جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4147- تاریخ : 1396/12/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


کانون در ايام عيد با بچه هاست


 کانون در ايام عيد با بچه هاست 

بر اساس تازه‌ترين اخبار اعلام‌شده، مراکز منتخب کانون در استان‌هاي کشور در ايام عيد فعال هستند و پذيراي بچه‌ها.
بر اين اساس‌نوروز امسال اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين با اجراي برنامه‌هاي بهاري، با کودکان و نوجوانان همراهي مي‌کند.
مژده اروجي مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين از اجراي طرح بهارانه کانون در استان قزوين خبر داد.در طرحي تازه از کانون به نام «بهارانه»، تعطيلات نوروزي امسال براي بچه‌هاي استان قزوين با بهره مندي از برنامه‌هاي کانون همراه خواهد بود.
وي در توضيح اين خبر گفت: مرکز فرهنگي‌هنري مجتمع که داراي قابليت خدمت‌رساني به کودکان داراي نيازهاي ويژه(به عنوان مرکز فراگير) نيز هست، در نوروز 97، از 3 تا 13 فروردين، از ساعت 8 تا 18 پذيراي کودکان و نوجواناني خواهد بود که مي‌خواهند نوروز را در کنار کانون و با برخورداري از کتاب‌هاي کانون بگذرانند.
وي افزود: اين اقدام در راستاي برنامه‌هاي پيش بيني شده معاونت فرهنگي کانون کشور است که با هدف همراهي و انس بيشتر کودکان و نوجوانان با کانون و تشويق آنها به مطالعه کتاب در ايام تعطيلات نوروزي اجرا مي‌شود.
اهداي عروسک بومي و محلي «آفتو» به مهمانان نوروزي
کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گلستان هم در آستانه فرارسيدن نوروز باستاني اقدام به تهيه عروسک بومي و محلي با عنوان آفتو کرده تا به کودکان و نوجواناني که به عنوان مهمان نوروزي وارد استان گلستان مي‌شوند اهدا کند.
عبدالرحيم سيفي مديرکل کانون گلستان هدف از اجراي اين برنامه را معرفي کانون و آشناسازي کودکان ساير استان‌ها با فرهنگ و آداب و رسوم بومي و محلي گلستان دانسته و گفت: اداره‌کل کانون پرورش فکري با مشارکت جمعيت هلال احمر استان ضمن برپايي ايستگاه‌ فرهنگي‌هنري کتاب‌خانه سيار و برگزاري مسابقه نقاشي و دل‌نوشته و اجراي فعاليت‌هاي جذاب و متنوع در ورودي شهرستان گرگان، عروسک بومي و محلي آفتو را به کودکان و نوجوانان اهدا خواهد کرد.
گفتني است فلسفه عاروسک آفتو چنين است که از ديرباز مردم به فکر اين بودند که با نذر و نياز از پروردگار براي پرورش محصولات طلب باران مي‌کردند اما اين درخواست و طلب باران هميشگي نبوده چه بسا که زمان‌هاي زيادي باران مي‌باريد و از آفتاب خبري نبود، درحالي که نياز به آفتاب هم به همان اندازه که باران اهميت داشت براي بارور شدن و يا درو کردن محصولات ضروري بود.
از آن‌جا بود که در استان گلستان افسانه عاروسک آفتو پديد آمد و سينه به سينه طلب آفتاب در کنار باران نقل شده است. اين عروسک با وسايل بسيار ساده مانند يک توپ کوچک پلاستيکي و تکه‌اي پارچه به عنوان لباس و با مقداري چوبک جارو ساخته شده است.
طرح نوروزي "کتاب بخوانيم؛ داستان بنويسيم" در اهواز
مديرکل کانون پرورش فکري خوزستان هم از اجراي طرح نوروزي " کتاب بخوانيم؛ داستان بنويسيم " ويژه کودکان و نوجوانان در شهرستان اهواز خبر داد.
غلامرضا شنبدي با اعلام اين خبر گفت: در قالب طرح " کتاب بخوانيم؛ داستان بنويسيم " از 3 تا 13 فروردين سال 97 هر روزه از ساعت 9 تا 17 عصر مجتمع فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان ميزبان کودکان و نوجوانان خواهد
بود.
وي با اشاره به اين‌که اين طرح با هدف ترويج فرهنگ کتاب و کتاب‌خواني و حمايت از طرح حذف تکليف شب عيد کودکان و نوجوانان و جايگزين کردن مطالعات آزاد براي آن‌ها اجرا مي‌شود افزود: مربيان کانون هم‌زمان با اين ايام در مجتمع فرهنگي هنري کانون شهرستان اهواز، واقع در فاز 2 پادادشهر، بعد از بازارچه، با اجراي فعاليت‌هاي کتاب‌محور همچون؛ معرفي کتاب، قصه‌گويي، داستان‌نويسي، نقاشي، بازي و سرگرمي ميزبان مسافران نوروز هستند و بچه‌ها را به مطالعه کتاب و نوشتن داستان تشويق مي‌کنند.
شنبدي اهداي کتاب و برپايي نمايشگاه آثار فرهنگي، هنري و ادبي اعضا مراکز کانون استان خوزستان را ديگر برنامه‌هاي تدارک ديده شده براي اين ايام عنوان کرد و يادآور شد: 13 فروردين نيز به مناسبت روز طبيعت برنامه‌هاي، قصه‌گويي، مسابقه و بازي و سرگرمي و اهداي کتاب از سوي کتاب‌خانه سيار شهري اهواز در پارک ساحلي و حاشيه رودخانه کارون اجرا مي‌شود.
طرح نوروزي "کتاب بخوانيم داستان بنويسيم" در راستاي دستورالعمل اجرايي معاونت فرهنگي کانون کشور در راستاي حمايت از تکاليف عيد نوروز دانش‌آموزان از 3 تا 13 فروردين سال 97 در مجتمع فرهنگي هنري کانون شهرستان اهواز، واقع در فاز 2 پادادشهر، بعد از بازارچه برگزار خواهد شد.
فعاليت مراکز کانون کرمان در عيد
در همين حال، مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کرمان نيز گفت که مراکز فرهنگي‌هنري کانون در تعطيلات نوروزي پذيراي کودکان و نوجوانان است.
محسن روحي در نشست پايان سال مربيان مراکز فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شهر کرمان با اعلام اين خبر گفت: با توجه به اهداف و سياست‌هاي جديد، مراکز کانون پرورش فکري در تعطيلات نوروز که کودکان و نوجوانان فراغت بيشتري دارند آماده ارائه خدمت به مخاطبان است.
روحي با اشاره به اين‌که در دو سال گذشته نيز مرکز فرهنگي هنري کانون شماره 3 کرمان(يخدان مويدي) به دليل موقعيت خاص تاريخي و گردشگري که دارد در تعطيلات نوروز با اجراي نمايش عروسکي پذيراي کودکان و نوجوانان و بازديدکنندگان از اين بناي تاريخي بود، خاطرنشان کرد: در نوروز 97 نيز مخاطبان مي‌توانند از 3 تا 12 فروردين در دو نوبت صبح و بعدازظهر از فعاليت‌هاي فرهنگي هنري اين مرکز بهره‌مند شوند.
وي همچنين به فعاليت مرکز فرهنگي هنري شماره 5 کرمان واقع در بلوار 22 بهمن اشاره کردو افزود: اين مرکز نيز در نوبت صبح روزهاي 5 تا 9 فروردين براي حضور کودکان و نوجوانان داير است.
مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در عين حال يادآور شد: بيش از نيمي از مراکز فرهنگي هنري کانون پرورش فکري در شهرستان‌هاي انار، عنبرآباد، ماهان، سرچشمه، کهنوج، رستم‌آباد، جيرفت، شماره 1 و 2راور، بافت، پاريز، راين، ريگان، رابر، سيرجان، رفسنجان، شهداد و پستي سيرجان در روزهاي غير تعطيل نوروز آماده ارائه خدمات به کودکان و نوجوانان است و دو مرکز سيار روستايي منوجان ورستم‌آباد در روز 13 فروردين‌ماه که به نام روز طبيعت نام دارد فعال هستند.
روحي در ادامه با بيان اين‌که وظيفه و رسالت ما در کانون شخصيت‌سازي است، تصريح کرد: تمرين کنيم فضيلت‌هاي انساني را اول در خودمان و بعد در وجود مخاطبانمان تقويت کنيم.
وي اذعان داشت: اگر بتوانيم انسان‌هايي راستگو پرورش دهيم، نتيجه و پاداش عمل خود را از خدا خواهيم گرفت.
مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کرمان با بيان اين‌که در دنياي امروز هر روز شاهد رشد فن‌آوري‌اي جديد هستيم خطاب به مربيان اظهار داشت: بکوشيم درگير روزمره نشويم، براي فعاليت‌هاي متنوع‌ و جذاب‌تر براي کودکان و به ويژه نوجوانان برنامه داشته باشيم تا از دنياي امروز عقب نمانيم.
روحي تاکيد کرد:از حاشيه‌ها بکاهيم، بسيار از فعاليت‌ها و برنامه‌ها در بخشنامه و دستورالعمل نمي‌گنجد، در کانون بايستي با دلمان به کودکان و نوجوانان خدمت کنيم.
صداي پاي بهار در همدان
اما در آستانه فرا رسيدن نوروز باستاني مرکز فرهنگي هنري قروه درجزين نيز با برنامه « صداي پاي بهار» آمدن عيد را جشن گرفت.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان همدان، اين مراسم در آخرين روزهاي سال 96 با حضور جمعي از کودکان، نوجوانان و مادران اعضا و مربيان در مرکز قروه درجزين برگزار شد.
در آغاز مريم نوشاد مسوول مرکز قروه درجزين ضمن خوش‌ آمد گويي و تبريک فرا رسيدن نوبهار از همه والدين، اعضاي فعال و کارکنان کانون پرورش فکري بخاطر همکاري صميمانه و تلاش بي وقفه در به انجام رساندن برنامه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي کانون در سال 96 تشکر و قدرداني کرد.
در ادامه مراسم آئيني استقبال از سال نو با چيدن سفره هفت سين، حافظ خواني، اجراي موسيقي زنده « بوي عيدي» « خوشه چين» توسط اعضاي کودک و نوجوان در حضور والدين و مهمانان برگزار شد.
در اين برنامه از مادران نمونه کانون و برگزيده مسابقه « سفره ايراني» همچنين از اعضاي فعال در زمينه‌هاي مختلف علمي، فرهنگي، هنري و ادبي کانون از جمله مسابقات دارت، فوتبال دستي، دست سازه‌هاي علمي و نقد ادبي با هدايايي قدر داني شد.
مهدي غلامي عضو کودک عضو برگزيده «اخلاق نيکو» در سال 96 معرفي شد و با هديه اي از سوي کانون مرکز قروه از وي قدر داني گرديد. در پايان همه مهمانان حاضر با سال 96 خداحافظي کردند و عکسي يادگاري پايان سال 96 را به آلبوم خاطرات کانون
افزودند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي