جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4164- تاریخ : 1397/02/02 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


كانون، نامزد دريافت جايزه از بخش‌هاي مختلف جشنواره بازنگاري شيراز

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس:
کانون با روش‌هاي خلاقانه به حل مشکلات آموزش و پرورش کمک مي‌کند


بزرگداشت روز جهاني نجوم در کانون پرورش فکري سيستان و بلوچستان


اعلام برنامه‌هاي روز نجوم در رصد‎خانه کانون تهران

دعوت کانون هرمزگان از هنرمندان:
اوقات فراغت بچه‌ها را بسازيد


درخشش مربيان کانون لرستان در جشن روز ملي هنرهاي نمايشي


ولادت با سعادت چهارمين اختر تابناک آسمان امامت و ولايت، سيدالساجدين، حضرت امام زين‌العابدين(ع) را تبريک مي‌گوييم


 كانون، نامزد دريافت جايزه از بخش‌هاي مختلف جشنواره بازنگاري شيراز 

نام تعدادي از نويسندگان، تصويرگران، مجموعه‌ها، صفحه‌آرايان‌ و کتاب‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در بين نامزدهاي جشنواره بازنگاري دانشگاه شيراز قرار گرفت.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، دبيرخانه جشنواره آثار بازنگاري (کتاب‌هاي تصويري بازنويسي و بازآفريني) مرکز مطالعات ادبيات کودک دانشگاه شيراز، نامزدهاي خود را پس از بررسي آثار بازنگاري منتشر شده در سال‌هاي 1357 تا 1390 اعلام کرد.
بر همين اساس، «پرنده طلايي» نوشته منوچهر کريم‌زاده و تصويرگري بهزاد غريب‌پور، «به دنبال فلک» اثر منوچهر کريم‌زاده و تصويرگري مهکامه شعباني، «گرگ آوازخوان» نوشته عبدالصالح پاک و تصويرگري عاطفه ملکي‌جو، «سلطان و آهو» به نويسندگي ناصر وحدتي و تصويرگري پژمان رحيمي‌زاده و «کشاورز و خروس» نوشته منوچهر کريم‌زاده و تصويرگري عاطفه ملکي‌جو از مجموعه مرز پرگهر، «صبح روز عيد» نوشته حميدرضا شاه‌آبادي و تصويرگري عليرضا گلدوزيان از مجموعه نگران پروانه‌ها، «طوطي و بازرگان» نوشته مرجان فولادوند و تصويرگري احمد خليلي و «مردجوان و خياط حيله‌گر» به نويسندگي شراره وظيفه‌شناس و تصويرگري راشين خيريه، عنوان کتاب‌هايي از کانون هستند که نامزد دريافت جايزه معرفي شده است.
همچنين کتاب‌هاي «حکايت تيرانداختن مرد قصه‌گو» اثر مرجان فولادوند با تصويرگري پژمان رحيمي‌زاده نشر افق، «خاله سوسکه با کي ازدواج کرد؟» نوشته علي‌اصغر سيدآبادي و تصويرگري عليرضا گلدوزيان نشر افق، «دامن قرمزي» نوشته فريده خلعتبري و مجموعه‌ تصويرگران نشر شباويز، «شهرزاد» نوشته فريده خلعتبري و تصويرگري فرشيد شفيعي نشر شباويز، «راز آن درخت»، «طوطي و بازرگان» و «فيل در تاريکي» هر سه با تصويرگري فيروزه گل‌محمدي نشر افق، «عمونوروز و خاله روزگار» نوشته مصطفي رحماندوست و تصويرگري سارا ايرواني نشر شباويز از ناشران ديگر به اين جشنواره راه يافتند.
دبيرخانه اين جشنواره در عين حال علاوه بر کتاب‌هاي برگزيده، نويسندگان، تصويرگران، طراحان گرافيک و صفحه‌آرايان، مجموعه‌ها و انتشارات برگزيده را در مراسم پاياني معرفي خواهد کرد. بر همين اساس در بين کتاب‌ها و صاحبان ‌آثار معرفي شده همه ناشران، نام فريده خلعتبري، علي‌اصغر سيدآبادي، محمدرضا شمس، مرجان فولادوند، منوچهر کريم‌زاده، مهدخت کشکولي به عنوان نويسنده، مرتضي اسماعيل سهي، راشين خيريه، پژمان رحيمي‌زاده، مهکامه شعباني، فرشيد شفيعي، علي‌اکبر صادقي، بهزاد غريب‌پور و فيروزه گل‌محمدي به عنوان تصويرگر و مدير هنري و محمودرضا بهمن‌پور، کوروش پارسانژاد، بهزاد غريب‌پور، کيانوش غريب‌پور، حسين فيلي‌زاده، و کامران مهرزاده به عنوان طراحان گرافيک و صفحه آرا (نامزد دريافت جايزه) به چشم مي‌خورد.
همچنين دو مجموعه «قصه‌هاي شيرين مغزدار» از انتشارات افق و «مرز پرگهر» از انتشارات کانون و در بخش ناشران هم سه انتشارات «افق»، «شباويز» و «کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان» به‌عنوان نامزدهاي دريافت جايزه اين بخش‌ها معرفي شده‌اند. گفتني است نتيجه پاياني داوري جشنواره بازنگاري در روز 17 ارديبهشت از سوي مرکز مطالعات ادبيات کودک دانشگاه شيراز معرفي خواهد شد.


 سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس:
 کانون با روش‌هاي خلاقانه به حل مشکلات آموزش و پرورش کمک مي‌کند 

مدير کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان فارس با سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس ديدار کرد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودان و نوجوانان استان، در اين ديدار گزارشي از اجراي طرح کانون مدرسه در مراکز فرهنگي هنري کانون فارس و تحت پوشش قرار گرفتن 250 مدرسه با جمعيت دانش‌آموزي نزديک به بيست هزار نفر در پايه‌هاي ابتدايي توسط زهرا افتخاري ارائه شد.
افتخاري ضمن ارائه اين گزارش گفت: در کانون با دارا بودن مربيان توانمند فرهنگي، هنري و ادبي اين امکان فراهم شد تا در فضايي غير رسمي و با روش‌هاي غير مستقيم، فرآيند يادگيري و ياددهي تسهيل شود. مدير کل کانون فارس در اين ديدار همچنين به موفقيت‌هاي کسب شده کانون در مسابقات بين المللي اشاره کرد و گفت: کانون فارس توانسته با ايجاد محيطي مناسب به کشف استعدادهاي کودکان و نوجوانان بپردازد. وي فعاليت‌هاي کتاب‌خانه‌هاي سيار کانون در روستاها و حاشيه شهر را نيز گامي در رعايت عدالت آموزشي و تربيتي در بين کودکان و نوجوانان برشمرد که توانسته خدمات خوبي را به روستاييان مستعد ارائه کند. در ادامه اين ديدار عبدالرسول احمدي، سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس، ضمن تقدير از تلاش‌ها و فعاليت‌هاي کانون فارس، ارتباط بين کانون و آموزش و پرورش فارس با 800 هزار دانش‌آموز و بيش از هشت هزار مدرسه و 70 هزار پرسنل را نقطه عطفي دانست که مي‌تواند با روش‌هاي خلاقانه و ظرفيت‌هاي بالا، تحول بزرگي را در امر ياددهي و يادگيري و بروز استعدادها ايجاد کند و به حل مشکلات آموزش و پرورش کمک کند. احمدي گفت : لازم است با تعامل و مشارکت و همکاري اين دو نهاد، در رفع مشکلات تلاش کنيم و دانش‌آموزان را براي فکر کردن به خود، جامعه و محيط زيست آموزش دهيم.
عبدالرسول احمدي، از اسفند ماه سال 1396 به عنوان سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس مشغول به فعاليت است.


 بزرگداشت روز جهاني نجوم در کانون پرورش فکري سيستان و بلوچستان  

کانون پرورش فکري سيستان و بلوچستان و انجمن نجوم خيام ويژه برنامه علمي ترويجي بزرگداشت روز جهاني نجوم را در مرکز فرهنگي‌هنري شماره يک زاهدان برگزار کردند.در اين ويژه‌برنامه که با حضور اعضاي کانون، خانواده‌ها و علاقه‌مندان به نجوم برگزار شد، غرفه‌هاي نقاشي، دانستني‌هاي نجومي، جدول فضايي، پخش فيلم، آشنايي با ابزار نجومي، سرگرمي‌هاي فضايي و فروش برپا شد. رصد ماه و ديگر صورت‌هاي فلکي بخش پاياني ويژه‌برنامه روز جهاني نجوم بود که طرفداران ويژه‌اي داشت که در آن حاضران با بخشي از شگفتي‌هاي بي‌پايان فضا آشنا شدند. قابل ذکر است اين غرفه‌ها با اداره مستقيم مربيان، اعضاي ارشد کانون و کارشناسان انجمن نجوم خيام زاهدان برگزار شد و آنان با ارايه جديدترين اطلاعات، حاضران را از آخرين يافته‌هاي نجومي آگاه کردند.


 اعلام برنامه‌هاي روز نجوم در رصد‎خانه کانون تهران 

مرکز رصدخانه زعفرانيه (مرکز شماره 16)، روز جهاني نجوم را با اجراي ويژه‌برنامه‌هاي متنوعي براي علاقه‌مندان به علم نجوم در هفتم ارديبهشت 97 برگزار خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان تهران، در جلسه هم‌انديشي که با حضور مديرکل و جمعي از معاونان و کارشناسان کانون استان برگزار شد، برنامه‌هاي روز جهاني نجوم مراکز علمي کانون استان مورد بررسي قرار گرفت.
بر اساس اين گزارش مرکز رصدخانه زعفرانيه کانون استان امسال نيز براي هجدهمين سال پياپي روز جهاني نجوم را با حضور اعضاي کودک و نوجوان و برخي اساتيد و مدرسان اين حوزه برگزار مي‌کند. محمود سليماني مدير کل کانون استان تاريخ اجراي اين رويداد را در مرکز نجوم زعفرانيه روز جمعه 7 ارديبهشت‌ماه 97 اعلام کرد.
همچنين صديقه اطهري کارشناس فرهنگي، در اين جلسه، اهداف برگزاري اين ويژه‌برنامه را معرفي روز و هفته نجوم، ترويج نجوم آماتوري و آموزش علاقه‌مندان به ستاره‌شناسي عنوان کرد و افزود: سه مرکز نجوم زعفرانيه، علوم و نجوم دماوند در اين رويداد با تدارک برنامه‌هاي جذاب و متنوع ميزبان گروه‌هاي سني مختلف و بازديدکنندگاني از مدارس و آموزشگاه‌ها خواهند بود. به گفته دکتر پيمان نوروزي، مدرس باسابقه اين مرکز، اين غرفه‌ها با موضوعات منظومه شمسي، سيارات خاکي و گازي، صورت فلکي‌ها و اجرام آسماني، گرانش و... براي گروه‌هاي سني مختلف در نظر گرفته‌شده است.
وي همچنين از ايستگاه قصه‌گويي و نقالي که توسط اعضاي کودک و نوجوان اجرا مي‌شود خبر داد. مخاطبان در اين ايستگاه با افسانه‌هاي صورت‌هاي فلکي و داستان زندگي دانشمندان علم نجوم آشنا خواهند شد.
گفتني است بازديدکنندگان در اين روز با استفاده از تجهيزات اين مرکز تخصصي، تجربه رصد آسمان و با تلسکوپ‌هاي رصدخانه در روز به رصد خورشيد و در شب به رصد ماه خواهند پرداخت.
علاقه‌مندان مي‌توانند روز جمعه 7 ارديبهشت از ساعت 14 الي 21 جهت حضور در اين برنامه به نشاني خيابان ولي‌عصر (عج)، خيابان سرلشکر فلاحي (زعفرانيه)، پارک زعفرانيه، مرکز رصدخانه کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تهران مراجعه و جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن‌ 22752626 تماس بگيرند.


 دعوت کانون هرمزگان از هنرمندان:
 اوقات فراغت بچه‌ها را بسازيد 

مدير کل کانون هرمزگان از ايجاد بستر مناسب جهت حضور متخصصان و هنرمندان استان جهت غني سازي اوقات فراغت دانش‌آموزان خبر داد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان هرمزگان، ناهيد سليماني احمدي مدير کل کانون افزود: اين کانون ضمن غني سازي اوقات فراغت دانش‌آموزان در ايام تابستان مانند سال‌هاي گذشته، بستر مناسبي را براي شناسايي و شکوفايي استعدادهاي دروني، پرورش خلاقيت و مهارت‌آموزي کودکان ونوجوانان را در ايام تابستان امسال فراهم مي‌کند.
سليماني خاطر نشان کرد: نيروهاي علاقمند، متخصص، توانمند و با تجربه واجد شرايط مي‌توانند جهت همکاري در تابستان جاري با ارسال فرم‌هايي که در پيوست مي‌باشد، اعلام همکاري نمايند.
وي افزود: کارگاه‌هاي فرهنگي هنري وادبي کانون با گرايش‌هاي رباتيک، هوافضا، نجوم، زيست‌شناسي، تشريح، بازي‌هاي بومي محلي، نمايش خلاق، قرآن، شاهنامه‌خواني، حافظ‌خواني، هنرهاي بومي و سنتي، نقاشي، سفالگري، عکاسي، پويانمايي، نمايش عروسکي، تئاتر، موسيقي، سرود، نوشتن خلاق، شعر، داستان‌نويسي، مجسمه‌سازي و... برگزار مي‌شود.
شايان ذکر است علاقمندان مي‌توانند جهت همکاري فرم‌هاي پيوست را تکميل و تا 13 ارديبهشت به واحد کارگزيني اداره کل کانون پرورش فکري واقع در خيابان آيت‌الله غفاري مجتمع فرهنگي هنري آفرينش بندرعباس تحويل دهند.


 درخشش مربيان کانون لرستان در جشن روز ملي هنرهاي نمايشي 

جشن روز ملي هنرهاي نمايشي با حضورگسترده هنرمندان و هنردوستان تئاتر استان لرستان در شهرستان دورود برگزار شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان لرستان، جشن روز ملي هنرهاي نمايشي با حضور مديرکل کانون، تعدادي از مربيان و کارشناسان کانون و هنرمندان تئاتر استان لرستان درتالار کوهسار شهرستان دورود برگزار شد.درمراسم اختتاميه اين رويداد فرهنگي، از محمدجواد محمدي مديرکل کانون لرستان به خاطر حمايت از هنرمندان و توليد تئاتر و تئاتر عروسکي تجليل شد و در اين مراسم از پيشکسوتان، فعالين، هنرمندان شاخص و روساي انجمن در شهرستان‌هاي استان نيز تقدير به عمل آمد.
گفتني است در جشن روز ملي هنرهاي نمايشي، از گلشن حسنوند و مسلم صالحي هردو از مربيان فرهنگي کانون و بازيگر و کارگردان تئاتر تقدير شد.
لازم به ذکر است در اين مراسم علاوه حضور مسوولين استاني از جمله مدير کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان، فرزاد زيدي نژاد کارشناس هنري کانون ورييس انجمن نمايش به عنوان دبيراجرايي جشن روز ملي هنرهاي نمايشي، مدير کل، معاون هنري، کارشناسان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي و برخي روساي تابعه در شهرستان‌ها، رييس، معاون و مسوول انجمن نمايش حوزه هنري، و همچنين فرماندار، شهردار، اعضاي شوراي اسلامي شهر و برخي روساي ادارات دولتي شهرستان دورود حضورداشتند.


 ولادت با سعادت چهارمين اختر تابناک آسمان امامت و ولايت، سيدالساجدين، حضرت امام زين‌العابدين(ع) را تبريک مي‌گوييم 

ولادت با سعادت چهارمين اختر تابناک آسمان امامت و ولايت، سيدالساجدين، حضرت امام زين‌العابدين(ع) را تبريک مي‌گوييم. 

  اد‌‌اره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون