جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4226- تاریخ : 1397/04/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


فيلم سينمايي «ضربه فني» کليد خورد


سارا روستاپور کودکان را با نمايش عروسکي آشنا مي‌کند


قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب ايران


 فيلم سينمايي «ضربه فني» کليد خورد 

تصويربرداري فيلم سينمايي «ضربه فني» به کارگرداني غلامرضا رمضاني آغاز شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، فيلم سينمايي «ضربه فني» از توليدات جديد کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان است که با همکاري بنياد سينمايي فارابي در ژانر کودک و نوجوان ساخته مي‌شود.
داستان فيلم «ضربه فني» در باره محمد شاگرد درس‌خوان و خوبي است که يکي از شاگردان مدرسه مزاحم او مي‌شود.
در اين ميان محمد با يکي از شاگردان مدرسه به نام امير که ورزشکار است آشنا مي‌شود و اين آشنايي سرنوشت متفاوتي را براي هر سه نفر آن‌ها به دنبال دارد و... بر اساس اين خبر، نسيم ادبي، افشين‌هاشمي، نازنين احمدي، سيروس همتي، مجيد نوروزي، درسا بختيار و مليحه کيا به عنوان بازيگر در اين فيلم سينمايي ايفاي نقش مي‌کنند.
نويسندگي اين اثر را غلامرضا رمضاني و ميترا تيموريان بر عهده دارند. صالح غربي‌جوان دستيار اول کارگردان و برنامه‌ريز اين فيلم است.
همچنين مسعود اميني‌تيراني مدير فيلم‌برداري، بهمن اردلان صدابردار و محسن دارسنج طراح گريم اين اثر هستند.
فريبا مهبد به عنوان طراح لباس، مهدي مهابادي به عنوان مدير توليد و سميه ميري به عنوان عکاس با اين پروژه همکاري مي‌کنند.
بر همين اساس، دستياران کارگردان اين فيلم مسعود زنوزي‌راد و ماه‌گل کرامتي، منشي صحنه نرگس محبي و دستيار اول صحنه احمد عبدالهي هستند.
سپهراد فرزامي، سياوش اسدپور، علي ملکيان، حسين لطفي، متين جان‌جانه، محمدامين مرادي، پوريا ايماني و هستي فرامرزي بازيگران نوجوان اين فيلم بلند هستند.
غلامرضا رمضاني در سال 1385 نيز فيلم بلند سينمايي را در کانون و بر اساس فيلم‌نامه‌اي از خود کارگرداني کرده بود.
ضربه فني نيز به تهيه کنندگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و با مشارکت بنياد سينمايي فارابي توليد مي‌شود.


 


 سارا روستاپور کودکان را با نمايش عروسکي آشنا مي‌کند 

کارگاه نمايش عروسکي ويژه کودکان يکي از کارگاه‌هاي تابستاني کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان است که، امسال از سوي سارا روستاپور برگزار مي‌شود.
به گفته اين چهره آشناي تلويزيوني کارگاه نمايش عروسکي ويژه کودکان است و براي آشنايي آن‌ها با مفهوم عروسک و نمايش عروسکي برگزار مي‌شود.
روستاپور که مدرک کارشناسي ارشد نمايش عروسکي دارد در اين رابطه مي‌گويد: من مي‌خواهم به کودکان ياد بدهم که عروسک چيست، آيا تنها چيزي که ما از اسباب‌بازي‌فروشي مي‌خريم عروسک است و يا هر آن‌چه که بتوانيم به واسطه آن نمايش طراحي کنيم و به جسمي جان دهيم مي‌تواند عروسک باشد. او معتقد است حتي يک ليوان يا يک بطري آب معدني هم مي‌تواند نقش عروسک را بازي کند و به‌همين‌خاطر هم او مي‌خواهد درباره اين مفاهيم با بچه‌ها صحبت کند تا با جست‌وجوگري و تيزبيني جهان پيرامون‌شان را تجربه کنند.
به گفته مربي اين کارگاه قرار است بچه‌ها بفهمند که مي‌توان با اشياي مختلف به عنوان عروسک بازي کرد، ارتباط گرفت و حتي درباره مسائل روزمره زندگي به وسيله آن نمايش کوتاه اجرا کرد. در اين کارگاه ساخت عروسک‌هاي ساده با موادي که در دسترس کودکان است آموزش داده خواهد شد تا آن‌ها ياد بگيرند لازم نيست حتما عروسک را از فروشگاه بخرند، بلکه مي‌توانند خود، آن عروسک را بسازند و سرگرم شوند. اين‌ها عروسک‌هاي متفاوتي است که در جهان بي‌همتا است، چون توسط فکر و دست خود بچه‌ها ساخته شده است. اين کارگاه براي کودکان هفت تا 10 سال با هدف تاثير بر نگاه کودکان و پذيرش تفاوت‌ها برگزار خواهد شد. به گفته روستاپور کودکان امروز وقت‌شان را در دنياي مجازي مي‌گذرانند و ارتباط‌شان با دنياي واقعي کم شده است و به‌همين‌دليل در فرآيند اين کارگاه به صورت غيرمستقيم به آن‌ها آموزش داده مي‌شود که با دنياي اطراف‌شان دوست شوند و آن را بيش‌تر بشناسند. او در اين رابطه مي‌گويد: خوب است بچه‌ها ياد بگيرند که هر چيزي مي‌تواند جان‌دار و متفاوت باشد و در واقع نگاه هر آدمي مي‌تواند خاص باشد و جهان تازه‌اي بسازد.
روستاپور با بيان اين‌که، از درون اين کارگاه فرآيند قصه‌گويي براي بچه‌ها شروع مي‌شود و آن‌ها مي‌آموزند چگونه داستان بسازند و شخصيت‌پردازي کنند. اضافه کرد: دنياي شخصي کودکان بسيار گسترده و متفاوت است و با رشد استعدادها و توانايي کودکان آن‌ها به خلاقيت و ديد متفاوت علاقه‌مند مي‌شوند.
گفتني است که کارگاه‌هاي تخصصي‌ تابستاني در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان ‌و نوجوانان واقع در خيابان حجاب تهران برگزار مي‌شود.


 قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب ايران 

نويسنده: فرناز ميري
روز ملي ادبيات کودک و نوجوان، مراکز کانون کشور را بار ديگر ميهمان ادبيات و شعر و داستان کرد. در اين هفته، به همين مناسبت چندين برنامه در استان‌ها برپا شده که گزارش بخشي از آن را در روزهاي گذشته خوانده‌ايد.
بندرعباس و روز ادبيات کودک و نوجوان
مجتمع آفرينش کانون بندرعباس با اجراي ويژه‌برنامه و رونمايي از جلد دوم کتاب آثار ادبي و هنري اعضاي کانون هرمزگان و با حضور قريب به 50 عضو کودک و نوجوان و والدين آن‌ها روز ادبيات کودک و نوجوان را گرامي‌داشت. به گفته راحله خادمي مسوول مرکز مجتمع اين ويژه‌برنامه با هدف بزرگ‌داشت روز ادبيات کودکان و نوجوانان و آشنايي اعضا با شخصيت مهدي آذريزدي، نويسنده‌ "قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب" برگزار شد. در اين ويژه برنامه اعضا و والدين آن‌ها با شخصيت و کتاب‌هاي پدر قصه‌هاي خوب ايران در قالب فعاليت معرفي شخصيت و نمايش حکم ناحق به کارگرداني مسوول مرکز و با اجراي اعضاي نوجوان آشنا شدند. در ادامه نعيم اسدي کارشناس مسوول استان ضمن تبريک اين روز، درباره اهميت کتاب و دنياي زيباي کتاب‌هاي کودکان با اعضا و والدين صحبت کرد و از آن‌ها خواست هيجان و لذت سفرهاي مختلف را با دنياي کتاب تجربه کنند. در پايان با خوانش دو اثر ادبي توسط 2 عضو دختر و پسر مرکز، از جلد دوم کتاب آتار ادبي و هنري اعضاي کانون هرمزگان با عنوان "آواي درياي2" که به همت کانون پرورش فکري استان و با مشارکت بنياد نخبگان هرمزگان چاپ شده است رونمايي و به اعضاي منتخب يک جلد از کتاب آواي دريا اهدا شد.
ميزباني کانون کوچصفهان از نشست «آقاي قصه‌هاي خوب»
به‌مناسبت روز ملي ادبيات کودک و نوجوان نشست ادبي «آقاي قصه‌هاي خوب» با حضور رضا نيکوکار، شاعر و فعال عرصه ادبيات در مرکز فرهنگي‌هنري کوچصفهان برگزارشد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان گيلان، اين نشست همزمان با 18 تيرماه و در سال‌روز درگذشت مهدي آذريزدي، نويسنده و خالق مجموعه‌ کتاب‌هاي« قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» برنامه‌ريزي و به مرحله اجراگذاشته‌شد. طي اين ويژه‌برنامه که حضور کارشناسان، مربيان و اعضاي کارگاه‌هاي ادبي کانون کوچصفهان را به همراه‌داشت، نقش و جايگاه مهدي آذريزدي به عنوان پدر ادبيات کودک و نوجوان کشور و همچنين راه‌هاي علاقه‌مندسازي نسل کودک و نوجوان مورد نقد و بررسي قرارگرفت. برپايه اين گزارش، رضا نيکوکار، شاعر گيلاني نيز ميهمان اين نشست بود که پيرامون اهميت کار با کودک و نوجوان و همچنين سختي‌هاي کار در اين عرصه براي مخاطبان مطالبي را ارايه‌کرد. نيکوکار در اين نشست ضمن بزرگ‌داشت ياد مهدي آذريزدي و روز ملي ادبيات کودک و نوجوان، از کتاب‌هاي آذريزدي به عنوان يادآورخاطرات شيرين کودکي ياد کرد و مطالعه آثار وي را بستري مناسب براي آشنايي با ادبيات کهن و اصيل ايران زمين دانست.شاعر«ديده‌اي يک نفر پرنده شود»، همچنين به نقش ارزنده پدر ادبيات کودک و نوجوان در علاقه‌مندسازي کودکان و نوجوانان به مطالعه کتاب‌ اشاره و با بيان اين که فراهم‌سازي فرصت همنشيني با کتاب، رهاورد اين چهره برجسته ادبي براي آينده‌سازان بوده است، اضافه‌کرد: عدم بهره‌گيري از کلمه‌هاي نامانوس و ارايه مطالب متناسب با نيازهاي مخاطبان از جمله ويژگي‌هايي است که آثار نويسنده «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب‌» را برجسته مي‌کند. نيکوکار در همين حال به تشريح راه‌هاي ورود به دنياي ادبيات پرداخت و با مهم توصيف‌کردن ايجاد علاقه در مخاطب گفت: کودک و نوجوانان در مسير نوشتن و سرودن نيازمند تشويق و هدايت است و نقد و بررسي آثار آنان در شروع فعاليت‌هاي ادبي زمينه دلسردي آنان را فراهم‌ مي‌کند. خالق اثر«پس دوست دارمت» در ادامه تصريح ‌کرد: کودکي و نوجواني مملو از طراوت، خلوص و پاکي است و توجه به اين بستر خدادادي و مطالعه کتاب مي‌تواند در رشد و ارتقاي توانمندي‌هاي ادبي اين گروه‌هاي سني تاثير بسزايي داشته‌باشد. کارشناس مسوول آفرينش‌هاي ادبي کانون استان گيلان نيز در اين نشست ضمن گرامي‌داشت ياد و خاطره مهدي آذريزدي، مطالعه‌کتاب را بستري مناسب براي بهتر نوشتن عنوان‌کرد. حميرا خدابنده همچنين برگزاري جلسه‌هاي هدفمند ادبي و نشست با اهل قلم را زمينه‌ساز ترغيب و تشويق اعضا به نوشتن و سرودن دانست و از همراهي همکاران در اين مسير قدرداني ‌کرد.
قصه‌گويي و خوانش اثر ‌از سوي اعضا و همچنين برگزاري جلسه پرسش و پاسخ، ازديگر بخش‌هاي اين نشست بود که با هنرنمايي عضو کارگاه موسيقي مرکز فرهنگي‌هنري کوچصفهان همراه‌شد. گفتني‌است، رضا نيکوکار، از شاعران جوان گيلاني است و دستي درسُرايش اشعار آئيني، اجتماعي، عاشقانه و غزل دارد. «ديده‌‌اي يک نفر پرنده شود» و «پس دوست دارمت» ازجمله آثار رضا نيکوکار است. وي در جشنواره شعر فجر سال 90 در بخش شعر کلاسيک به عنوان شاعر برتر شناخته شد و شعر معروف «زائري باران‌ام» از آثار وي مي‌باشد.
گرامي‌داشت روز ملي ادبيات کودک و نوجوان در مراکز گلستان
مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري گلستان در روز ملي ادبيات کودک و نوجوان و به مناسبت گرامي‌داشت ياد و خاطره مهدي آذريزدي مرد بزرگ متون کهن اقدام به برپايي ويژه‌برنامه‌هاي فرهنگي و ادبي نمودند. به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گلستان، در اين روز مراکز فرهنگي‌هنري با برگزاري فعاليت‌هاي متنوع از جمله معرفي شخصيت بزرگان ادبيات ايران، شعرخواني، بحث آزاد و معرفي کتاب اين روز را گرامي‌داشتند. به مناسبت گرامي‌داشت ياد و خاطره مهدي آذريزدي و روز ادبيات کودک و نوجوان و روز قلم مرکز فرهنگي‌هنري کانون مراوه‌تپه مراسم يادبودي را با عنوان «به ياد پدر» با حضور باي‌محمد قليچي شاعر نام آشنا و جمعي از مسوولان و اعضاي نوجوان برگزار کرد. در اين برنامه اهميت نوشتن و ويژگي‌هاي بارز يک نويسنده توانمند توسط قليچي براي اعضاي علاقه‌مند تشريح شد. در ادامه اعضاي حاضر در خصوص اولين اثر منتشر شده شاعر مراوه‌تپه‌اي، موضوعات و مضامين اشعار و نوشته‌هايش و اين‌که از بين شعرا و نويسندگان بيشتر به کداميک تعلق خاطر دارد و چه افرادي بيشترين تاثير را بر وي داشته‌اند به گفت‌وگو نشستند. همچنين در اين برنامه کوسه‌غراوي رييس کتابخانه‌هاي عمومي مراوه‌تپه در مورد اهميت کتاب‌خواني و تاثير مهم مطالعه بر نوشتن نکاتي را مطرح نمود. معرفي شخصيت و آثار ارزشمند مهدي آذريزدي، قصه‌گويي، برپايي کارگاه کاردستي، شعرخواني، نشريه ديواري از فعاليت‌هاي اجرا شده در اين روز بود.
گرامي‌داشت روز ملي ادبيات کودک ونوجوان در کانون پرورش فکري مازندران
همزمان با اين رويداد،مراکز فرهنگي و هنري کانون مازندران نيز اين مناسبت را گرامي مي‌دارند. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان مازندران، از جمله برنامه‌هايي که در مراکز فرهنگي و هنري کانون استان در اين ايام برگزار مي‌شود مي‌توان به نشست تخصصي، معرفي کتاب، کارگاه تخصصي بازنويسي متون کهن، اجراي فعاليت معرفي شخصيت مهدي آذريزدي، برگزاري نشست ادبي با موضوع ادبيات کودک چيست؟ ، نگاهي به آثار مهدي آذريزدي و ويژگي‏هاي اين آثار در جذب مخاطبان، اجراي فعّاليت روخواني کتاب انتخاب قصه‏اي از ميان آثار مهدي آذريزدي و برگزاري دورخواني و بلندخواني ، برگزاري کارگاه ادبي بازنويسي از متون کهن، برگزاري مراسم کتاب‌خواني، خواندن اشعاري که نيما براي کودکان سروده يا قصه‏هايي که نوشته است، دعوت از نويسندگان و شاعران کودک در کانون و چاپ آثار بازنويسي شده‏ي منتخب اعضاي کانون در نشريات استاني (صفحه مرغک) مي‌توان اشاره کرد.
از جمله اهداف کمي و کيفي اين مناسبت، آشنايي مخاطبان با شخصيت مهدي آذريزدي، آشنايي با ويژگي‏هاي ادبيات کودک، ترويج و توسعه‏ کتاب‌خواني و معرفي الگوهاي مناسب براي بازنويسي متون کهن پارسي پيش بيني شده است.
گرامي‌داشت روز ادبيات کودک و نوجوان در اردبيل
اما گرامي‌داشت روز ادبيات کودک و نوجوان در مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نمين و شماره يک کوثر نيز با برنامه‌هاي متنوع همراه بود.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري اردبيل، کانون نمين همزمان با گرامي‌داشت روز ملي ادبيات کودک و نوجوان و همچنين سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) ويژه‌برنامه‌اي را با حضور اعضاي مرکز برگزار کرد. در اين برنامه، مربيان به معرفي شخصيت حضرت امام جعفر صادق(ع)، زندگي و شهادت ايشان پرداختند و در ادامه، شخصيت استاد مهدي آذريزدي و آثار ارزنده او به‌عنوان پدر ادبيات کودک و نوجوان ايران به‌ويژه سري کتاب‌هاي «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» براي اعضا معرفي شد.
ادبيات کودک و نوجوان و مراکز کانون آذربايجان شرقي
مراکز کانون اين استان نيز همزمان با روز ملي ادبيات کودک و نوجوان شاهد برگزاري ويژه‌برنامه‌هاي ادبي بودند.به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان آذربايجان شرقي اين برنامه‌ها تا پايان هفته جاري به ميزباني مراکز فرهنگي هنري کانون استان ادامه خواهد داشت. خوانش متون ادبي، معرفي شخصيت مهدي آذريزدي و نفد و بررسي داستان‌هاي اين شخصيت ماندگار ادبيات کودک و نوجوان از جمله برنامه‌هاي اين مناسبت است. مراکز هرهنگي هنري در تبريز و شهرهاي ملکان، اهر، بستان‌آباد، سراب، کليبر، مراغه و مرند ميزبان اين جلسات هستند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي