جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4227- تاریخ : 1397/04/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

در گردهمايي مديران در سمنان تاکيد شد
اولويت کانون؛ توجه به نوجوانان در مراکز و جوان‌گرايي در مديريت


 در گردهمايي مديران در سمنان تاکيد شد
 اولويت کانون؛ توجه به نوجوانان در مراکز و جوان‌گرايي در مديريت 

توجه بيشتر به نوجوانان در برنامه‌ها و جوان‌گرايي در سطوح مديريتي از اولويت‌ها و سياست‌هاي جدي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در برنامه‌ريزي‌هاي پيش‌رو است.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، در گردهمايي دو روزه معاونان و مديران کل استاني و ستادي کانون در سمنان درباره‌ي جديدترين سياست‌ها و راهبردهاي آتي کانون بحث و تبادل نظر شد.
در اين نشست معاونان و مديران کل کانون بر اهميت توجه بيشتر به جذب و پايدارسازي نوجوانان در مراکز کانون تاکيد کردند و فاضل نظري مديرعامل کانون نيز در اين گردهم‌آيي تاکيد کرد که برنامه‌ريزي براي نوجوانان بايد در پيشاني برنامه‌هاي کانون قرار بگيرد و در عين حال نسبت به تبديل شدن کانون به کودکستان هشدار داد.
تقويت و توسعه توليدات و فعاليت‌هاي فرهنگي ويژه نوجوانان(توجه ويژه به بخش نوجوانان) يکي از سياست‌هاي 9 گانه ميان مدت کانون در برنامه‌ريزي‌هاي آتي است که در اين گردهم‌آيي بر آن تاکيد شد.
کارگاه‌هاي تخصصي زمينه‌اي براي جذب نوجوانان
در همين زمينه معاون فرهنگي کانون به برنامه‌هاي کانون براي تحقق اين سياست اشاره کرد و با بيان اين‌که کارگاه‌هاي تخصصي ويژه نوجوانان - که کار خود را هم‌زمان با فصل تابستان آغاز کرده - زمينه بازگشت هنرمنداني را که سال‌هاي گذشته با کانون همکاري داشتند را فراهم مي‌کند، افزود: بدين‌صورت بايد از ظرفيت‌ اين کارگاه‌ها استفاده کنيم تا شاهد جذب نوجوانان و پايدارسازي آن‌ها باشيم.
محمدرضا زمرديان در عين حال با اشاره به اجراي طرح «عيدانه کتاب» و آمارگيري مراکز، از ارسال کتاب برنامه‌هاي فصل تابستان به استان‌ها خبر داد و گفت: شيوه‌نامه «فصل گرم کتاب» و «انجمن‌هاي ادبي» نيز به زودي به استان‌ها ارسال مي‌شود. هدف از برگزاري اين برنامه، ترويج فرهنگ کتاب‌خواني در فضاهاي خارج از مراکز کانون است تا از ظرفيت‌ عضوگيري نوجوانان بهره بيش‌تري ببريم.
در حالي که جبران کمبود منابع مکتوب و کتاب‌هاي موجود مراکز کانون از مسايلي است که همواره کتاب‌خانه‌هاي کانون از وجود آن رنج مي‌برند و کانون نيز با محدوديت‌هاي منابع مالي خود نمي‌تواند اين منابع را در حد نياز مراکز خود تامين کند زمرديان در اين زمينه پيشنهادي ارايه داد.
راه‌کار پيشنهادي معاون فرهنگي کانون به مديران کل، عقد تفاهم‌نامه‌هاي استاني براي استفاده از بودجه‌هاي عمراني در اين زمينه بود و او توصيه کرد از همين راه و بر مبناي فهرست کميته کتاب کانون و توجه به نيازهاي بومي، کتاب خريداري و کمبودها را جبران کنند.
زمرديان با اشاره به آغاز مراحل اوليه برگزاري جشنواره قصه‌گويي در تابستان با شعار «قصه زندگي من» توضيح داد اين جشنواره مانند دوره‌هاي قبل و البته با اصلاحاتي برگزار مي‌شود از جمله در اين دوره قرار است از هنرمنداني که سال‌هاي گذشته عضو کانون بودند به عنوان دبير هنري جشنواره استفاده شود و فراخوان آن نيز در دو بخش قصه‌هاي خلاق و قصه‌هاي کلاسيک تنظيم شده است تا شاهد حضور موجي از قصه‌گويان و روايت‌گران در اين دوره باشيم.
در ادامه مديران کل اين معاونت نيز گزارش‌هاي کوتاهي درباره‌ي حوزه مسئوليت خود ارايه کردند.
صديقه حسن‌زاده مديرکل آفرينش‌هاي فرهنگي کانون با اشاره به اجراي پروژه آمارگيري کتاب در مراکز کانون از وجود 7‌هزار نسخه کتاب به صورت ميانگين در هريک از کتاب‌خانه‌هاي کانون در سراسر کشور، تلاش براي تغيير و به روزرساني نرم‌افزار کتابداري در بستر آنلاين و ايجاد فروشگاه مجازي بر اساس کتاب‌شناسي کانون خبر داد.
سودابه اميني مديرکل آفرينش‌هاي ادبي و هنري کانون نيز از راه‌اندازي بانک اطلاعاتي اين مديريت که در آن اطلاعات تمامي مربيان ادبي و هنري مراکز و نسبت تعداد آنها به تعداد مراکز وجود دارد، کسب 10 نشان، 95 ديپلم و 3 جايزه از سوي کودکان در سال گذشته و در مسابقه‌هاي بين‌المللي هنري در سطح جهان، افزايش تعداد انجمن‌هاي ادبي کانون به 43 انجمن در سطح کشور و آغاز مراحل برنامه‌ريزي براي برگزاري جشنواره نمايش عروسکي و هنرهاي تجسمي سخن گفت و نسرين سجاديان مديرکل جديد آموزش و پژوهش کانون نيز تاکيد کرد حمايت از اولويت‌هاي پژوهشي در دستور کانون اين مجموعه قرار دارد.
9 سياست ميان‌مدت کانون چيست؟
همچنين در اين گردهمايي مديران کل کانون در کنار مسئولان ارشد اجرايي در سه کميسيون جداگانه با موضوع‌هاي «تعيين وضعيت تک مربي و دو مربي بودن مراکز فرهنگي هنري کانون (تأمين نيروي انساني)»، «بررسي راه‌کارهاي مشارکت استان‌ها در توليد محصولات فرهنگي همچون کتاب، سرگرمي و... که قابليت فروش داشته باشد» و «شيوه‌هاي ارزيابي عملکرد با هدف تطابق برنامه‌هاي فرهنگي با عملکرد استان‌ها و چگونگي نوع فعاليت‌ها به لحاظ کيفي و تعريف شاخص‌ها و رتبه‌بندي آن‌ها بر اساس نوع فعاليت‌ها» با يکديگر به بحث و تبادل نظر پرداختند.
بر اساس اين گزارش جوانگرايي و نخبه‌گزيني در حوزه منابع انساني با اولويت سرمايه‌هاي درون سازماني يکي ديگر از سياست‌ها و راهبردهاي ميان مدت 9 گانه کانون است که در اين گردهم‌آيي به آن نيز اشاره شد.
مديرعامل کانون در اين زمينه با بيان اين‌که ملاحظه دست‌آوردهاي تازه و مروري بر تجربه‌ها و نقد و نظر و بررسي نقاط ضعف و قدرت کانون از مهم‌ترين اهداف گردهم‌آيي مديران است تاکيد کرد براي انتخاب مديران در کانون و در شرايط برابر، جوانان را اولويت مي‌دهيم.
نظري در عين حال توجه بيشتر به جايگزين‌پروري و پرورش نيروهاي توانا براي مديريت از درون مجموعه، استقبال از ايده‌هاي جديد، ترجيح منافع عمومي به منافع بخشي و افزايش تعلق کارکنان به سازمان و افزايش مهارت‌هاي زندگي در بين آن‌ها در مقابل روي آوردن به مدرک‌گرايي را از مواردي دانست که بايد در برنامه‌هاي آتي کانون مورد توجه قرار بگيرد.
در همين گردهمايي سياست ديگر کانون نيز که بايد مورد اجماع صف و ستاد کانون قرار بگيرد، اعلام شد.
توسعه مشتريان محصولات و مخاطبان آثار، محتوامحوري و روزآمدسازي فعاليت‌هاي فرهنگي، مبتني بر سبک زندگي ايراني اسلامي، کاهش تدريجي تمرکزگرايي عمومي در ستاد با توسعه قانوني حيطه کنترل و تقويت ادارت کل استاني، شفافيت و اصلاح فرآيندي برنامه‌ها و فعاليت‌ها با استفاده از فن‌آوري‌هاي نو، چابک‌سازي و ايجاد سازوکار مديريت موثر منابع و کاهش هزينه‌هاي غير ضروري، توجه به عدالت در توزيع امکانات و فرصت‌ها، توليد هدفمند و نمونه‌آفريني شاخص به عنوان بسته‌هاي محصول با نگاه به محصولات جانبي 7 سياست ديگر کانون است که در گردهم‌آيي درباره‌ي آن گفت‌وگو شد.
زنجيره‌هاي به‌هم پيوسته توليد
بخشي از سياست‌هاي مورد بحث در اين گردهم‌آيي به صورت عمده به بخش توليد کانون باز مي‌گشت که در همين زمينه‌ها معاون توليد کانون نيز در سخنان کوتاهي به برنامه‌هاي آتي اين معاونت اشاره کرد و مديران کل اين معاونت نيز به تشريح اين برنامه‌ها پرداختند.
بر همين اساس و در حالي که توسعه مشتريان محصولات و مخاطبان آثار، توليد هدفمند و نمونه‌آفريني شاخص به عنوان بسته‌هاي محصول با نگاه به محصولات جانبي و توليد براي نوجوانان از سياست‌هاي مهم کانون بر شمرده شده است، حسين رباني‌غريبي معاون توليد کانون از زنجيره‌هاي توليد در کانون سخن گفت.
به گفته‌ي ‌وي انتخاب هنرمند و استفاده از ظرفيت‌هاي کانون، انتخاب ايده به نحوي که کانون به صورت برنامه‌ريزي ‌شده به سراغ ايده‌هاي جديد برود و تنوع کالاها را افزايش دهد، توجه به ايده‌هاي بازارهاي محلي و بومي و زبان‌هاي بومي، توليد مشترک بين واحدي مثل کتاب، فيلم، شعر، اسباب‌بازي و باز طراحي و ترجمه برخي محصولات با چند زبان بومي، گسترش حوزه توزيع کتاب و محصولات و سامان‌دهي فروشگاه‌ها بر اساس استانداردهاي بازار، رفتن به سمت ايجاد دولت الکترونيک و حذف سليقه در توليد محصول از اين طريق و ايجاد فروش اينترنتي و توليد کتاب‌هاي الکترونيک با توجه به افزايش هزينه‌هاي چاپ و کاغذ، اضافه کردن چند نماينده از معاونت فرهنگي به شوراهاي توليد به منظور بيان خواسته‌هاي مراکز و مخاطبان کانون، ورود به عرصه ساخت بازي‌هاي آن‌لاين و موبايلي از جمله مواردي است که در معاونت توليد مورد توجه قرار مي‌گيرد.
در اين بخش روح‌الله کاظمي‌زاده مديرکل جديد نظارت بر انتشارات کانون هم از ايده‌هايش براي گفت‌وگو و همفکري با صاحب‌نظران و نويسندگان و اصحاب حوزه فرهنگ گفت و محسن حموله مديرکل جديد سرگرمي‌هاي سازنده نيز از تدارک کانون براي برگزاري جشنواره اسباب‌بازي و اقدام براي توليد اسباب‌بازي‌هاي بومي و سنتي خبر داد.
محمدرضا کريمي‌صارمي مديرکل سينما تئاتر کانون نيز در ادامه ساخت دو فيلم سينمايي در يک سال را در کانون بي سابقه دانست و از «ضربه فني» به کارگرداني غلامرضا رمضاني و «دوچ» به کارگرداني اميرمشهدي‌عباس به عنوان دو فيلمي نام برد که پيش توليد آن در کانون آغاز شده است.
ادامه ساخت 23 انيميشن کوتاه، توليد سه لوح موسيقي، برگزاري دهمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي در اسفند و آماده شدن دومين تريلي سيار براي تحويل به کانون از خبرهاي جديد اين مديرکل حوزه معاونت توليد بود.
حامد ميرزاحسيني مديرکل جديد نظارت بر چاپ و فروش کانون نيز برنامه‌هاي کانون براي سامان‌دهي فروش‌گاه‌ها را در کميسيون‌هاي تخصصي تشريح کرد.
کاهش تمرکزگرايي در ستاد، اعطاي اختيار به استان‌ها در مديريت منابع
مديران ارشد کانون در گردهمايي دو روزه سمنان و در بخشي که به صورت عمده در حيطه مسئوليت‌هاي معاونت توسعه و مديريت منابع قرار مي‌گيرد، بر کاهش تدريجي تمرکزگرايي عمومي در ستاد با توسعه قانوني حيطه کنترل و تقويت ادارات کل استاني، شفافيت و اصلاح فرآيندي برنامه‌ها و فعاليت‌ها با استفاده از فن‌آوري‌هاي نو، چابک‌سازي و ايجاد سازوکار مديريت موثر منابع و کاهش هزينه‌هاي غير ضروري و توجه به عدالت در توزيع امکانات و فرصت‌ها به عنوان مهم‌ترين سياست‌هاي اعلام شده در اين بخش تاکيد کردند.
اميرحسين آزادي‌وفا معاون توسعه و مديريت منابع کانون در اين زمينه گفت که بنا داريم استان‌ها را تقويت و اختيار بيشتري به مديران کل استاني اعطا کنيم اين مساله به اصلاح آيين‌نامه مالي و عملياتي نياز دارد که به استان‌ها ارسال خواهد شد تا هزينه‌ها بر اساس آيين‌نامه داخلي صورت بگيرد.
وي حرکت کانون به سمت مبناي الکترونيکي را اولين قدم حرکت به سمت دولت الکترونيک برشمرد و تصريح کرد کانون اگرچه يک دستگاه اقتصادي نيست ولي با اين کار جلوي هرگونه فساد و کم‌کاري نيز گرفته مي‌شود.
به‌روزرساني نرم‌افزار اتوماسيون کانون با عنوان «پرگار»، نصب نرم‌افزار حقوق و دستمزد و بودجه عملياتي در فصل تابستان بخشي از تلاش‌هاي اين مجموعه براي دسترسي به هدف الکترونيکي کردن سازوکارهاي مالي است که معاون کانون به آن اشاره کرد.
وي همچنين سپردن اداره فروشگاه‌ها به کانون در استان‌ها را بخشي از سياست‌هاي تمرکرزدايي کانون و اعطاي اختيار به اداره‌هاي کل استاني برشمرد.
يکسان‌سازي اعمال بيمه مربيان پاره‌وقت و ارسال دستورالعمل يک‌سان در اين زمينه براي ايجاد عدالت در بين کارکنان و قراردادن مراکز و ساختمان‌هاي کانون تحت پوشش بيمه حوادث از ديگر مواردي بود که معاون کانون به آن اشاره کرد.
کانون زبان ايران مستقل اما تحت نظارت کانون
در سال‌هاي گذشته و بر اساس تصميم‌هاي مديريتي اداره کانون زبان ايران دچار تغيير و مسئوليت اجرايي آن به مديران کل کانون استان‌ها سپرده شده بود.
سيد محمدرضا هاشمي رييس کانون زبان ايران در اين گردهمايي اين تغيير را ناموفق ارزيابي کرد و گفت: ماموريت کانون زبان ايران آموزش زبان خارجي است و اين سازمان داراي ارکاني است که جداي از کانون زبان نمي‌تواند آموزشي و پژوهشي باشد و منطقي است که رکن اجرايي آن جداي از ماموريت آموزشي‌اش نباشد.
وي افزود: تاريخ کانون زبان مي‌گويد سال‌هاي سال اين مجموعه به صورت مجزا ولي وابسته به کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان فعاليت کرده و ساختارش هم مشخص است.
او در ادامه خاطرنشان کرد: کانون زبان رويکردهاي کلان را از کانون پرورش فکري دريافت مي‌کند و در مباحث اجرايي، افراد و اجزاي سازمان از آن پيروي مي‌کنند.
هاشمي با بيان اين‌که کانون زبان ايران به خاطر قدمت به يک برند تبديل شده است، اضافه کرد: ما به شکل جديدي از کار رسيديم که ماهيت اصلي کانون زبان مانند گذشته باشد ولي با رويکرد جديد فعاليت کنيم.
حراست آرامش‌بخش، روابط‌عمومي برنامه‌محور
در گردهمايي مديران کل در سمنان قاسم تنها مديرکل دفتر مرکزي حراست در سخنان کوتاهي نيروي انساني را مهم‌ترين رکن سازمان برشمرد و گفت: ما با انديشه، روح و تفکر افراد در ارتباط هستيم بايد کاري کنيم تا از آلام فکري آن‌ها بکاهيم.
حامد رهنما مديرکل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون نيز از اطلاع‌رساني فعاليت‌ها و توليدات فرهنگي و هنري به جاي تاکيد بر اقدام‌هاي مديران به عنوان رويکردهاي اصلي رسانه‌اي و اولويت‌هاي خبري کانون در ستاد مرکزي و استان‌ها ياد کرد.
وي يادآور شد که مطالب داخلي و خبرهاي مربوط به نيروهاي سازماني بايد در کانال‌هاي داخلي کانون اطلاع رساني شود و سايت‌هاي سازماني جاي مناسبي براي اين نوع اطلاع‌رساني نيست.
رهنما همچنين از آمادگي براي برگزاري هفته ملي کودک در مهر 1397 خبر داد.
مسئولان استان سمنان چه گفتند؟
در ابتداي اين گردهمايي مهدي جمال مديرکل کانون اين استان در سخنان کوتاهيضمن خوش‌آمدگويي به مديران برخي از مهم‌ترين فعاليت هاي اداره کل کانون سمنان را تشرح کرد و پس از آن سيدشهاب‌الدين چاوشي استاندار سمنان نيز در سخناني بر اهميت فرهنگ سازي به‌عنوان ضرورتي اجتناب‌ناپذير در جامعه ياد کرد و گفت: نيازمند تغيير در الگوهاي فرهنگي جامعه هستيم بايد برخي رفتارهاي ما عقلاني شود آگاهي‌بخشي درباره‌ي فرهنگ کسب و کار حلال و حرام و تشويق کودکان به مسئوليت‌پذيري از جمله اقدام‌هاي فرهنگي است که مجموعه کانون و کتاب‌هاي فاخر آن مي‌توانند در آن فعاليت کنند.
غلامرضا کاتب نماينده گرمسار و آرادان در مجلس شوراي اسلامي در اين گردهم‌آيي بر اهميت توليد محتواي ديني در حوزه فرهنگ و پرهيز از موازي‌کاري در دستگاه‌هاي فرهنگي سخن گفت.
احمد همتي نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي نيز به نحوي ديگر همين مشکل را مطرح کرد و با بيان اين‌که‌ بين کساني که تعليم و تربيت را بر عهده دارند فاصله و گسست زيادي به وجود آمده است، افزود: فعاليت‌هاي مربيان مراکز کانون با بهره‌گيري از چاشني خلاقيت مي‌تواند در پرورش ذهن کودکان و نوجوانان اثرگذار باشد و کانون مي‌تواند کمبودهاي مراکز آموزشي در حوزه خلاقيت فکري را جبران کند.
گردهمايي مديران کل ستادي و استاني کانون روز 17 تير با ارايه جمع‌بندي گزارش کميسيون‌ها به کار خود پايان داد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون