جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4193- تاریخ : 1397/03/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


آغاز توزيع کارت آزمون ورودي مدارس نمونه دولتي از امروز

مشاور اقتصادي وزير آموزش و پرورش :
راه‌اندازي مجدد سامانه «حساب يکپارچه مدارس»


از گوشه و كنار


كاغذ اخبار


زنگ تفريح


 آغاز توزيع کارت آزمون ورودي مدارس نمونه دولتي از امروز 

آزمون ورودي پايه دهم مدارس نمونه دولتي و استعدادهاي درخشان، 11 خرداد 1397 برگزار مي‌شود و متقاضيان از امروز مي‌توانند کارت ورود به جلسه آزمون خود را دريافت کنند.
آزمون ورودي پايه دهم مدارس استعدادهاي درخشان و نمونه دولتي، ساعت 9صبح روز جمعه 11 خرداد در سراسر کشور به‌صورت هم‌زمان برگزار مي‌شود.
داوطلبان مي‌توانند ازامروز دوشنبه 7 خرداد براي دريافت کارت ورود به جلسه آزمون خود به سامانه azmoon.medu.ir مراجعه و اقدام به چاپ کارت‌ها و ثبت مهر از طريق محلي که در سامانه مشخص‌ شده است، کنند.
مطابق تبصره يک ماده 11 از دستورالعمل اجرايي مدارس نمونه دولتي، گزينش دانش‌آموزان در آزمون ورودي دبيرستان‌هاي دوره دوم متوسطه در رشته‌هاي نظري يا هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي، بر‌اساس ميانگين امتياز کل آزمون ورودي و معدل کل پايه نهم (50درصد امتياز کل آزمون ورودي و 50درصد معدل کل پايه نهم) خواهد بود.
شرط محاسبه 50درصد معدل کل پايه نهم براي پذيرش دانش‌‌آموزان در دبيرستان‌هاي نمونه دولتي دوره دوم متوسطه، داشتن معدل کل حداقل 17 و همچنين کسب حداقل نمره 12 در همه عنوان‌هاي دروس پايه نهم در خرداد سال تحصيلي 97-1396 است.
محتواي آزمون شامل دو دسته سئوالات (استعداد تحليلي) و (استعداد تحصيلي) است. 20درصد امتياز آزمون مربوط به سئوالات استعداد تحليلي و 80درصد آن مربوط به سئوالات استعداد تحصيلي است.
سوالات استعداد تحليلي و استعداد تحصيلي به صورت چهارگزينه‌اي طراحي مي‌شود.


 مشاور اقتصادي وزير آموزش و پرورش :
 راه‌اندازي مجدد سامانه «حساب يکپارچه مدارس» 

از سال 1393 و به دنبال شفاف‌سازي مالي و ارائه عملکرد مالي مدارس به والدين و مسئولان، حسابي به صورت آزمايشي ايجاد شد تا درآمد و هزينه را بر اساس حسابداري تعهدي مشخص کند؛ بر اين اساس کليه مدارس موظف شدند حسابي را تحت اين عنوان داشته باشند.
به گزارش ايسنا، در سال 1395 اجراي رسمي طرح حساب يکپارچه مدارس آغاز و اين حساب ويژه با عامليت «بانک ملي» ايجاد شد به گونه‌اي که نوع حساب و فرآيند واريز و برداشت از آن کاملا اختصاصي بود.
ايجاد اين حساب زمينه‌ساز خداحافظي مدارس با کمک‌هاي نقدي اولياء بود. به گفته مسئولان وقت «تا کنون مدارس ما سرانه دولتي را به صورت يکسان دريافت مي‌کردند و از يک حساب مورد استفاده قرار مي‌دادند. مي‌توانستيم نظارت قوي بر اين فرآيند داشته باشيم، زيرا يک حساب جاري دولتي است و بايد طبق ضوابط قانوني از آن استفاده کنيم اما براي دريافت و هزينه کرد وجوه اختياري اخذ شده از والدين بايد آيين‌نامه و اساسنامه‌اي طراحي مي‌کرديم که به صورت شفاف و مشخص قابل دسترسي، نظارت و کنترل باشد و در نهايت به «حساب يکپارچه مدارس» رسيديم.
با وجود فعاليت چندماهه سامانه حساب يکپارچه، در شهريور 96 معاون سابق توسعه مديريت و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که طرح حساب يکپارچه متوقف شده است. به گفته وي «حساب يکپارچه چندان قانوني نيست. ديوان محاسبات هم اعلام کرده است که حساب يکپارچه غيرقانوني است و حساب‌هاي دولتي نبايد پشتيبان داشته باشد، ضمن آنکه اين بخشنامه اختيارات مدارس را محدود مي‌کند. به همه استانها نامه زديم و اختيار را به استان و مدرسه واگذار کرديم. بنابراين اختيار با مدارس است که آن را اجرا کنند يا خير. »
منصور مجاوري، مشاور اقتصادي وزير آموزش و پرورش درباره سرانجام طرح حساب يکپارچه مدارس به ايسنا گفت: متاسفانه به علت برخي نفوذهايي که نمي‌شود گفت از کجا ابهاماتي را ايجاد کردند و براي ديوان محاسبات هم ابهام ايجاد شد که اين حساب چه نوع حسابي است و چگونه پول‌ها جمع آوري و توزيع مي‌شود.
كمك10 هزار ميلياردي اوليا به مدارس
وي افزود: سال گذشته بخشنامه‌هايي به برخي استانها فرستادند و از آنها خواستند حساب‌ها را فعال نکنند. البته هنوز حساب يکپارچه در 20 درصد مدارس ما فعال است. ما بر اساس آيين‌نامه مالي مدارس اين برنامه را اجرا کرديم و ماده 11 قانون شوراهاي آموزش و پرورش نيز به ما اين اجازه را داد تا به منظور شفاف سازي و هماهنگي وجوه دريافتي اقدام کنيم. در حال حاضر بيش از 10 هزار ميليارد تومان از محل وجوه دريافت مردمي براي موارد مختلف در مدارس جمع آوري مي‌شود که به کمک حساب يکپارچه هزينه کرد آن کاملا شفاف و کنترل مي‌شود.
مجاوري با بيان اينکه در حال رفع ابهامات هستيم و پيگيري جدي مي‌کنيم گفت: بر اساس شرايط قانوني به زودي حساب يکپارچه را مجددا راه اندازي مي‌کنيم.


 از گوشه و كنار 

آزادي 21 نفر ازمحکومان جرايم غيرعمد به دست دانش‌آموزان تهراني
دانش آموزان و معلمان يک دبيرستان در تهران، 21 نفر از محکومين جرائم سبک و غيرعمد را آزاد کردند.
به گزارش ايسنا ،اين اقدام شايسته دانش آموزان و فرهنگيان مجتمع آموزشي نرگس منطقه 1 تهران ، آزادسازي سربازان جواني که از روي غفلت و نا آگاهي مرتکب جرائم سبک و غيرعمدي به لحاظ محکوميت‌هاي مالي زنداني شده بودند را در پي داشت.
به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش شهر تهران، عليرضا راه پيما مشاور مديرکل و رئيس اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش شهر تهران نيز با اشاره به اينکه اين حرکت يک الگوي فرهنگي و تربيتي و يک خط شکني زيبا در بين جامعه فرهنگيان و دانش آموزان است گفت: با انجام اين اقدام روحيه هم زيستي را به نسل آينده ساز ايران اسلامي آموزش مي دهيم. اميدوارم اين کار شما الگويي براي ساير مديران و دانش آموزان باشد تا با برگزاري جشن‌هاي گلريزان، شرايط جهت آزادسازي معلمان زنداني و بازگشت آنها به آغوش خانواده‌هاي خود در عيد سعيد فطر مهيا شود .
شايان ذکر است با همياري دانش آموزان و معلمان اين دبيرستان، تعداد 21 نفر از محکومين جرائم سبک و غيرعمد آزاد شده و همچنين همين مجتمع در زمان زلزله کرمانشاه نيز با اهداي دو هزار جفت کفش به کمک آسيب ديدگان استان کرمانشاه شتافته بودند.


معاون تربيت‌بدني و سلامت وزير آموزش و پرورش:
تحرك و پويايي دانش آموزان ، از فرمول هاي فيزيكي مهم تر است
معاون تربيت‌بدني و سلامت وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه در هزاره سوم با خطر نسل نشسته روبه‌رو هستيم، گفت: بايد تلاش کنيم براي سلامتي نسل آينده فعاليت هاي حرکتي را توسعه دهيم.
به گزارش مهر، مهرزاد حميدي معاون تربيت بدني و سلامت وزارت آموزش و پرورش در مراسم اختتاميه مسابقات ورزشي دانش‌آموزان شهر تهران که در خانه معلم آموزش و پرورش منطقه 3 برگزار شد، اظهار کرد: بيش از چهار ميليون دانش‌آموز در المپيادهاي ورزشي در سطح کشور شرکت کرده‌اند.
وي با بيان اينکه برگزاري المپياد ورزشي در استان‌ها از مهم‌ترين اقدامات وزارت آموزش و پرورش در حوزه ورزشي در مدارس به شمار مي‌رود، گفت: مدرسه، کانون تربيت و تحول محله است و نقش ورزش به عنوان پيش‌قراول و پيش گام سند تحول بنيادين آموزش و پرورش بي بديل است.وي اضافه کرد: ما نه تنها برنامه‌هاي عمومي را مدرسه محور کرده‌ايم بلکه برنامه‌هاي ورزش قهرماني را هم مدرسه محور برگزار مي‌کنيم؛ مسابقات ورزشي بايد از درون مدرسه بجوشد و آموزش و پرورش منشأ جوشش استعدادهاست.
حميدي با بيان اينکه در هزاره سوم با خطر نسل نشسته روبه‌رو هستيم، افزود: بايد تلاش کنيم براي سلامتي نسل آينده فعاليت هاي حرکتي را توسعه دهيم؛ امروز به جواناني که از نظر جسماني قوي باشند نيازمند هستيم.وي تصريح کرد: امروز به عنوان يک کارشناس مي‌گويم، حرکت و تحرک و پويايي براي نسل ما از فرمول‌هاي مندليف و فرمول هاي فيزيک مهم‌تر است پس بايد سلامت در اولويت قرار دارد. سلامت و علم بايد در کنار هم باشد.


سبزواري ولي دانش آموزش را بخشيد
سبزواري که به دليل برخورد فيزيکي و توهين و افتراي يکي از والدين دانش‌آموزان به دادگاه شکايت کرده بود، از حکم دادگاه مبني بر 148 ضربه شلاق و 3 سال حبس تعليقي، صرف نظر کرد.به گزارش مهر، چندي پيش يکي از والدين دانش‌آموزان در مدرسه آسيه استان خراسان رضوي به برخورد فيزيکي با معاون آموزشي مدرسه و توهين و افترا به وي اقدام کرد.
خانم دادگر همان معاون آموزشي هستند که پس از اين اتفاق از اين «ولي دانش‌آموزي» شکايت کرد و پس از مراحل قانوني، رأي صادره به نفع معاون آموزشي مدرسه اعلام شد و مجازات 148 ضربه شلاق و 3 سال حبس تعليقي بود.حکم پس از اعلام و تأييد از سوي مراجع ذي‌صلاح در سبزوار و استان اجرايي شد اما به دليل اظهار ندامت از سوي والدين خاطي دانش‌آموز، خانم دادگر از اجراي اين حکم صرف نظر کرد.معاون مديرکل استان خراسان رضوي و مديرآموزش و پرورش سبزوار نيز با حضور در محل کار اين براي بخشندگي از وي تشکر کردند.


 كاغذ اخبار 

آموزش مديريت بحران به بيش از 30 هزارمعلم
معاون آموزش و مشارکت‌هاي مردمي سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران از آموزش مجازي بيش از 30 هزار نفر از دبيران مدارس تهران در طرح «مدرسه آماده» خبر داد.
حيدر کلهري در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اجراي طرح مدرسه آماده گفت: طرح مدرسه آماده به منظور ارتقاي آمادگي، ايمني و توانمندسازي مدارس شهر تهران براي مقابله با حوادث و ايجاد زمينه مناسب مشارکت و همکاري سازمان ها و نهادهاي مسئول در حوزه مديريت بحران، ارتقاي فرهنگ تاب آوري در برابر سوانح و تهيه سند کاهش خطرپذيري مدارس و تقويت ساختارهاي فعاليت و مشارکت گروهي پرسنل و دانش آموزان مدارس در حال برگزاري است.
وي با بيان اينکه تاکنون بيش از 30 هزار نفر از کادر آموزشي و اداري مدارس تهران در قالب همکاري مشترک سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران و اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران مورد آموزش مجازي قرار گرفته‌اند، گفت: اين افراد که تعدادشان در حال افزايش است، جداي از افرادي هستند که به صورت حضوري دوره‌هاي آموزشي را طي کرده‌اند
معاون آموزش و مشارکت هاي مردمي سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران ادامه داد: دوره آموزش ضمن خدمت مدرسه آماده به مدت 16 ساعت براي کادر آموزشي و اداري مدارس تهران در ارديبهشت و خرداد ماه جاري به صورت مجازي در حال برگزاري است که امکان بهره برداري مفيدتر مخاطبان و کنترل بيشتر کيفيت آموزش هاي ارائه شده در آن فراهم شده است و مباني مديريت بحران، شناخت مخاطرات و اقدامات لازم قبل و بعد از آن، حمايت رواني در بحران، مباني اطفاء حريق، فوريت هاي پزشکي، تصميم گيري در شرايط بحران از جمله سرفصلهاي اين دوره آموزشي است.

دبيرکل اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان :
ضرورت تربيت سياسي و انقلابي دانش آموزان

علامتي گفت: دانش آموز بايستي از قبل عضويت در تشکل، تحليل پيدا کند و قدرت فهم اتفاقات جزئي سياسي را در پازل کلي معادلات جهاني پيدا کند.
به گزارش شاپرك از روابط عمومي اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان ؛ علامتي دبيرکل اتحاديه انجمن هاي اسلامي
دانش آموزان گفت: يکي از موضوعات مهمي که بايد بدان بپردازيم تربيت سياسي، اجتماعي دانش آموزان است.
وي گفت: دانش آموز پيشتاز انقلاب اسلامي بايد نسبت به مسائل روز جامعه داراي بصيرت انقلابي باشد و بدون آنکه بازيچه گروه ها و احزاب سياسي باشد، درک عميق سياسي پيدا کند و بتواند مسير حرکت کشتي انقلاب اسلامي، اهداف و آرمان هاي آن،مخاطرات و بزنگاههاي مختلف، فرصت ها و تهديد هاي آن را بشناسد و در مقاطع حساس و سرنوشت ساز، وظيفه ديني و انقلابي خودش را بشناسد و با روحيه جهادي بدان عمل کند.
اگر نظام فکري و خروجي تربيتي ما به گونه اي نباشد که دانش آموزان عضو ما ، عناصري حساس نسبت به وقايع پيرامون و کنشگر نسبت به وظايف انقلابي خود نباشند ، بايستي به فکر تجديد نظر در فرايند هاي کار تشکيلاتي دانش آموزان
باشيد.

مهاجراني:
توسعه آموزش‌هاي مهارتي براي دانش آموزان سمپادي
رئيس مرکز ملي پرورش استعداد‌هاي درخشان و دانش پژوهان جوان از توسعه آموزش‌هاي مهارتي براي دانش آموزان مدارس سمپاد خبر داد.
فاطمه مهاجراني رئيس مرکز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش پژوهان جوان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره برگزاري دوره هاي مهارتي براي دانش‌آموزان مدارس سمپاد براي سال تحصيلي آينده، اظهار کرد: به دنبال توسعه مهارت‌آموزي در مدارس طرح پايلوت را در استان البرز و براي مدارس سمپاد اجرايي مي‌کنيم.
وي ادامه داد: اين طرح براي دانش‌آموزان متوسطه دوم و در رشته‌هايي محدود همچون گرافيک در نظر گرفته شده است و اگر تجربه موفقي از اجرا کسب کنيم کار را توسعه مي‌دهيم.
رئيس مرکز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش‌پژوهان جوان با اشاره به اينکه گام‌هاي اول را کوچک و قابل ارزيابي بر مي‌داريم، گفت: فعلا هنرستان ضميمه در نظر گرفته شده است اما در حال رايزني با معاونت متوسطه براي دستيابي به راه حل نهايي هستيم.
مهاجراني درباره برگزاري المپياد جهاني زيست‌شناسي در ايران اظهار کرد: امسال المپياد جهاني زيست به ميزباني کشور و با حضور حدود 80 کشور از 24 تا 31 تيرماه برگزار مي‌شود.0


 زنگ تفريح 

مرکز حمايت از کودکان توان ياب


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون