جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4184- تاریخ : 1397/02/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( پنجشنبه)

صداي ماندگاري که خاموش شد؛
«افشار» گوينده باسابقه تلويزيون درگذشت

آدم هاي آهني روي فرش قرمز؛
نمايش «جنگ ستارگان» جديد در کن


«رختشويي»؛ فيلم جديد «مريل استريپ»


اکران «خانه ديگري» در هاله‌اي از ابهام


مريم بوباني به «قطار آن شب» پيوست


دريچه هنر


ميراث فرهنگي


ميز خبر


 صداي ماندگاري که خاموش شد؛
 «افشار» گوينده باسابقه تلويزيون درگذشت 

«قاسم افشار» گوينده توانمند و با سابقه صدا و سيما دار فاني را وداع گفت.افشار که از سال هاي اول انقلاب، گويندگي در بخش هاي خبري راديو و تلويزيون را بر عهده داشت و در بحبوحه سال هاي دفاع مقدس با صدايي حماسي بارها اخبار مربوط به پيروزي هاي رزمندگان اسلام را به اطلاع هموطنان رسانده بود ، بر اثر ايست قلبي دار فاني را وداع گفت.
افشار از استادان گويندگي و فن بيان بود و صداي ماندگار او هرگز از ذهن مخاطبان راديو و تلويزيون حذف نخواهد شد.
او 13 آبان سال 1330 در تهران به دنيا آمد و دوره ابتدايي و متوسطه را در تهران و قصرشيرين تحصيل کرد و سپس به مدرسه عالي پارس رفت و در رشته روانشناسي ادامه تحصيل داد. در مقطع انقلاب فرهنگي تحصيلات دانشگاهي او نيمه‌تمام ماند. ولي بعد از بازگشايي دانشگاه‌ها کارشناسي روانشناسي را از دانشگاه علامه طباطبايي دريافت کرد. او سپس کارشناسي ارشد خود را در همين رشته از دانشگاه آزاد اسلامي اخذ کرد.


 آدم هاي آهني روي فرش قرمز؛
 نمايش «جنگ ستارگان» جديد در کن 

فيلم جديد از مجموعه فيلم‌هاي جنگ ستارگان در جشنواره کن هفتاد و يکم به نمايش درآمد و با اقبال متوسط تماشاگران روبه رو شد.
به نقل از هاليوود ريپورتر، «سولو: داستاني از جنگ‌ ستارگان» جديدترين فيلم از مجموعه فيلم‌هاي «جنگ ستارگان» که اولين نمايش جهاني خود را در جشنواره فيلم کن 2018 تجربه کرد، با وجود تشويقي چهار دقيقه‌اي نتوانست آن ميزان انرژي که انتظار مي رفت، ايجاد کند.
فيلم آمريکايي «سولو: داستاني از جنگ‌ ستارگان» به کارگرداني ران هوارد که با الهام از سري فيلم‌هاي «جنگ‌ ستارگان» ساخته شده در بخش خارج از مسابقه جشنواره نمايش داده ‌شد.
عوامل سازنده اين فيلم از جمله استروم‌تروپرها(آدم‌هاي آهني فيلم) در فرش قرمز حاضر شدند و پيش از نمايش فيلم مقابل مشتاقان دست تکان دادند.آلدن ارنرايک، چوباکا و بقيه ستارگان فيلم از جمله دونالد گلاور، وودي هارلسون، تندي نيوتون، پل بتاني، فوبه والربريج، و اميلي کلارک در کنار کارگردان فيلم از جمله حاضران در فرش قرمز اين فيلم بودند.
جالب اين که اسپايک لي کارگرداني که دوشنبه شب با نمايش فيلمش «مرد کوکلوس کلان سياه» آتشي در کاخ جشنواره روشن کرده بود و استقبال هشت دقيقه‌اي از فيلمش به عمل آمد، نيز با همسرش در رديف جلوي بازيگران اين فيلم حضور داشت.پس از نمايش فيلم «سولو: داستاني از جنگ‌ ستارگان» تماشاگران چهار دقيقه ايستاده سازندگان آن را تشويق کردند، اما در هر حال سطح انرژي موجود در سالن سينما با شب پيش از آن و نمايش فيلم اسپايک لي برابري نمي‌کرد.
همچنين پس از نمايش فيلم جمله‌اي که در ميان حاضران شنيده مي شد اين بود که فيلم براي يک بار ديدن خوب است اما نيازي به تماشاي دوباره آن وجود ندارد. در عين حال مخاطبان فرانسوي به نظر نمي‌رسيد خيلي از پروژه ديزني و مارول لذت برده باشند.در حالي که اين فيلم قرار است به صورت رسمي از 25 ماه مي روي پرده‌هاي نقره‌اي برود، اولين اکران خود را 10 روز جلوتر در جشنواره فيلم کن 2018 تجربه کرد.


 «رختشويي»؛ فيلم جديد «مريل استريپ»  

علاوه بر «مريل استريپ» که بازي‌اش در اثري به کارگرداني «استيون سودربرگ» تثبيت شده، «آنتونيو باندراس» و «گري اولدمن» نيز در حال مذاکره براي ايفاي نقش در فيلمي با موضوع تحقيقات پاناما هستند.
به نقل از هاليوود ريپورتر، مريل استريپ هنرپيشه دارنده چندين جايزه بازيگري اسکار قرار است در فيلم «رختشويي» به کارگرداني «استيون سودربرگ» ايفاي نقش کند.«آنتونيو باندراس» و «گري اولدمن» در حال مذاکره براي ايفاي نقش در فيلمي با موضوع تحقيقات پاناما به کارگرداني «استيون سودربرگ» هستند.هنوز هيچ کمپاني به عنوان توليد کننده اين پروژه سينمايي اعلام نشده ليکن برخي منابع از همکاري «نت‌فليکس» در اين پروژه سينمايي خبر مي‌دهند.«اسکات زي بارنز» که همکاري مکرر با سودربرگ داشته، نويسندگي فيلم‌نامه را بر اساس کتاب «جهان محرمانه: درون تحقيقات پاناما در مورد شبکه‌هاي غيرقانوني پول و اليت‌هاي جهاني» انجام داده است.در تحقيقات پاناما، اسنادي درز کرد که نشان مي‌دهد چگونه «موساک فونسِکا» که يک شرکت حقوقي پانامايي‌ است اجازه مي‌داده که پول‌ و دارايي‌هايي به صورت غيرقانوني در پاناما و نيز در سطح جهاني جابجا شود.
«مايکل شوگر» «لارنس گرِي» «گريگوري جِيکابز» «استيون سودربرگ» و «اسکات بارنز» تهيه‌کنندگان اين فيلم هستند.


 اکران «خانه ديگري» در هاله‌اي از ابهام 

تهيه کننده خانه ديگري گفت: قرارداد پخش اين اثر ثبت شده است و منتظر تعيين زمان دقيق اکران هستيم.عباس اکبري تهيه‌کننده سينما، گفت:کارهاي تبليغاتي اين فيلم هم آماده شده است و به محض اينکه وضعيت اکران مشخص شود، تبليغ کار را شروع مي‌کنيم.
گفتني است؛ گوهر خيرانديش، ليلا زارع، پژمان بازغي، ناصر هاشمي، عليرضا جعفري، متين ستوده، روشنک گرامي، رابعه مدني، پيمان يونسي، اميرجمشيد صادقي بازيگران اصلي اين فيلم هستند.


 مريم بوباني به «قطار آن شب» پيوست 

مريم بوباني در « قطار آن شب ها » جديدترين فيلم بلند سينمايي حميدرضا قطبي بازي خواهد کرد.بهروز رشاد تهيه‌کننده و نويسنده سينما، گفت:به تازگي با مريم بوباني براي بازي در اين فيلم به توافق رسيده و قرارداد بسته ايم.گفتني است؛ پيش از اين با افشين هاشمي و سيامک صفري براي نقش آفريني در اين فيلم قرارداد بسته شده بود. لوکيشن‌هاي اين اثر در منطقه پل سفيد است و تعداد جلسات فيلمبرداري آن حدود 45 جلسه پيش بيني شده است.شايان ذکر است؛ هدف سازندگان اين فيلم نمايش آن در سي و هفتمين دوره از جشنواره ملي فيلم فجر است.


 دريچه هنر 

آقاي معلم در «صبح جمعه با شما»
«حسين محب اهري» از ديگر بازيگران صبح جمعه با شماست که با شخصيت آقا معلم با مخاطبان ارتباط برقرار مي‌کند. آقا معلمي شيرين که با شخصيت معروف و محبوب او در برنامه تلويزيوني مبصر پنج ساله تفاوت‌هاي بسياري دارد.
حسين محب اهري در باره ي نقش خود گفت:اين نقش جاي خود را حسابي در دل مردم باز مي‌کند .
اهري ادامه داد: ارتباط بين مخاطب و راديو با صبح جمعه با شما بسيار بهتر و قوي‌تر خواهد شد. هر چه بگذرد اشکالات اين برنامه برطرف و نقاط مثبتش تقويت مي‌شود. اين توان در صبح جمعه با شما هست که مردم با دل و جان آن را گوش دهند و لذت ببرند.
«صبح جمعه با شما» به تهيه کنندگي ساجد قدوسيان صبح هاي جمعه ساعت 9:00 از آنتن راديو ايران پخش مي شود.

«خداي کشتار»؛ نمايشي با بازي نويد محمدزاده
نمايش «خداي کشتار» به کارگرداني علي سرابي از نيمه دوم خرداد در پرديس تئاتر شهرزاد روي صحنه مي رود.
نمايش «خداي کشتار» نوشته ياسمينا رضا به کارگرداني علي سرابي براي سومين بار طي سه سال اخير روي صحنه مي رود.
اين اثر نمايشي با حضور نويد محمدزاده، علي سرابي، مارال بني آدم و ستاره پسياني ابتدا در سال 95 در تئاتر مستقل تهران به صحنه رفت. در سال 96 نيز نمايش «خداي کشتار» در تماشاخانه پاليز اجراي خود را سپري کرد و قرار است در سال جاري و از نيمه دوم خرداد بدون تغيير در گروه بازيگري در پرديس تئاتر شهرزاد روي صحنه برود.


 ميراث فرهنگي 

برنامه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به مناسبت روز جهاني موزه
سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران همزمان با روزه جهاني موزه و هفته ميراث فرهنگي، برنامه‌هاي ويژه‌اي از جمله برپايي پنج نمايشگاه را اجرا مي‌کند.
محمد دکامئي مدير هنرهاي تجسمي و امور موزه‌ها با اعلام خدمات‌رساني رايگان موزه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در روز جمعه 28 ارديبهشت به ‌مناسبت روز جهاني موزه گفت: موزه‌ها در دنيا جزء اصلي‌ترين مقاصد گردشگري هستند که بازديد از آنها به‌خصوص در کشورهايي که از پشتوانه فرهنگي غني برخوردارند، با استقبال فراواني همراه است. اين مراکز با توجه به نوع آثار در اختيار، موضوع فعاليت، سازمان مطبوع و ... به انواع مختلفي تقسيم مي‌شوند.
مدير هنرهاي تجسمي و امور موزه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران گفت: سازمان فرهنگي هنري با دارا بودن تعداد قابل توجهي موزه، باغ موزه و خانه موزه جزء سازمان‌هاي اصلي متولي موزه‌داري در پايتخت و تنها نماينده رسمي ارائه خدمات موزه‌اي در شهرداري تهران است. بر همين اساس در راستاي شعار سال ايکوم جهاني و بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، مجموعه‌اي از اقدامات و برنامه‌ها را براي روز جهاني موزه‌ و تداوم اجرا در طول سال 97 پيش‌بيني کرده است.
دکامئي در ادامه با تشريح وضعيت محتوايي و شيوه مديريت اين مراکز بيان کرد: سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران داراي 16 موزه است که شامل: 2 باغ موزه، 4 موزه، 7 خانه موزه و 3 خانه موزه شهيد است که 5 مرکز به صورت تخصصي توسط مديريت هنرهاي تجسمي و امور موزه‌ها و مابقي توسط مديريت‌هاي مناطق نگهداري و مديريت مي‌شوند، که توجه مديران مناطق و اجراي برنامه‌هاي مرتبط در اين مراکز نقش مهمي در پويايي و فعال بودن موزه‌ها دارد.
همچنين تعدادي از موزه‌هاي سازمان فرهنگي هنري به دليل دارا بودن فضاي نگارخانه، کارکرد گالري- موزه دارند، که در اين مراکز علاوه بر فعاليت‌هاي موزه‌اي، نمايشگاه‌ دوره‌اي آثار هنري نيز برپا مي‌شود.وي گفت: از برنامه‌هاي مهم سال 97 در حوزه موزه‌هاي سازمان فرهنگي هنري استفاده حداکثري از ظرفيت فضاي مجازي براي معرفي آثار و برنامه‌هاي موزه‌ها و راه‌اندازي سامانه اختصاصي نگارخانه‌ها و موزه‌هاي سازمان است که طراحي آن آغاز و اميدواريم تا پايان فصل پاييز شاهد راه‌اندازي اين سامانه باشيم.
محمد دکامئي در ادامه ضمن اشاره به تعدادي از برنامه‌هايي که به مناسبت روز موزه و هفته ميراث فرهنگي در سازمان فرهنگي هنري انجام ‌مي‌شود، گفت: رايگان بودن بازديد موزه‌ها در روز جمعه 28 ارديبهشت ماه، نيم بها شدن بليت موزه‌ها در هفته ميراث فرهنگي (29 ارديبهشت تا 3 خرداد)، اجراي طرح «موزه در شب» در باغ موزه قصر و باغ موزه هنر ايراني، برگزاري نمايشگاه گروهي «رويكردها و گرايش‌ها در هنر معاصر ايران 2» در گالري پرديس ملت با همکاري ايکوم، برگزاري نمايشگاه «نگاهي به عکس‌هاي جهان نما: استريوسکوپ‌هاي قاجاري» در موزه عکسخانه شهر، برگزاري نمايشگاه «مروري بر آثار اردشير مجرد تاکستاني» در باغ موزه هنر ايراني، نمايشگاه «برگزيده آثار گنجينه» موزه هنرهاي ديني
امام علي (ع) و ... از برنامه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران است.
مدير هنرهاي تجسمي و امور موزه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در ادامه با تاکيد بر اهميت ارتباط و تعامل موثر موزه‌ها با شهروندان افزود: انتشار کتاب «موزه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران»، طراحي سايت موزه‌ها و نگارخانه‌هاي اين سازمان و طراحي خدمات QR براي آثار باغ موزه هنر ايراني و ساير موزه‌هاي سازمان نيز در حال انجام است.


 ميز خبر 

بازي «لي يونگ آئه» در يک فيلم ايراني
لي يونگ آئه بازيگر نقش «يانگوم» در سريال جواهري در قصر، در صورت توافق در فيلم جديد قربان محمدپور ايفاي نقش مي‌کند.
قربان محمدپور کارگردان و فيلمنامه نويس سينما با تأييد خبر ساخت فيلم جديدش که محصول مشترک ايران، ويتنام و کره جنوبي است، گفت: از طريق سفير ايران در کره جنوبي پيگير مذاکره با لي يونگ آئه بازيگر نقش يانگوم هستيم. در صورت توافق، اين بازيگر به جمع بازيگران فيلم ما اضافه خواهد شد.
وي تصريح کرد: پيشنهاد اوليه کار از طرف سفير ايران در ويتنام ارائه شد و در حال حاضر کار بازديد از لوکيشن هاي فيلم در اين کشور نيز انجام شده است.
محمدپور افزود: هم اکنون فيلمنامه در مرحله اخذ پروانه ساخت قرار دارد و با پنج بازيگر خارجي و سه بازيگر ايراني مذاکراتي را انجام داديم که در مرحله عقد قرار داد هستيم.
اين کارگردان بيان کرد: اين فيلم با نام «عاشقي در هانوي» به تهيه کنندگي و کارگرداني خودم براي دريافت پروانه ساخت به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ارائه شده است.

ادامه فيلمبرداري «ساخت ايران 2» در استان هاي کشور
فيلمبرداري سريال «ساخت ايران 2» بعد از پايان فاز يک فيلمبرداري در شانگ هاي چين ، در چند استان ايران و تهران آغاز شد.
سريال «ساخت ايران 2» به تهيه کنندگى منصور سهراب پور و امير پروين حسينى به کارگردانى برزو نيک نژاد آغاز به کار کرد.
پايان فاز يک فيلمبرداري اين پروژه با جابجايى عوامل از شانگهاى چين، در تهران و استان هاي ايران وارد مرحله دوم شده است.
بازيگران اصلى اين سريال عبارتند از : امين حيايى، سحر دولت شاهى، محسن کيايى، سارا بهرامى، مهران احمدى، اميرحسين رستمى و محمدرضا گلزار همچنين اسامى بازيگران مطرح کره اى و چينى تا چند روز آينده اعلام مى شود.
براساس اين خبر، قسمت هاى سريال «ساخت ايران2» هر چهارشنبه به طور منظم توزيع مى شود.


اکران انيميشن سيمپسون‌ها با دوبله فارسي در فرهنگسراي گلستان
انيميشن سيمپسون‌ها يا سيمپسونز (به انگليسي: The Simpsons) با همکاري موسسه فرهنگي هنري سورن و فرهنگسراي گلستان با حضور عوامل دوبله فارسي اين فيلم، عصر امروز پنج شنبه 27 ارديبهشت ماه ماه ساعت 16 اکران مي شود.به گزارش روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه8 و فرهنگسراي گلستان ؛ اکران انيميشن" سيمپسون‌ها The Simpsons " محصول 2000 آمريکا و دوبله گروه سورن همراه با نقد و بررسي فيلم با حضور عوامل دوبلاژ آن به مدير دوبلاژي و تهيه کنندگي و مديريت هنري و مجري گري عرفان هنربخش خواهد بود.خلاصه داستان انيميشن " سيمپسون‌ها The Simpsons " : خانواده‌اي هستند که در يک شهر خيالي به نام اسپرينگ‌فيلد زندگي مي‌کنند. پدر خانواده، هومر به عنوان نگهبان امنيتي در نيروگاه برق اتمي اسپرينگفيلد کار مي‌کند. موقعيتي که در تضاد با بي‌دقتي و رفتارهاي احمقانه او است. او با مارج سيمپسون ازدواج کرده‌است. مارج زن خانه‌دار کليشه‌اي و يک مادر است. آن‌ها داراي سه فرزند هستند: «بارت» يک دردسر ساز ده ساله، «ليسا» يک کودک هفت ساله باهوش و پر جنب و جوش و «مگي» که به ندرت حرف مي‌زند، اما با مکيدن يک پستانک ارتباط برقرار مي‌کند.علاقمندان مي توانند براي شرکت در اين برنامه به نشاني نارمک، خيابان گلستان، پايين‌تر از ميدان هلال احمر مراجعه نمايند.


«شب هاي موسيقي خراسان» در تالار رودکي نواخته مي شود
کنسرت «شب هاي موسيقي خراسان» روزهاي آخر ارديبهشت ماه در تالار رودکي به روي صحنه مي رود «شب هاي موسيقي خراسان» ويژه برنامه متفاوتي را با حضور سه گروه شناخته شده موسيقي نواحي خراسان در تالار رودکي برگزار مي کند ، که بر اساس آن گروه هاي «صبا»، «سيمرغ» و «ژنده پيل» در سه شب متوالي 27، 28 و 29 ارديبهشت ماه به اجراي آثاري برگرفته از موسيقي مقامي خراسان مي پردازند.اين ويژه برنامه با همکاري معاونت هنري وزارت ارشاد فضايي را فراهم مي کند که علاقه مندان موسيقي نواحي به ويژه موسيقي منطقه خراسان بتوانند از برنامه هاي مورد علاقه خود ديدن کنند. لازم به ذکر است روز جمعه 28 ارديبهشت ماه شب هاي موسيقي خراسان با حضور عثمان محمد پرست پيشکسوت موسيقي نواحي خراسان و نوازنده دوتار اجرا مي شود و شنبه 29 ارديبهشت ماه در اين برنامه از ايشان تجليل به عمل مي آيد .


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون