جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4164- تاریخ : 1397/02/02 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


شب شعر طنز « در حلقه رندان» برگزار شد


گنده تر از دروغ


طنز


ايستگاه


شرح عكس


 شب شعر طنز « در حلقه رندان» برگزار شد 

هم‌زمان با هفته هنر انقلاب اسلامي شب شعر طنز «در حلقه رندان» با حضور طنزپردازان مطرح کشور و استان خراسان شمالي در بجنورد برگزار شد.
به گزارش شيرين طنز، به نقل از روابط عمومي حوزه هنري خراسان شمالي، هم‌زمان با هفته هنر انقلاب اسلامي، صد و چهل و ششمين شب شعر طنز حلقه رندان با حضور طنزپردازان مطرح کشور و استان خراسان شمالي در سالن گلشن بجنورد برگزارشد.
در اين محفل ادبي که به همت دفتر طنز حوزه هنري و حوزه هنري استان خراسان شمالي برگزار شد؛ هفت تن از شاعران برجسته و طنزپرداز کشور شامل «ناصر فيض»، «يوسفعلي ميرشکاک»، «روح ا… احمدي»، «صابر قديمي»، «مهدي فرج‌اللهي»، «عليرضا گيلانپور» و «اکبر کتابدار» طنازي کردند که اين برنامه با استقبال پرشور علاقه‌مندان و حاضران روبرو
شد.
وحيد نمازي، رئيس حوزه هنري خراسان شمالي در آيين آغازين اين محفل، وجود قوميت‌ها و هم‌زيستي مسالمت‌آميز ميان اقوام را يک مزيت براي استان دانست که زمينه‌ساز غناي ادبيات شفاهي اين خطه شده است.
وي ظرفيت‌هاي ادبي اين خطه را تنها منوط به ادبيات شفاهي ندانست و از اين‌که ادبيات طنز هم در استان جايگاه ويژه‌اي به‌خصوص در ادبيات شفاهي دارد، سخن گفت.
نمازي از «مهرداد صدقي» به‌عنوان يک ظرفيت در حوزه طنز ياد کرد که چاپ هجدهم اثر «آبنبات هلدار» نشان از اين ادعاست.
وي طنازي را منوط به حوزه ادبيات نداست و گفت: گره خوردن کاريکاتور با طنز و تبديل شدن خراسان شمالي به‌عنوان قطب کاريکاتور به واسطه اين است که ادبيات در گويش و فرهنگ مردم اين خطه ريشه دارد.رئيس حوزه هنري استان در بخش ديگري از سخنانش با تأکيد بر اين‌که براي کشف و شناسايي استعدادها در اين زمينه به حرکت‌هايي هم چون «در حلقه رندان» نياز داريم، تصريح کرد: توجه به ادبيات طنز رويکرد امسال حوزه هنري است که اميدوارم حلقه رندان بابي باشد براي حرکت‌هاي جدي در اين مسير، اما در اين راستا به حمايت‌هاي مسئولان براي گام‌هاي جدي در اين عرصه نيازمنديم.
بر اساس اين گزارش، در اين محفل هم «محمد بهادرمايوان»، «حسين پور قلي» و «فرخي» به طنازي پرداختند و گروه موسيقي «هراي» با نواختن قطعاتي گرماي محفل را دوچندان کردند.
گفتني است، «در حلقه رندان» نخستين و همچنان معتبرترين شب شعر طنز کشور است که به همت ابوالفضل زرويي نصرآباد که اولين مدير دفتر طنز حوزه هنري بود، برپا شد، اولين برنامه حلقه رندان در مردادماه 1380 برگزار شد و اينک حدود 15 سال است که پيوسته يا با وقفه برگزار شده است.شناسايي، جذب و پرورش استعدادهاي ادبي خلاق و جوان و حمايت و هدايت آنان در مسير ارتقاي دانش تخصصي طنز، ايجاد فضايي فرهنگي براي ارائه آثار طنزآميز و کشف و پرورش استعدادهاي جوان درزمينه طنز ازجمله اهداف دفتر طنز حوزه هنري در راه‌اندازي شب‌هاي شعر طنز «در حلقه رندان» بوده است.


 گنده تر از دروغ 

تكليف محسن
مهدي طوسي
گفته مي شود كه محسن مسلمان كه فصل جاري فوتبال به شدت از چشم برانكو افتاد تصميم دارد كه اين فصل را در يك تيم ديگري بازي بكند.
اين جوري مي گويند كه مسلمان بعد از اينكه متوجه شد كه ديگر براي برانكو نمي تواند بازي بكند تصميم گرفت كه خودش با يك سري از تيم هايي كه مي شناسد وارد گفتگو بشود و از آنها بخواهد كه او را براي فصل بعد به خدمت بگيرند. ظاهرا يكي از اين تيم ها همان تيم اصفهان اس؛ و تيم ديگر يكي از تيم هاي گردن كلفت ليگ يك است كه تصميم دارد تمام مهره هاي اخراجي پرسپوليس را بخرد تا بتواند با كمك آنها به ليگ برتر بيايد!


 طنز 

ايران ساخت
محمد حسين مهدويان
اين طرف استکان يوناني
آن طرف قاشق لهستاني
گاز و يخچال بهترينش چيست؟
آلماني و انگلستاني
برده از رو تمام قزوين را
سنگ پاهاي ازبکستاني
معنوي کرده حالت ما را
مهر و تسبيح ارمنستاني
در خود چين هم احتمالاً نيست
جنس چيني به اين فراواني
هرچه دستت رسيد وارد کن
شده از کشور موريتاني
فکر چيزي نباش غير از سود
سود دارد کلاه سوداني
در همين حال و روز وانفسا
مي نويسم چنان که ميداني
مي‌رود رو به سمت ويراني
روزگار جوان ايراني
هر که توليد مي‌شود هنرش
آنچنان مي‌زنند توي سرش
که بريزد تمام کرک و پرش
و در آيد ز شش جهت پدرش
چوب قاچاق از قضا و قفا
مي‌خورد چون چماق بر کمرش
بعد هم هرچه دست و پا بزند
در نيايد حقوق کارگرش
عاقبت خسته مي‌شود روزي
از همين کار چِرت و بي ثمرش
مي‌زند توي کار دلالي
تا که محسوس‌تر شود اثرش
بعد سي سال، شخص صنعتگر
دُم ندارد هنوز کره خرش
جنس توليد داخلي اوخ است
هموطن جان نگرد دور و برش
مي رود رو به سمت ويراني
روزگار جوان ايراني
اين جوان زور قابلي بزند
يا به دريا اگر دلي بزند
يا براي گرفتن يک وام
رو به هر کور و کاملي بزند
مي تواند نهايتاً در شهر
يک دکان فلافلي بزند
يا اگر بيشتر هنر بکند
يک فلان شاپ فسقلي بزند
يا که دائم پي مسافرها
برود دور باطلي بزند
البته راه بهترش اين است
که به موهاي خود ژلي بزند
و سپس بين دود يک قليان
دل خود را به غافلي بزند
واي اگر جنس خارجي روي
دست توليد داخلي بزند
مي رود رو به سمت ويراني
روزگار جوان ايراني


 ايستگاه 

برگزاري اولين محفل طنز قمپز در سال 97 با موضوع مدح کالاي ايراني
نخستين محفل طنزپردازان استان قم در سال 1397 عصر چهارشنبه 29 فروردين ماه با حضور شروين سليماني، عباس احمدي و ديگرطنزپردازان استان در سالن شهيد آويني برگزار شد.
به گزارش شيرين طنز، به نقل از روابط عمومي حوزه هنري استان قم، نخستين محفل طنزپردازان استان قم در سال 1397 با حضور شروين سليماني، عباس احمدي و ديگرطنزپردازان استان در سالن شهيد آويني برگزار شد. اغلب آثار ارائه شده در اين محفل با موضوع ويژه اين برنامه يعني مدح کالاي ايراني و هجو کالاي خارجي هم‌خواني داشت و آثاري نيز با موضوعات آزاد قرائت شد. اين محفل با حضور محمد عليزاده طباطبايي مديرکل روابط عمومي و بين‌الملل استانداري قم، مجدالدين معلمي رئيس حوزه هنري قم و سيد موسي حسيني کاشاني مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قم برگزار شد.
فاطمه کيميا، مهدي ابوالحسني، مهدي کبيري، امين شفيعي، حسن معارف‌وند، سيد جواد يثربي، سيد محمد جواد ميرصفي، سعيد تارم، سيد محمد حسيني، عليرضا تيموري و محمد حسين مهدويان طنزپردازاني بودند که آثارشان را در سي و دومين محفل قمپز ارائه کردند. در اين ميان مدير کل ارشاد اسلامي استان قم موسي حسيني کاشاني نيز پشت تريبون قمپز قرار گرفت و ضمن بيان سخناني ابياتي از سروده‌هايش را براي حاضران در جلسه قرائت کرد.
عباس احمدي مسئول دفتر طنز حوزه هنري قم و مجري برنامه و شروين سليماني نيز آثاري از مجموعه‌هاي منتشر شده خود و يا ديگر طنزپردازان را براي جمع مشتاق مخاطبان خواندند. همچنين در پايان برنامه از سيد جواد يثربي، سعيد تارم، مهدي کبيري، سيد محمد جواد ميرصفي و سيد محمد حسيني به عنوان برگزيدگان اين محفل تقدير شد.


 شرح عكس 

برانكو: هي مي گويند چرا رامين را انداختي بيرون... توپ را يك اين جوري نمي توانست پرتاب بكند!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون