جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4226- تاریخ : 1397/04/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

معاون سازمان نوسازي مدارس :
حذف مدارس کپري، خشتي و گلي تا پايان سال جاري


نظارت تعزيرات بر روند اخذ شهريه مدارس غيردولتي


از گوشه و كنار


كاغذ اخبار


زنگ تفريح


 معاون سازمان نوسازي مدارس :
 حذف مدارس کپري، خشتي و گلي تا پايان سال جاري  

معاون فني و نظارت سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس کشور گفت: با تحويل 7000 کلاس درس به آموزش و پرورش، حدود يک ميليون متر مربع به فضاي آموزشي مدارس کشور افزوده خواهد شد.
داريوش ورناصري در گفت و گو با ايسنا، اظهار کرد: از سياست‌هاي اصلي سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس تحويل حداکثري کلاس‌ها و مدارس به منظور بهره‌برداري دانش‌آموزان، به خصوص استان‌هايي است که از سرانه فضاي آموزشي کمتري برخوردار هستند.
وي افزود: يک هزار و 600 پروژه در قالب هفت هزار کلاس درس در حال آماده شدن و تجهيز هستند که اميد است تا آغاز سال تحصيلي جديد، به آموزش و پرورش مناطق مختلف کشور تحويل داده شوند.
ورناصري ادامه داد: با تحويل اين پروژه‌ها، حدود يک ميليون متر مربع به فضاي آموزشي مدارس کشور افزوده خواهد شد.
وي با اشاره به اينکه استانداردسازي سيستم گرمايشي از موضوعات اساسي است و در دستور کار اين سازمان قرار دارد، تصريح کرد: نوسازي و ايمن‌سازي مدارس استان‌هايي که سامانه گرمايشي يا سرمايشي آن‌ها از استاندارد خاصي برخوردار نيست، در حال فعاليت هستند تا آن مدارس از لحاظ سيستم گرمايشي استاندارد شوند، قطعا با استانداردسازي، آن مدارس نيز آماده بهره‌برداري خواهند شد.
معاون فني و نظارت سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس گفت: يکي از موضوعات اساسي که به جد توسط سازمان پيگيري مي‌شود، مدرسه سبز است که تمامي ادارات کل سراسر کشور به اين موضوع اهتمام دارند و در حال تلاش هستند تا در مدارسي که تحويل داده مي‌شوند بر اساس شاخص‌هاي مدرسه سبز از جمله بهينه‌سازي مصرف انرژي و صرفه‌جويي در اين زمينه طراحي‌ها صورت گيرد.
تبديل تمام مدارس کشور به مدرسه سبز
وي ادامه داد: اميد است در سال‌هاي آينده تمام مدارس کشور به مدرسه سبز تبديل شوند و دانش‌آموزان بتوانند از فضاهاي آموزشي شاداب، ايمن و مناسب استفاده کنند.
ورناصري در ادامه با اشاره به اينکه در برخي از استان‌ها مدارس کپري، خشتي، گلي و کانکسي وجود دارد، بيان کرد: يکي از برنامه‌هاي اصلي سازمان جمع‌آوري آن مدارس در سال جاري است که در اين زمينه براي جمع‌آوري آن‌ها اعتبار لازم به استان‌ها ابلاغ شده است و تاکنون اقداماتي صورت گرفته که اميد است بتوان تا پايان سال جاري اين مدارس را جمع‌آوري کرد.وي با بيان اينکه از برنامه‌هاي اصلي سازمان تا پايان برنامه ششم توسعه، رساندن سرانه فضاي آموزشي برخي استان‌ها به سطح ميانگين کشور است، گفت: ميانگين سرانه فضاي آموزشي در کشور به ازاي هر دانش‌آموز 5.18 سانتي‌متر مربع است که تلاش مي‌شود استان‌هايي که از لحاظ سرانه در رده پايين‌تري قرار دارند به حداقل ميانگين کشوري برسند و استان‌هايي که بالاتر هستند روند افزايش آن‌ها ادامه يابد.وي خاطرنشان کرد: به طور ميانگين 30 تا 40 درصد از فضاهاي آموزشي موجود در کشور توسط خيرين احداث، تکميل و يا خيرين در ساخت آن‌ها مشارکت دارند که اميد است امسال اين عدد به 50 تا 60 درصد برسد.


 نظارت تعزيرات بر روند اخذ شهريه مدارس غيردولتي 

مديرکل نظارت بر اجراي احکام تعزيرات گفت: اين سازمان روند اخذ شهريه مدارس غيردولتي نظارت و پرونده‌هاي متخلف را بررسي مي‌کند.
عليرضا نورنژاد مدير کل نظارت بر اجراي احکام سازمان تعزيرات حکومتي کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره ورود تعزيرات به مدارس غير دولتي با هدف نظارت بر شهريه اين مدارس اظهار کرد:سازمان تعزيرات در حوزه مدارس غير دولتي از حيث نظارت بر اخذ وجه وارد عمل مي شود و در مواردي که شهريه بيش از نرخ مصوب باشد پرونده‌هاي اين مدارس در سازمان تعزيرات پيگيري خواهد شد.
وي با تأکيد بر اينکه سازمان تعزيرات هرگز در حوزه آموزشي مدارس وارد نمي‌شود، گفت: توجه اصلي ما صرفا بر جنبه مالي و شهريه هاي نامتعارف مدارس است.مدير کل نظارت بر اجراي احکام سازمان تعزيرات حکومتي کشور درباره اعتراض آموزش و پرورش مبني بر ورود تعزيرات به مدارس غير دولتي بيان کرد: اين مساله عموميت ندارد و گاهي در گشت‌هايي مشترک نماينده‌اي از آموزش و پرورش همراه تيم تعزيرات حضور پيدا مي کند.
وي اظهار کرد: با آموزش و پرورش براي نظارت بر روند اخذ شهريه همکاري داريم و در مواردي پرونده‌هاي متخلف به سازمان ارجاع داده شده‌اند.


 از گوشه و كنار 

رئيس مجمع خيرين مدرسه‌ساز کشور:
نياز 40 هزار ميليارد توماني براي ساخت مدارس
رئيس مجمع خيرين مدرسه‌ساز کشور از سهم 50 درصدي خيرين مدرسه‌ساز در ساخت مدارس کشور خبر داد و بر نياز 40 هزار ميليارد توماني اعتبار براي ساخت مدارس ديگر تاکيد کرد.
محمدرضا حافظي در مراسم افتتاحيه پانزدهمين اردوي ملي دانش‌آموزان مناطق مرزي کشور ويژه دختران که در اردوگاه شهيد باهنر برگزار شد گفت: سي و شش سال گذشته امام خميني (ره) فرمودند تمام ايران بايد مدرسه شود و مجمع خيرين مدرسه‌ساز پايه‌گذاري شد.او ادامه داد: بيش از 650 هزار و در برون مرزها يک هزار خيرين مدرسه‌ساز داريم.
حافظي افزود: 50 درصد از مدارس موجود در کشور با کمک خيرين مدرسه‌ساز ساخته شده است.رئيس مجمع خيرين مدرسه‌ساز کشور افزود: کشوري که آموزش و پرورش موفق دارد مي‌تواند در تمام زمينه‌ها موفق باشد اين در حالي است که ملت ما راه ارتقا را به خوبي شناخته است.او از نياز به 40 هزار ميليارد تومان اعتبار براي ساخت مدارس خبر داد و اظهار اميدواري کرد روزي برسد که 13 ميليون دانش‌آموز در ساخت مدارس به ما کمک کنند.

سال آينده؛
اولويت تأمين نيروي انساني آموزش و پرورش با مدارس دولتي است

رئيس مرکز برنامه‌ريزي منابع انساني و فناوري اطلاعات از ساماندهي نيروي انساني براي سال تحصيلي آينده خبر داد و گفت اولويت مطلق تامين نيروي انساني در سال تحصيلي 98-97 با مدارس دولتي است.
اسفنديار چهاربند، رييس مرکز برنامه‌ريزي منابع انساني و فناوري اطلاعات، با تأکيد بر اولويت مدارس در ساماندهي نيروي انساني گفت: «در تمام استان‌ها ساماندهي مدارس دولتي تا پايان مردادماه سال جاري انجام خواهد شد و پس از اطمينان از تأمين کارکنان آموزشي و پرورشي مدارس حداقل به ميزان سال تحصيلي گذشته اعم از معلم، معاون پرورشي، معاون آموزشي و مربي پرورشي، در صورت وجود نيروي رسمي-پيماني و يا غيرموظف، نيروي انساني به ساير واحدهاي سازماني خارج از مدرسه اختصاص مي‌يابد.»
چهاربند با اشاره به تشکيل کلاس‌هاي مدارس عشايري و روستايي و مناطق نيمه برخوردار گفت: «اين مناطق مانند سنوات گذشته هيچ محدوديتي نخواهد داشت و کاهش نابرابري‌ها و بسط عدالت آموزشي در حد کفايت از لحاظ دسترسي و کيفيت در اولويت است.»

برگزار ي نشست استانداردسازي واژه‌هاي حوزه کودکان استثنايي
نشست تخصصي استانداردسازي واژه‌هاي حوزه کودکان استثنايي با همکاري پژوهشکده کودکان استثنايي و پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي برگزار مي‌شود.
به گزارش روابط عمومي سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي، نشست استانداردسازي واژه‌هاي حوزه کودکان استثنايي (ملاحظات آماري، آموزشي، حقوقي و توان‌بخشي) از ساعت 10 صبح روز يکشنبه 24 تير در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي، به نشاني بزرکراه کردستان خيابان صادق آئينه‌وند (64 غربي) برگزار مي‌‌شود.


 كاغذ اخبار 

بطحائي:
مدارس خارج از کشور همچون 20 سال پيش اداره مي‌شوند
وزير آموزش‌وپرورش گفت که مديران و معلمان مدارس خارج از کشور بايد چهره خوبي از ايران در دنيا ترسيم کنند.
به گزارش ايسنا، سيد محمد بطحايي پس از بازديد از بخش‌هاي مختلف مرکز امور بين‌الملل و مدارس خارج از کشور در نشستي با مديران و کارکنان اين مرکز، اظهار کرد: مسائل و مشکلاتي از سال‌هاي گذشته در اين حوزه وجود داشته و دارد و شرايط جديدي که بر کشور در عرصه بين‌المللي حاکم شده ضرورت توجه بيش‌ازپيش به امور بين‌الملل را تداعي مي‌کند و بايد در اين مرکز از ظرفيت‌هاي موجود در سطح بين‌المللي بيش‌ازپيش استفاده شود.
وي خاطرنشان کرد: اداره مدارس ايراني در خارج از کشور همچنان مانند 20 سال قبل صورت مي‌گيرد، در صورتي که شرايط و نيازها به‌سرعت تغيير کرده و ضروري است ما راه‌ها و روش‌هاي جديد ارائه دهيم و در قالب يک هيئت انديشه‌ورزي، رويکردهاي جديد را پيگيري کنند و پيشنهادهاي عملياتي را ارائه دهند.وزير آموزش‌وپرورش تصريح کرد: افرادي به خارج اعزام شوند که صلاحيت کافي را به‌عنوان نماينده يک کشور داشته باشد و شناخت معلمان از شرايط ايران در عرصه بين‌الملل بسيار ضروري و موثر است.

مديرکل آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان تهران:
افزايش مهارت‌هاي زندگي با برگزاري اردوهاي مرزي
مديرکل آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان تهران ويژگي‌هاي برگزاري اردوهاي مرزي کشور را برشمرد.
عليرضا فولادوند در مراسم افتتاحيه پانزدهمين اردوي ملي دانش‌آموزان مناطق مرزي کشور ويژه دختران که در اردوگاه شهيد باهنر برگزار شد ضمن ابراز خرسندي براي برگزاري اين اردو از 17 استان مرزي گفت: اهدافي که در برگزاري اين اردو درنظر گرفته شده همان اهداف تعليم و تربيت در آموزش و پرورش است.
او ادامه داد: اين اردو در راستاي تقويت هويت ملي، وحدت و همگرايي، تقويت حس مسيوليت‌پذيري و تعاون، افزايش مهارت‌هاي زندگي و غني‌سازي اوقات فراغت که اصلي‌ترين برنامه آموزش و پرورش هستند برگزار مي‌شود.
فولادوند اظهار اميدواري کرد بتوانيم از اين برنامه ملي استفاده کنيم و دانش‌آموزان نکات آموزنده را در زندگي شخصي و در بين همکلاسي‌هاي خود مدنظر داشته باشند.

24 تيرماه ؛
برگزاري دومين کنگره دانش‌آموزي
قائم مقام سازمان دانش‌آموزي از برگزاري دومين کنگره دانش‌آموزي از تاريخ 24 تا 27 تيرماه سال‌جاري در اردوگاه شهيد باهنر تهران خبر داد.
به گزارش مهر، محمد روشني رئيس سازمان دانش‌آموزي از برگزاري دومين کنگره دانش‌آموزي از تاريخ 24 تا 27 تيرماه سال‌جاري خبر داد و اظهار کرد: اين کنگره با حضور مسؤولان و با هدف تعيين خط مشي‌ها و سياست‌هاي کلان و راهبردي سازمان دانش‌آموزي در زمينه‌هاي اجتماعي، فرهنگي، علمي و اقتصادي برگزار مي‌شود.
وي افزود: بهره‌گيري صحيح از ظرفيت‌ها و سرمايه‌هاي ملي اعم از فرهنگي، آموزشي، اجتماعي و اقتصادي جامعه و زمينه‌سازي براي بسط مشارکت فعال اعضاء، مدرسان و مسؤولان در تصميم‌سازي‌ها و برنامه‌ريزي سازمان از ديگر اهداف برگزاري دومين کنگره دانش‌آموزي سازمان است.
روشني ادامه داد:‌ از جمله برنامه‌هاي اين کنگره شامل کارگروه‌هاي تخصصي، برپايي جلسات هم‌انديشي، برنامه‌هاي فرهنگي ـ ورزشي، برگزاري کارگاه‌هاي مهارت‌هاي اجتماعي،‌ بيان ديدگاه‌هاي نمايندگان اعضاء، مربيان و مدرسان مجامع و غيره است.
وي گفت: اعضاي کنگره دانش‌آموزي متشکل از دبيران مجامع شش‌گانه استان‌ها(اعضا، مربيان و مدرسان خواهر و برادر) به تعداد 64 دانش‌آموز، 64 مربي و 64 مدرس پيشتاز و همچنين 32 نفر از مديران استان‌هاي سازمان دانش‌آموزي سراسر کشور
است.


 زنگ تفريح 

پانزدهمين اردوي ملي دانش‌آموزان دختر مناطق مرزي کشور


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي