جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4193- تاریخ : 1397/03/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


وقتي که جايي براي انعکاس ناکامي هاي تيم ملي نيست!


شيوه جديد در دستور کار قزاق ها


تست‌گيري سپيدرودي ها از جوانان


ميز خبر


ورزش جوان و نوجوان


 وقتي که جايي براي انعکاس ناکامي هاي تيم ملي نيست! 

در حالي که مسابقات ليگ جهاني کاراته در بلغارستان برگزار شد اما سايت فدراسيون کاراته در اقدامي غيرحرفه‌اي به پوشش ناکامي جوانان تيم ملي نپرداخت.
رقابت‌هاي ليگ جهاني کاراته بلغارستان با حضور 1850 کاراته کا از 71 کشور جهان در شهر "صوفيه" برگزار شد و نمايندگان کاراته ايران با کسب نشان برنز محمد کاظمي‌پور به کار خود در اين رقابت‌ها خاتمه  دادند.
کاظمي‌پور، کاراته‌کا قزويني که با هزينه شخصي در وزن 76- کيلوگرم مبارزه مي‌کرد، در دور اول "جاکوب ماتجکا" از جمهوري چک را 4 بر صفر شکست داد و سپس با حساب 2 بر يک از سد "آلين کنستانتين" از روماني گذشت. اودر دور سوم "تئودور رانچف" از بلغارستان را 2 بر يک از پيش برداشت و در گام‌ چهارم "کريستين ويليامز" از هلند را شکست داد.
نماينده وزن 76- کيلوگرم ايران در مبارزه پنجم با "ساچکوسکاي" از بلاروس پس از تساوي صفر بر صفر، با راي داوران برنده از تاتامي خارج شد.
کاظمي‌پور در نيمه نهايي نيز 3 بر صفر مغلوب "ماکسيم گايورنسکاي" از روسيه شد و در ديدار رده بندي هم "ساکي ياما" ژاپني را شکست داد و بر سکوي سوم ليگ جهاني بلغارستان ايستاد.
تيم‌هاي جوانان کشورمان نيز با ترکيب عليرضا حيدري، عليرضا فرجي، ابوالفضل ميرزايي، نويد محمدي و عرفان داودي در بخش پسران و ليلا برجعلي، فاطمه خنکدار، مبينا حيدري، نگين آلتوني در بخش دختران در اين رقابت‌ها حاضر شده بودند و مبينا حيدري در وزن 59- کيلوگرم دختران با حضور در جايگاه پنجم و عليرضا فرجي در وزن 61- کيلوگرم با حضور در جايگاه هفتم بهترين نتايج ممکن را کسب کردند.
نکته مهم در اين ميان، برخورد غيرحرفه‌اي سايت فدراسيون کاراته در انعکاس خبر شکست نمايندگان کشورمان در اين مسابقات بود و اين بار برخلاف هميشه و تمامي رويدادها هيچ خبري مربوط به نتايج نمايندگان کشورمان روي خروجي سايت فدراسيون قرار نگرفت.
سايت فدراسيون کاراته حتي خبر کسب مدال برنز توسط کاظمي‌پور را به دليل اينکه او با هزينه شخصي از قزوين در اين مسابقات حاضر شده بود نيز منعکس نکرد!
اين اتفاقات نيز در حالي بود که کانال فدراسيون در يکي از شبکه‌هاي اجتماعي فيلتر شده مانند هميشه از ابتداي مسابقات به پوشش نتايج نمايندگان کشورمان پرداخت اما رفته رفته با تداوم سريال شکست‌هاي جوانان کاراته ترجيح داد ديگر خبري روي خروجي خود قرار ندهد.
همه اين اتفاقات در حالي است که پيش از شروع اين مسابقات، سايت فدراسيون کاراته از خبر تشکيل اردوهاي تيم‌هاي جوانان تا بازديد رئيس و دبير فدراسيون کاراته از اردوهاي تيم ملي را پوشش داد اما در پايان با توجه به نتايج ضعيف تيم جوانان صلاح را بر عدم پوشش اين ناکامي روي خروجي خود قرار داد.
ناکامي که با توجه به اتفاقات رخ داده در پايان مسابقات قهرماني جوانان آسيا که منجر به استعفاي مهران بهنام‌فر، مصاحبه‌هاي او عليه بازيکنان جوانان تيم ملي و حتي بازگشت او به تيم ملي، قابل پيش‌بيني بود و به نظر باعث از بين رفتن اعتماد بين کادرفني تيم ملي و بازيکنان جوانان تيم ملي شده است.
بهنام‌فر در سال‌هاي اخير موفق به کسب نتايج بسيار خوبي همراه با تيم‌هاي پايه در مسابقات آسيايي قزاقستان و جهاني اسپانيا شده بود و حتي در مسابقات ژاپن نيز در رده نوجوانان به مقام قهرماني و در رده جوانان با يک اتفاق از قرار گرفتن روي سکو بازماند. اما نکته بسيار مهم با وجود سال‌ها تجربه او در عرصه قهرماني و مربيگري، اظهارنظرهاي احساسي او است که بعد از پايان مسابقات قهرماني آسيا آغاز وهمچنان تداوم دارد.
اينکه مربي موفقي همچون بهنام‌فر که از لحاظ فني هيچ ترديدي در توانايي‌هاي او وجود ندارد با يک ناکامي بر عليه بازيکنان جوانان خود که تازه در ابتداي راه پروسه کسب سهميه المپيک جوانان قرار دارد، مصاحبه و تمامي تقصيرات را گردن آن بياندازد، باعث از بين رفتن اعتماد متقابل و ايجاد فشار رواني شود.
هميشه پيروزي و شکست اصل‌هاي جدا نشدني رقابت‌هاي ورزشي هستند،که در برخي اوقات مانند نتايج تيم جوانان در ژاپن مرز باريکي بين آنها وجود دارد.
اتفاقات صوفيه و ناکامي تيم‌هاي پسران و حتي دختران با وجود قهرماني در مسابقات قهرماني آسيا مي توانند علل متعددي از جمله خستگي بازيکنان و فاصله کوتاه برگزار اين مسابقات بعد از قهرماني آسيا داشته باشد اما اينکه بهنام‌فر باز هم بعد از نتايج جوانان در اين مسابقات براي توجيه ناکامي از حضور تيم دوم ايران صحبت کند، نشان از ناپختگي سرمربي تيم ملي در مسائل رواني دارد.
با شنيدن اين اظهارنظرها بايد از سرمربي تيم ملي سوال کرد آيا نفرات اول انتخابي تيم ملي حتي با وجود حضور و موفقيت در قهرماني آسيا و کسب سهميه المپيک جوانان از لحاظ شرايط سني امکان حضور در المپيک را داشتند که او چنين تصميمي را اتخاذ کرده است؟ در غير اين صورت ديگر نبايد مدام به استفاده از تيم دوم اشاره کرد و باز هم با روح و روان بازيکنان جوان تيم ملي بازي کرد.


 شيوه جديد در دستور کار قزاق ها 

فدراسيون کشتي قزاقستان در نظر دارد رقابت هاي بين المللي کشتي آزاد جوانان را به شکلي متفاوت برگزار کند.
طبق دعوت نامه ارسالي فدراسيون قزاقستان به ايران، اين مسابقات به صورت تيم به تيم و بر روي دو تشک برگزار مي شود.
فدراسيون کشتي کشورمان در چند سال گذشته در رقابت هاي بين المللي خود اجراي مسابقات به صورت تيم به تيم را در دستور کار قرار داد که به نظر مي رسد شيوه مذکور به تدريج در دستور کار ساير فدراسيون هاي ملي نيز قرار گرفته است.


 تست‌گيري سپيدرودي ها از جوانان 

تمرينات تيم سپيدرود براي ليگ هجدهم از هفته آينده آغاز مي‌شود و مربيان تيم سپيدرود، روز پنج‌شنبه تست‌گيري از بازيکنان رده جوانان و اميد را آغاز خواهند کرد و در صورت امکان از بين بازيکنان، نفرات قابل قبولي را براي اين تيم انتخاب مي‌کنند.
اين آزمايش گيري مخصوص بوميان گيلان نيست و هر بازيکني مي‌تواند در آن شرکت کند. اين درحالي است که هنوز مالکيت تيم سپيدرود مشخص نشده و قرارداد نادر دست نشان هم در هيات فوتبال ثبت نشده است.


 ميز خبر 

صعود 2 پله‌اي دختران واليباليست ايران
شاگردان شعبانيان هفتم آسيا شدند
دختران نوجوان ايران در پايان دوازدهمين دوره رقابت‌هاي واليبال قهرماني آسيا در تايلند، در رده هفتم آسيا قرار گرفتند.
تيم ملي واليبال نوجوانان دختر زير 17 سال ايران در هشتمين و آخرين روز مسابقات درحالي به مصاف هند رفت که برنده اين مسابقه شانس کسب رتبه هفتم يا هشتم جدول رده‌بندي را به دست‌مي‌آورد.
ميترا شعبانيان سرمربي تيم ملي نوجوانان در اين بازي از نگار سلحشوري، زهرا رضايي، الهه پورصالح، نگار حسيني‌نژاد، زهرا مغاني، ريحانه کريمي و کيميا کياني(ليبرو) در ترکيب اصلي استفاده کرد.
در ست اول بازي ملي‌پوشان ايران با اتکا به نظم و هماهنگي تيمي، دفاع و دريافت خوب موفق شدند با نتيجه 25 بر 23 حريف را شکست دهند. ست دوم اما درحالي پيگيري شد که شاگردان شعبانيان علي‌رغم اين‌که پابه‌پاي حريف پيش آمدند اما دچار برخي اشتباهات فردي شدند تا اين ست با نتيجه 25 بر 20 به سود هند تمام شود. ملي‌پوشان نوجوان ايران ست سوم را مقتدرانه آغاز کردند و با حفظ اختلاف امتياز بالا موفق شدند نظم تيمي هند را کاملا برهم بزنند. اين‌گونه بود که اين ست با نتيجه 25 بر 16 به نام ايران ثبت شد. در ست چهارم ايران با استفاده از امتياز سرويس و دريافت و کسب چند امتياز مستقيم از سرويس باز هم فاصله امتيازي خود را با هند افزايش داد و درنهايت اين ست هم با نتيجه 25 بر 15 به پايان رسيد.
تيم ملي نوجوانان دختر ايران با کسب پيروزي موفق شد با 2 پله صعود نسبت به دوره قبل، جايگاه هفتم آسيا را به خود اختصاص دهد.
ملي‌پوشان نوجوان ايران که در گروه C رقابت‌هاي قهرماني آسيا با استراليا و نيوزيلند هم‌گروه بودند با ثبت3 برد مقابل نيوزيلند، مالزي و هند و 3 باخت در برابر استراليا، ژاپن و چين تايپه به کار خود در دوازدهمين دوره رقابت‌هاي واليبال قهرماني نوجوانان دختر زير 17 سال آسيا پايان دادند.
واليبال ايران پيش از اين در پنج دوره رقابت هاي قهرماني آسيا شرکت کرده بود که رتبه نهم در سال 2010 و 2017 بهترين جايگاه کسب شده ايران در اين رقابت‌ها محسوب مي‌شد. ملي پوشان ايران در سالهاي 2008، 2012 و 2014 رتبه هاي يازدهم، دهم و دهم مسابقات واليبال قهرماني نوجوانان دختر آسيا را به دست آوردند و امسال با کسب رتبه هفتم آسيا بهترين نتيجه کسب شده در اين رقابت‌ها را به نام خود ثبت کردند.


نارضايتي بهنام فر از عملکرد جوانان و نوجوانان
سرمربي تيم کاراته جوانان و نوجوانان ايران گفت: نتايج و عملکردي که از سوي اعضاي تيم در رقابتهاي بلغارستان شاهد بوديم به هيچ وجه راضي کننده نبود.
مهران بهنام فر در پايان رقابتهاي ليگ جهاني بلغارستان اظهار داشت: در اين رقابتها ما 5 کاراته کا داشتيم که دو نفر دور پنجم بازنده برابر رقيب تاتامي را ترک کردند، دو نفر دور سوم و يک نفر هم دور دوم که در مجموع امتيازات خوبي گرفتيم و با توجه به امتيازات مسابقات قاره اي، مي توان به کسب سهميه المپيک اميدوار بود. ضمن اينکه مسابقات کرواسي رو هم پيش رو داريم.
وي ادامه داد: چيزي که به من شوک وارد کرد اين بود که هر آنچه کاراته کاهاي جوان نياز داشتند من در اختيار قرار دادم؛ تمرينات کاربردي و نکاتي که مورد نياز آنها بود، از تکنيک و تاکتيکي گرفته تا سخت افزاري و احساسي، همه و همه را در تمرينات بکار گرفتيم. متاسفانه در کمال تعجب انتظارات برآورده نشد.
سرمربي تيم ملي کاراته افزود: قصد توجيه ندارم، ولي اين نفرات هفته گذشته از مسابقات قهرماني آسيا برگشته و زماني براي ريکاوري و بازسازي مجدد نداشتند. ضمن اينکه ما به دليل شرايط سني تيم اصلي خود را در اين رقابتها در اختيار نداريم.
بهنام فر در ادامه صحبت هايش با مهر خاطرنشان کرد: البته نبايد اشتباهات فردي را نيز ناديده گرفت. به جز عليرضا حيدري که با اختلاف به رقيب خود باخت، ساير اعضاي تيم با کمترين اختلاف بازنده تاتامي را ترک کردند و اگر دقت بيشتري داشتند و اشتباه نمي کردند بدون شک مي توانستيم عملکرد بهتري داشته باشيم. براي من قابل قبول نيست ولي بايد قبول کنيم که در اين رده سني اشتباهات فردي زياد اتفاق مي افتد.
وي در پايان گفت: بعد از بازگشت به تهران و استراحت چند روزه، کار آماده سازي را براي مسابقات کرواسي آغاز خواهيم کرد.

خادم الشريعه:
به دنبال جايگاه نخست مسابقات چين هستم
استاد بزرگ جوان شطرنج ايران گفت: حضور بازيکنان چيني باعث افزايش سطح مسابقات جاده ابريشم شده است و من تلاش مي کنم تا برنده اين مسابقات شوم.سارا خادم الشريعه در خصوص مسابقات شطرنج چين گفت: مسابقات بين المللي جاده ابريشم با حضور شطرنج بازان کشورهاي مختلف برگزار مي شود. اين در حالي است که حضور شطرنج بازان چيني در اين رقابت ها باعث افزايش سطح فني اين مسابقات شده است.وي ادامه داد: هرچند چيني ها حضور چشمگيري در ليگ هاي اروپايي ندارند اما هميشه سطح بازي آن ها از ريتينگشان بالاتر بوده است و همين موضوع باعث مي‌شود تا اروپايي ها استقبال زيادي از رويارويي با چيني ها نکنند.خادم الشريعه در ادامه صحبت هايش با خبرگزاري صداوسيما افزود: رشته شطرنج در چين رشته اي جذاب و پر طرفدار است و علاقمندان زيادي به فعاليت در اين رشته مي پردازند. من تجربه حضور در ليگ چين و هانوفر آلمان را دارم اما شرايط در ليگ چين هم به لحاظ درآمد و هم رسيدگي به بازيکنان بهتر است. استاد بزرگ جوان شطرنج کشورمان تصريح کرد: دور نخست مسابقات بين المللي جاده ابريشم در شرايط بسيار خوبي برگزار شد. در اين مسابقات از همه رده هاي سني حضور دارند و در هر دور بر اساس ريتينگ قرعه کشي ميشود.وي افزود: با انگيزه بسيار بالايي راهي اين مسابقات شده ام و براي کسب عنوان نخست تلاش خواهم کرد. مسابقات بين المللي شطرنج جاده ابريشم تا 15 خرداد در چين برگزار مي شود و از ايران 4 استاد بزرگ در اين مسابقات حضور دارند.


 ورزش جوان و نوجوان 

شروع کار تيم‌هاي پايه پرسپوليس
سرانجام کادر فني تيم‌هاي پايه پرسپوليس مشخص شد و مربيان منتخب پنجعلي خيلي زود دست به کار شدند. در اين بين جابه‌جايي هم صورت گرفت. مثلا منصور هاشمي که خودش سرمربي تيم نوجوانان بود حالا دستيار منوچهر عبدا... نژاد در تيم جوانان شده. عبدا... نژاد فصل قبل سرمربي تيم اميد پرسپوليس بود که تقريبا در تمام مقاطع تيم‌هاي پايه کار کرده و فصل قبل هم سرمربي اميدهاي پرسپوليس بود. در تيم نونهالان فرامرز سلطاني باقي مانده. شهرام سبزي هم مثل گذشته دستيار اوست.
همچنين قرار بود اردلان آشتياني به اين کادر اضافه شود که ظاهرا کناره‌گيري کرده و دوست دارد کنار حميد استيلي باشد. در تيم نوجوانان رضا جباري نخستين تجربه سرمربيگري‌اش را شروع کرده و عليرضا محمد مدافع راست سرخ‌ها را کنار خود دارد که او نيز در شروع راه مربيگري است. قرار بود مجتبي شيري نيز در اين کادر باشد اما او به تيم اميد رفته و کنار اسماعيل حلالي کار مي‌کند. در کادر تيم جوانان غير از عبدا... نژاد و هاشمي، محمد برزگر و محمدعلي يحيوي هم حضور دارند ضمن اينکه يعقوب فاطمي‌مقدم از ديگر پيشکسوتان پرسپوليس سرپرست تيم جوانان خواهد بود. کادر فني تيم اميد هم هنوز تکميل نشده و قرار است حلالي علاوه بر مجتبي شيري که روي او شناخت دارد دو مربي دگر را هم به کادرش اضافه کند.
تيم اميد پرسپوليس از روز شنبه تمريناتش را در ورزشگاه شهيدان اسماعيلي آغاز کرد. جالب است که اميدها هم روش تيم بزرگسال را در پيش گرفته‌اند و با وجود محروميت از نقل و انتقالات بازيکنان تستي را هم ارزيابي مي‌کنند و اگر بازيکن خوبي ببينند در تيم نگه خواهند داشت تا روز دهم که تکليف محروميت روشن شود. البته باشگاه مي‌تواند با بازيکن مد نظر کادر فني اميدها قرارداد ببندد و در صورت بسته ماندن پنجره نقل و انتقالاتي در نيم فصل دوم به تيم اضافه کند. در تيم اميد الان حدود 18،17 بازيکن از تيم جوانان بالا آمده‌اند که 10 تا 12 نفرشان ديگر نمي‌توانند براي رده جوانان بازي کنند. همچنين 12،10 بازيکن هم از تيم اميد فصل قبل در اختيار حلالي هستند که او سعي دارد از اين جمع تيمي شسته رفته وارد رقابت‌ها کند. نوجوانان سرخپوش هم مشابه اميدها کار خود را آغاز کردند.
تيم نوجوانان پرسپوليس فصل قبل رتبه سوم اين رده را به خود اختصاص داد اما حالا 20 بازيکن آن تيم همراه با مربي‌شان منصور هاشمي به تيم جوانان آمده‌اند. منوچهر عبدا... نژاد يک کار ريسکي در اين تيم انجام خواهد داد چرا که جثه بازيکنان که پايين‌ترين سن جوانان را دارند براي مقابله با تيم‌هاي ديگر کوچکتر خواهد بود. اين تيم از روز جمعه تمريناتش را در يافت آباد آغاز کرد؛ تيمي که کلا 25،24 بازيکن دارد و با توجه به بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتي، قصد دارد از بين همين نفرات بهترين تيم را روانه مسابقات کند. عبدا...نژاد پيش از اين در تيم اميد پرسپوليس(در دوره مديريت رويانيان) با بازيکنان رده جوانان وارد مسابقات شده بود که البته مديران باشگاه تاب نتايج ضعيف را نداشتند اما همان بازيکنان سال بعد بهترين نفرات رده سني خود شدند. حالا عبدا... نژاد مي‌خواهد همان روش را در تيم نوجوانان پياده کند که ريسک بالايي دارد اما مي‌تواند براي باشگاه بازدهي بالايي داشته باشد.


داوودي:
مي‌خواهيم براي سومين سال پياپي قهرمان جهان شويم
ملي پوش تيم وزنه برداري جوانان گفت: تا به امروز يكي از آرزوهاي مهمي كه در سر داشتم اين است که بعد از 10 سال، حداقل يک ركورد جوانان جهان را جابجا کنم.
علي داوودي در خصوص اردوهاي آماده سازي براي حضور در مسابقات قهرماني جوانان جهان در تاشکند ازبکستان، اظهار داشت: از پنج ماه پيش اردوهاي تيم ملي وزنه برداري جوانان در شهر مشهد استارت خورد. مرحله بعدي تمرينات مان در گرگان و تهران ادامه يافت و هم اکنون براي آمادگي هر چه بيشتر ملي پوشان، آخرين مرحله اردو در شهرستان مريانج استان همدان برگزار مي شود.
داوودي در خصوص تمرينات اين مرحله نيز گفت: در حدود 45 روز تا مسابقات جهاني تاشکند ازبکستان وقت داريم که تمرينات با شرايط خيلي خوب در حال پيگيري است و فضاي مناسبي در اردو حکمفرماست. دو هفته اول تمرينات مان سه جلسه اي و پر فشار دنبال شد. اميدوارم تا آغاز اين رقابتها تمامي نفرات به اوج آمادگي برسند و مدال هاي خوشرنگ و ارزشمندي را براي وزنه برداري ايران به ارمغان بياورند.وي ادامه داد: اميدوارم نماينده شايسته اي براي وزنه برداري كشورم در ميادين بين المللي باشم و شرمنده خانواده وزنه برداري و ورزش دوستان کشور نشوم. همه بچه ها با يكديگر همدل و متحد شده ايم كه براي سومين سال پياپي قهرمان جهان شويم.قهرمان نوجوانان جهان در خصوص وضعيت آمادگي خودش، اين گونه توضيح داد: وزنه بردار هميشه با كمک سرمربي موفق مي شود. امسال رقيب جدي ندارم ولي مسابقات جهاني هميشه سخت است و نظر خودم و كادر فني ثبت ركورد مناسب است. برهمين اساس در چند ماه اخير ركوردهايم افزايش چشمگيري داشتند. با تمام وجود تمريناتم را براي كسب موفقيت و ثبت يک ركورد خوب در تاشكند ادامه مي دهم.
وي ادامه داد: در اين دوره رقابتهاي جهاني جوانان سعي دارم تا اتفاق تلخ اوت شدن سال قبل در ژاپن را به بهترين نحو جبران كنم. پس از بازگشت نيز از شدت ناراحتي نتوانستم استراحت كنم و تمريناتم را تا به امروز ادامه دادم تا در مسابقات جوانان جهان امسال با کسب نتيجه ايده آل و مدال طلا، خاطره بد پارسال را به فراموشي بسپارم.
داوودي در خصوص شکستن رکوردهاي دسته فوق سنگين جوانان جهان نيز تاکيد کرد: اگر خدا بخواهد و قسمت باشد، بعد از 10 سال براي شكستن حداقل يک ركورد جوانان جهان تلاش مي كنم و تا به امروز يكي از آرزوهاي مهمي كه در سر داشتم همين موضوع بود.
وي در خصوص برنامه اش بعد از بازگشت از مسابقات جهاني جوانان تصريح کرد: بلافاصله پس از بازگشت از تاشکند، تمريناتم را براي شركت در اردوي بزرگسالان شروع مي كنم. تلاش دارم تا جزو نفرات تيم ملي وزنه برداري ايران براي حضور در مسابقات جهاني تركمنستان باشم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون