جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4226- تاریخ : 1397/04/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


«ما همه با هم هستيم» ؛ در مرحله جلوه هاي ويژه


برگزاري 60 برنامه در فرهنگ‌سراها و باغ‌موزه‌ها


عيادت «واعظي »از دو هنرمند کشور


«سونامي»؛ روي ميز تدوين


يادداشت


دريچه هنر


عجايب دنيا


ميز خبر


ساخت فيلمي درباره زندگي «پروين اعتصامي»


 «ما همه با هم هستيم» ؛ در مرحله جلوه هاي ويژه 

جلوه‌هاي ويژه کامپيوتري فيلم «ما همه با هم هستيم»، از دو هفته قبل و همزمان با پايان فيلمبرداري زير نظر بهنام خاکسار آغاز شده است.فيلم جديد کمال تبريزي که به تهيه‌کنندگي سيدرضا ميرکريمي در حال توليد است؛ درباره سقوط يک هواپيماست؛ جلوه‌هاي ويژه فراواني دارد و پيش‌بيني مي‌شود تا چهار ماه آينده ادامه داشته باشد.اين فيلم سينمايي که فيلمبرداري آن دو ماه و در نقاطي از تهران و قزوين انجام شده بود، از پربازيگرترين فيلم‌هاي سينماي ايران است. به تازگي عکسي از پژمان جمشيدي در اين فيلم سينمايي منتشر شده است.
«ما همه با هم هستيم» يک فيلم کمدي به کارگرداني کمال تبريزي است که راز‌هاي مسافران يک هواپيماي درحال سقوط را روايت مي‌کند.مهران مديري، محمدرضا گلزار، ليلا حاتمي، ويشکا آسايش، هانيه توسلي، پژمان جمشيدي، ماني حقيقي، جواد عزتي، سروش صحت، حسن معجوني، مهران غفوريان، نادر فلاح، سيروس گرجستاني، علي شادمان، رضا ناجي، سام نوري، فرزين محدث، بهادر مالکي، يداله شادماني، محمدمهدي حسيني‌نيا، شيرين آقا کاشي، بهزاد قديانلو، اشپيتيم آرفي، ليدا فتح‌اللهي، شيوا بلوچي و دانيال کاظمي بازيگران اين فيلم هستند.


 برگزاري 60 برنامه در فرهنگ‌سراها و باغ‌موزه‌ها 

آيين امضاي تفاهم نامه معاونت پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش و پرورش با سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با حضور عليرضا کاظمي معاون پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش و پرورش و رييس سازمان دانش آموزي، محمد روشني قائم مقام سازمان دانش آموزي، سعيد اوحدي رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، مجيد حسيني مديرعامل موسسه نشر شهر و مدير باغ کتاب تهران در باغ کتاب تهران برگزار شد.
بر اساس اين تفاهم نامه که با هدف تقويت نقش آفريني دانش آموزان در مديريت فرهنگي شهر تهران امضا شد؛ سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با ايجاد تسهيلات براي بازديد گروهي دانش آموزان از موزه‌ها و خانه موزه‌هاي زيرمجموعه سازمان و فضاهاي فرهنگي و اماکن تاريخي و گردشگري راه را براي آشنايي دانش آموزان با فرهنگ شهر تهران هموار خواهد کرد.
پس از امضاي تفاهم نامه، مجيد حسيني با خير مقدم به حضار گفت: اينکه باغ کتاب تهران بزرگترين مجتمع فرهنگي کشور يا بزرگترين گالري کشور يا بزرگترين فروشگاه کتاب کودک است، مهم نيست.
اين بزرگترين‌ها هيچ اهميتي ندارد و هيچ نشاني از توسعه و پيشرفت نيست. آن چيزي که حال ما را بهتر مي‌کند يک مفهومي است که ما سال‌ها با آن مشکل داريم. وقتي سال 86 تصميم گرفتيم اين مکان (باغ کتاب) ساخته شود برنامه اين بود که در حقيقت يک کتابفروشي ساخته شود.
اما فکر کرديم در کشوري که سرانه مطالعه 5 دقيقه است نياز نداريم 30 هزار متر مربع کتابفروشي داشته باشيم، اينجا چيزي که باعث تحريک مطالعه کتاب مي‌شود اتفاق نمي‌افتد. ما نياز داريم که بچه‌هايمان کتاب بخوانند و ياد بگيرند و اين مسئله ماست.
وي افزود: اين مکان مرکز بازي‌هاي علمي 8 تا 12 سال را براي مقطع دبستان و 12 تا 18 سال را براي بچه‌هاي دبيرستان دارد. همچنين باشگاه رباتيک و نجوم را داريم. در اين مکان فضاي گالري ايجاد کرده‌ايم که بچه‌ها مي‌توانند نقاشي بکشند و آثار خود را به فروش بگذارند.
وجود هفت لايه علمي و آموزشي در باغ كتاب تهران
همچنين بچه‌ها مي‌توانند گارسني کنند. مي‌توانند هم غذا توليد کنند، هم غذا بفروشند و هم پذيرايي کنند. همچنين اينجا کشتي کتاب را داريم که بچه‌ها از طريق قصه وارد آموزش مي‌شوند که البته هنوز افتتاح نشده
است.در ادامه مراسم سعيد اوحدي رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با تشکر از حضور اصحاب رسانه و خير مقدم به آنها گفت: خوشحاليم که در بستر چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي اين تفاهم نامه امضا شد.
ان شاءالله در ادامه شاهد تشکيل يک کارگروه اجرايي جدي باشيم که بتواند ظرفيت‌هاي هر دو مجموعه را به کار گيرد. در مجموعه باغ کتاب هفت لايه علمي و آموزشي وجود دارد.
نگاه ما ترويج فرهنگ کتابخواني است و اميدواريم با برنامه‌هايي که پيش رو داريم شاهد تحول عظيمي براي دانش آموزان و آينده سازان نظام باشيم.
سعيد اوحدي در بخش پاياني برنامه درباره برنامه‌هاي فصل تابستان 97 گفت: بعد از نماز عيد فطر دو ستاد يکي ستاد چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و ديگري ستاد ويژه‌برنامه‌هاي تابستان در سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران تشکيل شد.
همچنين 60 برنامه شاخص و فراگير در فصل تابستان برگزار مي‌شود. برنامه‌هاي فراگير در سطح کلان و با همکاري رسانه ملي انجام مي‌شود. 12 برنامه فراگير و 48 برنامه شاخص در سطح فرهنگ‌سراها تقديم شهروندان تهراني مي‌شود.
وي افزود: 400 مرکز فرهنگي در اختيار سازمان فرهنگي هنري است که 60 برنامه در فرهنگ‌سراها و باغ‌موزه‌ها برگزار مي‌شود. همچنين 40 برنامه ويژه شهدا در ايام تابستان داريم و هزار و 250 برنامه منطقه‌اي در فرهنگ‌سراها، خانه‌هاي فرهنگ، کتابخانه‌ها و سالن‌هاي همايش و مجموعه‌هايي که در اختيار سازمان فرهنگي هنري است، برگزار
مي‌شود.
جشنواره تهران قديم در باغ‌موزه قصر
اوحدي در ادامه درباره برنامه‌هاي فصل تابستان گفت: جشنواره تهران قديم در باغ‌موزه قصر در تابستان امسال برگزار مي‌شود که اين برنامه ترکيبي از تهران قديم و جشنواره اقوام است.
در حوزه موسيقي حدود 60 مورد برنامه شامل نشست‌هاي پژوهشي، موسيقي‌هاي محلي، کنسرت و... در مراکز فرهنگي هنري برگزار مي‌شود. همچنين حدود 500 مورد تئاتر کودک و نوجوان در فرهنگ‌سراها برگزار مي‌شود.رييس سازمان فرهنگي هنري با اشاره به دهه کرامت و ولادت حضرت معصومه و امام رضا (ع) گفت: پنج برنامه مناسبتي نيز داريم و 10 شب در ميدان آييني امام حسين (ع) برنامه ويژه دهه کرامت برگزار مي‌شود. در همين ايام از قرارگاه فرهنگي اربعين نيز رونمايي مي‌شود.
همچنين حدود 35 هزار متر مربع فضاي گالري‌هايي است که در اختيار سازمان فرهنگي هنري است که با جلب مشارکت‌هاي دانش آموزان مي‌توانيم جشنواره هنرهاي تجسمي را با رويکرد پيروزي انقلاب اسلامي و کالاي ايراني برگزار
کنيم. سعيد اوحدي در پايان گفت: هفتمين جشنواره کتابخواني مجازي و پنجمين دوره کتاب‌هاي صوتي کودکان و نوجوانان در تابستان امسال برگزار مي‌شود. همچنين از باشگاه ترنج رونمايي مي‌شود. اين باشگاه مخصوص دانش آموزان از سن 12 تا 15 سال است که مي‌توانند عضو اين باشگاه شوند و از همه ظرفيت‌هاي سازمان، شامل سالن‌هاي سينمايي، فضاهاي ورزشي، دوره‌هاي آموزشي و... بهره‌مند شوند.


 عيادت «واعظي »از دو هنرمند کشور 

رئيس دفتر رئيس جمهور با حضور در بيمارستان آتيه تهران از دو هنرمند برجسته کشورمان؛"جمشيد مشايخي" و "سيد ضياءالدين دري"، عيادت و براي آنان آرزوي سلامتي کرد.
محمود واعظي در جريان اين ملاقات ضمن ديدار صميمي و احوالپرسي با اين هنرمندان ، در گفت‌وگو با پزشکان معالج اين هنرمندان ، در جريان روند درمان آنان قرار گرفت و از تلاش‌ تيم پزشکي تشکر کرد.


 «سونامي»؛ روي ميز تدوين  

تدوين فيلم سينمايي «سونامي» نخستين ساخته ميلاد صدرعاملي پس از پايان مرحله فيلمبرداري آغاز شد.
بهرام رادان، مهرداد صديقيان، عليرضا شجاع نوري، رعنا آزادي‌ور، فرشته حسيني، عليرضا ورزنده، امير شريعت، با حضور اميرمهدي ژوله و محمدرضا غفاري بازيگران «سونامي» هستند.
اين فيلم سينمايي به چالش هاي رقابتي ورزشکاران مي‌پردازد که فيلمنامه آن را ميلاد صدرعاملي و علي اصغري به طور مشترک به نگارش درآورده اند.


 يادداشت 

« مسعود كيميايي»؛
برندي در سينماي ايران
مريم اخوان صالح
هميشه فراتر از فيلم هايش است و فراتر از ستاره هايي كه به قول خودشان شانس بازي در فيلم هايش را پيدا مي كنند.
شايد به همين دليل است كه براي دوستداران سينه چاكش ابدا اهميتي ندارد كه چه جور فيلمي بسازد و چه قصه اي را چگونه بگويد.
او در هرحال در محدوده سينماي ايران يك «برند» است.
درست است كه چند سالي ست عده اي به حرمت سن و سالش، مخالفان فيلم هايش را به خويشتن داري و پرهيز از نقد سفت و سخت دعوت مي كنند اما واقعيت اين است كه بسياري از منتقدان ديروز او، ديگر دل و دماغي براي تكرار انتقادهاي پيشين خود ندارند اما فيلم ساز كهنه كار همچنان فيلم مي سازد و از اين حيث در ميان تمام هم نسلانش ركوردي دست نيافتني دارد.
كافي است مقايسه اش كنيم با ناصر تقوايي و بهرام بيضايي تا تفاوت شمار فيلم هايي كه او ساخته با دو فيلم ساز ديگر، به چشم بيايد.
كيميايي از آن دسته كارگردان هايي است كه خيلي در حاشيه خود را قرار نمي دهد بهتر بگوييم خيلي در حرف و حديث و داستان پردازي نيست.
طي سال هاي اخير با ذكر خاطره اي از يك شاعر، جنجال ساز شد و مدتي بعد با حضور در تلويزيون بار ديگر تلاش كرد از زير سايه سنگين يك قصه پرحاشيه قديمي بيرون بيايد.
با ساخت فيلم "قاتل اهلي" نشان داد كه هنوز هم مثل قديم همچنان قوي و محكم است و مي تواند مثل گذشته كارگرداني موفق و خلاق در سينماي ايران باشد و همچنان بدرخشد.


 دريچه هنر 

«گل‌هاي داوودي» در آي‌ فيلم فارسي
آي‌فيلم فارسي امروز پنجشنبه 21 تير، فيلم سينمايي «گل‌هاي داوودي» را به‌نمايش مي‌گذارد.
برنامه هفتگي «کافه‌فيلم» به‌تهيه‌کنندگي مجيد بشيري و با اجراي اکبر نبوي، اين‌بار ميزبان رسول صدرعاملي ‌خواهد بود.
«گل‌هاي داوودي» فيلمي به کارگرداني رسول صدرعاملي ساخته سال 1363 است و فريدون جيراني فيلم‌نامه آن را نگاشته است.
از بازيگران اين فيلم دهه‌شصتي مي‌توان پروانه معصومي، داوود رشيدي، جمشيد مشايخي و بيژن امکانيان را نام برد.
اين فيلم سينمايي امروز پنجشنبه رأس ساعت 21:00 پخش مي‌شود و بلافاصله پس از آن برنامه کافه‌فيلم روي آنتن مي‌رود.

 

آغاز اجراي «ليلا... و چند مسافر» در تماشاخانه ايرانشهر
نمايش -موسيقي «ليلا...و چند مسافر» به کارگرداني محمد رحمانيان شامگاه در سالن استاد سمندريان اجراي عمومي خود را آغاز کرد.نمايش - موسيقي «ليلا... و چند مسافر» با بازي: علي عمراني، فريبا متخصص، مهتاب نصيرپور، افشين هاشمي، سينا رازاني، احسان کرمي، سعيد توکلي، سانيا سالاري، آلاله زارع طلب، محمد شاکري و با خوانندگي نيما مسيحا مطابق برنامه زمان‌بندي‌شده تا چهارشنبه 10 مرداد ماه در اين مجموعه تئاتري به صحنه خواهد رفت.


 عجايب دنيا 

ترسناك ترين مكان هاي دنيا؛
"قبرستان قديمي يهوديان " در پراگ
نزديک به چهار قرن، بين سال هاي 1439 تا 1787، در قبرستان يهوديان مراسم خاکسپاري مردگان انجام شده است. در اين قبرستان نسبتاً کوچک تقريبا 100.000 نفر دفن شده اند اما تنها 12.000 قبر در آن وجود دارد. مسئولين قبرستان روي قبرهاي قبلي خاک ريخته و مرده ديگري را روي آن دفن کرده اند. در برخي از نقاط قبرستان بيش از 12 قبر روي هم قرار گرفته است. به مرور زمان اين خاک هاي روي هم انباشته شده فرو ريخته و اجساد و سنگ قبرهاي زيرين بيرون افتاده اند. سنگ قبرهاي قديمي به سنگ قبرهاي جديدتر فشار آورده و آن ها را کج کرده اند. در نتيجه نماي اين قبرستان بسيار غيرطبيعي و البته ترسناک شده است.


 ميز خبر 

آغاز پيش‌ فروش نمايش «سيندرلا»
پيش‌فروش نمايش سيندرلا به کارگرداني سعيد داخ و نويسندگي هادي حوري از امروز پنج‌شنبه 21 تيرماه ساعت 12 ظهر آغاز خواهد شد.
بنابراين گزارش، نمايش سيندرلا با بازي نگين ابراهيمي، ساناز اقتصاد راد، عاطفه جلالي، درسا حکيم الهي، شيوا خادميان، پرديس رفيعي، امير رئيسيان، مريم سعيدي، نوش‌آفرين طوسي، ندا فرج پور، مهسا قريشي، مهسا کاهه، آوا منصوري، عليرضا ميرزا محمدعلي روي صحنه خواهد رفت.
همچنين نمايش سيندرلا از تاريخ 1 مردادماه ساعت 7:30 دقيقه هرروز به جز شنبه‌ها در مجموعه نمايشي «ديوار چهارم» به اجرا خواهد رسيد.
گفتني است سه روز نخست اين نمايش با تخفيف 30 درصد ويژه عموم و 50 درصد ويژه دانشجويان ارائه خواهد شد.


 ساخت فيلمي درباره زندگي «پروين اعتصامي»  

فيلم سينمايي با عنوان موقت «پروين» درباره زندگي پروين اعتصامي تا پايان امسال توليد خواهد شد.
فيلمنامه فيلم «پروين» توسط نغمه ثميني نمايشنامه نويس و فيلمنامه نويس سينماي ايران در حال نگارش است و قرار است در اين فيلم روايتي جديد از زندگي اين شاعره به نمايش گذاشته شود.
بر اساس گفته نغمه ثميني نويسنده اين فيلمنامه، پروين اعتصامي شاعري است که در زير سايه خوانش‌هاي رسمي گم شده است و شايد آن چه بيش از اشعار پروين اهميت داشته باشد، نحوه زندگي وي است. زني که با جسارت پاي شعر ايستاد و راه را براي آيندگان گشود. سفارش دهنده و مدير اين پروژه شهنام شهباززاده است که به تازگي با يکي از کارگردانان سينماي ايران براي توليد اين اثر وارد مذاکره شده و به توافق اوليه رسيده اند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي