جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4162- تاریخ : 1397/01/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


افتتاح 10مرکز فرهنگي و موزه دفاع مقدس در 10استان کشور


اکران دوم نوروزي سينماها


پايان فيلمبرداري «آشفته گي»


«درساژ» در فجر جهاني


دريچه هنر


ميراث فرهنگي


ميز خبر


 افتتاح 10مرکز فرهنگي و موزه دفاع مقدس در 10استان کشور  

مديرعامل موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس در نشست با اصحاب رسانه، برنامه‌هاي سال 97 اين موزه را تشريح کرد.
به گزارش شاپرك، علي اصغر جعفري با بيان اينکه در حوزه بين‌الملل بالاي 80 درصد بازديد کننده خارجي داشتيم افزود: حضور شخصيت‌هاي نظامي، لشکري، کشوري، انديشمندان و نخبگان خارجي در موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس موثر بوده است.
وي افتتاح 10مرکز فرهنگي و موزه دفاع مقدس در 10استان کشور را از برنامه‌هاي مهم اين باغ موزه بيان کرد و گفت: مجموعه موزه‌هاي دفاع مقدس به 15 موزه در 15 استان رسيده است و قصد داريم تا پايان سال 1404در هر استان يک موزه دفاع مقدس داشته باشيم.
مديرعامل موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس افزود: در ايام دهه فجر بخش‌هاي انقلاب، مقاومت کودک و زنان را در باغ موزه دفاع مقدس راه‌اندازي مي‌کنيم.
وي از جمله برنامه‌هاي فرهنگي اين موزه را برپايي همايش گفتمان انقلاب و دفاع مقدس در بهمن 97، توليد آثار فاخر سينماي
پنج بعدي، توسعه گردشگري دفاع مقدس و راهيان نور، تبادل تفاهم نامه با 10موزه خارجي همسو، راه اندازي بزرگترين کتابخانه تخصصي انقلاب اسلامي، حمايت از پايان نامه‌هاي ارشد و دکتري با تصويب شوراي علمي موزه
انقلاب اسلامي و دفاع مقدس و بازمهندسي و اصلاح فضاي فيزيکي و بيروني موزه اعلام کرد و گفت: هفت هکتار فضاي باز در موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس وجود دارد که در تلاشيم اين فضا را به سمت ظرفيت بيشتر براي انتقال حس دفاع مقدس پيش ببريم.
وي افزود: در نظر داريم امسال نوبت شب را به موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس اضافه کنيم به طوريکه از ساعت 18تا 22نيز بازديدکننده داشته باشيم و اگر اين تجربه موفقي شود آن را دائمي خواهيم کرد.جعفري گفت: امسال 70نفر از هنرمندان شاخص کشور در راهيان نور حضور داشته اند و اميدواريم که اين کار را بتوانيم توسعه دهيم.وي در انتها با اشاره به تجربه موفق موزه در نوروز گفت: تعطيلات نوروز را در موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس از امسال حذف کرديم و در روز‌هاي اول سال بازديد کننده زيادي داشتيم که اين استقبال ما را براي برنامه‌ريزي افزايش ساعات بازديد ترغيب کرده است.
پس از پايان سخنان دکتر جعفري و پرسش و پاسخ با خبرنگاران، دکتر محمدخاني معاون امور موزه‌داري و دکترحاجي‌باباييان معاون اداري و پشتيباني موزه نيز به پرسش‌هاي خبرنگاران پاسخ دادند.


 اکران دوم نوروزي سينماها 

سرانجام اولين جلسه‌ي شوراي صنفي نمايش در سال جديد با حضور اعضاي شوراي قبلي براي اکران دوم نوروزي تشکيل شد.
غلامرضا فرجي سخنگوي شوراي صنفي نمايش با اعلام فيلم‌هاي جديدي که در اکران نوروزي قرار است در سينماها اکران شوند به ايسنا گفت: فيلم سينمايي «چهارراه استانبول» به کارگرداني مصطفي کيايي به سرگروهي سينما آزادي، فيلم سينمايي «خجالت نکش» به سرگروهي سينما استقلال، فيلم سينمايي «جشن دلتنگي» پوريا آذربايجاني به سرگروهي سينما زندگي، «خوک» ماني حقيقي به سرگروهي پرديس سينمايي کوروش، «عصباني نيستم» رضا درميشيان به سرگروهي سينما ايران و همچنين «تگزاس» مسعود اطيابي به سرگروهي سينما ماندانا روي پرده سينماها خواهند رفت.
در بين اين فيلم‌ها فيلم سينمايي «تگزاس» به نمايش در آمده است و ديگر آثار سينمايي بعد از، از کف فروش افتادن فيلم‌ها در سرگروه‌هاي خود جايگزين مي‌شوند.
در ادامه خبرنگار ايسنا مروري دارد بر فيلم‌هايي که قرار است اکران شوند؛ فيلم سينمايي «چهار راه استانبول» به نويسندگي، تهيه کنندگي و کارگرداني مصطفي کيايي که براي نخستين بار در سي و ششمين جشنواره فيلم فجر به نمايش درآمد قرار است بعد از انيميشن سينمايي «فيلشاه» روي پرده سينما آزادي برود.
اين فيلم سينمايي داستان دو پسري است که توليدي ورشکسته‌اي در ساختمان پلاسکو دارند و از دست طلبکارانشان فراري هستند و چه روزي بهتر از همان روز حادثه پلاسکو براي فرار از دست طلبکارانشان... بهرام رادان، محسن کيايي، سحر دولتشاهي، ماهور الوند، رعنا آزادي ور، مهدي پاکدل، سعيد چنگيزيان، پوريا رحيمي سام، بابک بهشاد، خسرو احمدي، تينو صالحي، حسين اميدي و مسعود کرامتي گروه بازيگران «چهار راه استانبول» را تشکيل مي‌دهند.
فيلم ديگري که در جدول اکران‌هاي دوم نوروزي قرار گرفته است، فيلم سينمايي «خجالت نکش» به کارگرداني رضا مقصودي، نويسندگي رضا مقصودي و افرا جورابلو و تهيه‌کنندگي سيد امير پروين حسيني است.
اين فيلم سينمايي اولين ساخته رضا مقصودي است که در جشنواره سي و ششم فجر حضور پيدا کرد.
قرار است اين اثر سينمايي که بازيگراني چون احمد مهران‌فر، شبنم مقدمي، سام درخشاني، ليندا کياني، شهره لرستاني، الناز حبيبي در آن ايفاي نقش مي‌کنند، بعد از فيلم سينمايي «لاتاري» در گروه سينمايي استقلال به نمايش در بيايد.
سينمايي «جشن دلتنگي» به کارگرداني پوريا آذربايجاني و با بازي بازيگراني چون بابک حميديان، محسن کيايي، بهنام تشکر، مينا ساداتي ، پانته‌آ پناهي‌ها، ساغر قناعت، پريوش نظريه ، روزبه فدوي ، عرفان ناصري ، علي دهبان ، ندا عقيقي از ديگرآثاري است که قرار است به زودي در سينماها به نمايش در بيايد. اين اثر سينمايي بعد از فيلم «خرگيوش» به سرگروهي پرديس زندگي در همين سرگروه سينمايي اکران خواهد شد.
«جشن دلتنگي» که در سي‌وششمين جشنواره فيلم فجر حضور داشت درباره رابطه واقعي آدم‌ها و گره خوردن آن با فضاي مجازي است.
فيلم سينمايي «خوک» به کارگرداني، نويسندگي و تهيه‌کنندگي ماني حقيقي بعد از کف فروش افتادن فيلم سينمايي «به وقت شام» در سرگروه سينمايي کوروش جايگزين اين فيلم شود.
اين اثر سينمايي نماينده سينماي ايران در بخش رقابتي جشنواره برلين بود و براي کسب جايزه خرس طلاي بهترين فيلم رقابت کرد. در فيلم «خوک»، حسن معجوني، ليلا حاتمي، ليلي رشيدي، پري ناز ايزديار، سيامک انصاري، علي باقري، مينا جعفرزاده، آيناز آذرهوش ايفاي نقش کرده‌اند و رضا يزداني، بيوک ميرزايي، سهيلا رضوي و علي مصفا نيز حضور
دارند.
در خلاصه داستان «خوک» آماده است: «حسن خشمگين است. او مدتي است موفق به فيلم ساختن نشده. ستاره‌ي محبوبش صبر ندارد و مي‌خواهد با کارگردانان ديگر همکاري کند. همسرش ديگر عاشقش نيست. دخترش بزرگ شده و ديگر مستقل است. مادرش پير شده و کم‌کم حافظه خود را از دست داده. مزاحم جذابي او را هر جا مي‌رود تعقيب مي‌کند و اصرار دارد حسن او را وارد دنياي سينما کند. از همه بدتر، قاتلي در سطح شهر مشغول کشتن کارگردانان سينماي ايران است، اما حسن را ناديده گرفته. حسن رنجيده است: آيا او مهمترين فيلمساز اين شهر نيست؟ پس چرا قاتل تحويلش نمي‌گيرد؟ هنگامي که نام حسن به عنوان مظنون اصلي پرونده قتل‌ها در شبکه‌هاي اجتماعي مطرح مي‌شود، اوضاع ديگر غيرقابل تحمل مي‌شود. حالا حسن ناچار است براي اعاده حيثيتش نقشه‌ي هوشمندانه‌اي بکشد...»
فيلم سينمايي «عصباني نيستم» ساخته رضا درميشيان، تنها نماينده سينماي ايران در شصت‌ و چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم برلين بود و دومين فيلم بلند سينمايي رضا درميشيان است که در سال 92 ساخته شد اما تاکنون به دلايل مختلف اکرانش بارها به تعويق افتاد.
«عصباني نيستم» داستان يک دانشجوي ستاره دار و اخراجي است که براي فراهم آوردن حداقل شرايط زندگي در رويارويي با بي‌اخلاقي‌هاي جامعه با خود تمرين مي‌کند تا «عصباني» نباشد و در تلاش است تا دختر مورد علاقه‌اش را از دست ندهد.
در اين اثر سينمايي که بعد از فيلم سينمايي «لونه زنبور» در سروگروهي سينما ايران به نمايش درخواهد آمد، بازيگراني چون نويد محمد زاده، باران کوثري، ميلاد رحيمي، رضا بهبودي، امير رضا رضا آقا، محمد کارت و ... ايفاي نقش ميکنند.
اما تگزاس آخرين ساخته سيد مسعود اطيابي است.
در خلاصه داستان اين فيلم که پخش آن را «فيلميران» برعهده دارد، آمده است:« هيچ وقت يه ايراني رو تهديد نکن،حتي تو تگزاس!» حميد فرخ نژاد - سام درخشاني - پژمان جمشيدي - گابريلا پتري - توگان تي شي را - آدريانو تولوزا- تي آگو متوس - فرانسين ليما - لي بوم بوم بازيگران فيلم هستند.


 پايان فيلمبرداري «آشفته گي» 

فيلمبرداري "آشفته گي" آخرين ساخته فريدون جيراني به تازگي در تهران به پايان رسيده است.اين فيلم اسفند ماه با مديريت فيلمبرداري مسعود سلامي در تهران کليد خورد و به زودي مراحل فني "آشفته گي" آغاز خواهد شد.
در اين فيلم که فضاي متفاوتي نسبت به ديگر ساخته هاي جيراني دارد،بهرام رادن،مهناز افشار،علي ميلاني،نسيم ادبي،احسان محمدي،نازنين صلحجو و مهران احمدي به ايفاي نقش مي پردازند.


 «درساژ» در فجر جهاني 

تيزر "درساژ" اولين فيلم بلند سينمايي پويا بادکوبه به تهيه‌کنندگي سميرا برادري و روح الله برادري در آستانه برگزاري سي و ششمين جشنواره جهاني فجر رونمايي شد."درساژ" که پيش از اين در بخش نسل جشنواره بين المللي برلين 2018 جايزه هيات داوران را دريافت کرد، در بخش رقابتي جايزه بهترين فيلم اول، جشنواره جشنواره ها و بازار جهاني فجر به نمايش درمي آيد.
گفته ميشود؛"دِرِساژ" فضاي متفاوت و جديدي را درباره شکل ارتباطات، مشکلات و شرايط نوجوانان امروزي جامعه به تصويري مي کشد.


 دريچه هنر 

راه يابي دو انيميشن ايراني به جشنواره «تريپولي» لبنان
دو فيلم انيميشن «آدم خانگي» و «آلفابت» از توليدات مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي به جشنواره «تريپولي» لبنان راه يافتند.
به گزارش روابط عمومي مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي، پنجمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم «تريپولي» طي روزهاي
30 فروردين تا 6 ارديبهشت 97 در شهر تريپولي لبنان برگزار خواهد شد و فيلم‌هاي «آدم خانگي» ساخته «مرضيه ابرار پايدار» و «آلفابت» به کارگرداني «کيانوش عابدي»، در بخش مسابقه فيلم‌هاي انيميشن اين جشنواره به نمايش در‌مي‌آيند.
در اين دوره از جشنواره تريپولي لبنان، بيش از 50 فيلم سينمايي، مستند و انيميشن نمايش داده مي‌شود.
انيميشن «آدم خانگي» داستان يک فروشنده حيوانات است که در مغازه‌اش به خواب رفته و خود را گرفتار در قفس حيوانات و کابوسي ترسناک مي‌بيند. او در پي نجات از حيوانات مي‌گريزد، ولي هربار به مانعي برخورد مي‌کند.
«آلفابت» هم زندگي انسان‌هايي را روايت مي‌کند که زندگي کردن را فراموش کرده و از آگاهي و حقيقت دور مانده‌اند.

تاريخ پايان اجراي نمايش «مجلس خواستگاران مهري ناز ...»
نمايش «مجلس خواستگاران مهري ناز ...» به نويسندگي «صبوره رنگرز» و کارگرداني « عطاالله کوپال» تا روز سه شنبه 4 ارديبهشت ماه در تماشاخانه سنگلج روي صحنه است.
در خلاصه داستان اين نمايش آمده است: «فرمانرواي سرزمين سختستان دختري به نام مهري ناز دارد که وارث تخت و تاج اوست. وزير اعظم دربار با همراهي پزشک بيماري پادشاه را بزرگ جلوه
مي دهند تا پادشاه دخترش را مجبور به ازدواج کند ولي در اين بين ماجراهايي رخ مي دهد که قابل پيش بيني نيست.»
در نمايش «خواستگاري مهري ناز شاهدخت ديار سختستان» سميرا حسيني ، احسان عباسي ، بابک مولانا ، سارنگ بهمني احمدسياه رستمي ،طاها محمدي محمد امين بخشعليان و داريوش ادهمي ايفاي نقش مي کنند.
نمايش «مجلس خواستگاران مهري ناز شاهدخت ديار سختستان» به نويسندگي «صبوره رنگرز» و کارگرداني « عطاالله کوپال» تا 4 ارديبهشت ماه در ساعت 18 و در تماشاخانه سنگلج روي صحنه است.


 ميراث فرهنگي 

آثار نمايشگاه موزه لوور در راه مشهد
مديرکل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگي‌تاريخي سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري از برپايي نمايشگاه موزه لوور در مشهد خبر داد.
محمدرضا کارگر مديرکل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگي‌تاريخي سازمان ميراث‌فرهنگي افزود: پيرو دستور معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري در خصوص انتقال نمايشگاه موزه لوور به مشهد، مذاکراتي با مسئولان فرانسوي در اين خصوص انجام شد که بعد از جلب نظر مساعد مقامات فرانسوي مقرر شد نمايشگاه موزه لوور براي نمايش به موزه بزرگ خراسان منتقل شود.
او افزود: اين نمايشگاه تا 18 خرداد در محل موزه ملي ايران واقع در ابتداي خيابان سي تير ميزبان علاقه‌مندان است که تاکنون نيز با استقبال بي‌نظيري روبه‌رو شده است و بعد از آن تاريخ، براي نمايش در موزه بزرگ خراسان به مشهد مقدس منتقل خواهد شد.
کارگر گفت:بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده تمام آنچه که به عنوان نمايشگاه موزه لوور در محل موزه ملي ايران برگزار شده اعم از آثار به نمايش درآمده و نمايشگاه عکس مرحوم عباس کيارستمي، براي نمايش به مشهد منتقل خواهد شد و به مدت دو ماه در موزه بزرگ خراسان ميزبان علاقه‌مندان و بازديدکنندگان است.
مديرکل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگي‌تاريخي سازمان ميراث‌فرهنگي خاطرنشان کرد: نمايشگاه موزه لوور در محل موزه ملي ايران با استقبال بي‌نظيري روبه‌رو شد و در تعطيلات نوروز امسال تعداد بسيار زيادي از علاقه‌مندان به فرهنگ، تاريخ و تمدن از اين نمايشگاه بازديد کردند و بازديد از اين نمايشگاه تا 18 خرداد براي عموم مردم و علاقه‌مندان ادامه دارد.


 ميز خبر 

«چهل سالگي» در شبكه هيسپان تي وي
فيلم هاي سينمايي ايراني مخاطبان فراواني در بين اسپانيايي زبان ها پيدا کرده اند و شبکه هيسپان تي وي مطابق شنبه هاي سينمايي هر هفته خود، اين بار فيلم سينمايي «چهل سالگي» به کارگرداني عليرضا رئيسيان و بازي ليلا حاتمي را آماده پخش دارد.
فيلم سينمايي«چهل سالگي» داستان نگار با بازي ليلا حاتمي و هم‌دانشگاهي‌اش کيان است که توسط مأموران نيروي انتظامي دستگير مي شوند و اتفاقاتي پيش مي آيد که ميان آنان جدايي مي افتد. فرهاد، قاضي پرونده آن دو، دلباخته نگار شده و پس از رسيدگي به موضوع با او ازدواج مي‌کند. نگار که در کنار همسر و فرزندش زندگي خوبي را مي‌گذراند؛ پس از گذشت سال‌ها، به عنوان مسئول اجرايي کنسرت کيان انتخاب شده و با عشق دوران جواني‌اش روبه‌رو مي‌شود. در اين ميان فرهاد، نسبت به همسرش دچار سوءظن شده و ... .
عزت الله انتظامي، ليلا حاتمي، محمدرضا فروتن، فرزان اطهري، سهيلا گلستاني و پريا مرداني ها در اين فيلم سينمايي ايفاي نقش دارند. فيلم سينمايي «چهل سالگي» محصول سال 1388 شنبه اول ارديبهشت ماه ساعت 23:30 به وقت تهران آماده پخش براي مخاطبان هيسپان تي وي است و در ساعت 13:30 فرداي آن روز باز پخش خواهد شد.

«کلاه قرمزي» جديد در شب ميلاد
«کلاه قرمزي» به همراه عروسک هاي دوست داشتني آن در شب ميلاد امام سوم شيعيان مهمان مخاطبان شبکه دو سيما مي شود.
قسمت جديد مجموعه «کلاه قرمزي» امروز پنجشنبه (30 فروردين ماه) ساعت 18:30 مصادف با ميلاد امام حسين (ع) پخش مي‌شود و تکرار آن نيز ساعت 18:30 روز جمعه (31 فروردين ماه) خواهد بود.مجموعه «کلاه قرمزي» نوروز 97 با عروسک‌هاي جديدي از جمله موش، گربه و عروسک «داداش گلم» پخش شد و قسمت‌هاي ديگري از اين مجموعه نيز در اعياد و مناسبت‌هاي ديگر روانه آنتن خواهد شد.
«کلاه قرمزي» کاري است از گروه کودک و نوجوان شبکه دو سيما به تهيه‌کنندگي حميد مدرسي، کارگرداني و اجراي ايرج طهماسب که با چند نسل از مخاطبان خود همراه بوده است.

افتتاح پرديس سينمايي ساحل با 9 سالن در اصفهان
پرديس سينمايي ساحل اصفهان با 9 سالن به همت موسسه بهمن سبز حوزه هنري همزمان با عيد سعيد فطر افتتاح مي‌شود.
يزدان عشيري مدير روابط عمومي و امور محافل سازمان سينمايي حوزه هنري با اعلام اين خبراز برنامه‌ريزي براي افزايش 4000 صندلي به ظرفيت سينماهاي حوزه هنري در سالجاري و اوج‌گيري نهضت سينماسازي حوزه هنري در شهرهاي مختلف خبر داد.
وي گفت: حوزه هنري در سه ماهه نخست امسال مطابق برنامه ريزي و اعلام قبلي 14 سالن سينمايي را به ناوگان سينمايي کشور اضافه مي‌کند که از اين تعداد، دو سالن سينمايي در شهر تبريز، سالن 2 سينما ياسمن شاهين شهراصفهان، سينما فرهنگ در فولادشهر و سينما فرهنگ ميمه همزمان با عيد مبعث تکميل و راه اندازي شده و تا دو ماه ديگر همزمان با عيد سعيد فطر نيز، سينما فلسطين بروجرد با ظرفيت 750 صندلي و پرديس سينمايي ساحل واقع در اصفهان با دارا بودن 9 پرده نمايش افتتاح و به بهره برداري خواهند رسيد.به گفته وي؛ نهضت بازسازي، تعمير و نوسازي ناوگان سينماهاي حوزه هنري که در دو سال اخير اوج گرفته، در سال 97 با قدرت و جديت بيش تري ادامه مي‌يابد.
مدير روابط عمومي و امور محافل سازمان سينمايي حوزه هنري همچنين، درباره پروژه هايي که نيمه دوم سال به بهره برداري مي‌رسند خاطرنشان ساخت: سالن شماره 2 سينما بهمن تهران و توسعه پرديس فرهنگي سينمايي سپيده تهران به 3 سالن نمايش، سينما بهمن اصفهان، مجتمع فرهنگي تجاري سياهکل با ظرفيت 280 صندلي، سالن 2 و 3 سينما سپهر ساري، سالن سينما بهمن علويجه، سالن 2 سينما بهمن شهرکرد و پرديس 29 بهمن تبريز نيزاز جمله پروژه‌هايي است که توسط بهمن سبز و با مديريت مهندس محمود کاظمي براي استفاده در اختيار سينما دوستان قرار خواهد گرفت.وي با اشاره به ساختار پرديس سينمايي «ساحل» که داراي ويژگي‌هاي منحصر به فردي نسبت به سينماهاي کشور است يادآور شد: دو سالن سينمايي اين پرديس براي نخستين بار در سطح کشور ويژه کودکان و سينماي انيميشن طراحي شده، ضمن اينکه سينما ساحل مجهز به مهد کودک است.يعني فردي که به سينما مي‌آيد فرزند خود را به سينما کودک تحويل مي‌دهد که لابي اين سالن‌ها به شکل مهد کودک خواهد بود. همچنين، پرديس سينمايي ساحل داراي يک سالن روباز با نماي 33 پل است که صدا از طريق هدست به گوش مخاطبان خواهد رسيد و در اين شرايط مخاطب در حين غذا خوردن از تماشاي فيلم هم لذت خواهد برد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون