جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4193- تاریخ : 1397/03/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

ابوالفضل پورعرب :
من براي اين‌همه حادثه به دنيا نيامده بودم


پيکر «ناصر ملک مطيعي» تشييع شد


مستند ايراني در راه جشنواره انگليسي


حميد گودرزي در «ستايش 3»


ساره بيات به «ايده اصلي» پيوست


نقد فيلم


ميز خبر


 ابوالفضل پورعرب :
 من براي اين‌همه حادثه به دنيا نيامده بودم 

ابوالفضل پورعرب بابيان اينکه ستاره بودن و سوپراستار بودن بايد تعريف شود، گفت: مردم تصميم مي‌گيرند چه کسي در فضاي سينما و تلويزيون ستاره شود. اين را هم بگويم در آسمان سينماي ايران ستاره وجود ندارد. خود من هم هيچ‌وقت ستاره نبودم و فقط بازيگر بودم.
ابوالفضل پورعرب به بهانه پخش سريال «زيرزمين» در ايام ماه مبارک رمضان از شبکه آي‌فيلم، با اين شبکه گفت‌وگو کرده است.
پورعرب درباره ستاره بودنش در عرصه سينما و تلويزيون ابراز کرد: ستاره شدن ربطي به فضاي مجازي و صحبت‌هاي خود فرد ندارد. بازيگر کارش بازي کردن است و فيلمي را بازي ميکند. اين مردم هستند که تصميم مي‌گيرند چه کسي ستاره شود و ستاره شدن يک بازيگر فقط و فقط به مردم مربوط است. دوستاني که الآن ستاره سينما و تلويزيون هستند خيلي سختي کشيدند و فقط صرف بازي کردن، ستاره نشدند. اين را هم بگويم در آسمان سينماي ايران ستاره وجود ندارد. خود من هم هيچ‌وقت ستاره نبودم و فقط بازيگر بودم. سوپراستار و ستاره بودن بايد تعريف ‌شود.
بازيگر فيلم سينمايي «عروس» در واکنش به اينکه با بازي در اين فيلم توانست گيشه آن روزهاي سينما را به دست بگيرد، گفت: اگر من اين‌قدر مهم بودم و بازتاب بازيگري من اين‌قدر مهم بود، در موقع بيماري‌ام يک سر به من در بيمارستان مي‌زدند. ديگر بيماري سرطان شوخي نيست که به ما بي‌توجهي بشود. من نگفتم هيچ‌وقت بازي نمي‌کنم اما فقط در کارهاي دوستانم بازي مي‌کنم. دليلش هم اين نيست که نمي‌توانم بازي کنم. شيريني سينما و آن عطش فيلم بازي کردن براي من کم‌ شده ‌است.
پورعرب از بي‌مهري‌هاي همکارانش نيز گلايه کرد و گفت: خسته شده‌ام از بس شنيدم که من ايدز دارم، بيماري خاص دارم و ... حتي هيچ‌کدام از همکاران من در دوران بيماري‌ام از من دلجويي نکردند و حتي خبر مرگ من پخش شد و خيلي باعث آزردگي خاطرم شد. در اين سينما خيلي تلاش کردم و خيلي جاها پشيمان شدم ولي نمي‌توانستم به خانواده‌ام بگويم که من اشتباه کردم که وارد عرصه بازيگري شدم.
وي ادامه داد: من آن دوران که فعاليت بيشتري مي‌کردم دلم مي‌خواست يکي مانند ابوالفضل پورعرب بيايد تا از او صحبت شود و کم‌کم از شهرت ترسيدم. من براي اين‌همه حادثه به دنيا نيامده بودم و آرامش بيشتري مي‌خواستم در زندگي. الان بعضي وقت‌ها تيزر فيلمم که در گذشته بازي کردم پخش مي‌شود؛ اما هيچ اسم و تصويري از من نيست و همه اين‌ها براي من ناخوشايند است.
بازيگر سريال «زيرزمين» از نحوه ورودش به عرصه بازيگري گفت: سال 60 وارد تلويزيون شدم و چهار سال در برنامه سينما تئاتر به‌عنوان دستيار کارگردان کار کردم. بعد يک تئاتر کار کردم که دو سال طول کشيد. من به سينما فکر نمي‌کردم چون احساس مي‌کردم موضوع محالي است. خودم را آزار نمي‌دادم و فکر مي‌کردم سينما قد و قواره و پتانسيل خودش را مي‌خواهد. فيلم مرز را که به من پيشنهاد دادند، يک نقش کوتاهي داشتم که مدت‌ها خوابم نمي‌برد و آخرش هم ‌بازي نکردم.پورعرب درباره حضورش در فيلم «عروس» توضيح داد: وقتي با بهروز افخمي درباره فيلم سينمايي «عروس» صحبت کردم، به من گفت جسارت را در تو مي‌بينم و بعد فيلم‌نامه عروس را به من داد. ابتدا ترسيده بودم از قبول اين کار اما با خودم گفتم از پس اين کار برمي‌آيم. بعد از دو يا سه ماه، قرارداد عروس را بستم که قراردادم در آن موقع سي‌هزار تومان بود. نيکي کريمي را از خودم حرفه‌اي‌تر مي‌ديدم چون ايشان يک فيلم قبل از من بازي کرده بود و کمتر از من دلهره داشت. بهروز افخمي با من صحبت کرد و خيلي به من کمک کرد.
بازيگر فيلم سينمايي «عروس» افزود: فيلم سينمايي عروس براي من يک تعصب است. اصلاً به شهرت فکر نمي‌کردم و دوست نداشتم آدم مشهوري بشوم و اين حجم از جنجال را در خودم نمي‌ديدم.
وي درباره مشغوليتش در اين روزها گفت: الان در سريال 87 متر کيانوش عياري بازي مي‌کنم که سريال اجتماعي و خانوادگي خوبي است.


 پيکر «ناصر ملک مطيعي» تشييع شد 

پيکر مرحوم «ناصر ملک مطيعي» از ساختمان شماره 2 خانه سينما به سمت قطعه هنرمندان تشييع شد.
به گزارش فارس، مراسم تشييع پيکر مرحوم ناصر ملک مطيعي با حضور جمعي از هنرمندان و دوستداران آن مرحوم در ساختمان شماره 2 خانه سينما برگزار شد.
بنا بر اين گزارش، کامران ملکي عضو هيئت مديره خانه سينما در ابتداي اين مراسم گفت: مرحوم ناصر ملک‌مطيعي، خلاف نقش‌هايي که در گذشته آنها را ايفا کرد، بسيار انسان آرامي بود. سينماي ايران به هيچ عنوان خاطرات او را از ياد نمي‌برد.
سپس علي دهکردي رئيس انجمن بازيگران سينماي ايران بيان کرد: امروز همه ما براي بدرقه مردي به اينجا آمده‌ايم که اولين ستاره سينماي ايران بود. او برخلاف برخي از بازيگران گذشته سينماي ايران، خاک کشورش را ترک نکرد و
40 سال بعد از انقلاب اسلامي، داخل کشور ماند.
وي ادامه داد: ما امروز به بدرقه کسي آمديم که به ما ياد داد سکوت بهترين و برنده‌ترين کار است. از طرف همه صنوف خانه سينما اين داغ را به همه مردم ايران تسليت مي‌گويم.
پژمان بازغي نيز در سخنان کوتاهي عنوان داشت: کاش ياد بگيريم که بيشتر قدر پيشکسوت‌هاي سينماي ايران را بدانيم، خدا ناصر ملک‌مطيعي را بيامرزد.پرويز پرستويي بازيگر پيشکسوت سينماي ايران در ادامه اين مراسم خاطر نشان کرد: تسليت مي‌گويم به همه مردم ايران.
ناصر ملک مطيعي به هيچ عنوان نيازي به حضور هنرمندان در مراسمش ندارد، چرا که مردم حاضرند پيکر او را تا بهشت زهرا(س) تشييع کنند. قدر اين ملت عزيز را بدانيد، ما سينماگران همواره دوش به دوش اين مردم بوده‌ايم. مسعود کيميايي کارگردان سينماي ايران به عنوان سخنران پاياني مراسم گفت: من سالهاي بسياري در کنار ناصر ملک مطيعي بودم و همواره از بودنش لذت برده‌ام. او بازيگر توانمند و نترسي بود و درود بر انسان‌هاي نترس.
در پايان اين مراسم حجت الاسلام آهنگران بر پيکر مرحوم ناصر ملک مطيعي نماز خواند.


 مستند ايراني در راه جشنواره انگليسي 

مستند «لوتوس» به کارگرداني محمدرضا وطن‌دوست در اولين حضور بين‌المللي خود در بخش رقابتي جشنواره‌ جهاني مستند «شفيلد» انگليس به نمايش در مي‌آيد.
مستند «لوتوس» در بيست و پنجمين دوره‌ جشنواره مستند «شفيلد» که از تاريخ 7 تا 12ژوئن 2018 (17 تا 22 خرداد 97) در کشور انگلستان برگزار مي‌شود، با حضور محمدرضا وطن‌دوست در سالن اصلي جشنواره به نمايش درخواهد آمد.
جشنواره فيلم مستند «شفيلد» جزو سه جشنواره بزرگ سينماي مستند در سطح جهان و مهم‌ترين جشنواره سينماي مستند در بريتانيا است. اين فيلم براي به ‌دست آوردن جايزه بزرگ جشنواره با مستندهايي از کشورهاي آمريکا، انگلستان، آلمان، فرانسه، استراليا، هلند، بلژيک، دانمارک، کانادا، اسپانيا، فنلاند، سوئد، سوئيس، پرو، يونان، کنيا، هندوراس، مکزيک، برزيل، کره‌جنوبي و تايلند به رقابت مي‌پردازد و در صورت برنده شدن، ورودي جايزه اسکار 2019 را کسب خواهد کرد.در اين مستند داستاني، زندگي پيرزني را مي‌بينيم که 12 سال در انتظار مجوز ورود به جزيره نشسته است تا به ديدار تنها ساکن آن برود.


 حميد گودرزي در «ستايش 3» 

«حميد گودرزي» جديدترين بازيگري است که به جمع بازيگران سريال «ستايش 3» پيوسته است.تصويربرداري سريال «ستايش 3» به کارگرداني سعيد سلطاني از10 فروردين در تهران آغاز شده است و در حال حاضر در تهران ادامه دارد. حميد گودرزي آخرين بازيگري است که به سريال پيوسته است. سعيد مطلبي نگارش «ستايش 3» را در 30 قسمت بر عهده دارد و آرمان زرين کوب تهيه کننده اين سريال است. تاکنون حضور نرگس محمدي و داريوش ارجمند در فصل سوم اين سريال قطعي شده است.


 ساره بيات به «ايده اصلي» پيوست 

ساره بيات که اولين بازيگر فيلم سينمايي «ايده اصلي» محسوب مي شود، تا کنون برنده جايزه هايي از جمله خرس نقره اي جشنواره برلين و بهترين بازيگر نقش مکمل زن بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر بوده است.شهرهاي مالاگا و بارسلون در اسپانيا، جزيره کيش در ايران و شهر کلن در آلمان تا کنون به عنوان لوکيشن هاي اصلي ايده اصلي انتخاب شده اند و در فروردين ماه سال جاري نيز بخش هايي از اين فيلم با بازيگران خارجي در شهر ونکوور کانادا فيلمبرداري شده است .


 نقد فيلم 

تنگه ابوقريب ؛
برگي فراموش شده از اتفاقات جنگ
"مرتضي كوه مسكن"
قسمت اول
بهرام توکلي در هفتمين فيلم بلند سينمايي خود پس از فيلمهاي پابرهنه در بهشت (1386) ، پرسه در مه (1389) ، اينجا بدون من (1390) ، آسمان زرد کم عمق (1391) ، بيگانه (1392) ، من ديه گو مارادونا هستم (1393) سراغ فيلمنامه "تنگه ابوقريب" رفته است؛ هرچند که وي پس از فيلم من ديه گو مارادونا هستم يک فيلم نيمه تمام به نام "برف سرخ" را نيز کارگرداني کرده است، اما به لحاظ آثار ساخته شده تنگه ابوقريب هفتمين فيلم بلند سينمايي بهرام توکلي محسوب ميشود؛ او که اين بار سراغ فضايي متفاوت با آثار پيشينش رفته و در کنار سعيد ملکان که در سالهاي گذشته نشان داده يک تهيه کننده مؤلف است، هفتمين ساخته بلند سينمايي‌اش را با داستاني دفاع مقدسي به سي‌وششمين جشنواره فيلم فجر آورد و با استقبال کم‌نظير مخاطبان در اين جشنواره روبه‌رو شد؛ تنگه ابوقريب فيلم پرلوكيشن و پرهزينه اي است كه کار تصويربرداري اين فيلم در شهرک سينمايي دفاع مقدس، خرمشهر، انديمشک و دزفول انجام شده و به گفته تهيه كننده فيلم 5 ميليارد هزينه ساخت فيلم شده است و درکنار به وقت شام دو اثر پرخرج و اثر گذار در حيطه انقلاب و دفاع مقدس که سازمان هنري رسانه اي اوج سرمايه گذاري اش را بر عهده داشته است و به همراه فيلم سوءتفاهم سه فيلمي هستند که به سفارش اين سازمان توليد و در سي و ششمين جشنواره فيلم فجر حضور دارند و اينطور به نظر ميرسد که مديران اوج با انتخاب فيلمسازهاي متنوع از طيفهاي فکري مختلف نشان داده اند که قصد نگاه تکراري به پديده هاي ارزشي را ندارند.
فيلم تنگه ابوقريب در کنار مغزهاي کوچک زنگ‌زده با يازده نامزدي پيشتاز جشنواره سي و ششم بود و درنهايت با دريافت شش سيمرغ رکورددار دريافت بيشترين جايزه از جشنواره فيلم فجر شد و فيلم مغزهاي کوچک زنگ زده به کارگرداني هومن سيدي با دريافت 4 سيمرغ در رتبه بعدي قرار گرفت؛ انتخاب عنوان فيلم – تنگه ابوقريب - که اشاره به محل آن حادثه ( جاده انديمشک دهلران، نزديک دشت عباس، تنگه ابوقريب ) دارد، انتخاب دقيقي است و از طرف ديگر عنوان انگليسي فيلم The Lost Strait که به معناي تنگه‌ي فراموش‌شده است و اشاره دوباره‌اي به مضمون و روح اثر دارد همانند همه مردان فراموش شده فيلم؛ آخرين ساخته‌ي بهرام توکلي که متفاوت از کارهاي قبلي اوست جدا از تمام ويژگيهاي سينمايي‌اش که جاي بحث فراواني دارد برگي از فراموش شده‌ترين اتفاقات جنگ را جلوي چشم مخاطب قرار داده است و بر اساس يک داستان واقعي که روايتگر حماسه‌سازي گردان عمار در تنگه ابوقريب و در برابر لشکرکشي رژيم بعث به فکه و شرهاني به تاريخ 21 تير 1367 است.
يکي از نقاط حساسي که دشمن قصد عبور از آن و رسيدن به شهرها و جاده هاي کليدي ايران را داشت تنگه ابوقريب است؛ تنگه اي که نام و خاطره اش در ميانه تاريخ رسمي روزهاي پاياني جنگ گم شده است؛ شايد کمتر کسي بداند که پنج روز مانده به تصويب قطعنامه 598 سازمان ملل و صلح دائمي بين ايران و عراق اگر شيربچه‌هاي بي‌سلاح و تشنه گردان عمار نبودند، ارتش عراق با گذر از تنگه ابوقريب به سوسنگرد و انديمشک مي رسيد و شايد جنگ سرنوشت ديگري پيدا مي کرد.
تنگه ابوقريب با يک پلان سکانس بي‌نظير از کنار سد بند شهر دزفول با معرفي شخصيتهاي اصلي اش در آرامشي عميق و عجيب آغاز مي شود، جمعي از دوستان رزمنده عازم مرخصي اند اما پيش از آن دورهم جمع شده اند، عزيز (علي سليماني) و خليل (حميدرضا آذرنگ) کنار رودي (سد دزفول) که کودکان در آن مشغول آب تني هستند صحبت مي کنند و به جاي صداي آنها صداي حسن (امير جديدي) و مجيد (جواد عزتي) را مي شنويم که کمي آنطرف تر نشسته‌اند و تلاش مي کنند حدس بزنند اين دو راجع به چه موضوعي صحبت مي کنند.
ادامه دارد....


 ميز خبر 

نمايش 5 فيلم ايراني در جشنواره سيدني
جشنواره بين‌المللي فيلم «سيدني» استراليا امسال ميزبان نمايش چندين اثر از فيلمسازان ايراني از جمله آخرين ساخته عباس کيارستمي است.
فيلم تجربي «24 فريم» آخرين ساخته عباس کيارستمي، «سه رخ» به کارگرداني جعفر پناهي، «خوک» به کارگراداني ماني حقيقي، «بدون تاريخ بدون امضاء» از وحيد جليلوند و «درساژ» از پويا بادکوبه پنج فيلمي هستند که امسال به نمايندگي از سينماي ايران در جشنواره سيدني به روي پرده مي‌روند.
«24 فريم »دربخش‌هاي "سينما+هنر"، "فيلم‌هايي در باره فيلم‌ها" و "سينماي پيشگام"، «سه رخ» در بخش‌هاي "نمايش ويژه"، "چهره‌هاي سرشناس" و "فيلمسازان در مرز"،‌ «خوک» در بخش‌هايي چون "فيلم‌هاي بلند"، "فيلم‌هايي درباره فيلم‌ها" و "کمدي"، «بدون تاريخ بدن امضاء» در بخش‌هاي "فيلم‌هاي بلند"، "برندگان جوايز" و "سينما ووک" و «درساژ» در بخش "فيلم‌هاي خانوادگي"، "برندگان جوايز" و "سينما ووک" جشنواره فيلم سيدني به روي پرده خواهند رفت.همچنين فيلم کوتاه «حباب» به کارگرداني روناک طاهر به نمايندگي از استراليا،‌ «دلربا» ساخته ميلاد اعلامي و محصول مشترک سوئد و دانمارک و «آموزش غلط کامرون پست» ساخته دزيره اخوان به نمايندگي از آمريکا نيز در اين رويداد سينمايي حضور خواهند داشت.
امسال در مجموع 250 فيلم از 60 کشور جهان و به 160 زبان مختلف در جشنواره فيلم سيدني به نمايش گذاشته مي‌شوند، اين رويداد سينمايي از تاريخ 6 تا 17 ژوئن (26 تا 27 خرداد) برگزار مي‌شود.


آخرين وضعيت جسمي «حسين محب اهري»
حسين محب اهري که مدتهاست با بيماري سرطان دست و پنجه نرم مي‌کند از بهبود نسبي خود و بازگشت مجدد به فعاليت‌هاي هنري خبر داد.اين بازيگر درباره وضعيت جسماني خود با اشاره به اينکه اين روزها نسبت به روزهايي که حتي نمي‌توانسته آب هم بنوشد بسيار متفاوتتر است، گفت: درحال حاضر در حال صحبت با دوستان راديويي و تئاتري خود هستم تا کم کم بتوانم فعاليت‌هاي خود را از سر بگيرم.او درباره روزهاي سخت درمان‌اش بيان کرد: روزهايي بود که بين زندگي و مرگ قرار مي‌گرفتم اما با خواست خدا و وسيله قراردادن صندوق اعتباري هنر توانستم حيات دوباره پيدا کنم و در حال حاضر حالم بسيار بهتر از روزهاي قبل است و پزشکان هم متفق القول هستند که توانسته‌ام با موفقيت مرحله اول درمان خود را طي کنم.وي با بيان اينکه البته همچنان در حال سپري کردن مراحل درمان هستم، افزود: با اين حال خوشبختانه در طول اين مسير درماني با توجه به هزينه‌هاي بالاي آمپول‌هايي که بايد دريافت مي‌کردم، نگراني‌اي نداشتم و اين آرامش را مديون تلاش‌ها و پيگيري‌هاي بي منت صندوق اعتباري هنر هستم که در طول اين مسير همواره براي من يک پشتوانه و حامي بودند. اين آمپول‌ها بر اساس گفته پزشکان به روزترين داروي مبارزه با بيماري من است و براي درمان قطعي بايد دو مرحله ديگر را نيز بگذارنم که بايد به خدا توکل کنم و قوي باشم.
حسين محب‌اهري از سال 53 وارد حرفه بازيگري شده و بيش از 130 تئاتر و فيلم سينمايي و تلويزيوني داشته است و نزديک به هفت سال است که دچار سرطان لنف دست است.


«ستايش عاشقي» براي قدرداني از خانواده شهداي مدافع حرم
ويژه‌برنامه ستايش عاشقي به مناسبت ميلاد امام حسن مجتبي(ع) با حضور خانواده‌ معظم شهداي 8 سال دفاع مقدس و شهداي مدافع حرم و جمعي از هنرمندان ارزشي در باغ موزه هنر ايراني برگزار مي‌شود.محمد سعادت رييس فرهنگ‌سراي رضوان و دبير ويژه برنامه «ستايش عاشقي» درباره برگزاري اين برنامه گفت: يکي از رويکردهاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در اجراي برنامه‌هاي ويژه، ايجاد پيوستي براي تجليل از شهدا و خانوده‌هايشان به ويژه شهداي مدافع حرم است. در مجموعه برنامه «در انتظار باران» که به مناسبت نيمه شعبان به همت اين سازمان برگزار شد با برنامه «سروهاي منتظر» به تجليل از اين خانواده‌هاي معظم پرداختيم و «ستايش عاشقي» نيز براي ستايش اين خانواده‌ها در مجموعه برنامه‌هاي ويژه ماه مبارک رمضان که با عنوان «ضيافت باران» برگزار مي‌شود، طراحي شده است.وي درباره بخش‌هاي مختلف «ستايش عاشقي» گفت: حجت الاسلام سيدمحمدحسن ابوترابي‌فرد امام جمعه موقت تهران و سعيد اوحدي رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در اين مراسم به سخنراني مي‌پردازند. شعرخواني رسول نجفيان و مناجات‌خواني محمد معتمدي بخش‌هاي ديگر اين برنامه است که با اجراي مژده لواساني برگزار مي‌شود.
وي افزود: غرفه‌هاي فرهنگي متفاوت و غرفه ويژه کودک و نوجوان براي کودکان شهداي مدافع حرم بخش‌هاي جنبي اين برنامه را تشکيل مي‌دهد.اين برنامه روز سه‌شنبه 8 خردادماه ساعت 18:30 تا 20 به مناسبت ميلاد امام حسن مجتبي(ع) در باغ موزه هنر ايراني برگزار مي‌شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون