جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4157- تاریخ : 1397/01/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

با حضور بهروز غريب‌پور اجرا مي‌شود:
«هديه اسرارآميز» روي صحنه مرکز تئاتر کانون

مديران کل در مازندران تاکيد کردند:
اهداف مشترک کانون و آموزش و پرورش در تعليم و تربيت


انسيه شاه‌حسيني در جمع کانوني‌هاي سامان

به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامي صورت گرفت:
آشنايي مربيان کانون البرز با فرآيند قصه تا نمايش


آغاز بهاري حضور اعضا در مرکز آوج


فعاليت 6 کتاب‌خانه سيار کانون پرورش فکري در خوزستان


 با حضور بهروز غريب‌پور اجرا مي‌شود:
 «هديه اسرارآميز» روي صحنه مرکز تئاتر کانون 

نمايش «هديه اسرارآميز» به کارگرداني ميثم يوسفي از روز 26 فروردين بر روي صحنه مرکز تئاتر کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مي‌رود.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، اين نمايش عروسکي به نويسندگي آتسا شاملو تا پايان فصل بهار در سالن بوستان اين مرکز باسابقه براي مخاطبان کودک، اجرا مي‌شود.
بر اساس اين گزارش، بهروز غريب‌پور کارگردان و استاد نمايش عروسکي روز يک‌شنبه 26 فروردين ساعت 18:30 به تماشاي اولين اجراي اين نمايش شاد و موسيقايي مي‌نشيند.
«در شب عروسي شاهزاده، جارچيان در شهر جار مي‌زنند که هر فردي بتواند در شب يلدا گل پامچال بهاري براي شاهزاده بياورد يک سبد طلا جايزه مي‌گيرد.... »
بر همين اساس، معصومه آرواز دستيار کارگردان، مريم آشوري، علي باروتي، عاطفه بحرالعلوم طباطبايي، مريم تهراني، هديه حاج‌طاهري و‌هاني حسيني بازي‌دهندگان عروسک نمايش «هديه اسرارآميز» هستند.
آهنگ‌سازي اين اثر را رامين کهن، طراحي صحنه را سينا ييلاق‌بيگي، طراحي و ساخت عروسک را علي پاکدست و مريم اقبالي انجام داده‌اند. محمدرضا شاملوفرد طراحي نور، مهرداد باقري ساخت دکور و علي پاکدست و مريم اقبالي طراحي و ساخت عروسک را به عهده داشته‌اند.
احسان نقابت عکاس، علي رضايي مدير صحنه، مهرنوش صادقيان، مريم رحماني، هدي بخشوده، مينا پناه‌نجات و مه‌گل صابري دستياران ساخت عروسک، عليرضا ميرانجم، صبا موسوي، ليلا طاهري و ياسمن حريري دستياران صحنه و قلي‌زاده دوزنده لباس، اين نمايش عروسکي هستند.
«هديه اسرارآميز» بر اساس رمان «دوازده ماه سال نو» اثر «ساموئل مارشاک» از جديدترين توليدات اداره کل سينمايي و تئاتر کانون است که همه روزه به جز شنبه‌ها، صبح‌ها ويژه مهدهاي کودک‌ و مدارس و بعداز ظهرها در ساعت 18:30 براي عموم علاقه‌مندان در مرکز تئاتر کانون واقع در پارک لاله تهران اجرا مي‌شود. علاقه‌مندان مي‌توانند براي ذخيره بليت و دريافت اطلاعات بيش‌تر با شماره‌هاي 09194346356 - 09106296751 – 09390966166 - 88980721 و 88966119 داخلي 28 تماس بگيرند.


 مديران کل در مازندران تاکيد کردند:
 اهداف مشترک کانون و آموزش و پرورش در تعليم و تربيت 

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مازندران در ديدار با مدير کل آموزش و پرورش استان بر رسالت مشترک اين دو نهاد در حوزه تعليم و تربيت تاکيد کرد.
محمد علي يزدان‌شناس در ديدار با مديرکل آموزش و پرورش مازندران با تاکيد بر اهداف مشترک دو دستگاه اظهار داشت: تعامل ميان آموزش و پرورش و کانون مي‌تواند توسعه آموزشي و پرورشي را به همراه داشته باشد.
يزدان‌شناش با اشاره به طرح "کانون و مدرسه" تصريح کرد: اين طرح از دو سال گذشته در استان به اجرا درآمد که دانش‌آموزان ابتدايي با حضور در مراکز فرهنگي‌هنري کانون در سراسر استان، محتواي درسي را در قالب فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي زير نظر مربيان و معلمان مربوطه آموزش ديدند.
وي در عين حال با بيان اين‌که مديرکل جديد آموزش و پرورش مازندران نيروي جوان و ارزشي است، از توسعه همکاري‌هاي موجود ميان اين دو دستگاه خبر داد.مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مازندران اين را هم اظهار کرد که کانون يک ظرفيت است و سياست راهبردي آن همراهي با آموزش و پرورش براي کمک به حوزه تعليم و تربيت است.اين مسوول با بيان اين‌که ظرفيت‌هاي بومي استان بايد جدي گرفته شود، خاطرنشان کرد: کانون مي‌تواند تکميل کننده فعاليت‌هاي آموزش و پرورش باشد و در اين راه از طرح‌هاي مهمي همچون طرح «کانون و مدرسه» و ساير فعاليت‌هاي پرورشي به نحو احسن استفاده خواهد شد.مديرکل آموزش و پرورش مازندران نيز در اين ديدار با مهم خواندن نقش کانون در حوزه تعليم و تربيت گفت: بايد با کار فرهنگي فرزندان اين مرز و بوم را در برابر تهديدهاي فرهنگي بيگانه واکسينه کرده و آن‌ها را با اخلاق اسلامي تربيت کنيم.
عسکري نيکزاد ضمن اشاره به اين‌که کانون پرورش فکري، بهترين فرصت براي پيشبرد اهداف فرهنگي انقلاب اسلامي است، تربيت ديني را يکي از مهم ترين مولفه‌هاي دستگاه‌هاي فرهنگي عنوان کرد وافزود: مي‌توان با برنامه‌ريزي موثر در قالب فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و اجتماعي، تربيت ديني را در ذهن مخاطب امروز نهادينه ساخت.


 انسيه شاه‌حسيني در جمع کانوني‌هاي سامان 

اعضاي فعال در زمينه هنر‌هاي نمايشي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مرکز سامان با انسيه شاه‌حسيني، فيلم‌ساز مطرح کشور ديدار کردند.
مديرکل کانون استان چهار محال و بختياري، با اشاره به اجراي طرح معرفي شخصيت انسيه شاه‌حسيني از اسفند ماه 96 تاکنون و بازديد اعضا از فيلم‌هاي پنالتي و شب به‌خير فرمانده افزود: کودکان و نوجوانان از قبل با اين شخصيت آشنا شده و طي حضورش در کانون آثار سينمايي وي را نقد کردند.
در اين جلسه انسيه شاه حسيني ضمن تشريح چگونگي جذب شدنش به فيلم‌سازي، مطالعه کتاب و کسب تجربه‌هاي مختلف را دو عامل اصلي موفقيت خود در کار فيلم‌سازي دانست.
درپايان جلسه اعضا سوالات متعددي از اين کارگردان مطرح پرسيدند که بيشتر در رابطه با فيلم‌هاي وي به ويژه فيلم پنالتي و شب به‌خير فرمانده بود.
خانم شاه‌حسيني فضاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان را فضايي پويا و با نشاط خواند و براي حضور در جلسات نمايش و نقد فيلم در ميان اعضاي کانون ابرازعلاقه‌ کرد.


 به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامي صورت گرفت:
 آشنايي مربيان کانون البرز با فرآيند قصه تا نمايش 

اعضا و مربيان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان البرز هم‌زمان با هفته هنر انقلاب اسلامي در کارگاه عملي «از قصه تا نمايش» شرکت کردند.
در اين کارگاه عملي که زير نظر حسن دولت‌آبادي و با همکاري حوزه هنري، برگزار شد شرکت‌کنندگان با چگونگي طرح داستان، کشمکش‌ها، نقاط اوج، پايان غيرقابل پيش‌بيني و نتيجه‌گيري در داستان آشنا شدند.
دولت‌آبادي در زمينه طرح «از قصه تا نمايش» خاطرنشان کرد: در اين طرح به دنبال آن هستيم که به کودکان و نوجوانان بياموزيم که براي يک مشکل تنها يک راه حل وجود ندارد و هميشه راه‌هاي زيادي براي رفع مشکلات وجود خواهد داشت.
مدرس دانشگاه ادامه داد: در اين کارگاه عملي قصه‌هايي را براي مربيان و سپس کودکان و نوجوانان مطرح مي‌کنيم و از آن‌ها مي‌خواهيم پايان جديدي براي اين قصه عنوان کنند و در مرحله بعد براي داستان خود تصويرگري کنند و پس از آن تا مرحله نوشتن متن و توليد و اجراي نمايش پيش خواهيم رفت.
وي در ادامه گفت: بايد تلاش کنيم ضمن توجه به ادبيات غني کشور به کودکان و نوجوانان بياموزيم چگونه مي‌توانند با خلاقيت خود به يافتن پايان مناسب براي داستان‌هاي قديمي فکر کنند.
اضافه‌کردن شخصيت‌هاي غيرفيزيکي به داستان و تغيير حس، فضا و امکانات از ديگر مواردي بود که اين مدرس دانشگاه بر آن تاکيد کرد.
دولت‌آبادي هم‌چنين در نشست مشترک کانون و حوزه هنري که به مناسبت هفته هنر انقلاب برگزار شد نيز به جايگاه هنر به ويژه تئاتر در دوره‌هاي مختلف تاريخي ايران اشاره کرد و نقش هنرمندان را در زمينه حفظ و نگه‌داري کشور مهم خواند.
وي با اشاره به اين که هر جا هنرمندان تلاش سازنده داشته‌اند به ارتقاي فرهنگي و هنري کشور کمک کرده، افزود: تمامي نهادهاي فرهنگي بايد براي حفظ ارزش‌هاي ملي و مذهبي تلاش کنند ولازمه اين امر آن است که هنرمندان و متوليان فرهنگي خود به نقش سازنده‌شان واقف باشند.
پيشکسوت عرصه هنرهاي نمايشي کشور هم‌چنين به جايگاه انقلاب اسلامي ايران، دفاع مقدس و پديدآمدن بسترهاي مناسبي در اين زمينه اشاره کرد و يادآور شد: با استفاده از موضوع‌هاي مختلف اين حوزه مي‌توان مناسب براي پاسداشت اهداف انقلاب اسلامي فعاليت کرد. وي با بيان اين‌که کانون پرورش فکري و مربيان آن نقش سازندهاي در تربيت نسل آينده دارند اظهار داشت: کانون با توجه به نوع فعاليتش يکي از نهادهاي تاثيرگذار در تربيت کودکان و نوجوانان است و اگر به پيشرفت کشور علاقه داريم بايد براي تربيت نسل آينده بيش از پيش تلاش کنيم.
اين استاد دانشگاه به حوزه هنري و فعاليت‌هاي تخصصي اين نهاد نيز اشاره کرد و گفت: لازم است نهادهاي فرهنگي، بيش از پيش با هم در ارتباط باشند.
کارگاه عملي ‌«از قصه تا نمايش» روز 21 فروردين 97 در مجتمع کانون کرج برگزار شد.


 آغاز بهاري حضور اعضا در مرکز آوج 

نخستين برنامه طرح کانون‌مدرسه درسال جديد، در مرکز فرهنگي‌هنري آوج کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين با چند فعاليت بهاري همراه شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين، در روزهاي 20 و 21 فروردين‌ماه اعضاي طرح کانون مدرسه مرکز فرهنگي‌هنري آوج، با برنامه‌هاي بهاري مربيان اين مرکز همراه شدند.
بحث آزاد درباره زيبايي‌هاي بهار، شعرخواني بهاري، بازي و سرگرمي، خاطره گويي از تعطيلات نوروزي، کارگاه کاردستي گل‌هاي بهاري، مسابقه و روخواني کتاب، از فعاليت‌هايي بود که در اين برنامه‌ها اجرا شد.
در ادامه اعضا با همراهي مربيان خود به دامن طبيعت رفتند و در کنار بازي‌هاي گروهي، با احاديثي از ائمه معصومين(عليهم السلام) درباره بهار و زيبايي‌هاي آفرينش آشنا شدند. مرکز فرهنگي‌هنري آوج از سال 63 آغاز به کار کرده و اکنون 812عضو و20120 جلد کتاب دارد.


 فعاليت 6 کتاب‌خانه سيار کانون پرورش فکري در خوزستان 

به گفته مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان، در حال حاضر 6 کتاب‌خانه سيار روستايي و شهري در استان فعال هستند.که در بهار نيز بر حجم فعاليت‌هاي خود افزوده‌اند.
غلامرضا شنبدي با تأکيد بر ترويج فرهنگ مطالعه در بين کودکان و نوجوانان افزود: مربيان کتاب‌خانه‌هاي سيار کانون استان خوزستان در روستاها و مناطق شهري فاقد کتاب‌خانه کودک و نوجوان به بچه‌هاي 7 تا 17 سال خدمت‌رساني فرهنگي مي‌کنند.
وي با بيان اين‌که کانون در استان خوزستان 3 کتاب‌خانه سيار روستايي دارد اضافه کرد: 2 کتاب‌خانه سيار در اهواز و يک کتاب‌خانه سيار در دزفول در حال حاضر فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري، ادبي، علمي و مذهبي همچون، امانت کتاب، معرفي کتاب، قصه‌گويي، نمايش خلاق، معرفي شخصيت، معرفي وقايع و ايام، نمايش فيلم، بازي و سرگرمي، نقاشي، خوشنويسي، بحث آزاد، نمايش عروسکي، اهدا کتاب و بازي‌هاي فکري و... را با محوريت ترويج فرهنگ مطالعه کتاب، براي کودکان و نوجوانان روستايي اجرا مي‌کنند.
شنبدي پيرامون تعداد روستاهاي تحت پوشش اين مراکز سيار در استان خوزستان نيز گفت: در شهرستان اهواز و کارون 32 روستاي سدين 1 و 2، زرگان ابو فاضل، بيت ملوح، بيت محارب، زرگان بصره، ربيخه، قلعه مزبان، سلامات، سيدعنايت، جدوعي، بيت فارس، جسانيه کوچک و بزرگ، عچرش، شبيشه، مظفريه 1 و 2، غزاويه کوچک و بزرگ، حاج مزيد، بهر 1 و 2، طرفايه 1 و 2، سويسه اسلام آباد 1 و 2، علوه، موران 1 و 2، بريچه و کوت سيدصالح، و در شهرستان دزفول نيز 17 روستاي، امام، شوهان، قلعه طق، سياه منصور 1 و 2، بهشتي، مهاجرين، بندبال، جاته، صفي آباد، کوپيته، ميانرود، بنوار حسين، گاوميش آباد 1 و 2 و عباس‌آباد تحت پوشش کتاب‌خانه‌هاي سيار کانون هستند.
مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خوزستان در ادامه به تعداد اعضا و کتاب‌هاي اين کتاب‌خانه‌هاي سيار اشاره کرد و افزود: در حال حاضر کتاب‌خانه سيار روستايي شماره يک اهواز، 812 عضو و 3 هزار و 391 جلد کتاب، کتاب‌خانه سيار روستايي شماره 2 اهواز 858 عضو و 3 هزار و 918 جلد کتاب و کتاب‌خانه سيار روستايي شهرستان دزفول يک هزار و 33 عضو و 3 هزار و 808 کتاب دارد.
وي در ادامه به فعاليت‌هاي کتاب‌خانه‌هاي سيار شهري کانون خوزستان اشاره کرد و گفت: در استان خوزستان 3 کتاب‌خانه سيار شهري فعال هستند که هر سه آن‌ها به مناطق حاشيه کلان‌شهر اهواز و مناطق فاقد مرکز فرهنگي‌هنري براي کودکان و نوجوانان در اين شهرستان اختصاص دارند.
شنبدي کوي مجاهد کمپلو، سيد خلف، منبع آب، شهرک دانشگاه، کيان آباد، آخر آسفالت، کوي آل صافي، زيباشهر را مناطقي معرفي کرد که کتاب‌خانه‌هاي سيار شهري اهواز در آن مکان‌ها فعاليت‌هاي خود را براي کودکان و نوجوانان اجرا مي‌کنند و يادآور شد: در کتاب‌خانه‌هاي سيار شهري 1، 2 و 3 اهواز به ترتيب 3 هزار و 904، 3 هزار و 22 و 2 هزار و 800 جلد کتاب ثبت شده وجود دارد و 2 هزار و 839 کودک و نوجوانان از فعاليت‌هاي کتاب محور اين کتاب‌خانه‌هاي سيار بهره
مي‌برند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون