جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4193- تاریخ : 1397/03/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

در خانه موزه جليلي؛
کانون پرورش فکري، کودکان کرمانشاهي را به روزگار گذشته مي‌برد


ويژه برنامه «آلاله‌هاي سرخ» در کانون گرماب


بازديد از پيشرفت پروژه ساختماني کانون شماره 4 بيرجند


«اصکا» اصطلاح‌نامه کانون پرورش فکري منتشر شد


بازديد امام جمعه هچيرود از کانون دلگشا


ماه مبارک رمضان در مرکز چهار کانون اردبيل


 در خانه موزه جليلي؛
 کانون پرورش فکري، کودکان کرمانشاهي را به روزگار گذشته مي‌برد 

به ابتکار کانون پرورش فکري، کودکان کرمانشاهي در مرکز شماره 10 (واقع در خانه جليلي) کرمانشاه، با آداب و رسوم و سنت رايج در ميان خانواد ه‌هاي قديم اين منطقه آشنا مي‌شوند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه، مرکز شماره 10 کانون در شهر کرمانشاه که به خانه جليلي معروف است، با آماده‌سازي و قرارگيري طرح‌هاي مناسب هنري، به خانه‌موزه تبديل مي‌شود تا کودکان و نوجوانان بتوانند در آن با گوشه‌هاي مختلف زندگي خانواده‌هاي کرمانشاهي در روزگار قديم آشنايي پيدا کنند.
مهناز فتاحي، مديرکل کانون استان کرمانشاه با اعلام اين خبر افزود: با خريداري خانه جليلي از سوي کانون پرورش فکري استان کرمانشاه، اين محل پس از بازسازي به صورت مرکز کانون پرورش فکري در حال خدمت رساني فرهنگي به کودکان و نوجوانان در منطقه جليلي در شهر کرمانشاه است.فتاحي همچنين گفت: به پيشنهاد اعضاي شوراي فرهنگي اداره کل کانون استان و با توجه به فضاي مناسب تاريخي خانه جليلي، به زودي اين مکان علاوه بر اين‌که به صورت مرکز کانون در خدمت کودکان خواهد بود، بخش اعظمي از آن نيز با تغييرات هنري و اضافه کردن نمادها و اشياي تاريخي به صورت خانه‌موزه پذيراي کودکان، نوجوانان، خانواده‌ها و حتي توريست‌هاي ايراني و خارجي خواهد بود. مديرکل کانون استان کرمانشاه با اشاره به اين‌که يکي از برنامه‌هاي ويژه اداره کل کانون پرورش فکري استان کرمانشاه در سال جديد، توجه خاص به معرفي فرهنگ بومي و محلي به کودکان و نوجوانان است، اختصاص مرکز جليلي به عنوان يکي از پايگاه‌هاي مهم ترويج و معرفي فرهنگ بومي استان کرمانشاه را در همين راستا عنوان کرد.
وي افزود: در اين خانه‌موزه، ضمن طراحي بافت قديم مشاغل استان کرمانشاه، به معرفي آداب و سنن قديمي در ميان خانواده‌هاي کرمانشاهي نيز پرداخته خواهد شد. معرفي فرهنگ، ادبيات، مشاهير، ابنيه‌ تاريخي و فرهنگي، و... از برنامه‌هاي اداره کل کانون پرورش فکري استان کرمانشاه براي آشنايي کودکان و نوجوانان با تاريخ کهن اين استان است.


 ويژه برنامه «آلاله‌هاي سرخ» در کانون گرماب 

مرکز فرهنگي‌هنري گرماب کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان زنجان همزمان با سالروز آزاد سازي خرمشهر و سوم خرداد ويژه برنامه «آلاله‌هاي سرخ» را برگزار کرد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان زنجان، به مناسبت روز فتح خرمشهر ويژه برنامه‌اي با عنوان آلاله‌هاي سرخ در مرکز فرهنگي‌هنري گرماب با شرکت 35 نفر از اعضاي دختر در روز سوم خرداد 97 برگزارشد.
اجراي برنامه‌هاي متنوع چون معرفي شخصيت شهيدان شهر گرماب و همچنين شهيد جهان آرا، قصه‌گويي با استفاده از کتاب “نذري من و عروسکم”، کاردستي کلاژ لاله‌هاي سرخ، سفالگري با موضوع نمادهاي پيروزي سوم خرداد، معرفي کتاب و روخواني خاطره يک از شهدا در عمليات آزادسازي خرمشهر از مهم‌ترين کارهايي بود که انجام گرفت.


 بازديد از پيشرفت پروژه ساختماني کانون شماره 4 بيرجند 

مدير کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان جنوبي با حضور درمحل ساخت پروژه ساختماني مرکز شماره 4 بيرجند، از نزديک در جريان روند اجراي مراحل ساخت و ساز اين مرکز قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان جنوبي، طاهره حميدي مدير کل کانون استان به منظور بررسي وضعيت عمليات ساختماني مرکز فرهنگي‌هنري شماره 4 بيرجند که در محله مهر شهر قرار دارد، ازاين پروژه بازديد کرد. حميدي در اين بازديد گفت که خداوند را شاکريم که کار اسکلت فلز ساختمان مرکز شماره 4 بيرجند به اتمام رسيده است، زيرا در محله مهرشهر بيش از 4 هزار کودک و نوجوان براي افتتاح اين مرکز فرهنگي‌هنري لحظه شماري مي‌کنند و ما اميدواريم با اختصاص يافتن اعتبارات دولتي مراحل ساخت سرعت بيشتري يابد.
کلنگ ساختمان مرکز شماره 4 بيرجند شهريور 95 با حضور فرماندار، شهردار و جمعي ديگر از مسؤولان شهرستان بيرجند بر زمين زده شده و قرار است طي سه سال عمليات ساختماني تکميل و مورد بهره برداري قرار گيرد.
در حال حاضر 25 مرکز فرهنگي‌هنري ثابت، سيار و پستي در استان خراسان جنوبي خدمات خود را براي کودکان و نوجوانان ارايه مي‌کنند.


 «اصکا» اصطلاح‌نامه کانون پرورش فکري منتشر شد 

«اصطلاح‌نامه اصکا» عنوان اثري از فاطمه زماني و مينا ذاکرشهرک و با نظارت وحيد طوفاني‌اصل است که با هدف ايجاد يک‌دستي در نمايه‌سازي‌ اسناد و سهولت در جست‌وجوي اطلاعات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تاليف شده است.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، در بخشي از مقدمه اين اثر آمده است: «اثر حاضر به راستي محصولي است کاملاً متعلق به کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و مي‌توان ادعا کرد کمتر جايي در کشور بتواند با اين ميزان از صبر و حوصله آن هم در حوزه‌اي مثل ادبيات، فرهنگ و هنر کودکان و نوجوانان و در سال‌هايي به درازاي يک عمر چنين کاري را به سرانجام رساند. بنابراين نام «اصکا» بر روي آن گذاشته شد، ‌به سبک و سياق «اصفا» (اصطلاح‌نامه فرهنگي سه زبانه سازمان اسناد و کتاب‌خانه ‌ ملي جمهوري اسلامي ايران). اگرچه اين نام‌گذاري بيش‌تر به منظور قدرداني و سپاس از سال‌ها تلاش همکاران صديق و پرکار کانون انجام شد ولي بدون شک همه آن‌هايي که دستي بر ادبيات، فرهنگ، و هنر کانون و نوجوانان دارند مي‌توانند از آن بهره‌مند شوند. »
پديدآورندگان اطلاعات شامل نويسندگان، تصويرگران، مترجمان، پژوهشگران، نمايشنامه‌نويسان، فيمسازان، کارگردانان و کليه افرادي که در رده‌هاي موضوعي مرتبط با کودک ونوجوان فعاليت دارند، اطلاع‌رسانان و کتابداران و استفاده کنندگان نهايي اطلاعات از جمله مخاطبان اصلي اين اصطلاح‌نامه هستند.
«اصکا» در ويرايش نخست نزديک به 17هزار واژه را در سه بخش الفبايي، رده‌اي و گردشي شامل مي‌شود.
بر همين اساس تاريخچه اصطلاح‌نامه، علائم و اختصارات اصطلاح‌نامه، واژه‌هاي تخصصي اصطلاح‌نامه، ‌مثال از بخش‌هاي الفبايي اصکا، بخش رده‌اي اصکا، بخش گردشي اصکا و... تنها بخشي از مطالب اين اثر است.
گفتني است در تدوين اين کتاب که در شمارگان 1000 نسخه و با قيمت 50‌هزار تومان منتشر شده است نرگس قديمي نيز همکاري کرده است.
«اصطلاح‌نامه اصکا» 409 صفحه دارد و هم اکنون در فروشگاه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سراسر کشور قابل خريداري است.


 بازديد امام جمعه هچيرود از کانون دلگشا 

حجت الاسلام والمسلمين رسولي، امام جمعه هچيرود از کانون پرورش فکري دلگشا ديدن کرد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان مازندران امام جمعه شهر هچيرود چالوس با حضور در کانون دلگشا از فعاليت‌هاي اين مرکز دين کرد.
حجت الاسلام رسولي با تاکيد بر اين‌که کانون جايگاه مهمي در تربيت و رشد استعدادهاي کودک ونوجوان دارد، از فعاليت‌هاي انجام شده در اين کانون ابراز خرسندي کرد و افزود: کانون، سرزنده و شاداب، و وجود آن براي مخاطبان لازم و ضروري است.
وي در عين حال از آثار توليدي اعضا و کارهاي انجام شده در اين مرکز هم ديدن کرد.
در اين بازديد مسوول مرکز پيرامون فعاليت‌هاي فرهنگي هنري و ادبي مرکز گزارشي را ارايه کرد و به بيان شرايط مرکز و موفقيت‌هاي کسب‌شده اعضا پرداخت.


 ماه مبارک رمضان در مرکز چهار کانون اردبيل 

به مناسبت ماه مبارک رمضان، ماه رحمت و نزول قرآن و تقارن آن با تعطيلي مدارس و اوقات فراغت اعضا، مرکز چهار کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اردبيل مجري ويژه‌برنامه‌هاي فرهنگي هنري و ادبي است.
در اين روزها براي آشنايي هر چه بيشتر اعضا با آموزه‌هاي ديني و مفاهيم انسان‌ساز قرآن، جذب و تشويق اعضا به بهره‌گيري بيشتر از برکات و فيوضات اين ماه مبارک، برنامه‌هايي با محوريت قرآن و احکام روزه توسط مربيان مرکز اجرا مي‌شود.
معرفي ايام و وقايع، آداب‌ورسوم مربوط به ماه مبارک رمضان، جلسه انس با قرآن، قرائت ترتيل و آشنايي با تجويد قرآن در روزهاي پنج‌شنبه، برگزاري کارگاه ادبي با موضوع خاطره‌اي از اولين روز ماه پرفيض رمضان، نشست تخصصي با موضوع احکام روزه و بحث آزاد با موضوع مبطلات روزه ازجمله ويژه‌برنامه‌هاي اين ايام است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون