جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4160- تاریخ : 1397/01/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


آخرين خبرها از فيلم‌هاي در حال توليد سينماي ايران

31 فروردين؛
آغاز پخش «ايراندخت»


يادداشت


ساخت انيميشن قصه غمگين «روباه»


جواد عزتي در «ما همه با هم هستيم»


ميز خبر


 آخرين خبرها از فيلم‌هاي در حال توليد سينماي ايران 

هر چند فروردين و ارديبهشت، ماه‌هاي شلوغ توليد فيلم‌هاي سينمايي در ايران به حساب نمي‌آيد، اما اين روز‌ها خبرهايي از اجراي پروژه‌هاي مختلف سينمايي به گوش مي‌رسد.
با نگاهي به اخبار مختلف فيلم‌هايي که اين‌ روزها در مراحل مختلف توليد قرار دارند، مي‌توان گفت ژانر اجتماعي بيشترين سهم را به خود اختصاص داده است.
آغاز فيلمبرداري «بازي آخر»
نخستين فيلم در حال توليد سينماي ايران پروژه «بازي آخر» است که در ژانر اجتماعي توليد خواهد شد.
«بازي آخر» به تهيه کنندگي سليمان علي محمد نخستين تجربه سيدعلي هاشمي در مقام کارگردان است که پيش از اين به عنوان دستيار با کارگردان‌هايي چون مجيد مجيدي، کمال تبريزي، عليرضا رييسيان و بيژن ميرباقري همکاري داشته است.
«بازي آخر» نوشته جابر قاسمعلي است و تاکنون حضور عليرضا برازنده به عنوان مدير فيلمبرداري و کمال تبريزي به عنوان مشاور کارگردان در اين فيلم قطعي شده است.
اين فيلم که از اول تير ماه فيلمبرداري آن آغاز خواهد شد تهيه کنندگي آن را سليمان علي محمد بر عهده دارد.
پايان فيلمبرداري «فانفار»
ديگر فيلم در حال توليد سينماي ايران فيلم کوتاه «فانفار» است که فيلمبرداري آن هفته گذشته در تهران آغاز شد و پس از پنج روز، همزمان با عيد مبعث به پايان رسيد.
مهدي زمين پرداز و مهيار راحت‌طلب بازيگران اصلي اين فيلم هستند که جلوي دوربين هادي بهروز رفته‌اند.
فيلم کوتاه «فانفار» که در ژانر اجتماعي توليد شده پس از پايان فيلمبرداري حالا در مرحله فني قرار دارد تا به زودي آماده نمايش شود.
«برمودا» در مرحله فني
تازه‌ترين ساخته رهبر قنبري با عنوان «برمودا» نيز حالا چند روز است که فيلمبرداري خود را به پايان رسانده و در مرحله تصحيح رنگ و صداگذاري قرار گرفته است.
اين فيلم از اواخر اسفند ماه پس از دريافت پروانه ساخت به نويسندگي و تهيه کنندگي محمدرضا مصباح و کارگرداني رهبر قنبري وارد توليد شد.
«برمودا» که در ژانر طنز اجتماعي با درون‌مايه‌هاي سياسي توليد شده در آن هنرمنداني چون بهنوش بختياري، رضا مولايي، شهرزاد کمال زاده، شيرين ولي پور، علي پاکزاد، سارا بهارلو، حديثه کرمي و مجيد لياقت ايفاي نقش مي کنند.
در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: يکي از مديران سابق دولتي با استفاده از ارتباطات و زد و بند به ثروتي نجومي رسيده و امروز در حوادث و اتفاقاتي فانتزي با وجدان خود درگير مي شود.
«گرگ بازي» آماده نمايش
ديگر پروژه سينماي ايران که حالا با طراحي پوستر به اکران عمومي نزديک شده است، فيلم سينمايي «گرگ بازي» ساخته عباس نظام دوست است.
اين فيلم داستان چند رفيق قديمي است که شبي در خانه‌ موروثي يک دوست جمع مي‌شوند و با ورود مهمانان تازه وارد، ماجراهاي عجيبي رخ مي‌دهد.
علي مصفا، هانيه توسلي، نگار جواهريان، سهيلا گلستاني، سعيد چنگيزيان، مهسا علافر، فهيمه امن‌زاده، احسان گودرزي، اميرحسين قدسي، حميد پورآذري، ژرژ پطرسي و منوچهر زنده‌دل، بازيگران اين فيلم سينمايي هستند.
«بنفشه» در پيش توليد
پروژه سينمايي «بنفشه» به کارگرداني سعيد آني‌زاده که قرار بود با نام «هديه مادر بزرگ» در بهمن ماه فيلمبرداري شود به دليل اصلاحاتي و جذابيت هاي بصري که در روستاهاي گيلان وجود دارد به ارديبهشت موکول شد.
اين فيلم نيز در ژانر اجتماعي مجوز گرفته و در تهران و روستاي ارده گيلان فيلمبرداري خواهد شد.
«بنفشه» داستان دختريست که براي ارج نهادن به خواسته درونيش و ديدن مادربزرگي که هرگز نديده وارد روستايي زيبا و دور افتاده مي شود فقر و کمبود امکانات آبستن حوادث جذابي مي شود...
به گزارش ايرنا، هرچند تعداد آثار در حال توليد اين روزهاي سينماي ايران چندان چشمگير نيست اما با يک مقايسه سرانگشتي به اين نتيجه خواهيم رسيد که گونه (ژانر) اجتماعي همواره داراي طرفداران بسياري در ميان سينماگران است و بخش زيادي از توليدات سينماي ايران را همواره به خود اختصاص داده است.


 31 فروردين؛
 آغاز پخش «ايراندخت»  

درام عاشقانه «ايراندخت» به کارگرداني محمدرضا ورزي، اين روز‌ها مراحل پاياني تصويربرداري خود را سپري مي‌کند.
درام عاشقانه «ايراندخت» به کارگرداني محمدرضا ورزي و تهيه کنندگي مصطفي شريفي که سال 96 کليد خورد، اين روز‌ها مراحل پاياني تصويربرداري خود را سپري مي‌کند.
پخش سريال «ايراندخت» از جمعه 31 فروردين ساعت 22 به صورت هفتگي از شبکه يک آغاز مي‌شود.
اين سريال لوکيشن‌هاي متعددي در شهرک سينمايي مرحوم علي حاتمي، کاخ سعدآباد، عمارت نگارستان، عمارت مشيرالدوله، موزه بانک ملي و ... دارد.
بازيگران سريال «ايراندخت» عبارتند از:سام قريبيان، انديشه فولادوند، سعيد نيک‌پور، ايرج راد، بيتا فرهي، حسين پاکدل، ژرژ پطروسي، شکرخداگودرزي، شايسته ايراني، آرزو نبوت، زهير ياري، فرزانه سهيلي، پندار اکبري، فرخ نعمتي، رضا فياضي، داريوش کاردان، بهزاد خداويسي، فخرالدين صديق شريف، عزت الله مهرآوران، شهراد بانکي، يوسف صيادي، محمد ساربان، مرتضي آقا حسيني، عليرضا عليا، علي خازني، محسن صادقي نسب، باران زماني، حميرا عظيمي، علي زارع، سام مشايخي، قاسم طاهر احمدي، عليرضا ديلمي، مسعود رحيم پور، محمد ابهري، حسن کريمخان زند، ماهان عابدي، علي زارع، باران زماني و (با حضور) حسين مسافر آستانه، مسعود آب پرور، صدرالدين شجره و ... (بازيگران خردسال) نيکان نيک ابدي، علي‌محمد خدمتي، ماني آريافر، آريا خرم نژاد.


 يادداشت 

آي فيلم 2؛
روايتي متفاوت ولي آشنا از زندگي ايرانيان

"حسام آبنوس"
هر محصولي براي عرضه شدن به مخاطب نيازمند يک ويترين است و رسانه‌ها در روزگار کنوني ويترين مناسبي براي عرضه محصولات فکري و فرهنگي صاحبان خويش اند. از اين منظر، هر رسانه جديدي، با اهدافي نو و به قصد ارائه ماهيتي يا شکلي محصولاتي نو ايجاد مي شود.
جمهوري اسلامي ايران نيز طي سال‌هاي اخير با همين رويکرد در عرصه بين‌الملل دست به راه‌اندازي شبکه‌هاي خبري و عمومي و تخصصي زده و در يکي از آخرين اقدامات خود، راه اندازي کانال «آي فيلم 2» را در کنار کانال هاي فارسي1، انگليسي و عربي برنامه ريزي کرده است که به تازگي آغاز به کار کرده است. شبکه‌اي که قرار است براي مخاطبان فارسي‌زبان بويژه در افغانستان و تاجيکستان به پخش سريال ها و فيلم هاي ايراني و توليد محتوا براي اين دسته از مخاطبان بپردازد و به تعبيري ايران و ديپلماسي فرهنگي ايران را در کشورهاي فارسي‌زبان معرفي کند.
اين اتفاق در روزگار فعاليت پرحجم دست‌هاي رسانه‌اي وابسته به محافل غربي که زر و سلاح را با هم در اختيار دارند و با محصولات متنوع در حال جهت‌دادن به ذهن مخاطبان جهان هستند اقدامي بسيار ارزشمند است و مي‌تواند گام مثبتي به منظور تثبيت گفتمان جمهوري اسلامي باشد. گفتماني که مقابله با جنگ نرم و گسترش فرهنگ غربي در ارکان جوامع هدف غرب، مقدمه آن است و از اين مسير مي‌تواند افکار عمومي کشورهاي حوزه زبان فارسي را نسبت به ديدگاه‌هاي مدنظر جمهوري اسلامي نزديک کند.
اين در حالي است که آمريکا سال‌ها در افغانستان حضور فعال داشته و نياز است تا براي کشوري که پيشينه تاريخي، فرهنگي و حتي ديني مشترکي با ايران دارد، اهداف و نظرگاه هاي جمهوري اسلامي به عنوان کشوري داعيه دار حرکت در خط فرهنگي متفاوت با رسانه هاي غربي با ابزار رسانه تبيين شود.
بي‌شک کانال فارسي 2 شبکه آي فيلم با توجه به ساختار کلي آي فيلم، بايد توجه خود را روي توليدات فرهنگي و نمايش فيلم و سريال هاي ايراني قرار دهد و از اين معبر با مخاطب فارسي‌زبان منطقه به گفت‌وگو بپردازد که در اين ميان اشتراکات فرهنگي به طور ويژه در عرصه ادبيات و زبان فارسي نقطه تلاقي فرهنگ کشورهاي ايران، افغانستان و تاجيکستان است و برنامه‌سازان و گردانندگان کانال تلويزيوني «آي فيلم 2» حتما به اين مسئله توجه خاصي خواهند داشت و از اين منظر در برنامه‌سازي و توليد محتوا به مخاطب خود نگاه خواهند کرد.
غيرمستقيم‌گويي يکي از ابزارهايي است که رسانه‌هاي جهان براي القاي افکار و مسائل مطلوب خود از آن سود مي‌برند و در ابن کانال نيز بايد با همين روش به بيان مطالب و موضوعات مطلوب گفتمان جمهوري اسلامي پرداخته شود. توجه به بُعد ايجاد سرگرمي براي مخاطب، مسئله‌اي است که معمولا در مديريت رسانه‌هاي ايراني کمرنگ است و اغلب کپي‌هاي ناشيانه از روي برنامه‌هاي خارجي صورت مي‌گيرد اما نبايد فراموش شود که مخاطب غيرايراني هيچ محدوديتي براي انتخاب يک برنامه تلويزيوني ندارد و اگر برنامه‌هايي که از تلويزيون ايران براي آنها پخش مي‌شود فاقد عنصر سرگرمي و جذابيت باشد به راحتي کنار گذاشته مي‌شود، زيرا رقابت در ميان شبکه‌هاي فارسي‌زبان به شدت داغ است و تنها ايران نيست که اقدام به توليد محتوا مي‌کند بلکه رسانه‌هاي بسياري در اين وادي مشغول توليد محتوا و فراخواني ذهن مخاطب هستند. از اين منظر برنامه‌سازان و مديران اين شبکه تلويزيوني برون‌مرزي اگر مي‌خواهند پيامي را به بيننده آن سوي مرزها منتقل کنند بايد نسبت به اين مسئله نيز توجه داشته باشند که پيام خود را با زبان غيرمستقيم و هنرمندانه بيان کنند.
نکته قابل توجه در کارکرد رسانه‌هاي برون‌مرزي جمهوري اسلامي ارائه روايت مطلوب گفتمان انقلاب اسلامي است که در روزگار کنوني که از آن با عنوان روزگار «جنگ روايت‌ها» ياد مي‌شود. بي ترديد ارائه روايتي نو از سبک زندگي که بهترين ابزار آن فيلم و سريال هاي ايراني است، ذهنيت مخاطب را با قرائتي متفاوت از رفتار و ارتباطات اجتماعي و ميان فردي در ابعاد خانواده، جمع هاي همسالان، محيط کار و .... آشنا و مفاهيمي برخاسته از فرهنگ و آداب و باورهاي ايرانيان را به نمايش مي گذارد که هم جنبه سرگرمي و هم معرفي غير مستقيم را در دل خود داشته و در ضمن به ارائه روايت متفاوت نيز منجر مي شود. در اين راستا، اشتراک در زبان، داشته هاي تاريخي، ميراث ادبي و سنن ديرينه‌اي چون «نوروز» که همه اين مفاهيم اعم از ادبيات فارسي، سبک زندگي و حتي باورهاي ديني مشترک را در دل خود دارد، به نفوذ هر چه بيشتر آنچه از کانال آي فيلم 2 پخش خواهد شد، مدد مي رساند.
اين کانال با توجه به تمامي مولفه هاي پيش گفته با تکيه بر مفاهيم آشناي کهن و از ديگر سو، آشنايي زدايي از آنچه تبليغات غرب از ايران منتشر مي کند، مي تواند موفقيتي بزرگ براي اعمال ديپلماسي فرهنگي ج.ا.ا. در منطقه محسوب شود.


 ساخت انيميشن قصه غمگين «روباه»  

فيلم انيميشن «روباه» از توليدات جديد مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي به کارگرداني صادق جوادي آماده نمايش شد.اين انيميشن 10 دقيقه‌اي با تکنيک 2 بُعدي ساخته شده و داستان روباهي جوان است که در آستانه تجربه اولين عشق به دام شکارچي مي‌افتد. شکارچي زنگوله‌ سگ خودش را به گردن روباه مي‌بندد و او را در جنگل رها مي‌کند و تلاش روباه براي زنده ماندن، عشق و انتقام آغاز مي‌شود.به گفته کارگردان، انيميشن «روباه» برداشتي آزاد از کتاب «خواجه تاجدار» است.


 جواد عزتي در «ما همه با هم هستيم» 

جواد عزتي در فيلم «ما همه با هم هستيم» به کارگرداني کمال تبريزي بازي مي کند.
در حالي که فيلمبرداري «ما همه با هم هستيم» به کارگرداني کمال تبريزي از يک هفته قبل آغاز شده است جواد عزتي به عنوان يکي ديگر از بازيگران به اين فيلم اضافه شد.داستان «ما همه با هستيم» در بستري کمدي روايت مي‌شود و مهران مديري، محمدرضا گلزار، مهناز افشار، ويشکا آسايش، هانيه توسلي، پژمان جمشيدي، ماني حقيقي، سروش صحت، مهران غفوريان، سيروس گرجستاني، و...بازيگراني هستند که پيش از اين حضورشان در اين فيلم اعلام شده بود.


 ميز خبر 

آغاز «عشق شرقي گودو» در تماشاخانه «ايرانشهر»
نمايش «عشق شرقي گودو» به کارگرداني ابوالفضل  حاجي علي‌خاني اجراي عمومي خود را آغاز کرد.
نمايش «عشق شرقي گودو» به کارگرداني ابوالفضل حاجي علي‌خاني از روز يکشنبه 26 فروردين‌ماه در سالن دکتر ناظرزاده کرماني اجراي عمومي خود را آغاز کرد.نمايش «عشق شرقي گودو» با بازي ابوالفضل حاجي علي‌خاني، نساء يوسفي، مجيد آهنگران، محسن زرآبادي و افشين غياثي مطابق با جدول زمان‌بندي‌شده از روز يکشنبه 26 فروردين‌ماه تا روز جمعه 21 ارديبهشت ساعت 19:15 در سالن دکتر ناظرزاده کرماني به صحنه خواهد رفت.

مدير امور کتابخانه‌هاي سازمان فرهنگي هنري خبر داد:
دسترسي رايگان اعضاي کتابخانه‌هاي سازمان فرهنگي هنري به پايگاه مگ‌ايران
مدير امور کتابخانه‌ها و ترويج فرهنگ کتابخواني سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران از امکان دسترسي به بانک اطلاعات نشريات کشور (magiran) در کتابخانه‌هاي اين سازمان خبر داد.
ايمان کرد مدير امور کتابخانه‌ها و ترويج فرهنگ کتابخواني سازمان فرهنگي هنري از ايجاد امکان دسترسي به بانک اطلاعات نشريات کشور (magiran) با هدف تأمين منابع اطلاعاتي الکترونيکي خبر داد و گفت: استفاده از اين سايت با بيش از دو هزار عنوان نشريه و يک ميليون مقاله از اين پس براي اعضاي کتابخانه‌هاي سازمان فرهنگي هنري رايگان است.وي افزود: همه اعضاي کتابخانه‌هاي سازمان فرهنگي هنري از طريق رايانه‌هاي کتابخانه‌هاي اين سازمان مي‌توانند به نشاني www.magiran.com مراجعه کنند و مقالات مورد نيازشان را به صورت رايگان دريافت کنند.
از جمله اهدافي که اين پايگاه براي تأسيس اين بانک اطلاعات داشته، مي‌توان به ايجاد مرجعي کامل و کارآمد از نشريات کشور در اينترنت، به منظور رفع نياز محققان و علاقه‌مندان و معرفي عناوين متنوع و گاهي مهجور نشريات و بسترسازي براي حضور مؤثر اين رسانه ديرپا در صنعت نوپاي اطلاع‌رساني کشور اشاره کرد.فعاليت اين پايگاه از سال 1380 آغاز شده و با مکاتبه با مديران نشريات، تا کنون موفق به پوشش و ارائه خدمات به بيش از 2 هزار نشريه در حال انتشار شده است.

نمايش عمليات تروريستي داعش در يک فيلم؛
«ميتينگ شيطان» آماده نمايش

فيلم «ميتينگ شيطان» در سالروز حمله تروريستي داعش به مجلس شوراي اسلامي و مرقد امام خميني (ره) از رسانه ملي پخش خواهد شد.اين فيلم سياسي- اکشن به نويسندگي و کارگرداني رضا خادم‌الحسيني به تازگي آماده نمايش شده است.
«ميتينگ شيطان» به تهيه‌کنندگي عليرضا قره‌خاني و ناهيد شارزولي با همکاري شرکت فيلمسازي Golden Giriffin Picture آلمان ساخته شده است. تصويربرداري اين فيلم که با سرمايه شخصي داوود عبدي ساخته شده در کشورهاي آلمان، انگليس و ايران صورت گرفته و سپاه حفاظت هواپيمايي و سپاه محمد رسول الله (ص) تهران و سپاه امام حسن مجتبي (ع) استان البرز نيز به صورت معنوي از آن حمايت کرده‌اند.«ميتينگ شيطان» در سالروز حمله تروريستي داعش به مجلس شوراي اسلامي و مرقد امام خميني (ره) از رسانه ملي پخش خواهد شد.در اين اثر تلويزيوني حسن اسدي، مجيد مشيري، نسا اصلاني، عليرضا قره‌خاني، محسن رنجبر، ايمان هنرکار، علي امرايي و... ايفاي نقش کرده‌اند.
در خلاصه داستان «ميتينگ شيطان» آمده است: حبيب يک مامور امنيت پرواز سپاه است که در ميان ماموريت‌هاي خود در حفاظت پرواز به اروپا ازحمله داعش به مجلس شوراي اسلامي و مرقد مطهر امام خميني (ره) با خبر مي‌شود و تصميم به انتقال خود مي‌گيرد که در همين راستا داوطلب دفاع در برابر تروريست‌هاي داعش مي‌شود و پس از موانع در مسير موافقت‌هاي سازماني موفق به کسب اجازه مي‌شود. در ابتدا ماموريت حبيب و همکارش محمد حذف فيزيکي (ابوشبال) مغز متفکر داعش است.

اکران و نقد «تاريکترين ساعت» در فرهنگ سراي انديشه
فيلم سينمايي «تاريکترين ساعت» به کارگرداني جو رايت در فرهنگ سراي انديشه اکران و نقد مي‌شود.سي و سومين هفته از نمايش فيلم هاي مطرح خارجي با زبان اصلي و زيرنويس فارسي به فيلم «تاريکترين ساعت» به كارگرداني جو رايت و بازي گري اولدمن محصول2017 اختصاص دارد.
گفتني است گري اولد من براي بازي در اين فيلم برنده جايزه اسکار 2018 شد.شايان ذکر است پس از نمايش فيلم، سجاد مهرگان (منتقد) و محمدرضا مقدسيان(مجري منتقد)، به نقد و بررسي فيلم " تاريکترين ساعت" خواهند پرداخت.گفتني است فيلم سينمايي «تاريکترين ساعت» امروز سه شنبه 28 فروردين 1396 ساعت 18 در فرهنگ سراي انديشه به نشاني خيابان شريعتي، نرسيده به پل سيدخندان، بوستان شهيد منفرد نياکي(انديشه) اکران و سپس نقد و بررسي مي‌شود.حضور براي عموم آزاد است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون