جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4162- تاریخ : 1397/01/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


دوباره «کبريت کم خطر»


طنز


ايستگاه


گنده تر از دروغ


شرح عكس


 دوباره «کبريت کم خطر»  

کتاب «کبريت کم خطر» تاليف عليرضا لبش به عنوان ويتريني از گزيده آثار نويسندگان طنز کشورمان به چاپ دوم رسيد و در سي و يکمين نمايشگاه کتاب تهران عرضه مي‌شود.
به گزارش پايگاه خبري سوره مهر، عليرضا لبش، درباره ايده شکل‌گيري نگارش اين کتاب گفت: مرحوم عمران صلاحي چند مجموعه نثر طنز منتشر کرده بودند و بعد از رفتن ايشان، احساس کردم حيف است اين کار نيمه‌تمام بماند و لازم است کسي اين راه را ادامه دهد و آثار نويسندگان طنز همچنان در يک مجموعه جمع شود.
اين طنزنويس درباره ويژگي اين کتاب گفت: کتاب‌هاي ديگري نيز در اين زمينه منتشر شده اما تفاوتي که اين کتاب با کتاب‌هاي ديگر دارد اين است که احساس کردم با نويسندگان آنها تفاوت سليقه دارم و بنابراين، اين «کبريت کم خطر» را گردآوري کردم و اسامي و مطالب بيشتري از طنزنويسان را در اين مجموعه گردآوري کردم، ضمن اين که در اين کتاب، براي معرفي افراد، بيوگرافي طنز نوشتم و از اين طريق آنها را معرفي کردم.
عليرضا لبش درباره انتخاب نام «کبريت کم خطر» براي اين کتاب طنز نيز گفت: طنزپرداز کبريت کم‌خطر است، کبريت بي‌خطر نيست. او مانند کبريتي است که باعث آتش‌افروزي مي‌شود ولي به جامعه آسيب نمي‌زند بلکه باعث رشد و ارتقاي جامعه مي‌شود. در عين حال، اگر ابزار طنز در اختيار کساني باشد که اهل طنز سالم نباشند، ممکن است اين کبريت بسيار خطرناک شود.
گفتني است کتاب «کبريت کم خطر» به قلم عليرضا لبش به کمک ما آمده تا نام طنزپردازاني همچون امير آقايي، منوچهر احترامي، رضا احسان‌پور، امرالله احمدجو، احمدرضااحمدي، محسن اشتياق، ابراهيم افشار، احمد اکبرپور، داوود اميريان، اسماعيل اميني، سعيد بيابانکي، موسي بيدج، ايرج پزشک‌راد، حسين پناهي، فاضل ترکمن، بهاءالدين خرمشاهي، کامبيزدرم‌بخش، رضا رفيع، ابوالفضل زرويي نصرآبادي، امير مهدي ژوله و غلامحسين ساعدي بار ديگر در خاطرمان زنده شوند.
رضا ساکي، در مورد اين كتاب و با اشاره به اين که در تاريخ ادبيات کشورمان، کتابهاي زيادي هستند که در آنها آثار طنز يا غيرطنز را گردآوري کرده باشند، گفت: کتاب‌هاي مرجعي که از قرن‌هاي گذشته در اين زمينه منتشر شده‌اند، تاکنون به جا مانده‌اند و به عنوان منبعي براي نويسندگان و شاعران مورد استفاده قرار مي‌گيرند. تعداد کتاب‌هاي زيادي که در اين زمينه هست ناشي از اين بوده که موضوعات جديدي وجود نداشته‌اند و افرادي که مي‌ديدند حرفي براي گفتن نيست،‌ شروع به جمع‌آوري آثار نويسندگان مي‌کردند. تا اين که از زمان مشروطه موضوعاتي مانند پارلمان، وطن‌دوستي و ... وارد ادبيات شد.
اين طنزپرداز گفت: اين مقدمه را به اين دليل گفتم که اين سوال ايجاد مي‌شود که در شرايط حاضر که نويسندگان طنز ما، به جمع‌آوري آثار اقدام مي‌کنند، به اين دليل است که موضوع جديدي براي نوشتن وجود ندارد يا کتاب‌هاي زيادي نبوده که بتوان آنها را تحليل کرد که دوستانمان در حالي که مشابه اين کتاب‌ها وجود داشته است، مجددا به جمع‌آوري آثار شعر و نثر طنز اقدام کرده‌اند.
وي تاکيد کرد: مهمترين اثر در اين زمينه،‌ طنزآوران امروز ايران است که در سال 1349 عمران صلاحي و بيژن اسدي‌پور آن را منتشر کردند، بعد کتاب يک لب و هزار خنده منتشر مي‌شود و سال‌ها بعد خانم صدر کتابي در ادامه آن مي‌نويسد و در مقدمه ذکر مي‌کند من آن چيزهايي را در اين کتاب آورده‌ام که عمران صلاحي در کتابش ذکر نکرده، يعني چيزي را تکرار نکرده است. اما مي‌بينيم که در کتاب «کبريت کم‌خطر» بسياري از اسامي که در آثار قبلي وجود دارد مجددا تکرار شده است.
ساکي که مسئوليت جلسات «مکتبخانه طنز» دفتر طنز حوزه هنري را نيز به عهده دارد، ادامه داد: اي کاش تا چند سال،‌ کتابي در اين زمينه‌ها منتشر نشود. اگر قرار است اسامي اضافه شوند، چه در بخش شعر و چه در بخش نثر طنز، اين اسامي به کتاب‌هاي قهوه قندپهلوي اميد مهدي‌نژاد و کبريت کم‌خطر عليرضا لبش افزوده شوند نه اين که دوباره کتاب‌هاي جديدي در اين زمينه منتشر شود.
اين منتقد طنز با تاکيد بر اين که لازم است چنين کتاب‌هايي مقدمه‌هاي قوي و ماندگاري داشته باشند، گفت: مقدمه کتاب «کبريت کم‌خطر» آنطور که لازم است،‌ علمي و جدي نيست. نويسنده بايد در مقدمه کتاب، مخاطب را مجاب کند که چرا اين اسامي و آثار را انتخاب کرده است و بر اساس چه معيارهايي اين اسامي را کنار هم گذاشته است؛ بر اساس سابقه مطبوعاتي،‌ بر اساس کتاب‌هاي منتشر شده يا چه چيزي. در مقدمه‌اي که براي هر فرد نوشته شده نيز، اي کاش مولف نگاه انتقادي داشت و به خواننده کتاب کمک مي‌کرد که مشکلات طنز را بشناسد.


 طنز 

كمي بخنديم
مهدي طوسي
خبرنگار: چرا قبل از هر بازي به حمام مي روي؟
فوتباليست: براي اينکه گلهاي تميز بزنم.!!!!
**
سال دوهزار و پنجاه …بيست و نهمين دوره جام جهاني …ميزبان بازي ها افغانستان …. گزارشگر نوه عادل فردوسي پور …توپ پس از برخورد به مجسمه علي دايي به بيرون رفت … چه ميکنههههههههه!!!.
**
يارو قهرمان شنا ميشه ازش مي پرسند از کجا شروع کردي
مي گه والا ما که امکانات نداشتيم , از زمين خاکي!
**
به معتاده مي گن : فرق تو با ورزشکارها چيه ؟
مي گه : اونا تکنيکي کار مي کنن ما پيکنيکي!
**
توجه : اين پيامها براي تفريح و خنده است . هم پيام هاي استقلالي آورديم هم پرسپوليسي که بدونيد ما طرفدار هيچ تيمي نيستيم و هدفمون فقط سرگرميه
همين ديشب در اخبار، رئيس فدراسيون فوتبال اعلام کرد که سهميه ايران در جام باشگاه هاي آسيا به سيزده تيم افزايش پيدا کرده تا استقلال هم بتونه شرکت کنه !
**
همگان بايد بدانند رويايي ترين لحظات، زمان غلبه سرخي غروب بر تلالو آبي آسمان است.
بايد بدانند خون تا ابد سرخ باقي خواهد ماند ولي به محض ناپديدي آبي آسمان همه خوشحال مي شوند، چون لحظاتي بعد باران خواهد آمد!
**
يه روز يه پرسپوليسي ميره کتابفروشي ميگه: ببخشيد آقا کتاب قهرماني استقلال داريد؟
يارو ميگه: نه، ما کتابهاي تخيلي نمي فروشيم!
**
آبي يعني غرق در خوشحاليم
عشق مي ورزم که استقلاليم
آسمان گفتا ز قرمز خاليم
گر سرم را از تنم سازي جدا
باز مي گويم که استقلاليم
**
يه سپاهاني ميره پيش يه پيشگو ميگه : تيم ما کي قهرمان
مي شه؟
پيشگو يه کم به دستش و گوي جادوييش نگاه ميکنه، مي گه والا من بيشتر از صد سال نمي تونم پيشگويي کنم!


 ايستگاه 

کانگورو وارد نکن!
مجيد مرسلي
يکي از راههاي مهم حمايت از کالاي توليد داخل کنترل واردات است.

خبرآنلاين: هر چه را که پيش مي آيد جلو، وارد نکن
لطف کرده محض حفظ آبرو، وارد نکن

زشت کاريها شده اينجا ولي جدي نگير
تا بشويي پودرهاي شستشو وارد نکن

چون روابط سخت نزديک است و خيلي مهربان
سيستم صوتي براي گفتگو وارد نکن

ارز ما را نيست همتايي ميان ارزها
عاقلانه نيست، پس پوند و يورو وارد نکن

چون سر ماها هميشه توي کار مردم است
پس نيازي نيست فن جستجو وارد نکن

هر که شد مسوول جزو کيسه داران مي شود
چون که خود داريم لطفا کانگورو وارد نکن

غالبا ما آرزو را مي بريمش توي گور
بي خودي خود را مرنجان آرزو وارد نکن

ماجراهاي شگرفي هست پشت پرده ها
اندکي دقت کن و سناريو وارد نکن

خودکفا هستيم در برخي موارد في المثل
بهر ارعاب رقيبانت، لولو وارد نکن

وقت وارد کردن چيزي کمي تحقيق کن
مجلس ما را ببين و هاي و هو وارد نکن

هيچ کس از ما مراقب نيست حين مشکلات
چون که کارايي ندارد سي سي يو وارد نکن

درز بسيار است در اين مملکت با اين همه
سوزن و نخ را تو با قصد رفو وارد نکن...!


 گنده تر از دروغ 

بازي دوباره
مهدي طوسي
اين جوري مي گويند كه رضا عنايتي تصميم دارد دوباره به دنياي بازي در تيم هاي فوتبال برگردد و از نو همه خاطره هاي خوشي كه با تيم هاي فوتبالي در ايران داشته را تكرار بكند!
گفته مي شود او حتي تصميم دارد كاري بكند كه كي روش را مجاب بكند كه وي را به تيم ملي دعوت بكند تا شايد بتواند اولين تجربه خود را در زمينه بازي در جام جهاني نيز داشته باشد!
عنايتي در پاسخ به سوال خبرنگاري كه از وي سوال كرده چه جوري امكان دارد جواني و شادابي گذشته را پيدا بكني
گفته:
- فعلا تصميم دارم بروم شناسنامه ام را عوض بكنم و سن و سالم را يك ده يازده سالي بكشم پايين!


 شرح عكس 

قلعه نوعي:‌درست بازي كنيد بچه ها اگر ببريم بازي بعدي مان با استقلال است ها!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون