جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4204- تاریخ : 1397/03/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

درخشش بلند قامتان واليبال در ليگ ملت ها
آينده متعلق به نوجوانان ايران است


هندباليست هاي جوان مغلوب بزرگسالان شدند


مصاف واليباليست هاي ايران و هند در آسيا


ميز خبر


ورزش جوان و نوجوان


 درخشش بلند قامتان واليبال در ليگ ملت ها
 آينده متعلق به نوجوانان ايران است 

درخشش بازيکنان نوجوان واليبال در ترکيب تيم ملي بزرگسالان در ليگ ملت‌ها، همه نگاه‌ها را متوجه محمد وکيلي سرمربي تيم ملي نوجوانان کرده است؛ مربي‌اي که ايران را قهرمان جهان کرد و حالا ستاره‌هاي تيمش مانند اميرحسين توخته، مرتضي شريفي، محمدرضا حضرت‌پور و سامان کاظمي در هفته دوم ليگ ملت‌ها مقابل تيم برزيل، نمايش درخشاني داشتند تا کمتر کسي نگران بازنشسته شدن نسل طلايي واليبال باشد.
محمد وکيلي درباره موفقيت شاگردانش مي‌گويد: «تزريق بازيکنان نوجوان و جوان به ترکيب تيم ملي بزرگسالان قابل پيش بيني بود. ما سعي کرديم بازيکناني براي تيم ملي نوجوانان انتخاب کنيم که قابليت رسيدن به تيم ملي بزرگسالان را داشته باشند؛ نسلي که ‌ در نوجوانان قهرمان جهان شدند و يک نسل طلايي براي واليبال ايران هستند. آنها الان 17، 18 ساله هستند، الفبا و مقدمات واليبال، قد و قامت را دارند و تنها به تجربه نياز دارند که اين با حضور و بازي ملي‌پوشان نوجوان در کنار بزرگ‌ترها به دست مي‌آيد.
در اين راستا بايد نتيجه‌گرايي را از برخي مسابقات مانند ليگ ملت‌ها حذف کنيم. در مسابقاتي مانند المپيک و قهرماني جهان نتيجه مهم است، اما در ليگ ملت‌ها مي‌توانيم بدون در نظر گرفتن اين فاکتور فرصتي به بازيکنان جوان بدهيم تا آبديده و پخته شوند. اين مسئله نگراني مردم بابت خداحافظي نسل طلايي واليبال را از بين مي‌برد.»
سرمربي تيم ملي نوجوانان معتقد است که نمايش بازيکنان جوان در ليگ ملت‌ها تنها بخشي از توانايي‌هاي اين بازيکنان بوده است: «اعتقاد دارم که بازيکنان نوجوان مي‌توانند بهتر از اين بازي کنند و ظرفيت آن را دارند. آنها مي‌توانند از30 درصد نمايشي که تا امروز داشته‌اند، بهتر باشند. صابر کاظمي هم بعد از بازي با برزيل مصاحبه کرد و گفت که اين تمام پتانسيل من نبود و بهتر از اين مي‌توانم بازي کنم. اين نشان‌ مي‌دهد که بچه‌ها هم به اين واقف هستند که مي‌توانند عملکرد درخشان‌تري داشته باشند. ريشه اين بازيکنان در رده نوجوانان و جوانان آنقدر قوي شده که مي‌توانند جلوي بازيکنان بزرگ خوب بازي کنند. بر اين اعتقادم كه در بدنه تيم ملي‌مان، يک تيم جوان داريم که بازيکنانش مي‌توانند هر تيمي را در دنيا غافلگير کنند و اين يک نعمت است.»
سرمربي تيم ملي نوجوانان که با جوان صحبت مي کرد، معتقد است شناسايي استعدادها صبر و حوصله مي‌خواهد: «در بازي با روسيه وقتي اميرحسين توخته با 17 سال سن روي دست موزرسکي ستاره روس‌ها اسپک مي‌زد، واقعاً لذت مي‌بردم. موزرسکي شايد 17 سال سابقه قهرماني دارد، زماني که حتي اميرحسين به دنيا نيامده بود. در هفته پنجم ليگ ملت‌ها هم دو بازيکن جوان ديگرمان به نام‌هاي علي‌اصغر مجرد و پوريا يلي به تيم ملي بزرگسالان ملحق مي‌شوند. سراسر کشورمان پر از استعداد واليبال است، البته به شرط اينکه اين بازيکنان را حمايت کنيم و صبر و تحمل داشته باشيم.»
وكيلي برنامه‌ريزي براي حفظ روند صعودي ملي‌پوشان جوان را حياتي مي‌داند: «حفظ روند صعودي ملي‌پوشان نوجوان و جوان نکته مهمي است. بر اين باورم که حفظ اين بازيکنان مثل ساختن و پرورش اين سرمايه‌ها ارزش دارد. مراقبت از اين بازيکنان در اين سن وقتي به مراحل بالاتر مي‌رسند، خيلي مهم است. بايد وظيفه معلمي را از بالاي سرشان برنداريم. با اين حال هرچند اين بازيکنان از نظر فني رشد کرده‌اند، اما از نظر روحي و اجتماعي هم بايد به آنها کمک کرد تا گرفتار غرور نشوند. اين بازيكنان بايد روابط درستي در اجتماع داشته باشند تا مردم هم آنها را دوست داشته باشند و حمايت‌شان کنند. نبايد بازيکني که در اين سن پايين به تيم ملي بزرگسالان رسيده، تصور کند كه به پايان خط رسيده، آنها بايد طوري تربيت شوند که جزو بهترين‌هاي دنيا باشند، چراكه اين استعداد را دارند.»
وکيلي معتقد است براي شناسايي استعدادهاي واليبال بايد برنامه‌ مدرن‌تري داشت: «فكر مي‌كنم استعداديابي در کشورمان بايد مدرنيته‌تر انجام شود يا بازيكنان قبلش در باشگاه‌ها بازي کنند، يعني به صورت فني‌تر واليبال را شروع کنند.
مثلاً ما الان از 500، 600 بازيکن تست گرفته‌ايم که 14 نفر را براي بازي‌هاي تدارکاتي در کره انتخاب کرده‌ايم. به نظر من هيئت‌هاي واليبال مي‌توانند برنامه بهتري داشته باشند و فدراسيون هم مي‌تواند آکادمي‌ها و مدارس واليبال را هماهنگ و يک کاسه کند تا نيروهاي ديده نشده نداشته باشيم، مثلاً فلان بازيکن در شهر يا روستا بود، اما ديده
نشد.»
سرمربي تيم ملي نوجوانان ادامه مي‌دهد: «در حالي از استان فارس، رضا محمودآبادي را با 17 سال سن و 5 سانتي‌متر كوتاه‌‌تر از موزرسکي با 2 متر و 13 سانتي‌متر آورديم كه داريم روي اين بازيکن کار مي‌کنيم تا به عنوان دفاع مياني از او استفاده کنيم. استعداديابي زحمت زيادي دارد، اما اين كار را به جان مي‌خريم تا از دنيا عقب نمانيم.
ميانگين قدي تيم نوجوانان در دور قبل از تيم ملي بزرگسالان بالاتر و 5/198 سانتي‌متر بود. بيشترين تلاشمان اين بوده که براي رسيدن به پيراهن تيم ملي موانعي مانند قد، تکنيک، شجاعت لازم را در زمين نداشته باشند تا مربي تيم ملي بتواند بدون دغدغه‌ از اين بازيکنان استفاده کند، بدون اينکه نگران اين باشيم که عملکرد اين بازيکنان، سطح تيم را زير سؤال ببرد.»


 هندباليست هاي جوان مغلوب بزرگسالان شدند 

تيم ملي هندبال بزرگسالان در ديداري تدارکاتي تيم ملي جوانان ايران را شکست داد.
تيم ملي بزرگسالان در نخستين ديدار تدارکاتي با سرمربيگري زوران کاستاراتويچ موفق شد تيم ملي جوانان را با نتيجه 33 بر 24 شکست دهد.تيم ملي بزرگسالان در سومين اردوي تدارکاتي خود به سر مي برد و خود را براي شرکت در مسابقات آسيايي اندونزي آماده مي کند و تيم ملي جوانان نيز در پنجمين اردوي تدارکاتي خود به سر مي برد و قرار است در مسابقات قهرماني آسيا در عمان شرکت کند.


 مصاف واليباليست هاي ايران و هند در آسيا 

تيم واليبال جوانان دختر ايران در مرحله يک هشتم نهايي رقابت هاي قهرماني آسيا به مصاف تيم هند مي رود.
ايران در مرحله مقدماتي با کسب 7 امتياز از سه ديدار خود برابر تيم هاي هنگ کنگ، استراليا و ماکائو به عنوان سرگروه از گروه C صعود کرد.
طبق برنامه اين مسابقات تيم اول گروه C به مصاف تيم چهارم گروه B مي رود. برهمين اساس تيم جوانان دختر کشورمان ساعت 20 امشب و در آخرين مسابقه مرحله يک هشتم به مصاف تيم هند مي رود.


 ميز خبر 

فرنگي کاران جوان در راه پيکارهاي  قهرماني آسيا
اردوي تيم کشتي فرنگي جوانان ايران براي حضور در پيکارهاي قهرماني آسيا از روز جمعه (25 خرداد) آغاز مي شود.
اين اردو که در خانه کشتي محمد بنا بر پا مي شود تا ششم تير ماه ادامه خواهد داشت.
اسامي نفرات دعوت شده به اين اردو به شرح زير است:
55 کيلوگرم: پويا ناصرپور (خوزستان)، اميد آرامي (سيستان و بلوچستان) و پويا دادمرز (خوزستان)
60 کيلوگرم: عليرضا نجاتي (قم)، بهنام عبد ولي (خوزستان) و اميد عليايي (اردبيل)
63 کيلوگرم: بهرام معروف خاني (اردبيل) و مصطفي کايدخورده (خوزستان)
67 کيلوگرم: سجاد ايمان طلب (مازندران) و يوسف حسينوند (خوزستان)
72 کيلوگرم: محمدرضا رستمي (فارس) و اشکان سعادتي فر (تهران)
77 کيلوگرم: شايان عفيفي (آذربايجان شرقي)، سيد محمد چوبچيان (گيلان) و علي کبيري (چهارمحال و بختياري)
82 کيلوگرم: حسين فروزنده (تهران) و اکبر زکي پور (خوزستان)
87 کيلوگرم: محمدهادي سارودي (مازندران)
97 کيلوگرم: وحيد دادخواه (خراسان رضوي)، حميدرضا بادکان (تهران)، احسان اسماعيل پور (کرمان) و آرمان طهماسبي (تهران)
130 کيلوگرم: امين ميرزازاده (خوزستان)، سجاد موسوي (خراسان رضوي) و مجتبي حسيني (مازندران)
حميد باوفا (سرمربي)، حسن حسين زاده، مهرداد اسفندياري فر، روح الله دل انگيز، ايوب علايي (مربيان) و مهدي شربياني (سرپرست).
تيم کشتي فرنگي جوانان ايران مدافع عنوان قهرماني آسيا و پيکارهاي قهرماني جهان در سال 2017 است.
رقابت هاي قهرماني آسيا از 26 تا 31 تير ماه امسال در شهر «دهلي نو» کشور هند برگزار مي شود.

صيادمنش:
براي شروع فصل لحظه شماري مي‌کنم
بازيکن جديد و جوان تيم فوتبال استقلال گفت: اميدوارم بتوانم بهترين عملکرد را در استقلال داشته باشم تا هواداران و کادرفني از من رضايت کامل داشته باشند.
الله‌يار صياد منش بازيکن تازه وارد استقلال در گفت‌وگو با سايت رسمي باشگاه گفت: از اينکه به تيم بزرگ استقلال پيوستم بسيار خوشحالم. اميدوارم بتوانم بهترين عملکرد را در استقلال داشته باشم تا هواداران و کادرفني از من رضايت کامل داشته باشند.
او در ادامه درباره درخشش در جام جهاني نوجوانان اضافه کرد: خوشحالم که در جام جهاني درخشيدم و اين درخشيدن باعث شد تا به استقلال برسم. براي اين موضوع هدف گذاري کرده بودم و حالا به هدفم رسيدم.
اين بازيکن جوان در ادامه تصريح کرد: مي دانم که در استقلال بازيکنان بزرگي حضور دارند و خودم را براي حضور در اين تيم و سختي هاي استقلال آماده کرده ام.
صيادمنش در ادامه درباره همکاري با شفر خاطر نشان کرد: همکاري با شفر براي من يک امتياز بزرگ است. ايشان مربي بزرگي است و قطعا کار کردن زير نظر ايشان براي من که در ابتداي راه هستم، بسيار خوب است و مي توانم از اين سرمربي مسائل زيادي را ياد بگيرم. مهاجم جوان استقلال در ادامه اضافه کرد: براي شروع فصل لحظه شماري مي کنم و اميدوارم بتوانم با عملکرد خوب در تمرينات بتوانم به ترکيب اصلي نيز راه پيدا کنم.

شاه‌علي در واکنش به لغو تورنمنت اطلس:
کسب نتايج بدون بازي تدارکاتي سخت است
سرمربي تيم ملي بسکتبال جوانان گفت: اميدوارم بازي‌هاي تدارکاتي ديگري جايگزين مسابقات لغو شده، شوند چون تا تيم جوانان با چند تيم خوب دنيا بازي نکند، نتيجه گرفتن براي آن سخت خواهد بود.
تيم بسکتبال جوانان ايران در حالي از 14 مرداد ماه در مسابقات قهرماني آسيا (انتخابي قهرماني جهان آرژانتين) شرکت خواهد کرد که اردوهاي تدارکاتي برون مرزي اين تيم، يکي پس از ديگري لغو مي‌شود.
محسن شاه‌علي، سرمربي تيم بسکتبال جوانان ايران در اين باره به تسنيم گفت: مسابقات قهرماني جوانان آسيا از 14 مرداد آغاز مي‌شود و قرار بود که نخستين اردوي تدارکاتي ما از ابتداي فروردين شروع شود که بازيکنان به دليل تعميرات سالن و جابجايي فدراسيون با يک ماه تاخير وارد اردو شدند. اردوي سوم نيز که بايد از ابتداي خرداد تشکيل مي‌شد به دليل امتحانات بچه‌‌ها تازه از روز چهارشنبه شروع شد.
او ادامه داد: طبق رايزني‌هاي انجام شده قرار بود که تيم ملي به يکي از کشورهاي کرواسي، بوسني يا مونته‌نگرو برود که به دليل مشکلات ارز، اين سفر نيز لغو شد. علاوه بر اين، مدتي قبل، چيني‌ها هم اعلام کردند که به خاطر جاري شدن سيل از برگزاري تورنمنت اطلس اسپورت، صرف نظر کرده‌اند.
شاه‌علي اظهار داشت: اميدوارم در زمان باقيمانده، بازي‌هاي تدارکاتي ديگري جايگزين اين مسابقات لغو شده شوند چون تا تيم جوانان با چند تيم خوب دنيا بازي نکند، نتيجه گرفتن براي آن سخت خواهد بود. مردم از اين تيم انتظار نتيجه دارند. من در چند روزهاي آتي با رئيس فدراسيون، نشستي خواهم داشت تا کشور يا کشورهايي براي جايگزيني معرفي شوند.


 ورزش جوان و نوجوان 

برگزاري هشتمين مرحله اردوي تيم ملي اسلالوم بانوان
بانوان تيم ملي قايقراني از امروز در درياچه آزادي و رودخانه کرج به آب مي زنند.
دور جديد تمرين تيم هاي ملي بزرگسالان و جوانان اسلالوم بانوان براي شرکت در بازي هاي آسيايي جاکارتا از امروز در درياچه آزادي و رودخانه کرج آغاز مي شود.
با تاييد کميته فني فدراسيون، رکسانا رازقيان و فائزه روناسي از اصفهان به همراه نگين جباريه و مليکا سماکي از مازندران،شقايق سيديوسفي از تهران،دنيا محمدي از کرمانشاه و کيلان سرداري از کردستان به هشتمين مرحله اردو راه يافتند.
کتايون اشرف مربي اصفهاني و بانوي دارنده پاروي طلايي جهان هدايت ملي پوشان را به همراه سميه فلاح عسگري و مهناز غفاري بر عهده دارند.
اين اردو تا دوم تيرماه در درياچه آزادي و رودخانه کرج ادامه پيدا خواهد کرد.


در کره جنوبي برگزار مي شود؛
9 ديدار دوستانه براي واليباليست هاي نوجوان ايران
تيم واليبال نوجوانان ايران با برگزاري 9 ديدار دوستانه در کره جنوبي براي مسابقات آسيايي آماده مي شود.
تيم نوجوانان پسر روز سه شنبه وارد فرودگاه اينچئون کره جنوبي شد و سپس به شهر سوان عزيمت کرد تا اردوي خود را در اين شهر برگزار کند. شهر سوان، شهري واليبالي با چند کمپ مجهز است که ميزبان اکثر ديدارهاي واليبال کشور کره جنوبي است.
تيم نوجوانان ايران بعد از حضور در اين شهر در کمپ تيم ملي کره جنوبي مستقر شد. ايران در اين اردو 9 مسابقه انجام خواهد داد که 5 ديدار با تيم هاي نوجوانان و جوانان کره جنوبي است و 4 مسابقه نيز با تيم هاي باشگاهي- دانشگاهي برگزار مي شود.
کاروان ايران با 14 بازيکن در اين اردو حاضر شده است.


براي حضور در مسابقات قهرماني کشور؛
تکواندوکاران خردسال بوشهر معرفي شدند
نفرات اعزامي استان بوشهر به مسابقات تکواندوي کشوري مشخص شدند.
مرحله نهايي مسابقات تکواندوي انتخابي استان بوشهر به منظور معرفي نفرات حاضر در رقابت هاي کشوري برگزار شد و در نهايت نفرات خردسال اعزامي به شرح زير معرفي شدند:
وزن اول: ستايش سامي نيا
وزن دوم: ستايش عرب زاده
وزن سوم: غزال هوشمند
وزن چهارم: نازنين احمدوند
وزن پنجم: زهرامهرگاني
وزن ششم: پرنيان مكابري
وزن هفتم: هانيه پورخوبياري
وزن هشتم: ستايش پاپري
وزن نهم: اتوسا دهدشتي
وزن دهم: فاطمه پورتنگستاني.


کاراته کاران حاضر در بازي هاي آسيايي مشخص شدند
سرمربي تيم ملي كاراته تركيب 4 نفره اعزامي به بازيهاي آسيايي 2018 را اعلام كرد.
سيدشهرام هروي در گفت و گو با سايت فدراسيون كاراته از امير مهدي در وزن 60-، بهمن عسگري در وزن 75-، ذبيح اله پورشيب در وزن 84- و سجاد گنج زاده در 84+ كيلوگرم به عنوان نفرات اعزامي به بازيهاي آسيايي نام برد و گفت: اين نفرات براساس عملكرد آنها در رقابتهاي برون مرزي و ارزيابي درون اردويي مورد توجه قرار گرفتند، ضمن اينكه در اين گزينش عنصر تجربه نيز مدنظر كادر فني قرار گرفت.وي گفت: خوشبختانه كاراته ايران به درجه اي از سطح فني فني رسيده كه در هر وزن چند ستاره دارد كه مي توانيم به طور همزمان 2 يا 3 تيم ملي داشته باشيم.
هروي افزود: در جلسات متعددي كه با كادر فني داشتيم سرانجام به اين نتيجه رسيديم نفراتي را انتخاب كنيم كه علاوه بر عملكرد
خوب شان در ميادين مختلف تجربه كافي براي حضور در بازيهاي حساس و مهم را داشته باشند. سرمربي تيم ملي در خصوص نفرات اعزامي به مسابقات آسيايي اردن گفت: تصميم بر اين شد كه بتوانيم از تمام ظرفيت هايمان در رقابتهاي قاره اي استفاده كنيم، بنابراين كادر فني تصميم گرفت در وزن منهاي 75 كيلوگرم از بهمن عسگري، منهاي 84 كيلوگرم، مهدي خدابخشي در وزن 84+ كيلوگرم، صالح اباذري در اردن استفاده كند كه مجيد حسن نيا با رضا روشن، امير مهدي زاده با محمد شايگان، هامون درفشي پور با اميررضا ميرزايي براي حضور در مسابقات آسيايي اردن روز 27 خرداد ماه انتخابي خواهند زد. وي ادامه داد: تركيب كوميته تيمي در مسابقات آسيايي اردن نيز متشكل از ذبيح اله پورشيب، سامان حيدري، بهمن عسگري، سجاد گنج زاده، مهدي خدابخشي، صالح اباذري خواهد بود. ضمن اينكه با پيكار انتخابي علي اصغر آسيابري و كيوان بابان يك كاراته كا به عنوان يار هفتم به تركيب كوميته تيمي اضافه مي شود. همچنين سعيد احمدي، سيدعلي كريمي، مهدي عاشوري و مهدي قراري زاده به اردوي ششم دعوت مي شوند. ضمن اينكه ابراهيم حسن بيگي با هماهنگي با كادر فني به دليل مشكلات شخصي از حضور در ادامه اردوهاي آماده سازي انصراف داد و اميدوارم هر چه زودتر مشكلات اين قهرمان حل شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون