جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4207- تاریخ : 1397/03/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

با نوسازي ناوگان کانون پرورش فکري مازندران؛
فعاليت‌هاي کتاب‌خانه سيار روستايي نکا توسعه مي‌يابد


دعاهايي براي صلح در جهان


آغاز تابستان گرم در مراکز کانون پرورش فکري


 با نوسازي ناوگان کانون پرورش فکري مازندران؛
 فعاليت‌هاي کتاب‌خانه سيار روستايي نکا توسعه مي‌يابد 

با نوسازي ناوگان کتاب‌خانه سيار روستايي کانون پرورش فکري مازندران، فعاليت‌هاي کتاب‌خانه سيار روستايي نکا توسعه مي‌يابد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان مازندران، مدير کل اين کانون در ديدار با سرپرست فرمانداري نکا، از توسعه سخت افزاري فعاليت‌هاي کتاب‌خانه سيار روستايي در شهرستان نکا خبر داد. محمد علي يزدان شناس در نشستي که در دفتر فرماندار برگزار شد، ضمن بيان رسالت و شرح فعاليت‌هاي کانون به ويژه در شهرستان نکا از نوسازي خودرو کتاب‌خانه سيار روستايي کانون پرورش فکري در اين شهرستان خبرداد و افزود: يک دستگاه وانت آريسان کابين‌دار که به صورت تخصصي ويژه ارايه خدمات کانون در روستاها در نظر گرفته شده، خدمات فرهنگي، هنري و ادبي را به کودکان ونوجوانان 20 روستاي شهرستان نکا عرضه مي‌نمايد.
وي اظهار داشت: خودرو قبلي کتاب‌خانه سيا رروستايي به دليل فرسودگي، قادر به ارايه خدمات موثر نبود و بر اين اساس تصميم گرفته شد تا با نوسازي سخت‌افزاري در اين بخش، کيفيت حضور مربي کانون در روستاهاي نکا توسعه يابد.
مدير کل کانون مازندران، همچنين با معرفي کانون پرورش فکري و کانون زبان و کتاب‌خانه سيارروستايي اين کانون و خدمات پرورشي و آموزشي اين سه مجموعه در شهرستان نکا خواستار حمايت فرماندار اين شهرستان از طرح‌‎ها و برنامه‌هاي کانون نکا شد. يزدان‌شناس تصريح کرد: سهم اعتباري کانون از بودجه‌هاي تخصيصي بسيار پايين است و بر همين اساس، اين مجموعه به عنوان دستگاه دولتي که عمدتا خدمات رايگان ارايه مي‌نمايد، نيازمند حمايت جدي فرمانداران و ساير مسؤولان است. سرپرست فرمانداري نکا نيز در اين ديدار با بيان اين‌که کانون نمره خوبي در حوزه فرهنگ کسب نموده است، اظهار داشت: در حد توان و متناسب با ظرفيت موجود از کانون و برنامه‌هاي آن حمايت خواهيم کرد.
عبدالجواد توحيدي مقدم بيان داشت: تربيت نسل جديد، اقدامي مهم بوده و داراي ابعاد ظريف و در عين حال سنگين است که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در اين حوزه بسيار موثر و موفق است. سرپرست فرمانداري نکا با تاکيد بر نقش خيرين در حمايت از فرهنگ و برنامه‌هاي فرهنگي، خواستار ورود و حمايت خيران از برنامه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان شد. توحيدي مقدم همچينن از خودروي کتاب‌خانه سيار روستايي شهرستان نکا نيز ديدن کرد. در اين جلسه، معاون فرهنگي، مسؤول روابط عمومي اداره کل و نيز مسؤول کانون پرورش فکري و کانون زبان نکا و مسؤول کتاب‌خانه سيار روستايي اين شهرستان هم حضور داشتند که به ارايه گزارش از برنامه‌هاي و فعاليت‌هاي خود پرداختند.


 دعاهايي براي صلح در جهان 

علي اميني
«دعا مي‌کنيم که بتوانيم هميشه ذهن‌مان را به روي فکرهاي نو باز نگه داريم و به روي خودخواهي ببنديم؛ تا هميشه از بخشايش الهي، هم‌دردي حقيقي و عشق به تمامي هستي سرشار باشيم؛ تا براي جبران آسيب‌هايي که به طبيعت رسانده‌ايم سخت بکوشيم».
اگر از طرف‌داران مستندهاي حيات‌وحش و خصوصا طبيعت آفريقا باشيد، حتما اسم جين گودال را شنيده‌ايد. «دعاهايي براي صلح در جهان» عنوان کتاب زيبايي از اين زيست‌شناس و انسان‌شناس برجسته و حامي صلح است. خانم گودال که بخش زيادي از زندگي شگفت‌انگيز و ماجراجويانه خود را در طبيعت‌وحشي و خصوصا بين ميمون‌ها به مشاهده و يادگيري گذرانده، در سراسر اين زندگي پربار در تلاش بوده است تا جهان را به جاي به‌تري براي زندگي تبديل کند. او در اين اثر نيز مي‌کوشد تا در قالب جملات ساده و کوتاه دعا پيوندي عميق بين ذهن مخاطب کودک با ارزش‌هاي الهي و انساني هم‌چون صلح، دوستي و حفاظت از طبيعت برقرار کند. تجربه‌اي که نويسنده خود آن را از زيستن در طبيعت و تفکر درباره جهان به دست آورده است.
نيازهاي معنوي انسان، ارتباط انسان‌ها با يک‌ديگر، صدمات جنگ و تخريب طبيعت از مفاهيمي است که در «دعاهايي براي صلح در جهان» مطرح مي‌شود. مترجم اين کتاب، نفيسه اعرابي، نيز با علم به اين موضوع از زباني ساده و خودماني براي ترجمه دعاها سود برده است. همچنين مجموعه رازونيازهاي ساده و زيباي اين کتاب که براي مخاطب گروه سني «ج» تاليف شده، در کنار تصويرسازي فيروزه گل‌محمدي، نقاش و تصويرگر برجسته ايراني، حال‌وهواي دوستانه‌تري پيدا کرده تا ذهن کودک را در برقراري ارتباط عاطفي با مفاهيم غني آن ياري دهد. مي‌توان از نقاشي‌هايي جان‌دار فيروزه گل‌محمدي از طبيعت، حيوانات و انسان‌ها به عنوان تحولي نو و زنده در مينياتور نام برد. کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به تازگي اين اثر مصور و نفيس را با جلد سخت در دو هزار نسخه منتشر کرده است.


 آغاز تابستان گرم در مراکز کانون پرورش فکري 

فعاليت‌هاي مراکز کانون در تابستان با برنامه‌هاي متوع فرهنگي و هنري از سوي اداره‌کل‌هاي استاني اعلام شد.بر اساس اين گزراش، کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان يزد طبق سنوات گذشته، در مراکز فرهنگي‌هنري کانون در سراسر استان، با فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري، ادبي، علمي و مذهبي در خدمت کودکان و نوجوانان 4 الي 18 سال خواهد بود. در اين راستا، مراکز فرهنگي‌هنري کانون استان، در بخش فرهنگي با فعاليت‌هاي قصه‌گويي، شعرخواني، نمايش خلاق، بازي و سرگرمي، کاردستي، کتاب‌خواني، نمايش فيلم در بخش ادبي، با فعاليت‌هاي شعر، داستان، نوشتن‌خلاق دربخش هنري، با فعاليت‌هاي عکاسي، انيميشن، سفال، نقاشي، تئاترعروسکي، سرود و موسيقي در بخش علمي، با فعاليت‌هاي رباتيک، چرتکه، آي‌مت، مکعب روبيک، نجوم، آزمايش فيزيک، بازي با رياضي در بخش مذهبي با فعاليت‌هاي"قرآن، حديث، احکام و... در ايام تابستان در خدمت کودکان ونوجوانان خواهند بود.
تقويت مهارت‌هاي تفکر
از سوي ديگر مدير کل کانون استان آذربايجان شرقي با تشريح اهداف برنامه‌هاي پيش‌بيني شده براي غني‌سازي اوقات فراغت، تقويت مهارت تفکر را زمينه‌ساز آموزش مهارت‌هاي زندگي در کودکان و نوجوانان عنوان کرد. هادي يوسف‌زاده با اعلام اين مطلب افزود: کودکان و نوجوانان به عنوان سرمايه‌هاي ارزشمند اجتماعي با مشارکت جدي در فعاليت‌هاي فرهنگي هنري و ادبي و تقويت مهارت تفکر و خلاقيت مي‌توانند به مهارت‌هاي زندگي از جمله مهارت‌هاي صحيح ارتباطي دست يابند. وي دوران کودکي را بهترين زمان براي نيل به اين هدف مهم دانست و در عين حال تاکيد کرد: نقش خانواده‌ها در اين زمينه بسيار مهم و تاثيرگذار است و مي‌توانند فرزندان خود را براي حضور در اين فعاليت‌ها و برنامه‌هاي فرهنگي ترغيب و تشويق نمايند. يوسف‌زاده با اشاره به اقدامات و برنامه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در اين زمينه افزود: خوشبختانه تمامي کارگاه‌هاي ويژه مراکز فرهنگي‌هنري کانون در راستاي نيل به اهداف مرتبط با مهارت تفکر و خلاقيت در موضوعات فرهنگي، هنري و ادبي طراحي و اجرا مي‌شود و به معناي واقعي به غني‌سازي اوقات فراغت کودکان و نوجوانان مي‌پردازد.
کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اصلي‌ترين متولي اين امر براي مخاطبان 6 تا 18 سال، در طول سال و به ويژه در فصل تابستان با برنامه‌ريزي و اجراي بيش از 40 نوع فعاليت‌ فرهنگي‌، هنري، ادبي و علمي، در اين راستا به ارائه خدمت به کودکان، نوجوانان و والدين مي‌پردازد. گفتني است بيش از 17 هزار زبان‌آموز کانون زبان ايران و نزديک به 40 هزار کودک و نوجوان عضو مراکز کانون در 12 مرکز آموزش کانون زبان و 33 مرکز فرهنگي‌هنري ثابت، پستي و سيار در استان آذربايجان شرقي به طور مستقيم از خدمات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استفاده مي‌کنند.
حضور تابستاني معلم و دانش‌آموزان کانون‌مدرسه
استقبال و رضايت دانش‌آموزان و معلم يک کلاس از طرح کانون‌مدرسه در مرکز فرهنگي‌هنري الوند اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين، موردي قابل توجه را رقم زده است. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين، با وجود پايان يافتن طرح کانون مدرسه، معلم و دانش‌آموزان يکي از کلاس‌هاي مدرسه شهيد بابايي، هم‌چنان به صورت هفتگي در برنامه‌هاي مرکز فرهنگي‌هنري الوند شرکت مي‌کنند. بر اين اساس، دانش‌آموزان کلاس چهارم مدرسه شهيد بابايي به همراه معلم خودو شماري از مادران، دو روز در هفته به مرکز فرهنگي‌هنري الوند مي‌آيند و از فعاليت امانت کتاب و کارگاه‌هاي مختلف فرهنگي، هنري، ادبي و... بهره مند مي‌شوند. مرکز فرهنگي‌هنري الوند از سال 80 آغاز به کار کرده و اکنون 3478 عضو و 11888 جلد کتاب دارد.
بيش از 160 کارگاه ويژه تابستان در کانون خراسان جنوبي
کانون پرورش فکري خراسان جنوبي نيز با پيشينه‌اي به قدمت بيش از نيم قرن تجربه با برگزاري کارگاه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي ويژه اوقات فراغت تابستان به استقبال کودکان و نوجوانان مي‌رود. طاهره حميدي مدير کل کانون استان با اعلام اين خبر گفت: فرا رسيدن فصل تابستان فرصت بسيار مناسبي است تا استعدادها و توان‌مندي کودکان و نوجوانان با حضور در کارگاه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي که در مراکز فرهنگي‌هنري کانون برگزار مي‌شود، شناسايي و در مسير پرورش و شکوفايي قرار گيرد. حميدي اضافه کرد: کانون پرورش فکري طبق روال سال‌هاي گذشته با توجه به رسالت ذاتي خود که برگزاري و ايجاد فرصت‌هاي مناسب براي پرکردن صحيح اوقات فراغت کودکان و نوجوانان بر محوريت کتاب و کتاب‌خواني است، در تابستان 97 اقدام به برگزاري بيش از 160 کارگاه فرهنگي، هنري، علمي و ادبي مي‌کند.
مدير کل کانون پرورش با بيان اين‌که اين کارگاه‌ها در سطح 9 مرکز فرهنگي‌هنري استان برگزار مي‌شود، گفت: مراکز فرهنگي‌هنري ثابت کانون در شهرستان‌هاي بيرجند، قاين، سرايان، بشرويه، فردوس، طبس و نهبندان برگزار خواهد شد و در صورت استقبال خانواده‌ها و اعضا مراحل تکميلي آن نيز برگزار خواهد شد. حميدي تصريح کرد: تدبر در قرآن کريم، کاردستي، نمايش خلاق، از خلاقيت و کارآفريني، شطرنج، دست سازه‌ها و قصه گويي عناوين کارگاه‌هاي فرهنگي و رباتيک، نجوم، محاسبات ذهني از جمله کارگاه‌هاي علمي است که در سطح مراکز کانون برگزار خواهد شد. مدير کل کانون پرورش فکري يادآور شد: در بخش هنري نيز کارگاه‌هاي متنوعي از جمله، نقاشي، سفالگري، عکاسي، خوشنويسي، سرود، نمايش عروسکي و هنرهاي بومي سنتي پيش‌بيني شده است. حميدي در پايان سخنانش يادآور شد: اميدواريم خانواده‌ها با توجه به علايق فرهنگي، هنري و ادبي فرزندان خود نسبت به ثبت نام فرزندانشان در کارگاه‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري ثبت نام نمايند و پيوند محکمي بين فرزندان خود و کتاب در فصل تابستان برقرار کنند.
گشايش نمايشگاه آثار هنري کانون دولت‌آباد
نمايشگاه آثار نقاشي و سفالگري اعضاي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان دولت‌آباد هم‌زمان با آغاز تعطيلات تابستان گشايش يافت. کريم اصلانزاده مربي مسئول کانون پرورش فکري دولت‌آباد با اعلام اين خبر گفت: هدف از برگزاري اين نمايشگاه تقويت اعتمادبه‌نفس، جذب، تشويق و ايجاد انگيزه در اعضاي کارگاه‌هاي هنري و معرفي آثار ارزشمند آن‌ها است. اصلانزاده خاطرنشان کرد: کانون پرورش فکري نقش مؤثري در پرورش ذوق و خلاقيت کودکان و نوجوانان دارد و آثار و دست سازه‌هاي اعضا نشان از هدفمندي و مفيد بودن برنامه‌هاي کانون به‌ويژه در ايام تابستان است.
شايان‌ذکر است نمايشگاه آثار نقاشي و سفال‌ اعضاي کانون دولت‌آباد از 27 خرداد تا 7 تيرماه واقع در دهستان دولت‌آباد شهرستان نمين، خيابان معلم براي بازديد عموم و علاقه‌مندان داير است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون