جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4170- تاریخ : 1397/02/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


ساخت يك سريال راديويي بر اساس رمان «هزار و يک شب»


تقدير از «مارتين اسکورسيزي» در جشنواره فيلم کلاسيک


آقاي بازيگر «معرکه در معرکه» به پا کرد!


ميراث فرهنگي


«عروس تاريکي» در نيمه راه فيلمبرداري


آغاز اكران «پادشاهان» در آمريكا


ميز خبر


 ساخت يك سريال راديويي بر اساس رمان «هزار و يک شب» 

سريال «قصه‌هاي هزارافسان» ميکائيل شهرستاني پس از يک سال ساخت همچنان در مرحله توليد است و تاکنون 170 قسمت از اين مجموعه براي راديو آماده شده است.
راضيه موميوند از گويندگان طنز قديمي «جمعه ايراني» و از بازيگران مجموعه «قصه‌هاي هزارافسان» در گفت‌وگو با ايسنا درباره‌ي مراحل ساخت اين مجموعه راديويي که به عنوان يکي از سريال‌هاي بلند در راديو از آن ياد مي‌شود، اظهار کرد: «قصه‌هاي هزارافسان» آقاي شهرستاني حدود يک سال است که در حال ساخت است.
در اين سريال نويسندگان مختلفي از جمله سميرا شکوهي، عباس شادروان و ليدا جداييان در حال نگارش هستند.
او ادامه داد: «قصه‌هاي هزارافسان» برگرفته از رمان «هزار و يک شب» است که شامل پنج جلد است و نويسندگان ما اين قصه را تنظيم مي‌کنند.
اين بازيگر همچنين با بيان اينکه بازيگران بسيار زيادي در اين مجموعه بازي مي‌کنند، اظهار کرد: تقريبا کل بازيگران راديو در اين مجموعه حضور دارند. بازيگران مطرحي از جمله مهين نثري، آقاي عشقيان، آقاي شادروان و جواد پيشگر در اين مجموعه حضور دارند. بسياري از قسمت‌هاي اين مجموعه تيپ‌سازي بود؛ به نوعي که يک بازيگر بايد چهار نقش را بازي
مي‌کرد.
او با اشاره به دشواري تيپ‌هايي که در مجموعه «قصه‌هاي هزارافسان» اجرا مي‌کند، اظهار کرد: من در اين مجموعه نقش بوزينه يا گوريل را اجرا مي‌کنم. اجراي اين کاراکترها بسيار دشوار است اما از ميکائيل شهرستاني تشکر مي‌کنم که به بازيگران راديويي اين فرصت را داد تا بار ديگر خودشان را نشان دهند و هر چيزي که در اندوخته داشتند را رو کردند.
باورم نمي‌شود که يکي از خانم‌هاي بازيگر صداي مار را دربياورد و تيپ بگيرد و اين برايم بسيار حيرت‌انگيز بود.
مجموعه «قصه‌هاي هزارافسان» اين روزها در حال ساخت است و قرار است از راديونمايش به روي آنتن برود.
اين مجموعه به عنوان يکي از سريال‌هاي بلند راديو است که ساخت آن از يک سال گذشته آغاز شده و تاکنون ادامه دارد. کارگرداني اين مجموعه را ميکائيل شهرستاني از هنرمندان باسابقه راديو بر عهده دارد.


 تقدير از «مارتين اسکورسيزي» در جشنواره فيلم کلاسيک 

«مارتين اسکورسيزي» در شب افتتاحيه جشنواره فيلم کلاسيک TCM مورد تجليل قرار گرفت و جايزه «رابرت آزبورن» را براي يک عمر تلاش در راستاي حفاظت از فيلم‌هاي مهم تاريخي و کلاسيک دريافت کرد.
به نقل از هاليوود ريپورتر، کارگردان نامدار آمريکايي در شب افتتاحيه جشنواره فيلم کلاسيک TCM مورد قدرداني قرار گرفت.
در اين مراسم جايزه «رابرت آزبورن» براي يک عمر تلاش در راستاي حفاظت از فيلم‌هاي مهم تاريخي و کلاسيک به اسکورسيزي اهدا شد.
«لئوناردو دي‌کاپريو» دوست و يکي از همکاران هميشگي اسکورسيزي که در 5 فيلم او ايفاي نقش کرده، اين جايزه را به وي تقديم کرد.
جشنواره فيلم‌هاي کلاسيک به ميزباني «بن منکويچ» از 26 تا 29 آوريل برگزار مي‌شود. اين جشنواره کارش را با نمايش فيلمي بازسازي شده از «مل بروکس» که يک کمدي هجوآميز با عنوان «تهيه کنندگان» است شروع کرد. «جين وايلدر» و «کنت مارس» در اين فيلم بازي کرده بودند. امسال پنجاهمين سال ساخته شدن اين فيلم است.


 آقاي بازيگر «معرکه در معرکه» به پا کرد! 

سياوش طهمورث اعلام کرد که از اول تير نمايش «معرکه در معرکه» را در سالن چهارسوي مجموعه تئاتر شهر به صحنه مي برد.
سياوش طهمورث کارگردان و بازيگر تئاتر که از سال گذشته قصد اجراي نمايش «معرکه در معرکه» نوشته داود ميرباقري را دارد درباره وضعيت اجراي اين نمايش در سال جاري گفت: قطعا از اول تيرماه نمايش «معرکه در معرکه» را در سالن چهارسوي مجموعه تئاتر شهر به صحنه مي برم.وي درباره زمان شروع تمرين هاي اين اثر نمايشي، افزود: طي 2 هفته آينده گروه بازيگري «معرکه در معرکه» مشخص مي شوند و تمرين هاي نمايش را هم از ماه جاري شروع مي کنيم.طهمورث درباره اينکه قصد داشت نمايشي را همزمان با ماه رمضان روي صحنه ببرد، اظهار کرد: شرايط براي نگارش نمايشنامه مورد نظر فراهم نشد و از اين رو نمايشي که قصد اجرايش را در ماه رمضان داشتم، منتفي شد.


 ميراث فرهنگي 

افتتاح نخستين خانه ايراني در تبريز
خانه‌اي قاجاري در پياده راه تاريخي تبريز که يک سرش به بزرگترين بازار سرپوشيده جهان مي‌رسد و يک سر ديگرش به ديوار 700 ساله شهر، به هنر ايراني زينت بخشيده شده تا چراغ نخستين خانه ايراني در کشور روشن شود.
«رويداد تبريز 2018» بهانه‌اي بود براي افتتاح نخستين خانه ايراني، هرچند که خلوتي عمارت «صلح جو» از اسباب و وسايل يک خانه واقعا ايراني، گوياي تعجيل براي جا نماندن از مجموعه رونمايي‌هاي همزمان با سفر رييس جمهور به آذربايجان شرقي است که معاون صنايع دستي هم در گفت و گو با ايسنا آن را تاييد ميکند و ميگويد: براي راه انداختن اين خانه تا آغاز رويداد تبريز 2018، شبانه روز تلاش شده، چون صنايع دستي بخش جدا نشدني از هويت شهر تبريز است.
خانه‌اي که براي اين مدل انتخاب شده به يکي از تجار چاي در تبريز تعلق داشته که بعدها به شخصي به نام "کلکته چي" واگذار شده و به اين نام نيز در شهر شناخته شده است. خانه صلح‌جو در سال 1391 مرمت و بازسازي شده و به سال 1382 به فهرست آثار ملي راه پيدا کرده است که از همان ابتدا تصميم بر اين بود پس از مرمت در اختيار صنايع دستي قرار گيرد و موزه شود که بخشي از آن چنين حالتي دارد و سفال و سراميک آذربايجان شرقي را به نمايش گذاشته و اتاقي از آن هم به دبيرخانه "تبريز شهر جهاني فرش دستباف" اختصاص پيدا کرده است.
قسمت اصلي اين خانه منتسب به دوره قاجار نيز با صندلي هاي روسي زير لاکي، روسري هاي چاپ باتيک، سفال، سراميک و فرشهاي تبريز، سازها و زيورآلات هنرمندان اين خطه چيدمان شده و گوشهاي از آن هم داري آويخته شده و بانويي با لباس آذري درحال بافت فرش صلح است.
در اين خانه برخي از کالاها برچسب قيمت دارند و قابل فروش هستند، تعدادي کارگاه صنايع دستي هم برپا شده که هنرمندان جوان در آن مشغول خلق اثر هستند.
به گفته پويا محموديان که به تازگي حکم معاونت صنايع دستي را از رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گرفته، «قرار است از اين مدل خانه ايراني دست کم در 31 استان کشور راه اندازي شود»، هرچند که اولين خانه چندان آرايشي به شيوه خانه هاي ايراني ندارد و مفهوم اين عنوان را در وسايلي مي توان يافت که گفته شده ساخت ايران و هنر دست هنرمندان کشور است.
معاون صنايع دستي بيان کرد: خانه ايراني کامل با صنايع دستي چيدمان شده، به طوري که ميان کالاهاي مورد استفاده در آن حتي يک قلم جنس غير صنايع دستي به کار نرفته است، با اين اعتقاد که صنايع دستي هم در بُعد زندگي روزمره و هم دکوراتيو کاربرد دارد و تمام اقلام به کار رفته در آن با توجه به ذائقه اقشار مختلف جامعه و رنج قيمتي متفاوت انتخاب و استفاده شده است.
معاون صنايع دستي درباره ميزان سرمايه اي که براي برپا کردن خانه هاي ايراني نياز است، گفت: خانه «صلح جو» ملک تاريخي استان است که در اختيار بخش خصوصي قرار داده شده تا اين پروژه به سرانجام برسد. همه هدف ما اين بود که خانه ايراني به رويداد تبريز 2018 برسد، براي همين اکنون نميتوان رقم سرمايه گذاري را دقيق اعلام کرد، شايد يک ماه ديگر که مدل دوم تکميل شد بتوان بهتر برآورد کرد.
او در پاسخ به اين نکته که با توجه قيمت بالاي صنايع دستي به کار رفته در چيدمان خانه ايراني اين احتمال ميرود برخلاف ديدگاهي که در پيش گرفته شده اين خانه در آينده به موزهاي صرف تبديل شود، گفت: ما خيلي حذر داريم اين اتفاق رخ دهد که اتفاقا توان اقتصادي و سليقه اقشار مختلف جامعه را درنظر گرفتيم، کالاهاي سنتي فاخر را در کنار کالاهاي ارزان قيمت تر کاربردي قرار داديم، چون معتقديم خانه ايراني فقط به يک گروه خاص از جامعه تعلق ندارد. به مرور زمان مشکلات و نواقص کار را برطرف ميکنيم چون هدف ما از اجراي اين مدل تقويت روحيه خودباوري در هنرمندان، نشان دادن توان استان، کمک به معيشت اقتصادي و اشاعه فرهنگ و هنر است.
محموديان همچنين از درخواستهايي براي اجراي اين مدل در خارج از کشور خبر داد و گفت: رايزنان ايراني در فرانسه و وين و همينطور نمايشگاه آرتيجياناي فلورانس درخواست داشتند و خيلي پيگير هستند، نمونهاي از خانه ايراني در اين کشورها اجرا شود تا افرادي که در خارج زندگي ميکنند با توانمندي هنرمندان ايراني آشنا شوند.
او درباره بازه زماني که براي به سرانجام رسيدن خانه هاي ايراني درنظر گرفته شده است، اظهار کرد: جلب سرمايه گذار، انجام اقداماتي براي واگذاري خانه ها، شرايط بهره برداري و تامين اجناس از عوامل تعيين کننده در راه‌اندازي خانه هاي ديگر است. براي اولين خانه، کار شبانه روزي انجام شد چون تاکيد داشتيم به رويداد 2018 (تبريز پايتخت گردشگري کشورهاي اسلامي) برسد. سعي داشتيم رغبتي ايجاد شود تا رفت و آمد به اين خانه ادامه پيدا کند و تبليغات از سوي بازديدکنندگان صورت گيرد.


 «عروس تاريکي» در نيمه راه فيلمبرداري 

مجموعه تلويزيوني «عروس تاريکي» به کارگرداني محمود معظمي به نيمه راه توليد رسيد.رضا کيانيان، رويا نونهالي، نرگس محمدي، سپيده خداوردي، فريبا کوثري، سيدمهرداد ضيايي، شهرزاد کمال زاده، وحيد نفر، شمسي فضل اللهي، مهدي سلوکي، مريم کاوياني، رحمان باقريان، شهاد شاداني، مهدي مهاجر و بهزاد داوري از بازيگران سريال «عروس تاريکي» هستند.مجموعه تلويزيوني «عروس تاريکي» به تهيه کنندگي محمدرضا تخت کشيان، کاري از گروه فيلم و سريال شبکه يک سيما است که در 60 قسمت 45 دقيقه اي در دست توليد است.


 آغاز اكران «پادشاهان» در آمريكا 

فيلم سينمايي "پادشاهان" به کارگرداني "دنيس گامب ارگوئن" اکران بين المللي خود در سينماهاي امريکاي شمالي را از امروز آغاز خواهد کرد.اين فيلم داستان مادر هشت فرزند را در جنوب لس آنجلس در سال 1992 به تصوير مي کشد که درگير حملات نژاد پرستانه مي شوند و هر کدام در مبارزه با اين مشکلات فراوان راه خاصي را انتخاب مي کنند.علاوه بر کريگ و بري بازيگراني همچون کالن واکر، لمر جانسون، ايساک ريسون، ريچل هيلسون، کالان هريس، ريس کودي و لورنز آرنل در فيلم سينمايي "پادشاهان" به ايفاي نقش پرداخته اند.


 ميز خبر 

در پانزدهمين دوره جشن خانه تئاتر انجام مي شود؛
بزرگداشت پنج هنرمند تئاتر کشور در هفته کارگردانان
کانون کارگردانان خانه‌ي تئاتر، در جشن بزرگداشت روز جهاني تئاتر، از پنج هنرمند پيشکسوت تئاتر کشور تقدير
مي‌کند.
هيات مديره کانون کارگردانان خانه تئاتر به مناسبت بزرگداشت روز جهاني تئاتر مراسم جشني را در روز 14 ارديبهشت، ساعت 17 در تالار شهناز خانه هنرمندان برگزار خواهد کرد.
در اين مراسم از پنج هنرمند و پيشکسوت تئاتر کشور: ژاله علو، جمشيد جهانزاده، ناصر آقايي، هرمز هدايت و پرويز پورحسيني تقدير خواهد شد.
کانون کارگردانان از کليه هنرمندان، به ويژه کارگردانان دعوت کرده تا در اين مراسم حضور به هم رسانند.
پانزدهمين دوره جشن خانه تئاتر از 7 تا 14 ارديبهشت ماه در خانه هنرمندان برگزار مي شود.

عروسک‌هاي «خاله قورباغه» در نمايش «فيلشاه»
«خاله قورباغه» و نوه‌هايش به تماشاي فيلم سينمايي «فيلشاه» مي‌روند.
فرشته طائرپور تهيه‌کننده فيلم عروسکي-موزيکال «خاله قورباغه» با اعلام اين خبر گفت: آخر اين هفته، عروسک‌هاي فيلم «خاله قورباغه» به يکي از سالن‌هاي نمايش دهنده فيلم «فيلشاه» مي‌روند تا به اتفاق بچه‌ها اين فيلم را تماشا کنند.
وي افزود: در حال هماهنگي با سالن مورد نظر هستيم.
اين سومين برنامه‌اي خواهد بود که «خاله قورباغه» و نوه هايش در آستانه اکران فيلمشان، در آن شرکت مي‌کنند؛ پيش از اين نيز در اولين نمايش فيلم در "باغ کتاب تهران" براي بچه‌هاي چند پرورشگاه شرکت کردند.

حضور «حميد لولايي و رضا شفيعي‌جم» در يک سريال
اغلب دکورهاي سريال «حکايت‌هاي کمال» در شهرک سينمايي ساخته شده و 10 درصد از آن در فضاي بيرون از شهرک سينمايي و محله‌هاي قديمي تهران مقابل دوربين مي‌رود.
سريال «حکايت‌هاي کمال» در 150 قسمت و چند فاز توليد مي‌شود. فاز اول آن قرار است در سي قسمت توليد شود.
اين سريال به نويسندگي سيدحسين امير جهاني، آزاده محسني و نسيم عرب اميري نوشته مي‌شود.
بازيگر نقش کمال نوجواني 12 ساله است و حميد لولايي، رضا شفيعي‌جم، مريم سعادت، امير نوري و ... از ديگر بازيگراني هستند که قرار است در اين سريال نقش آفريني کنند.
90 درصد دکورها در شهرک سينمايي ساخته شده و 10 درصد از آن در فضاي بيرون از شهرک سينمايي و محله‌هاي قديمي تهران مقابل دوربين مي‌رود. دکورهاي اسن سريال همگي در کوچه‌ها و فضاهايي است که تداعي کننده دهه 40 در تهران
هستند.
اين سريال از کتاب «حکايت‌هاي کمال» به نويسندگي محمد ميرکياني الهام گرفته شده است و به تهيه کنندگي محسن شايانفر و کارگرداني قدرت الله صلح ميرزايي آماده توليد است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون