جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4226- تاریخ : 1397/04/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

انگيزه ملي پوشان براي موفقيت در آسيا
تدارکات ضعيف مانع اراده بسکتباليست‌هاي جوان نمي شود


ميز خبر


ورزش جوان و نوجوان


آغاز رقابت دوچرخه سواران جوان در مشهد


پايان اردوي ملي‌پوشان نوجوان در باکو


 انگيزه ملي پوشان براي موفقيت در آسيا
 تدارکات ضعيف مانع اراده بسکتباليست‌هاي جوان نمي شود 

ملي پوشان جوان بسکتبال در سه هفته باقيمانده تا مسابقات قهرماني آسيا از نداشتن تدارکات مناسب نااميد نيستند و از کار‌هاي بزرگ با کمترين امکانات صحبت مي‌کنند.
به گزارش شاپرک و به نقل از خبرگزاري صداوسيما، ملي پوشان بسکتبال جوانان ايران بعد از لغو همه برنامه‌هاي تدارکاتي برون مرزي به سرنوشت امسال خود رضايت دادند و تمريناتي را در شهر‌هاي مختلف شمالي کشور پشت سر گذاشتند. مسابقه مقابل تيم لاهيجان از برنامه‌هايي بود که طعنه‌هايي زيادي در پي داشت.
تيم جوانان که براي رقابت با جوانان استراليا، نيوزيلند و ساير قدرت‌هاي آسيا آماده مي‌شود، تدارکاتي در حد تيم‌هاي محلي استان‌ها داشت. هر چند مسئولان تيم‌هاي ملي بسکتبال تاکيد مي‌کنند که شهر‌هاي شمالي کشور به دليل تشابه آب و هوايي با تايلند (محل برگزاري رقابت‌هاي قهرماني آسيا) براي اردو انتخاب شدند و غرض از اردو‌هاي شمال کشور هم مسابقات تدارکاتي نبود.
انتخاب چين به جاي اردوي خوب اروپايي
داستان لغو مسابقات تدارکاتي خارجي تيم جوانان از چند هفته قبل با جزئيات مطرح شد. ابتدا اردوي خوب در چند کشور اروپايي لغو شد تا جوانان به تورنمنت مجاني اطلس چين بروند و سپس تورنمنت اطلس با سيل در کشور ميزبان منتفي شد. فدراسيون بسکتبال بعد از اين ماجراها، اردو يا مسابقه خارجي ديگري هم جايگزين نکرد.
گفته مي‌شود شوراي برون مرزي وزارت ورزش و جوانان، امسال محدوديت‌هاي ويژه‌اي را براي سفر‌هاي برون مرزي غيرضروري اعمال کرده است و گويا بيشتر اردو‌هاي تدارکاتي در رديف سفر‌هاي "غيرضروري" قرار مي‌گيرند.
اما چرا از ابتدا با اردوي اروپايي سطح بالا براي جوانان مخالفت شد و سفر تدارکاتي به چين را جايگزين اين اردو کردند؟ مسعود قاسمي مدير تيم‌هاي ملي بسکتبال پاسخ مي‌دهد: "تيم‌هاي اروپايي قدبلندترند و فيزيک متفاوتي نسبت به ما دارند. به نظرم در بخش نوجوانان و جوانان اگر با تيم‌هايي همسطح خودمان از نظر فيزيکي و فني بازي کنيم، بهتر محک مي‌خوريم. ضمن اينکه قرار بود در تورنمنت اطلس چين، تيم‌هاي اروپايي و آسيايي همزمان حضور داشته باشند."
اعزام تيم به مسابقات اطلس چين، صرفه اقتصادي بيشتري هم داشت که فدراسيون بسکتبال روي اين جنبه از ماجرا تاکيد زيادي نمي‌کند. همچنين به گفته مدير تيم‌هاي ملي بسکتبال، تيم جوانان در صورت سفر به کشور‌هاي اروپايي در نهايت سه يا چهار بازي انجام مي‌داد، در حالي که در تورنمنت اطلس در مجموع 9 مسابقه داشت که براي آماده سازي تيم بهتر بود.
رقابت با بزرگسالان ايراني
تيم جوانان اين هفته سه مسابقه مقابل حريفان بزرگسال داشت. تيم‌ ملي بزرگسالان به علاوه تيم باشگاهي کنکو تهران حريف تدارکاتي جوانان شدند و هر سه تيم با تمام قوا مقابل جوانان بازي کردند. قاسمي درباره تفاوت سني جوانان با تيم‌هاي بزرگسال تاکيد کرد: "فرض کنيد جوانان با تيم‌هاي گردن کلفت اروپايي بازي مي‌کردند. شرايط به همين شکل بود. وقتي امکان اعزام تيم با توجه به کمبود وقت وجود ندارد، مسابقات چهارجانبه در داخل کشور مي‌تواند مفيد باشد."
تفاوت‌هاي تيم جوانان با نوجوانان اعزامي به آسيا
تيم نوجوانان ايران فروردين امسال با هدايت ترونيچ به مسابقات قهرماني آسيا رفت. آن تيم قبل از اعزام به مسابقات قهرماني زير 16 سال آسيا به اردوي يک هفته‌اي صربستان رفته بود، اما همان اردوي مشابه هم براي تيم زير 18 سال فراهم نشد. با اين وجود اردوي صربستان هم کمکي به بسکتباليست‌هاي نوجوان نکرد و در مسابقات آسيايي با شکست مقابل نيوزيلند از کسب سهميه جهاني بازماند.
فرمت برگزاري مسابقات زير 18 سال آسيا هم شباهت زيادي به مسابقات زير 16 سال دارد و يک باخت در مرحله حذفي، آرزو‌هاي جهاني جوانان را به باد مي‌دهد. از تيم نوجوانان زير 16 سال بازيکنان مشترکي مثل اميرحسين علياري و متين آقاجانپور در تيم جوانان حضور دارند اما نناد ترونيچ صربستاني نقش کمرنگ تري در اين تيم دارد. ترونيچ که در کنار تيم جوانان اعزامي به جام جهاني زير 19 سال حضور داشت و سرمربي تيم نوجوانان زير 16 سال بود، کمتر در اردو‌هاي تيم شاه علي حضور داشت.
شاه علي با اشاره به اينکه ترونيچ مديرفني همه تيم‌هاي پايه است، توضيح مي‌دهد: " ترونيچ در اردو‌هاي قبل جاي ديگري بود و در اين اردو از او خواستم کنار ما باشد، چون هم از نظر رزومه آدم قابلي است و هم از نظر شخصيتي به شکلي است که مي‌توان با او کار کرد. نکاتي که به نظرش مي‌رسد، انتقال مي‌دهد و بازيکنان تيم هم استقبال مي‌کنند. ضمن اينکه من با حضور او در کنار تيم راحتم."
کمترين امکانات و بزرگترين کار‌ها
اميرحسين رضايي فر کاپيتان تيم بسکتبال جوانان که دو سال قبل با گروه ديگري از بازيکنان جوان به قهرماني آسيا رسيده بود، درباره نحوه آماده سازي تيم جوانان به نمايندگي از تيم خود مي‌گويد: "ما کاري به بحث‌هاي حاشيه‌اي نداريم، تلاش خود را مي‌کنيم و مسابقات تدارکاتي خيلي خوبي هم با تيم بزرگسالان انجام داديم. تيم ملي با همه بازيکنان بزرگ مقابل تيم ما بازي کرد و اينطور نبود که بگويند فلان بازيکن به بازي نيامد. حتي حامد حدادي هم مقابل ما حضور داشت، در حالي که در اروپا يا تورنمنت چين اين بازي‌ها برايمان وجود نداشت."
او که نياز به بازي تدارکاتي را هم حس مي‌کند، ادامه مي‌دهد: "از مربيان و دوستان به ما زنگ مي‌زنند که شما بازي تدارکاتي نداريد و به هيچ جا نمي‌رسيد، اما براي ما اصلا اين مسائل مهم نيست. مي‌خواهيم به آن‌ها ثابت کنيم که با کمترين چيز‌ها مي‌توانيم بزرگترين کار‌ها را انجام دهيم."


 ميز خبر 

تکرار اشتباه باشگاه‌ها درباره تيم ملي اميد
ضربه کاري به ريشه تيم جوان ايران
همانند سال هاي گذشته تيم ملي اميد با بي‌مهري باشگاه‌هاي ليگ برتري مواجه شده و قرار نيست تيم‌ها از خودخواهي و بي‌توجهي نسبت به تيم ملي ايران دست بردارند.
در حالي که قرار بود تيم ملي اميد تمرينات خود را تا شنبه، 23 تير برگزار کند و در همين روز ديداري تدارکاتي با صنعت نفت آبادان داشته باشد، کادرفني تيم ملي اميد به خاطر همکاري نکردن باشگاه‌ها با اين تيم تصميم به اتمام زودتر از موعد تمرينات تيمش کرد تا حق باشگاهي ضايع نشود.
باشگاه نساجي که دو بازيکن جوان خود را در اختيار تيم ملي اميد قرارداده بود، به يک باره تصميم به بازگرداندن اين بازيکنان از اردو کرد اما در ادامه با درخواست کادرفني تيم ملي اين بازيکنان به اردو برگشتند تا در تست هاي پزشکي شرکت کنند و به همراه همه بازيکنان به تيم هاي خود بازگردند.
اين قبيل رفتار ها در حالي رخ مي‌دهد که تيم ملي اميد بعد از سال‌ها ناکامي در صعود به المپيک و براي جبران نتايج ضعيف در مسابقات اخير، با کادر مديريتي و فني جديد فعاليتش را شروع کرده اما گويا قرار نيست باشگاه‌ها به رفتارهاي خودخواهانه خود پايان بدهند و نسبت به تيم ملي اميد که بعد از تيم ملي بزرگسالان در ارجحيت قرار دارد، احساس مسئوليت کنند.
پارسال تيم ملي اميد در مرحله مقدماتي قهرماني آسيا با غيبت چندين بازيکن مواجه شد و در نتيجه اين تيم به خاطر همکاري نکردن باشگاه‌هاي متعددي نتايج نااميد کننده‌اي کسب کرد و از رسيدن به مرحله نهايي بازماند اما اين اتفاق که هنوز يک سال از آن نگذشته به درس عبرتي براي اهالي فوتبال تبديل نشده و کماکان بر طريق همکاري نکردن گام برمي‌دارند.
به گفته مسئولان تيم ملي اميد، فعلا قرار بر برخورد انضباطي با تيمي نيست و به دنبال حل مسائل از طريق مذاکره و همکاري هستند اما برخي باشگاه‌هاي عمدتا ليگ برتري بدون توجه به اين موضوع تيم ملي را در کوران آماده سازي، ياري نمي‌دهند تا در آينده آسيب اين اتفاق به چشم فوتبال ايران برود.
تيم ملي براي صعود به المپيک 2020 توکيو، نياز به هماهنگي و کسب تجربه از الان دارد. بدون شک همکاري باشگاه‌ها با تيم ملي اميد بزرگ‌ترين ضربه به اين تيم است و مانع از موفقيت تيم ملي اميد خواهد شد اما در سوي مقابل همدلي و همکاري باشگاه‌ها با تيم ملي اميد نخستين نيروي محرکه براي آماده سازي جوانان ايران براي بازي‌هاي آسيايي و المپيک است که انتظار مي‌رود مربيان ليگ برتري که خودشان هم روزي پيراهن مقدس اين تيم را به تن داشتند، نهايت همکاري را با تيم ملي اميد داشته باشند.

براي حضور در رقابت هاي قهرماني آسيا؛
ترکيب تيم هاي ملي کشتي آزاد و فرنگي جوانان اعلام شد
ترکيب تيم هاي ملي کشتي آزاد و فرنگي جوانان براي حضور در رقابت هاي قهرماني آسيا اعلام شد.
رقابت هاي کشتي فرنگي و آزاد قهرماني آسيا 26 تا 31 تير در دهلي نو هند برگزار مي شود.
ترکيب تيم هاي ملي کشتي کشورمان در رقابت ها به اين شرح است:
*کشتي فرنگي:
55 کيلوگرم: پويا ناصرپور
60 کيلوگرم: عليرضا نجاتي
63 کيلوگرم: بهرام معروف خاني
67 کيلوگرم: سجاد ايمن طلب
72 کيلوگرم: امين کاوياني نژاد
77 کيلوگرم: شايان عفيفي
82 کيلوگرم: حسين فروزنده
87 کيلوگرم: محمدهادي ساروي
97 کيلوگرم: وحيد دادخواه
130 کيلوگرم: امين ميرزازاده
سرمربي: حميد باوفا
مربيان: حسن حسين زاده- مهرداد اسفندياري فر- روح اله
دل انگيز- ايوب اعلايي
*کشتي آزاد:
57 کيلوگرم: رضا عليجان زاده
61 کيلوگرم: مجيد داستان
65 کيلوگرم: اميرحسين مقصودي
70 کيلوگرم: اميرحسين کاووسي
74 کيلوگرم: علي سوادکوهي
79 کيلوگرم: سجاد غلامي
86 کيلوگرم: سيد سجاد سيدي
92 کيلوگرم: عباس فروتن
97 کيلوگرم: سجاد عزيزي
125 کيلوگرم: امير ياري
سرمربي: تقي اکبرنژاد
مربيان: حسن طهماسبي، اميرعباس مرادي- رسول دهقان نژاد- مسعود واحدي.
بر اساس برنامه اعلامي، رقابت هاي کشتي فرنگي 26 و 27 تير و رقابت هاي کشتي آزاد 30 و 31 تير برگزار مي شود.


 ورزش جوان و نوجوان 

برگزاري اردوي تدارکاتي تيم ملي فوتبال دختران نوجوان
دختران فوتباليست نوجوان، وارد اردوي تدارکاتي تيم ملي مي شوند.
اردوي آماده سازي تيم ملي فوتبال دختران نوجوان از 23 تيرماه به مدت 3 روز در مرکز ملي فوتبال آغاز مي شود که اسامي بازيکنان دعوت شده به اردو به شرح زير است:
زهرا کياني از اصفهان
نگين زندي از خوزستان
سارا ديدار ، مريم سليماني و مهديه محمدزاده از خراسان رضوي
ندا باشتي از کهگيلويه و بوير احمد
حديث تقي بيگلو از زنجان
مونا ثريا بين، سيده زهرا معصومي و معصومه گشمن از گيلان
حديث صالحي، زينب اسماعيلي، هانيه تنکابني، هديه هزار جريبي و مهديه قلي خواه از مازندران
هستي فروزنده از کرمان
مهسا رحمتي از ايلام
سوينچ سليماني ، محدثه زلفي، ثنا جاني و نازنين دواتگر از آذربايجان شرقي
هستي حسيني و نگين توکلي از گلستان
زهرا منتشلو از کردستان
مريم عباسي ، ميترا پناهي و زينب عباسپور از تهران
گفتني است بازيکنان بايد صبح روز شنبه 23 تيرماه خود را به کادر فني معرفي کنند.

حکايت جالب سرمربي تيم قهرمان جهان
بازيکن سازي با حقوق 50 هزار توماني!
سرمربي تيم واليبال نوجوانان ايران که نقش مهمي در پرورش استعدادهاي جديد براي اين رشته دارد، به صورت روزمزد و با حقوق 50 هزار توماني براي فدراسيون واليبال کار مي کند.
به گزارش ايرنا، عملکرد بازيکناني مانند مرتضي شريفي، صابر کاظمي و محمدرضا حضرت پور در ليگ ملت هاي واليبال، مورد توجه بسياري از علاقه مندان به اين رشته قرار گرفت و حتي خبرهايي درباره علاقه باشگاه هاي اروپايي به اين بازيکنان هم در رسانه ها منتشر شد.
اما اين بازيکنان چگونه در سن پايين چنين کيفيتي از خود ارائه مي کنند؟ شايد باورنکردني نباشد، ولي محمد وکيلي براي سرمربيگري تيم نوجوانان ايران به صورت روزمزد و با حقوق 50 هزار توماني کار مي کند. يعني به ازاي هر روز تمرين و مسابقه تيم نوجوانان، حقوق مي گيرد و اگر در ميانه اردوها، يک روز تمرين تعطيل باشد، حقوقي هم به سرمربي و ديگر اعضاي کادر فني تيم نوجوانان پرداخت نمي شود!
وکيلي که چند سال به عنوان مربي، در کادر فني تيم نوجوانان ايران حضور داشت، از سال 2014 سرمربيگري اين تيم را بر عهده گرفت. او با پنج مدال، صاحب آمار فوق العاده اي در مسابقات قهرماني جهان است. وکيلي در سال 2001 به عنوان دستيار مصطفي کارخانه صاحب مدال نقره و در سال هاي 2007 و 2009 به عنوان دستيار يووتسا ست کوويچ به ترتيب صاحب مدال هاي طلا و نقره جهان شد. در سال هاي 2015 و 2017 هم که خود وکيلي هدايت تيم نوجوانان ايران را بر عهده داشت، ايران به مدال هاي برنز و طلاي جهان دست يافت. وکيلي در سال 2014 هم توانست ايران را بدون ست باخته، قهرمان آسيا کند. آخرين نتيجه وکيلي با نوجوانان ايران، مقام سومي مسابقات قهرماني آسيا 2018 بود که همين چند روز پيش در تبريز به دست آمد.
از سال 2014 که وکيلي هدايت تيم نوجوانان ايران را بر عهده گرفت، براي انتخاب بازيکنان به دنبال بازيکنان بلندقامت رفت و در سه دوره کاري اش در اين تيم هم هر سال، ميانگين قدي بازيکنان را افزايش داده است. بازيکناني مانند اميرحسين اسفنديار، علي اصغر مجرد، جواد کريمي، اميرحسين توخته، پوريا يلي، صابر کاظمي، محمدرضا حضرت پور و مرتضي شريفي، از جمله بازيکنان با استعدادي هستند که سابقه کار زير نظر وکيلي را دارند و حالا مورد توجه ايگور کولاکوويچ سرمربي تيم ملي بزرگسالان ايران هم قرار گرفته اند.بازيکنان نسل طلايي واليبال ايران، به تدريج به سن بازنشستگي نزديک مي شوند و چند سال است که ضرورت توجه به بازيکن سازي، از سوي کارشناسان واليبال گوشزد مي شود. اما فدراسيون واليبال نه تنها به سرمربي تيم نوجوانان خود، حقوق 50 هزار توماني مي دهد، بلکه سال هاست با مربيان ايراني قراردادي هم نمي بندد و اگر همچنان چرخه بازيکن سازي در واليبال ايران زنده است، به خاطر انگيزه و تلاش شخصي وکيلي و مربيان ديگري است که در شهرهاي مختلف در زمينه پرورش استعدادهاي جديد فعال هستند.فدراسيون واليبال ايران که براي استخدام مربيان خارجي با آنها قراردادهاي گران امضا مي کند، مربيان داخلي را بدون قرارداد و فقط با يک حکم، در سمت خود منصوب مي کند.
اين حکم دو طرفه نيست و در صورت برکناري مربي از سوي فدراسيون، مربي برکنار شده هيچ حقي براي پيگيري ندارد.اين مشکلات فقط مربوط به دوران رياست احمد ضيايي در فدراسيون واليبال نيست و از سال ها پيش و زماني که محمدرضا داورزني رياست فدراسيون را بر عهده داشت، فدراسيون واليبال با همين شرايط اداره مي شد.


 آغاز رقابت دوچرخه سواران جوان در مشهد 

مسابقات دوچرخه سواري قهرماني جوانان کشور در ماده پيست و جاده در مشهد آغاز شد.رقابت‌هاي دوچرخه سواري قهرماني جوانان (پيست و جاده ) از ديروز صبح در شهر مشهد مقدس و به ميزباني هيات دوچرخه سواري استان خراسان رضوي آغاز شد و تا سه روز ادامه خواهد داشت. در اين مسابقات 76 ورزشکار از 17 استان شرکت دارند که در دو بخش پيست و جاده با هم رقابت مي کنند.
اين مسابقات ديروز در دو نوبت صبح و عصر در پيست برگزار شد و چهارشنبه و پنجشنبه مسابقات در بخش استقامت جاده و تايم تريل انفرادي ادامه خواهد داشت.


 پايان اردوي ملي‌پوشان نوجوان در باکو 

تيم ملي فوتبال نوجوانان کشورمان که از چهاردهم تير با 20 بازيکن در باکو اردو زده بود، در آخرين روز اردو و در دومين بازي تدارکاتي و دوستانه مقابل تيم ميزبان، با نتيجه چهار بر صفر به پيروزي رسيد.
ملي پوشان نوجوان ايراني در اين بازي، در نيمه نخست در دقيقه هفدهم اولين گل خود را وارد دروازه تيم جمهوري آذربايجان کردند و در نيمه دوم هم با حمله هاي مکرر توانستند سه گل ديگر را به ثمر برسانند و بازي را با نتيجه چهار بر صفر به سود خود به پايان برسانند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي