جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4184- تاریخ : 1397/02/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( پنجشنبه)

در هفته فرهنگي قم در لبنان روي داد:
درخشش غرفه کانون قم در نمايشگاه بنطيه لبنان

همکاري کانون و شهرداري ايلام:
کودکان مشتاق مطالعه به باغ کاغذي دعوت شدند


برپايي کارگاه آموزشي پويانمايي براي مربيان مازندران


نمايشگاهي از هنرهاي عضو ناشنواي مرکز گرماب


ابوالقاسم فردوسي به کانون آمد


 در هفته فرهنگي قم در لبنان روي داد:
 درخشش غرفه کانون قم در نمايشگاه بنطيه لبنان 

به گفته مسوولان در نمايشگاه هفته فرهنگي استان قم در شهر نبطيه لبنان، شاهد استقبال کودکان و نوجوانان لبناني از غرفه‌هاي ويژه کودک و نوجوان نمايشگاه بوديم.
به گزارش ستاد خبري هفته فرهنگي استان قم در لبنان، حسن ندافي مديرکل کانون قم در حاشيه برگزاري نمايشگاه هفته فرهنگي استان قم در گفت‌وگويي اظهار کرد: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قم در بخش‌هاي گوناگوني براي کودکان و نوجوانان در اين نمايشگاه برنامه داشت.
وي برگزاري نمايش نماز توسط 15 نوجوان لبناني را از جمله اين برنامه‌ها برشمرد و گفت: کارگاه کاردستي با هدف پرورش خلاقيت، تقويت مهارت‌هاي دست و تقويت خوب ديدن، کارگاه نقاشي ويژه کودکان با موضوع صلح و دوستي، کارگاه بازي‌هاي محلي مانند طناب‌کشي با هدف ترويج فرهنگ و هويت ايراني، ايجاد شور و نشاط و تقويت مشارکت گروهي و نيز کارگاه بازي‌هاي فکري مانند جورچين معماري ايراني با هدف آشنايي کودکان با معماري بناهاي تاريخي و سنتي ايران از ديگر برنامه‌هاي اجرا شده در اين نمايشگاه است.
در بخش ديگر نيز«چادر آسمان‌نما» که شبيه‌سازي آسمان است، برپا بود و از طريق آن تلاش شد که آموزش صُوَر فلکي و جايگاه قرارگيري اجرام آسماني انجام شود.
ندافي اظهار کرد: رصد خورشيد به وسيله تلسکوپ خورشيدي و مشاهده تاج و شراره‌هاي خورشيد و لکه‌هاي خورشيدي توسط عموم مردم به وسيله تلسکوپي که در ورودي نمايشگاه قرار دارد، از ديگر برنامه‌هاي اين اداره کل است.
وي آتليه نجومي، رصد آسمان شب به وسيله تلسکوپ و مشاهده ماه و سياره کيوان، آموزش صور فلکي زير آسمان لبنان و آموزش نقشه آسمان و نيز بررسي همکاري با مرکزهاي فعال نجوم کشور لبنان را از ديگر برنامه‌هاي اين اداره کل اعلام کرد.
هفته فرهنگي استان قم 16 تا 25 ارديبهشت ماه جاري در مجتمع تجاري ريفولي واقع در خيابان مرجعيون شهر نبطيه لبنان داير بود. گفتني است طي بازديد مقامات ايراني و لبناني از اين نمايشگاه، ايشان از حضور پرشور و استقبال گسترده کودکان و نوجوانان به همراه خانواده‌شان از غرفه کانون تقدير و تشکر کردند.


 همکاري کانون و شهرداري ايلام:
 کودکان مشتاق مطالعه به باغ کاغذي دعوت شدند 

مجموعه‌اي از پرخواننده‌ترين کتاب‌هاي کودک و نوجوان در قالب يک نمايشگاه با عنوان باغ کاغذي و با استفاده از پانل‌هاي يونوليتي به همراه نمايشگاهي از دست‌سازه‌هاي کودکان ايلامي در بلوار شمالي امام خميني (ره) به نمايش درمي‌آيند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان ايلام، تعداد 48 کتاب پرخواننده با استفاده از يونوليت که حاصل تلاش هنري مربيان کانون در مراکز استان بوده به تصوير کشيده شده و با اطلاعات کامل روي جلد و خلاصه‌اي از کتاب در معرض ديد عموم قرار مي‌گيرد و کودکاني که به مطالعه اين کتاب‌ها علاقه داشته باشند مي‌توانند آنها را از مراکز کانون در سراسر استان تهيه کنند.
مستندات پرخواننده بودن اين کتاب‌ها برپايه گزارش‌هاي آماري مراکز کانون تهيه شده است.
در کنار اين تصاوير آويزان بر درختان بلوار شمالي امام (ره) نمايشگاهي از دست‌سازه‌هاي کودکان ايلامي که با استفاده از امکانات موجود در مراکز کانون و همچنين دورريختني‌ها خلق شده اند نيز برگزار مي‌شود.اين نمايشگاه که با همکاري سازمان فرهنگي هنري شهرداري ايلام برگزار مي‌شود روزهاي يکشنبه 30 ارديبهشت تا يکم خرداد سال 97 به مدت سه روز در بلوار شمالي امام خميني (ره) حد فاصل بين ميدان تا تقاطع پاسداران برگزار مي‌شود.


 برپايي کارگاه آموزشي پويانمايي براي مربيان مازندران  

دومين کارگاه آموزشي پويانمايي ويژه مربيان فرهنگي و هنري کانون مازندران برگزار شد.
دومين دوره از کارگاه پويانمايي با حضور مربيان هنري و فرهنگي کانون 23 و 24 ارديبهشت در مرکز آموزش چالوس برگزار شد. اين کارگاه آموزشي بيشتر با هدف توانمندسازي مربيان علاقمند کانون براي توليد آثار پويانمايي در راستاي توليد محتواي فرهنگي و تربيتي و نيز آموزش اعضاي مراکز براي توليد انيميشن صورت پذيرفته است که در يک فرايند تا پايان سال جاري استمرار خواهد داشت.
بر اساس برنامه‌ريزي صورت گرفته قرار است طبق اين فرايند، حاصل اين کارگاه به جشنواره تخصصي پويانمايي کودک و نوجوان در استان مازندران منتهي شود.
مدير کل کانون مازندران اما ضمن حضور در دومين دوره کارگاه آموزشي پويانمايي، با ابراز خرسندي از برگزاري جشنواره پويانمايي در استان گفت: توليد آثار هنري با توجه به توليد محتوا مهمترين رويکرد اين جشنواره خواهد بود.
محمدعلي يزدان شناس در گفت‌وگو با اعضاي اين کارگاه، هنر پويانمايي را يکي از موثرترين ابزار در انتقال مفاهيم اثربخش در کودک و نوجوان عنوان کرد و توسعه اين فعاليت را گامي ضروري در راستاي کيفيت‌بخشي و به‌روزرساني فعاليت‌هاي کانون دانست.
وي توجه به موضوعات مهم و قابل ملاحظه پيرامون را به عنوان سوژه براي توليد آثار انيميشن دانست و خواستار دقت نظر مربيان نسبت به انتخاب موضوع شد.
عليرضا اوجي کارشناس ارشد تصويرسازي و از فعالان پويانمايي کشور آموزش اين دوره را بر عهده داشته است.


 نمايشگاهي از هنرهاي عضو ناشنواي مرکز گرماب 

مرکز فرهنگي‌هنري گرماب کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان زنجان نمايشگاهي تحت عنوان «دستان ما کلام ماست» جهت حمايت از عضو با نيازهاي ويژه‌اش برگزار کرد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان زنجان، سيدمونس حسيني مسوول مرکز گرماب در گزارشي بيان کرد: مرکز گرماب افتخار دارد با همکاري مدرسه استثنايي غنچه گرماب به اجراي کارگاه‌هاي هنري براي دانش‌آموزان اين مدرسه که به صورت عادي از اين کارگاه‌ها استفاده مي‌نمودند اقدام کند تا با کشف استعداد دانش‌آموز ناشنواي (حسين) که در اين مدرسه تحصيل مي‌کند و با تلاش جهت رشد اعتماد به نفس ايشان و با آموزش تکنيک‌هاي هنري به اين عضو عزيز مرکز نشاط و سرزندگي دوباره به دل و جان او بخشد.
حسيني در پايان به جلب حمايت‌هاي حاميان بومي و غير بومي اشاره کرد و گفت: خريد يک جفت سمعک براي اين عضو تاثير به‌سزايي در برقراري بهتر ارتباط با پيرامون را براي وي فراهم کرد و همچنين با پي‌گيري و ارتباط مستمر جهت شرکت او در کارگاه‌هاي هنري مرکز و آموزش تکنيک‌هاي هنري (ويترا و ليوان‌هاي فانتزي با خمير فيمو) در جهت رشد اعتماد به نفس و پرورش توانمندي‌هاي بالقوه و پرورش فکر و ذهن خلاق و همچنين کسب درآمد براي ايشان و خانواده‌شان تلاش شد.
برپايي 2 نمايشگاه عرصه آثار دستي ايشان در ارديبهشت 97 و همزمان با هفته معلم بود که با استقبال بسيار با شکوه جامعه فرهنگي و معلمان و اساتيد منطقه و مسئولان شهري و شهرستاني و عموم مردم شهر مواجه شد.


 ابوالقاسم فردوسي به کانون آمد 

اعضاي مرکز شماره يک بجنورد در قالب طرح کانون‌مدرسه با اشعار و زندگي شاعر سخنور ابوالقاسم فردوسي آشنا شدند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجونان استان شمالي، همزمان با روز بزرگداشت فردوسي شاعر بزرگ ايران زمين، دانش‌آموزان مدرسه شهداي فرهنگي با نقالي اشعار اين شاعر بزرگ را مرور کردند.
مريم احتشام مربي مسوول اين مرکز با اعلام اين خبر گفت: دانش‌آموزان ضمن آشنايي با ابعاد شخصيتي فردوسي و ادوار مختلف زندگي اش، با نقالي قهوه خانه اي هم آشنا شدند.به گفته وي در اين برنامه قصه رستم و سهراب و"از مورچه‌ها ياد بگيريم" هم براي شرکت کنندگان قصه گويي شد.
بر اين اساس، در ديگر برنامه‌اي در همين روز، اعضاي کتاب‌خانه سيار روستايي شماره يک کانون گرگان هم با شخصيت و اشعار حکيم فردوسي آشنا شدند.
در اين روز، مربي کتاب‌خانه سيار روستايي شماره يک کانون گرگان با حضور در دبستان دخترانه رودکي روستاي کماسي به اجراي ويژه‌برنامه‌هاي ادبي پرداخت.
به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گلستان و به گفته حبيب محبوبي، مربي کتاب‌خانه سيار روستايي شماره يک کانون گرگان در اين روز بچه‌ها ضمن آشنايي بيشتر با اشعار و شخصيت بلندآوازه شاعر حکيم ابوالقاسم فردوسي به روخواني داستان‌هاي شاهنامه (رستم و سهراب) پرداختند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون