جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4207- تاریخ : 1397/03/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

معاون وزير آموزش و پرورش تشريح کرد؛
برنامه‌هاي تابستاني آموزش و پرورش براي دانش‌آموزان


از گوشه و كنار


اخبار خارجي


كاغذ اخبار


زنگ تفريح


 معاون وزير آموزش و پرورش تشريح کرد؛
 برنامه‌هاي تابستاني آموزش و پرورش براي دانش‌آموزان 

معاون پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش و پرورش برنامه‌هاي تابستاني آموزش و پرورش براي دانش آموزان را اعلام کرد و گفت: پيش بيني ما اين است که شمار پايگاه‌هاي اوقات فراغت در سال جاري به 33 هزار مورد برسد و بتوانيم 5 ميليون دانش آموز را جذب کنيم.
به گزارش ايسنا، عليرضا کاظمي در نشست خبري خود با اصحاب رسانه درباره اوقات فراغت اظهار کرد: برنامه هاي تابستاني را در 5 محور ارتباطي و بصيرتي، فرهنگي و هنري و فعاليت هاي اردويي و نشاط آور، مهارتهاي حرفهاي و توجه به اشتغال، اقتصادي و کارآفريني و مهارتهاي ورزشي تقسيم بندي و طراحي کردهايم.وي افزود: در سال 95، 22هزار و 477 پايگاه تابستاني داشتيم که 4 ميليون دانش آموز در آن شرکت کردند. در سال 96 حدود 31 هزار و 39 پايگاه تابستاني داشتيم که 4 ميليون و 200 هزار دانش آموز در آنها حضور يافتند. پيش بيني ما اين است که شمار پايگاه‌هاي اوقات فراغت در سال جاري به 33 هزار مورد برسيد و بتوانيم 5 ميليون دانش آموز را جذب کنيم.معاون پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش و پرورش پايگاه‌هاي تابستاني را معرفي کرد و گفت: پايگاه‌ها شامل مدارس فعال و توانمند، کانون هاي ورزشي درون و برون مدرسهاي، بيش از 1200 کانون فرهنگي وتربيتي، 750 دارالقرآن فعال و بيش از 300 اردوگاه در سطح کشور است.کاظمي افزود: بخش هاي مختلفي از کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان گرفته تا کانون هاي ورزشي و اتحاديه انجمن هاي اسلامي برنامه هاي خود را ارائه کردند و در مجموع 88 برنامه کلي در 6 ساحت، 4 سطح و 5 محور کلان تدوين و به استان ها ابلاغ شد.
آيين افتتاحيه از روز شنبه 9 تيرماه
وي با بيان اينکه هشت هفته براي  فعاليت هاي تابستاني پيش بيني شده است و يک هفته مربوط به ثبت نام و کلاس بندي است گفت: آيين افتتاحيه از روز شنبه 9 تيرماه به صورت نمادين برگزار مي‌شود. همه مراحل پيش ثبت نام در سامانه اوقات فراغت به نشاني tabestan97.medu.irدر دسترس خانواده‌ها قرار گرفته و مي‌توانند از جزئيات برنامههاي پايگاه‌ها مطلع شوند.معاون پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اينکه از خانواده ها انتظار داريم از اين فرصت استثنايي بهره برداري کرده و استعدادهاي فرزندان خود را رشد دهند گفت: از خانواده ها مي‌خواهيم حمايت کنند و اجازه دهند دانش آموز مسير علاقه‌اش را خود تعيين کند و در رشته هاي مورد علاقه خود ثبت نام کند.
تدوين 37 برنامه در معاونت پرورشي
وي به تدوين 37 برنامه در معاونت پرورشي اشاره و عنوان کرد: در حوزه پرورشي 17 برنامه ملي داريم که برگزاري 36 امين دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز با همکاري سازمان اوقاف از اين جمله است و هفت ميليون دانش آموز در مرحله آموزشگاهي و 5000 دانش آموز در مرحله کشوري آن شرکت مي‌کنند.
کاظمي ادامه داد: مسابقات قرآن فرهنگيان، اردوهاي علوي براي 10 هزار دانش آموز مناطق محروم، اردوي زيارت اولي ها به مشهد مقدس براي 10 تا 15 هزار دانش آموز، اردوي راهيان نور غرب و شمال غرب از 10 تيرماه براي
10 هزار دانش آموز، اردوي دانش آموزان مناطق مرزي براي بيش از 1500 دانش آموز نيز از ديگر برنامه‌هاي ما هستند.
وي همچنين با اشاره به برگزاري هجدهمين پرسش مهر رئيس جمهور و برگزاري مسابقات فرهنگي و هنري گفت: تلاش مي کنيم اختتاميه در 13 و 14تيرماه با حضور رئيس جمهور برگزار شود. علاوه بر اين جشنواره گلدسته هاي سرو براي دعوت عمومي به نماز طراحي شده که از 15 ارديبهشت آغاز شده و تا اول مهر ادامه دارد.
کاظمي به برنامه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نيز اشاره و عنوان کرد: جشنواره هاي ويژه، کارگاه‌هاي آموزشي، هنري، پاتوق هنرمندان و توسعه کتاب و کتابخواني در کانون هاي پرورش اجرا مي‌شود. همچنين 110 هزار کانون ورزشي داريم که يک ميليون و 500 هزار دانش آموز جذب آنها شده و نشان دهنده علاقه و توجه دانش آموز به ورزش است.
معاون پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه اتحاديه انجمنهاي اسلامي دانش آموزان نيز نقش مهمي در پر کردن اوقات فراغت دارد گفت: اردوهاي آموزشي تشکيلات طلايه داران فردا براي 20 هزار دانش آموز در 31 استان، برپايي اردوهاي جهادي و اردوهاي ورزشي در قالب کوهنوردي و برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي با موضوع سواد رسانه‌اي و فضاي مجازي و طرح کندوي کتاب از برنامه‌هاي اتحاديه است.
کاظمي ادامه داد: سازمان دانش آموزي نيز 1516 پايگاه اوقات فراغت براي 151 هزار و 600 دانش آموز تشکيلات خود دارد و در مجموع دو ميليون نفر روز دانش آموز جذب مي‌کند.برگزاري اردوهاي زيارتي براي 30 هزار دانش آموز و دوره تربيت مدرس ويژه مربيان و اردوي ملي پيشتازان و فرزانگان در تهران نيز از برنامه هاي سازمان دانش آموزي است.
ارتقاي ضريب امنيت اردوها با چهار برنامه
وي با بيان اينکه ارتقاي ضريب امنيت اردوها با چهار برنامه دنبال شد گفت: ايجاد مرکز کنترل اردويي نقش مهمي در کاهش حوادث داشت. بيش از 30 درصد از حوادث کاهش يافت و سه حادثه از ابتداي سال داشتيم و آسيب ها بسيار جزئي بود.
کاظمي افزود: آموزش 160 هزار نفر از همکاران براي برگزاري اردوها را انجام داديم و 5 ميليون نفر ساعت از آن بهره بردند. بازنگري شيوه نامه اردوها نيز در دستورکار قرار دارد و در حال اصلاح و بازنگري است.وي به برگزاري اردوهاي يک روزه منطقه اي با توجه به سياست حمايت از کالاي ايراني نيز اشاره و اظهار کرد: به دنبال آن هستيم که در اردوگاه هاي استاني با نگاه مهارت آفريني سبدهاي اردويي را با مشارکت بخش خصوصي تدوين کنيم. از بخش خصوصي دعوت مي کنيم تا به ما کمک کنند.
معاون پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش و پرورش با اشاره به طرح مدرسه دوستدار زندگي گفت: سال گذشته اين طرح در 5 مدرسه متوسطه اول در تهران به صورت آزمايشي اجرا شد. امسال يک مدرسه در هر استان مجري اين طرح خواهند بود و فضايل اخلاقي چون مهرورزي و انسانيت در آن مورد توجه است. اثربخشي اين طرح در آن 5 مدرسه بالا بوده است.


 از گوشه و كنار 

ديدار وزير آموزش و پرورش با چوپان فداکار پيرانشهري
سيدمحمد بطحايي، وزير آموزش و پرورش، با چوپان فداکار پيرانشهري ديدار و گفت‌وگو کرد.به گزارش مرکز اطلاع‌رساني و روابط عمومي وزارت آموزش‌وپرورش، سيدمحمد بطحايي با کامل قرباني، چوپان فداکار پيرانشهري ديدار و گفت‌وگو کرد. در اين ديدار، قرباني درباره آن که چگونه سيل را به افراد ساکن روستاي پسوه اطلاع داده توضيحاتي ارائه کرد.در اين ديدار که با همکاري و حضور رسول خدري، نماينده مردم پيرانشهر و سردشت انجام گرفت، سيدمحمد بطحايي به فداکاري و ايثار بزرگي که اين چوپان انجام داده است، اشاره کرد و گفت: «خبررساني اين اتفاق‌ها و شرح و خبررساني فداکاري‌هايي اين‌چنين در کشور، باعث افزايش روح ايثار و فداکاري ميان مردم مي‌شود. اميدوارم با همت مردم و حمايت مسئولان، مشکلات ناشي از سيل در اين روستا کاهش يابد.»کامل قرباني، چوپان فداکار اهل روستاي پسوه از توابع پيرانشهر شب‌هنگام در فاصله دور از روستا، پس از ديدن بارش شديد و احتمال وقوع سيل شديد، با تلفن همراه به روستاييان اطلاع داد و به علت اينکه دفعات قبلي نيز هشدارهايش به وقوع پيوسته، اين پيام از طريق مسجد روستا به اهالي روستا داده شد و روستاييان به‌سرعت محل سکونت خود را تخليه کردند.


نويد ادهم :
تعدادي از معلمان با مناسباتي‌ خاص وارد آموزش و پرورش شدند
دبير کل شوراي عالي آموزش و پرورش گفت: تعدادي از معلمان با مناسباتي‌ خاص وارد آموزش و پرورش شدند.مهدي نويد ادهم‌ دبير کل شوراي عالي آموزش و پرورش در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره تعيين تکليف‌ استخدام معلمان حق التدريس‌ اظهار کرد: به کارگيري‌ معلمان حق التدريس‌ از 2 منظر مورد اهميت است اول آنکه بايد صلاحيت‌هاي حرفه‌اي معلمان خدشه‌دار نشود همچنين زحمات همکاراني‌ را که مدتي در نظام تعليم و تربيت فعاليت و کسب تجربه کردند ،پاس بداريم.وي ادامه داد: معلمان حق التدريس‌ در صورت توانمندي در آزمون‌هاي استخدامي از آمادگي بيشتري برخوردارند، بنابراين موفق خواهند شد؛ همچنين در آزمون استخدامي چنانچه‌ معلم حق التدريس‌ با داوطلب آزاد در شرايط يکسان‌ قرار بگيرند اولويت‌ با معلمان حق التدريس‌ خواهد بود اما اين موضوع که معلمان حق التدريس‌ را بدون آزمون استخدام کنيم در دستور کار نيست. دبير کل شوراي عالي آموزش و پرورش درباره آزمون‌هاي استخدامي و سطح سوالات‌ آن اظهار کرد: بايد روي آزمون‌ها تأمل‌ بيشتري داشته باشيم تا علمي‌تر باشند چراکه سياست ما جذب نيروهاي توانمند است بنابراين آزمون‌ها بايد استاندارد در نظر گرفته شوند.نويد ادهم‌ در پاسخ به اين سوال که چرا ضوابط براي ورود نيروهاي حق‌التدريس به نظام تعليم و تربيت چندان چارچوب استانداردي ندارد، گفت: براي جذب معلمان حق التدريس‌ ضوابط در نظر گرفته شده است اما در مرحله اجرا اين ضوابط وارد نشده است و تعدادي از معلمان بدون طي کردن فرآيند قانوني و با مناسباتي‌ خاص وارد آموزش و پرورش شدند.


 اخبار خارجي 

ضعف استخوان دانش‌آموزان دختر در اثر مصرف الکل
نتايج يک بررسي جديد نشان داد، دانش‌آموزان دختري که الکل مصرف مي‌کنند، به ميزان قابل توجهي استخوان‌هاي شکننده‌تري به نسبت ديگران دارند. بيماري کبدي مربوط به مصرف الکل بيشترين اختلال فيزيکي سوءمصرف الکل است؛همچنين بيماري کبد چرب ناشي از مصرف بيش از اندازه الکل با پيشرفت به سوي سيروز همراه است.
به گزارش فارس،محققان مي‌گويند: «استفاده بيش از حد از الکل با يک شانس کم براي بهبودي از اضطراب و اختلالات افسردگي همراه است؛ اختلالات دو قطبي در ارتباط با ميزان بالاي وابستگي به الکل است».به گفته پژوهشگران، مصرف الکل مي‌تواند خطر ابتلا به يک اختلال رواني را دو برابر کند؛ بيماري‌هاي دمانس، مانند آلزايمر مي‌تواند ناشي از الکل باشد يا در اثر نوشيدن الکل بدتر شود؛ ضمن اينکه مصرف الکل و وابستگي به آن در افراد مبتلا به اسکيزوفرني شايع هستند و علائم بيماري را بدتر مي‌کند.علاوه بر ضعف استخوان‌ها و پوکي استخوان، در سطح جهاني، سرطان مري، سرطان سر و گردن، سرطان کبد از نگراني‌هاي بزرگ و در اثر استفاده از الکل يا وابستگي به آن است.


 كاغذ اخبار 

فراخوان طراحي «نمون برگ» ديپلم
شوراي عالي آموزش و پرورش در نظر دارد از طريق فراخوان عمومي، طراحي «نمون برگ» گواهينامه پايان تحصيلات دوره دوم متوسطه را به مسابقه بگذارد.
به گزارش فارس، شوراي عالي آموزش و پرورش در نظر دارد از طريق فراخوان عمومي، طراحي «نمون برگ» گواهينامه پايان تحصيلات دوره دوم متوسطه را به مسابقه بگذارد.
لذا از علاقه‌مندان دعوت مي شود با رعايت نکات زير در اين مسابقه شرکت نمايند:
- استفاده از نماد جمهوري اسلامي(پرچم)
- استفاده از نمادهاي تعليم و تربيت مانند: مدرسه دارالفنون و مدارس ماندگار
- برخورداري از وجوه فني، هنري، زيبايي شناختي، خوش نويسي، جذابيت و سادگي
علاقه‌مندان حداکثر تا تاريخ 15 تير ماه 97، طرح خود را از طريق ايميل Ravabet.sce@medu.ir ارسال کنند.
همچنين مي‌توانند براي کسب اطلاعات بيشتر با تلفن: 8224078 و 82284079 تماس بگيرند.

ابتکار :
بازگشت معلمان ورزش به مقطع ابتدايي مدارس دخترانه
معاون امور زنان و خانواده رئيس‌جمهوري از بازگشت معلمان خاص ورزش به کلاس‌ها در مقطع ابتدايي دانش‌آموزان دختر خبر داد.
معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئيس‌جمهوري به پانا گفت: «متاسفانه در دهه 60 به دليل جنگ و مسائل اقتصادي، يا کمبود بودجه، معلم خاص ورزش براي دانش‌آموزان دختر حذف شد و تدريس تربيت‌بدني را به معلمان همان پايه واگذار کردند.»
او ادامه داد: «ما در دولت متوجه شديم که بسياري از دانش‌آموزان دختر فاقد معلم خاص ورزش هستند. بنابراين با پيشنهاد کارگروه ورزش معاونت امور زنان و خانواده با دبيري خانم طاهريان نشست‌هايي با کارشناسان و وزارتخانه‌هاي آموزش پرورش، ورزش و جوانان و دکتر بطحايي داشتيم که در نهايت مساله در مسير حل‌وفصل قرار گرفت.»
معاون امور زنان و خانواده رئيس جمهوري افزود: «خوشبختانه آقاي بطحايي هفته گذشته نشستي را با عنوان طرح آموزش معلمان ورزش مقطع ابتدايي دختران تشکيل داد و قطعا اين موضوع در سطح کشور براي همه برگزار خواهد شد.
با اقدامات انجام شده از سوي وزارت آموزش و پرورش و معاونت امور زنان و خانواده اميدواريم خلائي که در سال‌هاي گذشته براي دختران ايران زمين به وجود آمده بود تا حدودي جبران شود.»

از مهر امسال؛
اجراي طرح کلاس‌هاي ضميمه کاردانش در دبيرستان‌هاي شاهد

مديرکل امور شاهد و ايثارگران وزارت آموزش و پرورش از اجراي طرح کلاس‌هاي ضميمه کاردانش در دبيرستان‌هاي شاهد از مهر امسال خبر داد.
محمدرضا رزاقي مديرکل امور شاهد و ايثارگران وزارت آموزش و پرورش درگفتگو با فارس درباره طرح کلاس‌هاي ضميمه کاردانش براي دبيرستان‌هاي شاهد و ايثارگران اظهار کرد: در نظر داريم در دبيرستان‌هاي شاهدي که داوطلب هستند، رشته کاردانش را به انتخاب مدرسه، منطقه و استان داير کنيم.
وي ادامه داد: در حال حاضر 23 هنرستان کاردانش شاهد داريم ولي طرح کلاس‌هاي ضميمه کاردانش را به عنوان راهبرد جديد انتخاب کرديم که به طور مشخص در دبيرستان‌هاي شاهد اجرا شود.
رزاقي با تأکيد بر اينکه اين طرح در مدارس شاهدي که داوطلب آن باشند اجرا مي‌شود، گفت: تلاش مي‌کنيم طرح کلاس ضميمه کاردانش را براي مهرماه امسال راه‌ اندازي کنيم.


 زنگ تفريح 

شروع تابستان و اوقات فراغت نوجوانان
عکس : همايون بديع فر


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون