جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4170- تاریخ : 1397/02/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

يک معرفي، يک خوانش
دروغي که واقعيت داشت!


آشوب و ابهام نخستين


ششمين قاتل انسان شناخته شد!


يواشكي


دل گويه


سرمقاله


 يک معرفي، يک خوانش
  دروغي که واقعيت داشت! 

عنوان کتاب:واقعيت و دروغ ها
نويسنده: ناتالي کوپرمن
برگردان:بيتا ترابي
کلاريس که در کلاس پنجم درس مي‌خواند، در پاسخ به سوال معلمش که چرا اسم کتاب «بچه اقيانوس» است نمي‌تواند در برگه امتحاني‌اش جوابي بنويسد. او کتاب را نخوانده و براي آن‌که در درس فرانسه نمره‌ي صفر نگيرد دروغ بزرگي مي‌گويد. او مي‌گويد پدر و مادرش والدين واقعي او نيستند و هفته‌ي گذشته در گير اين مسئله بوده است. همين دروغ او را با واقعيت تکان دهنده‌اي روبه‌رو مي‌کند. پدر و مادرش در کودکي او را به فرزندي قبول کرده‌اند!!
کودکان در اين سن احتمال دارد به‌خاطر مسايل کوچک دروغ بگويند. اما اين داستان درباره‌ي موضوع دروغي که مي‌گويند به کودکان هشدار مي‌دهد و آن‌ها را با عواقب سنگين آن آشنا مي‌کند. برخورد مهربانانه آموزگار کلاريس با موضوع دروغ‌گويي او بسيار سازنده است. او به کلاريس موضوع انشايي با عنوان «دروغ گفتن به چه درد مي‌خورد» مي‌دهد تا در تعطيلات کريسمس آن‌را بنويسد و در نتيجه به کاري که کرده بيشتر فکر کند. کلاريس که متوجه اشتباه خود شده کتاب «بچه اقيانوس» را در تعطيلات به همراه مي‌برد که حتما بخواند.
تصاوير کتاب با خطوط ساده و سياه و سفيد ترسيم شده و داستان را دلپذيرتر کرده است. اين کتاب از مجموعه‌ي بخوان و بخوان
است.
مجموعه‌اي که آموزش و پرورش فرانسه براي بچه‌هايي که خواندن را تازه آغاز کرده‌اند پيشنهاد کرده که هم لذت ببرند و هم در خواندن پيشرفت کنند. کتاب براساس ويژگي‌هاي کتاب هاي درسي ابتدايي در ايران ترجمه و ويرايش شده است.کتاب دروغ گويي را زشت مي‌شمارد و کارکرد تربيتي دارد.


 آشوب و ابهام نخستين 

هون‌دون يا هون‌تون يا هوئن‌دوئن؛ که معناي واقعي آن گيجي، ابهام، بي‌نظمي و درهم‌برهمي مي‌باشد، در اسطوره‌هاي چيني به دو افسانه در مورد موجودي فاقد چهره اشاره دارد که پيرامون آن در اساطير آفرينش چين با عنوان وجود نامنظّم و پُر هرج و مرج ازلي و اوليّه که نخستين منشاء خلقت وپيدايش عالم وجود بوده، بحث شده‌است. اين مفهوم که معادل با خائوس تلقي شده‌است، با مفهوم معروف تخم مرغ جهاني قابل مقايسه مي‌باشد.
در افسانه‌هاي اساطيري چين، هون‌دون يا هون‌تون يا هوئن‌توئن به‌معناي نوعي بي‌نظمي است، که نظم جهان آفرينش برابر برخي روايات از آن بي‌نظمي حاصل شده‌است.
معروف‌ترين اين افسانه‌ها را جوانگ-دزو (چوانگ تسه)، در سده‌ي سوم قبل از ميلاد، چنين روايت مي‌کند:
درياي شمال را فرمان‌روايي بود به نام هو، فرمان‌رواي درياي جنوب، شو نام داشت و سرزمين ميانه قلمرو فرمانروائي هون‌دون بود.
فرمانروا هون‌دون فاقد هفت روزن (سوراخ) سر بود: هون‌دون چشم نداشت، هون‌دون گوش نداشت، هون‌دون بيني نداشت و هم‌چنين فاقد دهان بود.
در آن زمان ميعادگاه فرمان‌روا هو و فرمان‌روا شو در قلمرو سرزمين ميانه (جائي‌که هون‌دون حکومت داشت)، بود. فرمان‌روايان درياي شمال و جنوب (هو و شو)، در هفت روز، هفت روزن براي ديدن، شنيدن، بوئيدن، خوردن و دم کشيدن را در سر هون‌دون، فرمان‌رواي قلمرو ميانه پديد آوردند.
امّا در هفتمين روز، ناگهان هون‌دون، فرمان‌رواي سرزمين ميانه که نام او(هون‌دون) به معناي بي‌نظمي بود، مُرد و با مرگ او جهان هستي پديدار شد.


 ششمين قاتل انسان شناخته شد! 

نتايج يک گزارش بين‌المللي نشان مي‌دهد ذرات معلق کمتر از 2.5 ميکرون که آلاينده‌ي اصلي هواي بسياري از شهرها از جمله تهران است، ششمين عامل مرگ و مير زودرس در جهان محسوب مي‌شود.در اين گزارش که در سال 2018 از سوي مؤسسه‌ي اثرات و شاخص‌هاي سلامت و پروژه‌ي ارزيابي جهاني بيماري‌ها (The Health Effects Institute) با عنوان «گزارش ايالت جهاني هوا» منتشرشده، مخاطرات مؤثر بر سلامتي انسان بر اساس تعداد مرگ و مير در گروه‌هاي مختلف سني زنان و مردان رتبه‌بندي شده است.6 عامل اصلي مرگ و مير زودرس در سطح جهاني طي سال 2016 به ترتيب فشار خون بالا، مصرف سيگار، قند بالاي ناشتا، وزن و کلسترول بالا و پس از آن ذرات معلق در فضاي آزاد بوده‌اند و بر اين اساس آلاينده PM2.5 ششمين عامل مرگ و مير زودرس در جهان طبقه‌بندي شده است.
mehrnews


 يواشكي 

والا اينا رو لک‌لکا نياوردن!
آذر فخري
اين‌رو يواشکي به‌شما مي‌گم که ديگه هر بچه مدرسه‌اي هم مي‌دونه که نوزادهارو لک‌لکا نميارن. اما از اون طرف، بزرگ‌ترا طوري با بچه ها رفتار مي‌کنن که انگار اين کوچولوها رو لک‌لکا آوردن، يا يه هويي از توي اي‌موجي‌هاي فضاهاي مجازي، بيرون پريدن. مي‌خوام چي بگم؟ مي‌خوام بگم که بچه به زور شيش ماهش مي‌شه، بهش اسموکينگ مي‌پوشونن وپاپيون مي‌زنند و ده ساعت تو آتليه پشت و روش مي‌کنن تا ازش عکسايي بگيرن شبيه سلبريتي‌هايي که مامان و بابا دوست دارن.
بعد هم که بچه رودل مي‌کنه و دستگاه گوارشش، هم خودشو به هم مي‌ريزه، هم آتليه رو، دادشون در مي‌آد که عجب بچه‌ي بي‌کيفيتي! اين ديگه از کجا اومده!! حالا ني‌ني گرامِ اينستاگرام‌مون رو چه جوري به رخ فاميل بکشيم با اين وضعيت؟!


 دل گويه 

عادت نکنيم!

عادت ناجوان‌مردانه‌ترين بيماريست، زيرا هر بداقبالي را به ما مي‌قبولاند، هر دردي را و هر مرگي را...
در اثر عادت، در کنار افرادِ نفرت‌انگيز زندگي مي‌کنيم، به تحمل زنجيرها رضا مي‌‌دهيم، بي‌عدالتي‌ها و رنج‌ها را تحمل مي‌کنيم.
به درد، به تنهايي و به همه‌چيز تسليم مي‌شويم.
عادت، بي‌رحم‌ترين زهر زندگيست!
زيرا آهسته وارد مي‌شود.
در سکوت کم‌کم رشد مي‌کند و از بي‌خبري ما سيراب مي‌شود و وقتي کشف مي‌کنيم که چه‌طور مسمومِ آن شده‌ايم، مي‌بينيم که هر ذرّه‌ي بدن‌مان با آن عجين شده است،
مي‌بينيم که هر حرکت ما تابع شرايط اوست و هيچ داروئي هم درمانش نمي‌کند...
اوريانا فالاچي


 سرمقاله 

دانش آموزان و دروازه اعتياد
حميدرضا عسگري
سالانه بيش از 50هزارنفر دركشور به سبب مصرف دخانيات جان خود را از دست مي‌دهند كه اين آمار نشان دهنده وخامت اين موضوع مي‌باشد.
ابتلا به انواع سرطان‌ها و بيماري‌هاي عروقي و تنفسي تنها بخشي از آسيب‌هايي است كه مصرف كنندگان دخانيات به خود و ديگران وارد مي‌سازند.
براساس آمار بيشترين مصرف مواد دخاني و به ويژه قليان مربوط به اقشار زير30 سال مي‌باشد.اما نكته نگران كننده گسترش اين وسيله مرگبار در سنين زير 15 سال و بين دانش‌آموزان مي باشد. متاسفانه مصرف قليان درحال حاضر به يك تفريح مورد تاييد از سوي خانواده مبدل شده و در هر نشست دورهمي و فاميلي تبديل به نقل محافل شده است.
به جد مي توان گفت كه امروز اصلي ترين وسيله همراه براي يك گردش در طبيعت و پارك و ديگر مناطق تفريحي، برداشتن بساط قليان مي‌باشد. اينكه پدر و مادرها نيز خود به مصرف قليان مبادرت مي‌كنند مسئله اي است كه ديگر نمي‌توان از ضرر و زيان آن براي كودكان حرفي زد.
اما والدين بايد بدانند كه ريشه بسياري از بزه‌هاي اجتماعي با مصرف قليان و حضور در مكان‌هاي عرضه‌ آن مي‌باشد.ابتدا با كشيدن قليان و سپس مصرف سيگار و نهايتاً استفاده از مواد مخدر براي تفريح و نهايتاً افتادن به دام اعتياد و هزار ويك بزه ديگر كه سرانجامي جز تباهي جواني و رفتن به بازداشتگاه‌ها و ندامتگاه‌ها حاصلي درپي نخواهد داشت.
با بازگشايي مدارس و ورود دانش‌آموزان به جمع دوستان، مسلماً تحريكات جمعي موجب انگيزه بيشتر براي رفتن به سمت استفاده از قليان و سيگار مي‌باشد.
لذا لازم است تا خانواده ها نسبت به جمع و محفل دوستانه دانش‌آموزان حساس باشند و به صورت نامحسوس از رفت‌ و آمدها و حشرونشر فرزندان خود اطمينان پيدا كنند.
همچنين بسيار ضروريست تا والدين اگر به دنبال نهي كردن فرزندان از مصرف قليان هستند، خودشان نيز از استعمال آن خود داري كنند.
چرا كه نمي‌توانند كاري را خودشان انجام دهند و در ظاهر از آن لذت ببرند، اما به هنگام برخورد با فرزندان آن را عملي زشت وقبيح قلمداد كنند.
hamidasgari2020@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون