جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4201- تاریخ : 1397/03/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

کانون زبان ايران برگزار مي‌کند:
دوره آموزش زبان انگليسي ويژه فوتبالي‌ها


استفاده از ظرفيت کانون براي نهادينه‌سازي مصرف بهينه‌ انرژي


آغاز روزهاي فراغت بچه‌ها در لرستان


نگاهي به تازه‌هاي کتاب کانون


 کانون زبان ايران برگزار مي‌کند:
 دوره آموزش زبان انگليسي ويژه فوتبالي‌ها 

کانون زبان ايران قصد دارد براي درک بهتر جذابيت‌هاي ورزش فوتبال و آشنايي بيشتر با اصطلاح‌ها و واژگان تخصصي اين حوزه، دوره‌اي با عنوان «انگليسي براي فوتبال» را براي علاقه‌مندان برگزار کند.
به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، فوتباليست‌ها، فوتبال دوستان، مسوولان باشگاه‌هاي فوتبال، مربيان، داوران، خبرنگاران، تماشاچيان و تمامي علاقه‌منداني که دانش زباني آن‌ها در سطح Pre-intermediate است مي‌توانند در اين دوره آموزشي کانون زبان ايران شرکت کنند.
مدت زمان اين دوره آموزش زبان 21 نوبت و به صورت دو روز در هفته است که مدت زمان هر جلسه 105 دقيقه و شهريه هر ترم 210هزار تومان است.
علاقه‌مندان براي آگاهي بيشتر مي‌توانند در روزهاي شنبه تا چهارشنبه در ساعت‌هاي اداري با شماره تلفن 88492062 و 88321577 تماس بگيرند.


 استفاده از ظرفيت کانون براي نهادينه‌سازي مصرف بهينه‌ انرژي  

در ديدار مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق گلستان، توانمندي‌ها و ظرفيت مطلوب مجموعه کانون با در اختيار داشتن اعضا و مربيان هنرمند و متخصص در راستاي نهادينه‌سازي مصرف بهينه انرژي تشريح شد.
به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گلستان، در اين ديدار عبدالرحيم سيفي از کانون به عنوان ظرفيتي بسيار مناسب براي شناسايي الگوهاي بهينه مصرف انرژي و ترويج فرهنگ صرفه‌جويي در بين کودکان و نوجوانان نام برده و بر خدمات‌رساني فرهنگي به همه کودکان شهري و روستايي به عنوان شعار محوري کانون گلستان تاکيد کرد.
اين مدير فرهنگي اظهار داشت: کانون پرورش فکري با در اختيار داشتن اعضا و مربياني هنرمند و متخصص به امور فرهنگي، هنري، علمي و ادبي در قالب اجراي فعاليت‌هايي که روح هنر در آن جاري است مي‌تواند با فشردن دست همکاري زمينه رشد و توسعه فرهنگ صرفه‌جويي و بهره‌مندي مطلوب از انرژي را در نسل فرداي جامعه فراهم و ماندگارنمايد.
وي با اشاره به ظرفيت‌هاي مناسب کانون همانند سالن نمايش، آسمان‌نماي ديجيتالي، تريلي سيار نمايش عروسکي و کلاس‌هاي آموزشي و سالن نمايشگاهي تصريح کرد: اين نهاد تخصصي و فرهنگ‌ساز آمادگي دارد تا در قالب انعقاد قرارداد ضمن ارسال جديدترين توليدات فرهنگي و هنري خود براي کودکان و نوجوانان آن شرکت در طول سال، برنامه‌هايي از قبيل توليد انيميشن، توليد نمايش عروسکي، چاپ کتاب، تهيه کليپ، نمايشگاه و طراحي پوستر اجرا نموده و کلاس‌هايي فرهنگي، هنري، ادبي، علمي و مذهبي از قبيل کارگاه‌هاي نقاشي، سفال‌گري، داستان‌نويسي، شعرخواني، کتاب‌خواني، ‌قصه‌گويي، نمايش‌ خلاق، نجوم، رباتيک، رايانه، شطرنج، قرآن و...در جهت تعامل و همکاري برگزار نمايد.
در ادامه مهندس نصيري مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق استان گلستان ضمن قدرداني از حضور فعال و موثر کانون در سطح جامعه ابراز اميدواري نمود که در بحث مديريت بهينه مصرف بتوانيم از ظرفيت‌هاي اين مجموعه به نحو ويژه بهره‌مند شده و از زبان هنر براي انتقال فرهنگ بهينه‌سازي انرژي استفاده نماييم.
وي افزود: آن‌چه که براي ما مهم جلوه مي‌نمايد ميزان اثرگذاري اين همکاري است که لازم است کارشناسان هر دو حوزه در جلسه‌اي تمامي فرآيند اجرا و مباني مورد نياز اطلاع‌رساني را تحليل و بررسي نمايند.گفتني است اين نشست با اهداي دست‌ساخته اعضا از سوي مديرکل کانون پرورش فکري به مديرعامل شرکت توزيع برق نيروي گلستان پايان يافت.


 آغاز روزهاي فراغت بچه‌ها در لرستان 

هم‌زمان با آغاز فصل تابستان در سراسر لرستان ثبت نام براي حضور کودکان و نوجوانان در کارگاه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي مراکز کانون آغاز شده است.
مديرکل کانون پرروش فکري کودکان و نوجوانان لرستان، درخصوص اوقات فراغت مراکز فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان گفت: غني سازي اوقات فراغت کودکان و نوجوانان ازجمله دغدغه‌هاي خانواده‌ها در فصل تابستان بوده و برنامه‌ريزي براي ايام تعطيلات بچه‌ها جزء مسايل مهم است که بايد به خوبي به آن توجه شود.
محمدجواد محمدي افزود: به همين منظور کانون پرورش فکري لرستان هم‌زمان در سراسر استان به منظور برنامه‌ريزي مناسب‌ براي بالابردن خلاقيت کودکان و نوجوانان کار ثبت نام براي حضور در مراکز و کارگاه‌هاي فرهنگي، هنري ادبي را آغاز کرده است.
وي بابيان اين‌که کارگاه‌هاي مختلفي در بخش‌هاي هنري، ادبي، علمي، فرهنگي و اسلامي براي کودکان و نوجوانان درنظرگرفته شده است، افزود: اين کارگاه‌ها در بخش هنري شامل کلاس‌هاي طراحي و نقاشي، خوشنويسي، سفالگري با دست و چرخ، عکاسي، انيميشن، تئاتر و تئاتر عروسکي و در بخش ادبي کارگاه تخصصي داستان نويسي و بخش فرهنگي قرآن و احکام، نجوم، موسيقي، رباتيک، شطرنج، کارگاه متون‌خواني و... است که براي گروه‌هاي رده سني 5 تا 16 ساله برگزار مي‌شوند.
محمدجواد محمدي اضافه کرد: بيش از 40 فعاليت در17مرکز ثابت کانون براي بهره‌مندي کودکان ونوجوانان اجرا مي‌شودکه اين فعاليت‌ها به صورت مستمر براي استفاده اعضا در طول سال برقرار است و در فصل تابستان کارگاه‌ها به صورت ويژه برگزار مي‌شود.


 نگاهي به تازه‌هاي کتاب کانون  

سعي داريم در روزهايي از هفته نگاهي داشته باشيم به تازه‌ترين کتاب‌ها و مجموعه‌هاي توليدي کانون. امروز نگاهي داريم به چهار کتاب از انتشارات کانون.
پرواز داستان‌هاي «کبوتر»
بر اساس اولين خبر، مجموعه کتاب‌هاي کبوتر اثر مو ويلمز به ترجمه پرناز نيري به چاپ رسيد.
بر اساس اين خبر، چهار عنوان از کتاب‌هاي نويسنده و تصويرگر شناخته شده آمريکايي مو ويلمز به تازگي منتشر شده است.
اين کتاب‌هاي تصويري درباره کبوتري است که هربار در مواجهه با افراد يا دنياي اطراف خود ماجرايي را خلق مي‌کند. ويلمز اين مجموعه را در قالب کتاب‌هاي تصويري خلق کرده و براي آنها برنده جايزه برجسته کالدکات انجمن کتابداران آمريکا نيز شده است. «نگذار کبوتر تا ديروقت بيدار بماند»، «کبوتر بايد حمام کند»، «چرا به جوجه اردک کلوچه دادند؟»، «به کبوتر اجازه نده اتوبوس براند» عنوان کتاب‌هاي اين مجموعه است. اين آثار مناسب گروه سني الف است و هرکدام 4 هزار تومان قيمت دارند.
نابغه عصر حجر مفاهيم هندسي را آموزش مي‌دهد
مجموعه شش جلدي «ماجراهاي‌ نابغه عصر حجر» به قلم جري بايلي و فليسيا لاو و با تصويرگري مايک فيليپس منتشر شد. لئو و پالاس قهرمان‌هاي کوچکي در عصر حجر هستند.
لئو و گربه دست آموزش در اين مجموعه کودکان را با دنياي شگفت انگيز شکل‌هاي هندسي آشنا مي‌کنند.
خط، دايره، کره، مربع، مکعب، مثلث موضوعات هر يک از اين کتاب‌ها هستند. نويسندگان در هر کتاب به معرفي وسايل و سازه‌هايي که با اين اشکال ساخته شده و مي‌شوند در زمان‌هاي قديم و عصر حاضر نيز پرداخته‌اند.
در بخشي از کتاب مربع مي‌خوانيم: «لئو سرگرم جابه جا کردن عددها است. عددها چنان فکر او را مشغول کرده اند که متوجه نمي‌شود پالاس هم با استخوان‌هايش کلنجار مي‌رود. لئو بايد يک معماي رياضي را حل کند.
نه عدد از يک تا نه دارد که بايد آن‌ها را طوري در مربع‌ها قرار دهد که حاصل جمع عددهاي‌ هرسه مربع ستون‌هاي افقي، عمودي، و قطرهاي‌ مربع پانزده شود. »هرکدام از اين کتاب‌ها در قالب داستان‌هاي کوتاه مفاهيم را آموزش مي‌دهد و در انتها نيز از واژه‌نامه، و نمايه استفاده کرده‌اند.
گفتني است کتاب‌هاي مجموعه ي«ماجراهاي‌ نابغه عصر حجر» که با ترجمه مجيد عميق وارد بازار نشر شده اند، 5500 تومان قيمت دارند.
مجموعه «اسمت چيه؟» پنج جلدي شد
سه عنوان جديد از مجموعه «اسمت چيه؟» با هدف آشنايي خردسالان با حيوانات منتشر شد. اين مجموعه سعي دارد تا با زباني ساده و شاعرانه مخاطبان خود را با حيوان‌ها، شيوه زندگي و ويژگي‌هاي آنها آشنا کند. در همين راستان علاوه بر بهره گيري از زبان ساده، طراحي کتاب‌ها به صورت تاشو است تا جذابيت‌هاي لازم براي خردسالان ايجاد شود.
«قورباغه»، «خرگوش» و «هزارپا» عنوان و موضوع اين کتاب‌هاست. چندي پيش و همزمان با سي امين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران کتاب‌هاي «سوسمار» و «لاک پشت» از همين مجموعه وارد بازار کتاب ايران شد. همينک سه عنوان ديگر اين مجموعه که هرکدام 5500 تومان قيمت دارند منتشر شده است. طراح اين کتاب‌ها ميترا مسيحا، شاعر آن‌ها شراره وظيفه شناس و تصويرگر اين آثار حديثه قربان هستند.
در بخشي از کتاب «هزارپا» مي‌خوانيم:«اسمت چيه؟ /هزارپا/خونه ات کجاست؟/ تو خاکا/ مي‌خزي توي هرجا/ پاهاي تو/ مثل خار/بالا مي‌ري/ از ديوار.... »
گفتني است که اين کتاب‌ها که براي گروه سني «الف» (3 تا 6 سال) مناسب است هم اکنون در تمامي فروشگاه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان عرضه شده است.
«قصه‌هاي ما و مامانمان » منتشر شد
کتاب-بازي‌هاي«قصه‌هاي ما و مامانمان» تلاشي است براي شکل گيري رابطه اي محبت آميز بين مادران و فرزندان، بر اين اساس خردسالان در حين شنيدن قصه مي‌توانند با عروسک‌هاي مقوايي اين کتاب‌ها نيز بازي کنند.
اين مجموعه پنج جلدي داستان پنج بچه گربه و مادرشان است. هربار يکي از بچه گربه‌ها داستان را روايت مي‌کند. راويان اين قصه‌ها سعي دارند داستان زندگي طبيعي اين گونه از پستانداران را به مخاطبشان بياموزند، بنابر اين غذا، سرما، نياز به حضور مادر و.... موضوع اصلي اين کتاب‌هاست. طراحي کتاب‌ها به صورت تاشو است و براي هر کتاب عروسک‌هايي مقوايي از قهرمان‌هاي داستان هم طراحي شده است. بزرگترها علاوه بر اينکه ميتوانند از اين عروسک‌ها در قصه گويي استفاده مي‌کنند؛ اين امکان را دارند که آنها را به عنوان وسيله بازي در اختيار خردسال قرار دهند.
«ما سه تا، آن دو تا»، «آن دوتا، ما سه تا»، «آن چهارتا، من يکي»، «من يکي، آن چهارتا»، «ما پنج تا» عنوان کتاب‌هاي اين مجموعه به قلم نيکوزرفشان است. تصويرگري اين آثار را نيز زهره پريرخ برعهده داشته است.
در بخشي از کتاب ما پنج تا مي‌خوانيم:« ما خوشحال شديم و از سر و کول ماشين بالا رفتيم. از اين طرف رفتيم بالا، از آن طرف آمديم پايين. ماشين پير خنديد و گفت:« واي، قلقلکم ندهيد فسقلي‌ها!». بالاخره خسته شديم. دويديم و رفتيم پيش مامانمان. مامانمان نشسته بود و ماشين پير را نگاه مي‌کرد. »
گفتني است که هرکدام از کتاب‌هاي اين مجموعه به طور مجزا قابل خريداري هستند و 5500 تومان قيمت دارند. اين آثار در فروشگاه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در سرتاسر کشور عرضه شده است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي