در سينماها اعلام کرد قرارداد «شعله ور» به کارگرداني حميد نعمت الله بسته شد.غلامرضا فرجي سخنگوي شوراي صنفي نمايش با اشاره به جلسه اين شورا گفت: در جلسه شوراي صنفي نمايش قرارداد فيلم سينمايي «شعله ور» به کارگرداني حميد نعمت الله پس از فيلم سينمايي «هزارپا» به کارگرداني ابوالحسن داودي در گروه سينمايي کورش بسته شد.سخنگوي شوراي صنفي نمايش در پايان گفت: همچنين فيلم «من ديوانه نيستم» به کارگرداني عليرضا اميني به جاي فيلم «به وقت خماري» به کارگرداني محمدحسين لطيفي در گروه سينمايي ايران و «کاتيوشا» به کارگرداني علي عطشاني به جاي فيلم «دلم مي خواد» به کارگرداني بهمن فرمان آرا از اين هفته اکران مي شوند.


 امير آقايي در «رقص روي شيشه»  

امير آقايي به مجموعه شبکه نمايش خانگي «رقص روي شيشه» به کارگرداني مهدي گلستانه و تهيه کنندگي پيمان جعفري پيوست.
امير آقايي با نقشي متفاوت به مجموعه «رقص روي شيشه» به کارگرداني مهدي گلستانه و تهيه کنندگي پيمان جعفري پيوست تا سومين حضور خود را در شبکه نمايش خانگي تجربه کند.«رقص روي شيشه» يکي از پربازيگرترين مجموعه هاي شبکه نمايش خانگي است که در حال حاضر در پيش توليد است و گروه مشغول تکميل فهرست بازيگران هستند.


 «مارموز»؛ از ماه جاري در سينماها 

جديدترين فيلم سينمايي کمال تبريزي روي پرده سينما مي‌رود.
فيلمبرداري اين پروژه سينمايي به طور کامل در تهران و کشور ترکيه انجام شده و حامد بهداد، ويشکا آسايش، آزاده صمدي، رضا ناجي، ماني حقيقي، محمد بحراني، عيسي يوسفي‌پور، سياوش چراغي‌پور، مرتضي زارع، بهزاد قديانلو و فرهان معين‌زاده همراه با گروه موسيقي «بُمراني» از بازيگران اصلي «مارموز» هستند که در اين فيلم ايفاي نقش کردند.


 عجايت دنيا 

ترسناك ترين مكان هاي دنيا؛
«معبد توفت» در تونس
اندوهناک ترين جنبه دين باستاني کارتاژها قرباني کردن کودکان به ويژه نوزادان بسيار کوچک بوده است. گريه کردن در هنگام قرباني کردن کودک جايز نبود زيرا مردم آن زمان بر اين عقيده بودند که يک دانه اشک يا آه يا ناله باعث پايين آمدن ارزش قرباني در نگاه خدايان مي شود. در سال 1921 باستان شناسان محلي را کشف کردند که تعداد زيادي کوزه پر از خاکستر حيوانات و کودکان در آن نگهداري مي شد.


 ميز خبر 

«مهران مديري» بازيگر جديد «رحمان 1400»
مهران مديري به فيلم سينمايي «رحمان 1400» جديدترين کار منوچهر هادي پيوست.
پيش توليد فيلم سينمايي «رحمان1400» به کارگرداني منوچهر هادي و تهيه کنندگي علي سرتيپي که از مدتي پيش آغاز شده بود، روزهاي پاياني دورخواني‌ها و انتخاب لوکيشن‌ را مي‌گذراند.
مهران مديري جديدترين بازيگري است که به گروه فيلمبرداري اضافه شده است و با پيوستن او فيلمبرداري «رحمان 1400» به زودي آغاز خواهد شد و اين اولين تجربه همکاري مديري با هادي است.
پيش از اين حضور محمدرضا گلزار، سعيد آقاخاني، يکتا ناصر، بهرام افشاري و ساره بيات در اين فيلم قطعي شده بود.
بابک کايدان نويسنده «رحمان 1400»، جواد نوروزبيگي مجري طرح و محمد حيدري مدير روابط عمومي اين فيلم هستند.

در روزهاي داغ تابستان؛
کودکان حاشيه جنوب شهر تهران، ميهمان «فرهنگسراي سيار»
فرهنگسراي مهر همزمان با روزهاي گرم فصل تابستان، ويژه برنامه هاي شاد و متنوعي را از چهارم تا هشتم مردادماه در روستاهاي حاشيه جنوب شهر تهران برگزار مي کند.
سعيد رنجبريان مدير فرهنگي هنري منطقه نوزده و رئيس فرهنگسراي مهر با اعلام اين خبر گفت: برنامه ريزي براي اوقات فراغت اهالي حاشيه جنوب تهران از جمله مواردي است که همواره دغدغه اصلي ما در توزيع عادلانه سرانه ي فرهنگي بوده است.
بر اساس همين رويکرد قرار شد تا خدمات فرهنگي خود را به ميان آنان ببريم.
بر ميناي اين تصميم"فرهنگسراي سيار" از تاريخ چهارم تا هشتم مردادماه، ميزبان اهالي خونگرم حاشيه حنوب شهر تهران خصوصا کودکان خواهد بود.وي گفت: اين برنامه در سه بخش برگزار خواهد شد.
در بخش ميداني با برگزاري ايستگاه هاي مفرح وشاد مانند نقاشي کودکان، ايستگاه گريم، پازل نقشه ايران،حوض ماهي و ترامپولين، در بخش فرهنگي با برپايي نمايشگاه تخصصي در حوزه کتاب کودک، غرفه صنايع دستي ويژه بزرگسالان و ايستگاه ورزش و در بخش آخر برنامه هاي استيجي شاد با محوريت سرودهاي قرآني و نمايش شاد موزيکال براي کودکان به روي صحنه خواهد رفت.
مدير فرهنگسراي مهر در پايان گفت: "فرهنگسراي سيار" با مشارکت معاونت اجتماعي فرهنگي شهرداري منطقه نوزده، از چهارم تا هشتم مردادماه از ساعت 18 در شهرک گلريز، روستاي پلائين، مرتضي گرد و خلازير به ارائه خدمات فرهنگي و تفريحي خواهد پرداخت.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون