جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4160- تاریخ : 1397/01/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

«آ مثل آهو» و «ف مثل فيل» معرفي شد؛
دو کتاب کانون در فهرست اوليه آثار مناسب کودکان با نيازهاي ويژه

همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامي صورت گرفت؛
کارگاه پويانمايي در مرکز شماره 2 چالوس

عضو هيات علمي دانشگاه هرمزگان:
مطالعه ،زمينه‌ساز رشد ادبي کودکان و نوجوانان است

در روز عيد مبعث اجرا شد:
جشن پرواز آرزوها در همدان

در هفتين جلسه انجمن ادبي کانون فين بررسي شد:
بررسي اهميت تصوير در شعر کهن و امروز

به ياد شهيد احمد زارعي:
صبح شعر« پرواز از قفس» در کانون خراسان جنوبي برگزار شد


 «آ مثل آهو» و «ف مثل فيل» معرفي شد؛
 دو کتاب کانون در فهرست اوليه آثار مناسب کودکان با نيازهاي ويژه 

دو کتاب کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان براي انتشار در فهرست 2019 کودکان داراي نيازهاي ويژه به دفتر بين‌المللي کتاب براي نسل جوان (IBBY) معرفي شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، شوراي کتاب کودک پس از بررسي و داوري آثار، «آ مثل آهو» و «ف مثل فيل» اثر علي خدايي از مجموعه کتاب‌هاي «مرغک» کانون را در بخش کتاب‌هاي چاپي براي داوري پاياني به دفتر IBBY ارسال کرد.
بر همين اساس، «کلاغ سياه به سفر مي‌رود!» نوشته بابک صابري و تصويرگري شبنم چايچيان نيز از انتشارات فاطمي ديگر کتابي است که به همين بخش راه يافته است.
در همين حال در بخش کتاب‌هاي حسي لمسي نيز کتاب گياهان با طراحي موضوعي و تصويري سمانه نادري و اجراي مريم اسماعيل‌زاده بزازي به اين فهرست راه يافت.
دفتر بين‌المللي کتاب براي نسل جوان IBBY به منظور ايجاد فرصت براي کودکان با نيازهاي ويژه براي لذت بردن از کتاب‌ها، تشويق ناشران، توسعه محصولات و اطلاع‌رساني آثار مناسب براي آنان، عنوان‌هاي شايسته را هر دو سال يک‌بار در فهرستي منتشر و براي تمامي شعب خود ارسال مي‌کند.
انتخاب آثار در سه گروهِ محصولاتي که با شکل‌هاي خاص همچون بريل، زبان اشاره، کتاب‌هاي حسي و لمسي، کتاب‌هاي آسان‌خوان، به خصوص براي کودکان و نوجواناني که داراي ناتواني‌هاي زباني يا ذهني بوده يا در حال آموزش‌گيري هستند، کتاب‌هاي تصويري که با استفاده از طراحي، موضوعي، تصويرگري و متن‌ها پاسخ‌گو به نيازهاي اين گروه باشد و کتاب‌هاي تصويري و رمان‌هايي که براي کودکان توليد شده و داراي شخصيت کودک و نوجوان با نيازهاي ويژه است، صورت مي‌گيرد.
بر اساس اين خبر، در اين فهرست هر ساله 50 عنوان کتاب از ناشران سراسر دنيا انتخاب مي‌شود. در فهرست سال 2017 از ايران کتاب «مرغ سرخ پا کوتاه» از انتشارات موسسه پژوهشي تاريخ ادبيات کودکان وارد شده بود. همچنين در سال 2015 نيز کتاب «تو لک لکي يا دارکوب» با تصويرگري علي خدايي از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان راه يافته بود.
اين طرح براي اولين بار در سال 1981 با هدف تشويق چاپ کتاب‌هاي مناسب براي کودکان و نوجوانان داراي ناتواني‌هاي جسمي و روحي آغاز به کار کرد.
تاکنون مجموعه 4هزار عنواني به بيش از 40 زبان زنده دنيا از اين نوع کتاب‌ها گردآوري شده است که در شعبه کتابخانه مرکزي نيويورک که زير مجموعه کتابخانه عمومي تورنتو کانادا است، نگهداري مي‌شود که علاقه‌مندان براي مطالعه در محيط کتاب‌خانه و يا استفاده‌هاي تحقيقاتي از اين کتاب‌ها مي‌توانند بهره‌مند شوند.


 همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامي صورت گرفت؛
 کارگاه پويانمايي در مرکز شماره 2 چالوس 

همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامي، کارگاه پويانمايي در مرکز شماره 2 کانون پرورش فکري چالوس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان مازندران، مرکز شماره 2 چالوس به اين مناسبت ورک شاپ انيميشن با موضوع دفاع مقدس برگزار کرد.
در اين برنامه، اعضا با علت نامگذاري هفته هنر انقلاب و شخصيت شهيد آويني آشنا شدند و ضمن نمايش انيميشن‌هاي ساخته شده زهرا خورشيدي در ورک شاپ انيميشن شرکت کردند.
اعضاي حاضر ضمن آشنايي با اصول ساخت انيميشن، تعدادي انيميشن کوتاه نيز ساختند. ن برنامه تعداد 50 دانش‌آموز طرح "کانون‌مدرسه" از دبستان فردوسي چالوس شرکت داشتند.


 عضو هيات علمي دانشگاه هرمزگان:
 مطالعه ،زمينه‌ساز رشد ادبي کودکان و نوجوانان است 

عضو هيات علمي دانشگاه هرمزگان با حضور در جمع اعضاي ادبي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بندرعباس، مطالعه در حوزه ادبيات کلاسيک را زمينه‌ساز رشد ادبي دانست. عاطفه جمالي با بين اين مطلب در اولين نشست انجمن ادبي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان هرمزگان به بيان شاخص‌هاي ادبيات کودک و نوجوان پرداخت و گفت: شايد اين پرسش در ذهن تمام کساني که داستان مي‌نويسند پيش آيد که چرا بايد ادبيات کلاسيک را مطالعه کنند؟
وي افزود: خواندن کتاب‌هاي کلاسيک به غني شدن دايره واژگاني بسيار کمک مي‌کند چرا که اين آثار توانسته‌اند از آزمون زمان خود سربلند بيرون آيند و جاودانه شوند.
اين مدرس دانشگاه يادآور شد: تمام ادبيات دنيا پيشينه شفاهي دارد و اگر اثري باقي ماند يعني ريشه دارد و نويسنده آن توانسته است فرهنگ پيش از خود را تشخيص دهد، بنابراين با توجه به مشترکاتي که بين مسايل امروزي و قبل وجود دارد خوانش اين آثار به نويسنده کمک مي‌کند تا با داستان‌ها همذات پنداري کند. جمالي نوشته‌هاي کلاسيک را بخشي از هويت، فرهنگ و تاريخ يک جامعه دانست و اظهار داشت:آموزه‌هاي اين کتاب‌ها تاريخ‌مصرف ندارد و ازآنجا که اغلب به مسايل اساسي انساني پرداخته‌ براي تمام دوره‌ها و جوامع قابل بهره‌گيري است. وي ادامه داد: در اين نوشته‌ها، شخصيت‌ها، احساس‌ها، تجربه‌ها، ارزش‌ها و ديدگاه‌هاي بيان‌ شده را مي‌توان در جامعه امروزي پيدا کرد و اگر دغدغه‌مند باشيم پرسش‌هاي مهمي براي‌مان پيش مي‌آيد که با پاسخ به آن‌ها بسياري از گره‌هاي ذهني‌مان باز خواهد شد.
اين مدرس دانشگاه همچنين خاطرنشان کرد: زماني که متون کلاسيک را مي‌خوانيم دگرگوني جوامع، انسان‌ها، اجتماع و نوع زندگي بشر از گذشته تاکنون را درک مي‌کنيم و مي‌توانيم مهارت اجتماعي خود را بهبود بخشيم. جمالي گفت: خواندن کتاب‌هاي کلاسيک براي تمامي کساني‌که سوداي نويسندگي دارند بسيار الهام بخش است و حتي مي‌تواند پايه و اساس نوشته‌هاي آن‌ها قرار گيرد، چرا که اين متون تثبيت شده‌اند و به راحتي مي‌توان از لحاظ قواعد نوشتن وحتي واژه‌هاي به کار گرفته به آن‌ها استناد کرد. وي همچنين در زمينه ادبيات تخيلي گفت: با مطالعه اين کتاب‌ها مي‌توانيد با ويژگي‌هاي داستان‌هاي تخيلي و دنياي رمزآلود نويسنده‌ها آشنا شويد. جمالي در ادامه اين نشست تعدادي از کتاب‌هاي کلاسيک جهاني از جمله «آدمک چوبي اثر کارلو کوکودي»، «زنان کوچک» اثر لوييزا مي‌الکات، «آليس درسرزمين عجايب» اثر چارلز لاتويج دادسون، «غول بزرگ مهربان»، «چارلي و کارخانه شکلات‌سازي»، «آقاي روباه شگفت‌انگيز» آثار رولد دال و «باغ مخفي» اثر فرانسيس‌هاجسن برنت و... را به اعضاي انجمن معرفي کرد. عاطفه جمالي، داراي دکتراي زبان و ادبيات فارسي و عضو هيات علمي دانشگاه هرمزگان است که در اولين جلسه انجمن ادبي اعضاي نوجوان کانون در مجمتع فرهنگي هنري آفرينش بندرعباس حضور يافت. انجمن ادبي اعضاي کانون هر ماه با حضور اعضاي ادبي مراکز پنج‌گانه بندرعباس در محل مجتمع فرهنگي هنري آفرينش واقع در خيابان آيت‌ا... غفاري برگزار مي‌شود.


 در روز عيد مبعث اجرا شد:
 جشن پرواز آرزوها در همدان 

همزمان با سالروز مبعث پيامبر اکرم (ص)، مسابقه نقاشي خياباني با نام "پرواز آرزوها " در پياده راه بوعلي همدان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان همدان، همزمان با سالروز مبعث پيامبر اکرم (ص)، مسابقه نقاشي خياباني با نام "پرواز آرزوها "ويژه کودکان و نوجوانان با اجراي برنامه‌هاي متنوع و شاد در پياده راه بوعلي همدان برگزار شد. سيد محمد رضا جوادي مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان، با اشاره به برگزاري "جشنواره ملي پويانمايي و رويداد همدان 2018" گفت: اين برنامه يکي از برنامه‌هاي جنبي جشنواره است. وي با بيان اين‌که بيش از پنج هزار کودک و نوجوان در اين مسابقه نقاشي شرکت کردند، افزود: کودکان آرزوهاي خود را بر روي يک پارچه دو هزار متري و فضاي پنجاه سانتي متري براي هر کودک نقاشي کردند. وي تصريح کرد : به چند نقاشي برتر کودکان جوايزي اهدا، و نقاشي‌هاي منتخب همزمان با روزهاي برپايي جشنواره ملي پويا نمايي به نمايش گذاشته خواهد شد و با بادکنک بر فراز شهر همدان به پرواز درخواهند آمد تا شعار "پرواز آرزوها" محقق شود. همچنين در اجراي ديگر برنامه‌هاي جنبي جشنواره ملي پويانمايي، در بين مدارس ابتدايي استان همدان بيش از 4 هزار برگ کاغذهاي نقاشي توزيع شده است تا اين نقاشي‌ها، در مدت چند روز برپايي جشنواره به نمايش گذاشته شوند.
جشنواره ملي انيميشن 18 تا 21 ارديبهشت به ميزباني همدان برگزار مي‌شود.


 در هفتين جلسه انجمن ادبي کانون فين بررسي شد:
 بررسي اهميت تصوير در شعر کهن و امروز 

درهفتمين جلسه انجمن ادبي مرکز فرهنگي‌هنري کانون فين که با حضور مسلم محبي شاعر استان برگزارشد اهميت تصوير در شعر کهن و امروز بررسي شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان هرمزگان، هفتمين جلسه ادبي مرکز فرهنگي هنري کانون فين با حضور مسلم محبي شاعر استان و اعضاي فعال ادبي نوجوان برگزار شد.
در ابتداي جلسه مسلم محبي درمورد متفاوت‌نويسي در خلق اثر گفتگو کرد و ادامه داد: کسي که مي‌خواهد شعر بگويد تصميمش اين است که از چيزي بگويد که ديگران نمي‌بيند با يک نگاه متفاوت؛ اين‌جاست که دنياي يک شاعر با دنياي ديگران متفاوت است.
محبي افزود: همان‌قدر که ايجاد ارتباط ميان اشياء و پديده‌ها در تازگي و اهميت تصوير اهميت دارد، به همان ميزان انتخاب ساختاري براي بيان اين ارتباط‌ها نيز مهم است و چه بسا تصويري کهنه و تکراري با استفاده از ساختار زباني تازه، روحي تازه بپذيرد.
اين شاعر نشست اين جلسه از انجمن را بررسي و اهميت تصوير در شعر کهن و امروز عنوان کرد و گفت: شاعر خلاقانه از مباحث دستوري به گونه‌اي بهره مي‌برد که تصويري را ارتقاي هنري بخشد، آن‌چنان‌که تغيير نوع يا نقش دستوري کلمه، موجب از بين رفتن تصوير يا ارزش‌هاي هنري آن مي‌شود.
شاعر کتاب « بعد از تو به درد خودم هم نمي‌خورم» از پيشرفت اعضاي ادبي کانون فين ابراز خرسندي کرد و قلم هر کدام از اعضا را رو به رشد دانست و از اعضاي ادبي خواست در جلسه آينده يکي از غزليات محمد علي بهمني را حفظ کنند و يک غزل بنويسند.
مسلم محبي موضوع مورد بحث جلسه آينده را آشنايي با رباعيات معاصر معرفي کرد.
در ادامه ‌هاجر غلام‌نظري مربي ادبي کانون فين ضمن تقدير از حضور محبي در جمع اعضاي ادبي گفت: اعضاي کارگاه‌هاي ادبي کانون، به خاطر مطالعه همزمان شعر و داستان، دايره واژگاني بالايي دارند که کيفيت آثار آنها را ارتقا مي‌بخشد.
وي افزود: انجمن ادبي مرکز فرهنگي هنري کانون فين با نام انجمن ادبي «تنگروک» آخرين چهارشنبه هر ماه از سال 96 فعاليت خود را آغاز کرده است.
تنگروک اولين مرحله از رشد خرما است، خوشه‌اي سرشار از دانه‌هاي ريز که نارس است و کم کم به شکل دانه‌هاي خرما اما در ابعاد خيلي گردِ کوچک، تبديل مي‌شود.


 به ياد شهيد احمد زارعي:
 صبح شعر« پرواز از قفس» در کانون خراسان جنوبي برگزار شد  

اعضاي مراکز فرهنگي هنري بيرجند به ياد شاعر شهيد سرتيپ احمد زارعي در صبح شعر «پرواز از قفس» به خوانش اشعار و قطعه‌هاي ادبي با موضوع شهيد پرداختند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان جنوبي، هم‌زمان با گرامي‌داشت هفته هنر و انقلاب و به ياد شاعر شهيد سرتيپ احمد زارعي صبح شعر «پرواز از قفس» با حضور افسانه زارعي مشاور استاندار خراسان جنوبي در امور ايثارگران، طاهره حميدي مدير کل کانون خراسان جنوبي، خانواده شهيد کانوني علي نوکندي و جمعي از اعضا در سالن آمفي تئاتر مرکز فرهنگي هنري شماره يک و فراگير بيرجند برگزار شد. طاهره حميدي مدير کل کانون خراسان جنوبي با حضور در اين مراسم ضمن معرفي کتاب «شيري در قفس 902» که سروده شهيد زارعي شاعر شهيد اهل خراسان جنوبي و شهرستان قاينات است به بيان ويژگي‌هاي اخلاقي اين شهيد در دوران کودکي و نوجواني پرداخت. حميدي در ادامه گفت: ما امروز بايد قدردان شهدا باشيم، با شيوه زندگي آنان بيشتر از گذشته آشنا شويم و بدانيم اگر امروز در امنيت و آرامش زندگي مي‌کنيم، مديون خون پاک شهيداني هستيم که رفتند تا ما بمانيم.
مدير کل کانون خراسان جنوبي در بخش ديگري از سخنانش، ضمن قدرداني از حضور خانواده مربي شهيد کانوني «علي نوکندي» در اين برنامه، گفت: خانواده شهدا سرمايه‌هاي انقلاب هستند، تکريم و پاس‌داشت آنان که مظهر صبر و استقامت هستند زمينه‌ساز اشاعه فرهنگ ايثار و شهادت است. پخش کليپ شهيد آويني، اجراي سرود توسط اعضاي پسر مرکز فرهنگي هنري شماره يک و فراگير بيرجند، خوانش آثار شهيد زارعي، رونمايي از سرديس شهيد حميد رضا مساح، اجراي نمايش توسط عضو مرکز فرهنگي هنري شماره 2 بيرجند، اهداي کتاب و پلاک از ديگر برنامه‌هاي ويژه برنامه صبح شعر« پرواز از قفس» بود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون