جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4184- تاریخ : 1397/02/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( پنجشنبه)


حضور بيش از چهار ميليون دانش‌آموز در المپيادهاي ورزشي


هشدار درباره مصرف «ريتالين»؛ قرص شب امتحاني


از گوشه و كنار


كاغذ اخبار


سلامت دانش آموزي


زنگ تفريح


 حضور بيش از چهار ميليون دانش‌آموز در المپيادهاي ورزشي 

معاون تربيت‌بدني و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال تحصيلي جديد چهارميليون و 800 هزار دانش‌آموز در المپيادهاي ورزشي دانش‌آموزي شرکت کردند و اين امر موجب تشکيل پايه‌هاي تيم‌هاي مدرسه‌اي خواهد شد.
به گزارش ايسنا، مهرزاد حميدي 25 ارديبهشت‌ماه در آيين اختتامييه چهارمين المپياد ورزشي درون مدرسه‌اي، در جمع خبرنگاران استان اظهار کرد: نيازهاي حرکتي کودکان، نوجوانان و جوانان بايد بيش از گذشته و حداقل يک ساعت در روز باشد و بايد فعاليت‌هاي حرکتي دانش‌آموزان براي ايجاد شادي و نشاط در راستاي افزايش انس به مدرسه افزايش يابد.
وي افزود: با المپيادهاي ورزشي درون مدرسه‌‎اي ابعاد وجودي شخصيت‌هاي دانش‌آموزان در حوره شناختي، اخلاق و در حوزه جسماني متوازن شده چرا که دانش‌آموزان بايد از يک جسم سالم، آمادگي جسماني و روحي در حوزه اجتماعي برخوردار بوده و از توانايي‌هاي خود به نحو احسن استفاده کنند.
حميدي خاطرنشان کرد: در سال تحصيلي جديد چهار ميليون و 800 هزار دانش‌آموز در المپيادهاي ورزش دانش‌آموزي شرکت کردند و اين امر موجب تشکيل پايه‌هاي تيم‌هاي مدرسه‌اي خواهد شد.
معاون تربيت بدني و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: حدود چهارهزار دانش‌آموز در سطح استان در اين المپياد شرکت کردند و سعي بر ايجاد اين باور است که در اين طرح استعدادها شناخته شود و دانش‌آموزان به تيم‌هاي باشگاهي شناسانده شده و مسير ترقي آن‌ها مشخص شود.
حميدي تصريح کرد: با برگزاري اين المپيادها کار تيمي، مسئوليت‌پذيري، نهضت داوطلبي، همکاري و تعامل، خوداتکايي و عزت نفس در دانش‌آموزان ترويج داده مي‌شود.


 هشدار درباره مصرف «ريتالين»؛ قرص شب امتحاني  

هر سال بويژه در ايام امتحانات و کنکور مصرف قرص «ريتالين» در ميان دانش آموزان و دانشجويان افزايش مي‌يابد و برخي براي اينکه بيدار بمانند و بتوانند شب امتحان درس بخوانند از اين قرص استفاده و تصور مي کنند مصرف آن براي چند مرتبه نمي‌تواند آسيب‌زا باشد، در حالي که کارشناسان حوزه اجتماعي معتقدند قرص‌هايي چون ريتالين و ترامادول دروازه ورود به اعتياد هستند.
به گزارش ايسنا، مشاهدات ميداني ما نشان مي‌دهد تهيه قرصي چون ريتالين براي دانش آموزان سخت نيست و عليرغم محدوديت‌هايي که در داروخانه‌ها مبني بر عدم ارائه دارو بدون دفترچه و تجويز پزشک وجود دارد باز هم برخي دانش آموزان به عنوان سرگروه اقدام به تهيه اين قرص‌ها کرده و آن را با قيمت هاي متفاوتي از هفت تا 15 هزار تومان به دانش آموزان ديگر مي‌فروشند؛ به نظر مي‌رسد عليرغم تلاش‌هاي صورت گرفته هنوز ضعفهاي نظارتي در حوزه توزيع دارو و کنترل بازار سياه فروش قرص‌هايي چون ريتالين و ترامادول پابرجاست؛ هرچند در اين ميان جاي خالي اطلاع رساني و آگاهي‌دهي به خانواده‌ها و دانش آموزان نيز به شدت احساس مي‌شود.
نادر منصورکيايي، مديرکل دفتر مراقبت در برابر آسيبهاي اجتماعي در گفت‌وگو با ايسنا، نسبت به سوء مصرف داروها در کودکان و نوجوانان و تبعات زيانبار آن به خانواده‌ها هشدار داد و درباره افزايش مصرف ريتالين در
دانش آموزان اظهار کرد: بر اساس گزارش سامانه پايش و مديريت آسيب‌هاي اجتماعي دانش آموزان، يکي از رفتارهاي پرخطر در اين قشر، گرايش به مصرف داروهايي چون ريتالين و ترامادول است.
وي افزود: گرايش به اين داروها، سه دليل شايع دارد؛ اول در زمان امتحانات و کنکور و با هدف تمرکز، آرامش و تقويت حافظه، دوم به عنوان راهکاري براي رهايي از اختلال‌هاي مرتبط با بهداشت روان مانند اضطراب، افسردگي، نقص توجه و سوم به عنوان يک رفتار مخاطره آميز که در واقع همراه با ساير رفتارها و موقعيت‌هاي مخاطره آميز، استفاده شده و روي
مي‌دهد.مديرکل دفتر مراقبت در برابر آسيب هاي اجتماعي وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه اگرچه خانواده‌ها در همه زمان‌ها و موقعيت‌ها بايد نسبت به گرايش فرزندان به اين داروها، حساس و مراقب باشند تاکيد کرد: اما در عين حال توصيه مي‌شود که در فصل امتحانات و کنکور، مراقبت بيشتري داشته باشند. شواهد نشان مي‌دهد متاسفانه از اين داروها و قرص ها، در مواردي براي سوء مصرف و به عنوان يکي از ابزارهاي آسيب به خود، توسط کودکان و نوجوانان استفاده شده است.
کيايي در پاسخ به اينکه آيا ريتالين وابستگي دارد و اعتيادآور است؟ اظهار کرد: ريتالين، جزو داروهايي است که بايد با تجويز پزشک و روانپزشک مصرف شود، چون در صورت عدم رعايت دوز مصرف و در صورت استمرار مصرف خودسرانه، موجب وابستگي شده و عوارض زيانباري دارد.
وي افزود: حتي آن دسته از کودکان و نوجواناني که ناگزير به مصرف هستند، بايد با نظارت پزشک مصرف کنند و از مصرف خودسرانه، پرهيز کنند. بنابراين آنچه موجب نگراني است سوء مصرف ريتالين و استفاده نادرست و بدون تجويز پزشک و روانپزشک است که لازم است خانواده‌ها در اين زمينه دقت کنند.
مديرکل دفتر مراقبت در برابر آسيب هاي اجتماعي وزارت آموزش و پرورش درباره روند شناسايي دانش آموزان در معرض خطر بويژه در زمينه سوءمصرف ريتالين گفت: بله، دانش‌آموزان داراي اختلال مصرف مواد شامل انواع داروها و مواد، مطابق برنامه‌اي مشترک با وزارت بهداشت و سازمان بهزيستي کشور و با محوريت ستاد مبارزه با موادمخدر شناسايي شده و جهت دريافت خدمات درمان و مددکاري ارجاع مي شوند.
اين برنامه در سال تحصيلي 97-1396 نيز اجرا شده است و آيين نامه مربوط به آن با توجه به گذشت چهار سال از اجرا بتازگي توسط کارگروه مشترک ستاد مبارزه با موادمخدر، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، سازمان بهزيستي کشور و قوه قضائيه بازنگري شده است که پس از نهايي شدن فاز جديد آن از مهر ماه 1397 در مدارس کشور اجرا خواهد شد.


 از گوشه و كنار 

خبر جديد وزير آموزش و پرورش درباره «تعطيلات زمستاني» مدارس
وزير آموزش و پرورش گفت: طرح تعطيلات زمستانه مدارس تا قبل از آغاز سال تحصيلي جديد آماده مي‌شود.
به گزارش ايسنا، بطحايي در حاشيه جلسه روزگذشته هيات دولت و در جمع خبرنگاران درباره آخرين وضعيت تعطيلي زمستاني مدارس، اظهار کرد: ما با اين طرح موافق هستيم و ميان دستگاه‌هاي مختلف هم اجماع نظري در اين زمينه وجود دارد.
وزير آموزش و پرورش ادامه داد: در حال اقدام و برنامه‌ريزي براي چگونگي اجراي اين طرح هستيم.
وي در پايان تاکيد کرد: در تلاشيم قبل از آغاز سال تحصيلي جديد، اين برنامه را آماده کنيم.


معاون ابتدايي آموزش و پرورش :
اجراي طرح شهاب در دوره متوسطه اول از سال جاري

معاون ابتدايي آموزش و پرورش بابيان اينکه شناسايي دانش‌آموزان نخبه بر اساس طرح شهاب انجام مي‌شود، گفت طرح شهاب، امسال در دوره متوسطه اول اجرا مي‌شود.
به گزارش معاونت آموزش ابتدايي آموزش و پرورش، رضوان حکيم‌زاده در چهارمين همايش معماران تعليم و تربيت استان سمنان اظهار کرد: طرح شهاب پيش از اين تنها در مقطع ابتدايي و از پايه چهارم تحصيلي اجرا مي‌شد.
وي با اشاره اينکه طرح ملي شهاب با پيشنهاد بنياد ملي نخبگان در مدارس ابتدايي کشور در حال اجراست، افزود: اين طرح از چند سال قبل و به منظور توجه به استعدادهاي متنوع دانش‌آموزان از پايه چهارم ابتدايي در مدارس ابتدايي اجرا مي‌شود.
معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش با اشاره به مهم‌ترين کارکردهاي طرح ملي شهاب در مدارس کشور تصريح کرد: اين طرح ابزاري مناسب براي شناسايي استعدادهاي متنوع دانش‌آموزان دوره ابتدايي است.
حکيم‌زاده از اجراي اين طرح در دوره متوسطه اول خبر داد و ابراز اميدواري کرد تا اجراي آن در اين مقطه تحصيلي نيز بتواند استعدادهاي دانش‌آموزان را شکوفا کند.
معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش از نحوه اجراي طرح ملي شهاب در مدارس ابتدايي کشور ابراز رضايت کرد.


رئيس سازمان مدارس غيردولتي آموزش و پرورش :
تحصيل 30 هزار هنرآموز در هنرستان‌هاي غيردولتي

رئيس سازمان مدارس و مراکز غيردولتي و مشارکت‌هاي مردمي وزارت آموزش و پرورش در شيراز گفت که نزديک به 30 هزار هنرآموز در هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي و کاردانش غيردولتي کشور تحصيل مي‌کنند که نزديک به هشتاد درصد از اين تعداد پسر هستند.
به گزارش روابط عمومي آموزش و پرورش، مجتبي زيني وند در سفر به استان فارس، ضمن بازديد از مجتمع آموزشي هنرستان فني و حرفه‌اي غير دولتي امير کبير شيراز، گفت: داشتن يک جامعه توسعه يافته و با قدرت علمي، اقتصادي و صنعتي بالا، مستلزم تربيت انسان‌هايي توانمند، خلاق، فکور، با مهارت و داراي توانمندي‌هاي علمي، فني و حرفه‌اي بالا است.
معاون وزير آموزش و پرورش گفت: يکي از برنامه‌هاي وزير، توجه به مهارت آموزشي دانش‌آموزان و توانمند سازي آنها است و لازمه تحقق اين موضوع، برنامه ريزي بهتر، براي توسعه هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي و کاردانش و استفاده مطلوب از طرفيت اين هنرستان‌ها در زمينه مهارت آموزي دانش آموزان در ساير مقاطع تحصيلي همچون متوسطه اول است.
رئيس سازمان مدارس غير دولتي و توسعه مشارکت‌هاي مردمي با اشاره به راهکارهاي حمايت از علاقمندان ايجاد هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي و کاردانش غير دولتي نيز، گفت: در اين راستا و براي اولين بار مبلغي را در بودجه سنواتي صندوق حمايت و توسعه مدارس غير دولتي پيش بيني کرده‌ايم که به پرداخت بخشي از بيمه همکاران شاغل در مدراس غير دولتي اختصاص مي‌يابد و اولويت ما در اين زمينه نيز هنرستان‌هاي فني و حرفه اي و کاردانش و مناطق محروم است.


 كاغذ اخبار 

بطحايي:
انتخاب مديران مدارس بر اساس شايستگي و سلامت
وزير آموزش و پرورش سامانه انتخاب مديران مدارس را به عنوان ملاک امتياز‌بندي و شايستگي و سلامت افراد براي مديريت مدارس معرفي کرد.
سيدمحمد بطحايي در حاشيه نشست هيأت دولت روزگذشته (26 ارديبهشت) در جمع خبرنگاران در مورد سامانه انتخاب مديران مدارس گفت: «تمام شرايطي که براي مديريت يک مدرسه نيازمند هستيم در اين سامانه اعلام مي‌شود و تمام کساني که شرايط احراز مديريت مدرسه را دارند خود را در آن سامانه کانديدا مي‌کنند.»
به گفته وزير آموزش و پرورش، اين افراد پس از بررسي شرايط و مصاحبه توسط يک تيم مجرب و همچنين بررسي پيشينه فعاليت‌هاي آن‌ها و امتيازبندي، بنا بر شايستگي و سلامت براي مديريت مدارس انتخاب مي‌شوند.»
وي افزود: «اين يکي از مهم‌ترين قدم‌هايي است که براي انتخاب شايسته‌ترين فرد براي يکي از مهم‌ترين مشاغلي که در آموزش و پرورش وجود دارد يعني مديريت مدرسه برداشته شده است و به اميد خدا به تدريج در اين مورد قدم بر مي‌داريم. اميدواريم به اين ترتيب کيفيت کار مدارس افزايش پيدا کند.»


معاون وزير آموزش و پرورش :
وجود 5000 پروژه نيمه تمام در آموزش و پرورش
معاون وزير آموزش و پرورش با تاکيد بر لزوم توجه به مدارس استثنايي گفت: 5000 پروژه نيمه‌تمام در آموزش و پرورش داريم که لزوم ورود خيرين براي تکميل آن‌ها را مي‌طلبد.
به گزارش مهر، مجيد قدمي در بيستمين جشنواره خيرين مدرسه‌ساز استان لرستان، اظهار کرد: بودجه امسال وزارت آموزش و پرورش 40 هزار ميليارد تومان است که 98 درصد اين مبلغ صرف پرداخت حقوق مي‌شود.
وي با تاکيد بر افزايش مشارکت مردم و تکيه بر ظرفيت خيرين، تصريح کرد: 5000 پروژه نيمه‌تمام در آموزش و پرورش داريم که لزوم ورود خيرين براي تکميل آن‌ها را مي‌طلبد.
رئيس آموزش و پرورش مدارس استثنايي کشور با بيان اينکه براي رسيدن به اهداف مدرسه‌سازي به مردم تکيه کنيم، افزود: مدرسه‎سازي موجب حيات‌بخشي و انسان‌سازي است.
وي بر ضرورت ايجاد مرکز اوتيسم در لرستان تاکيد کرد و افزود: خيرين در راستاي ايجاد اين مرکز تلاش کنند.


 سلامت دانش آموزي  

تغذيه مناسب براي دانش آموزان در ماه مبارك رمضان
همراه‌ شدن فصل گرما با ماه مبارک رمضان، رعايت بسياري از اصول تغذيه‌اي را در هنگام روزه‌داري مي‌طلبد چرا که مدت بيشتري را فرد غذا نمي‌خورد و از طرفي زود‌تر هم بايد براي خوردن سحري بر‌خيزد، بنابر‌اين وقت خوردن کم است و احتمال بروز اختلالات ناشي از کمبود‌هاي تغذيه‌اي، بالا است به‌ ويژه اگر روزه‌دار برنامه‌ي درسي فشرده‌اي به‌خصوص براي قبولي در آزمون سراسري نيز داشته باشد که در اين صورت، توجه به اصول تغذيه‌اي بيش از هر زمان ديگري مهم جلوه خواهد کرد .
غذاهاي سرخ کردني و چرب، غذاهاي حاوي قند زياد، خوردن غذاي زياد بخصوص هنگام سحر، نوشيدن چاي زياد هنگام سحر، خوردن غذاهاي شور و پرنمک، نوشيدن آب قبل از خوردن سحري همچنين نوشيدن نوشابه‌هاي قند دار نيز در وقت سحر از عادات بد غذايي محسوب شده که بايد از آن پرهيز شود.


 زنگ تفريح 

دانش آموزان در حياط مدرسه
عكس : مريم اخوان صالح


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون