جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4228- تاریخ : 1397/04/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


آغاز تصويربرداري فيلم سينمايي «دوچ»

به ميزباني شهر ايلام:
ايستگاه سه‌شنبه‌ها همچنان برگزار مي‌شود


اهوازي‌ها به جشن «زير سايه خورشيد» در کانون رفتند


يک قاچ هندوانه در اسفراين نقد شد


اجراي نمايش «رينارد روباهه» در بوستان شاهد محمديه


«خداحافظي در خيابان پاييز» برگزيده جايزه پروين اعتصامي شد


 آغاز تصويربرداري فيلم سينمايي «دوچ» 

تصويربرداري فيلم سينمايي «دوچ» به نويسندگي و کارگرداني امير مشهدي‌عباس در شمال کشور آغاز شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، «دوچ» دومين اثر بلند سينمايي است که در ژانر کودک و نوجوان به تهيه کنندگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در سال 97 توليد مي‌شود.
بر اساس اين خبر، بازيگراني همچون ثريا قاسمي، کوروش سليماني، شيوا خسرومهر، سروش جمشيدي، کوروش زارعي، حسين عباسي، محمد امين احمدي و اميرمحمد محمدي در اين فيلم ايفاي نقش مي‌کنند.
داستان فيلم «دوچ» ماجراي نوجواني به نام غلامرضا است که علاقه به دوچرخه سواري دارد و دوست دارد تا با دوچرخه مسابقه بدهد و جايزه به دست آورد، اما به‌دليل مشکلات مالي، توانايي تهيه دوچرخه را ندارد. او براي به دست آوردن دوچرخه راهي جالب را انتخاب مي‌کند و انتخاب اين راه اتفاق‌هاي مختلفي را به‌دنبال دارد.
بر همين اساس،‌هاشم مرادي مدير فيلم‌برداري، نويد فرح‌مرزي طراحي گريم، احمد سعادت‌بخت طراحي صحنه و لباس و رضا کشاورز مدير صدابرداري فيلم «دوچ» را بر عهده دارند. همچنين مجيد نصيري مدير توليد، حسين اميني مدير تدارکات، ميثم نجفي مدير برنامه‌ريزي و دستيار اول کارگردان اين فيلم سينمايي هستند. گفتني است اين فيلم به تهيه کنندگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با مشارکت بنياد سينمايي فارابي ساخته مي‌شود.


 به ميزباني شهر ايلام:
 ايستگاه سه‌شنبه‌ها همچنان برگزار مي‌شود 

ششمين "ايستگاه سه شنبه‌ها" با همکاري سازمان فرهنگي اجتماعي ورزشي شهرداري در پارک کودک ايلام برگزار شد.
اين برنامه با معرفي فعاليت‌هاي مرکز فرهنگي هنري شماره چهار کانون ايلام و با کارگاههاي تخصصي نجوم، کاغذ و تا و نقاشي و رنگ‌ها و ويژه برنامه اختصاصي پويش گرم کتاب داير بود.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان ايلام، در اين ايستگاه که ششمين هفته آن با محوريت فعاليت‌هاي نجوم و کتاب و نقاشي و معرفي فعاليت‌هاي مرکز شماره چهار کانون استان ايلام شکل گرفت برنامه‌هاي متنوعي براي خانواده‌ها و کودکان ايلامي برگزار شد که با استقبال مخاطبين روبه‌رو شد. در کارگاه‌هاي نجوم بچه‌ها با کتاب‌هاي نجوم و فضا و دستگاه‌هاي تلسکوب و رصد آشنا شدند.
پويش گرم کتاب نيز که با همکاري حوزه هنري ايلام برگزار شد به اهداي کتاب‌هاي کودک به بچه‌ها و تشويق خانواده‌ها به مطالعه کتاب و انگيزه بخشيدن به بچه‌ها براي خواندن کتاب پرداخت.پويش گرم کتاب حرکتي سراسري است از طرف کانون کشور که کانون استان ايلام نيز همزمان با سراسر کشور با آن همراه شده است.
ايستگاه سه شنبه‌ها هر هفته در پارک کودک ايلام روزهاي سه شنبه از ساعت 17 تا 19 عصر براي بچه‌ها و خانواده‌هاي مشتاق ايلامي، فعاليت‌هاي مختلف فرهنگي، ادبي و هنري را مانند نقاشي، قصه گويي، نمايش عروسکي، نمايش طنز، معرفي کتاب، کاردستي و دهها فعاليت ويژه اوقات فراغت را در سه ماهه تابستان به اجرا مي‌گذارد. در اين ايستگاه فرهنگي، هنري هرهفته يکي از مراکز کانون فعاليت‌هاي خودش را در فضاي باز به اجرا مي‌گذارد و خانواده‌ها از نزديک شاهد فعاليت‌هاي مربيان کانون خواهند بود. استقبال از دومين ايستگاه سه شنبه‌ها مسوولين کانون پرورش فکري و شهرداري ايلام را انگيزه بيشتري بخشيد تا اين برنامه را به صورت مرتب تا پايان تابستان برگزار کنند.


 اهوازي‌ها به جشن «زير سايه خورشيد» در کانون رفتند 

به مناسبت دهه کرامت جشن بزرگ «زير سايه خورشيد» با محوريت ديدار خادمان آستان قدس رضوي از خانواده‌ها و اعضاي مجتمع فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شهر اهواز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان، خادمان حرم رضوي به مناسبت گرامي‌داشت دهه کرامت، به ميزباني مرکز فرهنگي هنري مجتمع کانون شهرستان اهواز در قالب برنامه «زير سايه خورشيد» با خانواده‌ها و اعضاي مراکز کانون شهرستان اهواز ديدار کردند.
خادمان حرم امام رضا (ع) که حامل پرچم منور و متبرک حرم مطهر حضرت بودند، مورد استقبال خانواده و اعضا کانون قرار گرفتند.
در اين برنامه که با حضور مديرکل، معاون فرهنگي، جمعي از کارشناسان اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و همچنين جمعي از مسوولين مراکز کانون، خانواده‌ها و اعضا آن‌ها در شهرستان اهواز برگزار شد، اعضاي مراکز کانون به خوانش آثار ادبي خود با موضوع امام مهرباني پرداختند و در ادامه خادمان حرم امام رضا (ع) بسته‌هاي تبرکي حضرت علي بن موسي‌الرضا (ع) را ‌به شرکت‌کنندگان در اين مراسم اهدا کردند.
از اول ماه ذي‌القعده و ميلاد حضرت معصومه تا 11 اين ماه مصادف با ميلاد امام هشتم شيعيان، امام رضا (ع) با عنوان دهه کرامت نام‌گذاري شده است و مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در استان خوزستان با برگزاري برنامه ويژه ميزبان کودکان و نوجوانان و خانواده‌هاي آن‌ها هستند.


 يک قاچ هندوانه در اسفراين نقد شد 

شاعر «يک قاچ هندوانه» از مجموعه شعر نوجوان امروز هم‌زمان با روز ادبيات کودک و نوجوان در ميان اعضاي مرکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اسفراين در استان خراسان شمالي حضور يافت.
به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، زهرا داوري در اين ديدار کودکان و نوجوانان را به خوب ديدن، تجربه کردن و خواندن کتاب دعوت کرد. وي با اشاره به اين‌که اگر از تجربه‌ها يادداشت برداري شود مي‌تواند منبع گران‌بهايي براي نوشتن باشد افزود: عنصر زبان يکي از عوامل موثر در ارتباط يک کتاب با مخاطب است و اگر مخاطب نتوانند با زبان کتاب ارتباط برقرار کنند هرگز آن را به ديگران نيز معرفي نمي‌کند.
همچنين در اين ديدار نازنين عباسي تصويرگر کتاب «يک قاچ هندوانه» از طريق ارتباط تصويري با اعضاي مرکز اسفراين سخن گفت. عباسي با تاکيد بر اين که تصويرگري يک رشته هنري است و تصويرگر تلاش مي‌کند در فرآيند تصوير سازي قصه خودش را روايت کند يادآورشد: هر چه روايت نويسنده و تصويرگر به يک‌ديگر نزديک‌تر باشد خوانندگان به فهم بهتري از کتاب مي‌رسند.
اعضاي مرکز اسفراين در گفت‌وگوي مستقيم با نويسنده و تصويرگر کتاب«يک قاچ هندوانه» بر هم پوشاني شعرها و تصاوير تاکيد داشتند و معتقد بودند تصاوير سهم به سزايي در ارتباط خواننده با کتاب داشته است اگر چه نبايد سهم سادگي زبان و نزديکي شعرها به تجربه‌هاي روزمره کودکان را در اين ارتباط کم اهميت دانست.
نويسنده و تصويرگر کتاب در پاسخ به اين پرسش نوجوانان مبني بر اين که چرا بخش عمده‌اي از شعرها و تصاوير آن دخترانه است؟ بر اين باور بودند که تجربه کودکي آن‌ها به عنوان دختر به صورت ناخودآگاه در اين مساله سهم عمده‌اي داشته است.


 اجراي نمايش «رينارد روباهه» در بوستان شاهد محمديه 

واحد نمايش اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين، نمايش «رينارد روباهه» را در بوستان شاهد محمديه اجرا کرد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان قزوين، در تاريخ 20 تير 97، با هدف افزايش نشاط اجتماعي، نمايش آموزنده و آهنگين "رينارد روباهه" براي بچه‌هاي محمديه در بوستان شاهد اين شهر بر روي کاميونت نمايش سيار کانون استان اجرا شد.
اين برنامه، علاوه بر اجراي نمايش، شامل اجراي مسابقه، اهداي جايزه و کتاب و نمايش خلاق از سوي مجري بود که با استقبال مخاطبين روبه‌رو شد.
رينارد روباهه يک نمايش صحنه‌اي است که احمد تيموري آن را کارگرداني کرده و مرجان مسگري، زهرا کريمي‌هاشم خليلي و احمد تيموري بازيگران آن هستند.
اين نمايش براساس داستاني از «آرتور فاکويز» ساخته شده که مريم سلطانيان آن را ترجمه کرده است.
«رينارد روباهه »داستان روباهي بازيگوش و زرنگ است که با شوخي‌هاي زياد حيوانات جنگل را ناراحت مي‌کند.
‎حيوانات ديگر تصميم مي‌گيرند او را از جنگل بيرون کنند...
گفتني است بنا بر قرارداد بين اين گروه نمايشي و شهرداري محمديه، اين نمايش در 8 نوبت در نقاط مختلف شهر محمديه اجرا مي‌شود.


 «خداحافظي در خيابان پاييز» برگزيده جايزه پروين اعتصامي شد 

خداحافظي در خيابان پاييز» سروده مريم اسلامي برگزيده بخش ادبيات کودک و نوجوان هشتمين دوره جايزه ادبي پروين اعتصامي شد.
هيات داوران اين بخش جواد محقق، سوسن طاقديس و کمال شفيعي، از ميان پنج اثر نامزد شده در اين بخش، دو اثر را شايسته تقدير دانست.
بر همين اساس، «شاخ دماغي‌ها» نوشته سيده‌عذرا موسوي از انتشارات شهرستان ادب نيز عنوان ديگر کتابي است که در بخش ادبيات کودک و نوجوان، از سوي هيات داوران شايسته تقدير شناخته شد.
کتاب «خداحافظي در خيابان پاييز» که تصويرگري آن را فهيمه محجوب انجام داده است، 19 قطعه شعر نو با عنوان‌هاي خيال‌باف، کاش برف، روي تار صوتي جهان، کاکلي‌هاي صدا، روي قله‌هاي دور و... دارد. جايزه پروين اعتصامي، جايزه‌اي ادبي است که به صورت دو سالانه به آثار انتشار يافته بانوان در زمينه ادبيات به زبان فارسي در ايران اعطا مي‌شود.
مراسم پاياني هشتمين دوره جايزه ادبي پروين اعتصامي که متولي برگزاري آن «خانه کتاب ايران» است، صبح روز 23 تير در حسينيه جماران تهران برگزار شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون