جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4147- تاریخ : 1396/12/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


نگاهي به رمان پرفروش قرن بيستم


خبر اد‌‌‌‌‌بي


نغمه


زنگ ادبيات


تازه‌هاي نشر


 نگاهي به رمان پرفروش قرن بيستم 

مهدي طوسي
رمان کيمياگر اثر پائولو کوئليو، نويسنده مشهور برزيلي، از رمان‌هاي بسيار پرفروش دهه پاياني قرن بيستم جهان است. اين کتاب در بيش از 150 کشور دنيا انتشار و به بيش از 52 زبان ترجمه شده است.
خلاصه داستان:
داستان درباره پسرک چوپاني به نام سانتياگو بوده که ساکن شهري به نام آندلس در اسپانياست. او قبلاً مدتي در مدرسه علوم ديني تحصيل مي‌کرده و فردي با سواد است و کتاب‌هاي داستاني و اصولاً هر کتابي که به دستش برسد مي‌خواند. او چندين بار خواب گنجي مدفون در اهرام مصر مي‌بيند و در ادامه پيرمردي ناشناس، در اولين برخورد از راز دل سانتيگو با وي سخن مي‌گويد و سانتياگو اين خواب و تعبير آن را به عنوان «افسانه شخصي» براي خود در نظر گرفته و نديده و نشنيده گوسفندان خود را مي‌فروشد، ترک يار و ديار مي‌کند و در پي حصول افسانه شخصي‌اش متحمل رنج‌ها و سختي‌هايي مي‌شود وحدود سه سال در صحراهاي شمال آفريقا به طرف مصر مي‌رود.
سانتياگو در اين راه حتي دو مرتبه تا پاي مرگ مي‌رود، چند بار ثروت قابل توجهي به دست آورده و دوباره ازدست مي‌دهد. در ادامه سانتيگو در يکي از واحه‌هاي صحرا عاشق دختري به نام فاطمه مي‌شود و قول مي‌دهد که پس از يافتن افسانه شخصي‌اش دوباره به پيش او بازگردد؛ سپس کيمياگر معروفي را ملاقات مي‌کند و با او به سمت اهرام مصر حرکت مي‌کند. در خلال سفر به سوي اهرام، کيمياگر به نوعي به پسرک درس زندگي مي‌آموزد.
در نهايت سانتياگو به اهرام مصر مي رسد و در جايي که تصور مي‌کند محل گنج است، چاله‌اي حفر مي‌کند، ولي چيزي نمي‌يابد. در اين هنگام چند راهزن به وي حمله مي‌کنند و او را سخت مجروح مي‌کنند، درحالي0 که سخت مجروح شده است، از يکي از راهزن‌ها مي‌شنود که او نيز در خوابي ديده که بايد به محل زندگي سانتياگو در آندلس رفته در همان محلي که وي معمولاً گوسفندانش را نگهداري مي‌کند حفاري کرده و گنجي را که در آنجا مدفون است بيابد ولي آن راهزن از آنجايي که به اين قبيل خوابها اعتقادي نداشته، کوچکترين ترديدي ندارد که نبايد زندگي روزمره خود را به دنبال رفتن به اين قبيل الهام‌ها مبهم مختل کند.
سانتياگو در ادامه روحيه ماجراجويي خود سريعاً به آندلس بازگشته و در مکان مورد اشاره گنج مادي را مي‌يابد و اين بار به سوي محقق کردن آرزوهاي خود با پشتوانه گنجي که يافته است مي‌رود.
**
در نقدها و بررسي‌ها، اين احتمال مطرح شده که رمان کيمياگر پائولو کوئليو تحت تأثير يا با اقتباس از داستاني در دفتر ششم مثنوي معنوي، اثر مولوي نوشته شده باشد. هرچند پائولو کوئليو خود تأثيرگيري اش را از مثنوي نفي نمي‌کند، اما ادعا مي‌کند اين رمان را با الهام از داستاني در هزار و يک شب ترجمه خورخه لوئيس بورخس با نام قصه دو رويابين نوشته است که شايد خود الهام بخش مولوي بوده است. لازم به ذکر است که کوئليو در جواني در هيئت يک هيپي در سفري که به ايران داشته، در محضر عارفي بنام ضياءالدين مولوي که آرامگاه وي در گورستان ظهيرالدوله در دربند تجريش قرار دارد، با انديشه‌ها و افکار مولانا و به احتمال زياد با اين داستان مولوي آشنايي يافت. منتقدي به نام نيراو بات ادعا مي‌کند که اين داستان از يک افسانه انگليسي به نام دستفروش سوافهام گرفته شده باشد که لئو پروتز نيز در داستان شبي در زير پل سنگي و خورخه لوئيس بورخس در قصه دو رويابين از آن الهام گرفته‌اند.
مطالعه اين رمان را در ايام تعطيلات نوروز به شما پيشنهاد مي كنيم.


 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

محمدهاشم اکبرياني عنوان کرد
ادامه انفعال و يأس در ادبيات
محمدهاشم اکبرياني مي‌گويد: در سال 1396 با اين‌که فضا در حوزه ادبيات و انتشار کتاب بازتر شده بود، اتفاق خاصي رخ نداد و امسال هم گرفتار انفعال و يأس بوديم.
اين داستان‌نويس و شاعر در گفت‌گو با ايسنا درباره ارزيابي خود از وضعيت ادبيات در سال جاري اظهار کرد: ادبيات وضعيتي جدا از جامعه ندارد؛ از آن‌جايي که شاهد نوعي انفعال و يأس در حوزه‌هاي مختلف جامعه هستيم، طبيعتا ادبيات هم دچار اين موضوع شده است. با اين‌که نويسنده‌ها فعال شده‌اند و کار خود را انجام مي‌دهند اما آن‌چنان که بايد در سطح جامعه تأثيرگذار نيستند.
او افزود: اين مسئله به معناي اين نيست که خواننده کتاب نداريم. مخاطب کتاب‌هاي عامه‌پسند خيلي زياد است؛ مثلا کتاب‌هاي جوجو مويز به نام‌هاي «من پيش از تو» و «من پس از تو» در تيراژهاي زياد و چاپ‌هاي مکرر به فروش مي‌رود. اگر کتاب‌ها با سليقه خواننده همسو باشد، خواننده هم داريم.اکبرياني در ادامه تأکيد کرد: انفعال و يأس مانع از اين مي‌شود که نويسنده بتواند نياز جامعه و نياز خواننده خود را برآورده کند بنابراين مردم در سال 1396 هم بيشتر به ترجمه گرايش پيدا کردند. اميدوارم در سال 97 نويسنده‌هاي داخلي بتوانند اين خلأ به‌وجودآمده را پُر کنند و مخاطب بيشتري جذب کنند، که البته بعيد مي‌دانم.او سپس بيان کرد: حرکت‌هايي در ادبيات صورت گرفته است؛ مثلا تعداد جوايز بيشتر شده و جوايز نفوذ بيشتري در جامعه پيدا کرده‌اند که همه ‌اين‌ها نشان مي‌دهد ادبيات ما تا حدودي توانسته در جامعه نفوذ پيدا کند، اما به دليل انفعال و يأسي که وجود دارد، نفوذ به اندازه‌اي نيست که بتوانيم بگوييم مي‌تواند جامعه ادبيات ما را از رکود بيرون آورد.اين داستان‌نويس درباره جايزه‌هاي ادبي اظهار کرد: جوايز خوب بوده است و من موافق جوايز هستم. به نظرم هرچقدر جوايز گسترش يابد مي‌تواند تأثير بيشتري در عرصه ادبيات داشته باشد. برخي از جوايز دقيق‌تر بودند و برخي دقت کمتري داشتند؛ اما در مجموع خوب بود.

 

اولين دوره جايزه شعر جم برگزيدگانش را شناخت
به گزارش ايبنا، آئين اختتاميه نخستين دوره جايزه شعر جم، با حضور شاعران و اهالي قلم برگزار شد و برگزيدگان اين دوره معرفي شدند.در آيين پاياني نخستين دوره‌ جايزه‌ شعر جم، ابتدا مجيد اجرايي، شاعر، منتقد ادبي و دبير اين جايزه، گزارشي از روند برگزاري جايزه و اهداف و چشم انداز برگزاري آن ارايه کرد.
اجرايي با بيان اينکه جايزه شعر جم آمده تا حرکتي جديد و گامي جدي در برگزاري جايزه هاي شعر باشد، گفت: اين جايزه صدايي مستقل در ادبيات امروز است و در سالهاي بعد، با ادامه ي همين روند حرفه اي، چشم اندازهاي تازه تري پيش روي شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.عبدالله رئيسي، عضو هيئت داوران جايزه شعر جم، پيام علي باباچاهي، شاعر و منتقد معاصر به اين جايزه را قرائت کرد و پس از آن تعدادي از شاعران مهمان،‌ شعرخواني نمودند.
هيات داوران جايزه شعر جم ضمن تاکيد بر لزوم توجه به وجوهي چون درون مايه و انگاره هاي محتوايي، اين دو گزاره را صرفا در پيوند با فرم و ساختار نهايي اثر واجد ارزش زيبايي شناسي مي داند و در ارزيابي خود اين تعادل و تناسب را مد نظر داشته و از جمله معيارهاي خود قرار داده است.در پايان اين مراسم، برگزيدگان اين دوره از جايزه‌ي شعر جم در بخش هاي مختلف معرفي شدند.در بخش کتاب سال، هيات دواران مجموعه هاي شعر «خورشيد گرفتگي اين ماه» سروده مصطفا فخرايي و "معشوقه در کشو" اثر حسين باقري را به عنوان کتاب سال جايزه شعر جم اعلام کردند.همچنين در بخش شعر کلاسيک، با تقدير از عابد اسماعيلي، آثار اين شاعران به ترتيب به عنوان اول تا سوم معرفي شد:مقام نخست: مهدي بيات نسب، مقام دوم: صالح دروند و عزت خليفه زاده، مقام سوم: سيده محبوبه بصري و بهنام مومني همچنين نخستين دوره جايزه شعر جم در بخش غيرکلاسيک با تقدير از سميرا چراغ پور و نجمه زارعي، آثار اين شاعران را به ترتيب بعنوان اول تا سوم معرفي کرد:مقام نخست: فراز بهزادي، مقام دوم: ابراهيم شاکري مطلق، مقام سوم: پژمان قانون.


 نغمه 

ايران ...


زنده‌ياد افشين يداللهي
فدايِ اشک و خنده ي تو
دل پُر و تپنده ي تو
فداي حسرت و اميدت
رهايي رمنده تو، رهايي رمنده تو
ايران
اگر دل تو را شکستند
تو را به بند کينه بستند
چه عاشقان بي نشاني
که پاي درد تو نشستند
کلام شد گلوله باران
به خون کشيده شد خيابان
ولي کلام آخر اين شد
که جان من فداي ايران
تو ماني و زمانه نو شد
خيال عاشقانه نو شد
هزار دل شکست و آخر
هزار و يک بهانه نو شد


 زنگ ادبيات 

خاطرات "پائولو کوئليو" در کتاب "هيپي"
کتاب جديد «پائولو کوئليو» با نام «هيپي» تابستان امسال روانه بازار مي‌شود.
به گزارش ايسنا، «کاتماندو پست» نوشت: «هيپي» که خاطرات «پائولو کوئليو» ـ نويسنده سرشناس برزيلي و خالق «کيمياگر» ـ را در دهه 1970 ميلادي دربردارد، از ماه ژوئن تا دسامبر 2018 در سرتاسر دنيا منتشر مي‌شود.
"کوئليو" در اين کتاب به سفر خود در سپتامبر 1970 از آمستردام به کاتماندو پرداخته است. او در اين‌باره گفت: کتاب جديدم «هيپي» تابستان در همه جا منتشر مي‌شود. وقايع اين کتاب در سپتامبر 1970 که من يک هيپي بودم و با يک اتوبوس (که اتوبوس جادويي ناميده مي‌شد) راهي کاتماندو شده بودم، رخ مي‌دهد.
اين رمان‌نويس 70 ساله در صفحه فيس‌بوک خود نوشت: نمي‌دانم مردم هنوز هم به آن دوران اهميت مي‌دهند يا نه، اما من بايد به دنبال نداي دروني خودم باشم.
"کوئليو" تا کنون حدود 20 کتاب در حوزه‌هاي ادبيات داستاني و غيرداستاني به نگارش درآورده که مشهورترين آن‌ها «کيمياگر» و «خاطرات يک مغ» است. آثار او به زبان‌هاي مختلف دنيا ترجمه شده و ميليون‌ها جلد فروش داشته است.
"پائولو کوئليو" نويسنده مطرح برزيلي است که رمان‌هاي او بين مردم عامه در کشورهاي مختلف دنيا طرفداران زيادي دارد. او از سال 2007، سفير صلح سازمان ملل در حوزه فقر و گفت‌وگوي بين‌ فرهنگي است.
او پرطرفدارترين نويسنده در شبکه‌هاي اجتماعي محسوب مي‌شود؛ 29 ميليون و 500 هزار نفر در فيس‌بوک و 12 ميليون و 200 هزار کاربر توييتر، پست‌هاي او را دنبال مي‌کنند.
از ديگر کتاب‌هاي «کوئليو» به «ورونيکا تصميم مي‌گيرد بميرد»، «والکيري‌ها»، «مکتوب»، «کنار رود پيدرا نشستم و گريستم»، «کوه پنجم»، «نامه‌هاي عاشقانه يک پيامبر»، «اعترافات يک سالک»، «يازده دقيقه»، "شيطان و دوشيزه پريم"،‌ "زهير" و «پرنده تنهاست» مي‌توان اشاره کرد.

 

عيدانه کتاب در پايتخت آغاز شد
تهراني‌ها مي‌توانند با مراجعه به کتابفروشي‌هاي عضو طرح «عيدانه کتاب» کتاب‌هاي عمومي و کودک و نوجوان را با 20 درصد تخفيف خريداري کنند.
به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روابط عمومي موسسه خانه کتاب، طرح عيدانه کتاب با شعار «کتاب عيدي دهيم» از (25 اسفند ماه) در کتابفروشي‌هاي عضو طرح در تهران آغاز به کار مي‌کند و تا 12 فروردين ماه ادامه خواهد داشت.
اين طرح در کتابفروشي‌هاي ساير استان‌ها از 22 اسفند ماه آغاز شده و بر اساس آمار اعلام شده از سوي خانه کتاب، در اين مدت کتابفروشان توانسته‌اند 55 هزار و 734 عنوان کتاب را به فروش برسانند.
با گذشت بيش از يک هفته از آغاز ثبت نام کتابفروشي‌ها در طرح عيدانه کتاب، 778 کتابفروشي از سراسر کشور براي مشارکت در آن ثبت نام کرده‌اند که از اين تعداد 594 کتابفروشي در مراکز استان‌ها و مابقي در شهرستان‌ها هستند.
تاکنون و از بين 31 استان کشور، تهران با مشارکت 119 کتابفروشي در جايگاه اولِ مشارکت کتابفروشي‌ها قرار داد و استان‌هاي اصفهان با 91 کتابفروشي و قم با 86 کتابفروشي در جايگاه‌هاي بعدي هستند.


 تازه‌هاي نشر 

انتشار 3 کتاب براي کودکان
"کتاب آشپزي من" از مهدي خسروي، «خدا جونم به کي چي‌ گفت؟» از طيبه شاماني و «خوش‌حال» از علي باباجاني براي کودکان راهي بازار شده‌اند.
به گزارش ايسنا، «کتاب آشپزي من» به کوشش مهدي خسروي، کتاب شعر «خدا جونم به کي چي گفت؟» نوشته طيبه شاماني با تصويرگري رضا ميرشجاعي و «خوش‌حال» (مجموعه قصه‌هاي گل‌پسر و گل به‌سر) نوشته علي‌باباجاني با تصويرگري نگين حسين‌زاده هر کدام در 12 صفحه و شمارگان 2000 نسخه در نشر آسمانه منتشر شده‌اند.
در معرفي «کتاب آشپزي من» عنوان شده است: اين کتاب به کودکان آموزش مي‌دهد که خودشان دست‌به کار شوند و آشپزي کنند. مي‌توانيد به کودکان در آشپزي کمک کنيد تا علاوه بر يادگيري، در تقويت اعتماد به نفس‌شان سهيم باشيد.
بخش‌هاي مختلف اين ماهنامه عبارتند از: دسته گل زيبا، کاردستي، روز مادر، نقاشي، کيف جيب‌جيبي، خانه‌تکاني، سرگرمي، ربات کنسروي، داستان سنجاب مهربان، جشن مورچه‌ها، قايم‌باشک، جشن مورچه‌ها، سودوکوي قرآني، بازي خانه‌تکاني، من و اسباب‌بازي.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي